MY.UAНовини
Уляна Вітюк: «Українцям у Польщі більше потрібна інформаційна допомога, ніж натхнення чужими історіями успіху»
Уляна Вітюк: «Українцям у Польщі більше потрібна інформаційна допомога, ніж натхнення чужими історіями успіху»

Уляна Вітюк: «Українцям у Польщі більше потрібна інформаційна допомога, ніж натхнення чужими історіями успіху»

Як працює медіа для українських біженців в Польщі Ukrayina.pl, створене командами видань «Експрес» і Gazeta Wyborcza, та в який спосіб дає відповідь російській пропаганді.

Онлайн-видання Ukrayina.pl працює для українців, які переїхали до Польщі, рятуючись від війни.  Контент для нього створюють медійники та медійниці з газет «Експрес» і Gazeta Wyborcza. Спершу журналісти цих видань створили для українців у Польщі спецвипуск газети. Ініціатива переросла у повноцінний проєкт. «Детектор медіа» поспілкувався з головною редакторкою видання (вона ж головна редакторка «Експресу») Уляною Вітюк про причини, з яких вона вирішила робити цей проєкт; чим він відрізняється від тих медіа для українців у Польщі, які існують давно; про протидію російській пропаганді та місію журналістики в умовах війни.

— Уляно, розкажіть, будь ласка, коли з’явилася ідея медіа для українців в Польщі? Як швидко вдалося налагодити всі процеси й запуститися?

Вже у перший тиждень великої війни «Експрес» і Gazeta Wyborcza створили спецвипуск газети для біженців, які тікали від війни до Польщі. Цю газету безкоштовно роздавали українцям на кордоні. За кілька днів «Експрес» разом із Gazeta.pl (Wyborcza i Gazeta.pl — медіапроєкти компанії Agora) вирішили створити медіа, яке писатиме про все те, що важливо для українців у Польщі.

У нас не було часу на тривале обговорення і планування проекту: потрібно було діяти швидко, адже кількість біженців із кожним днем зростала. За два тижні ми мали платформу, на якій могли розміщувати новини і більші тексти. Я швидко організувала команду. З першого квітня ми почали працювати повноцінно.

Чи з’явилося б таке медіа, якби не було війни й такої кількості біженців з України? Адже українців в Польщі було й до цього багато.

— Якщо є аудиторія — може існувати і медіа для цієї аудиторії. До війни в Польщі було близько трьох мільйонів українців. Є кілька сайтів, які пишуть для них. Ми ж зосередились власне на допомозі біженцям: у них дещо інші права і можливості, ніж в українців, які приїхали до Польщі до 24 лютого 2022 року.

У Польщі вже є україномовні медіа, які існували десятки років. На ваш погляд, чи відреагували вони на події війни й чим ваше медіа відрізняється від них?

— Так, ці медіа писали і пишуть про війну. Наша відмінність у контенті: ми охоплюємо більшу кількість подій. Крім цього, у нас щодня є двомовні тексти: українською та польською. Поляки охоче читають історії, новини з України власне в подачі українських журналістів.

Які теми, на які пише ваше видання, зараз є найактуальнішими та найчитабельнішими? Для чого найчастіше вони заходять на ваш сайт?

— Є дві категорії найпопулярніших текстів: фінансова допомога українцям у Польщі і новини, які стосуються перетину кордону. Щодо першого: звісно, більшість біженців мають хитке фінансове становище, тож гроші від польського уряду і міжнародних організації — це для них актуальні теми. Щодо кордону теж все очевидно — люди хочуть знати всі нюанси про перетин; як проходитиме ця процедура тощо. Також актуальні соціальні теми: про оренду житла, про біржу праці, навчання,  влаштування дітей у садок чи школу, отримання медичної допомоги… А ось особисті історії менш популярні. За нашими спостереженнями, українцям у Польщі більше потрібна інформаційна допомога, ніж натхнення чужими історіями успіху.

—    Чи читають ваше медіа люди, які зараз в Україні, можливо, для того, щоби дізнатися, як живуть українські біженці в Польші? Чи відстежували ви свою аудиторію в різних країнах? Якщо так, то звідки читачів більше — з України, чи з Польщі?

— Ми створювали Ukrayina.pl як медіа для українців, які приїхали до Польщі через війну в Україні. Втім наш контент зацікавив ширшу аудиторію. Зокрема, нас читають українці в Україні, які або повернулися з Польщі додому, або планують виїхати до Польщі, або мають родичів у Польщі. Нас читають і біженці з інших країн ЄС: Німеччини, Чехії, Італії, Іспанії, Франції, Британії. З кожним місяцем відсоток аудиторії «з України» зростає, адже велика частина людей повернулися з Польщі на батьківщину, але не відкидають можливості знову поїхати до Польщі. Тому новини з цієї країни для них актуальні. Станом на серпень аудиторія ділилася так: Україна – 56 відсотків, Польща — 29, Німеччина – 4. Ще 11 — інші країни.

У Чехії, до прикладу, запрацювало «Радіо Україна», яке мовить українською для біженців. У штат радіостанції взяли українських медійників, які теж вимушено виїхали в Чехію. Як із цим у вас? Хто створює контент для цього видання?

— Приблизно 60 відсотків нашої команди працює з України. Частина в Польщі — здебільшого поляки. Я зобов'язана сказати, що це найкращі люди, які роблять неймовірні речі у такий важкий час.

З якими складнощами стикнулася ваша команда при створенні медіа?

— Більшість команди не володіла польською в березні. Тож на початку було складно, попри схожість української і польської мов. Зараз ми всі вивчаємо польську, маємо певні успіхи. Крім цього, у кожній медіакорпорації є свої формати подачі новин. Для нас, української частини команди, було викликом швидко перехопити формулу створення новин від польських колег. Але й тут ми впоралися.

—    Чи важко налагоджувати комунікацію із польськими інституціями? Чи охоче вони йдуть на контакт та дають коментарі?

Поки що в нас лише позитивний досвід співпраці з польськими інституціями. Там працюють поляки, а вони, як ви знаєте, готові допомагати українцям.

— Власне українці, біженці, історії яких ви записуєте й розповідаєте, готові говорити зараз? Як відкрито вони комунікують?

Наведу такий приклад: влітку в деяких українців виникли проблеми з перетином кордону по закінченні 90 днів безвізу (якщо коротко: українці, які приїхали до Польщі після початку великої війни, мають право перебувати в Польщі 18 місяців і виїжджати до України безліч разів не більш як на 30 днів, утім іноді прикордонники «завертають» таких людей і не пропускають у Польщу, посилаючись на вичерпану кількість безвізових днів). Ці люди щиро обурювалися в соцмережах, розповідали журналістці свої історії, але були проти того, щоби ці історії потрапили до тексту на сайті. Схоже на те, що люди просто боялися проблем із прикордонниками. Загалом біженці бояться відкрито критикувати, навіть коли є за що. А просто поділитися історіями успіху, допомоги — це будь ласка, з цим проблем не виникає.

— Чи звертаються вони до вас по пораду?

Так, час від часу отримаємо такі листи: де отримати безкоштовну психологічну допомогу, де знайти роботу, куди звернутися, аби отримати нічліг... Допомагаємо, як можемо.

— Російська пропаганда поширює меседжі, що Польща хоче відтяти собі частину України. Ще один меседж: українські біженці набридли полякам, вже заважають їм. Чи реагуєте ви на такі теми?

Так, ми писали про спроби Росії кинути яблуко розбрату між поляками й українцями. Цей текст, до речі, багато читали поляки. Загалом ми стараємося підтримувати цю дружню мелодику у відносинах українців і поляків. Наприклад, ми писали, чим наші нації схожі, а чим різняться; як українцеві бути другом для поляка, як українці і поляки разом дали відсіч Росії у битві над Віслою… Це наша відповідь російській пропаганді: вона хоче посварити нас, а ми зміцнюємо дружбу.

— Як довго існуватиме проєкт і що з ним буде далі?

Ми існуватимемо доти, доки існуватиме потреба в такому медіа. Зараз потреба велика. Ми маємо намір збільшити кількість рубрик і контенту вже найближчим часом. Плануємо адаптувати сайт на технічному рівні до двомовної версії. Ймовірно, в нас буде власний подкаст. Маємо мету: 10 мільйонів відвідувань за місяць. У серпні було 4,3 мільйони. Тож ще маємо над чим працювати.

— Дещо патетичне питання, яке потребуватиме такої ж відповіді: якою ви бачите місію україномовного медіа в Польщі зараз?

Місія журналістики — допомагати людям. Цю місію ми маємо і в Ukrayina.pl. Допомагаємо людям, чиє життя змінила війна, хто опинився в чужій країні, хоч раніше цього не планував, хто ще вчора мав дах над головою, а сьогодні змушений шукати його закордоном.

Крім цього, наші тексти читають і поляки: ми показуємо їм правду про війну, розповідаємо історії людей, постраждалих від війни, щодня нагадуємо, що війна триває, і вона дуже страшна. Віримо, що ця наша праця збільшує обсяг допомоги, які отримує Україна від поляків, польського уряду, сприяє порозумінню між нашими народами.

Нам удалося зібрати більше мільйона гривень (у польських злотих) завдяки продажу на аукціоні п'ятьох марок «Русскій воєнний корабль» з підписами відомих українців. За ці гроші ми купили автомобіль швидкої допомоги для військового шпиталю в Україні. Тож допомагати, доносити правду — це наша місія, наш обов’язок. Перед українцями і перед Україною.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Україна висловила солідарність із партнерами через кібератаки Росії
Европейская правда
2025-07-18T19:31:26Z
НАТО має 18 місяців до можливої війни з Китаєм і росією — Bild
iPress
2025-07-18T19:30:53Z
Угорщина не вважає війну в Україні боротьбою за всю Європу – радник прем’єра
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:30:49Z
Канцлер Німеччини схвалив 18-й санкційний пакет проти росії
iPress
2025-07-18T19:30:30Z
Ердоган та Путін провели розмову: серед тем – Україна
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:30:26Z
Британія хоче купувати американську зброю для України разом з Європою — ЗМІ
ZN UA
2025-07-18T19:30:25Z
Трамп пропонував Україні перейти в наступ у розмові із Зеленським
FaceNews
2025-07-18T19:30:22Z
У США остаточно скасували фінансування суспільних ЗМІ та іноземної допомоги
ZN UA
2025-07-18T19:30:01Z
Румунія готова допомагати Україні в обороні та відбудові
УкраинФорм
2025-07-18T19:27:24Z
Rheinmetall веде переговори з Румунією щодо створення спільного підприємства
Европейская правда
2025-07-18T19:22:29Z
Що робити, коли запізнилися на потяг: провідниця пояснила
TSN
2025-07-18T19:21:17Z
Трамп наполягає на мінімальному тарифі для всіх товарів з ЄС
ZN UA
2025-07-18T19:19:43Z
Ветерани ДТЕК зустрілися з Борисом Джонсоном
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:06:08Z
Сербська компанія, повʼязана з "Газпромом", укотре просить відстрочки від санкцій США
Европейская правда
2025-07-18T18:49:39Z
В Україні оренда квартир зросла до 47 тис. грн: скільки платять у великих містах
Фокус
2025-07-18T18:33:56Z
Дефіцит продуктів у Львівській області: через нестачу зростають ціни
Политека
2025-07-18T18:00:55Z
Топ-10 професій з бронюванням: що змінилось на ринку праці
24tv
2025-07-18T17:51:30Z
Штрафи для ФОП у 2025: хто ризикує через перевищення лімітів доходу
360ua.news
2025-07-18T17:42:46Z
Ось якого розміру мають бути біцепси у вашому віці
24tv
2025-07-18T18:39:33Z
МОЗ отримало велику партію вакцини ПЕНТА-Hib для захисту дітей від п’яти хвороб
360ua.news
2025-07-18T18:21:51Z
Що таке медикаментозний сон: коли його застосовують та наскільки він безпечний
24tv
2025-07-18T18:09:32Z
Знижує стрес, відновлює гормональний фон та зміцнює волосся: дивовижні властивості звичайної липи
Знай
2025-07-18T17:51:40Z
Генетично відбірні діти: у США тестують ембріони на шизофренію, рак і IQ, серед клієнтів – Маск
24tv
2025-07-18T16:15:30Z
У Вінниці відкрився центр психологічного здоров’я «Відновлення»
УкраинФорм
2025-07-18T15:57:22Z
Дослідження на мільйонах дітей ще раз спростувало брехню, яку поширюються антивакцинатори
24tv
2025-07-18T14:39:20Z
Як захистити килим від вицвітання на сонці: поради для довговічності
24tv
2025-07-18T14:36:41Z
У Трампа діагностували хронічну венозну недостатність - що відомо про цю хворобу
Gazeta UA
2025-07-18T14:33:20Z
Нова система оплати проїзду в Рівному: про які зміни повідомили жителям
Политека
2025-07-18T19:30:34Z
Найближчим часом буде масований обстріл: біля Києва вже працює ППО
GlavRed
2025-07-18T19:27:35Z
Робота для пенсіонерів у Харкові: де готові платити від 25 тисяч гривень
Политека
2025-07-18T19:00:48Z
Обмеження руху в Чернівецькій області: де перекриють дороги
Политека
2025-07-18T18:31:10Z
Справжній потоп накрив Україну: синоптики та рятувальники б'ють на сполох
GlavRed
2025-07-18T18:27:49Z
3 знаки зодіаку, у яких після ретроградного Меркурія почнеться чорна смуга у житті
24tv
2025-07-18T18:24:05Z
«Доброкор»: у Росії створили нову схему вербування найманців на війну проти України
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T18:06:17Z
На Донеччині тривають найзапекліші бої: Сирський доповів Зеленському про ситуацію на фронті
Gazeta UA
2025-07-18T18:04:31Z
Україні прогнозують важкі літо-осінь 2025: Жданов попередив про масовані обстріли
TSN
2025-07-18T18:03:01Z
Поки "Боривітер" у Лондоні: українців просять допомогти врятувати останню мозаїку Алли Горської
24tv
2025-07-18T19:30:35Z
Ніде в світі такого досі нема: експерт розповів, як Україна створила новий тип зброї
InternetUA
2025-07-18T19:27:13Z
Чи можна відправляти панахиду раніше чи пізніше: священник назвав "правильний" час
GlavRed
2025-07-18T19:27:01Z
Мадяр: Ми не бачимо закінчення війни – ні завтра, ні, ймовірно, цього року
Лига
2025-07-18T19:06:38Z
Чи можна зрізати дерево на власному подвір'ї без дозволу
24tv
2025-07-18T19:06:10Z
Греція готується до аномальної спеки: названо дату
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:03:00Z
В Україні змінили процедуру обміну водійських прав: що потрібно знати у 2025 році
Хвиля
2025-07-18T18:51:44Z
У Болгарії виявили надгробну плиту ІІ століття із зображенням цілої родини
УкраинФорм
2025-07-18T18:45:44Z
Сергій Притула розповів, в якій країні навчатиметься його син і чи стоїть він на обліку в ТЦК
24tv
2025-07-18T18:45:27Z
Хороших новин немає: Симоньян розповіла про стан Кеосаяна
GlavRed
2025-07-18T19:27:38Z
Вилитий Кіркоров: син Стоцької пішов ще й на зріст
GlavRed
2025-07-18T19:27:29Z
Руйнування будівлі в Буенос-Айресі: Netflix використав штучний інтелект у серіалі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T18:54:18Z
Батіг Індіани Джонса, подарунок від Гаррісона Форда, продали за шалені гроші: сума вражає
Фокус
2025-07-18T18:27:32Z
Після скандалу зі зрадою на концерті Coldplay Федоров анонсував цікаву послугу в Дії
24tv
2025-07-18T18:03:05Z
Disney бореться за Міккі Мауса в суді
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T17:42:12Z
Грала з кожної праски: яку пісню кожен українець чув у 2009 році
24tv
2025-07-18T17:18:26Z
Netflix змінив правила: ШІ вперше в справжньому серіалі – вибухова сцена в El Eternauta
Фокус
2025-07-18T16:57:11Z
Netflix уперше використав генеративний ШІ для спецефектів у серіалі
InternetUA
2025-07-18T16:52:39Z
Цей секрет змінює все: варена картопля буде смачної як ніколи – хитрість із сіллю
24tv
2025-07-18T19:24:53Z
Всі здивуються, що це з "Мівіни": простий і смачний салат з вермішелі
Telegraf
2025-07-18T19:24:51Z
Гороскоп на 19 липня: Овнам - зустрічі, Тельцям - пропозиція на співпрацю
FaceNews
2025-07-18T19:15:39Z
Несподіване місце, що приваблює комах у ванну кімнату: як цьому покласти край
24tv
2025-07-18T19:00:12Z
У мережі показали європейський острів, який з висоти нагадує відбиток пальця: у чому феномен
24tv
2025-07-18T18:39:34Z
Для чого насправді потрібна "Х" на спині піджака - стиліст розкрив таємницю
GlavRed
2025-07-18T18:27:46Z
Більше не треба гнути спину. Як зробити своїми руками крапельний полив
Telegraf
2025-07-18T18:06:20Z
Ці речі в секонд-хенді краще не купувати: тільки витратите гроші дарма
24tv
2025-07-18T17:57:47Z
Ніжні, соковиті та з хрусткою скоринкою: як приготувати зрази з кабачків
Telegraf
2025-07-18T17:54:40Z
На Прикарпатті померла постраждала внаслідок удару РФ, скоєного 29 червня
УкраинФорм
2025-07-18T19:33:36Z
Поліція затримала підозрюваного в підпалі греко-католицької церкви на Закарпатті
УкраинФорм
2025-07-18T19:33:25Z
Солдат ТЦК і його командир вбили мобілізованого у Києві: у ДБР розповіли подробиці
24tv
2025-07-18T19:24:27Z
На Прикарпатті власника підпільної ІТ-компанії викрили у співпраці з Росією
УкраинФорм
2025-07-18T19:09:37Z
На Вінниччині викрито злочинну групу, яка заволоділа паями померлих людей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T18:48:53Z
В навчальному центрі шерифа Лос-Анджелеса стався вибух, загинули троє правоохоронців
Лига
2025-07-18T18:48:08Z
"Понабирали кредитів": українка розповіла, як її "Дію" зламали шахраї
Фокус
2025-07-18T18:36:30Z
Пообіцяли Telegram Premium: спецслужби РФ завербували українського підлітка новим способом
Фокус
2025-07-18T18:21:08Z
У Київській області – вибухи: працює ППО
24tv
2025-07-18T18:15:18Z
Спортсмени закликають FIE переглянути спрощений допуск росіян до змагань
iPress
2025-07-18T19:30:51Z
Штутгарт не планує продавати Вольтемаде до Баварії навіть за 60 млн євро — Плеттенберг
Football.ua
2025-07-18T19:30:05Z
Усик показав рекордну вагу в кар'єрі перед реваншем проти Дюбуа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T19:24:39Z
Слава Україні! Усик потужно завершив останню дуель поглядів із Дюбуа
Telegraf
2025-07-18T19:09:21Z
Арсенал та Челсі стежать за ситуацією навколо майбутнього Хаві Сімонса — Романо
Football.ua
2025-07-18T19:00:54Z
Викрали трофеї та кубки: у Франції зухвало пограбували експрезидента УЄФА Мішеля Платіні
24tv
2025-07-18T18:51:06Z
Ньюкасл хоче підписати захисника Челсі
Football.ua
2025-07-18T18:49:48Z
Юрій Паньків став спортивним директором Академії Руху
Football.ua
2025-07-18T18:31:42Z
Інтернасьйональ продовжив оренду вінгера Динамо
Football.ua
2025-07-18T18:24:58Z
Чим відрізняються 2 дідусі: із загадкою впораються лише справжні інтелектуали
GlavRed
2025-07-18T19:27:38Z
Жодних вологих серветок. Як правильно чистити екран смартфона
InternetUA
2025-07-18T19:13:19Z
Новий інструмент ChatGPT може виконувати доручення та керувати комп’ютером
360ua.news
2025-07-18T19:12:45Z
Монітори пишуть, що могли злетіти Ту: в ЦПД закликали бути уважними до тривог
24tv
2025-07-18T19:09:35Z
Американські розробники представили новітній дрон Z1 класу Group II, що працює на водні
InternetUA
2025-07-18T18:28:22Z
У ChatGPT додалися функції агента-помічника
ZN UA
2025-07-18T18:24:40Z
Золото, бурштин і тисячі артефактів: археологи знайшли у Чехії масштабне поселення кельтів
24tv
2025-07-18T18:03:49Z
Що робити, якщо протекла батарейка: корисні поради на всі випадки життя
Фокус
2025-07-18T17:36:04Z
"Це яка мова взагалі? Сорі, я з Шотландії": фраза одеситки стала новим мемом у TikTok
Фокус
2025-07-18T17:12:16Z
Феєрійний мотоцикл з двигуном Ferrari V8 стає загрозою для суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T19:18:46Z
Наступний електричний позашляховик від Porsche може викликати найбільше суперечок
Топ Жир
2025-07-18T18:48:28Z
Прощання з трасою: чемпіон «Формули-1» Дженсон Баттон завершить гоночну кар’єру після сезону 2025 року
ITC
2025-07-18T18:19:04Z
Плани Jaguar та Range Rover щодо випуску електромобілів несподівано відклали, повідомляють джерела
Топ Жир
2025-07-18T18:03:03Z
Цей легкий двигун видає потужність, яка перевершує більшість суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T17:33:52Z
Бензин, гібрид або електро: General Motors показали семимісний кросовер за $10 000
Фокус
2025-07-18T16:57:42Z
Цей GR Corolla спочатку намагався наздогнати Porsche 911, а потім згорів у вогні
Топ Жир
2025-07-18T16:48:13Z
Subaru представила електрокросовер Uncharted — з розгоном до «сотні» за 5 секунд і запасом ходу 492 км
ITC
2025-07-18T16:28:32Z
Цей Volkswagen не потребує ідентифікації, щоб подарувати вам заряд енергії, який змусить вас злетіти
Топ Жир
2025-07-18T16:03:49Z