MY.UAНовости
Іван Ніколенко, «Солом’янські котики»: «Треба відійти від радянщини “сам погибай — товарища выручай”»
Іван Ніколенко, «Солом’янські котики»: «Треба відійти від радянщини “сам погибай — товарища выручай”»

Іван Ніколенко, «Солом’янські котики»: «Треба відійти від радянщини “сам погибай — товарища выручай”»

Чим тактична медицина відрізняється від домедичної допомоги, яка частина військових уміє рятувати життя і як працює благодійний фонд, створений київськими активістами.

З початком повномасштабного вторгнення Росії команда громадських активістів Києва переформатували роботу і створила благодійний фонд «Солом’янські котики». Починаючи з 24 лютого волонтери навчили тактичної медицини понад 15 тисяч військових, а ще забезпечили їх аптечками, укомплектованими за натовськими стандартами. Команда волонтерів побувала на Харківщині, Київщині, Чернігівщині, Житомирщині, Дніпропетровщині, Миколаївщині та Одещині, де проводила тренінги з тактичної медицини для військовослужбовців. Зараз команда збирає гроші на мобільний навчальний центр «Тактичні котики». Про роботу фонду розповідає інструктор із тактичної медицини «Солом’янських котиків» Іван Ніколенко.

— Іване, чи готувалися ви до повномасштабного вторгнення і як зустріли 24 лютого?

— Особисто я не дуже готувався, але проводив тренінги для інших людей. І якщо за декілька місяців до 24 лютого це були заняття з базової серцево-легеневої реанімації, тобто я вчив людей качати серце, то за місяць до великої війни я почав проводити тренінги із зупинки критичних кровотеч. Оце і вся підготовка. Змінив тему, бо ми очікували, що критичні кровотечі стануть проблемою, більшою за серцево-легеневу реанімацію. А напередодні 24 лютого трохи закупив продуктів, того ранку зняв із карток гроші. Почали збиратися з нашими людьми із «Солом’янських котиків», з якими давно працювали. Ми знали, що треба буде щось робити. Тобто не виникало питання, чи треба щось робити. Стояло питання: що саме робити. Тож ми у своєму хабі на вулиці Тихого організували гуманітарний штаб і почалась робота.

«Солом’янські котики», фото: Іван Ніколенко/Facebook

— Чому ви взагалі вирішили стати інструктором із тактичної медицини?

— З 2016 року я і ще кілька людей, із якими ми залишилися працювати в «Котиках», навчали людей цивільної домедичної допомоги. Спочатку ми співпрацювали з Червоним Хрестом, а останні кілька місяців — зі Всеукраїнською радою реанімації. Тактична медицина для мене була новою сферою. Але стандарт того, що треба знати, давно написаний і публічно доступний. Методологічна підготовка в мене є, тому можна підготуватися і вести курс. Звісно, ми не лише довчалися за книжкою, а й самі проходили тренінги саме з тактично медицини, щоб подивитися, як інші це викладають. І вже на базі цього почали вести свої. Чому обрали саме такмед? Тому що саме в цьому в нас була найбільша експертиза.

— Чим тактична медицина відрізняється від цивільної?

— Місцем, де ти працюєш. Цивільна медицина — це трохи інший характер травм, і умови трохи інші. Тактична медицина — це обмежені ресурси, небезпечне місце для роботи, тому втручання та маніпуляції робляться обмежено і швидко; це постійна зміна умов, у яких доведеться працювати. Це жорсткі умови для постраждалих і для рятувальників, це небезпечніше, ніж цивільна допомога.

— Що з тактичної медицини ви викладаєте найчастіше? І для кого ви це робите?

— Тактична медицина викладається для військових. Цивільним не треба знати, як працювати зі зброєю, в більшості випадків не треба знати, де шукати укриття. Небезпека для цивільних навіть якщо є, то згодом минає. А в тактичній медицині небезпека була, є і може в будь-який момент повернутись назад. Тому цивільним не дуже потрібен такмед, їм потрібніша домедична допомога. Але навички на базовому рівні однакові, тому що люди стікають кров’ю однаково. Це зупинка критичних кровотеч, забезпечення прохідності дихальних шляхів, контроль поранень у грудну клітку. Це дозволяє врятувати 20–30% поранених, які би загинули без цієї допомоги.

Цивільним ми проводимо тренінги для того, щоб вони викладали військовим. Із цивільних ми беремо гроші за навчання, і з цих грошей можемо платити інструкторам за навчання військових, тому що для військових курси безкоштовні. Для цивільних чотиригодинний тренінг із зупинки кровотечі коштує 800 гривень. Там люди вчаться застосовувати турнікети, джгути, тампонувати поранення, накладати тиснучі пов’язки, забезпечувати прохідність дихальних шляхів. Більшість тренінгу — це практика.

«Солом’янські котики», фото з мережі Facebook

— Як військові можуть потрапити на ваш тренінг?

— Військові звертаються до нас через гугл-форму. І нам не важливо, чи її заповнить комбат, чи начмед, чи рядовий. Після заповнення форми ми уточнюємо, яку кількість людей треба навчити, і домовляємося про тренінг. Їдемо на місце постійної дислокації цих бійців або на їхню позицію й навчаємо там. Бувають тижні, коли викладаємо кожен день. Загалом на тиждень ідеться про 250–300 військових, які пройшли наш тренінг із тактичної медицини.

Такмедом я почав займатися відносно недавно, тому не можу сказати, яка була підготовка військових із 2014 року. Але, наприклад, 205-й навчальний тактичний центр добре готував медиків із 2017 року у відповідності до стандарту армії США. Зараз іноді треба перенавчати навіть командування в підході до такмеду, тому я можу уявити, що тактична медицина на рівні бійців вимагає суттєвого покращення.

Чим, на ваш погляд, відрізняється радянська підготовка і тактична медицина за натовськими стандартами?

— Радянський такмед складно назвати такмедом. Але якщо все ж порівняти, то він у першу чергу негуманний. Він не розглядає людину як важливий ресурс. Бо основний принцип тактичної медицини — в піклуванні про постраждалого. Радянський ж такмед, починаючи від рівня командування і закінчуючи бійцями, не заточений на те, щоб рятувати людей. Там усі сподівання на те, що прийде один медик і всіх вилікує. Ця парадигма довела свою неефективність ще за часів Першої світової. А сучасна тактична медицина — це щоб кожен боєць міг сам себе врятувати на базовому рівні і міг помогти іншому бійцю, й тоді вже кликати медика. Зупиняти кровотечу турнікетом, тампонуванням, бандажами — це базові навички. Цього можна непогано навчитися за 8–10 годин і потім ще перепроходити такі курси. Але бійці армії США кажуть, що це друга найважливіша навичка після володіння власною стрілецькою зброєю.

«Солом’янські котики», фото: Іван Ніколенко/Facebook

— Що має бути у цивільній аптечці і з чого має складатися аптечка військового?

— Список спорядження і медикаментів, які мають бути у військовій аптечці, затверджений наказом №6 від 2017 року Міністерства охорони здоров’я України. Там є турнікет (а краще декілька); бинти для тампонування; бандажі, щоб зафіксувати ці бинти чи просто накласти тиснучі пов’язки; назофарингеальні трубки; набір таблеток, який варто прийняти у випадку поранення. Головне — вміти нею користуватись. Загалом військова аптечка від цивільної відрізняється несуттєво. У цивільних умовах ми можемо надавати більшість такої ж допомоги, як і військові на полі бою. Протоколи домедичної допомоги визначені наказом МОЗу від 9 березня 2022 року. Основна відмінність від тактичної аптечки — у тому, що там не може бути таблеток. У домедичній допомозі ми не можемо давати іншим людям таблетки, тому що ми не знаємо, які вони мають алергії і як відреагують на препарати. Все інше — турнікети, джгути, бандажі, назофарингеальні трубки, термоковдри, — так само можуть бути в цивільній аптечці. Тобто берете наказ від 2017 року зі складом військової аптечки, викидаєте звідти таблетки, і от ваша цивільна аптечка. Але недостатньо просто зібрати аптечку і мати її завжди з собою, розраховуючи, що ви без проблем зможете її застосувати. Треба пройти навчання, як користуватись цією аптечкою. Друге: треба знати, що у вас є в аптечці. Не раджу купувати готові автомобільні. Більшість засобів там неякісні й неефективні. Тому аптечку треба зібрати самому. Не можна економити на здоров’ї і житті — своєму й інших людей. Від 24 лютого «Солом’янські котики» навчили 15 тисяч військових і більшість із них забезпечили аптечками, укомплектованими за стандартами тактичної медицини. Цивільних навчили менше, кілька тисяч.

— Як військові, з якими вам довелося працювати, ставляться до навчання?

— Більшість людей, які мали бойовий досвід, а особливо бойові втрати, хапаються за турнікети й не хочуть нас відпускати, хочуть вчитись і побільше. Деякі військові, які ще не були на бойових задачах і не мають втрат, простіше до цього ставляться, тому що поки що не розуміють необхідності цих знань. Але ми їм пояснюємо, щоб у кінці курсів люди розуміли не лише важливість цього, але й мали цю навичку, вміли її застосовувати.

— Де краще вчитися тактичної медицини — в Україні чи за кордоном?

— Домедичної допомоги і такмеду я вчився у Всеукраїнській раді реанімації. Її раджу всім. Там добре організоване навчання. ВРР — це найкраще, що я бачив в Україні. Щоб опанувати домедичну допомогу, не треба їхати за кордон, вона в нас нормально прописана в законодавстві, і в нас є організації, які добре цього навчають, — ми, «Реанімісто», «Мотохелп», «Білі берети».

Фото: Медіа Великих історій

Що військовим у навчанні, з вашого досвіду, дається просто, а що складно?

— Ми ж навчаємо на базовому рівні, тут ідеться про прості маніпуляції: використання турнікетів, джгутів, бандажів, пов’язок, тампонувань тощо. Теорію цього восьмигодинного курсу можна викласти за дві-три години, а решта часу — практика. Тому на нашому рівні немає проблемних речей. Єдине, що доводиться розвіювати міфи ще з радянської медицини, що джгути треба періодично послабляти, що язик треба приколоти булавкою до щоки, що людям з епілепсією треба щось вставити в зуби.

— Якщо людина, наприклад, не готова бачити кров, ставити катетер чи накладати джгут, як ви її переконуєте, що вчитися все ж таки треба?

— Курси — найбезпечніше місце, де ви можете цього навчитися. З цивільними це простіше, бо вони самі усвідомлено прийшли до того, що їм треба це знати. Якщо є проблеми, то нема іншого способу підготуватись до критичної кровотечі, окрім як подивитись на неї, потренуватися з нею працювати завчасно в безпечних умовах. Тому всім, хто відмовляється і почувається невпевнено або переживає за щось, ми спокійно пояснюємо, чому це необхідно. Більшість людей після таких дружніх розмов долучається до практики. До цивільних і військових підходи різні. На військових ми можемо нагримати, адже їм життєво важливо це вміти, а цивільним пояснюємо у більш комфортних умовах.

Що військовому першочергово треба робити у випадку поранення? Або у випадку поранення побратима або посестри?

— Військовим, і в цьому основна відмінність від цивільної домедичної допомоги, у першу чергу треба піклуватися про бойову задачу. Всі військові — це бойові одиниці, які мають виконувати завдання і не можуть усе кинути й піклуватися про постраждалих, навіть якщо їх дуже багато. Бо якщо на полі бою люди кинуться надавати допомогу, не задавивши, наприклад, вогонь супротивника чи не перечекавши обстріл, то буде ще більше поранених, завдання не буде виконане, більше людей загине.

— Які проблеми є у військовій тактичній медицині?

— На війні я людина нова, тому не можу говорити про військову медицину загалом. Але з того, що я бачу, — треба, щоб усі знали базові маніпуляції. Нам загалом треба побудувати нормальну систему навченості людей. Треба відійти від радянщини, що «сам погибай — товарища выручай», і перейти до стандарту тактичної медицини. Коли всі бійці вміють надати мінімальний рівень допомоги, коли бійці-рятувальники можуть підготувати поранених до роботи з медиком і витягти пораненого у більш безпечне місце, коли медики можуть підготувати постраждалого до евакуації, стабілізувати його і забезпечити подовжене піклування на полі бою. У нас наразі є окремі шматки цього. Коли будуть готові ці три ланки, тоді ми можемо готувати наступні, бо на цих трьох робота не закінчується. Бо є ще подовжене піклування на полі бою, є евакуація, є підготовка госпіталів і лікарень до роботи з військовою травмою.

«Солом’янські котики», фото: Іван Ніколенко/Facebook

— Як оцінюєш висвітлення теми такмеду в ЗМІ? Чи коректно і правильно це роблять медіа?

— Щодо висвітлення в медіа теми такмеду, то в мене є єдине побажання — чітко розрізняти тактичну медицину і домедичну допомогу. Попри те, що маніпуляції дуже схожі, це різні речі. Тактична медицина — це окрема дисципліна, в якій має бути дуже багато тактики.

— І наостанок, як вважаєш, чи стане громадський сектор після нашої перемоги більш потужним і витривалим?

— Дуже сподіваюся, що ми впродовж кількох років будемо сильно змінюватися на краще. Люди побачили, що вони можуть своїми силами дуже багато змінити. Після війни і впродовж війни вони будуть вимагати багато від влади. Це одна з найважливіших речей, які треба залишити при собі і які треба в собі виховати — не можна терпіти якусь дурню, а треба вимагати від себе, вимагати від інших, вимагати від влади.

Фото: Вільне радіо

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
В США объяснили, почему Китай боится поражения Путина
Хвиля
2024-09-22T00:00:17Z
Маразм зашкаливает. РФ определилась со странами ЕС, не угрожающими ее "традиционным ценностям"
Comments UA
2024-09-21T21:27:19Z
Президент Израиля опроверг причастность страны к взрывам пейджеров «Хезболлы»
Комсомольская правда
2024-09-22T17:06:43Z
Зеленский жестко отреагировал на мирный план Трампа: какой совет дал республиканцам
Comments UA
2024-09-22T13:21:20Z
"Война станет глубже и тяжелее в 2025-2026 годах": неутешительный прогноз Британии
GlavRed
2024-09-22T17:30:30Z
В МИД среагировали на встречу Лукашенко с Пушилиным
Корреспондент
2024-09-22T17:18:43Z
Астролог назвал дату окончания войны в Украине: ждать осталось недолго
Знай
2024-09-09T01:31:01Z
Война может стать вечной: The Times о заблуждениях Запада
Новости Украины
2024-09-22T15:18:11Z
Отказ от НАТО и без возврата территорий: соратник Трампа озвучил его “мирный план“
UAToday
2024-09-13T18:03:49Z
Чемпионка России разбила цветочный горошок об голову победительницы Кубка Европы. Фотофакт
Обозреватель
2024-09-11T17:04:24Z
В Польше объяснили, почему задержали Усика и надели наручники
Известия Киев
2024-09-18T18:15:47Z
Усик прокомментировал свое задержание в Польше
Comments UA
2024-09-18T04:12:16Z
Жена голкипера сборной Украины показал себя в откровенном бикини и "разорвала" Instagram. Фото
Обозреватель
2024-09-15T14:01:03Z
Тимощук продал на аукционе свою футболку для помощи армии РФ
Корреспондент
2024-09-22T13:13:54Z
Футболист сборной Украины успешно прооперирован после тяжелой травмы в Италии
ZN UA
2024-09-22T12:34:20Z
Российские дроны "взорвали" дачу Ломаченко под Одессой. Фото
Обозреватель
2024-09-14T16:19:39Z
Александра Усика арестовали в аэропорту Кракова
UAToday
2024-09-18T03:24:18Z
Усик - об ударе от Фьюри: Возле меня летали какие-то аисты
Корреспондент
2024-09-16T09:30:33Z
У известной русской певицы внезапно скончался молодой сын
Comments UA
2024-09-20T20:57:31Z
Народная артистка Украины спела в церкви в российской Судже
Апостроф
2024-09-20T15:30:58Z
В сети показали последнее фото умершего от рака комика Маслякова
Comments UA
2024-09-11T20:45:45Z
Соня Евдокименко поддержала сбежавшего из Украины внука Софии Ротару: "Воскресенье с..."
Знай
2024-09-09T17:51:56Z
Вера Брежнева в новом клипе шокировала фанатов: неожиданный образ и провокационные сцены
Знай
2024-09-22T16:51:23Z
Узкая талия, скинни и кофточки: топ-5 антитрендов в моде, такое уже давно не носят
Знай
2024-09-22T15:51:20Z
Кендалл Дженнер вернула в моду легендарную стрижку пикси-шегги: кому подойдет
Обозреватель
2024-09-11T05:10:28Z
Документальная ложь на TIFF: как роспропаганда промыла мозги Западу
Корреспондент
2024-09-18T15:33:29Z
Новое непо-поколение: 5 звездных детей, которых мы теперь будем видеть везде
Marie Claire
2024-09-18T13:31:39Z
Сел на шею: 5 признаков, что вы избаловали своего мужчину
Marie Claire
2024-09-12T12:37:09Z
Лунный гороскоп на 22 сентября, воскресенье
Marie Claire
2024-09-21T22:46:59Z
Деруны по-новому для сытного и бюджетного ужина: самый простой рецепт
Обозреватель
2024-09-11T18:11:56Z
Вкусное, мягкое и нежное: рецепт идеального теста для пельменей
Политека
2024-09-20T15:33:42Z
Гороскоп на 23 сентября 2024 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2024-09-22T15:30:23Z
Каким знакам Зодиака нельзя быть вместе: астрологи назвали несовместимые пары
Политека
2024-09-22T14:42:43Z
Почему тыква получается невкусной: не допускайте этих ошибок во время приготовления популярного осеннего продукта
Обозреватель
2024-09-09T02:05:21Z
Секреты приготовления классической солянки: подробная инструкция
Comments UA
2024-09-13T08:18:52Z
Гуляш, которые тает во рту: рецепт сытного блюда
Фокус
2024-09-19T17:21:37Z
Пожиратели энергии: 4 популярных продукта, которые отнимают у организма много сил
Фокус
2024-09-18T16:15:38Z
Лечение и реабилитация раненых: несистемная система
ZN UA
2024-09-22T14:03:15Z
Гены, которые передает только мама: как она формирует характер и эмоциональное состояние ребенка
Знай
2024-09-22T13:51:53Z
Каких заболеваний можно избежать, съедая по одному банану в день: вы удивитесь
Знай
2024-09-22T12:51:44Z
Началась регистрация в помощь пенсионерам: как получить 2500 грн на медикаменты
Знай
2024-09-22T10:12:27Z
Кефир вместо антидепрессантов: как бактерии влияют на психику
UAToday
2024-09-22T10:06:54Z
Доступная дорога к здоровью: ученые рассказали, как легко сжигать калории и укреплять организм
Фокус
2024-09-21T19:03:47Z
После варки риса не сливай воду, оставь ее для оздоровления прически: как это правильно сделать
Знай
2024-09-21T13:51:50Z
В аптеках Украины появится новая французская вакцина: врачи призывают украинцев ею воспользоваться
Знай
2024-09-21T12:12:45Z
"Уже через неделю были понятны причины", - эксперт о катастрофе F-16
Новости Украины
2024-09-08T19:27:45Z
В Южно-Африканской республике выпало рекордное количество снега - на дорогах коллапс
ZN UA
2024-09-21T23:07:15Z
Россияне ударили по Харькову управляемыми авиабомбами, в городе загорелся пожар - Терехов
ZN UA
2024-09-09T04:25:08Z
На территории Сербии и Венгрии из дунайских вод показались обломки нацистских кораблей времен Второй мировой
ZN UA
2024-09-11T15:38:58Z
В Житомире перевернулась лодка с людьми: двое утонули
Корреспондент
2024-09-22T16:00:46Z
У Польщі в смертельну ДТП потрапив автобус з футболістами
Апостроф
2024-09-22T14:00:47Z
Выполнил пуск ракет по Одесщине и пропал с радаров: в сети сообщают об "аварии" российского Су-30СМ над Черным морем
Обозреватель
2024-09-11T15:08:56Z
В Одессе задержан мужчина, убегавший от представителей ТЦК
Корреспондент
2024-09-11T14:55:29Z
Удар по Харькову: стало известно о последствиях
Корреспондент
2024-09-09T01:57:50Z
Прогноз ужасает: в ООН рассказали, сколько лет может уйти на полное разминирование Украины
Comments UA
2024-09-21T12:21:23Z
Не дадим России нас обойти: Умеров рассказал о производстве дронов в 2025 году
ZN UA
2024-09-22T00:36:02Z
Народные приметы и народный праздник 21 сентября 2024 года
UAToday
2024-09-21T06:54:14Z
Новые правила проверки документов и выдачи повесток: какие изменения готовят украинцам
Апостроф
2024-09-21T11:00:22Z
Швейцария готовится упросить трудоустройство беженцев из Украины
ZN UA
2024-09-22T17:31:43Z
Украинцам разъяснили, сколько может длиться мобилизация и кого могут забрать в армию
Хвиля
2024-09-22T17:30:29Z
Принц Джордж совершил свой первый полет
Корреспондент
2024-09-13T12:24:46Z
В Украине изменится процесс вручения повесток: что известно
Comments UA
2024-09-16T14:06:51Z
День ангела 10 сентября: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2024-09-09T21:24:50Z
Появились фото с места попадания в Харькове
Корреспондент
2024-09-21T23:18:54Z
Синоптики дали прогноз погоды на сегодня 21 сентября в Украине
UAToday
2024-09-21T06:54:10Z
Стерненко показал документы относительно российского гражданства Труханова
Апостроф
2024-09-17T17:03:42Z
Лунный гороскоп на 20 сентября, пятница
Marie Claire
2024-09-19T21:09:36Z
Оккупанты перерезают логистические пути: ключевой город оказался под угрозой окружения
Comments UA
2024-09-22T17:18:45Z
Враг ударил по Краматорску: пострадали пять человек
Корреспондент
2024-09-22T17:15:35Z
Украина привела доказательства причастности России к удару по миссии Красного Креста
Апостроф
2024-09-21T12:09:31Z
Гороскоп на субботу 14 сентября 2024 года
UAToday
2024-09-13T18:03:26Z
Россияне ударили УАБами по Харькову
Корреспондент
2024-09-15T16:13:46Z
Украинским водителям придется заплатить более 50 тысяч гривен: за какое нарушение грозит жесткое наказание
Обозреватель
2024-09-15T16:21:46Z
Ford снова будет производить авомобили в Индии
Корреспондент
2024-09-14T03:36:24Z
На аукцион выставили заброшенную коллекцию культовых американских спорткаров
Фокус
2024-09-17T16:42:11Z
В Украине утвердили возрастные лимиты для водителей: кому нельзя управлять автомобилем
Хвиля
2024-09-09T10:03:40Z
США хотят запретить использование российского и китайского программного обеспечения в автомобилях — СМИ
ZN UA
2024-09-22T14:58:25Z
Жажда к скорости с первых дней жизни: Lamborghini презентовала детскую коляску
Знай
2024-09-22T09:51:46Z
Новый спорткар BMW за 100 000 евро использовали для перевозки картофеля
Фокус
2024-09-22T08:51:59Z
Украинцы за восемь месяцев ввезли в страну почти триста тысяч автомобилей
ZN UA
2024-09-21T18:33:40Z
Юные жеребцы и мощные авто - слабости Мадонны: роскошный Jaguar поп-дивы выставлен на продажу
Знай
2024-09-21T15:51:03Z
Цена выросла: сколько стоит лук в Украине
ZN UA
2024-09-21T06:03:53Z
Литва демонтирует целую ТЭЦ, чтобы передать ее Украине – фон дер Ляен
ГЛАВКОМ NET
2024-09-21T06:06:14Z
Одна из стран ЕС легализовала производство самогона, есть интересный нюанс
ГЛАВКОМ NET
2024-09-13T18:30:54Z
Во вторник отключать свет по графикам не будут, но электричество нужно экономить, - ДТЭК
Комсомольская правда
2024-09-16T15:16:51Z
Дефицит заставил: в РФ вернули в небо винтажные двухпалубные Boeing 747
Фокус
2024-09-22T17:30:20Z
"Ощадбанк" оставляет без средств военных: ждут месяцами
Знай
2024-09-22T17:21:52Z
Украина не обращает внимания на Россию и кормит страны по всему миру: Зеленский рассказал, как работает морской зерновой коридор
Обозреватель
2024-09-18T17:41:10Z
Аграрии сообщили о темпах сбора урожая
Корреспондент
2024-09-14T03:03:16Z
Война россиянам обходится все дороже - The Moscow Times
Корреспондент
2024-09-14T02:09:35Z
Умные часы Apple: инновации на вашем запястье
Espreso
2024-09-20T14:17:54Z
Хоррор Retrieval получит поддержку PlayStation 5 Pro — первый взгляд на версию игры для мощной консоли
GameMag
2024-09-19T03:02:11Z
Появилось изображение коробки PlayStation 5 Pro — без упоминания поддержки 8K
GameMag
2024-09-19T01:32:18Z
Инсайдер: В следующем поколении Xbox получит стационарную и портативную консоли
GameMag
2024-09-22T13:27:57Z
Живые фото PlayStation 5 Pro в дизайне первой PlayStation — посмотрите на лимитированную версию мощной консоли
GameMag
2024-09-22T12:42:27Z
PlayStation 5 получила патч на последнее обновление с исправлениями проблем в Final Fantasy XVI
GameMag
2024-09-22T12:01:24Z
Сила космодесантников: Space Marine 2 уже стала второй по величине игрой 2024 года в Европе
GameMag
2024-09-22T11:49:21Z
В базе данных Steam появилось упоминание русских субтитров для Metal Gear Solid Delta: Snake Eater
GameMag
2024-09-22T11:29:42Z
Авторы ремейка Star Wars: Knights of the Old Republic заверили, что игра еще жива
GameMag
2024-09-22T10:58:31Z