MY.UAНовини
Краще втратити трафік, але не зашкодити Україні. Медійники про «прильоти» в прямому ефірі
Краще втратити трафік, але не зашкодити Україні. Медійники про «прильоти» в прямому ефірі

Краще втратити трафік, але не зашкодити Україні. Медійники про «прильоти» в прямому ефірі

Члени Незалежної медійної ради говорили про відповідальність за поширення в медіа інформації з місць влучання російських ракет і дронів.

31 жовтня Незалежна медійна рада і Центр демократії та верховенства права організували відкриту онлайн-дискусію «“Прильоти” в прямому етері: коли журналістика завдає шкоди Україні». Через, власне, «прильоти» — влучання російських ракет в енергетичну інфраструктуру в кількох областях — частина учасників не змогла долучитись, однак розмова про відповідальність медіа за висвітлення наслідків російських ракетних і дронових ударів по Україні відбулась.

«Від початку повномасштабної війни військове керівництво формулювало рекомендації, які згодом стали вимогами: не показувати в медіа, а надто у прямому ефірі, місця влучання ракет чи артилерійських снарядів, — каже голова Незалежної медійної ради Отар Довженко. — У просторіччі це називали коригуванням вогню. Але проблема не лише в тому, що ворог може влучити в те саме місце ще раз. Такі фото чи відео можуть дати росіянам інформацію, яка потрібна їм для планування подальших дій». Внаслідок дискусій між журналістами, органами державної влади та силами оборони 27 квітня з’явилася спільна заява Міністерства культури й інформаційної політики, Міноборони та медійників, яких представляв Медіарух. Сторони домовилися, що медіа дотримуються ембарго: для влучання у військові об’єкти — дванадцять годин, у цивільні — три.

Ця домовленість, за словами голови НМР, провідного експерта ГО «Детектор медіа» Отара Довженка, зняла частину проблем, однак її дія під питанням. По-перше, росіяни почали масово обстрілювати цивільну інфраструктуру. Про ці пошкодження росіянам бажано не знати взагалі, адже вже не раз вони заявляли, що битимуть по раніше зруйнованих електростанціях, аби вбити ремонтників. По-друге, домовленість не підтримали іноземні журналісти, які часто буквально в прямому ефірі транслюють обстріли українських міст. Такі випадки були й у жовтні під час ударів по Києву.

«Ці правила не мають значення для аудиторії, — зауважив продюсер Reuters в Україні Сергій Каразій. — Адже достатньо зайти в телеграм. У новинних стрічках немає й десятої частини того, що вже є в телеграмі. Це проблема не ЗМІ, а платформ, де ніхто нічого не модерує. Тим, хто відстежує влучність російських обстрілів, не обов’язково дивитися телевізор».

Членкиня Незалежної медійної ради, медіаюристка ЦЕДЕМ Тетяна Авдєєва нагадала, що висвітлювати обстріли — важливо й потрібно. «Міжнародна підтримка України у війні — це робота Міністерства закордонних справ і Міністерства культури та інформаційної політики, які спілкуються напряму з іноземними відомствами, — сказала вона. — Але й пересічні іноземці, аби підтримувати Україну, мають якось дізнаватися, що тут відбувається. Коли в нас трапляються великі прильоти, підтримка зростає. Тому повідомляти треба, але важливо робити це правильно».

Тетяна підтвердила, що інформація, яка не мала би бути поширеною в медіа, спершу з’являється в телеграмі. Насамперед у закритих чатах. «Потім вмикається сарафанне радіо, і за десять хвилин про подію знають усі. Але це не значить, що медіа в перегонах із телеграмом за оперативність не повинні дотримуватися правил. Для журналістів завжди має стояти питання верифікації. Якщо медіа відразу будуть повідомляти те, що почули від джерел, які дізнались від інших джерел, імовірність дезінформації буде дуже високою. Крім того, в телеграмі легше написати спростування як відповідь на попереднє повідомлення, можна легко видалити певний допис, можна редагувати новини і це неможливо відстежити. А головне — в телеграмі ніхто не несе відповідальності за поширене. Медіа ж усвідомлюють, що відповідальність є — хоча б у формі осуду», — сказала правниця. Вона вважає, що медіа не варто гнатися за оперативністю в таких випадках, а натомість шукати особисті історії, шукати коментарі (в тому числі й у соцмережах).

Членкиня НМР, медіаюристка і виконавча директорка Інституту розвитку регіональної преси Людмила Панкратова розповіла про відповідальність за порушення правил публікації контенту, пов’язаного з бойовими діями та військами.

«Відповідальність у Кримінальному кодексі з’явилася ще 24 березня, коли його доповнили статтею 114-2, яка передбачала заборону знімати та поширювати низку відомостей в умовах воєнного або надзвичайного стану. Ми зараз в умовах воєнного стану. Відповідно, все, що ми поширюємо, може підпадати під те визначення. Але в ньому немає того, що ми називаємо відео прильотів», — сказала експертка. Для розуміння, що й чому не можна показувати в медіа під час війни, вона порекомендувала матеріал Дмитра Золотухіна, написаний для «Детектора медіа».

Людмила Панкратова нагадала про ракетний удар по торгівельно-розважальному центру «Ретровіль» у Києві. Правоохоронці називали причиною удару відео в тіктоку, на якому користувач зафіксував, як на парковку ТРЦ заїжджає самохідна артилерійська установка. На думку медіаюристки, це відповідає статті 114-3 про коригування вогню, але тоді такої статті ще не було, тож блогера знайшли і просто «провели роз’яснювальну роботу». «Мені здається, що відповідальність за це має бути не кримінальною, а адміністративною. Має бути й елемент саморегуляції медіа», — каже вона.

Зараз людину, яка порушила заборони щодо демонстрації переміщення військ, дислокації військових тощо, можуть притягти до кримінальної відповідальності. «У Кримінальному кодексі є стаття 111-2 Пособництво державі-агресору, тобто умисні дії, спрямовані на допомогу державі-агресору, вчинені громадянами України. Але потрібно зважати на те, що кримінальна відповідальність не наступає миттєво. Має бути дотримання процедури», — каже Людмила Панкратова.

Марина Сингаївська, членкиня Незалежної медійної ради й заступниця генерального директора інформагенції «Укрінформ», розповіла, що часто «цензурує» матеріали свого медіа про влучання російських ракет і дронів. Навіть якщо певну інформацію про наслідки ударів та локації вже розголосили чиновники або політики. «Я прихильниця мовчанки у ЗМІ, — сказала вона. — Коли умовний голова обласної військової адміністрації повідомляє про приліт, бо йому так простіше відповісти на запити людей, то я виступаю як цензорка. Адже хтось викладає відео, воно потрапляє у ворожий телеграм-канал — і за дві години в це місце трапляється новий приліт із пораненими. Для мене головне — не нашкодити, нехай і зі втратою трафіка. Навіть попри те, що ми не несемо жодної відповідальності за цитування того ж голови ОВА — все одно наш обов’язок не лише поінформувати, але й не нашкодити». Тому «Укрінформ» вилучає з офіційних повідомлень назви населених пунктів, залишаючи тільки області — зокрема тоді, коли йдеться про роботу протиповітряної оборони. Навіть з інформації, що в певному селі чи районі міста було добре чи погано чути постріли ППО, ворог може зробити важливі висновки щодо її розташування.

«ППО відноситься до озброєнь, тому ця інформація відповідатиме статті 114-2, повідомляти про це не можна. Тобто навіть інформування, де саме працює ППО, може містити склад злочину», — додала до цього Людмила Панкратова.

Тетяна Авдєєва погодилася, що медіа не обов’язково поширювати навіть ту інформацію про місця влучання російських ракет і дронів, яку озвучили чиновники чи посадовці місцевого самоврядування. «Завжди слід думати про  суспільний інтерес. Що важливіше — висвітлити приліт, куди вже їдуть рятувальники, чи притримати інформацію, аби не допомагати ворогу. Навіть якщо свідками стають медіа, навіть якщо це приліт у прямому ефірі — журналістам варто, коли вони бачать прильоти, не публікувати це всюди, а вчинити як громадяни: викликати рятувальників, швидку. Якщо це був прямий ефір — приховати трансляцію на найближчі три години», — каже правниця.

Залишається проблема іноземних журналістів. Вони працюють за власними редакційними стандартами, й можливості впливу на них досить обмежені; до того ж, як нагадали учасники дискусії, Україні важливо, аби іноземні медіа говорили про події тут якомога більше. «Має бути адекватна державна комунікація. Іноземні журналісти проходять акредитацію. То чому б не розробити пам’ятку для них на пару сторінок, але з релевантною інформацією, що можна чи не можна публікувати. І сказати, що прямий ефір краще робити в приміщенні, де не можна ідентифікувати геолокацію. Це з боку держави було б ідеальним рішенням. Відповідальність — це реактивний крок, коли вже щось відбулося. Я прихильниця рішень, які запобігають. Пояснити, чому це погано, і сказати, що робити можна», — сказала Тетяна Авдєєва.

Іноземного журналіста, який порушує правила, можуть позбавити акредитації, однак це не рівноцінно забороні на роботу — ця людина просто не матиме доступу в зону бойових дій, однак зможе, наприклад, записувати сюжети на вулицях Києва. Відомі випадки, коли іноземного журналіста за неодноразові порушення заборон, встановлених українським військовим керівництвом, депортували з України, однак це — точно не універсальний вихід. Отар Довженко запропонував розпочати дискусію на рівні міжнародних асоціацій і галузевих медіа про те, що дії іноземних журналістів можуть потягнути за собою небезпечні наслідки, і їм варто, працюючи в Україні, триматись у певних рамках.

«Це домашнє завдання для нас — звернутися або у вигляді заяви, або колонки до колег із необразливим закликом стримуватися в деяких випадках. Тому що жорстка сила — депортації, штрафи, позбавлення акредитації — для нас небажана. Нам не треба, щоб про нас писали погано там, де про нас можуть писати адекватно», — резюмував Отар Довженко. За підсумками дискусії Незалежна медійна рада готуватиме рекомендації для влади, військових та медійників.

Ілюстративне фото: Микола Мирний/Zmina

Теги за темою
російська агресія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Путін підписав указ про призов резервістів на військові збори в 2025 році
24tv
2025-01-16T18:45:56Z
Сімейне щастя не залежить від чоловіків: психолог потрапив у скандал в етері "Сніданку з 1+1"
24tv
2025-01-16T18:45:42Z
Теорія та практика: у Міноборони розповіли про базову військову підготовку
УкраинФорм
2025-01-16T18:45:22Z
Психіатр Олег Чабан в ефірі «Сніданку з 1+1» сказав, що жінки «більш емоційні», а щастя у сім'ї «ніяк не залежить» від чоловіків
Детектор М
2025-01-16T18:45:04Z
Близько 2000 військових: нардеп пояснив, кого переводитимуть з Повітряних сил до піхоти
Фокус
2025-01-16T18:36:29Z
Британія через декілька тижнів надасть Україні 150 стволів артилерії
iPress
2025-01-16T18:30:48Z
Риба з людськими зубами: бразилійка налякала мережу чудернацькою істотою
GlavRed
2025-01-16T18:27:52Z
Газеткою аж до 1968 року: чому в СРСР не було туалетного паперу
GlavRed
2025-01-16T18:27:32Z
Чи законні мобілізація та робота ТЦК: у ЗСУ розставили крапки над "і"
24tv
2025-01-16T18:27:31Z
Помер кінорежисер Девід Лінч
ГЛАВКОМ NET
2025-01-16T18:42:32Z
Позитивний простір в інтер'єрі: що це таке і чому дизайнери радять його дотримуватися
24tv
2025-01-16T18:36:32Z
Невпізнанна Леся Нікітюк показала, який вигляд мала 20 років тому до популярності
TSN
2025-01-16T18:27:53Z
Церемонію Оскар 2025 можуть скасувати вперше за історію: що сталося
GlavRed
2025-01-16T18:27:19Z
Працював з Монатіком та Кажанною: український співак оголосив про завершення музичної кар'єри
24tv
2025-01-16T18:24:17Z
Антоніо Бандерас, екшн і детектив: огляд фільму "Паддінгтон у Перу"
Фокус
2025-01-16T17:12:42Z
Камалія повідомила про горе в її родині: "Це невимовний біль і непоправна втрата"
TSN
2025-01-16T17:06:43Z
Скандал навколо пісень Скрябіна: продюсер Moon Records відповів на звинувачення в шахрайстві
24tv
2025-01-16T17:03:14Z
Джеймс Кемерон розповів про «Аватар: вогонь і попіл» та показав нові арти — Уна Чаплін зіграє лідерку племені
ITC
2025-01-16T16:57:59Z
Чому Путін досі живий, а його оточення бідує: Ягун розкрив реальну ситуацію
GlavRed
2025-01-16T18:45:49Z
Скандал з 211 понтонно-мостовою бригадою: нардеп розповів про масову відправку в піхоту
Фокус
2025-01-16T18:45:12Z
Україні потрібні гарантії безпеки, – Зеленський розповів про розміщення миротворчого контингенту
24tv
2025-01-16T18:30:24Z
російський дрон летів неподалік від місця перемовин Стармера та Зеленського – The Guardian
iPress
2025-01-16T18:30:01Z
Зеленський показав Стармеру зразки українських дронів: Наша мета - виробити рекордну кількість
УкраинФорм
2025-01-16T18:27:42Z
Польща сприятиме відкриттю першого кластера щодо членства України в ЄС
Хвиля
2025-01-16T18:24:43Z
Путін, Кардашян і Папа Римський: ШІ створив "найгірші пари знаменитостей"
24tv
2025-01-16T18:24:35Z
Гендиректора TikTok запросили на інавгурацію Трампа - WP
УкраинФорм
2025-01-16T18:24:12Z
У НАТО заявили, що не бачать ознак підготовки Росії до миру
Европейская правда
2025-01-16T18:16:04Z
На Київщині та ще в низці областей - повітряна тривога через дронову атаку
УкраинФорм
2025-01-16T18:27:35Z
У горах Румунії загубилось двоє українців
Европейская правда
2025-01-16T18:24:31Z
У мережі повідомляли, що на Рівненщині на ходу загорівся потяг: що кажуть у ДСНС
24tv
2025-01-16T18:00:51Z
На Рівненщині загорівся пасажирський поїзд: в мережі опублікували кадри пожежі
Фокус
2025-01-16T17:51:33Z
НПЗ "Лукойла" у Волгограді зупинив одну з 2 установок гідроочищення після пожежі, – Reuters
24tv
2025-01-16T17:12:19Z
У Дніпрі чоловік сплатив 130 тис. грн аліментів. Але дитина виявилася не його
ГЛАВКОМ NET
2025-01-16T16:54:47Z
У Стамбулі від контрафактного алкоголю померли 30 людей, влада почала розслідування
Европейская правда
2025-01-16T16:51:39Z
Шахраї ошукали трьох українців на понад 262 тисячі гривень
InternetUA
2025-01-16T16:27:59Z
Двоє людей загинули в результаті нападу у школі
TSN
2025-01-16T16:21:51Z
Є хлопці без кінцівок, з туберкульозом, гангреною, – Лубінець про останній обмін полоненими
24tv
2025-01-16T18:36:02Z
Чим для України обернеться втрата Торецька: зʼявився тривожний прогноз
GlavRed
2025-01-16T18:27:27Z
Бійці Азова взяли в полон ескімоса на Торецьком напрямку: що відомо
GlavRed
2025-01-16T18:15:28Z
У Часовому Яру росіяни ховаються у трубах каналу: хочуть прорватися вглиб міста
24tv
2025-01-16T18:15:05Z
Відбудова Харкова: у місті представили концепцію велосипедної інфраструктури
УкраинФорм
2025-01-16T18:12:35Z
Війська РФ обстріляли з танка село на Харківщині, Вовчанськ атакували дроном
УкраинФорм
2025-01-16T18:06:01Z
Чи буде різка зміна погоди – похолодання з сильними снігопадами найближчими днями
24tv
2025-01-16T18:03:59Z
Як бійці 44 ОАБр демілітаризують окупантів на Запорізькому напрямку: потужні кадри
24tv
2025-01-16T17:45:13Z
"Наші предки з Гренландії": азовці взяли у полон ескімоса та показали відео його допиту
24tv
2025-01-16T17:39:30Z
Хто справжній злодій: лише люди з високим IQ розгадають загадку за 5 секунд
GlavRed
2025-01-16T18:27:58Z
У США створили нових роботизованих бджіл, які здатні запилювати рослини і не тільки
24tv
2025-01-16T18:18:11Z
Феномен RedNote: що це таке, чим відрізняється від TikTok і чому стає популярною в США
24tv
2025-01-16T18:03:40Z
iPhone 17 Air та Galaxy S25 Slim: тонкі, але з мізерними батареями?
ITC
2025-01-16T17:54:40Z
З території Європи планують запустити перший супутник
УкраинФорм
2025-01-16T17:34:25Z
Штучний інтелект у вузді: як США намагаються стримати хаос у світі технологій
Фокус
2025-01-16T17:21:26Z
Запуск стейблкоїна USDD 2.0 на Tron з дохідністю 20% річних: сміятись чи плакати?
ITC
2025-01-16T16:57:38Z
Перші рендери Samsung Galaxy S25 Slim: наскільки тонким буде його корпус?
ITC
2025-01-16T16:57:00Z
Власники продають будинок за мільйони, але ніхто не купує: в усьому винуваті пінгвіни
Фокус
2025-01-16T16:51:37Z
Укрзалізниця прискорить низку поїздів на Одеському напрямку
УкраинФорм
2025-01-16T18:33:53Z
Місто майбутнього: в Японії завершили перший етап будівництва Woven City
InternetUA
2025-01-16T18:33:45Z
росія купуватиме газ для невизнаного Придністров'я у Європі
iPress
2025-01-16T18:30:21Z
Долар і євро "штормитиме": банкір спрогнозував курс валют до 26 січня
GlavRed
2025-01-16T18:27:50Z
Україна планує запустити виробництво чипів: в Кабміні затвердили план
TSN
2025-01-16T18:24:41Z
Водіям показали, як відрізняються ціни на бензин, дизель та автогаз в Одеській та Львівській областях
Хвиля
2025-01-16T17:45:23Z
Держава втрачає цінний актив: суд виніс рішення на користь компаній Боголюбова
24tv
2025-01-16T17:42:26Z
В Індії шукають нових постачальників нафти після санкцій США проти Росії - Reuters
УкраинФорм
2025-01-16T17:30:17Z
Вже на 10% дорожче: в Україні різко зросли ціни на популярний овоч
GlavRed
2025-01-16T17:27:37Z
"Неможливо": суперник Ломаченка попередив Дюбуа щодо реваншу з Усиком
24tv
2025-01-16T18:39:09Z
Хокеїсти «Крижинки» поступилися «Дніпру» у матчі чемпіонату України
УкраинФорм
2025-01-16T18:30:23Z
Манчестер Сіті готовий заплатити 60-65 млн євро за Камб'язо – Ді Марціо
Football.ua
2025-01-16T18:19:53Z
Фанати Ліона влаштували сутичку після поразки у Кубку Франції
24tv
2025-01-16T17:36:37Z
Екстренер Кличка та Усика працюватиме із непереможним супертяжем із України
24tv
2025-01-16T17:33:42Z
Бельгія може змінити Тедеско перед матчами з Україною
Football.ua
2025-01-16T17:21:59Z
Полісся офіційно підписало футболіста, якого позбулось Динамо
24tv
2025-01-16T16:57:59Z
Трабзонспор ще раз покращив пропозицію щодо Зубкова
Football.ua
2025-01-16T16:49:51Z
Динамо здобуло впевнену перемогу над ЦСКА 1948 на зборах в Туреччині
24tv
2025-01-16T16:27:18Z
Буде соковитим та ніжним: коли солити м'ясо під час варіння – головний секрет
GlavRed
2025-01-16T18:27:48Z
Вони шкідливі: список рослин, які не можна садити біля дому
24tv
2025-01-16T18:27:14Z
Як і де розмістити килимок у спальні: що треба врахувати
24tv
2025-01-16T17:51:24Z
Як захистити дерев'яну підлогу від подряпин: простий лайфхак зі звичайною губкою
24tv
2025-01-16T17:45:45Z
Чим відмити кухню від жиру: найкращі засоби, які одразу дають результат
24tv
2025-01-16T17:33:51Z
Названо 7 найгірших помилок садівників, які призводять до загибелі рослин
AgroNews
2025-01-16T17:21:45Z
Телефон, плітки та хаос: як позбутися звичок, що заважають жити
Знай
2025-01-16T16:51:55Z
Покладіть в шафу туалетний папір: це роблять всі досвідчені господині
24tv
2025-01-16T16:03:30Z
Вікна сяятимуть чистотою дуже довго: додайте цей копійчаний засіб у воду для миття
TSN
2025-01-16T15:51:23Z
Пошкодження ДНК може зберігатися роками, збільшуючи ризик раку
Portaltele
2025-01-16T17:45:48Z
Новий календар щеплень: зміняться вік введення БЦЖ
24tv
2025-01-16T17:42:55Z
Пільги для учасників бойових дій: як держава допомагає захисникам і захисницям України
24tv
2025-01-16T17:39:49Z
На Київщині відновили амбулаторію, пошкоджену внаслідок бойових дій
УкраинФорм
2025-01-16T17:24:54Z
Хворіти більше не вигідно: лікарняні розраховуватимуть за новими правилами
Знай
2025-01-16T17:21:24Z
Штучний інтелект допоміг знайти "революційні" протиотрути від зміїних укусів
24tv
2025-01-16T16:48:04Z
Майже всі забувають їх мити: 3 найбрудніші частини тіла
24tv
2025-01-16T16:42:45Z
Собаки, які не "уживаються" вдома: ветеринар назвав ТОП-4 популярні породи
GlavRed
2025-01-16T16:27:24Z
МОЗ затвердило новий порядок проведення медоглядів дітей вдома і в лікарнях
УкраинФорм
2025-01-16T16:24:49Z
Alpina відзначить 60-річчя найпотужнішою версією B8 GT
AutoCentre
2025-01-16T18:00:16Z
Клон Tesla Cybertruck і вантажний скутер: Yamaha показала оригінальні електробайки
Фокус
2025-01-16T17:27:22Z
Новий Renault Twingo E-Tech: що відомо про бюджетну новинку
AutoCentre
2025-01-16T17:09:52Z
MAN розсекретив дані про безпілотні вантажівки
AutoCentre
2025-01-16T16:06:24Z
Larte Design показала своє бачення флагманського BMW 760i
AutoCentre
2025-01-16T15:12:39Z
Названо найпопулярніші дизельні авто в Україні за 2024 рік
ГЛАВКОМ NET
2025-01-16T15:09:36Z
Розганяється до 330 км/год: представлено найшвидший і найдорожчий седан BMW
Фокус
2025-01-16T14:42:49Z
Власники Ford зможуть скаржитись на проблеми з авто виробнику прямо за кермом
AutoGeek
2025-01-16T14:24:55Z
Електричний Volkswagen ID.7 здивував реальним запасом ходу
AutoCentre
2025-01-16T14:13:21Z