MY.UAНовини
Документальні фільми від ОУП: актуальність проти фестивальності
Документальні фільми від ОУП: актуальність проти фестивальності

Документальні фільми від ОУП: актуальність проти фестивальності

Цикл «А потім прийшли “братья”» — так, не рівень Netflix, але професійна, актуальна за змістом робота для ютуба.

22 серпня на різних українських ресурсах, серед яких «НВ», 24 канал, Sweet.tw, почали показ документального циклу про війну під загальною назвою «А потім прийшли “братья”». Він створений Об'єднанням українських продюсерів (ОУП) і складається з чотирьох документальних фільмів: «Маріуполь. Невтрачена надія», «Дев’ять життів», «Вокзал надії» та «Втрачений дім».

Об’єднання українських продюсерів засноване під час війни — в березні 2022 року— сімома теле- та кінопродюсерами задля зйомок кіно про передумови, хід та наслідки російської агресії проти України. «Ми святкуємо річницю незалежності у момент, коли проти нашої незалежності, проти нас розв’язана повномасштабна війна ядерною країною. Країною, що веде з нами цю війну вже сотні років. Зараз у цій війні ми всі — поряд із ЗСУ. Наш внесок — це фільми про українців, які своєю силою, волею та любов’ю обов’язково переможуть», — сказала одна з засновниць ОУП Алла Липовецька. Інші засновники — Володимир Бородянський, Дарія Легоні-Фіалко, Марина Квасова, Ігор Сторчак, Віктор Мірський та Ірина Заря.

Кожен із чотирьох фільмів циклу знімає окрема група продюсерів, кожна стрічка присвячена окремій темі, тому вони дуже різні.

Ми писали про фільми «Втрачений дім», «Маріуполь. Невтрачена надія» і «Дев’ять життів». Лєна Чиченіна підбила суб’єктивні підсумки цього циклу, шукаючи відповідь на питання, чи зможе така документалістика пробитися на Netflix. На черзі матеріал письменника і телекіносценариста Андрія Кокотюхи.

Так сталося, що про плани українських продюсерів об`єднатися і знімати документалістику я знав ще до офіційного оголошення цих намірів наприкінці березня.  Коли — це важливо! — Київщина ще була під російською окупацією. А ідея та розмови почалися на початку березня, і тоді ще ніхто не знав, у якому напрямі треба рухатися.

Мені як утаємниченій у залаштунки багатьох кінотелевиробничих планів та процесів людині були відомо лише про два наміри. Перший — знімати про наших біженців у Європі (втілено в стрічці «Вокзал надії»). Другий — спочатку зробити, щоб було, як на Netflix. З оцінкою результатів тут складніше, і, як на мене, вживати слово Netflix було, є і буде помилкою. Українським продюсерам із їхніми бюджетами — ну як пояснити, що від 24 лютого нема й тих, які урізав підступний ковід, а до ковіду урізало майже повне, за окремими винятками, закриття російського телеринку, —  логічніше наголошувати на самодостатності й відсутності іншого результату, крім того, який отримали в нинішніх умовах. І це дуже добрий результат.

Проте заявка на аналог Netflix чи НВО — були й такі амбіції в часи панування «Гри престолів» — відразу забирає на виході щонайменше одну силу з можливих у цій небезпечній грі за престол форматів із сталою репутацію якості. Адже порівняння не на свою користь уже не уникнути, що й сталося з чотирма з п`яти анонсованих Об`єднанням українських продюсерів стрічок після прем`єри. Хоча окремі переглянуті стрічки й оцінені поглядом звичайного глядача, се одно є бажання збити пиху. Ну не Netflix ви, шановні продюсери, ну погодьтеся!

Ще одним загальним слабким місцем проєкту — принаймні, цю ахіллесову п`яту знайшла Лєна Чиченіна, — вважається факт, що всі згуртовані продюсери ще зовсім недавно знімали серіали з росіянами в головних ролях для російського ринку та для умовних українських «антонін». Моментально згадується одна зі знаменитих фраз героїні Шерон Стоун із культового «Основного інстинкту»: «Ви хочете висунути мені звинувачення в курінні?» Так, курити – погана звичка. Така сама погана, як робота на Росію і для Росії. Проте куріння водночас — залежність. Виробництво контенту для російських потреб — така сама залежність від постійної зайнятості та від фінансового результату.

Якби замовником контенту була Україна, якби цей контент можна було капіталізувати всередині країни, на внутрішньому ринку, звинувачені в лукавстві продюсери заробляли б гроші й репутацію тут. Наведений Лєною Чиченіною приклад серіалу «Нюхач», формат якого справді купив Netflix, теж знімався на два ринки. Один із них — російський. І він — не другорядний. Де в справді якісному серіалі Київ, Україна, українські реалії і українська мова — питання риторичне. А отже, «Нюхач» як приклад для наслідування саме в контексті проекту «А потім прийшли “братья”» — такий собі.

Натомість слід звернути увагу й виділити окремо, жирним шрифтом і підкресленням: колектив продюсерів об`єднався не для того, аби заробити грошей на продажі кінцевого продукту. Бажання стати актуальним тут і тепер, бути в перших лавах тих, хто фіксує реалії війни, й працювати, не покладаючись на запоребрикові ефіри, переважило меркантильні інтереси.

У зароблянні грошей нічого поганого нема. І, повторюся, лише небажання багатьох впливових людей на багатьох рівнях розвивати власний, внутрішній продукт та рухатися з ним на Захід, хай здебільшого безуспішно, стримувало ініціативу професійних людей. Які, до речі, мають прямий доступ до технічного ресурсу. Тому у виробництві й задіяні переважно телевізійники з набитими руками, а не таланти, які нема часу й змоги відкривати. Та які, до всього, мріють про міжнародні фестивалі незалежного кіно, а не про швидкість виробництва й актуальність контенту.

Повнометражне документальне кіно, з яким і на користь якого порівнює стрічки від ОУП Лєна Чиченіна, знімається навіть довше, ніж кіно художнє. Для прикладу, «Жива ватра» Остапа Костюка фільмувалася п`ять років. А «Іванофранківськтеплокомуненерго співає» Надії Парфан – близько трьох. Подібні стрічки справді мають інший формат, інший підхід виробників, іншу мету. І оцінювати будь-яке кіно лише фестивальною перспективою — точніше, її відсутністю, — все одно, що вимагати від кондитера не випікати банальні еклери щодня, а зачинитися в пекарні й працювати над шедевром кулінарного мистецтва.

Тому кожен із чотирьох фільмів проекту «А потім прийшли “братья”» є зробленим нашвидкуруч, але не на коліні, не на відчепися і не на тяп-ляп телевізійним документальним фільмом. Який актуальний сьогодні і нічим якісно не відрізняється від уже показаних іноземних стрічок «Я звертаюся до нього на ім`я», «Залишаючи Ірпінь» та «Україна. Життя під ударом».  Лишається звернути увагу на кілька моментів, які об`єднують фільми і які варто проговорити.

Перший — мова. Ні, озвучено все українською. Але у трьох стрічках із чотирьох — «Маріуполь. Невтрачена надія», «Дев`ять життів» і «Вокзал надії» — чути оригінальну російську. Складається дивне враження, що потерпілими від російської агресії є переважно російськомовні українці. Також саме вони є основною масою біженців. І, як наслідок, саме до них потрібна більша увага і особливе ставлення. Звичайно, героїв не вибирають. Точніше, не так: вибирають із тих, хто погодився говорити. Мимоволі виглядає так, ніби російськомовним простіше поговорити про війну, проблеми та шляхи вирішення, аніж їхнім україномовним співгромадянам.

Далі — тематичний вибір. Хоч знімали фільми різні продюсери та різні групи, вкупі вони сприймаються як міні-серіал. Зрозуміло, що люди постійно говорять про одне й те саме: як почалися обстріли, як сиділи в підвалах, як тікали, як поневірялися, що втратили. Тут погоджуюсь із критичними зауваженнями Лєни Чиченіної: можливо, слід було витратити трохи більше часу й знайти когось із ексклюзивнішою навіть на фоні спільного горя історією.

Це вдалося в «Дев`яти життях», але лише тому, що сама стрічка тематично окрема — про врятованих тварин. І тут не обмежилися собаками-котиками, а знайшли хижаків. Що провокує додаткові питання вже до персонажів стрічки: навіщо тримати в себе левів, щоби що? Така історія є і в «Вокзалі надії». Власне, вона наскрізна: трансформація німецького бізнесмена Мішеля Трінчія у волонтера, готового спершу годувати українців, потім – оплачувати готель, а потім — їхати своїм авто за вісімсот кілометрів, аби забрати на кордоні чотирьох біженців.

Ще одна тема — подача матеріалу, формат. Завжди шукається не бездоганне, але інакше, ніж у попередників, рішення для початку оповіді. «Маріуполь. Невтрачена надія» стартує з мовного питання. У них, мовляв, завжди домінувала російська, «Азову» це не заважало, ніхто не утискував. «Втрачений дім» — єдиний фільм із закадровим текстом і досить банальним переходом від лелек, які повертаються в гнізда, до людей, які роблять те саме. «Вокзал надії» на початку подібний до рекламного звернення Сергія Притули, який закликає допомагати знедоленим. «Дев`ять життів» задає загальний настрій кадрами спершу з собакою, яка мирно лежить посеред людських могил, потім — таким самим вигулом коней, як далі буде ясно — вцілілих. Тобто, попри спільний знаменник, до якого підводять усі чотири оповіді, й не дуже велике тематичне поле для маневру, кожен автор намагається бути оригінальним.

У підсумку пропонується не фестивальна ексклюзивність для Netflix, але професійна, актуальна за змістом робота для ютуба та інших всеїдних, проте від того не гірших майданчиків. Вкупі маємо одну з багатьох спроб зафіксувати як злочини росіян, так і життя українців у найскладіший період нашої найновішої історії. За прогнозами, далі такого різного буде більше. І не один рік.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
”Дима Комаров – г*вноед”: продюсер-военный ВСУ нашел у телеведущего русскоязычный контент
Апостроф
2025-04-15T18:33:12Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
Германия полностью ограничила въезд в свою страну многим украинцам
UAToday
2025-04-28T17:57:26Z
Венгерский кардинал Петер Эрде: биография и церковная карьера
Факти ICTV
2025-04-28T17:54:49Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Спасти жизнь только через минуту: украинцев предостерегли от смертельной опасности
Знай
2025-04-16T18:30:54Z
Дроны прошли российскую ПВО: попадание в завод по производству "Шахедов"
Новости Украины
2025-04-24T07:45:11Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Путин ответил на предложение Зеленского не бить по гражданским объектам и вспомнил удар по Сумам
Comments UA
2025-04-21T17:31:01Z
В Кремле заявили, при каких условиях могут прекратить огонь в Украине
Comments UA
2025-04-27T18:27:28Z
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
2025-04-24T12:09:43Z
Звучали минимум 10 минут: россиян испугали сигналы воздушной тревоги в Москве
Апостроф
2025-04-28T18:06:01Z
В Португалии отложили предвыборные дебаты из-за блэкаута
Европейская правда
2025-04-28T17:51:50Z
Трамп обратился к Путину после удара по Киеву: Стоп
Comments UA
2025-04-24T19:51:18Z
Глава правительства Канады назвал главную угрозу миру
Корреспондент
2025-04-19T10:09:43Z
Шойгу заявил о готовности России применить ядерное оружие
ZN UA
2025-04-24T10:12:30Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
Даже при прекращении боевых действий нет предпосылок для улучшения платежного баланса Украины – эксперт
ZN UA
2025-04-28T17:40:13Z
Теневой танкер РФ создал опасную ситуацию в Финском заливе
Корреспондент
2025-04-28T17:30:44Z
МАГАТЭ бьет тревогу: украинские АЭС работают в условиях постоянной опасности
Gazeta UA
2025-04-25T13:27:20Z
В 2025 году не будут повышать цены на газ
Gazeta UA
2025-04-23T11:21:19Z
Денежная помощь мобилизованным в Харькове: названы суммы и кому принадлежат
Политека
2025-04-22T20:00:28Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
"Берешь прут и бьешь": актер Бенюк рассказал, как заставить детей забыть русский язык
Фокус
2025-04-28T17:51:50Z
Иван Охлобыстин в «Простоквашино»: Первый трейлер фильма с героями Эдуарда Успенского
GameMag
2025-04-28T16:58:17Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
Тизер сериала «Чужой: Земля» показал беременную «ксеноморфиню» и 4-х новых монстров
ITC
2025-04-28T08:25:18Z
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
2025-04-24T09:21:11Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
В Польше загорелся дом: есть жертвы, среди эвакуированных - украинцы
Корреспондент
2025-04-14T19:25:45Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
В Румынии туристка погибла, убегая от медведя
Корреспондент
2025-04-28T17:30:24Z
В Киеве спасатели обнаружили остатки ракеты в Верблюжьей затоке
Корреспондент
2025-04-28T16:54:51Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
В Индии боевики убили около двадцати человек
Корреспондент
2025-04-23T08:13:28Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
В Украине зафиксирован случай ботулизма после инъекции красоты
Корреспондент
2025-04-28T17:54:07Z
Для крепкого сна: что лучше есть вечером
Gazeta UA
2025-04-28T17:45:41Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
Ультраобработанные продукты стали причиной более 124 тысяч смертей в США
Корреспондент
2025-04-28T17:30:40Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
Россияне атаковали жилую застройку в густозаселенном районе Одессы, детали
Фокус
2025-04-21T23:27:56Z
В Черкассах возобновили газоснабжение после российской атаки
Комсомольская правда
2025-04-28T17:57:34Z
Стало відомо, чим корисна редиска для організму
AgroNews
2025-04-28T16:25:30Z
Россияне атаковали поселок под Купянском, загорелся дом
Корреспондент
2025-04-21T07:06:54Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
"Пасхальное перемирие": Зеленский рассказал, держит ли слово Путин
Telegraf
2025-04-20T13:18:19Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
Почему коты спят в разных частях дома: пять неожиданных причин
Gazeta UA
2025-04-28T16:57:33Z
Как навести порядок перед сном: четыре простые вечерние привычки, которые создают уют
Gazeta UA
2025-04-28T16:42:05Z
Те самые ириски из детства: рецепт конфет, вкус которых мы потеряли, но можем вернуть
Знай
2025-04-16T04:51:06Z
Этим знакам Зодиака очень повезет в мае
Comments UA
2025-04-28T16:09:44Z
Будут мягкими, как мамины объятья: с чем постирать полотенца, чтобы вернуть им уют
Telegraf
2025-04-28T13:51:58Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
Стоит верить: Дончич желает победы Лейкерс в НБА вопреки проигрышам в серии
Корреспондент
2025-04-28T17:48:02Z
"Нельзя нарушать правила":Усик высказался о возможном отказе Украины от территорий
Gazeta UA
2025-04-28T17:42:15Z
Манчестер Юнайтед возьмет форварда из Вулверхэмптона
Корреспондент
2025-04-28T17:24:18Z
Чувствую, верю, знаю: Усик предвкушает победу в бою с Дюбуа
Корреспондент
2025-04-28T16:42:22Z
Усик считает, что завершить карьеру после реванша с Фьюри было бы упущением
Корреспондент
2025-04-28T16:12:05Z
Ведущие футбольные клубы Испании и Англии интересуются форвардом Аталанты
Корреспондент
2025-04-28T15:45:27Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
Владелец брошенного BMW, для которого в Польше оставили "островок" на стройке, нашёлся
Европейская правда
2025-04-28T17:18:10Z
Назвали самые надежные китайские автомобили
Gazeta UA
2025-04-28T13:16:28Z
Настоящие комментаторы Формулы-1 примут участие в фильме Хэмилтона
Корреспондент
2025-04-28T10:48:58Z
Мощность — 1000 сил: конкурента Porsche Taycan от Mercedes показали до премьеры
Фокус
2025-04-28T07:45:03Z
Почему в жару не стоит заправлять полный бак: основные причины
Gazeta UA
2025-04-28T00:33:45Z
Специалисты объяснили, почему опасно ездить с пустым баком
Gazeta UA
2025-04-27T19:09:03Z
Забудьте про C9: концепт Chevrolet Corvette повертає ретро славу
Топ Жир
2025-04-27T17:45:29Z
В Киеве заметили очень редкий спорткар BMW 2000-х с интересным тюнингом
Фокус
2025-04-27T08:27:18Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
КНР запустила в космос новый спутник-ретранслятор
Корреспондент
2025-04-28T17:57:21Z
GigaIO выпустила первый в мире ИИ-суперкомпьютер "в чемодане"
Корреспондент
2025-04-28T17:27:50Z
В Україні впадуть ціни на брухт після обвалу на світових ринках
AgroNews
2025-04-28T17:16:13Z
Ученые нашли жидкость на крупнейшем спутнике Сатурна Титане, но кое-что их смущает
TSN
2025-04-28T14:51:31Z
Май начнется с новой магнитной бури: эксперты опубликовали график
Апостроф
2025-04-28T14:27:55Z
Топ-5 скрытых, но полезных функций смартфонов, которые вы, вероятно, пропустили
Фокус
2025-04-28T14:21:10Z
Нидерландская Team Liquid защитила титул на турнире по Dota 2 в Бухаресте
Корреспондент
2025-04-28T14:09:09Z