MY.UAНовини
Радіостанції закликають терміново змінити законодавство щодо роялті
Радіостанції закликають терміново змінити законодавство щодо роялті

Радіостанції закликають терміново змінити законодавство щодо роялті

Як вони заявляють, тарифи у розмірі до 123% від їхнього доходу є «безпідставно завищеними». Ця заява радійників без перебільшення є криком про допомогу, каже виконавча директорка НАМ Катерина М’яснікова.

Представники радіоринку запропонували рішення щодо врегулювання зависоких для них тарифів що виплати винагороди авторам та виконавцям. Для цього вони просять невідкладно ініціювати зміни до статті 20 Закону України «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав». Про це йдеться у відкритому зверненні 20 національних та регіональних радіостанцій до Комітету Верховної ради з питань гуманітарної та інформаційної політики.

«Ці зміни убезпечать радіомовників від виплати винагороди в розмірі 123% їхнього доходу та налагодять ефективний процес акредитації організацій колективного управління в сфері публічного сповіщення», – йдеться в заяві.

Ініціативу термінової зміни закону підтримав Радіокомітет. Як наголосила виконавча директорка Національної асоціації медіа Катерина М’яснікова, нинішня схема визначення тарифів неефектина. Також не на користь радіоринку дії засновників, які представляють російські філіали іноземних лейблів та «заангажовані судді».

«Запропонована так званим законом про ефективне колективне управління авторськими та суміжними правами схема визначення тарифів, на жаль, не спрацювала. Організації, засновники яких переважно представляють не українських виконавців, а російські філіали іноземних лейблів, не прагнуть будувати цивілізовані відносини, а лише витиснути останні соки з українських користувачів, незважаючи на наслідки. Українська нереформована судова система також не здатна збалансувати ситуацію та визначити справедливі тарифи, взявши до уваги позиції всіх сторін. Практика розгляду таких справ демонструє високий рівень заангажованості суддів», – коментує Катерина М’яснікова.

Представники українських радіостанцій пропонують:

• терміново внести зміни до статті 20 Закону, визначивши основою для формування тарифів розмір доходів кожного користувача з встановленням граничного максимального розміру таких відрахувань або відсотку від доходу або прибутку, що виключатиме можливість зловживань в процесі реалізації норм Закону, та, зрештою, зосередитись на заходах з реалізації Закону, відмовившись від перманентного реформування та зміни законодавчих правил у сфері збору та виплати авторської винагороди;

• вжити заходів щодо вирішення питання з акредитації організацій колективного управління в сферах публічного сповіщення;

• сприяти затвердженню об’єктивних не дискримінаційних тарифів винагороди (роялті) в розширених сферах колективного управління.

Запровадити тарифм хоче громадська спілка «Український музичний альянс» (УМА), що була акредитованою організацією колективного управління у відповідній сфері до травня 2022 року. «Така ситуація призведе до закриття десятків радіостанцій, що послабить інформаційну безпеку держави під час збройної агресії Росії, підірве систему оповіщення населення та відкриє український ринок аудіо для російських онлайн-сервісів», – наголошують автори звернення.

Як вважають представники радіостанцій, через недосконалість законодавчих механізмів тарифи, які пропонує УМА, «не відповідають об’єктивним показникам ринку, обсягам доходів користувачів, є безпідставно завищеними і однозначно заподіють невідворотну шкоду галузі радіомовлення».

При цьому представники радіостанційусвідомлюють, що їхні виплати є джерелом надходжень для виконавців. Їхня мета – досягти домовленостей про адекватні тарифи.

«Ми хочемо платити виконавцям, тому що їм теж потрібно жити за рахунок роялті, – каже директор радіостанції «Твоє радіо», що мовить у Дрогобичі на Львівщині, Борис Стефанків. – Все має бути врегульовано, з тверезими тарифами, відповідно до кількості, території, об’єму. Можна запропонувати багато формул для виплат, але щоб оплата була адекватною. Інакше регіональне радіомовлення може просто зникнути, а величезні мережі, як були, так і залишаться, бо в них інші об’єми. Як наголошують представники галузі радіомовлення, вони готові регулярно сплачувати роялті за використання об’єктів авторського права і (або) суміжних прав, але такі тарифи «мають відповідати вимогам Закону, бути зрозумілими та прозорими для усіх учасників радіоринку».

Представники радіостанцій наголошують, що тарифи від УМА не базуються ані на світовій, ані на існуючій вітчизняній діловій практиці, що складалася роками, ані на реальних фінансових показниках радіомовників.

У міжнародному досвіді інший підхід до таких винагород. Країни ЄС, Великобританія, США та більшість країн світу застосовують при оплаті чітко визначений відсоток від доходу конкретної радіостанції. ГС УМА користуючись нечіткістю законодавчого регулювання використовує «творчий» підхід до визначення цього відсотку, а це може призвести до знищення радіомовлення в Україні. Для прикладу, Австралія, Литва, Польща сплачує 1-2% від доходу, Канада, Латвія, Словенія, Швейцарія 2-3%, а в Україна – від 8 % до 123%.

Нагадаємо, в Україні сферу роялті регулює інститут організацій колективного управління. За законом 2018 року, міністерство економічного розвитку, торгівлі та сільського господарства мало би провести конкурс і акредитувати організації у сферах авторських та суміжних прав. Наразі офіційну акредитацію має лише громадська спілка «Український музичний альянс» (УМА), яка опікується роялті за суміжні права у сфері публічного сповіщення і збирає його з радіостанцій. Але торік індустрія так і не домовилася з нею про тарифи.

У грудні 2021 року УМА подала позов до Господарського суду Києва, намагаючись встановити тарифи на виплату роялті за суміжні права у сфері публічного сповіщення. Відповідачами у цій справі є п’ятдесят компаній, серед них радіостанції найбільших холдингів («Шансон», «Рокс», «Наше радіо», «Релакс», «П’ятниця», «Люкс ФМ», «Русское радио Україна», «Хіт ФМ» тощо), а також регіональні радіостанції та НАМ.

У позові УМА йдеться про «визначення тарифів справедливої винагороди, спільної для виконавців та виробників фонограм, за публічне виконання сповіщення фонограм і зафіксованих у них виконань, опублікованих для використання з комерційною метою, в радіоефірі».

У грудні 2020-го року у сфері авторських прав пройшов конкурс, на якому мала бути вимзначена акредитована організація щодо збору роялті з радіо й телеканалів. Комісія з акредитації при міністерстві обрала нову громадську спілку «Автори та видавці». Однак інша учасниця конкурсу — Українська агенція з авторських та суміжних прав (УААСП) — попросила міністра економіки зупинити процес акредитації, бо вважає, що процедура проходила з порушеннями. З цього приводу організація звернулась у НАБУ.

Тому радіостанції й телеканали змушені самі звертатися до правовласників, щоби сплатити їм авторську винагороду за тими тарифами, які були на ринку раніше.

  • Читайте також: Реформа авторського права: як авторам отримати свою винагороду, а мовникам і провайдерам – її виплатити?

У вересні 2021 року на вимогу суду міністерство економіки видало наказ про затвердження акредитації організації колективного управління (ОКУ) у сфері публічного сповіщення (роялті мають платити канали і радіо) громадську спілку «Автори та видавці». Однак у цій справі були подані касаційні скарги. Зокрема, і від УААСП, яку очолює Валерій Харчишин

  • Читайте також: Мінекономіки визнало акредитацію організацій, які збирають гроші за авторські права

 За законом «Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав», ухваленим у 2018 році, збирати роялті в кожній сфері мають організації колективного управління (ОКУ_, акредитовані в міністерстві розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства.

У медійній сфері до кінця 2020 року були лише дві акредитовані міністерством організації: громадська спілка «Коаліція аудіовізуальних і музичних прав» (КАМП; має збирати роялті з провайдерів у сфері кабельної ретрансляції) та громадська спілка «Український музичний альянс» (УМА; має збирати роялті з радійників у сфері публічного сповіщення, суміжні права).

КАМП у 2020 році домовилася з провайдерами про тарифи, почала збирати роялті за авторські та суміжні права та активно подавати позови до суду проти тих провайдерів, які не бажали укладати угоди. А от радійники з УМА не дійшли згоди щодо тарифів роялті. Відповідно до ухваленого влітку 2020 року закону, якщо індустрія не домовляється зі своєю ОКУ, то сторони намагаються визначити тариф через суд. 

Теги за темою
тарифи
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
МИД РФ сделал заявление о "возвращении" Украины в границы 1991 года
Comments UA
2025-05-01T15:30:25Z
Когда россияне смогут захватить всю Украину — эксперты назвали дату
TSN
2025-05-02T17:28:37Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
72 часа до вероятной опасности: эксперты предсказывают атаки 8–9 мая
Новости Украины
2025-05-05T19:21:39Z
Война в Украине: эксперт Романенко рассказал о "датах Х" и угрозах России уничтожить Киев 10 мая
TSN
2025-05-07T02:11:53Z
Трамп снова высказался о победе во Второй мировой войне
TSN
2025-05-07T02:11:53Z
Трамп высказался о трехдневном "перемирии" Путина
Европейская правда
2025-05-05T21:01:44Z
Путин впервые публично заговорил о своем преемнике
Comments UA
2025-05-04T12:00:03Z
Кадыров попросил, чтобы его уволили с должности главы Чечни
Comments UA
2025-05-06T15:15:29Z
Старшая дочь Пугачева попала в большие проблемы: что произошло
Comments UA
2025-05-02T19:57:23Z
"Мисс Украина 2023" оконфузилась заявлением о селе
Comments UA
2025-05-05T15:48:59Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
"Это слезы...": жена Виктора Павлика внезапно заговорила о втором ребенке
Знай
2025-05-04T16:51:38Z
Экс-жена Позитив ночью ему позвонила и удивила причиной
TSN
2025-05-07T02:11:38Z
37-летняя Рианна объявила о третьей беременности и показала заметно округлый животик
TSN
2025-05-07T02:11:36Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
"Я получила уже миллион угроз": "холостяк" Терен объявил войну блоггерке Алхим из-за русских песен и языка
Апостроф
2025-05-04T17:18:34Z
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
Военный учет 17-летних: с чем у юношей могут возникнуть проблемы
TSN
2025-05-04T10:48:54Z
Жители российского города дрались за кашу возле «поезда победы»
Корреспондент
2025-05-03T17:18:22Z
Какой сегодня, 6 мая, праздник — все об этом дне, каков церковный праздник, который нельзя делать
TSN
2025-05-07T02:34:40Z
Пенсионерам за 60 в армии найдут свой фронт: куда направят старых мобилизованных
Знай
2025-05-07T02:30:35Z
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Дроны прошли российскую ПВО: попадание в завод по производству "Шахедов"
Новости Украины
2025-04-24T07:45:11Z
Зачем нужно ходить спиной вперед 27 апреля и где нельзя оставлять алкоголь сегодня: приметы и запреты на Стефана
Знай
2025-04-27T02:03:32Z
7 важных открытий о том, как алкоголь влияет на наше тело
UAToday
2025-05-06T17:28:03Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Что лучше для здоровья — горчица или кетчуп: врач дала окончательный ответ
UAToday
2025-05-04T12:03:37Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
За перевозку этого лекарства украинцам могут дать 25 лет тюрьмы: о чем идет речь
TSN
2025-05-07T02:09:29Z
Пять ароматов, которые успокаивают и помогают быстрее и крепче заснуть
TSN
2025-05-07T02:09:13Z
Чай для похудения: какой именно напиток поможет при задержке жидкости, будет способствовать снижению веса
TSN
2025-05-07T02:09:07Z
Как приготовить домашний квас с цикорием — рецепт
TSN
2025-05-07T02:09:04Z
Тест на долголетие: как узнать, есть ли шанс дожить до 100 лет
TSN
2025-05-07T02:08:46Z
"Добрый вечер, мы из ПриватБанка": украинцев заставляют добровольно перечислять деньги в россию - новая мошенническая схема
Знай
2025-04-27T12:12:52Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Внешняя разведка назвала "маловероятным" укрепление рубля
Корреспондент
2025-04-27T16:01:15Z
МАГАТЭ бьет тревогу: украинские АЭС работают в условиях постоянной опасности
Gazeta UA
2025-04-25T13:27:20Z
В Украине снова начали «бодяжить» солярку – исследование
TSN
2025-05-07T02:10:47Z
У РФ не хватает денег на войну: правительство хочет больше отчислений от нефти
TSN
2025-05-07T02:09:59Z
В 2025 году не будут повышать цены на газ
Gazeta UA
2025-04-23T11:21:19Z
Пенсии заморожены, но не навсегда: власти назвали условия для повышения
Знай
2025-05-03T14:30:07Z
Украинское оружие будет продаваться за границу: в правительстве рассматривают несколько сценариев экспорта
TSN
2025-05-07T02:09:42Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
Массированная атака РФ на Запорожье: количество раненых резко возросло
Comments UA
2025-05-02T04:27:11Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
В Индии боевики убили около двадцати человек
Корреспондент
2025-04-23T08:13:28Z
Киев атаковали российские БпЛА: повреждены жилые дома
ZN UA
2025-05-07T02:34:00Z
Появились фото последствий атаки рф по Запорожью: количество пострадавших возросло
Новости Украины
2025-05-07T02:33:47Z
Над Москвой гремят взрывы
Корреспондент
2025-05-07T02:18:50Z
В Киеве обломки БПЛА упали на многоэтажные дома
Корреспондент
2025-05-07T02:12:42Z
Автобус с американскими солдатами слетел в кювет в Польше: есть раненые
TSN
2025-05-07T02:11:46Z
В России жалуются на массированную атаку БПЛА
Корреспондент
2025-05-06T06:39:54Z
Новое наступление ВСУ? Бои в Курской области
Корреспондент
2025-05-05T19:10:27Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
Армия РФ готовит десантную операцию в Херсонской области: какая цель врага
TSN
2025-05-07T02:11:58Z
Россияне готовят масштабный прорыв: двум городам грозит окружение
TSN
2025-05-07T02:11:54Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
Обстрел Харькова и атака беспилотников на Москву: главные новости ночи 6 мая 2025 года
TSN
2025-05-07T02:11:51Z
Потери РФ на фронте бьют рекорды: Генштаб обновил данные
TSN
2025-05-07T02:11:51Z
Водителям объяснили, чем грозит авто добавление спирта в бензин
Хвиля
2025-05-04T09:15:41Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Гибриды принесли Lamborghini почти €900 млн за квартал
Корреспондент
2025-05-06T18:15:55Z
Jeep представил новое поколение внедорожника Compass
Корреспондент
2025-05-06T16:34:01Z
Audi представила элегантные и мощные авто с расходом 2,8 л на 100 км
Фокус
2025-05-06T14:12:19Z
Renault выводит на рынок недорогой электрифицированный кроссовер для семьи с ГБО
Фокус
2025-05-06T12:06:37Z
У вас будет всего десять дней, а потом - штраф. Кому нужно обновить данные
Telegraf
2025-05-06T10:57:48Z
Гибриды принесли Lamborghini почти 900 миллионов евро за квартал
Корреспондент
2025-05-06T10:06:18Z
Одна подпись может оставить без автомобиля: какая ошибка грозит украинцам при продаже авто
Знай
2025-05-06T08:52:40Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Покупка ранних овощей: что нужно знать, чтобы не принести домой "нитратную бомбу"
Знай
2025-05-01T19:51:29Z
Китайский гороскоп на май 2025 года: время перемен и внутреннего роста, кому из знаков нужно готовиться
Знай
2025-05-01T19:30:32Z
Туристы случайно нашли 7-килограммовый клад золота и серебра в горах Чехии
Апостроф
2025-05-01T14:21:11Z
Срезать или оставлять: что лучше сделать с тюльпанами после цветения
TSN
2025-05-07T02:11:58Z
Как сберечь сирень свежей в вазе долгое время: интересный лайфхак
TSN
2025-05-07T02:11:47Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
Астрологи назвали единственный знак зодиака, который никогда не влюбляется
TSN
2025-05-07T02:11:38Z
Когда нужно сажать фасоль в открытую почву весной 2025: какие лучшие дни
TSN
2025-05-07T02:11:35Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
Киевское "Динамо" подписало легионера, которого обвиняли в изнасиловании
Gazeta UA
2025-05-07T01:45:15Z
"Динамо" объявило о трансфере колумбийского футболиста
ZN UA
2025-05-06T23:16:43Z
Поговорим на поле: Артета оценил шансы команды на матч против ПСЖ
Корреспондент
2025-05-06T20:57:37Z
Лидер Интера установил рекорд, догнав соотечественника в Лиге Чемпионов
Корреспондент
2025-05-06T20:33:59Z
Генеральный менеджер Оклахомы получил награду от НБА
Корреспондент
2025-05-06T19:51:20Z
Реал и Анчелотти согласовали дату прекращения сотрудничества
Корреспондент
2025-05-06T19:09:15Z
Динамо подписало контракт с легионером
Корреспондент
2025-05-06T19:03:29Z
Арсенал определился с трансфером на позицию форварда
Корреспондент
2025-05-06T18:21:01Z
Microsoft объяснила подорожание новых игр для Xbox Series X|S
GameMag
2025-05-04T17:16:09Z
Магнитная буря 6 мая: какая будет ее мощность
TSN
2025-05-07T02:11:07Z
Ученые разработали метод, который позволит обеспечить пищей более 136 миллиардов человек
TSN
2025-05-07T02:10:09Z
Астрономы нашли за Нептуном возможную девятую планету Солнечной системы
TSN
2025-05-07T02:10:07Z
Неожиданная роль китов: как их миграция спасает океан от истощения
TSN
2025-05-07T02:09:50Z
Облако, похожее на НЛО, в Антарктике: полярники запечатлели странное явление
TSN
2025-05-07T02:09:11Z
В ЦРУ обнародовали данные о найденных разбитых НЛО
TSN
2025-05-07T02:09:09Z
В чем ваша скрытая сила: эта оптическая иллюзия раскроет ее
TSN
2025-05-07T02:08:44Z
Поля вокруг Чернобыля признали пригодными для сельского хозяйства — исследование
TSN
2025-05-07T02:07:35Z