MY.UAНовини
Світ не погодився на «путінській світопорядок»: дайджест пропаганди за 13 жовтня
Світ не погодився на «путінській світопорядок»: дайджест пропаганди за 13 жовтня

Світ не погодився на «путінській світопорядок»: дайджест пропаганди за 13 жовтня

Москва отримала два гучні міжнародні ляпаси протягом одного дня та готується до пошуку нових союзників.

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки зібрав головні фейки та наративи пропаганди за 13 жовтня.

  1. ООН вказала місце «вождю антиколоніального руху»
  2. Американський «слон» вперто не бачить російської «моськи»
  3. Чому Путін нервово реагує на цінову «нафтову стелю»
  4. Процес депушкінізації України триватиме й надалі

ООН вказала місце «вождю антиколоніального руху»

На зовнішньополітичній арені Росія зазнала дуже чутливої поразки. Генеральна асамблея ООН ухвалила резолюцію, яка засуджує спробу анексії Росією території України.

За підтримку резолюції проголосували 143 зі 193 учасників Генасамблеї, 35 країн утрималися, а п’ять (включно із Росією) – проголосували проти.

НАСПРАВДІ, ці цифри дуже болючі для Кремля. Адже незаконну анексію регіонів України цього разу засудили у півтора рази більше членів Генасамблеї ООН, ніж «приєднання» Криму в 2014 році.

Солідарності з Росією більше не проявили Вірменія, Судан, Зімбабве, Венесуела, Болівія, Куба. Набагато більше країн перейшли з лав «нейтральних» до прихильних принципу територіальної цілісності України. Зокрема, Ангола, Бразилія, Аргентина, Єгипет, Ірак, Афганістан.

У 2014 році на підтримку української належності Криму проголосували 100 країн, а «проти» засудження анексії півострова висловилися 11 членів ООН

Москва цього разу заздалегідь передчувала недобре, тому до останнього билася за таємне голосування, яке б допомогло, на її думку, забезпечити більш приємні для ока Путіна показники. Але зрештою програла і процедурно-апаратну боротьбу. Голосування було відкритим і прозорим. 

Лаврову лишилося хіба що нарікати, що «Захід застосував методи дипломатичного терору щодо країн, що розвиваються, для прийняття антиросійської резолюції…».

Але з кого тоді складається той світовий антиколоніальний рух, що його очолює Путін? Фактично з чотирьох країн: Білорусі, Північної Кореї, Нікарагуа та Сирії, які підтримали РФ в ООН і цього разу. Ось вони – партнери Росії зі створення «нового світопорядку».

При цьому російська пропаганда дуже любить показувати мапи підтримки Росії з розрахунку населення країн на кшталт Китаю та Індії. Мовляв, «за нас більша частина людства, якщо рахувати по головах». Тепер немає навіть голів.

Американський «слон» вперто не бачить російської «моськи»

Другими, хто клацнули по носу Путіна, стали особисто американці.  Влада США оприлюднила ключовий для країни документ — 48-сторінкову Стратегію національної безпеки. Фактично це «дорожня карта» для американської адміністрації в зовнішній та внутрішній політиці, погроз та пріоритетів.

Росія самовпевнено називає себе головною загрозою США. З вуст Путіна регулярно звучать запевнення, що саме Москва стала головним суперником Вашингтону. 13 жовтня Путін, наприклад, вказав американцям на необхідність компенсувати заподіяну шкоду Афганістану.

НАСПРАВДІ,  американський «слон» вперто не бачить російської «моськи». Згідно Стратегії, для Вашингтону не Москва, а саме Пекін – «єдиний конкурент із наміром змінити міжнародний порядок, який здатний це зробити через нарощування економічної, дипломатичної, військової та технологічної сили».

Більшість військового планування, описаного в документі, пропонується націлити саме на протидію Китаю в космосі, кіберпросторі та на морі. Наголошується на необхідності більш агресивних дій, щоб «протистояти спробам КНР підірвати загальні технологічні досягнення».

Щодо Росії, то її необхідно лише просто «стримувати як усе ще небезпечного гравця».

У документі наголошується, що «США продовжать підтримувати боротьбу України. Ми допоможемо Україні відновитися економічно. І ми заохочуватимемо регіональну інтеграцію з Європейським Союзом».

Росія в документі звинувачується в «імперських амбіціях», створенні ґрунту для енергетичної кризи в Європі, порушенні не лише суверенітету сусідньої країни, а й основних засад Статуту ООН, а також у руйнуванні стратегічної стабільності.

Чому Путін нервово реагує на цінову «нафтову стелю»

У восьмому пакеті антиросійських санкцій Європа прописала «стелю» цін на російську нафту. Обмеження починає діяти для нафти з грудня цього року, для нафтопродуктів – з лютого 2023-го.

За словами заступника голови Уряду РФ Олександра Новака, Росія займала понад 20% ринку нафти ЄС та 40-50% ринку газу. «Де Європа братиме ці обсяги? Невідомо», – риторично запитав Новак, додавши, що «влада РФ почала готуватися до нових заборон Європи, знаходячи нових союзників».

НАСПРАВДІ, нафтові доходи Росії у вересні скоротилися на 3,2 млрд доларів – це мінімум з початку 2022 року. Всього російський нафтовий експорт за місяць знизився на 260 000 барелів на добу, що сприяло різкому місячному зниженню нафтових доходів країни у 2022 році.

Раніше, нагадаємо, ЄС вирішив заборонити весь морський імпорт російської нафти та більшу частину трубопровідних постачань. У Вашингтоні обговорюють запровадження стелі цін на російську сировину. Міністр фінансів США Джанет Йєллен вважає, що Росії вистачить 60 доларів за барель.

З цього приводу варто зрозуміти одну дуже важливу річ (яка водночас показує, чому згідно Стратегії безпеки США російська «моська» дійсно дрібна). Росія, як відомо, продавала Китаю нафту за відверто демпінговими цінами. Більш того, подейкували, що це вже була давно проплачена китайцями нафта, гроші за яку кудись «випарувалися».

Увесь цей час російська нафта саме на європейському ринку компенсувала збитки від демпінгової любові до «братнього Китаю». Тепер, через «стелю» ця схема вже не спрацює.

Вся нафта в РФ державна, під якими б олігархічними прізвищами вона не ховалася. Кремль, звісно, допоможе «своїм». Але довго це тривати не може через різке зростання вартості війни в Україні для Росії (застосування масованих ракетних обстрілів, тотальна мобілізація, облаштування «нових територій», посилення санкцій, справжню ціну яких Москва відчує вже з початку 2023 року й т.д.).

Саме тому особисто Путін дуже нервово відреагував на європейську «нафтову стелю», заявивши, що в такому разі Москва зупинить постачання палива на Захід: «ні газ не постачатимемо, ні нафту, ні вугілля, ні мазут».

Процес депушкінізації України триватиме й надалі

І наостанок про Пушкіна. Вірніше, його бюст, який нещодавно було знесено в Києві. На постаменті залишився напис «За Бука». Бук – позивний лейтенанта ЗСУ Дениса Антіпова, відомого громадського активіста, викладача корейської мови у Київському національному університеті імені Тараса Шевченка, який загинув у травні 2022 року.

Пропаганда, звісно, представила це як знущання неонацистів над «сонцем російської поезії». Тим паче, що це був перший пам’ятник Пушкіну в Києві (привезений з Санкт-Петербургу).  

НАСПРАВДІ, «сонце російської поезії», наприклад, вважав, що самостійне державне існування Польщі суперечить інтересам Росії. Пушкін 1 червня 1831 року написав своєму другові Вяземському: «…їх треба задушити і наша повільність болісна. Для нас заколот Польщі – справа сімейна».

У випуску «Літературної газети» за 10 лютого минулого року Володимир Смірнов у статті «Явлення Пушкіна» вигукує з придихом: «Імперіалізм Пушкіна прекрасний!». Георгій Федотов (1886-1951), російський історик, філософ, взагалі вважав, що «Пушкін – співець імперії».

А щодо України, то, наприклад, доктор історичних наук Наталія Старченко запитує«чому в нас понад 100 пам’ятників Пушкіну та понад 1000 вулиць носять його ім’я? Тому що цей поет входить у світовий канон, чи тому, що його Російська імперія призначила на місце поета-пророка, який проголосив особливу вселюдську місію російського народу? Можна навіть назвати дату народження Пушкіна як пророка – його сторічний ювілей 1899 року. А тепер подивіться, коли у Києві з’явилися вулиця Пушкінська і перший пам’ятник. Відповідь вгадується. При цьому того ж року були заборонені до друку українські переклади віршів Пушкіна та Казка про рибалку та рибку. Адже пророк не міг говорити «малоросійською говіркою», тому що українська мова була заборонена в освіті та публічному просторі.

Такі паралелі повторяться. 1937 рік став визначальним для затвердження Пушкіна в Радянському Союзі, знаменуючи поворот до російськоцентричної моделі в політиці та культурі. Грандіозне святкування пушкінської річниці мало прискорити створення загальної радянської культури на російському фундаменті. Вивчення творчості поета-пророка вводилося у всіх класах школи, щоб «підняти рівень знань з російської мови та літератури».

Водночас закінчилося загравання з українським національним «сантиментом» — цей рік став роком великого терору та знищення цвіту української культури у Сандармосі. Українська культура була зачищена, а натомість Пушкін тріумфальним маршем рушив Україною. Щоб, нарешті, Сталін міг проголосити у своєму знаменитому тості 24 травня 1945 року російський народ «найвидатнішою нацією з усіх націй».

«Розуміння природи української пушкініани як імперського домінування, маркування імперією своєї території може допомогти у процесі деколонізації», – вважає Старченко.

Тому процес депушкінізації України скоріш за все триватиме. Хоча, сам Пушкін у цьому винен набагато менше ніж Сталін та Путін.

Теги за темою
російська агресія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Жінка труїла однорічну дитину заради донатів у соцмережі
Украина Криминальная
2025-01-17T00:33:31Z
РФ атакує Україну ударними дронами: куди летять "Шахеди"
GlavRed
2025-01-16T23:27:40Z
Росіяни спробували глушити та «підсвічувати» військовий літак Франції над Балтикою
УкраинФорм
2025-01-16T23:06:41Z
Сирський у НАТО представив стратегію ЗСУ на 2025 рік
24tv
2025-01-16T22:27:52Z
17 січня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-01-16T22:27:33Z
Росіяни розтрощили її будинок: внаслідок обстрілу Нікополя загинула директорка гімназії
24tv
2025-01-16T22:12:29Z
Теорія для всіх, практика – для чоловіків: як проходитиме базова військова підготовка у ВНЗ
24tv
2025-01-16T22:03:39Z
Верховний Суд підтвердив, що УПЦ МП не має права користуватись Єлецьким монастирем
ZN UA
2025-01-16T22:01:00Z
"Укрпошта" втратила іноземні дипломи студентів, але "втішила" університет компенсацією у 109 грн
Знай
2025-01-16T21:51:57Z
Брав у жінки гроші під розписку: у Тімми перед смертю були проблеми з фінансами
GlavRed
2025-01-17T00:27:38Z
Зірка "Тіней забутих предків" зізналася, чому відмовилася говорити українською: "Я перейшла на..."
Политека
2025-01-16T23:30:10Z
Налчаджиоглу після двох розлучень засвітив, чим приманює дівчат
GlavRed
2025-01-16T23:27:22Z
Тепер офіційно: Джессіка Альба оголосила про розлучення
GlavRed
2025-01-16T22:27:06Z
Гострий, сексуальний і непередбачуваний: що треба знати про фільм "Хороша погана дівчинка"
24tv
2025-01-16T22:03:15Z
Помер кінорежисер Девід Лінч
ГЛАВКОМ NET
2025-01-16T21:51:24Z
Невпізнанна Леся Нікітюк показала, який вигляд мала 20 років тому до популярності
TSN
2025-01-16T21:15:53Z
Алла Пугачова прийняла важливе рішення щодо родичів - деталі
GlavRed
2025-01-16T20:27:45Z
Не можна пропустити: 5 найочікуваніших фільмів, які вийдуть на Netflix у 2025 році
24tv
2025-01-16T19:39:07Z
"США матимуть з цим справу": Марко Рубіо прогнозує, що Китай вторгнеться у Тайвань до 2030 року
24tv
2025-01-17T00:54:31Z
Радбез ООН: Кількість жертв серед цивільних українців торік зросла майже на третину
УкраинФорм
2025-01-17T00:51:39Z
Чому Трамп має першим подзвонити Путіну? Позиція Кремля
ГЛАВКОМ NET
2025-01-17T00:36:45Z
​Дипломат звернув увагу на неточність в угоді про 100-річне партнерство України й Британії
ГЛАВКОМ NET
2025-01-17T00:36:41Z
Сценарій поступки територій РФ: дипломат про можливий формат завершення війни
GlavRed
2025-01-17T00:36:24Z
Кислиця пояснив у Радбезі ООН, якого миру прагне Україна
УкраинФорм
2025-01-16T23:45:38Z
НАБУ просить Вищу Раду Правосуддя покарати суддю Печерського суду Ільєву
Khreschatyk
2025-01-16T23:45:17Z
Сирія готова розмістити миротворців ООН уздовж кордону з Ізраїлем
УкраинФорм
2025-01-16T23:24:46Z
Комітет з розвідки Палати представників США очолить критик допомоги Україні
ZN UA
2025-01-16T23:21:50Z
У Дніпрі чоловік під час сварки кинув гранату в будинок сусідів
ГЛАВКОМ NET
2025-01-17T00:54:14Z
На Київщині внаслідок атаки російських дронів постраждала дитина
ГЛАВКОМ NET
2025-01-16T23:48:33Z
На Київщині уламки ворожого дрона поранили дитину
УкраинФорм
2025-01-16T23:30:41Z
Вискочив перед маршруткою: у Вінниці Mercedes збив двох дівчат на пішохідному переході
24tv
2025-01-16T22:48:32Z
На Київщині сталась смертельна ДТП
ГЛАВКОМ NET
2025-01-16T22:42:26Z
У Києві обрано запобіжний захід чоловікові, який в автобусі порізав підлітка бритвою
ГЛАВКОМ NET
2025-01-16T21:54:13Z
Стало відомо, скільки тонн наркотичних речовин вилучила Нацполіція за 2024 рік
ГЛАВКОМ NET
2025-01-16T21:21:58Z
Через шахрайські схеми жителі Херсонщини втратили більше 50 тисяч гривень
InternetUA
2025-01-16T21:12:38Z
Після масштабної пожежі: один з найбільших НПЗ РФ зупинив половину потужностей
GlavRed
2025-01-16T20:27:56Z
"Я тут, щоб від фашизму звільнити": бійці "Азову" взяли у полон ескімоса
Фокус
2025-01-17T00:00:16Z
За напад та «віджим» бази відпочинку на узбережжі Чорного моря судитимуть голову міськради на Одещині
Украина Криминальная
2025-01-16T23:45:10Z
Все ближче до Покровська: ворог окупував Піщане, Слов'янку й Ясенове – оновлення DeepState
24tv
2025-01-16T23:00:07Z
В окупованому Криму тільки за 2024 рік російські мародери «націоналізували» майно 560 українських компаній та фізосіб
Украина Криминальная
2025-01-16T22:57:58Z
ЗС РФ окупували три села у Донецькій області: одне — неподалік Покровська, — DeepState
Фокус
2025-01-16T22:51:54Z
Карта бойових дій в Україні станом на 17 січня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-01-16T22:24:21Z
У Криму за 2024 рік зафіксовано 111 випадків неправомірного затримання людей
Детектор М
2025-01-16T22:22:44Z
Більш як 35% всіх бойових зіткнень триває біля Покровська, – зведення Генштабу
24tv
2025-01-16T22:12:22Z
Ворог окупував три населені пункти на Донеччині – DeepState
ГЛАВКОМ NET
2025-01-16T22:09:29Z
Подає несподіваний сигнал: чому кіт виляє хвостом коли його гладять
GlavRed
2025-01-17T00:27:57Z
Хакери з РФ намагалися зламати у WhatsApp проукраїнські акаунти - Microsoft
УкраинФорм
2025-01-17T00:09:27Z
Ветеран PlayStation поділився "теорією", чому з Bloodborne нічого не відбувається
InternetUA
2025-01-17T00:01:40Z
Не всі господарі коли-небудь здогадувались: чому собаки піднімають брови
GlavRed
2025-01-16T23:27:16Z
Два мільйони каменів з усього світу: як було створено найважливішу мозаїку римської епохи
TSN
2025-01-16T23:06:43Z
SpaceX втратила корабель Starship під час польоту, однак посадила ракету Super Heavy
24tv
2025-01-16T23:03:07Z
«Еспресо» заявляє, що редакції пропонували гроші за видалення критичного матеріалу про Агенцію оборонних закупівель. Агенція заперечує свою причетність до цього
Детектор М
2025-01-16T22:22:47Z
Nintendo офіційно представила нову ігрову консоль Switch 2
InternetUA
2025-01-16T22:12:41Z
Велиика Британія дозволила запуск ракети в космос із території Європи
iPress
2025-01-16T21:51:49Z
Найбільша IT-компанія Індії готується до зростання на ринку США
Хвиля
2025-01-17T00:09:05Z
У китайському порту розвантажують російську нафту з підсанкціонованого танкера, але ніхто не буде покараний
ZN UA
2025-01-16T23:01:55Z
Укрзалізниця прискорить низку поїздів на Одеському напрямку
УкраинФорм
2025-01-16T21:51:03Z
Індійська нафтова компанія втратила надію на постачання з Росії та оголосила тендер
ZN UA
2025-01-16T21:09:25Z
Правоохоронці викрили схему розкрадання в "Укренерго": збитки сягають 60 млн грн
Политека
2025-01-16T21:00:38Z
Індексація тепер призведе до того, що пенсія стане меншою, - Катерина Котенкова
Знай
2025-01-16T20:21:21Z
В Україні почала дешевшати морква: що цьому сприяло
24tv
2025-01-16T20:03:52Z
У ПФУ звернулися до українців щодо січневих виплат: названо точні суми
Хвиля
2025-01-16T20:03:04Z
Відразу на 100 гривень: супермаркети різко змінили ціни на виноград, скільки коштують яблука
Хвиля
2025-01-16T19:42:29Z
Реал видав драматичний матч в Кубку Іспанії та ледь не вилетів: як зіграв Лунін проти Сельти
24tv
2025-01-16T23:39:24Z
"Реал" із Луніним у складі не без проблем пробився до чвертьфіналу Кубка Іспанії
ZN UA
2025-01-16T23:33:09Z
Шедевр Вальверде та дубль Ендріка в овертаймі допомогли Реалу з Луніним подужати Сельту в Кубку Іспанії
Football.ua
2025-01-16T23:12:41Z
Хет-трік Амада приніс МЮ вольову перемогу над Саутгемптоном
Football.ua
2025-01-16T22:01:24Z
Мбаппе повторив унікальне досягнення Бензема
Football.ua
2025-01-16T22:01:16Z
Брайтон здолав Іпсвіч
Football.ua
2025-01-16T21:36:01Z
Салах може стати одним із найбільш високооплачуваних гравців у світі
Football.ua
2025-01-16T20:57:00Z
Кубок Іспанії. Осасуна вибила Атлетік, Сосьєдад сильніший за Райо
Football.ua
2025-01-16T20:45:50Z
Сульшер близький до призначення в Бешикташі
Football.ua
2025-01-16T20:27:10Z
Це переверне ваш світ: готуємо піцу "Цезар" з курячою скоринкою
24tv
2025-01-16T23:00:13Z
Їх легко приготувати на українській кухні: три улюблені страви Кейт Міддлтон
24tv
2025-01-16T20:27:36Z
Врятує від неприємностей: чому не можна залишати кришку унітаза відкритою
GlavRed
2025-01-16T20:27:33Z
Мандрівникам сподобається: як перетворити старий глобус на стильний декоративний елемент
24tv
2025-01-16T19:57:51Z
Смажена капуста з беконом і яблуками: простий рецепт смачної страви
Фокус
2025-01-16T19:45:44Z
Яким знакам зодіаку у 2025 році краще не одружуватись
24tv
2025-01-16T19:15:46Z
Покладіть сюди авокадо: воно достигне всього за добу
24tv
2025-01-16T19:06:06Z
Буде соковитим та ніжним: коли солити м'ясо під час варіння – головний секрет
GlavRed
2025-01-16T18:27:48Z
Вони шкідливі: список рослин, які не можна садити біля дому
24tv
2025-01-16T18:27:14Z
Центр екстреної меддопомоги в Херсоні отримав від благодійників сучасні реанімобілі
УкраинФорм
2025-01-17T00:36:00Z
В Україні сертифікуватимуть психологів та психотерапевтів
ГЛАВКОМ NET
2025-01-16T23:45:05Z
Що їсти, щоб схуднути: різноманітні закуски, які сподобаються всім
24tv
2025-01-16T21:03:47Z
"Зробили ще одну операцію": брат Макса Неліпи розповів про стан воїна
GlavRed
2025-01-16T20:27:49Z
Уникайте цього сніданку, якщо хочете вберегтись від деменції
24tv
2025-01-16T20:03:37Z
Собаки, які не "уживаються" вдома: ветеринар назвав ТОП-4 популярні породи
GlavRed
2025-01-16T19:27:56Z
Пошкодження ДНК може зберігатися роками, збільшуючи ризик раку
Portaltele
2025-01-16T17:45:48Z
Новий календар щеплень: зміняться вік введення БЦЖ
24tv
2025-01-16T17:42:55Z
Пільги для учасників бойових дій: як держава допомагає захисникам і захисницям України
24tv
2025-01-16T17:39:49Z
Чому на перехресті важливо тримати колеса автомобіля прямо: знають не всі
GlavRed
2025-01-17T00:27:06Z
Ігнорувати не варто: що означає значок "чайник" на панелі приладів авто
GlavRed
2025-01-16T19:27:44Z
Розчарування автомобілістів: ТОП-12 найбільш невдалих автомобілів - антирейтинг
GlavRed
2025-01-16T19:27:13Z
У Києві помічено Land Rover з незвичайною кормою
AutoCentre
2025-01-16T19:07:13Z
Alpina відзначить 60-річчя найпотужнішою версією B8 GT
AutoCentre
2025-01-16T18:00:16Z
Клон Tesla Cybertruck і вантажний скутер: Yamaha показала оригінальні електробайки
Фокус
2025-01-16T17:27:22Z
Новий Renault Twingo E-Tech: що відомо про бюджетну новинку
AutoCentre
2025-01-16T17:09:52Z
MAN розсекретив дані про безпілотні вантажівки
AutoCentre
2025-01-16T16:06:24Z
Larte Design показала своє бачення флагманського BMW 760i
AutoCentre
2025-01-16T15:12:39Z