MY.UAНовини
«Важливо, щоб смерті захисників демократії в Україні не були даремними» — учасники акції пам’яті Георгія Ґонґадзе і всіх вбитих українських журналістів
«Важливо, щоб смерті захисників демократії в Україні не були даремними» — учасники акції пам’яті Георгія Ґонґадзе і всіх вбитих українських журналістів

«Важливо, щоб смерті захисників демократії в Україні не були даремними» — учасники акції пам’яті Георгія Ґонґадзе і всіх вбитих українських журналістів

Мирослава Ґонґадзе: «У мене одне бажання сьогодні – щоб настала справедливість для суспільства, для нашої родини, для Георгія, і Україна стала справді демократичною та справедливою державою для всіх, а не для окремої групи людей».

У п’ятницю, 16 вересня, в Іллінському сквері Києва відбулась акція пам’яті Георгія Ґонґадзе і всіх вбитих українських журналістів. Подія приурочена до роковин вбивства українського журналіста.

Організаторами акції виступили Премія імені Георгія Ґонґадзе у партнерстві з Центром прав людини ZMINA та Інститутом масової інформації.

Учасники акції: Мирослава Ґонґадзе, – керівниця Голосу Америки в Східній Європі, Лариса Денисенко – правозахисниця, адвокатка, журналістка, радіоведуча; Тетяна Терен – виконавча директорка Українського ПЕН; Тетяна Печончик – голова правління Центру прав людини Zmina; Оксана Романюк – виконавча директорка Інституту масової інформації, Михайло Ткач, журналіст «Української правди».

Учасники акції памʼяті та солідарності тримали квіти й фотографії Георгія Ґонґадзе, стоячи перед могилою журналіста, похованого тільки через 16 років після вбивства.

 Фото: Максим Поліщук/«Детектор медіа» 

Мирослава Ґонґадзе зауважила, що 2000 рік змінив поступ історії України.

«Україна стала іншою… Згадайте про те, що тоді другий президент України Леонід Кучма намагався змінити конституцію, він хотів посилити свою владу, було перше читання змін до Конституції, і в принципі, Україна мала ризик опинитися знову у своєрідній "лукашенщині". Смерть Георгія, насправді, призупинила цей процес і ніколи президент Кучма не зміг вже змінити Конституцію та узурпувати владу. І потім з протестів, які ми організовували, з пошуку справедливості для Георгія, виросли "Україна без Кучми", і далі протестний рух 2002 року, Помаранчева революція, і далі, Революція Гідності. Дуже багато жертв полягло за незалежність, справедливість і демократію в Україні. І сьогодні дуже багато воїнів гине, захищаючи нашу країну, наше право на існування.

Дуже важливо, щоб всі ці смерті не були даремними. Щоб не була даремною смерть Георгія, щоб не були даремними смерті всіх наших героїв, які загинули під час Революції Гідності, щоб не були даремними смерті людей, які сьогодні кладуть життя за незалежність України. Україна однозначно переможе у цій війні. Ми переможемо зовнішнього ворога. Але важливо розуміти, що коли ми повернемось, нам треба буде перемагати внутрішнього ворога, сьогодні весь світ бачить, як Україна і українці відважно відвойовують своє право на демократію, і всі ці якості наших військовослужбовців, суспільства, нам будуть необхідні далі, щоб відбудовувати країну, будувати свіжий фундамент, в нас буде шанс збудувати справедливу державу. Тому в мене одне бажання сьогодні – щоб настала справедливість для суспільства, для нашої родини, для Георгія, і Україна стала справді демократичною та справедливою державою для всіх, а не для окремої групи людей», – сказала вона.

Фото: Максим Поліщук/«Детектор медіа» 

Біля могили Георгія також називали імена полеглих на війні журналістів.

Журналістка та правозахисниця Лариса Денисенко зауважила, що завдання журналістів – інформувати суспільство, однак на окупованих територіях росіяни позбавляють українців права на інформацію.

«Сьогодні наші колеги працюють та борються за право українців на правду, і я хочу, щоб ми згадували полеглих журналістів не як жертв, а саме як борців. Люди там позбавлені права на інформацію, коли ти не маєш інформації, тебе легко залякати, легко схилити до будь-чого, та сама історія – коли людина перебуває в полоні. Лише через таку призму можна зрозуміти важливість нашої роботи, – щоб суспільство знало правду і не було німим.

Ми згадуємо 38 колег і колежанок, які загинули під час цієї війни, 8 з них – під час виконання професійних обов'язків. Вони загинули за правду. 38 – це більше ніж літер в нашій абетці. Якщо уявити, що кожен з них символізує літеру, ми стаємо німими. Тому потрібно бути голоснішими тим, хто може це робити», – сказала вона.

Денисенко зауважила, що на тимчасово окупованих територіях, окупанти залякують і блокують поширення правдивої інформації. Журналісти на рівні з місцевим самоврядуванням, освітянами, є головною мішенню для окупантів, які намагаються перетворити інформацію на брехню: «Так діє російська пропаганда. Всі наші колеги та колежанки на тимчасово окупованих територіях, які намагаються передати правду, перебувають в небезпеці. Маємо молитися, щоб вони вцілили».

Денисенко додала, що важливо не полишати в спокої будь-які авторитарні режими, ефективно розслідувати злочини і притягати до відповідальності всіх злочинців, яку б посаду вони не займали: «Це важливо для історичної справедливості…Навіть коли це відбулось всередині країни і це зробив не зовнішній ворог, а внутрішній: коли зло непокаране, воно шириться далі».

Фото: Максим Поліщук/«Детектор медіа» 

Директорка Інституту масової інформації Оксана Романюк зауважила, що потрібно говорити не лише про розслідування злочинів, які трапилися всередині України – має бути дуже оперативно проведене розслідування воєнних злочини, які вчинила Росія під час великої війни. Вона також нагадала, що від початку повномасштабного вторгнення росіяни викрали 15 журналістів. 

«15 наших колег викрали, про долю чотирьох із них ми не знаємо досі. У полоні журналістів піддають тортурам: тримають у підвалах без їжі та води, катують електричним струмом. Диктатурі потрібна тиша, замість офісів місцевих медіа на окупованих територіях — вирви.

Зруйновано офіс "Вільного радіо" в Бахмуті, "Телегазети" в Кадіївці, Луганська область. Знищені локальні редакції в Запорізькій та Миколаївський областях. Понад 215 місцевих медіа були змушені закритися: їх або руйнували, або викрадали й шантажували працівників.

У Запорізькій області викрали 78-річного батька журналістки, щоб чинити на неї тиск. Ми маємо вимагати негайного українського та міжнародного трибуналу, щоб розслідувати злочини окупантів проти медіа та встановити виконавців і замовників вбивств наших журналістів», – сказала вона.

Фото: Максим Поліщук/«Детектор медіа» 

Під час акції лунали імена та звернення кримськотатарських журналістів, що зараз перебувають у місцях позбавлення волі за опір окупаційній владі: Османа Аріфмеметова та Руслана Сулейманова.

Голова правління Центру прав людини Zmina Тетяна Печончик закликала звільнити громадянських журналістів ініціативи «Кримська солідарність», а саме: Сервера Мустафаєва, Сейрана Салієва, Ремзі Бекірова, Османа Аріфмеметова, Руслана Сулейманова та інших увʼязнених журналістів.

«Крім того, в російських місцях позбавлення волі перебуває журналіст-фрілансер проєкту "Крим.Реалії" та "Радіо свобода" Владислав Єсипенко. Увʼязнений також Олексій Бесарабов, заступник редактора журналу "Чорноморська безпека"», — додала вона.

Тетяна Печончик наголосила, що після 24 лютого список політичних вʼязнів у Криму, яких звинуватили в «дискредитації» російської армії, зріс.

Модераторкою акції була Ольга Сніцарчук – журналістка, телеведуча, ведуча подкасту «Тут-і-тепер: Історія журналістів на війні». 

«Памʼятаємо про Георгія Ґонґадзе, про наших колег, що загинули на війні, про тих, хто досі перебуває в увʼязненні. Імена журналістів, що лунали сьогодні, вже є легендарними. Але згадаймо, що лише декілька років з багатьма з названих сьогодні людей ми перебували разом на подібних заходах у Києві. Всі вони відрізняються величезною силою духу, памʼятаймо ж їх», — сказала вона на завершення акції.

Організатор: Премія імені Георгія Ґонґадзе, інформаційний партнер: «Детектор медіа».

  • Читайте також: «Безкарність вбиває». Медійники звернулись до влади з нагоди 22-х роковин вбивства Георгія Ґонґадзе

Журналіст, засновник інтернет-видання «Українська правда» Георгій Ґонґадзе зник у Києві 16 вересня 2000 року. У листопаді того ж року в лісі в Київській області було виявлено обезголовлене тіло, яке, за висновками експертів, могло належати журналістові.

У 2009 році в Київській області було знайдено рештки черепа, які, за даними експертизи, належать журналістові. Згодом з’ясувалося, що Георгія Ґонґадзе викрали співробітники міліції та вбили в ніч на 17 вересня.

За вбивство Георгія Ґонґадзе засуджено до довічного ув’язнення колишнього керівника департаменту зовнішнього спостереження МВС Олексія Пукача, вирок якому набув чинності в січні 2016 року. У липні 2021 року Верховний Суд залишив Пукача за ґратами довічно.

Засуджено до різних строків позбавлення волі колишніх співробітників міліції Миколу Протасова (13 років позбавлення волі, помер у тюрмі), Валерія Костенка та Олександра Поповича (12 років позбавлення волі), чиї вироки набули чинності в березні 2008 року.

Замовників убивства Георгія Ґонґадзе досі не знайдено та не притягнуто до відповідальності, хоча це обіцяли зробити всі президенти та всі глави МВС і ГПУ.

Фото: Максим Поліщук/«Детектор медіа» 

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
OpenAI наближається до запуску свого власного чіпа
InternetUA
2025-02-12T08:16:18Z
ТОП 10 планшетів для будь-яких задач
ITC
2025-02-12T08:07:43Z
Ігрові ноутбуки з RTX 50: NVIDIA оголосила дату початку попередніх замовлень ─ ціни стартують з €3499
ITC
2025-02-12T08:07:00Z
Як покращити швидкість мобільного інтернету: ефективні поради
TSN
2025-02-12T08:06:54Z
Майже 10 місяців у космосі: NASA нарешті поверне на Землю застряглих на орбіті астронавтів
Фокус
2025-02-12T08:03:29Z
Тепер YouTube в США більш популярний на телевізорах, ніж на телефонах
InternetUA
2025-02-12T08:01:15Z
Хакери з росії атакують українців активатором Windows KMS та підробленими оновленнями
ITC
2025-02-12T08:01:10Z
Секрет першого дихання Землі прихований у надгарячій воді Єлловстоуну: що виявили вчені
Фокус
2025-02-12T07:51:21Z
Apple і Google видаляють шкідливі мобільні додотки зі своїх магазинів програм
InternetUA
2025-02-12T07:46:34Z
Оригінальні ідеї манікюру до Дня Валентина
24tv
2025-02-12T08:03:03Z
Сирна запіканка з маком та яблуками - сніданок, який захочеться готувати щодня
Gazeta UA
2025-02-12T07:57:11Z
Навіщо потрібен ящик під духовкою: майже всі використовують його неправильно
24tv
2025-02-12T07:54:58Z
Чи можна садити іриси навесні: що кажуть садівники
24tv
2025-02-12T07:36:26Z
Просто і швидко: 4 способи створити вдома радісну атмосферу
24tv
2025-02-12T07:30:52Z
Буде готовий, поки їдуть гості: як приготувати знаменитий фінський млинець
Telegraf
2025-02-12T07:12:43Z
Печиво з записками: чаруємо других половинок на День закоханих
24tv
2025-02-12T06:39:18Z
Ребус для тих, у кого чудовий зір: треба за 3 секунди знайти цифру 8
GlavRed
2025-02-12T04:27:42Z
Без йоду і прямо в магазині або вдома: як швидко перевірити якість срібла
GlavRed
2025-02-12T04:27:10Z
В Ужгороді прогримів вибух: що відомо
TSN
2025-02-12T08:24:46Z
У Миколаївській області на об'єкті інфраструктури виникла пожежа внаслідок падіння уламків дрона
УкраинФорм
2025-02-12T08:22:08Z
Росіяни вдарили по об'єкту критичної інфраструктури на Чернігівщині: виникла пожежа
24tv
2025-02-12T08:21:59Z
Горіли бізнес-центр, будинок і склади: прокуратура розкрила наслідки удару по Києву
24tv
2025-02-12T08:15:52Z
Поліція встановлює обставини вибуху в Ужгороді
Украина Криминальная
2025-02-12T08:15:12Z
Ракетний удар по Києву: точна кількість постраждалих встановлюється
УкраинФорм
2025-02-12T08:15:06Z
росія атакувала Київ балістикою: є жертви
iPress
2025-02-12T08:13:52Z
На Одещині внаслідок пожежі у геріатричному пансіонаті загинули троє людей
УкраинФорм
2025-02-12T08:12:43Z
Серйозні руйнування та тіло посеред вулиці: як виглядає Київ після ракетної атаки Росії
Telegraf
2025-02-12T08:03:22Z
Україна здобула перше «золото» на Європейському юнацькому олімпійському фестивалі-2025
УкраинФорм
2025-02-12T08:09:09Z
Феєнорд — Мілан: цікаві варіанти ставок на матч Ліги чемпіонів
Football.ua
2025-02-12T08:07:29Z
НБА. «Лос-Анджелес Лейкерс» оголосив про підписання Олексія Леня
УкраинФорм
2025-02-12T07:36:37Z
Ігри нескорених 2025. Урожайний день для України
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T07:15:54Z
Вінісіус прокоментував чутки про Саудівську Аравію
Football.ua
2025-02-12T06:43:06Z
Евертон — Ліверпуль. Напередодні
Football.ua
2025-02-12T06:40:49Z
Трубін знову перетнеться в Лізі чемпіонів із росіянином: чого чекати від матчу Бенфіка – Монако
24tv
2025-02-12T06:33:02Z
ЧС-2025 з біатлону розпочинає змішана естафета
УкраинФорм
2025-02-12T06:00:01Z
Cрна – про дороговартісного новачка Шахтаря: Йому потрібен час
1News
2025-02-12T05:19:14Z
Ліквідували ще 1150 окупантів і сотні одиниць техніки: втрати ворога на 12 лютого
24tv
2025-02-12T08:09:54Z
На фронті за добу зафіксували 95 боєзіткнень, з них 30 - на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-02-12T08:09:24Z
Наслідки ворожого обстрілу Київщини показали на фото
Gazeta UA
2025-02-12T08:09:20Z
Рятувальники показали наслідки російської атаки балістикою у Києві: 1 загиблий, 4 постраждалих
Украина Криминальная
2025-02-12T08:03:21Z
Морози поступово відступатимуть, але прийдуть опади. Прогноз погоди у Києві на ці дні
Telegraf
2025-02-12T08:00:38Z
Синєгубов розповів про ситуацію на Харківщині станом на 12 лютого
Мій Харків
2025-02-12T07:49:22Z
У КМДА спростували, що транспорт зупинятиметься під час хвилини мовчання
Комсомольская правда
2025-02-12T07:45:32Z
Росіяни штурмують біля Покровська і не припиняють атак поблизу Торецька: карта фронту 12 лютого
24tv
2025-02-12T07:33:40Z
На Харківщині за добу внаслідок авіаударів та обстрілів РФ поранені восьмеро людей
УкраинФорм
2025-02-12T07:28:25Z
Переможниця "Холостяк-13" Інна Бєлєнь поділилася особистими зізнаннями у TikTok-тренді
24tv
2025-02-12T08:24:44Z
У Лондоні відбувся благодійний фестиваль українського мистецтва
УкраинФорм
2025-02-12T08:22:22Z
Представниця Ірландії на "Євробаченні" заспіває "радянську" пісню, співавтором якого виступила росіянка
Комсомольская правда
2025-02-12T07:46:50Z
Крістіна Орбакайте зробила публічну заяву - як відреагувала Пугачова
GlavRed
2025-02-12T07:45:49Z
Іноді він мені й не потрібен, – Тоня Матвієнко здивувала заявою про стосунки з Арсеном Мірзояном
24tv
2025-02-12T07:33:39Z
Вечеря в ресторані чи романтична прогулянка: яке ідеальне побачення для кожного знаку зодіаку
24tv
2025-02-12T07:12:20Z
Режисер Олексій Єсаков: Фільм «Песики» став викликом як для Лесі Нікітюк, так і для мене
Комсомольская правда
2025-02-12T07:04:28Z
"Віч'на'Вічність"
Кино-Театр
2025-02-12T07:00:09Z
Культовий мультфільм повернувся на Netflix: 5 цікавих фактів про "Шрека", яких ви могли не знати
24tv
2025-02-12T06:27:57Z
12 лютого – ювілей науковиці Елли Лібалової
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T08:24:26Z
«Контракт 18-24»: які бойові посади можуть обіймати молоді добровольці
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T08:21:54Z
Стартував перший "Рамштайн" за головування Британії і участі нового глави Пентагону
Лига
2025-02-12T08:21:01Z
Жінка стежила за собаками, йдучи з дому: вона досі не може повірити у те, що побачила
Фокус
2025-02-12T08:15:18Z
ВМС Німеччини повідомляє про російські диверсії на німецьких військових кораблях
iPress
2025-02-12T08:13:24Z
В теплі, ситості та зі зручним графіком. Пенсіонерам пропонують прибуткову роботу
Telegraf
2025-02-12T08:12:39Z
Дрони на оптоволокні змінюють хід війни: як працюють і чи складно ними керувати
InternetUA
2025-02-12T08:10:51Z
В Україні запустили контракти для добровольців 18-24 років: з виплатами до 2 млн грн на рік та правом виїзду за кордон після служби
ITC
2025-02-12T08:07:42Z
Розкриті технічні характеристики французького бойового гвинтокрила NH90 Caiman
InternetUA
2025-02-12T07:55:49Z
Популярний засіб для схуднення може викликати сліпоту – Daily Mai
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T08:21:01Z
Грипозний сезон: епідпоріг перевищений у п'яти областях
УкраинФорм
2025-02-12T08:00:41Z
Мене ніхто не бʼє: чому виникають синці навіть без травм
24tv
2025-02-12T06:06:39Z
Щоб не кристалізувалося та не гусло: як правильно зберігати відкрите згущене молоко
24tv
2025-02-12T05:24:51Z
Навесні ліки мають подешевшати: що зараз корисно знати, вирушаючи до аптеки
Комсомольская правда
2025-02-12T05:04:03Z
Експерт назвав секрет вживання кави, який допоможе жити довше
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T04:54:37Z
Якщо ви хочете прожити довше, подбайте про свій мозок – і ось як це слід зробити
24tv
2025-02-12T04:24:02Z
Українцям прикриють безкоштовну медицину у Польші
Знай
2025-02-12T04:06:08Z
На Одещині створять п’ять реабілітаційних центрів для постраждалих унаслідок війни
УкраинФорм
2025-02-12T01:48:28Z
Торгівля агропродукцією між Україною та ЄС торік зросла на 3% - ІАЕ
УкраинФорм
2025-02-12T08:22:41Z
В Україні впроваджують декілька видів відключень водночас: як це вплине на споживачів
24tv
2025-02-12T08:18:08Z
Ринок нерухомості: у що найчастіше вкладаються українці
ГЛАВКОМ NET
2025-02-12T08:15:41Z
Китай створює альтернативу USAID у країнах світу
Хвиля
2025-02-12T08:15:05Z
Японія просить Вашингтон не накладати мита на її сталь і алюміній
iPress
2025-02-12T08:13:46Z
Уряд удосконалив систему боротьби з розповсюдженням АЧС
AgroNews
2025-02-12T08:12:11Z
Балістичний удар по Києву: які наслідки для енергетики
TSN
2025-02-12T08:06:35Z
Аграрії отримали у січні 640 гектарів розмінованих земель
24tv
2025-02-12T08:03:34Z
Стартує подання заявок на погектарну дотацію
AgroPortal
2025-02-12T08:00:33Z
Audi показав базову версію Q4 E-Tron із запасом ходу 420 км
AutoCentre
2025-02-12T08:16:52Z
Де в Україні найдорожчі та найдешевші б/у автомобілі: свіжий аналіз цін
Знай
2025-02-12T08:12:52Z
Недорогий кросовер BYD їде підкорювати Європу
ЗаРулем
2025-02-12T08:03:37Z
На ринок виходить брутальний кросовер Honda, який не боїться бездоріжжя
Фокус
2025-02-12T07:51:23Z
Порівняння ринку електромобілів в Україні та країнах Європи: опубліковане нове дослідження
AutoGeek
2025-02-12T07:42:51Z
Чому не можна заправляти авто з увімкненим двигуном: відповідь знають одиниці
GlavRed
2025-02-12T07:27:59Z
В Україні обвалилися продажі автомобілів з Китаю: статистика січня
AutoCentre
2025-02-12T07:13:07Z
Кросовер та сітікар: VinFast готує одразу два електромобілі
AutoGeek
2025-02-12T06:42:02Z
Названо ТОП-10 найпопулярніших в Україні вживаних авто з-за кордону
ЗаРулем
2025-02-12T06:06:09Z
У Франції ініціюють посилення відповідальності неповнолітніх за серйозні злочини
Европейская правда
2025-02-12T08:24:14Z
Прем'єр Литви заявив, що країна не відступає від плану збільшення оборонного бюджету
Европейская правда
2025-02-12T08:24:02Z
Акцію «Листи до вільного Криму» продовжили до деокупації півострова
УкраинФорм
2025-02-12T08:22:47Z
В шаге от большой "таможенной войны": как Дональд Трамп начал разрушать мировую экономику
Европейская правда
2025-02-12T08:22:25Z
Настав зручний момент для розгортання європейських військ в Україні. Час діяти
Лига
2025-02-12T08:18:52Z
Вночі РФ атакувала кількома типами ракет і безпілотниками: які цілі вдалось збити і де є "прильоти"
TSN
2025-02-12T08:15:08Z
Спецпосланець Трампа у москві мав 3-годинну зустріч з путіним
iPress
2025-02-12T08:13:50Z
кремль звільнив американського полоненого після переговорів зі спецпосланцем Трампа – NYT
iPress
2025-02-12T08:13:13Z
Зеленський відреагував на нічний удар дронами і балістикою
TSN
2025-02-12T08:12:23Z