MY.UAНовини
Досвід України у протистоянні російській агресії може бути корисним для світової спільноти
Досвід України у протистоянні російській агресії може бути корисним для світової спільноти

Досвід України у протистоянні російській агресії може бути корисним для світової спільноти

Особливо для держав, які також ризикують зазнати ударів від Росії. Українські медійниці та представниці медійних громадських організацій у Тбілісі поділились рецептами виживання в умовах великої війни.

Міжнародна конференція «Медіа під час війни», організована Радою Європи, відбувалася протягом двох днів у Тбілісі. Участь у ній взяли представники медіасфери з України, Грузії, Молдови, Вірменії та Азербайджану. Одну з панелей зустрічі присвятили подіям в Україні. Адже саме українські медійники мають досвід існування в умовах великої війни, попри те, що конфлікти, зокрема, спровоковані Росією, зачепили всі країни, які брали участь у заході. Українські учасниці конференції поділилися своїм досвідом виживання й озвучили нагальні потреби для розвитку медіасфери України.

Світлана Остапа, заступниця шефредакторки «Детектора медіа» та голова Наглядової ради українського Суспільного, розповіла, як чотиритисячний колектив компанії готувався до вторгнення.

«Ще до війни ми розробили декілька кризових сценаріїв, завдяки чому вдалося перегрупувати компанію. Ми ці сценарії розглянули на засіданні Наглядової ради 18 лютого. 24 лютого головний офіс та центральне мовлення ми перенесли з Києва до Львова. Посилили протокол безпеки роботи під час бойових дій. У результаті працювали всі регіональні філії. У деяких містах біля фронтової зони залишилися працювати лише кореспонденти Суспільного. Інші канали зверталися до Суспільного, щоб робити з ними включення, і мовник цьому сприяв, щоб максимально поширити правду про війну», — розповіла Світлана Остапа.

За її словами, «Українське радіо», яке має найбільше покриття в країні, включило середні частоти, які важко глушити. Завдяки цьому Україна була на зв’язку з усіма громадянами. Суспільному це коштувало додаткових 15 мільйонів, але саме радіо рятувало життя. За допомогою радіо влада повідомляла про евакуаційні коридори, в тому числі в Маріуполі.

«У перші дні війни по вежах у Києві та Харкові звадали ракетних ударів. Окуповане приміщення Суспільного у Херсоні, втрачений доступ у Сєвєродонецьку. Пошкодження отримали Житомирська та Сумська регіональні філії, значні пошкодження — Харківська та Миколаївська. Розмір збитків щодо пошкодження головного приміщення Суспільного ("Олівця") у Києві внаслідок ракетного удару по телевежі — майже три мільйони гривень», — додала Світлана Остапа.

Світлана Остапа

Тим часом аудиторія сторінок Суспільного в соціальних мережах зросла у 2,5 раза та досягла шести мільйонів підписників, із них чотири мільйони — на регіональних цифрових платформах, а Перший канал у марафоні «Єдині новини #uaразом» — лідер із дотримання журналістських стандартів, згідно з моніторингом «Детектора медіа». Рейтинг довіри до «Суспільного Новин», за даними дослідження Gradus research company, — 87%.

«Суспільне профінансоване з держбюджету на 68%, кошти надходять лише за чотирма статтями витрат: фонд зарплатні, послуги з доставки сигналу та розповсюдження, комунальні послуги, що зросли у 2,5 раза проти минулого року, а також трансферти урядам іноземних держав та міжнародним організаціям — це зобов’язання Суспільного перед Європейською телерадіомовною спілкою. Цього року ця стаття зменшена на 64%. Нам бракує грошей на виробництво нового контенту», — сказала Світлана Остапа.

Головна редакторка The Kyiv Independent Ольга Руденко зазначила, що дуже важливо розповідати про події в Україні англійською і з України.

«Ми створилися в листопаді минулого року і фактично через кілька місяців уже почали на повну розповідати про війну в Україні. У нас працюють і українці, й іноземці, загалом 30 людей», — сказала вона.

За її словами, також важливо, щоб на всіх міжнародних заходах, де йдеться про Україну, виступали українці, щоб іноземці чули інформацію з першоджерел. Починаючи з 24 лютого редакція працює цілодобово, висвітлюючи події війни для міжнародної аудиторії, всі ресурси спрямовано лише на це.

«Оскільки ми публікуємо матеріали виключно англійською мовою, бачимо нашу місію в тому, щоб інформувати весь світ про те, що відбувається в Україні. І з повномасштабним вторгненням ця місія стала особливо важливою», — зазначила Ольга Руденко.

Олена Лептуга, редакторка медіагрупи «Накипіло» з Харкова, розповіла про роботу свого медіа під час великої війни. «У нас були збори, де ми розробили план. У редакції зробили запаси їжі, ліків, зняли готівку, щоб наші журналісти мали можливість у перші дні війни бути більш-менш у безпеці. Редакція стала прихистком не лише для нас, а й для тих, хто цього потребував. Після початку вторгнення ми частково переїхали. Обстріли довели, що це був хороший план, адже ми можемо працювати там, де є світло й інтернет, ав Харкові цього часто немає», — розповіла Олена Лептуга. За її словами, саме регіональні медіа найбільше страждають від наслідків великої війни, хоча саме вони часто залишаються єдиним джерелом інформації про місцеві події. «Регіональним медіа часто бракує ресурсів, але ми їдемо туди, де горять танки, де в метро ховаються люди, де щойно звільнені території, щоби поговорити з людьми, які зневірилися в Україні, бо пів року на них впливала російська пропаганда. Регіональні медіа часто не мають достатньо техніки й бюджетів, але мають довіру своїх аудиторій. Наша команда ані на хвилину не зупинила роботу, протидіяла пропаганді, розповідала правду, допомагала міжнародним колегам. Саме регіональні медіа певною мірою перебувають на передовій у війні», — сказала редакторка.

Ольга Герасим'юк, керівниця Національної ради з телебачення та радіомовлення, у своєму включенні по зуму розповіла про роль регулятора у протидії дезінформації під час війни. «Ракети — це ще не все, адже Україну накривають хвилі дезінформаці та пропаганди. 10 жовтня після обстрілів росіяни розганяли брехню, щоб разом із вибухами посіяти паніку. Уся робота українських медіа зараз підпорядкована єдиній меті — інформаційному спротиву. На жаль, важливість інформаційної складової розуміє ворог, тому, заходячи в міста і села, вони руйнують інформаційну інфраструктуру, вбивають і залякують тих, хто може їм у цьому завадити», — сказала Ольга Герасим'юк.

Вона розповіла, як Нацрада бореться за впровадження санкцій проти російських пропагандистів. «Ще 12 березня національний регулятор звернувся до президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляєн і голови дипломатії ЄС Жозепа Борреля з пропозицією розширити перелік заборонених у ЄС російських каналів. Нацрада висунула пропозиції про санкції проти пропагандистів, які були враховані в шостому пакеті санкцій. Ми б не хотіли, щоб наш досвід став потрібен учасникам конференції, але це досвід тривалого спротиву, і він говорить, що ми маємо бути готовими до російської загарбницької агресії», — зазначила Герасим'юк.

Галина Петренко, директорка ГО «Детектор медіа», детальніше зупинилися на проявах російської дезінформації та пропаганди під час великої війни. «Коли Росія атакує території, вона обстрілює вежі, захоплює приміщення і запускає своє мовлення. За тиждень до вторгнення в телеграміз'явилося більш як 100 локальних каналів, спрямованих на ті населені пункти, які вона захопила або планувала. В кінці травня соціологічне дослідження показало, що соціальні мережі як джерело новин вийшли вперед і випередили телебачення, а першим якраз був телеграм, де Росія активно розповсюджує дезінформацію. Тут є декілька причин: месенджери є зручними для споживання інформації, наприклад, коли обмежений доступ до швидкісного інтернету. Але це може говорити і про те, що українці шукають альтернативні джерела інформації, крім телемарафону», — сказала Галина Петренко.

На її думку, викликом для медіа стануть економічні наслідки війни, які ще не проявилися повною мірою.  «За прогнозами, Україна втратить до 40% ВВП, а рекламний ринок завжди залежить від економічної ситуації. В регіональних медіа й тих, що працюють у близьких до фронту населених пунктах, падіння надходжень катастрофічне. Здебільшого зараз рекламу розміщують локальні українські компанії, яким треба продовжувати вести бізнес саме в Україні, але ми не бачимо рекламу глобальних FMCG-компаній, хоча в багатьох із них виручка скоротилася менше, ніж наш ВВП. Тому коли запитують, що робити для підтримки медіа, ми відповідаємо, що транснаціональні компанії можуть допомогти, замовляючи рекламу», — вважає Галина Петренко.

Світлана Остапа додала до основних потреб медіасфери України ще кілька тез. «Важливо, щоб військова цензура не переросла в політичну. В Україні немає цензури, й цим ми відрізняємося від Росії і Білорусі. Важливо припинити роботу російських і проросійських медіа в наших країнах, тому що вони продовжують дезінформувати. Важливо притягти до відповідальності російських пропагандистів, які винні не менше, ніж російські солдати, і мають сидіти на лаві підсудних. Важливо дотримуватися професійних стандартів і під час війни. Важливо фінансово допомагати медіа, які працюють за журналістськими стандартами, щоб ці медіа продовжили доносити інформацію про війну», — сказала Світлана Остапа.

Галина Петренко до цього додала, що крім своєчасної технічної допомоги, потрібно далі допомагати журналістам опановувати мови, зокрема англійську та іспанську, щоб задовольняти високий інтерес до подій в Україні. «Варто подумати не лише чим міжнародна спільнота може допомогти Україні, а й чим Україна може допомогти міжнародній спільноті. У нас є корисні уроки, які ми винесли з подій останніх кількох місяців, і нам є чим поділитися. Наш досвід може бути корисний на різних рівнях», — резюмувала Галина Петренко.

«Долучайтесь до нашої боротьби, щоб у черговий пакет санкцій внесли і решту пропагандистів. У нас є хороший досвід такої боротьби, ми готові ним ділитися, адже російська пропаганда вбиває весь світ сьогодні», — закликала наостанок учасників конференції Ольга Герасим'юк.

Теги за темою
російська агресія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Зеленський нагородив міністра оборони Італії орденом Ярослава Мудрого
УкраинФорм
2025-01-17T05:45:36Z
Обов'язкові штрафи для 6 мільйонів чоловіків: як намагаються карати ухилянтів
Знай
2025-01-17T05:21:06Z
Коли буде реєстрація на НМТ у 2025 році: названі головні дати
Политека
2025-01-17T05:03:48Z
ШІ-зброя ЗСУ та рої дронів: якою буде оборонка майбутнього і чи можлива війна без людей
24tv
2025-01-17T05:03:19Z
Яке свято у п'ятницю, 17 січня: чому сьогодні не можна шити та в'язати
24tv
2025-01-17T05:03:05Z
Яке сьогодні свято 17 січня 2025 року: що не можна говорити у цей день
GlavRed
2025-01-17T04:27:18Z
У ПФУ розкрили нову можливість для пенсіонерів з інвалідностю: хто отримає 70% виплати
Хвиля
2025-01-17T04:03:38Z
Вступ до ЄС чи НАТО: що українці вважають пріорітетнішим?
ГЛАВКОМ NET
2025-01-17T03:30:54Z
Безкоштовний проїзд у транспорті: чи можуть ним скористатися пенсіонери
ZN UA
2025-01-17T03:04:01Z
Оля Полякова святкує день народження: як змінилась зірка та чим вражала впродовж кар'єри
24tv
2025-01-17T05:03:36Z
Куди пропав та чим займається екс-учасник ТНМК Діля: від хвороби до трагедії
Политека
2025-01-17T04:00:07Z
"Важкий день": модель OnlyFans за 12 годин переспала з 1000 чоловіків, і ось яке у неї обличчя
Знай
2025-01-17T03:51:44Z
Брав у жінки гроші під розписку: у Тімми перед смертю були проблеми з фінансами
GlavRed
2025-01-17T00:27:38Z
Зірка "Тіней забутих предків" зізналася, чому відмовилася говорити українською: "Я перейшла на..."
Политека
2025-01-16T23:30:10Z
Налчаджиоглу після двох розлучень засвітив, чим приманює дівчат
GlavRed
2025-01-16T23:27:22Z
Тепер офіційно: Джессіка Альба оголосила про розлучення
GlavRed
2025-01-16T22:27:06Z
Гострий, сексуальний і непередбачуваний: що треба знати про фільм "Хороша погана дівчинка"
24tv
2025-01-16T22:03:15Z
Помер кінорежисер Девід Лінч
ГЛАВКОМ NET
2025-01-16T21:51:24Z
Сі Цзіньпін відправить свого заступника на інавгурацію Трампа
ZN UA
2025-01-17T05:36:45Z
Британія та Польща домовляються про оборонну угоду для протидії РФ та гібридним загрозам
Европейская правда
2025-01-17T05:30:41Z
Нідерланди передають Україні ще €27 млн
ГЛАВКОМ NET
2025-01-17T05:27:08Z
Наступні пів року протимінною групою у Чорному морі керуватиме Болгарія
УкраинФорм
2025-01-17T05:12:22Z
Нетаньяху підтвердив підписання угоди між Ізраїлем і ХАМАСом і назвав дату, коли Її можуть затвердити
Комсомольская правда
2025-01-17T04:57:20Z
Зеленський зустрівся з главою міноборони Італії: що обговорювали
ГЛАВКОМ NET
2025-01-17T04:54:21Z
Питання не технічне, питання політичне, - політолог про перенесення візиту Кита Келлога
Политека
2025-01-17T04:48:26Z
Нацполіція не підтримує ідею декриміналізації порно - Вигівський
УкраинФорм
2025-01-17T04:45:54Z
Відомий астролог Влад Росс впевнено назвав дві дати можливого закінчення війни
TSN
2025-01-17T04:36:49Z
Росіяни вночі атакували Одещину ударними дронами, є пошкодження
УкраинФорм
2025-01-17T05:51:35Z
З покинутої золотодобувної шахти в ПАР дістали тіла 78 гірників
УкраинФорм
2025-01-17T05:48:51Z
Інтернет-шахрай ошукав чоловіка на 14 тисяч гривень
InternetUA
2025-01-17T05:06:43Z
У Нідерландах 12 людей заразилися гепатитом через чорницю із супермаркету
УкраинФорм
2025-01-17T04:45:32Z
Росія атакувала Київщину, постраждав підліток, у нього рвана рана стегна
Комсомольская правда
2025-01-17T04:27:04Z
Атака дронів на Київщину, пожежа у Кривому Розі: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-01-17T03:42:30Z
Небезпека вдома: у ДСНС нагадали правила використання газових балонів
ZN UA
2025-01-17T03:34:38Z
У Кривому Розі під час пожежі загинули мати з дитиною
ГЛАВКОМ NET
2025-01-17T03:18:34Z
На Черкащині жінка вбила немовля і викинула пакунок з тілом у сміттєвий бак
ГЛАВКОМ NET
2025-01-17T02:30:46Z
Покровськ вирішить долю всього південного Донбасу: військовий експерт розповів про ситуацію на фронті
Политека
2025-01-17T05:48:28Z
ЗСУ знищили 1670 окупантів та десятки одиниць техніки: втрати ворога на 17 січня
24tv
2025-01-17T05:45:31Z
Вночі під ударом був Ізмаїльський район: ворог цілив по припортовій інфраструктурі
24tv
2025-01-17T05:45:22Z
Російські війська втратили за добу в Україні ще 1670 загарбників
УкраинФорм
2025-01-17T05:40:56Z
На Донеччині росіяни розпочали бої за село, захопивши яке, зможуть відкинути ЗСУ до наступної лінії оборони
ZN UA
2025-01-17T05:33:31Z
Ворог за добу вдарив по Запорізькій області 515 разів
УкраинФорм
2025-01-17T05:27:54Z
У боях загинув захисник з Одещини Андрій Даниленко
24tv
2025-01-17T05:27:31Z
Росіяни окупували на Донеччині відразу три населених пункти та просунулися біля ще шести - DeepState
ZN UA
2025-01-17T05:21:30Z
2024 рік став найтеплішим в історії спостережень – науковці
ГЛАВКОМ NET
2025-01-17T05:09:36Z
Сьомий політ SpaceX Starship завершився втратою корабля
Portaltele
2025-01-17T05:48:39Z
Шахраї від імені mono загрожують блокуванням карт: як розпізнати обман та захистити гроші
Знай
2025-01-17T05:21:11Z
Nintendo презентує нову ігрову консоль Switch 2 у квітні
УкраинФорм
2025-01-17T04:51:50Z
Тім Кук з Apple розповів, який життєво важливий урок Стіва Джобса змінив його підхід до рішень
24tv
2025-01-17T04:24:55Z
Samsung Galaxy S25 здивує новими можливостями ШІ
InternetUA
2025-01-17T04:03:47Z
Чат-бот зі штучним інтелектом Gemini показуватиме новини Associated Press
УкраинФорм
2025-01-17T03:24:30Z
Apple розробляє новий сервіс зі штучним інтелектом для здоров’я
InternetUA
2025-01-17T03:04:43Z
Творець Fallout заявив, що геймери самі не знають, чого хочуть від розробників
InternetUA
2025-01-17T02:03:12Z
Подає несподіваний сигнал: чому кіт виляє хвостом коли його гладять
GlavRed
2025-01-17T00:27:57Z
Пенсії понад певну суму почнуть скорочувати: деталі нової постанови
Хвиля
2025-01-17T05:39:17Z
Закрили ФОП вкінці 2024, а в системі інші дати: експерт пояснив, чи платити податки в такому випадку
Политека
2025-01-17T05:30:15Z
У «ПАЕК» відновлюють чорноземи
Agravery
2025-01-17T05:12:05Z
В Україні зросли ціни на молочні продукти
AgroNews
2025-01-17T05:09:16Z
Пенсійні фонди світу зацікавились криптовалютами на тлі стрімкого зростання Bitcoin
InternetUA
2025-01-17T05:01:12Z
Ветерани можуть отримувати 1500 гривень: як оформити допомогу на Дію картку Приватбанку
Хвиля
2025-01-17T05:00:19Z
Стягнення збитків за невиконання форвардних договорів поставки: аналіз судової практики
AgroPortal
2025-01-17T05:00:13Z
Ашан, Метро та Варус показали, як змінилися ціни на гречку, цукор та олію
Хвиля
2025-01-17T04:39:38Z
Ветерани війни та УБД щоквартально отримуватимуть виплати: на що можна буде витратити кошти
ГЛАВКОМ NET
2025-01-17T04:39:27Z
Кварацхелія попрощався з Наполі: Знаю, що зараз у вас розбите серце, але одного дня я все розповім
Football.ua
2025-01-17T05:45:13Z
Реал — Сельта 5:2 Відео голів та огляд матчу Кубку Іспанії
Football.ua
2025-01-17T05:27:28Z
Реал видав драматичний матч в Кубку Іспанії та ледь не вилетів: як зіграв Лунін проти Сельти
24tv
2025-01-16T23:39:24Z
"Реал" із Луніним у складі не без проблем пробився до чвертьфіналу Кубка Іспанії
ZN UA
2025-01-16T23:33:09Z
Шедевр Вальверде та дубль Ендріка в овертаймі допомогли Реалу з Луніним подужати Сельту в Кубку Іспанії
Football.ua
2025-01-16T23:12:41Z
Хет-трік Амада приніс МЮ вольову перемогу над Саутгемптоном
Football.ua
2025-01-16T22:01:24Z
Мбаппе повторив унікальне досягнення Бензема
Football.ua
2025-01-16T22:01:16Z
Брайтон здолав Іпсвіч
Football.ua
2025-01-16T21:36:01Z
Салах може стати одним із найбільш високооплачуваних гравців у світі
Football.ua
2025-01-16T20:57:00Z
Хто з чоловіків лівша: тільки геній здогадається за 5 секунд
GlavRed
2025-01-17T05:27:00Z
Чому не можна казати "колеги по роботі": якої помилки варто уникати
GlavRed
2025-01-17T04:27:04Z
Він просто неймовірно смачний: як приготувати королівський яблучний пиріг
24tv
2025-01-17T04:09:25Z
Гороскоп на 17 січня для всіх знаків Зодіаку: Стрільцям потрібно подумати про майбутнє, Водолії допоможуть близькій людині
Политека
2025-01-17T01:03:42Z
Це переверне ваш світ: готуємо піцу "Цезар" з курячою скоринкою
24tv
2025-01-16T23:00:13Z
Їх легко приготувати на українській кухні: три улюблені страви Кейт Міддлтон
24tv
2025-01-16T20:27:36Z
Врятує від неприємностей: чому не можна залишати кришку унітаза відкритою
GlavRed
2025-01-16T20:27:33Z
Мандрівникам сподобається: як перетворити старий глобус на стильний декоративний елемент
24tv
2025-01-16T19:57:51Z
Смажена капуста з беконом і яблуками: простий рецепт смачної страви
Фокус
2025-01-16T19:45:44Z
Чому «негативні» емоції важливі для психічного здоров'я?
ГЛАВКОМ NET
2025-01-17T01:51:13Z
Центр екстреної меддопомоги в Херсоні отримав від благодійників сучасні реанімобілі
УкраинФорм
2025-01-17T00:36:00Z
В Україні сертифікуватимуть психологів та психотерапевтів
ГЛАВКОМ NET
2025-01-16T23:45:05Z
Що їсти, щоб схуднути: різноманітні закуски, які сподобаються всім
24tv
2025-01-16T21:03:47Z
"Зробили ще одну операцію": брат Макса Неліпи розповів про стан воїна
GlavRed
2025-01-16T20:27:49Z
Уникайте цього сніданку, якщо хочете вберегтись від деменції
24tv
2025-01-16T20:03:37Z
Собаки, які не "уживаються" вдома: ветеринар назвав ТОП-4 популярні породи
GlavRed
2025-01-16T19:27:56Z
Пошкодження ДНК може зберігатися роками, збільшуючи ризик раку
Portaltele
2025-01-16T17:45:48Z
Новий календар щеплень: зміняться вік введення БЦЖ
24tv
2025-01-16T17:42:55Z
Названо ТОП-5 нових та вживаних дизельних бестселерів України у 2024 році
ЗаРулем
2025-01-17T05:09:45Z
Навіщо водії вивертають колеса автомобіля на парковці: неочікувана причина
GlavRed
2025-01-17T04:27:17Z
Іржа може зруйнувати ваше авто: секрети захисту, про які не всі знають
Знай
2025-01-17T04:21:48Z
Китайський виробник електрокарів BYD вийшов на ринок Південної Кореї
УкраинФорм
2025-01-17T04:18:23Z
Чому на перехресті важливо тримати колеса автомобіля прямо: знають не всі
GlavRed
2025-01-17T00:27:06Z
Ігнорувати не варто: що означає значок "чайник" на панелі приладів авто
GlavRed
2025-01-16T19:27:44Z
Розчарування автомобілістів: ТОП-12 найбільш невдалих автомобілів - антирейтинг
GlavRed
2025-01-16T19:27:13Z
У Києві помічено Land Rover з незвичайною кормою
AutoCentre
2025-01-16T19:07:13Z
Alpina відзначить 60-річчя найпотужнішою версією B8 GT
AutoCentre
2025-01-16T18:00:16Z