MY.UAНовини
Медійники та правозахисники закликали президента позбавити державних нагород журналістів, які зрадили Україну
Медійники та правозахисники закликали президента позбавити державних нагород журналістів, які зрадили Україну

Медійники та правозахисники закликали президента позбавити державних нагород журналістів, які зрадили Україну

Зокрема, йдеться про позбавлення звання «Заслужений журналіст України».

Українські журналісти та правозахисні організації закликають Президента України Володимира Зеленського позбавити державних нагород – почесного звання «Заслужений журналіст України» – журналістів, які зрадили Україну і роками працюють в інформаційному пропагандистському війську Росії.

Зокрема, йдеться про позбавлення звання заслуженого журналіста України:

  • Родіона Мірошника – експрессекретар Віктора Януковича, ексдепутат Луганської облради від Партії регіонів, екскерівник Луганської обласної державної телерадіокомпанії;
  • Володимира Безродного – колишній перший заступник начальника управління у справах преси та інформації Донецької облдержадміністрації, колишній член НСЖУ. Донецька обласна організація НСЖУ виключила його зі своїх лав у 2015 році через співпрацю з бойовиками «ДНР»;
  • Леонарда Свідовськова – ексдепутат Луганської обласної ради від Партії регіонів, після окупації Луганська працює на захопленій Луганській обласній телерадіокомпанії, яку окупанти перейменували на “ГТРК ЛНР”. Після широкомасштабного вторгнення Росії в Україну підтримав дії агресора. Він поширює контент, який дискредитує українську владу і Збройні сили України також на своїх сторінках у соцмережах.

«Наявність такого звання нівелює значимість цієї нагороди, фактично прирівнює між собою справжніх журналістів, що ціною свого життя захищають незалежність України, та осіб, які дискредитували професію журналіста і служать в інтересах і на догоду кремлівському режиму», – говориться в заяві. 

Це звання ті особи отримали ще у 2008 та 2010 роках. Втім, попри присвоєне звання з початком російської агресії у 2014 році вони перейшли на бік країни-агресора і жоден з них від цього звання не відмовився. 

Нагадаємо, ще у 2017 році прокуратура Луганської області оголосила Родіона Мірошника в розшук. Йому інкримінують злочини, передбачені ч. 1 ст. 109 (“Умисні дії, спрямовані на пособництво насильницькому поваленню конституційного ладу і захопленню державної влади”), ч. 2 ст. 110 (“Умисні дії, спрямовані на зміну меж території і державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України”) та ч. 1 ст. 258-3 (“Участь в діяльності терористичної організації”) КК України.

У 2020 році саме через появу в ефірі Родіона Мірошника Національна рада з питань телебачення і радіомовлення призначила перевірку та оголосила попередження телеканалу «Наш».

У середині квітня 2022 року Мірошник записав відео з фронту, з позицій бойовиків «ЛНР», у якому зі снарядом у руках закликав українських військових скласти зброю.

Вже після  широкомасштабного вторгнення Росії в Україну Служба безпеки України повідомила про підозру Леонарду Свідовському у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.6. ст.111-1 Кримінального кодексу України (здійснення інформаційної діяльності у співпраці з державою-агресором та його окупаційною адміністрацією, спрямованих на підтримку держави-агресора, її окупаційної адміністрації чи збройних формувань та/або на уникнення нею відповідальності за збройну агресію проти України).

Небезпека наявності такого звання полягає у тому, що російські пропагандисти використовують ці звання у своїх цілях, коли представляються заслуженими журналістами України. Ці одиниці інформаційної війни використовують для російської аудиторії під виглядом саме “заслужених журналістів України” і для спотворення уявлення про реальні події. 

Зауважимо, що ніхто з них самостійно від цього звання не відмовився, а навпаки, дехто, навіть підкреслює про приналежність до української спільноти і вказує звання з-поміж інших регалій. До прикладу, на російському ресурсі news-front.info Володимира Безродного так і представляють - заслужений журналіст України, український доцент  кафедри журналістики.

«Ми закликаємо припинити практику надання звання «Заслужений журналіст України», та ініціювати відповідні зміни до законодавства». 

Нагадаємо, понад рік тому, 2 червня 2021 року Рада з питань свободи слова та захисту журналістів при Президентові України рекомендувала главі держави припинити надавати почесного звання “Заслужений журналіст України”, а також ініціювати відповідні зміни до Закону “Про державні нагороди України”.

Цю ініціативу Ради 3 червня підтримали низка медійних та правозахисних організацій. 

«Нагородження державою журналістів таким званням навіть з найчистіших намірів підважують незалежність медіа та довіру до журналістики як такої. Адже в сухому залишку об’єкт критики намагається влестити критика. Ми переконані, що найвищою нагородою від держави є не відзнака, але відкрита і доступна інформація, прозорість і підзвітність влади, а надто – безпека і захист журналістів, швидке і професійне розслідування злочинів та справедливе покарання винних» заявили представники громадянського суспільства.

Заяву підтримали:

Медіарух

Інститут Масової Інформації

ГО «Детектор Медіа»

ГО «Свідомі.Медіа»

Фундація «Суспільність»

Довідково: Медіарух – спільнота, що об’єднала журналістів провідних українських медіа, журналістів-розслідувачів та експертів медійних громадських організацій.

Медіарух «Медіа за усвідомлений вибір» було започатковано 5 лютого 2019 року. Першими підписантами меморандуму Медіаруху стали «UA: Перший», «Українське радіо», «Громадське радіо», ІА «Укрінформ», ІА «Інтерфакс-Україна», Liga.net, «Дзеркало тижня. Україна», НВ, «Цензор.нет», 5 канал, «Український тиждень», Opinion, низка регіональних медіа, громадські організації Незалежна медійна рада, «Детектор медіа», Інститут масової інформації, «Інтерньюз Україна», Центр демократії та верховенства права, Фундація «Суспільність», Національна асоціація медіа, Донецький інститут інформації, Інститут демократії імені Пилипа Орлика, Центр прав людини Zmina. Згодом доєдналися «Букви», інші організації та окремі журналісти – загалом понад 70 учасників. 

16 листопада 2021 року представники провідних медіа закликали журналістів об'єднуватися у професійну спільноту для протистояння політичному та комерційному тиску на свободу слова. Ініціаторами заяви виступили 29 журналістів та експертів, їхні імена доступні за посиланням.

Зараз триває об’єднавчий процес двох ініціатив. Повний список членів оновленої організації буде відкритим одразу після формалізації Медіаруху. Наразі ініціатори руху розробляють правила роботи організації, її оргструктуру та внутрішні положення.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У Франції хотіли продати майже 400-річний калькулятор Паскаля: аукціон зірвали вчені й суд
InternetUA
2025-11-21T08:42:54Z
"Міс Всесвіт-2025" стала 25-річна волонтерка із Мексики, яку насварив директор конкурсу
Комсомольская правда
2025-11-21T08:30:44Z
"На тлі препаратів": названо причину коми Михайла Клименка
GlavRed
2025-11-21T08:27:59Z
Оголосили переможницю скандального конкурсу краси “Міс Всесвіт 2025”
ZN UA
2025-11-21T08:25:25Z
В Ужгороді презентували книгу про Горянську ротонду - церкву з розписами майстрів школи Джотто
УкраинФорм
2025-11-21T08:21:42Z
Пісня "Не п'яна – закохана" залетіла у світовий чарт Shazam
24tv
2025-11-21T07:51:18Z
Фоторепортер Євген Малолєтка написав книжку «Облога Маріуполя»
УкраинФорм
2025-11-21T07:45:04Z
"Одружений і є діти": що сталося в житті Дзідзьо і скільки в нього дітей
GlavRed
2025-11-21T07:27:47Z
"Гірко, мої хороші": Тарас Цимбалюк "спалився" в соцмережах із дівчиною
GlavRed
2025-11-21T07:27:11Z
Ціни на газ в Європі впали до найнижчого рівня з 2024 року через погоду та очікування мирного плану для України
УкраинФорм
2025-11-21T08:45:41Z
В Україні аграрії вже зібрали майже 51 мільйон тонн зерна
УкраинФорм
2025-11-21T08:45:33Z
Вінницькі цукрозаводи переробили вже близько 1,5 мільйона тонн сировини
УкраинФорм
2025-11-21T08:45:20Z
Чи зникнуть колись ядерні відходи – що відбувається з радіоактивними відходами після АЕС
24tv
2025-11-21T08:42:33Z
Перевезення зерна залізницею на експорт підскочило на 40%
AgroPortal
2025-11-21T08:30:13Z
Після п’яти років судової тяганини Meta здобула перемогу у справі проти Федеральної торгової комісії США
Известия Киев
2025-11-21T08:30:12Z
1444 тонни металу: відкрито гігантське родовище золота
GlavRed
2025-11-21T08:27:54Z
Скільки коштують яблука у супермаркетах Києва: огляд цін
ГЛАВКОМ NET
2025-11-21T08:24:40Z
Українські аграрії обмолотили 70% кукурудзи
AgroPortal
2025-11-21T08:06:08Z
До Німеччини прибув шостий рейс з афганцями, яким обіцяли захист після повернення "Талібану"
Европейская правда
2025-11-21T08:46:46Z
США пропонують Україні гарантії безпеки на зразок натівських - Axios
УкраинФорм
2025-11-21T08:33:59Z
"Мирний план" Трампа: у Путіна зробили заяву
TSN
2025-11-21T08:33:57Z
Коаліція медіаорганізацій вимагає від поліції Індії розслідувати погрози смертю колумністці WP Рані Айюб
Детектор М
2025-11-21T08:33:36Z
Дописи, які поширюють у соцмережах від імені Ігоря Коломойського, – фейк – адвокати
GlavRed
2025-11-21T08:33:04Z
ЗМІ писали, що Умєров схвалив більшість пунктів плану Трампа: що каже сам секретар РНБО
24tv
2025-11-21T08:30:45Z
Все более опасные атаки РФ: как Польша проигрывает российской пропаганде
Европейская правда
2025-11-21T08:30:41Z
Активісти руху «Жовта стрічка» до Дня гідності та свободи провели акцію в п'ятьох окупованих містах України
УкраинФорм
2025-11-21T08:30:17Z
Рейс із очільником МЗС Литви затримався через повітряні кулі з Білорусі
Европейская правда
2025-11-21T08:30:12Z
У Броварах легковик зіткнувся з вантажівкою, постраждав 27-річний водій
ГЛАВКОМ NET
2025-11-21T08:45:13Z
СБУ затримала «айтішника», який допомагав росіянам штурмувати Куп'янськ
УкраинФорм
2025-11-21T08:36:05Z
У Харкові внаслідок ДТП остраждали троє підлітків
Мій Харків
2025-11-21T08:33:54Z
Вже 28 загиблих у Тернополі, серед них 3 дитини, з 14 людьми досі немає зв’язку
FaceNews
2025-11-21T08:33:01Z
Київський блогер через TikTok організовував «тури до Румунії» для чоловіків
InternetUA
2025-11-21T08:27:59Z
Росіяни атакували Одесу: є постраждалі
ГЛАВКОМ NET
2025-11-21T08:24:08Z
Викрито мешканців Києва, які рекламували в ТікТок схему для ухилянтів з втечею до Румунії
Khreschatyk
2025-11-21T07:51:08Z
У Херсоні вночі росіяни атакували медзаклад
УкраинФорм
2025-11-21T07:48:18Z
У Тернополі третю добу тривають пошуково-рятувальні роботи на місці зруйнованого будинку
ГЛАВКОМ NET
2025-11-21T07:36:02Z
Ізраїльські розробники представили модернізований бойовий танк Merkava
InternetUA
2025-11-21T08:46:54Z
Повернення Дмитра Дікусара: стали відомі імена суддів «Танців з зірками»
Вива
2025-11-21T08:45:11Z
Краще за сирники й вареники: англієць назвав свою улюблену українську страву
24tv
2025-11-21T08:42:51Z
Жінки отримують значно менші пенсії: виплати хочуть вирівняти
Знай
2025-11-21T08:36:46Z
Міністерство освіти оголосило конкурси на посади ректорів трьох університетів
ГЛАВКОМ NET
2025-11-21T08:36:11Z
Мама вбитої росіянами Лізи з Вінниці виходить заміж: зворушлива історія кохання
TSN
2025-11-21T08:33:49Z
Розкриті технічні характеристики українських ударних дронів Bars
InternetUA
2025-11-21T08:30:22Z
День Гідності та Свободи 2025: все що відомо про це свято
24tv
2025-11-21T08:27:32Z
Виплати для родин Героїв Небесної Сотні: скільки отримуватимуть з грудня
Хвиля
2025-11-21T08:18:14Z
Про це мають знати батьки 9-місячних малюків: лікарка розповіла, чому важливо здати аналіз крові саме у цьому віці
Знай
2025-11-20T17:51:55Z
Як зберегти продукти без холодильника: корисна порада для всіх
24tv
2025-11-20T16:09:09Z
Коли треба припиняти їсти перед сном: поради фахівців
TSN
2025-11-20T15:51:20Z
Серед яких знаків зодіаку найбільше довгожителів: астрологи назвали лідерів
GlavRed
2025-11-20T14:27:12Z
Виконавець хіта "Танцюй зі мною, повільно" у комі: як Міша Клименко захворів на туберкульоз
24tv
2025-11-20T13:45:24Z
У МОЗ розповіли про безоплатні медпослуги для дітей
УкраинФорм
2025-11-20T11:21:47Z
Таргани не просто мерзенні: вони забруднюють повітря у квартирах і будинках
Фокус
2025-11-20T08:57:39Z
З якими хворобами очей не мобілізують: повний перелік та пояснення
24tv
2025-11-20T08:36:41Z
Надлишок солі руйнує мозок? Вчені виявили прямий зв'язок
ГЛАВКОМ NET
2025-11-20T08:30:55Z
В Україні презентували нові електромобілі від Huawei та Changan
Фокус
2025-11-21T08:21:23Z
Зовсім інший Wrangler: Jeep презентував абсолютно новий позашляховик
ЗаРулем
2025-11-21T08:18:27Z
Genesis представив конкурента Porsche Macan
AutoCentre
2025-11-21T08:03:03Z
Тест-драйв Land Rover Defender Octa: гібрид не для кожного
AutoGeek
2025-11-21T08:00:04Z
Стильний флагман: представлено найбільший сімейний кросовер Kia Telluride
Фокус
2025-11-21T07:36:08Z
Футуристичний Hyundai Crater здивував опціями для любителів бездоріжжя
AutoCentre
2025-11-21T07:03:39Z
Китайські RAV4 від Toyota мають значно більший екран і значно нижчу ціну порівняно з вашими
Топ Жир
2025-11-21T02:12:00Z
Ставки на цей BMW M3 E36 змусять власників М4 відчувати дискомфорт
Топ Жир
2025-11-21T01:27:45Z
Genesis GV60 Magma 2027 року прагне кинути виклик BMW та AMG
Топ Жир
2025-11-21T00:57:30Z
За добу Сили оборони відбили 12 російських атак на Харківщині – Генштаб ЗСУ
Мій Харків
2025-11-21T08:30:39Z
У Києві пройшов міжнародний науковий спортивний форум
УкраинФорм
2025-11-21T08:30:36Z
Уважно на дорогах: міста України оповив густий туман
AutoCentre
2025-11-21T08:27:58Z
Штурмовики РФ масово помирають: військовий розповів про ситуацію в Покровську
GlavRed
2025-11-21T08:27:16Z
Гуляйполе під загрозою ізоляції: в ISW розповіли про нову тактику росіян
GlavRed
2025-11-21T08:27:13Z
У Криму вночі лунали вибухи - соцмережі повідомляють про атаку на Сакську ТЕЦ
УкраинФорм
2025-11-21T08:25:44Z
Карта бойових дій в Україні станом на 21 листопада 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-11-21T08:24:11Z
"Виживають одиниці": мобілізовані ЗС РФ з Луганщини дезертирують під Покровськом, — "Атеш"
Фокус
2025-11-21T08:24:01Z
Станція «Хрещатик» працює повністю: вестибюль №3 відновив рух на годину раніше
ГЛАВКОМ NET
2025-11-21T08:18:00Z
Психологія серійних убивць: дослідження виявило чотири спільні риси
TSN
2025-11-21T08:33:58Z
Китайський гороскоп на завтра 22 листопада: Кроликам - заздрість, Собакам - обман
GlavRed
2025-11-21T08:27:41Z
Хоч до рани прикладай: найввічливіші знаки зодіаку
GlavRed
2025-11-21T08:27:21Z
Сьогодні – ваш день: кому зі знаків зодіаку сильно пощастить 21 листопада
24tv
2025-11-21T08:21:23Z
Як зробити дім теплішим на 10 градусів без опалення: простий трюк на 5 секунд
24tv
2025-11-21T08:06:53Z
Одна проста і дешева річ допоможе добре відіпрати взуття: "Кросівки ідеальні"
Фокус
2025-11-21T07:51:26Z
Як Венеція, але значно краще: де у Європі побачити місто з каналами, бірюзовим озером і горами
24tv
2025-11-21T07:30:29Z
Як попросити вибачення перед кішкою: експерти назвали найкращий спосіб
GlavRed
2025-11-21T07:27:45Z
Гороскоп на 21 листопада для всіх знаків зодіаку: час прислухатися до себе
Вива
2025-11-21T05:00:00Z
Армія коментаторів. Як ШІ перетворив російські ботоферми на зброю впливу
Детектор М
2025-11-21T08:46:13Z
У Китаї вчені знайшли спосіб виробляти пластик і гуму без викопного палива
Фокус
2025-11-21T08:36:45Z
На зовнішню поверхню МКС на 9 місяців помістили мох: результат здивував учених
Фокус
2025-11-21T08:30:19Z
Майстри вбивств і тортур: кішки еволюціонували, щоб винищувати комах
Фокус
2025-11-21T08:27:29Z
Bluesky оголошує про зміни в модерації
InternetUA
2025-11-21T08:00:55Z
Ракета Ілона Маска встановила рекорд запусків із космодрому у Флориді
Фокус
2025-11-21T07:42:05Z
Звільнені розробники GTA 6 розповіли про жахливі умови праці в Rockstar
InternetUA
2025-11-21T07:24:13Z
Вагою не більше 150 грамів: учені назвали найкрихітнішу мавпу у світі
Фокус
2025-11-21T07:21:40Z
Google Maps додає розділ з прогнозами наявності зарядних пристроїв для електромобілів
InternetUA
2025-11-21T07:15:45Z
Антоненко: Постараємось зіграти з Шахтарем так, як нам потрібно
Football.ua
2025-11-21T08:46:32Z
У Голлівуді вирішили судитися з футболістом через Гаррі Поттера
ZN UA
2025-11-21T08:36:11Z
Що не так із травмою Судакова: Моурінью суперечить Реброву і провокує теорію змови щодо збірної
24tv
2025-11-21T08:30:10Z
Ноєр може пропустити найближчий матч Баварії
Football.ua
2025-11-21T08:27:45Z
Ліверпуль хоче купити Семеньйо вже цієї зими
Football.ua
2025-11-21T08:21:09Z
Вадим Урсу програв трисетовий матч на турнірі ATP в Індії
УкраинФорм
2025-11-21T08:15:38Z
Баскетбол: Катерина Коваль оформила дабл-дабл у NCAA
УкраинФорм
2025-11-21T07:57:41Z
Аморім розповів, як змінився за рік у Манчестер Юнайтед
Football.ua
2025-11-21T07:51:02Z
Екітіке: Я вірю, що ми можемо прогресувати і ставати кращими
Football.ua
2025-11-21T07:45:42Z