MY.UAНовости
Війна у сфері інтелектуальної власності
Війна у сфері інтелектуальної власності

Війна у сфері інтелектуальної власності

Нематеріальні активи (технології, промислові зразки, бренди тощо) – ключовий фактор виробництва в сучасній світовій економіці. Жодна прогресивна галузь чи компанія не обходиться без його інтенсивного використання у своїй діяльності. Звісно, його вага значно більша в цивілізованих країнах, із достатнім рівнем науково-технічного прогресу. Але й менш розвинуті економіки не змогли б належно функціонувати без нього.

Нематеріальні активи є предметом інтелектуальної власності. Після початку російсько-української війни галузь права, яка регулює відносини інтелектуальної власності, стала надзвичайно важливою. Бо у відповідь на повномасштабну військову агресію кремля проти України весь цивілізований світ намагається повернути рф у минуле століття за рівнем технологічного розвитку. Тож саме санкції в галузі інтелектуальної власності – це той інструмент, який, алегорично кажучи, вириває гранату в скаженої мавпи та залишає її розмахувати беззбройними руками, що не так вже і страшно.

Нематеріальні активи – невід’ємний компонент продуктів, представлених на світовому ринку. Нематеріальний капітал у формі технологій, дизайну та брендів відіграє важливу роль у функціонуванні глобальних виробничих ланцюжків. Оцінки[i] внеску трьох факторів виробництва (матеріальні активи, нематеріальні активи, праця) у вартість усіх товарів, вироблених у світі за 2000–2014 роки, показують, що в 19 виробничих галузях на нематеріальні активи припадає близько третини вартості, що створюється у процесі виробництва, або 5,9 трлн доларів США на 2014 рік. У кожен виробничий ланцюжок вбудована своя комбінація нематеріальних активів. Їхня частка особливо велика (більш ніж удвічі вища порівняно з матеріальними активами) у таких галузях, як фармацевтика, виробництво хімічних продуктів та нафтопродуктів. Крім того, вона відносно велика у виробництві продуктів харчування, комп'ютерних товарів, електроніки та оптики. Це ті галузі, в яких санкційні обмеження проти рф, застосовані у сфері інтелектуальної власності, могли би забезпечити найбільший ефект.

Після початку повномасштабного вторгнення рф в Україну заходи обмеження торгівлі цивілізованого світу з країною-агресором ставали дедалі жорсткішими. Починаючи з 15 березня, для ЄС разом із країнами «Великої сімки» та іншими партнерами росія перестала бути країною з найбільшим сприянням згідно із правилами СОТ, членом якої вона є. Згодом були застосовані чергові цільові заборони експорту на суму 10 мільярдів євро в тих галузях, у яких росія найбільш уразлива через високу залежність від постачання з ЄС. Обмеження стосувалися, наприклад, квантових комп'ютерів, передових напівпровідників, сенсорного та транспортного обладнання, хімікатів. Заборона поширилася також і на спеціалізовані каталізатори для використання в нафтопереробці. Разом із санкціями стосовно товарів подвійного призначення та передових технологій такі кроки мали за мету призвести до деградації технологічної бази і промислового потенціалу росії.

На превеликий жаль, складність відносин саме у сфері інтелектуальної власності полягає в тому, що те, що неможливо «помацати руками», досить складно забрати чи заборонити розчерком пера, навіть руками законотворців і навіть на міжнародному рівні. У відповідь на санкції у сфері інтелектуальної власності, відкинувши легкий наліт цивілізованості, рф затвердила та ввела в дію цілу низку нормативно-правових актів[ii], фактично узаконивши так званий «паралельний імпорт» і застосувавши реторсії (взаємні санкції) проти «недружніх країн», якими безпідставно назвала всі країни, які підтримали санкції проти неї.

Згідно із словником ВТО паралельний імпорт – коли продукт, виготовлений легально (тобто не піратським способом) за кордоном, імпортується без дозволу власника прав інтелектуальної власності (наприклад, власника торгової марки чи патенту). Деякі країни це дозволяють, інші – ні. Паралельний імпорт безпосередньо пов'язаний із захистом об'єктів інтелектуальної власності, зокрема з поняттям принципу вичерпання прав правовласника. Тобто, якщо правовласник ввів у цивільний оборот свою продукцію - грубо кажучи, просто почав її продавати, - то він не може забороняти іншим особам продавати її, рекламувати, зберігати тощо, бо він «вичерпав свої права».

В світі активно застосовуються три основні принципи вичерпання прав: національний, міжнародний та регіональний. Міжнародний принцип вичерпання прав полягає в тому, що правовласник вичерпує свої права на продукт у той момент, коли абсолютно законно лише один раз вводить його в оборот у будь-якій країні світу. Із цього моменту кожен може продавати цей продукт у будь-якій іншій точці світу. Регіональний принцип – це коли правовласник запровадив свій продукт на певній території, наприклад у країнах Євросоюзу. Тоді таку продукцію можна продавати, рекламувати, зберігати в ЄС, але не можна вийти з нею на ринок якогось іншого регіону, наприклад Африки, без дозволу правовласника. Нарешті, національний принцип стосується запровадження та поширення продукції винятково в межах конкретної країни.

До запровадження зазначеної постанови уряду рф у росії діяли саме національний та регіональний принципи вичерпання прав. І навіть стаття цивільного кодексу рф визначала, що продукцію можна використовувати, якщо її було запроваджено правовласником або за його згодою на території росії. Тобто раніше перше введення продукції в обіг в рф мав право робити саме правовласник – і це було законно. Тепер ситуація змінилася. Урядовці рф спробували надати законності паралельному імпорту, застосувавши міжнародний принцип вичерпання прав. Але такі дії не здатні ввести в оману кваліфікованих юристів: коли урядовим підзаконним актом змінюють норму цивільного законодавства – це не законно. Мабуть, автори таких «нормативно-правових» папірців розраховували на мовчазну згоду того стада, яке називають народом росії, зокрема його представників із дипломами юристів та свідоцтвами адвокатів. Такою практикою права те стадо відкидають на нижчий рівень цивілізації, для якого членство в СОТ є чимсь невластивим. Тому, на думку автора, враховуючи сказане вище, припинення членства росії в СОТ – це лише питання процедур та часу.

Отже, простими словами, до рф дозволили ввозити іноземні ліцензовані товари без дозволу правовласника. Мінпромторг рф ще в квітні 2022 року видав наказ в якому затвердив перелік товарів та груп товарів (від косметики та айфонів до палива та металів), по відношенню до яких не застосовуються положення пп. 6 ст. 1359 та ст. 1487 Цивільного кодексу рф при умові введення вказаних товарів та їх груп в обіг поза межами території рф правовласниками (патентовласниками), а також з їх дозволу.

Це дозволяє гарантувати постачання товарів до рф, зокрема всупереч санкціям, та задовольняти попит росіян на іноземну продукцію, однак за іншими цінами, без жодних гарантій виробника та без сервісного обслуговування. Якщо правовласник оголосив про свій вихід з російського ринку, то, нехтуючи здоровим глуздом, в рф устами місцевих світочів юриспруденції роблять висновок, що такий правовласник більше не має правомірного інтересу, який би заслуговував на захист у спорі з паралельним імпортером, а тому спроба заборонити паралельний імпорт правовласником повинна розглядатися як вихід за межі здійснення виключного права.

Той же урядовий документ вводить примусове ліцензування, яке за міжнародними нормами в галузі права інтелектуальної власності[iii] може застосовуватися з дозволу уряду, але лише при виконанні цілої низки умов, яких і близько немає в рф. Досить зауважити, що таке примусове ліцензування повинно супроводжуватися обов’язковою компенсацією правовласнику на підставі розрахунків економічної вартості ліцензії. Натомість у відповідній методиці розрахунків росія просто обнулила розмір компенсації правовласнику та застосувала реторсії, порушивши один із базових принципів охорони інтелектуальної власності.

Запровадивши примусове ліцензування, рф як член СОТ порушила умови статті 13 Угоди СОТ ТРІПС, згідно з якою члени СОТ зводять обмеження або вилучення щодо виняткових прав до деяких особливих випадків, які не вступають у суперечність із звичайним використанням твору та необґрунтовано не обмежують законні інтереси правовласника, а також аналогічних положень Римської конвенції.

Таким чином, росія фактично перетворила приватне інтелектуальне право на інструмент «юридичної дипломатії» у виконанні своїх держорганів. Це суперечить нормам Цивільного кодексу рф, які встановлюють порядок запровадження реторсій урядом рф, зокрема в частині обмеження прав громадян та юридичних осіб тільки тих держав, у яких є спеціальні обмеження майнових та особистих немайнових прав громадян та юридичних осіб рф. Цим росія вкотре показала, що не може бути рівноправним цивілізованим членом міжнародного співтовариства, учасником міжнародних договорів, бо законодавство для рф – що своє, що міжнародне – як дишло – куди повернуть, туди й вийшло.

Популярные статьи сейчас
Враг нанес по Запорожью 16 ракетных ударов В Украине снова подорожали яйца, свинина, сливочное и подсолнечное масло: цены в супермаркетах В сети показали, как ССО уничтожают "орков" вместе с техникой Данилов сказал, чего добивается Путин ракетными ударами по Украине
Показать еще

Україна теж бере активну участь у процесі обмеження агресора у сфері інтелектуальної власності. Починаючи з 2014 року, РНБО України своїми рішеннями послідовно запроваджувала індивідуальні санкції у сфері нематеріальних активів проти компаній країни-агресора, зокрема проти підприємств та наукових закладів воєнно-промислового комплексу рф. Україна регулярно ухвалювала рішення на кшталт «припинення дії торговельних угод, спільних проектів та промислових програм у певних сферах, зокрема у сфері безпеки та оборони... заборони передачі технологій, прав на об’єкти права інтелектуальної власності»[iv].

Утім, відносини України з агресором в галузі інтелектуальної власності мають і інший бік. Так, на 15 березня 2022 року 17 488 компаній в Україні належали росіянам та білорусам. Тобто, зароблені ними гроші протягом восьми років війни з рф та окупації території України йшли в кишені наших ворогів. Закон України «Про основні засади примусового вилучення в Україні об'єктів права власності російської федерації та її резидентів», ухвалений відповідно до норм міжнародного права[v] та підписаний президентом 03 березня 2022 року, мав на меті змінити цю ситуацію докорінно.

Згідно з цим Законом вилученню підлягають об’єкти права власності рф та її резидентів - рухоме і нерухоме майно, кошти, вклади у банках, цінні папери, корпоративні права, інше майно (активи), що знаходяться (зареєстровані) на території України та безпосередньо або через афілійованих осіб належать рф та її резидентам. Тобто у законі нібито йдеться і про об’єкти права інтелектуальної власності. Хоча таке формулювання дозволяє тлумачити його й по-іншому, бо не всі об’єкти права інтелектуальної власності підлягають реєстрації та/або зареєстровані в Україні. Тож питання їх вилучення може бути спірним, особливо з огляду на те, що це об’єкти, які фізично вилучити складно, а інколи – неможливо.

У той же час станом на кінець вересня 2022 року угода від 22.12.2006 між Кабінетом міністрів України та Урядом рф про взаємну охорону прав на результати інтелектуальної діяльності, що використовуються та отримані в ході двостороннього військово-технічного співробітництва, є чинною. А головний орган виконавчої влади, що забезпечує формування й реалізацію державної політики в галузі інтелектуальної власності і є «оператором» цієї Угоди[vi], Міністерство економіки України, проявляє злочинну бездіяльність.

На жаль, розірвання таких двосторонніх угод з країною-агресором – це досить складна процедура. Вона передбачає застосування норм Віденської конвенції 1969 року про право міжнародних договорів, згідно з якою дійсність договору або згода держави на обов'язковість для неї договору може оспорюватися тільки на основі застосування цієї Конвенції, а не тільки за процедурами, передбаченими нормами Закону України «Про міжнародні договори України».

Залишається сподіватися, що Мінекономіки та МЗС активно працюють над припиненням цієї Угоди та досягнуть у цьому успіху. Бо в результаті багаторічної співпраці у воєнно-технічній галузі кількість російських об’єктів інтелектуальної власності в Україні може бути дуже значною як у вартісному вимірі, так і у плані потенційної шкоди, якої може завдати нашій країні недружнє їх використання проти неї.

Автор - Марченко Роман, партнер юрфірми «Ілляшев та Партнери», заслужений юрист України



[i] Доповідь про стан інтелектуальної власності в світі за 2017 рік «Нематеріальний капітал у глобальних ланцюжках створення власності» опублікована на сайті WIPO

[ii] Передовсім ідеться про ухвалений урядом рф «План першочергових дій із забезпечення розвитку російської економіки в умовах зовнішнього санкційного тиску» від 23.03.2022

[iii] Зокрема, стаття 31 Угоди СОТ ТРІПС. Agreement on Trade-Related Aspects of Intellectual Property Rights, скорочено TRIPS, — міжнародна угода, що адмініструється СОТ та встановлює мінімальні стандарти для визнання та захисту основних об'єктів інтелектуальної власності.

[iv] Додаток 2 до рішення Ради національної безпеки і оборони України від 21 червня 2018 року «Про застосування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)».

[v] Зокрема відповідно до IV Гаазької конвенції про закони та звичаї війни на суходолі та додатку до неї: «Положення про закони і звичаї війни на суходолі від 18 жовтня 1907 року»

[vi] Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 459

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
ВАКС зняв електронний браслет з голови Мукачівської райради Ланьо
ZN UA
2024-11-05T15:18:08Z
Кабмін відновив держконтроль за якістю ліків
УкраинФорм
2024-11-05T15:16:46Z
"Спалахуйку" придумали у Кремлі: як правильно українською назвати "зажигалку"
24tv
2024-11-05T15:15:32Z
Чи зможуть солдати із КНДР вплинути на реальний перебіг бойових дій
GlavRed
2024-11-05T15:15:09Z
G7 та союзники працюють над скоординованою відповіддю на використання військ КНДР Росією
Европейская правда
2024-11-05T15:15:09Z
У Польщі розкритикували Зеленського через нібито втягування у війну
24tv
2024-11-05T15:12:49Z
Антикорупційний суд арештував частину майна керівниці Хмельницької МСЕК
TSN
2024-11-05T15:12:09Z
Трамп оголосить про свою перемогу передчасно — сенатор Сандерс
ZN UA
2024-11-05T15:10:37Z
Напарник Трампа проголосував на виборах і заявив, що очікує на свою перемогу
Европейская правда
2024-11-05T15:10:22Z
Опанування Patriot: ще одна група українських військових завершила навчання у Німеччині
УкраинФорм
2024-11-05T15:18:43Z
Військові США розробляють програму протидії гіперзвуковій зброї: деталі
TSN
2024-11-05T15:18:06Z
Не тільки "Шахеди": чим росіяни щоночі атакують Україну
24tv
2024-11-05T15:09:17Z
Чим особлива система ППО NASAMS, яку отримає Україна: пояснення військового експерта
24tv
2024-11-05T15:01:47Z
Жінок у ЗСУ, пайок на руки та обкопувати Київ: що очікувати українцям у найближчому майбутньому
Фокус
2024-11-05T15:00:32Z
Новий Трудовий кодекс скасує дискримінаційні обмеження для працюючих жінок - Свириденко
УкраинФорм
2024-11-05T15:00:03Z
Жінці подарували чашку з написом французькою, але ніхто не поцікавився перекладом
Фокус
2024-11-05T14:57:48Z
У КНУ імені Шевченка заборонять Telegram: кого це стосуватиметься
24tv
2024-11-05T14:54:44Z
Син закрутив роман із 29-річною коханою свого батька: "Це не найжахливіше"
TSN
2024-11-05T14:54:26Z
Чому ми прокидаємся о третій годині ночі: пояснення та поради психолога
TSN
2024-11-05T15:18:10Z
Приготуйтесь до змін: гороскоп на 2025 рік для Дів
24tv
2024-11-05T15:03:55Z
В Україну доставили 270 тисяч доз вакцини проти правця та дифтерії
УкраинФорм
2024-11-05T14:36:56Z
Лікарі назвали продукти, які руйнують клітини мозку та погіршують пам’ять
TSN
2024-11-05T14:21:49Z
Новий штам мавпячої віспи: у Британії виявили ще два випадки
УкраинФорм
2024-11-05T13:58:34Z
Як запобігти вірусам: 3 прості кроки для здоров’я
360ua.news
2024-11-05T13:33:13Z
Назвали основну причину дитячого ожиріння
24tv
2024-11-05T13:30:09Z
Український лікар Ілля Ємець увійшов до сотні найкращих кардіохірургів світу
УкраинФорм
2024-11-05T13:13:31Z
Як зберегти авокадо свіжим надовго: цікавий лайфхак від професійного шеф-кухаря
24tv
2024-11-05T13:09:18Z
Які головні антитренди зими 2024/2025: цих речей вже не варто носити, чим їх краще замінити
TSN
2024-11-05T15:09:41Z
Настя Каменських показала, як у Києві проводить осінь, та похизувалася інтер'єром свого будинку
TSN
2024-11-05T15:09:05Z
Львів'ян запрошують на лекцію Миколи Закусова "Некрополь родини Нижанківських в Стрию"
Форпост
2024-11-05T15:01:56Z
Суспільне презентувало проєкт «Чернігівське князівство. 1000 років»
Детектор М
2024-11-05T15:01:03Z
Як правильно носити светр: які можна заправляти в штани, а які – не варто
24tv
2024-11-05T15:00:29Z
Премʼєра «Холостяка»: що відомо про учасниць шоу та якими таємницями поділився з ними Терен
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T14:57:25Z
Зірка "Жіночого кварталу" повідомила про горе в родині: "Дуже боляче й неочікувано"
TSN
2024-11-05T14:54:37Z
У Вінниці презентували оновлений віртуальний 3D-музей Барської кераміки
УкраинФорм
2024-11-05T14:51:44Z
Свято наближається - у Харкові встановлюють новорічні декорації
Комсомольская правда
2024-11-05T14:49:55Z
В Україні завтра подекуди мокрий сніг та дощ, вночі до 5° морозу
УкраинФорм
2024-11-05T15:07:03Z
У Києві суттєво зросла вартість оренди житла
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T15:06:02Z
Перші бої вже були: Умєров розказав деталі про перші зіткнення на фронті з корейцями
GlavRed
2024-11-05T14:57:45Z
Один в окопі воїн: воїн бригади "Рубіж" самотужки зупинив ворожий штурм
TSN
2024-11-05T14:57:10Z
Дві третини боїв в районі Курахового – Генштаб
1News
2024-11-05T14:48:12Z
Хтось уже 5, 6, 10 років воює: аеророзвідниця відверто про СЗЧ і демобілізацію
TSN
2024-11-05T14:36:57Z
Понад 60 тисяч військових: росіяни зосередили увагу на одному з напрямків фронту
24tv
2024-11-05T14:36:49Z
До Курська не довезли: Росія, ймовірно, перекинула бригаду морпіхів з Херсонщини на Донбас
24tv
2024-11-05T14:30:38Z
Перед законом відповідатимуть п’ятеро окупаційних «силовиків» з Луганщини – «прокурори», «поліцейські» та начальник СІЗО
Украина Криминальная
2024-11-05T14:27:05Z
Росіяни обстріляли передмістя Херсона, зайнялися дві пожежі
УкраинФорм
2024-11-05T15:10:53Z
У Харкові пролунав вибух: що відомо
TSN
2024-11-05T15:09:53Z
Моторошні злочини проти рідних дітей: в Україні до довічного засудили чоловіка
TSN
2024-11-05T15:09:31Z
У Нідерландах затримали підозрюваного у викраденні двох картин Енді Воргола
УкраинФорм
2024-11-05T15:07:46Z
8 років за ґратами з конфіскацією майна отримала мешканка Хуста за торгівлю метамфетаміном
Украина Криминальная
2024-11-05T15:06:38Z
По 13 років ув’язнення отримали троє агентів рашистів, які готували ракетні удари по аеродрому на Прикарпатті
Украина Криминальная
2024-11-05T15:04:22Z
Сотні квартир, елітні автівки, зброя: що знайшло АРМА у фігурантів корупційних скандалів МСЕК
Фокус
2024-11-05T15:00:09Z
Внаслідок обстрілу Одеси у повітря попали небезпечні речовини: чим це загрожує
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T14:51:32Z
На Запоріжжі підліток стріляв з рушниці по безпритульній собаці: поліція встановлює обставини
24tv
2024-11-05T14:48:43Z
Франція намагається захистити свій коньяк від високого китайського мита
AgroNews
2024-11-05T15:18:47Z
Французький Netflix підозрюють у податковому шахрайстві
УкраинФорм
2024-11-05T15:10:17Z
Курс валют на 6 листопада: скільки коштуватимуть долар, євро і злотий
TSN
2024-11-05T15:09:26Z
Кластерна економіка vs аграрна: який шлях обере Україна?
ZN UA
2024-11-05T15:04:18Z
Після затишшя офіційні валюти потягнулися вгору
24tv
2024-11-05T15:03:34Z
Субсидія на оренду житла для ВПО: в Кабміні назвали умови та орієнтовну дату запуску ініціативи
ZN UA
2024-11-05T15:01:44Z
Обсяги виробництва промислового молока цього року зросли на 5%
AgroPortal
2024-11-05T15:00:05Z
На Харківщині триває розмінування земель сільськогосподарського призначення
Мій Харків
2024-11-05T14:54:24Z
Індекс з акціями топових компаній зафіксував серйозний спад: до чого тут вибори у США
24tv
2024-11-05T14:45:03Z
Курячі зрази з сюрпризом: начинка, яка здивує близьких за вечерею
Политека
2024-11-05T15:18:16Z
Коли і де найчастіше можна знайти гриби: секрети "полювання" грибників
GlavRed
2024-11-05T14:51:28Z
Не стереотип: представникам однакових професій притаманні спільні риси характеру
24tv
2024-11-05T14:39:28Z
Харчова міль зникне з дому назавжди: ось простий засіб від неї
24tv
2024-11-05T14:33:11Z
Секрет ідеальних курячих котлет: шеф-кухар поділилася перевіреним рецептом
Политека
2024-11-05T14:31:13Z
Навіщо радянські люди загортали пульти в целофан: чому це не лише не практично, але й небезпечно
TSN
2024-11-05T14:07:01Z
Названо ключовий фактор для досягнення успіху: і це не важка робота чи високий інтелект
TSN
2024-11-05T14:06:36Z
Засоби для прання з Німеччини
iPress
2024-11-05T14:04:42Z
Нетиповий салат з кальмарами та кукурудзою: класна ідея на свята
24tv
2024-11-05T13:54:01Z
Грав з Ібрагімовичем та Мессі: легенда ПСЖ повісив бутси на цвях
24tv
2024-11-05T15:15:03Z
Реал знав, що Жуніор не отримає "Золотий м'яч" ще до Ель-Класіко
24tv
2024-11-05T14:54:52Z
У Реалі розчаровані грою Луніна в цьому сезоні
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T14:45:48Z
Барселона розпочала роботу над трансфером Дьокереша
Football.ua
2024-11-05T14:33:42Z
Зірковий футболіст Барселони ледь не потрапив в халепу через EA FC 25
24tv
2024-11-05T14:30:27Z
"Я ним дуже задоволений": головний тренер Борнмута оцінив виступи Забарного
24tv
2024-11-05T14:18:18Z
"Перемагає той, хто має більшу впевненість": ексчемпіон світу дав прогноз на реванш Усик – Ф'юрі
TSN
2024-11-05T14:06:20Z
Лемпард: Гравці Манчестер Юнайтед можуть використати зміну тренерів як виправдання – я проти цього
Football.ua
2024-11-05T13:58:26Z
Олегу Блохіну виповнилось 72: біографія та історія успіху легенди Динамо і героя збірної України
24tv
2024-11-05T13:54:57Z
Вчені розповіли, як сліди літака впливають на клімат Землі
Portaltele
2024-11-05T15:15:37Z
Смартфон автоматично змінює час та розташування під час повітряної тривоги, як це виправити
24tv
2024-11-05T15:09:52Z
Японія запустила в космос перший у світі дерев'яний супутник LignoSat
TSN
2024-11-05T14:58:46Z
Їм теж буває соромно і боляче: як вибачаються котики, якщо зробили капость і шкодують про це
Знай
2024-11-05T14:51:20Z
Як захистити свій смартфон: чим корисне перезавантаження телефону
InternetUA
2024-11-05T14:33:58Z
У Південній Кореї оштрафували Meta на $15,67 мільйона за збір конфіденційних даних
УкраинФорм
2024-11-05T14:31:26Z
У мережу злили повні характеристики PlayStation 5 Pro
24tv
2024-11-05T14:24:31Z
Блокування Telegram: ВНЗ Києва почали обмежувати доступ до месенджера у своїх мережах
ITC
2024-11-05T14:16:21Z
Ілон Маск розповів, що входить у 20-ку найкращих гравців світу в Diablo 4
ITC
2024-11-05T14:16:05Z
Енергетикам поставлено черговий бурокран на шасі IVECO Eurocargo
AutoCentre
2024-11-05T14:13:25Z
Оновлений Kia Sportage дебютував у Південній Кореї
AutoCentre
2024-11-05T14:13:09Z
Електромобілі стали популярнішими серед українців
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T13:54:47Z
Від $21 000: електричний кросовер Zeekr X отримав нову версію та значно подешевшав
AutoGeek
2024-11-05T12:57:15Z
З запасом ходу понад 840 км: гібридний кросовер Mitsubishi Outlander користується рекордним попитом
AutoGeek
2024-11-05T12:15:53Z
Українські автомобілісти віддають перевагу автівкам з ДВЗ
AutoCentre
2024-11-05T12:13:40Z
Яскравий дизайн і заводське ГБО: в Італії показали недорогий молодіжний кросовер
Фокус
2024-11-05T11:36:45Z
Вирішує одразу кілька проблем: для чого бувалі водії возять в машині шкарпетку
GlavRed
2024-11-05T11:27:43Z
У гаражі пенсіонерки виявили занедбані суперкари Ferrari та Lamborghini 80-х
Фокус
2024-11-05T11:24:51Z