Лідерами за кількістю номінацій на 5-ту Національну премію кінокритиків «Кіноколо» стали стрічки «Памфір» Дмитра Сухолиткого-Собчука, «Клондайк» Марини Ер Горбач, «Бачення метелика» Максима Наконечного та «Відблиск» Валентина Васяновича. Про це пише видання «Свідомі».
«Памфір» (6 номінацій) — це історія про хорошого сім’янина, якому доводиться звернути з чесного шляху заради своєї сім’ї. Сценарій стрічки розроблено в міжнародних сценарних майстернях TorinoFilmLab (Script & Pitch) 2016 і MIDPOINT Intensive 2017. Проєкт було відібрано до Cinéfondation Residence Каннського міжнародного кінофестивалю. Фільм отримав фінансування від швейцарського фонду Visions Sud Est у розмірі 50 тисяч швейцарських франків (майже 1,4 млн грн), європейського фонду Hubert Bals Fund (53 тисячі євро), а також французького національного центру кіно CNC Aide aux cínemas du monde. Прем’єра стрічки відбулась у травні 2022 року в рамках програми «Двотижневик режисерів» Каннського міжнародного кінофестивалю.
- Читайте також: Дмитро Сухолиткий-Собчук – про зйомки «Памфіра», державне та іноземне фінансування й наслідки коронавірусної кризи
Події фільму «Клондайк» (5 номінацій) розгортаються у липні 2014 року на Донбасі. Молоде подружжя готується стати батьками. Попри постійні сварки, чоловік і брат дружини прагнуть одного — евакуювати вагітну жінку. Та вона відмовляється їхати навіть коли село захоплюють озброєні угруповання. Тим часом у небі над ними збивають цивільний літак рейсу MH17. Фільм цьогоріч змагатиметься за номінацію на «Оскар» від України.
Світова прем'єра фільму відбулась в рамках програми World Cinema Dramatic Competition міжнародного кінофестивалю Sundance. Картина «Клондайк» стала першою українською ігровою стрічкою в конкурсі цього фестивалю. Фільм нагородили за режисерську роботу.
Стрічка отримала Гран-прі на 48-му Seattle International Film Festival у США, а також драма «Клондайк» отримала приз глядацьких симпатій та приз екуменічного журі секції Panorama на Берлінале-2022.
«Бачення метелика» (5 номінацій) — це сюрреалістична історія про жінку-воїна, яка не хоче бути жертвою. Після звільнення з ворожого полону аеророзвідниця Ліля намагається повернутися до свого мирного життя в Україні. Біль і травма через пережите повсякчас виринають на поверхню, та щось всередині неї не дозволяє забути, чому вона мусить жити далі. У 2022 фільм отримав нагороду Найкращий фільм конкурсної програми «Паралелі та зустрічі» — Фестиваль європейського кіно в Паличі, Сербія.
«Відблиск» (4 номінації) розповідає про українського хірурга Сергія, якого російські військові взяли в полон на Донбасі. У полоні він стає свідком жахливих сцен принижень, насильства та байдужості до людського життя. Після звільнення він повертається додому й намагається знайти мету в житті, відновлюючи відносини з дочкою і колишньою дружиною. Сергій вчиться знову бути людиною, бути батьком і допомагати дочці, яка потребує його любові і підтримки. Це перший власне український фільм, який потрапив в основну програму Венеційського кінофестивалю та був номінований на здобуття «Золотого лева».
Номінанти в категорії Найкращий короткометражний ігровий фільм:
- «Джордан'96», реж. Катерина Лесик;
- «Згасаюче світло», реж. Іван Орленко;
- «Лалібела», реж. Анна Морозова;
- «Ти в порядку?», реж. Наталка Ворожбит.
Найкращий документальний фільм
- «Літургія протитанкових перешкод», реж. Дмитро Сухолиткий-Собчук;
- «Нескінченність за Флоріаном», реж. Олексій Радинський;
- «Терикони», реж. Тарас Томенко;
- «Щоденник нареченої Христа», реж. Марта Смеречинська.
Найкращий анімаційний фільм:
- «Гибкий Чаплинъ: Аспект», реж. Оксана Курмаз;
- «Дивні — Ходять лісом», реж. Роман Дзвонковський;
- «Ми, Європа», реж. Марина Степанська;
- «Про Ігната-ї*аната: то не казка, а бувальщина...», реж. Устин Данчук, Андрій Польшин.
Відкриття року:
- «Бачення метелика», реж. Максим Наконечний;
- «Памфір», реж. Дмитро Сухолиткий-Собчук;
- «Снайпер. Білий Ворон», реж. Мар'ян Бушан;
- «Як там Катя?», реж. Крістіна Тинькевич.
Найкращий режисер/режисерка:
- Валентин Васянович («Відблиск»);
- Марина Ер Горбач («Клондайк»);
- Максим Наконечний («Бачення метелика»);
- Дмитро Сухолиткий-Собчук («Памфір»);
- Ірина Цілик («Я і Фелікс»).
Найкращий актор:
- Юрій Іздрик — «Я і Фелікс», реж. Ірина Цілик;
- Роман Луцький — «Відблиск», реж. Валентин Васянович;
- Сергій Шадрін — «Клондайк», реж. Марина Ер Горбач;
- Олександр Яцентюк — «Памфір», реж. Дмитро Сухолиткий-Собчук.
Найкраща акторка:
- Ріта Бурковська — «Бачення метелика», реж. Максим Наконечний;
- Анастасія Карпенко — «Як там Катя?», реж. Крістіна Тинькевич;
- Соломія Кирилова — «Памфір», реж. Дмитро Сухолиткий-Собчук;
- Оксана Черкашина — «Клондайк», реж. Марина Ер Горбач.
Найкращий сценарій фільму:
- Валентин Васянович — «Відблиск»;
- Марина Ер Горбач — «Клондайк»;
- Максим Наконечний, Ірина Цілик — «Бачення метелика»;
- Дмитро Сухолиткий-Собчук — «Памфір».
За досягнення:
- Дарія Бадьйор за серію статей Why We Need a Post-Colonial Lens to Look at Ukraine and Russia; Selbstkritik vergeblich gesucht: Die leidige Rolle der russischen Intellektuellen; Cannes Film Festival: We need to talk about the influence of Russian culture;
- Станіслав Битюцький, Альона Пензій, Олександр Телюк за цикл показів «Дивне, химерне, фантастичне»;
- Микита Лиськов за телеграм-канал «АнімаціЯ» та серію робіт Putler kaput!;
- Сергій Тримбач за книги «Іван Миколайчук. Містерії долі», «Богдан Ступка. Метаморфози».
Переможців оголосять у день відкриття Шостого фестивалю «Київський тиждень критики» 20 жовтня.
Раніше Київський тиждень критики оголосив учасників програми «Українські Ґала-прем’єри»: це три фільми, які репрезентували український кінематограф у світі, але досі не були продемонстровані в Україні.