MY.UAНовини
Медіаграмотність як протидія інформаційній агресії: як не стати «корисним ідіотом» у руках пропагандистів
Медіаграмотність як протидія інформаційній агресії: як не стати «корисним ідіотом» у руках пропагандистів

Медіаграмотність як протидія інформаційній агресії: як не стати «корисним ідіотом» у руках пропагандистів

Складові інформаційної агресії, інструменти пропаганди в медіа, розпізнавання візуальних маніпуляцій. Викладачка Оксана Рудь розповіла, як освітянам розвинути навички фактчекінгу.

20 вересня Академія української преси провела зустріч, на якій обговорювали медіаграмотність як протидію інформаційній агресії. Говорили про інструменти пропаганди, які використовують російські ЗМІ; про візуальні маніпуляції в медіа; як розпізнати фейки та як подолати наслідки підміни понять; а також про важливість дотримання медіагігієни. Своїм досвідом ділилася Оксана Рудь, старша викладачка катедри менеджменту освіти Волинського інституту післядипломної педагогічної освіти, учасниця і натхненниця чотирьох Літніх шкіл медіаосвіти та медіаграмотності АУП, медіаосвітянка. Вона розповіла, як впровадити медіаграмотність в систему підвищення кваліфікації освітян і презентувала практичний кейс для викладачів ОІППО та всіх зацікавлених учасників освітнього процесу.

Оксана Рудь каже, що під час роботи з учителями в системі післядипломної педагогічної освіти вона з колегами фокусувалася на специфіці роботи педагога в період інфодемії постправди —  поширення дезінформації, яка апелює до емоцій аудиторії, нехтуючи об'єктивними фактами. «Ми підкреслювали, що в інформаційному суспільстві людина власний світогляд, ставлення до подій і людей формує, спираючись не тільки на факти, а й на те, як ці факти подані в засобах масової інформації, — каже пані Оксана. — А от ЗМІ, використовуючи новітні технології, цифрові пристрої, сьогодні не лише відтворюють реальність, а й конструюють меседжі та дезінформують людей. За допомогою праць експертів АУП ми методологічно намагалися допомогти інструментами медіаграмотності сформувати в учнів навичку критично опрацьовувати контент, виявляти приховані смисли, руйнувати фейки. Досить часто на наших парах згадували слова Ліни Костенко: "Сиділи колись за залізною завісою, ловили кожну вісточку зі світу, інформація була нашою здобиччю, а тепер ми здобич інформації". І сьогодні це є ще більш очевидним».

На думку Оксани Рудь, після 24 лютого чи не всі українці та українки відчули, що інформаційна війна є складовою великої війни. Тому нікого вже не потрібно переконувати, що медіаосвіта, медіаграмотність, формування стійкості до впливу дезінформації є питаннями національної безпеки. «Ми можемо спостерігати, як із початку повномасштабної війни Росія докладає максимальних зусиль, аби дискредитувати українців в очах світової спільноти та зруйнувати суспільну єдність всередині нашої країни, — аргументує пані Оксана. — Рупори Кремля спрямовують надзусилля на поширення проросійської ідеології та ворожих наративів. Свідомість українців, як індивідуальну, так і масову, атакують, щоразу намагаючись вразити наші слабкі місця, які оголила війна».

Саме усвідомлення, що пропаганді ворога необхідно чинити опір, і спонукало пані Оксану та її колег одразу ж після відновлення навчального процесу в березні включити в освітні програми підвищення кваліфікації педагогічних працівників на базі Волинського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти формування медіагігієни в період війни та декодування медійних повідомлень із сумнівними або відверто ворожими меседжами. «Як і більшість медіапедагогів, ми фокусували увагу аудиторії на роботі тільки з офіційними джерелами при перевірці інформації, — каже пані Оксана. — Ми почали опрацьовувати та поширювати серед учнів рекомендації Центру протидії дезінформації при Раді національної безпеки й оборони України; критично аналізували міфи країни-агресорки, які дедалі нав'язливіше з'являлися в пабліках; і найголовніше — ми почали спонукати наших учителів досліджувати ці практичні кейси разом із учнями. У такий спосіб за допомогою інструментів медіаграмотності педагоги руйнували насаджувані росіянами стереотипи».

На думку пані Оксани, дуже важливим було, що викладачі мали врешті перейти з рівня розповідання, що таке медіаграмотність і чому вона важлива, безпосередньо до фактчекінгу, верифікації медіатекстів, навчання школярів самотужки виявляти механізми впливу на аудиторію. «Ми досить часто наводили педагогам цитату Конфуція: "Скажи мені — і я забуду, покажи мені — і я запам'ятаю, дай мені зробити це разом з тобою — і я зрозумію". Іншими словами, не тільки передавали знання, розвивали навички, а — мабуть, на сьогоднішній час надважливо — формували ставлення. За відгуками волинських педагогів, учні завжди були дуже активними учасниками критичного осмислення контенту, з яким вони взаємодіяли: емпатично переживали інформацію про втрати й раділи, декодуючи оновлення онлайн-карт бойових дій у напрямку визволення території від ворога», — каже пані Оксана.

Вона стверджує, що попри наші прагнення переможного миру, який означає повернення всіх українських територій, захоплених росіянами, ми маємо розуміти, що перемога не буде швидкою. Адже нам потрібно буде не лише звільняти території, а й повертати до історичних реалій світогляд наших громадян, які багато років зазнавали інформаційного бомбардування пропагандою, ворожою дезінформацією й були майже повністю ізольовані від українського інформаційного простору. «Російська пропаганда діє диверсифіковано й глибоко, — говорить пані Оксана, — проте, як навчають медіаексперти, є певні закономірності, повторювані наративи, меседжі, за якими можна класифікувати та вирізняти цю пропаганду з-поміж інформаційного шуму».

Посилаючись на Оксану Мороз, засновницю ініціативи інформаційної гігієни «Як не стати овочем», Оксана Рудь називає такі сім заповідей російської пропаганди в період війни:

1. Знайти тріщину в суспільстві. «Це передбачає пошук соціальних, економічних, расових, демографічних, будь-яких інших розбіжностей в суспільстві, які потім застосовуються для його розколу».

2. Створити зухвалу брехню. «Фейк має бути настільки приголомшливим, щоб ніхто не міг повірити, що таке взагалі можна було вигадати. Коли люди в нього повірять, наслідки уже будуть згубними».

3. Додати трохи правди. «Мається на увазі поєднання правди з брехнею, доволі відомий інструмент ще геббельсівської пропаганди. Оксана Мороз каже, що співвідношення на користь правди лише 15-20 %, і відповідно 80-85 % — на користь брехні. Наприклад, факт поєднаний із його довільною інтерпретацією, суб'єктивними висновками».

4. Сховати руки. «Це означає перекладання відповідальності на іншу сторону конфлікту, або — як це сьогодні впроваджується в нашому інформаційному просторі — створення псевдоукраїнських сторінок у соцмережах і ЗМІ-обман».

5. Залучати «корисних ідіотів». «Корисними ідіотами є ті, хто бездумно сприймає кремлівські ворожі меседжі й просуває їх серед цільової аудиторії. Це ті особи, якими можна маніпулювати в політичних цілях. В Україні це люди, які підтримують ідею "русского мира"».

6. Заперечувати все.

7. Грати в довгу. «Росія прагне провадити довгі кампанії з дезінформації, вкладати в них величезні ресурси протягом багатьох років. І розбудована система може не бути спочатку для нас очевидною, адже ми ніби й не помічаємо моментальних наслідків, але вона працює за принципом накопичення».

«Опрацювавши ці критерії ворожих інструментів, нам потрібно щоденно руйнувати їх деструктивний вплив на споживача. Я вірю, що навчаючи цього педагогів, спонукаючи вчителів формувати ці навички в учнів, ми робимо кроки, які наближають нас до перемоги в інформаційній війні»,— каже Оксана Рудь. За її словами, важливим для сприйняття і продукування меседжів є й опрацювання термінів: інформаційна війна, кібервійна, психологічна війна, інформаційний тероризм тощо.

Під час зустрічі Оксана Рудь презентувала практичний кейс для опрацювання з учнями фейкових маніпулятивних повідомлень з елементами фактчекінгу, який навчає розрізняти пропаганду. «Протистояти інформаційній агресії ми можемо лише тоді, коли у нас сформоване розуміння принципів конструювання події, його мети, і, відповідно, коли розуміємо, в чому полягає завдання конкретної відчутної шкоди. Іншими словами, ми чітко бачимо, для чого використовується в певному медіатексті той чи інший інструмент пропаганди чи маніпуляцій, яке завдання ставить перед собою цей медіатекст, — говорить Оксана Рудь. — Складовою інформаційної агресії є ідеологія формування стереотипів. Це можна зрозуміти, опрацювавши кілька ворожих медіатекстів. Розпочавши фактчекінг, ми побачили ще одну закономірність: у виступах, у текстах пропагандистів із різних джерел ми помітили тотожність формулювань, мовних зворотів, окремих висловлювань. Це, очевидно, є ознакою темників. Для дітей було відкриттям, що влада може давати ЗМІ конкретні вказівки щодо висвітлювання подій. Завдяки українським фактчекерам, які виклали в мережу фото темників, ми могли відстежувати не тільки маніпулятивну спрямованість і пропаганду. Те, що нас здивувало, було зазначення на темниках часу, до якого пропагандисти мали звітувати про стан виконання плану інформаційної агресії в Україні. Як бачимо, це дуже серйозний підхід до окупації мізків українців».

Оксана Рудь продемонструвала, як верифікувати медіатекст, на прикладі новини про обстріл російськими бойовиками дитячого садка на Луганщині 17 лютого 2022 року, звертаючи увагу на те, як цю подію висвітлювали ворожі медіа. Вона стверджує, що висвітлення російськими медіа обраної новини є яскравим прикладом використання інструменту «сховати руки»: пропагандисти відразу почали в усьому звинувачувати українську армію. Потім вони вдалися до методу «заперечувати все», опублікувавши фото з місця події та стверджуючи, що обстрілу не було, адже стіна на світлині пошкоджена, а вікна поряд залишилися цілі. Це поширив пропагандист Анатолій Шарій, використовуючи ще один інструмент — «залучення корисних ідіотів», які робили репости його допису, створюючи інформаційний кокон: реальний факт заперечується, і це заперечення швидко набирає вірусного поширення. «Попрацювавши з деталями, ми виявимо ще одну маніпуляцію, у цьому випадку з фото, — розповідає пані Оксана. — Було чотири світлини обстріляної стіни дитсадка, але пропагандисти вибрали ту, яку зробили з далекого ракурсу і на якій важко розгледіти вікна, що й допомагає маніпулювати інформацією. Звертаємо увагу на ракурс, постановку кадру, повноту об'єкта в кадрі. Усе це — важливі деталі, яких навчає медіапедагог при роботі з візуальними медіатекстами. Водночас формуємо розуміння, що не лише обробка фото за допомогою редакторів може спотворювати наше сприйняття дійсності. Отже, декодуючи представлені події 17 лютого 2022 року у ворожих медіа, ми виявили використання відразу кількох інструментів пропаганди. І це тільки один із величезної кількості прикладів підміни понять, коли "правда — це брехня, свобода — це рабство, війна — це мир"».

«Щоб не втрапити в пастку проросійських медіа й не поширювати неправдиву інформацію, ми застосовуємо критичне мислення. Навіть у період воєнного часу ми закликаємо вчителів не лише виявляти активну пропаганду, а й повертати дітей до тих знань медіаінформаційної грамотності, які ми формували до великої війни. Вчитель має нагадувати правила роботи з інформацією, на яких ми фокусували увагу аудиторії ще в довоєнний час, коли опрацьовували журналістські стандарти», — каже пані Оксана. 

Фото: euvsdisinfo.eu

Теги за темою
пропаганда
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Європейці змінюють стратегію військової допомоги Україні – WP
Факти ICTV
2025-04-20T21:57:59Z
Зі святом 1 травня! Яскраві листівки та гарні привітання у прозі для друзів та близьких
Telegraf
2025-05-01T04:49:09Z
Стало відомо, що окрім пороху РФ виготовляла на Муромському заводі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T04:45:59Z
ЦНАП не знадобиться: українцям підказали, як дізнатись інформацію про свою землю
Хвиля
2025-05-01T04:42:23Z
На задвірках світу: якими безпілотними технологіями володіють Сили оборони Австралії
Фокус
2025-05-01T04:21:45Z
1 травня – яке церковне свято: чому сьогодні не можна брати гроші в борг
24tv
2025-05-01T04:06:58Z
Непоправна втрата: Львів попрощається із воїнами Іваном Спірідоновим та Володимиром Білоусом
24tv
2025-05-01T04:06:37Z
Мобілізація, тарифи, зміни для водіїв. Що для українців зміниться з 1 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T04:03:15Z
Українці масово отримують фальшиві платіжки за комуналку
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T04:00:38Z
Китайські науковці випробували неядерну водневу бомбу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-20T19:57:49Z
Україна готова сьогодні підписати угоду про копалини зі США — Bloomberg
ZN UA
2025-05-01T04:49:53Z
«Глобальна гра у шантаж»: експерт розповів, що відбувається у мирних переговорах
Политека
2025-05-01T04:49:49Z
Мінеральна угода підписана. Трамп розказав, як переконав Зеленського
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T04:49:04Z
Перемовини України зі США та ЄС: Сибіга поділився очікуваннями від наступної зустрічі
24tv
2025-05-01T04:42:36Z
Заслуга не тільки Зеленського? В Politico повідомили, кому вдалося змінити думку Трампа про Путіна
Telegraf
2025-05-01T04:39:08Z
Трамп зробив заяву щодо угоди про корисні копалини, яку підписали Україна та США
TSN
2025-05-01T04:33:39Z
Компанія Microsoft готова судитися заради хмарних сервісів в ЄС на тлі митної війни Трампа
InternetUA
2025-05-01T04:31:33Z
Маск йде з адміністрації Трампа? Мільярдер зробив заяву
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T04:24:42Z
Найцікавіші нові фільми травня 2025 року
ITC
2025-05-01T04:07:00Z
Не Італія, і не Франція: яка країна вигравала Євробачення найчастіше
24tv
2025-05-01T04:06:59Z
Меган Маркл розкрила значення дивного прізвиська, яке дала принцу Гаррі
GlavRed
2025-04-30T23:27:50Z
«Як у нас на Україні»: гурт KOLABA і Катерина Бужинська презентують нову версію легендарного хіта
Storyboom
2025-04-30T21:28:31Z
Гері Олдмен уперше зізнався, чому вже 30 років йому соромно перед Демі Мур
GlavRed
2025-04-30T21:27:29Z
Сіла у «Таксі» і поїхала у «Київ»: співачка Liya Li запрем’єрила новий трек
Storyboom
2025-04-30T21:09:18Z
TAYANNA – "До води" – 8 місце чарту FM-TV минулого тижня.
FM-TV
2025-04-30T21:07:20Z
Неможливо відірватися: 10 найпопулярніших серіалів на Netflix, які стали фаворитами українців
24tv
2025-04-30T21:00:15Z
Злата Огнєвіч різко висловилася про "артистів-одноденок"
GlavRed
2025-04-30T20:27:06Z
Травневі зміни для українців: для кого зростуть пенсії і тарифи, а у бензин додаватимуть спирт
24tv
2025-05-01T04:37:51Z
Підвищення тарифів на газ з 1 травня в Харкові: українців чекає третя платіжка
Политека
2025-05-01T04:30:49Z
Обкладуть із першої гривні: українцям доведеться платити податки з усіх онлайн-продажів
Хвиля
2025-05-01T04:21:52Z
Новий графік поїздів зі Львова в травні: "Укрзалізниця" попередила про зміни
Политека
2025-05-01T04:01:22Z
Стало відомо, скільки українці інвестували в облігації через «Дію»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T03:06:42Z
Підвищення тарифів на електроенергію з 1 травня в Дніпрі: хто платитиме більше
Политека
2025-05-01T03:00:32Z
"Не розбирався": блогер Слобоженко, підозрюваний у несплаті податків, вперше прокоментував свій борг
Фокус
2025-05-01T02:51:09Z
Скільки заробляють українці у 2025 році: де найбільші зарплати і які професії в топі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T02:27:20Z
Ціни на АЗС оновили: скільки просять за бензин, дизель та автогаз
Хвиля
2025-05-01T02:06:50Z
На Закарпатті підліток нашахраював в інтернеті майже 200 тисяч гривень
InternetUA
2025-05-01T04:28:28Z
РФ масовано вдарила дронами по Одесі: двоє людей загинули, п'ятеро - поранені
GlavRed
2025-05-01T04:03:36Z
В Одесі пролунав вибух після пекельної ночі, росіяни запускали балістику
Telegraf
2025-05-01T03:42:50Z
Сумщину атакували "Шахеди": пролунало 8 вибухів, зруйновано промоб'єкт
24tv
2025-05-01T03:30:49Z
Росіяни атакували дронами промислові підприємства поблизу Сум, там спалахнули пожежі - мерія
ZN UA
2025-05-01T02:37:45Z
Украина предложила Израилю помощь в борьбе с лесными пожарами
Лига
2025-05-01T01:45:43Z
Кіберполіцейські викрили інтернет-шахрайку, яка заволоділа грошима довірливих громадян
InternetUA
2025-05-01T01:28:04Z
У Кенії двоє невідомих осіб переслідували, а потім застрелили депутата
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T01:12:06Z
Ворог вдарив по об'єкту промисловості на Сумщині
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T00:54:38Z
Новий штам небезпечного вірусу вирує на круїзних лайнерах
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T04:48:26Z
У «гормону задоволення» дофаміну є ще одна фунція: відкриття науковців
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T04:18:28Z
Яку мінімальну кількість відтискань ви повинні робити у вашому віці
24tv
2025-05-01T03:39:54Z
Від плям не залишиться і сліду: як очистити подушку без пральної машини
GlavRed
2025-04-30T21:27:20Z
Виноград буде як з картинки: чим обробити його від хвороб у травні
24tv
2025-04-30T20:30:46Z
Хвороба боляче вдарить по гаманцю: від чого залежить розмір лікарняних у 2025 році
Знай
2025-04-30T20:12:39Z
Випадок ботулізму після ботоксу в Запоріжжі: лікар розповіла про симптоми та ускладнення
Факти ICTV
2025-04-30T18:37:31Z
Як прибрати суперклей з рук: ефективні домашні методи
GlavRed
2025-04-30T18:27:26Z
Не з'являться ніколи: як обробити подвір'я від кліщів
24tv
2025-04-30T18:12:17Z
Мінус ще 1230 російських загарбників: втрати ворога на 1 травня
24tv
2025-05-01T04:45:53Z
Аварія на ЛЕП у Полтавській області: без світла близько тисячі абонентів
Факти ICTV
2025-05-01T04:42:10Z
Атака РФ на міста України, підписання угоди про рідкоземи: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T04:28:57Z
ЗСУ, ймовірно, вторглися до Курської області в новій точці: ISW інформує про їхнє просування
ZN UA
2025-05-01T03:39:19Z
Графік відключення води в травні 2025 у Чернігові: на кого чекають незручності
Политека
2025-05-01T03:30:08Z
У перший день травня буде тепло, але є нюанс
Gazeta UA
2025-05-01T03:18:37Z
Через зростання цін депутатам дадуть більше грошей на оренду в Києві: "Простий люд нехай страждає"
Знай
2025-05-01T03:12:21Z
Багатітимуть на кожному кроці - два знаки, яким у травні всміхнеться успіх
Gazeta UA
2025-05-01T03:10:24Z
В Україну йде атмосферний фронт зі спекою до +24: синоптик розповіла про погоду на початку травня
Хвиля
2025-05-01T03:00:28Z
Черстві паски викидати не варто: як можна дати їм "друге життя"
Telegraf
2025-05-01T04:45:04Z
Яка перша назва ківі: як спочатку називали фрукт і чому його перейменували
GlavRed
2025-05-01T03:27:37Z
Вирішальний момент для смаку страви: коли треба додавати сіль у холодець
GlavRed
2025-05-01T03:27:35Z
Карма в травні на боці ТОП-3 знаків: яких щасливчиків чекає нереальний успіх
GlavRed
2025-05-01T03:27:10Z
Стояти біля плити не доведеться: як запекти курку з булгуром у духовці
Telegraf
2025-05-01T03:15:43Z
Своє завжди краще: як зробити сир з коровʼячого молока
24tv
2025-05-01T03:09:44Z
Чому коти обожнюють спати на грудях свого господаря: чотири причини
Gazeta UA
2025-04-30T21:39:06Z
Що робити, якщо чухається ліва рука: прості дії, які притягнуть більше грошей
GlavRed
2025-04-30T21:27:10Z
Ви негайно захочете їх приготувати: популярні страви з 90-х, смак яких ви ніколи не забудете
24tv
2025-04-30T21:00:20Z
Роналду про виліт з азійської Ліги чемпіонів: Іноді мрія має зачекати
Football.ua
2025-05-01T04:46:07Z
Інтер Маямі з Мессі програв Ванкуверу та вилетів із Кубка чемпіонів КОНКАКАФ
Football.ua
2025-05-01T04:16:08Z
Один травмує, інший лікує: в Україні знайшли "двійника" боксера Усика
Telegraf
2025-05-01T01:30:14Z
Чемпіонат світу з хокею: Україна розгромила Румунію
ГЛАВКОМ NET
2025-04-30T22:28:39Z
Лідер "Реала" отримав тривалу дискваліфікацію за спробу напасти на арбітра
ZN UA
2025-04-30T21:52:26Z
Марта Костюк дала топовий бій першій ракетці світу з Білорусі, але вилетіла з турніру в Мадриді
24tv
2025-04-30T21:33:14Z
Палладіно: Наша мрія пройти весь шлях у Лізі конференцій
Football.ua
2025-04-30T21:01:29Z
Злива голів-красенів: Барселона у видовищному півфіналі ЛЧ зіграла внічию з Інтером
24tv
2025-04-30T20:57:03Z
Аморім: Дьокереш? Якщо гравець хоче лише Лігу чемпіонів — він не прийде в Манчестер Юнайтед
Football.ua
2025-04-30T20:52:56Z
Виконує дві функції: водіям розповіли про "зручний символ" на панелі авто
GlavRed
2025-05-01T03:27:41Z
"Формули-1" для неба: перший серійний літаючий автомобіль пройшов випробування
Gazeta UA
2025-05-01T02:18:11Z
Форд продовжив спеціальні ціни для співробітників, але чи призведуть мита до різкого зростання вартості після липня?
Топ Жир
2025-04-30T23:30:35Z
Toyota може впровадити автономні технології Waymo у моделі Camry
Топ Жир
2025-04-30T22:00:00Z
Депутати пропонують ввести збори за використання авто: 20$ для звичайних машин і 200$ для електромобілів
Топ Жир
2025-04-30T21:30:49Z
Наступна M3 від BMW отримає електричну версію та оновлений шестициліндровий двигун
Топ Жир
2025-04-30T20:45:30Z
iPhone у світі авто: експерти назвали машини, які найменше втрачають у ціні з роками
24tv
2025-04-30T20:15:39Z
Цей Scion отримав нотки Aston Martin
Топ Жир
2025-04-30T19:15:12Z
Volkswagen відзначив мільйонний електромобіль, але це призводить до фінансових втрат
Топ Жир
2025-04-30T18:45:13Z
Математична головоломка, яка заплутає навіть геніїв: яке число після дорівнює
GlavRed
2025-05-01T04:27:03Z
Apple змушена знижувати ціну на новий ноутбук через два місяці після релізу
InternetUA
2025-05-01T04:01:04Z
Прогноз магнітних бур на 1-3 травня: якою буде сонячна активність
ГЛАВКОМ NET
2025-05-01T03:30:41Z
До випуску готується смартфон під брендом Aston Martin
InternetUA
2025-05-01T03:01:52Z
Samsung відклала велике оновлення Galaxy S25
InternetUA
2025-05-01T02:04:32Z
Працівники часто видають роботу штучного інтелекту за свою власну – опитування
InternetUA
2025-04-30T21:16:29Z
Google видалила з Google Play майже половину всіх програм
InternetUA
2025-04-30T20:16:04Z
Соцмережа X втратила понад 11 мільйонів користувачів у Європі за пів року
iPress
2025-04-30T18:46:06Z
Смартфони Samsung отримають унікальний чип, який усе змінить: що відомо
InternetUA
2025-04-30T18:15:06Z