MY.UAНовини
Уляна Вітюк: «Українцям у Польщі більше потрібна інформаційна допомога, ніж натхнення чужими історіями успіху»
Уляна Вітюк: «Українцям у Польщі більше потрібна інформаційна допомога, ніж натхнення чужими історіями успіху»

Уляна Вітюк: «Українцям у Польщі більше потрібна інформаційна допомога, ніж натхнення чужими історіями успіху»

Як працює медіа для українських біженців в Польщі Ukrayina.pl, створене командами видань «Експрес» і Gazeta Wyborcza, та в який спосіб дає відповідь російській пропаганді.

Онлайн-видання Ukrayina.pl працює для українців, які переїхали до Польщі, рятуючись від війни.  Контент для нього створюють медійники та медійниці з газет «Експрес» і Gazeta Wyborcza. Спершу журналісти цих видань створили для українців у Польщі спецвипуск газети. Ініціатива переросла у повноцінний проєкт. «Детектор медіа» поспілкувався з головною редакторкою видання (вона ж головна редакторка «Експресу») Уляною Вітюк про причини, з яких вона вирішила робити цей проєкт; чим він відрізняється від тих медіа для українців у Польщі, які існують давно; про протидію російській пропаганді та місію журналістики в умовах війни.

— Уляно, розкажіть, будь ласка, коли з’явилася ідея медіа для українців в Польщі? Як швидко вдалося налагодити всі процеси й запуститися?

Вже у перший тиждень великої війни «Експрес» і Gazeta Wyborcza створили спецвипуск газети для біженців, які тікали від війни до Польщі. Цю газету безкоштовно роздавали українцям на кордоні. За кілька днів «Експрес» разом із Gazeta.pl (Wyborcza i Gazeta.pl — медіапроєкти компанії Agora) вирішили створити медіа, яке писатиме про все те, що важливо для українців у Польщі.

У нас не було часу на тривале обговорення і планування проекту: потрібно було діяти швидко, адже кількість біженців із кожним днем зростала. За два тижні ми мали платформу, на якій могли розміщувати новини і більші тексти. Я швидко організувала команду. З першого квітня ми почали працювати повноцінно.

Чи з’явилося б таке медіа, якби не було війни й такої кількості біженців з України? Адже українців в Польщі було й до цього багато.

— Якщо є аудиторія — може існувати і медіа для цієї аудиторії. До війни в Польщі було близько трьох мільйонів українців. Є кілька сайтів, які пишуть для них. Ми ж зосередились власне на допомозі біженцям: у них дещо інші права і можливості, ніж в українців, які приїхали до Польщі до 24 лютого 2022 року.

У Польщі вже є україномовні медіа, які існували десятки років. На ваш погляд, чи відреагували вони на події війни й чим ваше медіа відрізняється від них?

— Так, ці медіа писали і пишуть про війну. Наша відмінність у контенті: ми охоплюємо більшу кількість подій. Крім цього, у нас щодня є двомовні тексти: українською та польською. Поляки охоче читають історії, новини з України власне в подачі українських журналістів.

Які теми, на які пише ваше видання, зараз є найактуальнішими та найчитабельнішими? Для чого найчастіше вони заходять на ваш сайт?

— Є дві категорії найпопулярніших текстів: фінансова допомога українцям у Польщі і новини, які стосуються перетину кордону. Щодо першого: звісно, більшість біженців мають хитке фінансове становище, тож гроші від польського уряду і міжнародних організації — це для них актуальні теми. Щодо кордону теж все очевидно — люди хочуть знати всі нюанси про перетин; як проходитиме ця процедура тощо. Також актуальні соціальні теми: про оренду житла, про біржу праці, навчання,  влаштування дітей у садок чи школу, отримання медичної допомоги… А ось особисті історії менш популярні. За нашими спостереженнями, українцям у Польщі більше потрібна інформаційна допомога, ніж натхнення чужими історіями успіху.

—    Чи читають ваше медіа люди, які зараз в Україні, можливо, для того, щоби дізнатися, як живуть українські біженці в Польші? Чи відстежували ви свою аудиторію в різних країнах? Якщо так, то звідки читачів більше — з України, чи з Польщі?

— Ми створювали Ukrayina.pl як медіа для українців, які приїхали до Польщі через війну в Україні. Втім наш контент зацікавив ширшу аудиторію. Зокрема, нас читають українці в Україні, які або повернулися з Польщі додому, або планують виїхати до Польщі, або мають родичів у Польщі. Нас читають і біженці з інших країн ЄС: Німеччини, Чехії, Італії, Іспанії, Франції, Британії. З кожним місяцем відсоток аудиторії «з України» зростає, адже велика частина людей повернулися з Польщі на батьківщину, але не відкидають можливості знову поїхати до Польщі. Тому новини з цієї країни для них актуальні. Станом на серпень аудиторія ділилася так: Україна – 56 відсотків, Польща — 29, Німеччина – 4. Ще 11 — інші країни.

У Чехії, до прикладу, запрацювало «Радіо Україна», яке мовить українською для біженців. У штат радіостанції взяли українських медійників, які теж вимушено виїхали в Чехію. Як із цим у вас? Хто створює контент для цього видання?

— Приблизно 60 відсотків нашої команди працює з України. Частина в Польщі — здебільшого поляки. Я зобов'язана сказати, що це найкращі люди, які роблять неймовірні речі у такий важкий час.

З якими складнощами стикнулася ваша команда при створенні медіа?

— Більшість команди не володіла польською в березні. Тож на початку було складно, попри схожість української і польської мов. Зараз ми всі вивчаємо польську, маємо певні успіхи. Крім цього, у кожній медіакорпорації є свої формати подачі новин. Для нас, української частини команди, було викликом швидко перехопити формулу створення новин від польських колег. Але й тут ми впоралися.

—    Чи важко налагоджувати комунікацію із польськими інституціями? Чи охоче вони йдуть на контакт та дають коментарі?

Поки що в нас лише позитивний досвід співпраці з польськими інституціями. Там працюють поляки, а вони, як ви знаєте, готові допомагати українцям.

— Власне українці, біженці, історії яких ви записуєте й розповідаєте, готові говорити зараз? Як відкрито вони комунікують?

Наведу такий приклад: влітку в деяких українців виникли проблеми з перетином кордону по закінченні 90 днів безвізу (якщо коротко: українці, які приїхали до Польщі після початку великої війни, мають право перебувати в Польщі 18 місяців і виїжджати до України безліч разів не більш як на 30 днів, утім іноді прикордонники «завертають» таких людей і не пропускають у Польщу, посилаючись на вичерпану кількість безвізових днів). Ці люди щиро обурювалися в соцмережах, розповідали журналістці свої історії, але були проти того, щоби ці історії потрапили до тексту на сайті. Схоже на те, що люди просто боялися проблем із прикордонниками. Загалом біженці бояться відкрито критикувати, навіть коли є за що. А просто поділитися історіями успіху, допомоги — це будь ласка, з цим проблем не виникає.

— Чи звертаються вони до вас по пораду?

Так, час від часу отримаємо такі листи: де отримати безкоштовну психологічну допомогу, де знайти роботу, куди звернутися, аби отримати нічліг... Допомагаємо, як можемо.

— Російська пропаганда поширює меседжі, що Польща хоче відтяти собі частину України. Ще один меседж: українські біженці набридли полякам, вже заважають їм. Чи реагуєте ви на такі теми?

Так, ми писали про спроби Росії кинути яблуко розбрату між поляками й українцями. Цей текст, до речі, багато читали поляки. Загалом ми стараємося підтримувати цю дружню мелодику у відносинах українців і поляків. Наприклад, ми писали, чим наші нації схожі, а чим різняться; як українцеві бути другом для поляка, як українці і поляки разом дали відсіч Росії у битві над Віслою… Це наша відповідь російській пропаганді: вона хоче посварити нас, а ми зміцнюємо дружбу.

— Як довго існуватиме проєкт і що з ним буде далі?

Ми існуватимемо доти, доки існуватиме потреба в такому медіа. Зараз потреба велика. Ми маємо намір збільшити кількість рубрик і контенту вже найближчим часом. Плануємо адаптувати сайт на технічному рівні до двомовної версії. Ймовірно, в нас буде власний подкаст. Маємо мету: 10 мільйонів відвідувань за місяць. У серпні було 4,3 мільйони. Тож ще маємо над чим працювати.

— Дещо патетичне питання, яке потребуватиме такої ж відповіді: якою ви бачите місію україномовного медіа в Польщі зараз?

Місія журналістики — допомагати людям. Цю місію ми маємо і в Ukrayina.pl. Допомагаємо людям, чиє життя змінила війна, хто опинився в чужій країні, хоч раніше цього не планував, хто ще вчора мав дах над головою, а сьогодні змушений шукати його закордоном.

Крім цього, наші тексти читають і поляки: ми показуємо їм правду про війну, розповідаємо історії людей, постраждалих від війни, щодня нагадуємо, що війна триває, і вона дуже страшна. Віримо, що ця наша праця збільшує обсяг допомоги, які отримує Україна від поляків, польського уряду, сприяє порозумінню між нашими народами.

Нам удалося зібрати більше мільйона гривень (у польських злотих) завдяки продажу на аукціоні п'ятьох марок «Русскій воєнний корабль» з підписами відомих українців. За ці гроші ми купили автомобіль швидкої допомоги для військового шпиталю в Україні. Тож допомагати, доносити правду — це наша місія, наш обов’язок. Перед українцями і перед Україною.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Кабмін погодив законопроєкт, який змінює правила відстрочки для студентів і педагогів
24tv
2025-04-04T15:42:55Z
Ексдружина Білла Гейтса у власній книзі розповіла, як повідомила мільярдеру про розлучення
Antikor
2025-04-04T15:42:32Z
Олена Мандзюк відверто розповіла про затяжну депресію: як Терен наштовхнув її на лікування
24tv
2025-04-04T15:39:41Z
Контракт 18-24 набирає обертів: як готують новобранців
GlavRed
2025-04-04T15:27:54Z
Російський дрон уразив машину, в якій їхали журналіст «Українського свідка», пресофіцер та військові
Детектор М
2025-04-04T15:22:50Z
Як забезпечити такі ЗСУ, які відібʼють будь-яку загрозу: в ОП відповіли
TSN
2025-04-04T15:20:14Z
З ТЦК чоловіка привезли на полігон, але там його відмовилися прийняти: що він зробив
TSN
2025-04-04T15:20:14Z
60-річний мер надіслав відео своєї мастурбації не туди, куди планував: подробиці курйозу
TSN
2025-04-04T15:20:07Z
РФ накопичує нові сили на Харківщині: в Третій штурмовій розкрили плани ворога
TSN
2025-04-04T15:19:49Z
Гідна оплата та повний соцпакет: у Києві пропонують цікаву вакансію для пенсіонерів
Telegraf
2025-04-04T15:37:25Z
Перерахунок пенсії в Києві у квітні 2025 року: хто отримає більші виплати
Политека
2025-04-04T15:31:09Z
У метро Києва тимчасово недоступна безконтактна оплата проїзду на турнікетах
24tv
2025-04-04T15:30:15Z
На Печерську через скандальний довгобуд утворилось провалля, є загроза катастрофи: що кажуть в КМДА
Telegraf
2025-04-04T15:30:03Z
У Києві продовжує роботу центр підтримки людей з ігровою залежністю Простір життя. Life Space і телефонна лінія для всіх регіонів
Telegraf
2025-04-04T15:24:17Z
Сніг та заморозки: у Києві та області різко зміниться погода
TSN
2025-04-04T15:21:18Z
Які українські міста під загрозою: військовий експерт розповів, де Росія може піти у наступ
TSN
2025-04-04T15:20:44Z
Росіяни вдарили дроном по Харкову: що відомо про наслідки
TSN
2025-04-04T15:20:07Z
Ворог атакує Харків — є загиблий і багато поранених
TSN
2025-04-04T15:19:24Z
Президент Вірменії підписав закон про рух країни в ЄС
Европейская правда
2025-04-04T15:43:51Z
Більшість німців підтримують повернення до ядерної енергетики
Европейская правда
2025-04-04T15:40:10Z
У 30 містах Словаччини збираються акції проти "російського" закону щодо громадських організацій
Европейская правда
2025-04-04T15:37:11Z
Глава МЗС Британії викрив цинічну тактику Кремля
Antikor
2025-04-04T15:34:50Z
Туск анонсував інформкампанію в семи країнах для протидії нелегальній міграції
Лига
2025-04-04T15:34:24Z
Сибіга підтвердив, що українська делегація скоро відправиться в США
Antikor
2025-04-04T15:34:18Z
У США вже зрозуміли, що РФ не прагне миру - Єрмак
GlavRed
2025-04-04T15:27:51Z
Відповіли Трампу на різку заяву: у Росії розкритикували підхід США до завершення війни
24tv
2025-04-04T15:27:48Z
РФ може піти в новий наступ: у Трампа зробили важливу заяву
GlavRed
2025-04-04T15:27:25Z
Не зовсім Квітка: яке справжнє ім'я легендарної Цісик
24tv
2025-04-04T15:39:57Z
Хижак: Пустки – культова франшиза повертається
1News
2025-04-04T15:27:40Z
Ще у 2022 році: Олег Винник вийшов на зв'язок і приголомшив своїм рішенням
GlavRed
2025-04-04T15:27:35Z
"Це вже соромно": Анастасія Цимбалару вразила своїм зізнанням
GlavRed
2025-04-04T15:27:09Z
"Не їсть і не спить": дружина Джастіна Бібера закликала молитися за його здоров'я
GlavRed
2025-04-04T15:27:07Z
Дженніфер Лопес вперше за довгий час вийшла в люди з підрослою донькою
Gazeta UA
2025-04-04T15:21:19Z
Дмитро Волканов розсекретив свої стосунки та прокоментував чутки про роман з Данилком
TSN
2025-04-04T15:21:07Z
Дмитро Волканов розсекретив, яку зарплату йому платив Данилко і як "витягнув його зі смітника"
TSN
2025-04-04T15:20:24Z
Катерина Осадча здивувала, яку операцію їй нав'язували під час роботи в моделінгу
TSN
2025-04-04T15:16:35Z
Ван де Вен — найшвидший гравець АПЛ цього сезону
Football.ua
2025-04-04T15:35:29Z
Андрія Шевченка не обрали до виконкому УЄФА. За його словами, через "політичні чинники"
Лига
2025-04-04T15:31:08Z
Відразу п'ятеро французьких тенісистів погоріли на договірних матчах
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T15:30:43Z
ISU довічно дискваліфікував суддю, який намагався вплинути на оцінки української пари
24tv
2025-04-04T15:21:36Z
Українська арбітриня працюватиме на поєдинках фінальної частини жіночого Євро-2025
ГЛАВКОМ NET
2025-04-04T15:18:32Z
Боксер перекинув стіл після погроз суперника на пресконференції у Манчестері: скандальне відео
24tv
2025-04-04T15:18:21Z
Фоден: Не можна вічно залишатися на вершині
Football.ua
2025-04-04T15:13:21Z
Суспільний мовник Фінляндії не транслюватиме матч збірної країни з футболу, у якому вона зіграє з Білоруссю
Детектор М
2025-04-04T15:10:05Z
Шевченко: Через політичні аспекти Україну та мене особисто не хочуть бачити в керівному органі УЄФА
Football.ua
2025-04-04T15:09:13Z
Шанси глобальної рецесії зросли на 20% через тарифи Трампа
24tv
2025-04-04T15:42:00Z
Податкова контролюватиме перекази українців: кому приготуватись до штрафів та санкцій
Знай
2025-04-04T15:37:16Z
Коли садити картоплю за місячним календарем: точні дати на квітень 2025 року
Хвиля
2025-04-04T15:37:16Z
Компенсацію на українську агротехніку тепер можуть отримати лише зареєстровані у Державному аграрному реєстрі
AIN
2025-04-04T15:35:09Z
Верховний Суд підтвердив законність процедури bail-in ПриватБанку та відхилив позов родини Суркісів
Antikor
2025-04-04T15:34:12Z
Який стаж треба для виходу на пенсію у 2025 році
24tv
2025-04-04T15:33:49Z
ОТП БАНК дарує можливість отримати мільйон на авто — стартувала акція "Лям на тачку"
Фокус
2025-04-04T15:30:01Z
Кидає виклик Китаю: у Європі встановили гігантську вітряну турбіну на 21,5 МВт
Фокус
2025-04-04T15:28:08Z
Ціна летить у прірву: в Україні стрімко дешевшає популярний овоч
GlavRed
2025-04-04T15:27:21Z
Ніколи не садіть цю рослину біля дому: вона приваблює кліщів та цвіль
24tv
2025-04-04T15:42:39Z
Турист з українським корінням залишив кока-колу для найізольованішого племені: його заарештували
TSN
2025-04-04T15:21:41Z
Як виростити соковиту редиску без теплиці за три тижні: детальна інструкція
TSN
2025-04-04T15:21:38Z
Кулінари назвали три помилки під час приготування котлет, які роблять 80% господинь
TSN
2025-04-04T15:20:33Z
Посадіть цю рослину на грядках з полуницею і ви здивуєтеся результату: ягоди будуть більшими і смачнішими
Telegraf
2025-04-04T15:19:09Z
День ангела 4 квітня: кого та як вітати з іменинами
TSN
2025-04-04T15:17:26Z
Астрологи назвали жінок за знаком зодіаку, які ніколи не програють
TSN
2025-04-04T15:16:17Z
Сім фатальних помилок, які перетворюють плов на звичайнісіньку кашу
TSN
2025-04-04T15:16:11Z
Мальовничий італійський регіон заплатить 100 000 євро за переїзд туди: які умови
TSN
2025-04-04T15:15:25Z
У Києві на Троєщині дворічна дитина тяжко травмувалась у приватному дитсадку
Antikor
2025-04-04T15:27:23Z
На Вінниччині вчитель побив школяра, який ігнорував зауваження
Комсомольская правда
2025-04-04T15:22:39Z
В Буковеле мужчина жестоко избивал коня: что известно об инциденте
TSN
2025-04-04T15:21:56Z
Вибух на столичному ринку "Юність": в поліції назвали причину
TSN
2025-04-04T15:21:17Z
Хтиву пару заскочили за сексом просто на могилі — фото
TSN
2025-04-04T15:20:59Z
У метро Києва пасажир потрапив під потяг: відео
TSN
2025-04-04T15:20:52Z
Секс-рабство під виглядом роботи: в Одесі затримали вербувальника
TSN
2025-04-04T15:20:24Z
На Хмельниччині мобілізований побив працівника ТЦК стільцем: деталі історії
TSN
2025-04-04T15:20:08Z
У Буковелі відреагували на побиття коня: шоковані та обурені
TSN
2025-04-04T15:19:58Z
Від міцних кісток до сну: що реально дає магній
Факти ICTV
2025-04-04T15:35:42Z
В Україні дорожчають ліки поза списком "ТОП-100" від МОЗ: зростання цін сягнуло 10%
24tv
2025-04-04T15:21:52Z
Добровільна смерть: як пройшов останній день чоловіка, який вирішив померти
TSN
2025-04-04T15:21:43Z
В Україні відбудуться зміни у вакцинації: яким буде новий календар щеплень
TSN
2025-04-04T15:19:12Z
Як схуднути без щоденного підрахунку калорій: дослідники знайшли ефективний метод
TSN
2025-04-04T15:16:59Z
Що їсти, щоб не було зморшок: дієтологиня назвала ягоду №1 для здоров’я та еластичності шкіри
TSN
2025-04-04T15:16:41Z
Прибирання до Великодня: що потрібно зробити, помилки, яких потрібно уникати
TSN
2025-04-04T15:16:03Z
Діагностували у 12 років: Наталія Холоденко розповіла про невиліковну хворобу
Факти ICTV
2025-04-04T15:15:27Z
Що робити, якщо навесні жовтіє часник: яке підживлення найкраще для вирішення проблеми
TSN
2025-04-04T15:15:09Z
TikTok загрожує штраф у 500 мільйонів євро
24tv
2025-04-04T15:39:28Z
Microsoft запустила пошуковик Copilot та зробила Copilot для Windows нативним
ITC
2025-04-04T15:22:33Z
Яка земна форма життя здатна вижити на Марсі: відповідь науковців
TSN
2025-04-04T15:20:58Z
Як повернути квитки, які були втрачені після кібератаки: план дій від "Укрзалізниці"
TSN
2025-04-04T15:20:11Z
Заміна Starlink вже в Україні
Украина Криминальная
2025-04-04T15:19:45Z
Миші побували у космосі і допомогли ученим зробити важливе відкриття
TSN
2025-04-04T15:19:08Z
Невеликий "трюк" підвищує ефективність сонячних панелей: що зробили вчені
Фокус
2025-04-04T15:12:25Z
Ubisoft випустила патч для Far Cry 4 з цензурою оголених тіл — через 11 років після релізу
ITC
2025-04-04T14:55:55Z
"Масове складання зброї": як працює фабрика дезінформації і клікбейту у фейсбуці, – ЗМІ
24tv
2025-04-04T14:51:40Z
Кому-то вдалося придбати BMW M850i на $30,000 дешевше після всього 2 тис. миль пробігу
Топ Жир
2025-04-04T15:15:49Z
Kіа оголошує про випуск першого середньорозмірного пікапа для Америки
Топ Жир
2025-04-04T15:00:39Z
Найзнаменитіша дівчина у світі: на честь кого назвали "Мерседес"
Фокус
2025-04-04T15:00:04Z
Можуть пробратися й туди: як захистити свій автомобіль від мишей
24tv
2025-04-04T14:33:08Z
Mercedes оновлює 2026 S-Class із великими змінами для автопілоту
Топ Жир
2025-04-04T14:00:45Z
За $449 000: класичний Ford Bronco перетворили на швидкісний електромобіль
AutoGeek
2025-04-04T13:54:49Z
Нову Toyota Corolla 2026 на 300 сил показали до презентації
Фокус
2025-04-04T13:36:41Z
Найекстремальніший суперкар Ferrari з V6 вже представлено 29 квітня
Топ Жир
2025-04-04T13:15:18Z
Поблизу України: гібридний кросовер Jeep Avenger 4xe надійшов у виробництво
AutoGeek
2025-04-04T13:12:55Z