MY.UAНовости
«Для борьбы с извергами и сатанистами». Дослідження наративів щодо мобілізації в російському та білоруському інформпросторах
«Для борьбы с извергами и сатанистами». Дослідження наративів щодо мобілізації в російському та білоруському інформпросторах

«Для борьбы с извергами и сатанистами». Дослідження наративів щодо мобілізації в російському та білоруському інформпросторах

Від початку повномасштабного вторгнення Росії до України в Кремлі не втомлюються повторювати, ніби "все йде за планом".

Чергові псевдопідтвердження цьому 21 вересня 2022 року озвучив голова міністерства оборони Росії Шойгу. За його даними, Україна начебто втратила половину своєї армії, тоді як втрати Росії на дев’ятому місяці "великої війни" становлять нібито лише близько шести тисяч військових. Нагадаємо, за повідомленням Генштабу ЗСУ від 17 жовтня, загальні бойові втрати ворога налічують понад 65 тисяч особового складу. Західні аналітики зі свого боку неодноразово наголошували на тому, що військовий потенціал Росії недостатній через брак "живої сили". Отже, не дивно, що 21 вересня президент РФ Путін оголосив так звану "часткову мобілізацію". Цим терміном російська влада послуговується, публічно запевняючи, що має намір збільшити чисельність російської армії лише на 300 тисяч осіб. Утім, у російському законодавстві немає підтвердження "частковому характеру" мобілізації. Тоді як про "таємну мобілізацію" в Росії та на окупованих територіях України говорять уже давно. 

Методологія

Для цього дослідження ІМІ промоніторив новини та публікації на сайтах семи російських та білоруських інформресурсів (РИА Новости, "Комсомольская правда", Lenta.ru, "Новая газета. Европа", "Медуза", "Наша Нива", БелТА).

Період моніторингу – від 21 вересня до 12 жовтня включно.  

Дослідники ставили перед собою такі запитання:

  • Як російські медіа та пропагандистські ресурси виправдовували це рішення на тлі заяв про нібито приголомшливі успіхи Росії на фронті? 
  • Як піарили мобілізацію та заохочували росіян іти до військкоматів? 
  • Що білоруські інформресурси писали про ймовірність проведення мобілізації у своїй країні та можливий офіційний вступ Білорусі у війну проти України?

Дослідження дозволило виокремити основі наративи російської пропаганди стосовно мобілізації: 

  1. Мобілізація потрібна для того, щоб "контролювати захоплені Росією українські території".
  2. Оголошення мобілізації пов’язане з тим, що Росія зараз вимушена "протистояти не лише Україні, а всьому блоку НАТО".
  3. Мобілізація – нібито необхідний крок для підтримки й захисту батьківщини.
  4. Призивають лише резервістів, а "загальну мобілізацію" наразі не планують.
  5. Отримання повістки є приводом для радості й гордості, а також приносить матеріальну вигоду.
  6. Росіяни, які не хочуть мобілізуватися, є "людьми другого сорту".
  7. Протести проти мобілізації – це незаконні заходи, які нібито координуються з-за кордону.

Риторика білоруських медіа щодо можливої мобілізації була туманною і заспокійливою. Основним наративом був "мобілізація Білорусі не потрібна, тому що всі й так готові захищати батьківщину". 

Позапланова мобілізація "йде за планом"

Схоже, Кремль заздалегідь подбав про детальну методичку щодо висвітлення "часткової мобілізації" на російських інформресурсах. Адже одразу після виступу Путіна 21 вересня низка державних інформагенцій почала штампувати однотипні новини з метою виправдати рішення Кремля та запобігти зайвим питанням серед пересічних росіян, яким влада обіцяла "спецоперацію-бліцкриг". Як би це не було абсурдно, проведення мобілізації кремлівські "бачки", зокрема, подавали ледь не як необхідний крок для закріплення військових успіхів Росії. Взяти хоча б заяву голови міноборони РФ Шойгу про те, що збільшення чисельності російської армії начебто потрібне саме для того, щоб контролювати захоплені Росією українські території. Її поширили Лента.ру та РИА Новости. Цитувало російське міноборони й онлайн-видання "Медуза", яке вказує серед основних принципів своєї роботи "незалежність" та "неупередженість". До новини "Медузи" про потребу так званої "оборони" окупованих українських територій не долучили жодного беку чи бодай якийсь коментар української чи західної сторін. Наприклад, бракує інформації, що відбувається на фронті, які поразки має російська армія та про які втрати особового складу РФ звітує іноземна розвідка, тобто що насправді передувало мобілізації в Росії. Тих самих помилок, цитуючи Шойгу щодо втрат РФ у війні, припускається й "Новая газета. Европа". Через новини такого штибу в російської аудиторії зазначених ресурсів може сформуватися хибне враження, ніби "спецоперація" йде за планом, а "часткова мобілізація", мовляв, не більш ніж формальність. Утім, заради справедливості зазначимо, що "Новая" також передрукувала з видання "Медиазона" коментар дружини одного з мобілізованих, яка розповіла, що полк її чоловіка відправили на "лінію фронту з Донбасом" після одного дня навчання.  

Паралельно з цим кремлівська пропаганда традиційно для себе намагається переконати в начебто доцільності та своєчасності рішень російської влади, розповідаючи жахалки про "підступний" Захід, що хоче нашкодити РФ. Відповідальним за просування цього наративу, схоже, призначили прессекретаря Путіна Пєскова. Він заявив, що нібито оголошення мобілізації пов’язане з тим, що Росія зараз вимушена протистояти не лише Україні, а цілому блоку НАТО – передають РИА Новости та Радио Sputnik (новини цього ресурсу РИА дає у своїй стрічці новин. – Ред.), Лента.руКомсомольская правда. До нарікань про "агресивний курс Заходу" долучився і Шойгу. Такі випади посадовців серед інших цілей добре резонують з міфом російської пропаганди про військову міць РФ. Мовляв, якби проти Росії не постав увесь світ, то вона б давно досягла свого і без залучення додаткових ресурсів. 

Варто зазначити, що найактивніше до пропагандистської роботи долучилося РИА Новости й вирішило не збавляти темпів: навіть через два тижні після оголошення "часткової мобілізації" всі публікації ресурсу були присвячені цій темі. Про призов писали як про щось у будь-якому разі хороше проти всього поганого. Один посадовець у коментарі для РИА запевняв, що мобілізація потрібна "для борьбы "со всеми мировыми силами зла", "извергами" и "сатанистами", інший – зазначав, що завдяки наказу Кремля "Россия вновь отстоит право на свободное и суверенное развитие, надежно защитит и обезопасит свои рубежи". Про мобілізацію як нібито необхідний крок для підтримки й захисту батьківщини йдеться й у статті Мобилизация как контрольная. Для народа и для страны журналістки РИА Олени Караєвої. З огляду на те що, говорячи про нібито свої кордони, Росія завжди перелічує українські території, такі публікації є додатковим підтвердженням зазіхань та зумисного наступу на територіальну цілісність України. В дусі "ура-патріотизму" про мобілізацію пише й "Лента.ру". Утім, для цього ресурсу тема так і не стала топовою: до новин, пов’язаних з мобілізацією, поверталися час від часу, публікуючи їх поряд з контентом, характерним для "сайтів-сміттярок", та новинами шоу-бізнесу: 

Скрін стрічки новин сайту "Лента.ру"

На тлі більшості публікацій про доречність "часткової мобілізації" в російському інформаційному полі виділяється інтерв’ю Владислава Шуригіна, який позиціює себе як військовий експерт, на "Комсомольській правді". На перший погляд може здатися, що пропагандистська газета наважилася надати Шуригіну карт-бланш, адже він відкрито говорить про прорахунки російської влади: "С самого начала операция на Украине виделась нами как ограниченная, когда все идет быстро. [...] А оказалось, мы с первых же недель попали в полноценные бои". Шуригін також не заперечує поразок російської армії, зокрема в Лимані. Утім, усі ці пасажі більше нагадують виставу за заздалегідь затвердженим сценарієм заради створення ілюзії того, що в Росії квітне демократія і люди можуть вільно критикувати владу. Адже головна думка, яку просуває експерт і до якої зводиться весь матеріал, не суперечить політиці Кремля: "решение о частичной мобилизации нужное". А для більшої "правдоподібності" своїх слів Шуригін звинуватив Україну буцімто в проведенні "абсолютно радянської тотальної мобілізації" ("когда дивизии собирали и тут же нон-стоп бросали на фронт. И за счет этой человеческой массы, крови, просто выигрывалось время"), тоді як Росія начебто поплатилася за те, що має професійну армію, і разом з тим чомусь переоцінила сили "великого потоку добровольців".

Паралельно з численними публікаціями про необхідність "часткової мобілізації" російські ресурси тиражували й заяви-заспокоєння від різних російських посадовців, ніби призиватимуть лише резервістів, а "загальну мобілізацію" наразі не планують, та й у цьому, мовляв, немає потреби:

На тлі таких новин-клонів з чи не найбільш оригінальними словами заспокоєння до мобілізованих звернувся командир танкової роти, ім’я якого Лента і РИА Новости вирішили лишити в секреті, – якщо, звісно, цей персонаж узагалі існує: 

Скрін публікації на сайті "РИА Новости"

З усіх російських ресурсів, включених до моніторингу, про ймовірну спробу Росії мобілізувати більшу кількість людей, ніж заявляють у Кремлі, написала лише "Новая газета. Европа". Посилаючись на свої джерела в адміністрації російського президента, журналісти зазначили: "Засекреченный седьмой пункт указа о мобилизации позволяет Минобороны призвать один миллион человек"

Зрештою, щоб запевнити росіян, ніби "часткова мобілізація" є нормальним явищем, а не свідченням того, що за планом іде далеко не все, російські ресурси кинулися цитувати посадовців "ноунеймів", які схвалюють мобілізацію, в дусі радянських партійних газет:

Батогом і пряником: про піар-кампанію "часткової мобілізації" в Росії

Федеральні інформресурси намагалися заохотити росіян мобілізуватися різними способами, зокрема грали на "ура-патріотичних" почуттях співвітчизників. Флагманом у цій справі стала газета "Комсомольская правда". На сайті ресурсу створили окремий розділ, присвячений "частковій мобілізації": часто тут публікують репортажі про мобілізованих, інтерв’ю з мобілізованими та їхніми сім’ями й навіть історії кохання російських військових, які всі зводяться до одного – якщо воювати на території чужої країни, це якимось чином має захистити всю Росію, а отже і рідних та близьких солдатів РФ. Удосталь тут і пропагандистських історій про горезвісних "захисників" Донбасу. 

Кілька подібних "щемливих" сюжетів також відзняло РИА Новости:

Окремо варто виділити такий напрям піар-кампанії "часткової мобілізації", як цунамі з публікацій про депутатів держдуми РФ та їхніх родичів, які добровільно зголосилися поїхати на фронт – авжеж з тих самих "патріотичних" міркувань. 

Не обійшлося й без скандального депутата Мілонова, який, за словами секретаря генради провладної партії "Єдина Росія", мав "змінити депутатську броню на окоп". Утім, невдовзі депутат, що вирушив на фронт, матеріалізувався в стінах Держдуми, присоромила Мілонова "Лента.ру". А міг же, щоб не наражатися на критику, вчинити мудріше, наприклад як депутат Вяткін, який "принял "тяжелое решение" не отправляться на фронт". Зрідка "проскакували" новини й про медійних мобілізованих інших професій: на РИА опублікували статтю про бійця ММА Мінєєва. Той прибув до військкомату, оскільки отримав повістку. Мінєєв має досвід служби в армії і розповідає про той період ледь не як про порятунок: "У меня тоже в жизни был тяжелый период. Я пошел в армию служить. Подписал контракт и стал рядовым, будучи при этом спортсменом с именем". Така собі прихована агітація в стилі серіалів про армійську та кадетську служби, зняті за кошти держбюджету РФ.       

Загалом, пропагандистські ресурси малюють картину світу, в якій отримання повістки є приводом для радості й гордості, а мобілізованих та добровольців жадають підтримати хто чим може всі кому не лінь: від священників РПЦ до одіозних зірок Голлівуда. Не кажучи вже про 58-річного професійного музиканта з Магадана, який вирішив мобілізуватися, щоб підіймати російським військовим бойовий дух, граючи на саксофоні, пише "Комсомольская правда".

Утім, очевидно, сама російська влада не покладала великих надій лише на так званих "ідеологічно вмотивованих" громадян. Тож кремлівські ресурси активно публікували інформацію про матеріальні вигоди для російських військових і добровольців. До переліку "плюшок" від влади ввійшли:

На контрасті з публікаціями про "блага" для мобілізованих "Комсомольская правда" видала матеріал-лякалку про шахраїв, які наживаються на тих, хто хоче "відкосити" від армії.

А от лідером з частоти звернень до ухилянтів став очільник Чечні Кадиров. Його риторика варіювалася від закликів про нібито необхідність захищати батьківщину від міфічних "українських фашистів" до різких заяв, що ті росіяни, які не хочуть мобілізуватися, є "людьми другого сорту". Словом, Кадиров наговорив так багато всього, що "Лента" навіть вирішила зробити огляд цитат "дона". 

Російські фейки про фейки: як писали про протести та смерті на тлі мобілізації

Кремлівські ресурси очікувано не висвітлювали протестів проти оголошення "часткової мобілізації". Якщо про них і згадували, то лише як про незаконні заходи, які нібито координувалися з-за кордону. Очільниця російської "Ліги безпечного інтернету" Мізуліна заявила, ніби за протестами в Дагестані стоять Україна та Туреччина, передає РИА Новости. Глава Дагестану Меліков звинуватив у протестах у своєму регіоні українські спецслужби. А от член комісії Держдуми РФ Піскарьов пішов ще далі: звинуватив нібито в створенні численних вкидів про мобілізацію цілу низку країн – США, Великобританію, Німеччину, Швецію та Україну. Підтверджень голослівним заявам російських посадовців немає. Росія неодноразово намагалася знецінити, дискредитувати чи назвати "фейковою" інформацію, яка є небажаною для Кремля.   

Про протести проти мобілізації писали російські онлайн-видання "Медуза" та "Новая газета. Европа". Утім, є принципова різниця, як ці медіа висвітлюють спротив росіян. Для прикладу візьмемо протести в Дагестані. "Новая" писала про них небагато, зокрема опублікувала "суху" новину про побиття протестувальників та відкриття більш ніж двадцяти кримінальних справ після проведення мітингів. Водночас бракує інформації щодо кількості проведених акцій протесту і даних, як багато людей брали в них участь. Тож неможливо зробити висновки щодо масовості цих заходів. Натомість "Медуза" пише про протести в Дагестані ніби про щось стихійне. Це проглядається навіть у заголовках матеріалів: 

Очевидно, що "Медуза" перебільшила захоплення російськими протестами у світі. Згодом видання вирішило опублікувати матеріал уже в іншій тональності, де журналісти разом з російським політологом намагаються розібратися, чому ж росіяни так покірно вирушають на фронт.   

Також "Медуза" писала про смерті та самогубства на тлі "часткової мобілізації": Мобилизованные в России умирают еще до того, как их отправили на фронт. Некоторые совершают суицид. Другие гибнут при невыясненных обстоятельствах.

Цікаво, що одна новина про самогубство мобілізованого у Свердловській області "просочилася" навіть у прокремлівську Ленту, що на тлі загального контенту ресурсу виглядає радше як "ексцес виконавця". 

"Бути чи не бути": що писали білоруські медіа про ймовірну мобілізацію у своїй країні

Одразу після оголошення Путіним "часткової мобілізації" в Росії держсекретар білоруської Ради безпеки Олександр Вольфович поспішив заперечити чутки про ймовірність проведення аналогічних дій у Білорусі. Утім, неможливо трактувати "туманні" формулювання Вольфовича однозначно:

Скрін публікації на сайті "Наша Нива"

Схожі заяви білоруських посадовців активно тиражувала державна інформагенція БелТА:

Політики, з одного боку, відкидали варіант мобілізації "за російським сценарієм", а з іншого – говорили про посилення захисту білоруської території, зокрема цитували самопроголошеного президента Білорусі щодо необхідності реагування на потенційні загрози, а вони, як відомо, ввижаються Лукашенку на кожному кроці. Нещодавно диктатор укотре звинуватив Україну в нібито здійсненні провокацій на білоруському кордоні: 

Фактчекери проєкту StopFake ще в березні 2022 року писали про те, що заяви Лукашенка та його підлеглих про нібито агресію України є фейковими. Їхня мета – під надуманим приводом втягнути білоруську армію у війну проти України та виправдати свої злочинні дії.

Сам Лукашенко на запитання про мобілізацію в Білорусі як мантру повторював, що нічого подібного не планується. Новини з однотипними коментарями самопроголошеного президента буквально захлеснули провладне Білоруське телеграфне агентство (БелТА):

Ба більше, усвідомлюючи суспільний резонанс і градус напруги на тлі розмов про ймовірну мобілізацію, і Лукашенко, і білоруські медіа, схоже, вирішили хайпанути. Зокрема, "Наша Нива" опублікувала новину з маніпулятивним заголовком "Мобилизуйте всех". Лукашенко призвал отправить в поле студентов, рабочих, государственных служащих, а также школьников, у якій насправді йдеться про вимогу білоруського диктатора залучити якомога більше людей до збору врожаю, щоб допомогти аграріям.

А потім, 10 жовтня, Лукашенко та Путін домовилися про розгортання так званого "спільного регіонального угруповання військ" через нібито "загострення на західних кордонах Союзної держави". Попри це риторика на сайті БелТА фактично ніяк не змінилася: ресурс продовжив ширити байки про потенційні зовнішні загрози й заперечувати підготовку до мобілізації. А от виклики білорусів до військкоматів журналісти БелТА, посилаючись на білоруське міноборони, пояснили "проведенням військових зборів планового характеру". Після новини про розгортання спільного угруповання військ РФ та Білорусі "Наша Нива" опублікувала кілька матеріалів про розконсервацію військової техніки збройних сил Білорусі з метою подальшого передання Росії. 

ОНОВЛЕННЯ. 17 жовтня на сайті газети "Наша Нива" з’явився матеріал, у якому журналісти стверджують, що отримують сигнали з усієї країни, які свідчать про те, що режим Лукашенка нині проводить "приховану мобілізацію".

Якщо комплексно подивитися на російську пропаганду навколо мобілізації, можна загалом виділити дві її риси. Перша – створення і нав’язування росіянам альтернативної реальності, що вигідна Кремлю. Пропагандисти експлуатують ідею про міфічного "зовнішнього ворога", який нібито тільки те й робить, що шкодить РФ, виношує плани щодо порушення її устрою чи начебто зазіхає на територію держави. Варто зазначити, що, говорячи нібито про свої кордони, Росія завжди долучає туди й українські території. Це є додатковим підтвердженням свідомого наступу РФ на територіальну цілісність України та її суверенітет. Кремлівська пропаганда також нав’язує росіянам, ніби захистити їх від "зовнішніх небезпек" може тільки влада РФ. Отже, з усіма її рішеннями, як-от щодо мобілізації, варто погоджуватись. Участь у війні, відповідно, подається як запорука особистого виживання. Друга характерна риса російської пропаганди – відсутність гнучкості та жорстка вертикальна побудова. Це дуже контрастує з українським адаптивним і живим інформаційним полем під час війни.

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Украинские военные начали массово сдаваться в плен: что известно
Comments UA
2024-11-16T20:00:53Z
Ситуация резко изменилась: что происходит в Купянске после визита Зеленского
Comments UA
2024-11-19T15:18:34Z
Випробування найновішого бомбардувальника B-21 Raider потрапили на відео
Portaltele
2024-11-25T09:52:38Z
Этой зимой оккупанты хотят захватить прифронтовые города: о чем предупреждает ISW
Известия Киев
2024-11-18T18:07:47Z
Мобилизация женщин, мотивация уклонистов и методы ТЦК: военный возмутился главными проблемами
Знай
2024-11-29T09:37:48Z
Гороскоп для всех знаков зодиака на выходные 30 ноября - 1 декабря 2024
Корреспондент
2024-11-29T09:36:35Z
"Ситуация очень критическая": во время штурмов РФ Селидово обороняли 60 бойцов, — CNN
Фокус
2024-11-27T14:45:17Z
Россияне прут на Курщине: сколько территории потеряла Украина
Comments UA
2024-11-24T12:33:06Z
Не разводить на балконе костер: в ГСЧС рассказали, как уберечь приборы во время отключений света
Фокус
2024-11-23T11:36:59Z
Ермак указал, когда закончится война в Украине
Comments UA
2024-11-27T15:00:03Z
Молодой фаворитке Путина доверили важное культурное мероприятие в России
Comments UA
2024-11-21T19:57:44Z
Маск цинично унизил всех украинцев: что немедленно должна сделать Банковая
Comments UA
2024-11-18T09:03:21Z
Путин назвал цели России в Украине: чем пригрозил диктатор
Comments UA
2024-11-28T11:51:18Z
«А знаете когда начали строить нормальную защиту????»: нардеп отреагировал на заявление МАГАТЭ по трем украинским АЭС
Апостроф
2024-11-29T09:33:20Z
Сразу несколько назначенцев на высокие должности в администрации Трампа получили угрозы
Известия Киев
2024-11-29T09:32:06Z
Китай отреагировал на удар баллистической ракетой России по Украине
Comments UA
2024-11-22T13:57:41Z
Усиление кровавого террора: сколько еще времени Путин будет устраивать украинцам ад
Comments UA
2024-11-18T12:39:58Z
Три года до нового удара России: предупреждение Залужного
Comments UA
2024-11-23T12:54:41Z
Прожить на 5 лет дольше, потратив 2 часа: ученые узнали о простом способе достижения долголетия
Фокус
2024-11-27T13:42:17Z
Женщины, которые стареют медленнее всех: 6 здоровых привычек датчанок
Фокус
2024-11-16T15:00:35Z
Гарвардский врач рассказала, как похудеть: пять действительно работающих советов
Comments UA
2024-11-27T15:42:22Z
Состарит, убьет потомство и разовьет рак: ученые раскрыли новые опасности курения марихуаны
Фокус
2024-11-15T19:51:31Z
В чем секрет молодости скандинавских женщин: всегда привлекательны и не имеют морщинок
TSN
2024-11-29T09:06:37Z
Врач назвал напиток, который очень полезен для печени и костей
Comments UA
2024-11-29T07:15:56Z
Теплая пижама или отопление: что выбрать для здорового сна
Знай
2024-11-27T12:51:42Z
Дайте мозгу отдохнуть: 5 упражнений для улучшения психического здоровья
Фокус
2024-11-24T12:45:51Z
Что предлагают вместо МСЭК: от анонимности пациента до видеофиксации и индивидуальных экспертов
Комсомольская правда
2024-11-19T06:02:12Z
В России умерла звезда фильма "Бриллиантовая рука"
Comments UA
2024-11-16T14:42:23Z
"Такой п**дец, а ты чипсики рекламируешь": ведущий "Орла и решки" рассказал о разговоре с Ивлеевой после вторжения РФ
Апостроф
2024-11-19T09:48:42Z
"Такие бабки": звезда "Женского квартала" оскорбила поклонниц актера Остапа Ступки
Апостроф
2024-11-25T13:51:27Z
Тринчер сравнили с россиянкой Бузовой из-за поведения на интервью/Певица ответила на вопросы интервьюера после своего выступления
Апостроф
2024-11-19T10:39:25Z
Оригинальные варианты маникюра в черном цвете: ноготки не останутся без внимания
TSN
2024-11-29T09:21:35Z
Екатерина Тышкевич чувственно обратилась к мужу в 10-ю годовщину отношений: "Совсем не были готовы"
TSN
2024-11-29T09:21:21Z
"Очень хороший муж": Ева Лонгория раскрыла секреты счастливого брака с Хосе Бастоном
Фокус
2024-11-18T11:07:17Z
57-летняя Памела Андерсон в скромном платье появилась на Governors Awards 2024
Фокус
2024-11-18T08:57:50Z
"От греха подальше...": беременная жена Остапчука разделась, и заявила, что делает "заначки"
Знай
2024-11-16T18:51:26Z
Украинцы будут возвращать продукты в супермаркеты по новым правилам
TSN
2024-11-28T11:17:15Z
"Тысяча Зеленского": правительство обнародовало постановление
Корреспондент
2024-11-25T09:08:35Z
С 2025 года пачка сигарет подорожает на 40 гривен, - нардеп
Comments UA
2024-11-27T19:45:48Z
Три сценария зимних отключений 2024-2025: эксперты рассказали, чего ждать украинцам
ZN UA
2024-11-25T03:34:28Z
Массированная атака по энергетике Украины: NYT ошеломило последствиями
TSN
2024-11-29T09:33:04Z
Ситуация непредсказуемая: в ДТЭК объяснили, почему так долго нет света
Фокус
2024-11-29T09:27:39Z
В Украине могут установить ветряные турбины общей мощностью 800 МВт: что известно
Фокус
2024-11-18T17:23:42Z
Курс валют на 25 ноября: сколько стоят доллар, евро и злотый
Комсомольская правда
2024-11-25T07:39:47Z
Украинцы могут платить за тепло по "копеечному" тарифу: но есть условие
Знай
2024-11-16T20:12:25Z
Григорий Решетник, Надежда Матвеева и другие рассказали, какой была их студенческая жизнь
Фокус
2024-11-17T07:12:43Z
Украинцы в Норвегии лишатся приюта и защиты: что известно о новых правилах
Comments UA
2024-11-16T19:15:52Z
"Герберы" из фанеры и иностранной электроники: в ГУР рассказали детали строения очередного российского фальш-дрона
Апостроф
2024-11-18T13:56:13Z
Патриарх Кирилл выдал очередную партию бреда, почему все должны не бояться умереть
Comments UA
2024-11-28T14:18:28Z
Не удержал равновесие: клятву молодоженов у алтаря прервала крыса, упавшая с дерева
Фокус
2024-11-29T09:27:45Z
Продавец фруктов расплакался, когда узнал, что его банан за 35 центов продали за 6 миллионов
Фокус
2024-11-29T09:21:50Z
Российская ракета, которая упала на дома в Одессе, была сбита ПВО, — Воздушные силы
Комсомольская правда
2024-11-18T14:40:19Z
В Курской области удалось вырвать из окружения 16 бойцов ВСУ
ZN UA
2024-11-15T18:54:19Z
Украинцам могут аннулировать субсидии и льготы: специалисты разъяснили детали
Политека
2024-11-16T19:00:33Z
Среди жертв российского удара по Сумам – 14-летняя Анастасия Боровик
Комсомольская правда
2024-11-18T10:52:24Z
Российский удар по Киеву: спасатели показали последствия
Апостроф
2024-11-17T07:15:11Z
Норвежские рыбаки "поймали" в свои сети американскую атомную субмарину
Европейская правда
2024-11-15T12:58:02Z
Очевидец о ракетном ударе в Одессе: взрыв был в 15 метрах от нас
Comments UA
2024-11-18T11:15:47Z
Среди вещей нашли крупную сумму в валюте: таможенники остановили украинца в Рава-Русской
TSN
2024-11-29T09:21:49Z
БпЛА РФ атаковали Одесскую область - в ОВА назвали масштабы повреждений
Апостроф
2024-11-29T09:21:03Z
В Одессе спасатели сняли с 18-метрового аттракциона четырех детей
ZN UA
2024-11-24T21:31:37Z
Дания задержала китайское судно по подозрению в повреждении кабелей
Корреспондент
2024-11-20T19:00:44Z
Под Парижем владелец ресторана захватил заложников в своем заведении
Фокус
2024-11-16T19:54:36Z
Названы сроки реванша между Дюбуа и Джошуа
Корреспондент
2024-11-27T16:54:44Z
ПСВ – "Шахтер": где смотреть матч Лиги чемпионов
ZN UA
2024-11-27T09:37:09Z
"Им запретили делать это": раскрыто скандальное условие боя Тайсон - Пол
Корреспондент
2024-11-19T15:36:14Z
Перес раскритиковал обновленный формат Лиги чемпионов и увеличение количест
Корреспондент
2024-11-24T17:00:03Z
Лунин - в списке номинантов на звание лучшего голкипера от FIFA
Корреспондент
2024-11-29T09:34:07Z
Мяч Гарначо Эвертону - в списке номинантов на звание лучшего гола года
Корреспондент
2024-11-29T07:42:14Z
Шовковский объяснил, почему Динамо проиграло Виктории
Корреспондент
2024-11-29T07:33:22Z
Довбик попал в список номинантов команды года FIFA
Корреспондент
2024-11-29T07:18:11Z
FIFA объявила претендентов на премию The Best
Корреспондент
2024-11-29T05:54:21Z
Голубцы с булгуром, вкуснее обычных: судья "Мастер Шеф" дала простой рецепт
Политека
2024-11-19T04:00:53Z
Любовный гороскоп для всех знаков Зодиака на неделю с 18 по 24 ноября 2024 года
Фокус
2024-11-17T23:15:40Z
Как спасти пересоленное блюдо – помогут бабушкины советы/Ситуацию можно исправить!
Апостроф
2024-11-18T11:12:39Z
Какие самые лучшие знаки зодиака по мнению астрологов: таких всего три
TSN
2024-11-29T07:51:34Z
Обязательно сделайте это 1 декабря, но подготовьтесь заранее: обряды на Новолуние с разрешения ретроградного Меркурия
Знай
2024-11-29T07:51:15Z
Знают только избранные: 7 любимых специй шеф-поваров, которые преобразят любое блюдо
Marie Claire
2024-11-29T06:01:26Z
Как одна фраза Джобса помогла ему изменить свою жизнь
Знай
2024-11-29T04:51:30Z
Без отопления: список вещей, которые помогут согреться зимой
ZN UA
2024-11-29T03:35:43Z
Любовный гороскоп зимой: какие сюрпризы ждут ваш знак зодиака
Comments UA
2024-11-29T03:27:41Z
Семейная традиция Комонов: ученые обнаружили следы бальзамирования на телах французских аристократов
Фокус
2024-11-18T11:45:32Z
Авторы The Invincible представили антибоевую ролевую игру Dante's Ring — выходит в 2025 году
GameMag
2024-11-24T13:16:07Z
Мужчина годами хранил камень в надежде, что это золото: но он оказался еще ценнее
Фокус
2024-11-29T09:15:15Z
За добу китайці купили 660 тис новітніх Redmi K80 та Redmi K80 Pro
Portaltele
2024-11-29T09:14:19Z
Добыча ценных металлов на астероидах: какая на самом деле стоимость космических камней
Фокус
2024-11-29T08:42:46Z
"Так будет теперь постоянно?" Комика Луцика разозлили постоянные отключения света
Апостроф
2024-11-29T08:42:26Z
Астронавт показав, як працює роботизована рука МКС
Portaltele
2024-11-29T08:15:27Z
Чудо произошло с "Вояджер-1": что случилось на расстоянии 24,9 млрд километров от Земли
Фокус
2024-11-29T07:42:27Z
Производительность в достатке: Обзор ноутбука Maibenben Typhoon X16A
GameMag
2024-11-29T07:00:48Z
Лайфхаки для зимы: как быстро очистить лобовое стекло от льда
Comments UA
2024-11-19T01:00:21Z
Простоял 20 лет в сарае: обнаружен роскошный Buick 70-х с малым пробегом
Фокус
2024-11-29T07:45:57Z
Як Tatra випустила розвізний фургон із кольорового ламінату
AutoCentre
2024-11-28T20:28:52Z
"Соскочил с переговоров", – Китай подложил Путину и его верхушке свинью премиум-класса
Новости Украины
2024-11-28T17:18:01Z
Американское качество: классический Chevrolet 60-х завелся после 36 лет простоя
Фокус
2024-11-28T14:30:15Z
Машина дала слабину: китайский танк VT-4 опозорился во время показов
Фокус
2024-11-28T13:57:20Z
В США создали мощный трехколесный электровелосипед с запасом хода более 200 км
Фокус
2024-11-28T13:36:39Z
BMW воссоздали знаменитый спорткар из культовой компьютерной игры
Фокус
2024-11-28T12:52:15Z
Китай отказался производить для российских властей премиальные авто
Корреспондент
2024-11-28T12:39:40Z