MY.UAНовости
Програш письменника Андруховича як провал української інформаційної політики
Програш письменника Андруховича як провал української інформаційної політики

Програш письменника Андруховича як провал української інформаційної політики

Аби на тебе купили квиток, аби ти не був причепом до російського паровоза, тебе і про тебе повинні знати більше. Самотужки цього не досягнути.

Щоб соцмережі в Україні місяць обговорювали українського автора — такого на моїй пам'яті ще не було. В Україні взагалі про діячів культури так довго без перерви ще не говорили. Навіть коли 2011 року письменника Василя Шкляра звинуватили в антисемітизмі та ксенофобії з подачі тодішнього міністра освіти Дмитра Табачника, ця, погодьтеся, настільки стрьомна, наскільки ж бажана для ЗМІ історія довго в інфопросторі не прожила.

Того року в скандал втрапила ще одна письменниця, ще й лауреатка Шевченківської премії та народна депутатка Марія Матіос. У своїй тоді ще новій книжці вона порівняла пам'ятник у київському Парку Слави з фалосом, за що отримала від комуністів судовий позов; до неї навіть прийшли з обшуком. Довелося втручатися тогочасному голові держави Віктору Януковичу — проте «фалічний» скандал прожив іще менше, ніж «антисемітський».

Доба великої війни зі щоденними новинами про трагедії, навіть найменша з яких не є маленькою, змінила ситуацію в соцмережах. Якщо брати за основу твердження міністра закордонних справ Дмитра Кулеби, що кожна сторінка у фейсбуку уже є сучасною версією ЗМІ, можна впевнено заявити: письменник Юрій Андрухович, відомий своєю принциповою відсутністю в соцмережах, став найуспішнішим ньюзмейкером та опініонмейкером цієї доби. Успіх дозволяю собі вимірювати тривалістю як дискусій, так і безжальних срачів. Контрнаступ нашої армії та звільнення частини «азовців» обговорюють максимум три доби поспіль. Вчинок літератора — від 8 вересня дотепер.

Інцидент виділив Отар Довженко в огляді «Що хорошого» ще 18 вересня. Оскільки суть питання сформульована досить чітко, дозволю собі процитувати: «Українського письменника розкритикували за публічну балачку з російським літератором, який давно живе у Швейцарії й виступає проти Путіна (але й проти скасування російської культури і відповідальності всіх росіян за агресію). Як часто буває в таких випадках, радикальні критики намагаються помножити на нуль самого Андруховича, принагідно нагадуючи про його висловлювання щодо мешканців східних регіонів».

Хроніку протистояння в соцмережах прокурорів і адвокатів українського письменника літописці нинішньої доби нехай складають без мене. Власне, адвокатів у Юрія Андруховича значно менше, й почасти — через ризик потрапити під каток і дати привід ненависникам попорпатися у власній шафі з білизною, де неодмінно є аналогічні гріхи. А прокурорів неофіційно очолює письменниця Оксана Забужко, яка записала Андруховича до всієї, цитата, «галицької х..чєчної, яка пере йому брудні штани». 2011 року вона вже називала Андруховича «старіючим радянським 18-річним хлопчиком, який не досяг соціального віку та відповідальності». Пікантний нюанс: сказала це пані Оксана в інтерв'ю російському журналу «Огонёк».

Так, свої прямі контакти з російськими ЗМІ вона не вважає гріхом, хай навіть це було ще до війни й навіть до Майдану. Бо ж діячів української культури зараз звинувачують не лише ситуативно, а й глобально. Є схвалена на багатьох рівнях думка, що саме через нерозірвані зв`язки з Росією та російським протягом попередніх тридцяти років Незалежності почалася війна. Не тепер, і навіть не 2014 року: невідрізана російсько-українська пуповина стала наслідком обрання Януковича президентом, розвороту в бік Росії, відмови від Асоціації з Євросоюзом, Майдану — далі ви знаєте.

Але саме давнє добровільне, навіть бажане інтерв'ю головної критикині популярному за радянських часів «Огоньку» виводить нинішню історію провалу Юрія Андруховича на інший рівень. Той, про який добре знають усі, хто в темі просування України в інфопростір та на майданчики Заходу — і про який воліють не згадувати. Хіба притисне ситуація й доведеться, зітхнувши, визнати: так, про Україну та українське в світі дуже мало знають. Тому й використовується для популяризації будь-яка нагода.

Здебільшого це дає негативний ефект і лупить по Україні не слабше за російські бомби й ракети. Для прикладу, тривалий час Держкіно пояснювало, чому режисер Сергій Лозниця отримує з українського бюджету частину коштів на створення фільмів. Мовляв, Лозницю люблять у Берліні й Каннах, він там бажаний гість, і хай називається українським митцем, хай представляє Україну — це прозвучить. Цей підхід призвів до того, що Лозниця, називаючи себе українським режисером, сіє-посіває на поважних європейських майданчиках проросійські пропагандистські наративи.

Письменник Юрій Андрухович ні в чому такому не помічений. Проте він, погодившись виступати на фестивалі в норвезькому місті Молде на одній сцені з російським письменником Михайлом Шишкіним, потрапив у пастку. Її поставила інформаційна й культурна політика всякому українському громадянину, який хоче вийти у своїй роботі за межі України.

Суть пастки описана Андруховичем в інтерв'ю Ользі Перехрест. Навряд він усвідомив глибинну й неприйнятну для українців, які себе поважають, суть сказаного. Але на питання, чи розглядали організатори варіант, за якого запрошений гість із України спілкується з модератором сам на сам, без росіянина, він відповів так: «Ні, не розглядали, тому що вони дуже цінують Шишкіна. Він дуже відомий в Норвегії автор. Чому ми маємо кенселити Шишкіна, питали вони мене. Його прийдуть слухати люди. Вони куплять квитки не тільки на вас, але на нього; і перепрошую, але в першу чергу вони будуть купувати ці квитки на нього» (виділено мною).

Українці проходили подібне десятки років. Маю власний досвід, хоча й не такий сумний. На міжнародному книжковому фестивалі у французькому Ліоні мені, єдиному за всю історію фестивалю гостю з України, виділили місце поруч із, як попередили організатори, колегою «з мого регіону». Колега виявися… естонцем. А «мій регіон» — СРСР. Проти естонців нічого не маю. Добре, що там не було росіян. Проте колишніх радянських громадян досі записують в один із росіянами народ і взагалі в один народ.

У сприйнятті норвезьких організаторів фестивалю український письменник Юрій Андрухович не набув суб'єктності. Непряме підтвержнння тому — підстава для запрошення: видання норвезькою роману Андруховича «Московіада», опублікованого 1992 року. Певно, ним зацікавилися саме в контексті війни з Росією. Тобто й тут без російського фону не обійшлося.

Натомість росіянин Шишкін, про чиє існування ще місяць тому український сегмент соцмереж зеленого поняття не мав, суб'єктність має. Доказ тому — що квитки в першу чергу купують на нього. Андрухович, як і будь-хто з амбіціями, справедливо хоче, аби квитки купували й на нього. І ось він на тому фестивальному заході пішов «у навантаження» до Шишкіна. Хто не знає: це така радянська практика продавати неліквідні книжки радянських же авторів: пропонувати їх в одному пакеті із зарубіжним детективом чи романами Дюма або Дрюона. Народ заплатив за улюбленого Шишкіна, а тут ще й якийсь Андрухович… Ну добре, хай собі.

Таким чином, українець опинився у становищі бідного родича. І з цього місця мова не про конкретного Юрій Андруховича й не про конкретний прецедент. Навіть під час війни, коли українці жертвують собою й воюють передусім за право своєї держави бути на карті світу, для західних майданчиків та аудиторій Україна здебільшого лишається в тому ж становищі. Право бути окремо від Росії та російського в царині культури, в будь-якому її сегменті виборюється з болем, і часто цю боротьбу українці програють. Реальніше здолати «другу армію світу», аніж домогтися індивідуального підходу до себе як до представника окремої культури, окремої спільноти, окремої нації, окремої держави.

Андрухович, маючи виправдане бажання представити себе і свою книжку, пішов шляхом найменшого опору, бо іншого йому не лишили. Пішов — і програв хоча б тому, що змушений виправдовуватися усно й письмово. Хоча свої пояснення він виправданням не вважає.

Але сама можливість подібної ситуації, подібного підходу до України та українського — ще й провал нашої інформаційної політики. Бо культура разом з освітою мали би становити фундамент державної політики. А суб'єктність там, де ми її хочемо мати, неможливо здобути без державних ресурсів і без компетентних людей, які їх освоюють. Аби на тебе купили квиток, аби ти не був причепом до російського паровоза, тебе і про тебе повинні знати більше. Самотужки цього не досягнути. Знання дає інформація. Її готують та активно, агресивно поширюють там, де треба.

Шлях до кожного проданого на тебе і твій продукт квитка — саме такий, не інакший. Росія це зрозуміла давно. Й щодо всього російського ці схеми успішно працюють. Як і що зробити, аби українців уже на старті організації будь-яких міжнародних заходів відділяли від росіян, — не знаю.

Але й не повинен. Для цього є люди на державних посадах — та, як бачимо, займають вони переважно чужі місця. А винним у цьому виявився письменник Юрій Андрухович

Фото: Юрій Андрухович/Facebook

Теги по теме
російська агресія
Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
Армія РФ просунулася в районах 10 населених пунктів - DeepState
Хвиля
2024-05-20T06:37:29Z
Експерт Олександр Мусієнко розповів, про що путін домовився із Сі на зустрічі
Политека
2024-05-17T13:13:56Z
РФ сконцентрувала третину боєздатної стратегічної авіації в "Оленьї": що задумав ворог
Фокус
2024-05-19T23:06:25Z
Хто буде керувати Іраном після загибелі Раїсі і які наслідки це матиме: прогноз
Обозреватель
2024-05-20T08:48:17Z
Війна в Україні закінчиться переговорами – секретар РНБО
ГЛАВКОМ NET
2024-05-20T12:46:34Z
«Рамштайн-22»: глава Пентагону відкрив засідання з питань оборони України
ГЛАВКОМ NET
2024-05-20T12:45:39Z
"Щуру звернуть голову": розкрито несподіваний сценарій ліквідації Путіна
GlavRed
2024-05-18T18:27:25Z
Джуліані під час святкування ювілею вручили обвинувачення у фальсифікації виборів у США
УкраинФорм
2024-05-19T01:03:35Z
Росія не хоче замороження війни: який насправді задум Кремля
24tv
2024-05-19T01:45:31Z
Стало відомо, чому вершкове масло у Європі можна купити вдвічі дешевше, ніж в Україні
AgroNews
2024-05-18T12:13:23Z
"ПриватБанк" дав пораду українцям: як зняти готівку та переказати гроші, якщо відключили світло
Политека
2024-05-19T15:04:55Z
Мінстратегпром розширив можливості бронювання працівників оборонки
ГЛАВКОМ NET
2024-05-20T12:45:37Z
Укрзалізниця перевезла вже майже 800 тисяч пасажирів у поїздах міжнародного сполучення
УкраинФорм
2024-05-20T12:42:46Z
Україна має право не сплачувати екологічне мито ЄС, але потрібно активізувати переговори – EBA
Обозреватель
2024-05-20T12:28:59Z
Європа хоче побудувати потужнішу оборонну промисловість, але не може вирішити як – NYT
iPress
2024-05-20T12:28:52Z
Субсидії в Україні: кому і за що можуть відмовити у виплаті фінансової допомоги
Фокус
2024-05-20T12:15:09Z
В Україні автогаз подорожчає на 6 грн
AgroNews
2024-05-20T12:10:37Z
Інвестори, які передбачили кризу 2008 року, зробили ставку на актив з численними рекордами
24tv
2024-05-20T12:06:08Z
СБУ та ГУР атакували обʼєкт, який "перевершує Кримський міст": військове зведення від Світана
24tv
2024-05-17T17:03:50Z
ЗС РФ націлені на створення "сірої зони": які великі міста України під загрозою
Фокус
2024-05-19T19:57:38Z
Росіяни застосовують "кримську тактику" по Одесі: огляд фронту від Світана
24tv
2024-05-18T17:03:42Z
У Харкові пролунали потужні вибухи
TSN
2024-05-19T09:03:38Z
До Києва на тиждень «запізнилося» метеорологічне літо
УкраинФорм
2024-05-20T12:49:27Z
16 вулиць Львова залишилися без води через аварійний витік: перелік адрес
Варта1
2024-05-20T12:49:05Z
Подарована княгинею Ольгою та була частиною Чернігівщини: київська Дарниця на початку 1900-х. Фото
Обозреватель
2024-05-19T03:25:54Z
У Ленінградській області пролунав вибух - горить нафтобаза
УкраинФорм
2024-05-19T02:48:33Z
Росіяни обстріляли Вовчанську громаду: одна людина загинула і п'ятеро поранені
УкраинФорм
2024-05-18T16:43:13Z
Росіяни зібрали на Кольському півострові велику кількість боєздатних бомбардувальників
TSN
2024-05-19T21:18:41Z
Церковне свято 19 травня: що заборонено робити у другу неділю після Великодня
GlavRed
2024-05-18T08:27:00Z
Коли закінчиться війна: майор ЗСУ зробив прогноз - Україна перехопить ініціативу
GlavRed
2024-05-19T03:27:27Z
Не продати, не переписати, не вивезти: у новому законі про мобілізацію запровадили жорсткі обмеження для власників авто
Telegraf
2024-05-18T11:03:19Z
До каталогу харчування ЗСУ додали близько 30 позицій - ДОТ
УкраинФорм
2024-05-20T12:37:46Z
3 українські прізвища, які захищають від зла та негативу: перегляньте список
24tv
2024-05-20T12:36:43Z
Популярна помилка: Авраменко розкрив слово, яке багато українців говорять суржиком
Telegraf
2024-05-19T13:15:19Z
Україною шириться повітряна тривога: ворог запустив "Шахеди" одночасно з двох напрямків
Обозреватель
2024-05-19T00:57:42Z
Можуть і не зарахувати: чому українці втрачають частину стажу
24tv
2024-05-20T12:45:14Z
Гелікоптер із президентом Ірану на борту зазнав аварії, тривають пошуки – ЗМІ
ZN UA
2024-05-19T21:33:32Z
В Україні затримали американського добровольця, якого у США підозрюють у подвійному вбивстві
24tv
2024-05-18T06:22:07Z
У Росії горять нафтобази та НПЗ після атаки дронів
TSN
2024-05-19T02:33:12Z
26 тис. росіян залишилися без світла: у Новоросійську горить підстанція
ГЛАВКОМ NET
2024-05-18T11:28:30Z
В Індії чоловік визив після удару блискавки, але сусіди втопили його у гною
1News
2024-05-20T12:21:16Z
Через мобілізацію: на кордоні затримали брата скандального експрокурора, який запам'ятався гучним весіллям
Telegraf
2024-05-20T12:18:55Z
У Тисі біля кордону з Румунією виявили тіло ще одного потопельника - прикордонники
УкраинФорм
2024-05-20T12:48:28Z
На хабарі у ₴250 тис. за під’єднання центрального газопостачання викрито керівника філії ПАТ «Київоблгаз»
Украина Криминальная
2024-05-20T12:30:15Z
Прикордонник, який імовірно застрелив чоловіка, отримав підозру
ГЛАВКОМ NET
2024-05-20T12:27:39Z
Усик потрапив у лікарню після перемоги над Ф'юрі: що сталось із абсолютним чемпіоном
24tv
2024-05-19T01:18:21Z
Катерина Усик — жінка, без якої Олександр Усик не може ні дихати, ні перемагати
Фокус
2024-05-19T06:12:30Z
Дідик: Рух має показати все, на що здатний
Football.ua
2024-05-19T05:43:41Z
Син Ф'юрі сфотографувався із Усиком перед битвою за абсолют: несподіване фото
24tv
2024-05-18T18:21:27Z
Наполі не буде викупляти Дендонкера та Траоре
Football.ua
2024-05-20T12:07:08Z
Матчі тижня: "фінальний" тиждень Баєра, Ювентус із новим тренером та останнє дербі Манчестера для тен Гага
Football.ua
2024-05-20T11:43:27Z
Страсбург: Світоліна розпочала захист титулу перемогою над француженкою Паррі
УкраинФорм
2024-05-20T12:48:37Z
Де Дзербі може очолити Ювентус
Football.ua
2024-05-20T12:16:59Z
"Потрібне коригування": ексчемпіон розповів, завдяки чому Усик перевернув бій проти Ф'юрі
24tv
2024-05-20T12:15:11Z
В Україні розпочинаються продажі електричного мінівена Opel Combo Electric: названо ціни та характеристики
AutoGeek
2024-05-20T12:46:33Z
Мільйонер розбив свій суперкар вартістю $380 тисяч, щоб покарати злодія
Фокус
2024-05-20T12:36:56Z
Знадобляться кожному водію: топ-5 крутих речей з Aliexpress
Telegraf
2024-05-20T12:33:58Z
Як працює салонний фільтр в електромобілях та чому його важливо міняти вчасно: ключові поради
AutoGeek
2024-05-20T12:33:37Z
Електричний пікап Toyota Hilux запускають у виробництво
AutoGeek
2024-05-20T11:45:32Z
В Україні стрімко зріс попит на автівки з бензиновими двигунами: топ-10 популярний марок
Обозреватель
2024-05-20T11:31:33Z
Шалені гроші: скільки коштуватиме фільм Бреда Пітта про Формулу-1
ЗаРулем
2024-05-20T11:16:23Z
Чому водіям приходять чужі штрафи і чи можна їх не сплачувати
Telegraf
2024-05-20T11:03:23Z
Stellar Grand Prix Lime Rock Park – як стартував Другий Сезон на Ф-4
AutoCentre
2024-05-20T10:46:01Z
Чи зможете знайти людину на цій оптичній ілюзії
TSN
2024-05-19T12:03:46Z
Населених планет набагато більше, ніж вважалося раніше: нове дослідження вчених
TSN
2024-05-19T12:03:59Z
Ядерна зброя РФ у космосі — вчені попередили про апокаліпсис у разі вибуху
InternetUA
2024-05-18T08:28:10Z
У Китаї Apple продає телефони з великими знижками - хоче захистити свої позиції на ринку
УкраинФорм
2024-05-20T12:48:03Z
Випуск складного Huawei Mate X6 запланований на другу половину 2024 року
Portaltele
2024-05-20T12:16:37Z
Як з'явилися найдавніші морські істоти на Землі: хтось старанно перемішував воду
Фокус
2024-05-20T12:36:24Z
На випадок блекауту: як зарядити iPhone коли немає світла
InternetUA
2024-05-20T12:31:01Z
QR-код замість військового квитка. Нардеп анонсував оновлення в застосунку «Резерв+»
ГЛАВКОМ NET
2024-05-20T12:28:13Z
Представлений новий монітор BenQ RD240Q
Portaltele
2024-05-20T12:16:59Z
Як правильно – "згУщене" чи "згущЕне молоко": якої поширеної помилки треба уникати
GlavRed
2024-05-19T13:27:56Z
Серфінг посеред пустелі: Саудівська Аравія збудує гігантський аквапарк в одному з найсухіших місць
InternetUA
2024-05-20T12:49:14Z
Тарталетки з печінкою тріски: цікава страва на святковий стіл і на перекус
Telegraf
2024-05-20T12:45:05Z
Голова запаморочиться від задоволення: рецепт млинців з полуницею та вершками
Telegraf
2024-05-20T12:39:19Z
Секретний інгредієнт зробить з вашої окрошки справжнісіньке свято: що додати в страву
Telegraf
2024-05-20T12:30:58Z
Любовний гороскоп на тиждень із 20 до 26 травня: Овнам - можливості, Рибам - зв'язок
GlavRed
2024-05-20T12:27:28Z
Як привчити цуценя до туалету: дієві поради для кожного господаря
24tv
2024-05-20T12:27:12Z
Салат з авокадо та полуницею на перекус: справжнє літо у тарілці
Обозреватель
2024-05-20T12:04:03Z
Заміна дерунам: "Мастер Шеф" Хіменес-Браво дав рецепт соковитого рулету з картоплею
Политека
2024-05-20T12:01:13Z
Настя Каменських дала інтерв'ю найвпливовішому іспанськомовному журналісту в США. Тепер Америка нам допоможе
Детектор М
2024-05-17T13:31:31Z
37-річна Ірина Сопонару вперше вийшла заміж і показала фото зі свого весілля
TSN
2024-05-20T12:48:16Z
Команда Skeiron створила цифрову модель Луцького замку
Детектор М
2024-05-20T12:46:41Z
Схожа на маму: Ольга Фреймут уперше за довгий час опублікувала фото молодшої доньки
24tv
2024-05-20T12:45:35Z
Українка зняла два епізоди третього сезону Бріджертони
1News
2024-05-20T12:24:57Z
Як змінився Зеленський за 5 років президентства. Красномовні фото, які говорять самі за себе
Обозреватель
2024-05-20T12:16:22Z
Неймовірно красива: Jerry Heil зачарувала бездоганним образом на Каннському кінофестивалі
24tv
2024-05-20T12:15:52Z
Дружина Євгена Кота оригінально привітала коханого з особливим святом і показала їхні романтичні фото
TSN
2024-05-20T12:03:34Z
У джинсовому костюмі та окулярах: 55-річна Кейт Бланшетт засяяла на Каннському кінофестивалі
Telegraf
2024-05-20T12:00:43Z
Neuralink шукає добровольця для другого мозкового імплантату після проблем з першим пацієнтом
24tv
2024-05-20T12:15:03Z
5 простих рекомендацій, що збережуть здоров’я печінки
Обозреватель
2024-05-20T12:04:38Z
Як схуднути за допомогю звичайних прогулянок: корисні поради
Обозреватель
2024-05-20T11:34:44Z
За епідсезон на ГРВІ, грип та COVID-19 перехворіли понад 4,5 мільйона українців
УкраинФорм
2024-05-20T11:34:30Z
Львівські лікарі отримали престижну медичну премію у Швейцарії
УкраинФорм
2024-05-20T11:22:44Z
Знайти та знешкодити: 5 причин, чому ваші ноги погано пахнуть, і що з цим робити
Фокус
2024-05-20T11:15:38Z
Небезпечні продукти. Дієтологи назвали 3 найшкідливіших десерта для серця і судин
Фокус
2024-05-20T10:36:56Z
Чому важливо пити достатню кількість води щодня: 5 ключових переваг
Обозреватель
2024-05-20T10:31:41Z
Що робити, коли закладає вуха в літаку
24tv
2024-05-20T10:30:53Z