MY.UAНовости
Ядерний удар по Вінниці та ГУЛАГ для запорізьких вчителів. Геноцидна риторика російської пропаганди
Ядерний удар по Вінниці та ГУЛАГ для запорізьких вчителів. Геноцидна риторика російської пропаганди

Ядерний удар по Вінниці та ГУЛАГ для запорізьких вчителів. Геноцидна риторика російської пропаганди

Топити українських дітей та спалювати їх у власних хатах закликав кремлівський пропагандист Антон Красовський 20 жовтня в ефірі своєї програми “Антоніми” на російському державному багатомовному телеканалі RT. Постійних глядачів Красовського та й взагалі тих росіян, які регулярно дивляться і слухають інформресурси, що фінансує Москва, навряд можна здивувати насильницькими закликами. Нарпиклад, у січні 2022 року Красовський погрожував спалити українців на Хрещатику разом із українською Конституцією. 

Як показало дослідження ІМІ, геноцидна риторика щодо України та українців для російського інформпростору — звична справа. Передачі з заявами, схожими на заяви Красовського — не виняток, а частина системи. Ба більше, висловлювання радикальних екстремістських заяв та збочених фантазій у відверто хамській манері з використанням жаргонної та нецензурної лексики можна вважати “фішкою” пропагандистів. 

Сам Красовський, виправдовуючись у Телеграмі після резонансу навколо його заклику, пояснив свою поведінку тим, що його просто “занесло” і він “не відчув цієї межі про дітей”. Експерти ІМІ проаналізували, наскільки часто кремлівські пропагандисти закликають до знищення українців і чому “кейс Красовського” насправді є закономірністю, а не випадковістю, як намагається переконати світ країна-агресор. 

Що таке геноцидна риторика і наскільки ефективною вона може бути?  

Відповідно до статті другої Конвенції ООН про попередження злочину геноциду та покарання за ньогогеноцид — це низка злочинних дій, вчинених з наміром знищити повністю або частково національну, етнічну, расову чи релігійну групу як таку. Зокрема, до таких дій відносять: вбивства та (або) заподіяння тяжких тілесних чи психічних ушкоджень членам групи, умисне створення для групи життєвих умов, розрахованих на її повне або часткове фізичне знищення, застосування заходів, спрямованих на запобігання народжуваності в групі, примусову передача дітей з однієї групи в іншу. 

“Геноцидна риторика” означає публічне підбурювання до таких дій. Прокурори Міжнародного трибуналу щодо Руанди звинувачують засновника “Радіо тисячі пагорбів”, руандійського олігарха Фелісьєна Кабугу в використанні такої риторики створенні “найпотужнішої зброї для здійснення геноциду”. Кількість жертв під час геноциду в Руанді в 1994 році налічує близько 800 тисяч людей. Що стосується ознак такої риторики, ми спираємось на визначення з обвинувального акту щодо Фелісьєна Кабуги від 1.03.21 р.. Це такі ознаки:

  • прямі заклики до знищення або вчинення геноцидних діянь, наприклад, ударів по цивільній інфраструктурі, викрадення українських дітей, знищення українців; 
  • використання евфемізмів, пом’якшувальних слів або висловів, задля приховування того, що відбувається насправді, й применшування масштабу трагедії та суті воєнних злочинів. Заохочуючи до знищення тутсі працівники “Радіо тисячі пагорбів” заміняли дієслово “вбивати” на “працювати” чи “братися за роботу”, в Росії так само розробили цілий новояз для опису нападу на Україну. Обумовлення нападу нібито потребою власного захисту (“якби не ми їх, то вони нас”/ “нам не лишили вибору”) та повторенням певного історичного досвіду;
  • евфемізми, які дегуманізують групу-жертву. Руандійське радіо називало тутсі “тарганами, яких потрібно знищувати”, російські пропагандисти називають українців “нацистами”, “крисами”, “глистами, від яких потрібно очистити територію”;
  • сакралізація війни, спекулятивне використання релігійних наративів та богословських понять. Виправдання злочинів нібито благими намірами, які благословляє релігія, церковні очільники, використання епітетів “священна війна”, у випадку росіян — “десатанізація бездуховної України”. 
  • ігнорування геноцидних закликів у промовах посадовців у ситуації, коли співробітники медіа мали б звернути на них увагу, розглядаються як потурання й підбурення до їх продовження;
  • схвальне (або нейтральне) висвітлення в медіа вже вчинених діянь з ознаками злочину геноциду. В передачах руандійського радіо глорифікували насильство і напади на тутсі, святково відзначали вбивства, оспівували вбивць й заохочували до продовження;
  • недотримання балансу в контенті медіа. Підбурення до вчинення геноциду може бути прямим, але в той самий час неявним; тобто необхідно враховувати контекст мовлення, якщо це не буквальні заклики до вбивств;
  • суд враховував популярність медіа, на якому звучала геноцидна риторика.

Роль "Радіо тисячі пагорбів" у спонуканні до геноциду була визнана юридично, також в обвинуваченні згадується аспект психологічної підготовки населення до вчинення геноциду (нагнітання). Британський юрист Філіп Сендс, який має досвід роботи у Міжнародному суді ООН та Європейському суді з прав людини, заявляє, що навіть без ознайомлення з доказовою базою бачить ознаки геноцидної риторики росіян проти українців. 

Оцінити достеменно вплив кремлівської пропаганди, яка спрямована проти українців, наразі складно, адже повномасштабна війна Росії проти України триває. Але вже зараз можна простежити очевидний взаємозв’язок між споживанням контенту російських пропагандистських ресурсів та ступенем підтримки війни проти України. Російський соціолог, професор факультету політичних наук та соціології Європейського університету в Санкт-Петербурзі Михайло Соколов стверджує: серед тих росіян, які дивляться телевізор щодня, повномасштабне вторгнення схвалюють 79,5%, а серед тих, хто взагалі не цікавиться тим, що показують по “ящику” — 36,4%. Соколов орієнтувався на дані соцопитувань Всеросійського центру вивчення громадської думки. Звісно, варто брати до уваги, що зазначена установа є державною, тобто немає гарантії, що опубліковані результати правдиві. Утім, можна порівняти ці цифри з даними некомерційної організації “Левада-Центр” щодо того, звідки росіяни звикли отримувати інформацію і яким джерелам вони довіряють. Станом на кінець червня 2022 року 63% росіян дізнаються новини з телебачення, 39% з соцмереж, 32% із інтернет-видань, 16% із телеграм-каналів. Окрім того, 50% росіян відповіли, що серед усіх джерел найбільше довіряють саме телебаченню. 

скриншот із сайту російської організації “Левада-Центр”

За даними “Левада-Центру”, станом на жовтень 2022-го 73% росіян підтримували дії російських військових в Україні. 

Як Росія посилювала геноцидну риторику проти України та українців

На початку повномасштабної війни Росії проти України кремлівські пропагандисти як мантру повторювали, що російська армія нібито цілить лише по воєнних об'єктах — і те, мовляв, з метою так званого “порятунку” простих українців від міфічних “нацистів”. Найчастіше вторгнення виправдовували необхідністю проведення так званої “денацифікації” і говорили про нього як про вимушений захід.

Наприклад, в ефірі програми “Вести недели” від 27 лютого на державному каналі “Россия-1” ведучий Дмитро Кисельов, намагався обгрунтувати початок так званої “спецоперації” тим, що Росію не влаштовує ділення людей на сорти, а саме це нібито здійснює Київ. 

“Уничтожаются лишь военные объекты. К мирным жителям и городам отношение реально бережное”, — запевняв Кисельов. 

Пропагандист розповідав про “українських карателів”, які начебто катували людей на Донбасі, і акцентував на тому, що з дозволу влади в Україні начебто квітне безкарність. Паралельно з цим в ефірі “Вестей” Україну та Росію називали нібито “однією, розділеною нацією”, а українців, які усвідомлюють власну ідентичність,  зображували такими собі “зіпсованими росіянами”, яких НАТО підбурює ненавидіти Москву. Натомість про Росію Кисельов говорив як про місіонерську країну, що буцімто взяла на себе тяжку працю з “викорінення нацизму” заради суспільного блага.

“Как раз предотвращение планетарной войны и есть цель российской спецоперации на Украине. А действия России — ещё раз, по сути, антивоенная акция. Агрессивная экспансия НАТО в нашу сторону, собственно, и обусловило предложение создать новую архитектуру глобальной безопасности с учетом интересов всех. Когда же от дипломатии Запад отказался, пришлось предотвращать большую войну через принудительную демилитаризацию Украины”, — переконував Кисельов.

У свою чергу, голова RT Маргарита Симоньян у телеграм-пості від 24 лютого писала, що нібито дуже переймається, аби в процесі “денацифікації” не постраждали мирні люди. А от кремлівський пропагандист Володимир Соловйов почав ефір своєї програми “Соловьёв LIVE” від 26 лютого з того, що (цитата) “війна — це завжди погано”. Далі він закликав росіян замість того, щоб переживати через незручності, викликані санкціями за війну, подумати про те, що РФ нібито займається “звільненням” всієї України і Донбасу зокрема. Разом з тим, президента України Володимира Зеленського Соловйов називав “наркоманом” і звинувачував в тому, що йому байдуже до того, що відбувається. Переконливість свого спічу Соловйов вирішив закріпити показом промови пропагандиста Андрія Ткачова, який позиціонує себе як протоієрей РПЦ і є ведучим державного прокремлівського телеканалу “Спас”. 

“Война не началась, война заканчивается. И тот, кто не знал, что она началась и давно идет, — он просто сволочь! Виноват Майдан и те, кто его устроили! Как за большой атлантической лужей, так и все, кто здесь на континенте этим занимался! Кто разрушил ту любимую страну, в которой я лично жил!”, — заявляв Ткачов.

Деякі з прийомів і наративів геноцидної риторики Росія розпочала використовувати ще в процесі підготовки та з розв’язанням війни на Донбасі в 2014 році. Утім, нині, порівняно з початком повномасштабного вторгнення, можна спостерігати тенденцію до зростання агресивної риторики, екстремізму, прямих закликів до війни і розмиття в російському інфопросторі кордонів між тими, кого прийнято вважати ворогами (умовними “нацистами”), та всіма українцями. Якщо раніше “нацистами” та “терористами” в Росії називали українських військових та представників влади, то тепер російська пропаганда намагається демонізувати все населення України. Причому, “демонізувати” в прямому значенні слова. Днями помічник секретаря Ради безпеки РФ Олексій Павлов вигадав новий термін з метою виправдання військових злочинів російської армії на території України — так звана “десатанізація”. Він заявив, нібито київський режим перетворив Україну на “тоталітарну гіперсекту” і змусив громадян відмовитися від цінностей, які передбачають православна віра, іслам та іудаїзм. Тож тепер нагальним питанням для РФ, за версією Павлова, є боротьба не лише з міфічними “нацистами”, а й із примарними “сатаністами” та “войовничими фанатиками”.

скриншот із сайту “Радио “Sputnik”

Того ж дня, 25 жовтня, боротися з “сатанізмом” в Україні закликав голова Чечні Рамзан Кадиров. 

Ймовірно, посилення геноцидної риторики пов’язане з відсутністю очевидних успіхів Росії на фронті та деокупацією частини українських територій. 

Псевдоісторичні аргументи, “б.УССР” і порятунок від “зовнішнього управління”

Наведені вище приклади є геноцидною риторикою РФ проти України та українців за низкою ознак. Насамперед, щоб виправдати свій намір знищити суверенну державу та цілий народ, Росія розповідає про Україну ніби про щось, чого взагалі не мало існувати. Звідси беруть початок псевдоісторичні байки про нібито штучне створення України, намагання Кремля присвоїти собі історію та культуру Київської Русі та кремлівські наративи про “один народ” чи “розділену націю”. Варто зазначити, що ще один горезвісний наратив про “братський народ”, який пропагандисти свого часу “затерли до дір”, із початком повномасштабного вторгнення РФ майже не трапляється в російському інформаційному просторі. Яскравим прикладом заперечення Росією самого факту української державності також може слугувати контент федерального інформагентства “REGNUM”. Так, при висвітленні сучасних подій в Україні ресурс, почасти, використовує термін “б.УССР”, тобто “колишня УРСР”, що також добре корелює з експансивною політикою Росії, яка позиціонує себе як правонаступниця СРСР:

Окрім того, намагаючись виправдати наступ на український суверенітет (ред. — вважаємо доречним наголосити на цьому в контексті геноцидної риторики, адже намір знищити державу є також бажанням позбавити народ його ідентичності)російська пропаганда зазвичай зображує Україну як об’єкт, а не суб’єкт міжнародного права. Саме тому РФ постійно говорить про те, що Україною нібито керує Захід, а низку історичних, визначних подій, пов’язаних із волевиявленням українців — як от Майдани — подає ніби маргінальні акції, за якими стоять зовнішні гравці. 

Невід’ємною частиною геноцидної риторики є мова ворожнечі як спосіб дегуманізації ворога та використання так званих “маскувальних” слів задля викривлення реальності. В ході військової агресії проти України російська пропаганда напрацювала цілий “новояз”, який допомагає виправдовувати злочинні дії РФ. Так, повномасштабна війна в очах середньостатистичного росіянина, який споживає контент державних інформресурсів виглядає як локальна “спецоперація”, зумовлена нібито об’єктивними причинами, як от “денацифікацією”. Вторгнення, що супроводжується вбивствами, катуваннями та згвалтуваннями, називають “звільненням”, “порятунком” чи “очищенням” від “нацистів”, “нациків”, “фашистів”, “сатаністів”, “бандерівців”, “карателів” тощо. 

Заклики до ударів по цивільній інфраструктурі як підбурення до геноциду

Нині кремлівська пропаганда дедалі частіше намагається легітимізувати знищення цивільних українців та удари по об’єктах інфраструктури українських міст нібито необхідністю відповіді за підрив Кримського мосту 8 жовтня, в якому ФСБ РФ звинувачує українські спецслужби. Тим самим Росія вкотре пробує виставити винною у війні Україну. Зокрема, такі екстремістські заяви активно поширювали Володимир Соловйов і Антон Красовський. Відповідно до третьої статті Конвенції ООН про попередження злочину геноциду та покарання за нього, такі заклики підпадають під визначення “прямого та публічного підбурювання до вчинення геноциду”, що, як йдеться в правовому аналізі американського Інституту стратегії та політики New Lines, вважається окремим злочином, незалежно від того, чи призвели заклики до геноциду. 

скриншот із телеграм-каналу Антона Красовського

скриншот із телеграм-каналу Володимира Соловйова

А ось що написав Красовський вранці 17 жовтня, коли на Київ була здійснена масова атака дронів-самогубців, внаслідок чого загинули чотири людини включно з вагітною жінкою:

скриншот із телеграм-каналу Антона Красовського

Бити по об’єктах інфраструктури, які забезпечують життя українців, закликав і Олександр Коц, працівник видання “Комсомольская правда”, який позиціонує себе як воєнний кореспондент. До слова, безпосередню причетність і Коца, і Соловйова, і Красовського у сприянні вторгненню Росії до України визнано на міжнародному рівні. Зокрема, на них наклали санкції Канада, Велика Британія, Австралія тощо.  

скриншот із телеграм-каналу Олександра Коца

А от хто станом на кінець жовтня досі не потрапив під санкції, утім, не поступається за ступенем своєї кровожерливості, тто це ведучий на радіо “Комсомольска правда” Сергій Мардан. Його програма “Утренний Мардан” не заблокована на стрімінгових платформах. Зокрема, на Apple Music до контенту можна отримати доступ навіть без підключення VPN, попри екстремістські заяви, що там лунають. 

“Знаете, как вчера поправили, очень забавно: это не иранские беспилотники “Шахид”, это нас просто добрые иранские партнеры научили делать из газонокосилок беспилотники “Герань”. Да хотя бы и так! Мне все равно, как они называются: прекрасным арабским словом “Шахид” или прекрасным русским словом “Герань” — лишь бы оно летало и падало на головы хохлов!!!”, — голосив Мардан в ефірі після атак Росії по українських містах дронами-самогубцями. 

Окрім емоційних постів, натхненних вбивствами українців чи ударами по критичній інфраструктурі, пропагандисти також публікували в телеграм-каналах інформацію про нібито “доцільність” таких дій задля легітимізації злочинів РФ. Донедавна пропагандисти як от воєнний кореспондент державного RT Андрій Філатов, робили перепости, де нібито жаліли цивільних українців і поширювали фейки про те, що в обстрілах начебто винні ЗСУ. Тепер же низка працівників російських інформресурсів відкрито говорять про те, що цивільних українців обстрілює саме російська армія і без цього, мовляв, не обійтися. Той же Філатов тепер репостить публікації про (цитата) “необхідність систематичних ударів не тільки по енергетичній інфраструктурі країни, а й по транспортній”. А Коц ділиться нібито роздумами своїх підписників, які закликають якщо не до вбивства персоналу електростанцій (цитата: “если так жалко”), які ремонтують об’єкти після обстрілів, то бодай до знищення самої енергосистеми:

скриншот із телеграм-каналу Олександра Коца

Цікаво, що ті, хто використовують геноцидну риторику, нині зосереджуються на такому прийомі як перекручування й підміна понять. Так, про обстріли об'єктів критичної інфраструктури та вбивства працівників електростанцій пишуть не як про свідомий терор цивільних з метою їхнього знищення і послаблення спротиву населення, а як про нібито виведення з ладу об’єктів, які обслуговують “військову машину противника”. Тобто цивільні об’єкти і цивільних фактично прирівнюють до військових. Такі наративи, зокрема, можна побачити в колонках Коца для “Комсомольської правди”, які, до слова, репостять у телеграм-каналі RT з дисклеймером про те, що “точка зору автора може не співпадати з позицією редакції”.  

скриншот колонки Коца з телеграм-каналу “Специально для RT”

Насправді ж російські пропагандисти заохочували до вбивства й терору цивільних українців, включаючи удари по об'єктах життєзабезпечення населення, ще до подій 8 жовтня. Просто хтось не соромився говорити про це від свого імені, а хтось транслював ту саму позицію, цитуючи інших. Ось як ще в серпні в ефірі на радіо “Комсомольська правда” ведучий Мардан реагував на розповідь співрозмовника про те, що на тимчасово окупованих Росією територіях Запорізької області вчителі відмовляються виходити на роботу і планують проводити уроки за українською програмою онлайн:  

“Отнять у них кредитки, на которые они получают деньги, и заставить их сожрать! Не знаю… выселить их из квартир. Ну вот что-нибудь в духе нашего старого-доброго ГУЛАГа, например! Они ждут же ГУЛАГа — ну дайте им ГУЛАГа, например!”, — закликав Мардан. 

У свою чергу, Красовський, закликам якого про “топити й палити українських дітей” в Росії зараз нібито щиро обурюються, публічно радів теракту в Вінниці. Тоді, 14 липня, в результаті обстрілу російських збройних сил загинули 23 людини, зокрема три дитини, серед яких була й чотирирічна Ліза. Фото із наслідками катастрофи поширилися як на українські, так і на російські телеграм-канали. Тим не менше, 15 липня, в День жалоби, який оголосила Вінницька міська рада в місті та області, директор російського мовлення RT Красовський написав кровожерливий пост про, що йому (цитата) “мало Винницы!”     

скриншот із телеграм-каналу Антона Красовського

Згодом Красовський “звузив” свої екстремістські заяви до закликів застосувати ядерну зброю по конкретних містах України. 

скриншот із телеграм-каналу Антона Красовського

Між іншим, разом з цими одіозними заявами Красовський відзначився ще однією — до речі, теж про дітей. В ефірі прокремлівського каналу “Union”, що мовить з тимчасово окупованого Росією Донецька, він міркував про цінність життя російських (маючи на увазі українських дітей на окупованих Росією територіях) та українських дітей. 

Всем страшно признаться, что наш ребёнок нам дороже. Потому что он наш. Вот когда мы вернём себе эти земли, и дети станут русскими, тогда мы будем защищать их. А пока «пусть боятся Киев, Львов и Житомир, а не Донецк с Херсоном», — підсумував Красовський.

Утім, ця заява пропагандиста чомусь лишилася непоміченою в російському інформполі загалом і пройшла повз його безпосереднє керівництво, голову RT Симоньян. До слова, Симоньян, яка після інциденту з Красовським в ефірі RT наголошувала на тому, що позицію колеги не розділяє ні вона сама, ні її редакція зовсім нещодавно, робила репости про те, як сильно мріє про удари по мостах, які проходять через річку Дніпро. І це було ще до підриву Кримського мосту.   

скриншот із телеграм-каналу Маргарити Симоньян

Також Симоньян цитувала Євгена Піддубного, який значиться воєнним кореспондентом Всеросійської державної телерадіокомпанії і перебуває під санкціями Великої Британії, Австралії та України через сприяння військовому вторгненню Росії та поширення неправдивої інформації. Піддубний писав про важливість виведення з ладу української енергосистеми, що так само можна вважати ознакою геноциду.     

скриншот із телеграм-каналу Маргарити Симоньян

І, зрештою, ось що говорять про удари по цивільних російські військові, яких прокремлівські інформресурси та окремі інформаційні пособники Кремля малюють такими собі “воїнами світла”, “героями” та “визволителями”. Наприклад, російський солдат Анатолій Дрьомов, якого активно піарять Соловйов і Піддубний, 14 липня закликав бомбити школи, пологові будинки та житлові будівлі. Утім, згодом він видалив цей пост — на окремих ресурсах можна побачити скріни з телеграму Дрьомова.

У свою чергу, Максим Фомін, який воює на стороні Росії в складі незаконних збройних формувань так званої “ДНР”, називає себе воєнкором і веде блог під псевдонімом “Владлен Татарский”, 12 вересня репостив публікацію про необхідність руйнувати інфраструктуру України у зв’язку з нестачею сучасної зброї в російської армії. А ось що він сам пропонував для перемоги Росії у війні: 

скриншот із телеграм-каналу Владлена Татарського (Максима Фоміна)

Варто зазначити, що російська влада удостоїла Фоміна бути присутнім під час підписання так званих “договорів” про анексію Росією окупованих територій Херсонської та Запорізької областей — за аналогією російського “визнання” окупованих територій Донецької та Луганської областей напередодні повномасштабного вторгнення. На “радощах” від цього заходу 30 вересня Фомін-Татарський записав відеозвернення, де пообіцяв таке: “Всех победим! Всех убьем! Всех, кого надо, ограбим! Все будет, как мы любим! Давайте, с Богом!”.

***

Як бачимо, РФ використовує геноцидну риторику стосовно українців давно. Змінюється хіба агресивність форми її висловлення: від наративу про нібито вимушений напад Росії заради суспільного блага та захисту батьківщини до прямих закликів знищувати українців. 

Роль "Радіо тисячі пагорбів" у спонуканні до геноциду була визнана юридично. Попереду у дослідників, правозахисників та правоохоронців ще багато роботи. Потрібно оцінити роль російської пропаганди у спонуканні до геноциду українців, до ведення агресивної війни проти України, дати належну оцінку екстремістським заявам та закликам до порушення територіальної цілісності. Сподіваємося, що всі співучасники цього злочину постануть перед судом і понесуть належне покарання. 

Над матеріалом працювали: 

Альона Нестеренко, медіаекспертка Інституту масової інформації

Роман Головенко, керівник юридичного відділу ІМІ

Оксана Романюк, виконавчна директорка ІМІ.

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
Втрати Росії наблизились до 820 тисяч осіб
1News
2025-01-19T06:27:47Z
Кого ми мали б обговорювати замість Кадочнікової?
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T06:27:32Z
Залишилося менше трьох тижнів: деякі українці терміново мають пройти ВЛК повторно
Хвиля
2025-01-19T06:15:10Z
Деякі українці з 29 січня отримуватимуть нову субсидію
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T06:09:44Z
Пенсія за довіреністю: чи можна її отримувати за особу з інвалідністю І групи
ZN UA
2025-01-19T06:03:33Z
Чи можуть мобілізувати студента в Україні: пояснюємо деталі
24tv
2025-01-19T05:54:43Z
Спадок для дітей від попередніх шлюбів: що потрібно знати про права на майно
Политека
2025-01-19T05:30:06Z
Скільки разів РФ застосовувала заборонену зброю на полі бою в грудні: дані Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T05:21:39Z
Ретроградний Меркурій у 2025 році: названо найгірші дні
Политека
2025-01-19T05:03:23Z
Генрі Кавілл і його кохана вперше стали батьками
Комсомольская правда
2025-01-19T06:18:20Z
Де зараз Юлія Лорд: доля зірки, яка прославилася разом із "Скрябіном"
Политека
2025-01-19T04:00:38Z
Не просто концерт із "хорошими руськими": Іван Дорн потрапив у новий скандал після виступу
Политека
2025-01-19T02:00:14Z
Модні тренди 2025: Андре Тан сказав, що має бути в гардеробі
GlavRed
2025-01-19T01:27:08Z
Німецький Хемніц офіційно став культурною столицею Європи 2025 року
УкраинФорм
2025-01-19T00:24:44Z
Померла театральна композиторка і драматургиня Клер ван Кампен
УкраинФорм
2025-01-18T23:45:16Z
«Пригоди Паддінгтона в Перу»: ведмедик шукає Ельдорадо, а знаходить щось більше
Комсомольская правда
2025-01-18T21:40:22Z
"Життя після розлучення": у мережу злили сенсаційну пропозицію Меган Маркл
GlavRed
2025-01-18T20:27:42Z
Нові Nike Air Max 90s – якраз те взуття, в якому Бетмен радо бігав би Готемом
24tv
2025-01-18T20:21:46Z
"Вічна" влада або хитрий план РФ: чому Україні варто шукати шляхи для виборів
GlavRed
2025-01-19T06:27:48Z
Сирія заборонила імпорт із Росії, Ірану та Ізраїлю
УкраинФорм
2025-01-19T06:27:40Z
У США таки припинив працювати TikTok
24tv
2025-01-19T06:27:25Z
"Припинення вогню у Секторі Гази не буде": Нетаньягу висунув умову для ХАМАС
24tv
2025-01-19T06:21:07Z
Росіяни злякались українського мему та внесли «БНР» у список терористичних організацій
InternetUA
2025-01-19T06:01:09Z
У Німеччині зробили нову заяву про відправлення своїх військових до України
TSN
2025-01-19T06:00:04Z
Закріпачення селян Москвою під час колективізації в Україні: перший крок до Голодомору 1932—1933 років
Telegraf
2025-01-19T06:00:02Z
Axios: Команда Трампа хоче зміни режиму у Венесуелі
Лига
2025-01-19T05:51:50Z
Вночі росіяни атакували Нікопольський район з артилерії, «Градів» та дронами, є пошкодження
УкраинФорм
2025-01-19T05:42:23Z
Малокеровані, з пінопласту і пластикових труб: ворог частіше почав використовувати БпЛА "Молнія"
24tv
2025-01-19T05:54:23Z
На Рівненщині поліція затримала членів злочинної групи, які викрали жінку, побили її та кинули помирати
УкраинФорм
2025-01-19T04:57:19Z
На Рівненщині вчитель побив учня, аварія на гірськолижному курорті в Іспанії: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T03:51:22Z
У Києві викрили посадовицю медзакладу, яка вимагала гроші у пораненого за підтвердження групи інвалідності
УкраинФорм
2025-01-19T03:48:52Z
ДБР викрило правоохоронця з Буковини на незаконному переправленні чоловіків до Румунії
УкраинФорм
2025-01-19T02:42:30Z
Викрито шахраїв, які ошукали людей на майже 10 млн гривень
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T01:42:41Z
Нацполіція попередила про нову схему шахрайства
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T01:27:03Z
Чоловіку, який протягом восьми років ґвалтував свою падчерку, загрожує довічне ув'язнення
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T01:12:00Z
У Чехії на показі історичної військової техніки загинули люди
24tv
2025-01-19T01:00:03Z
У Києві інженер метро координував удари РФ
InternetUA
2025-01-19T06:27:30Z
Окупанти планують посилити наступ на Покровськ: ISW розповів про стягування військ до міста
24tv
2025-01-19T06:27:27Z
«Там немає живого місця». Що втратив Кінбурнський півострів за роки російської окупації
Украина Криминальная
2025-01-19T06:24:06Z
Втрати армії РФ: Генштаб назвав кількість знищених окупантів
TSN
2025-01-19T06:06:15Z
Війська РФ за добу обстріляли 31 населений пункт на Херсонщині, троє загиблих
УкраинФорм
2025-01-19T06:06:13Z
Ситуація в Торецьку та Часовому Ярі погіршилася: експерт попередив, куди далі прориваються окупанти
Политека
2025-01-19T06:03:15Z
Скільки ще буде тепло в Україні: чи чекати різкого похолодання з великими морозами
24tv
2025-01-19T06:03:11Z
Гороскоп для всіх знаків Зодіаку на 19 січня 2025 року
Фокус
2025-01-19T06:00:54Z
Генеральний штаб ЗСУ інформує про втрати ворога на 19.01.25
Украина Криминальная
2025-01-19T05:51:42Z
OpenAI завершила розробку ШІ-моделі зі здатністю до міркування
Portaltele
2025-01-19T06:06:29Z
Сонячні панелі можуть стати ефективнішими за допомогою дронів: що вони роблять
InternetUA
2025-01-19T06:01:13Z
Хмарний геймінг в Україні: які сервіси зможуть порадувати гравців у 2025 році
Знай
2025-01-19T05:51:15Z
У Держспецзв’язку попереджають про випадки підключення до комп’ютерів шахраїв нібито від імені CERT-UA
УкраинФорм
2025-01-19T05:21:33Z
Intel зняла з виробництва процесори 12-го покоління
InternetUA
2025-01-19T05:03:42Z
iPhone 17 може отримати інноваційну систему охолодження
InternetUA
2025-01-19T04:03:50Z
Qualcomm випустила чіп Snapdragon 8 Elite для бюджетних смартфонів
InternetUA
2025-01-19T03:03:31Z
Стало відомо, скільки коштуватиме Nintendo Switch 2
InternetUA
2025-01-19T02:03:04Z
Нова угода між Samsung та OpenAI передбачає розробку телевізорів зі штучним інтелектом
InternetUA
2025-01-19T01:03:03Z
Ціни на базові продукти: на скільки подорожчали гречка, цукор та олія порівняно з груднем
Политека
2025-01-19T06:27:01Z
Як працюватимуть оновлені правила забою тварин у 2025 році
Agravery
2025-01-19T06:06:23Z
Чи може сусід забрати вашу ділянку, якщо вона не приватизована
24tv
2025-01-19T06:03:51Z
ВВП України досі на 20% менше, ніж до війни
AgroPortal
2025-01-19T06:00:28Z
Долари не обміняють: працюють жорсткі заборони купівлі та продажу валюти
Хвиля
2025-01-19T04:45:44Z
Тарифи на тепло скоригують через подорожчання газу: скільки платитиме населення
Знай
2025-01-19T04:36:55Z
"З вашого рахунку хочуть зняти кошти": клієнт Ощадбанку потрапив на гачок шахраїв
Политека
2025-01-19T04:30:02Z
Samsung пов'язує бонуси співробітників з акціями компанії на тлі кризи в галузі чіпів
InternetUA
2025-01-19T04:18:11Z
Це не допоможе: Попенко розповів, як кинули українців на світі та теплі
Хвиля
2025-01-19T04:00:23Z
Хто з майбутнього: лише люди з надзвичайним розумом розгадають загадку за 5 секунд
GlavRed
2025-01-19T05:27:11Z
Любиш ананас у піці? Готуй 5 тисяч гривень: англійська піцерія кинула виклик гурманам
Знай
2025-01-19T04:51:32Z
Розчавлять почуття і не помітять: які знаки зодіаку найчастіше розбивають серця
GlavRed
2025-01-19T04:27:59Z
Гороскоп на завтра 20 січня: Козерогам - нове знайомство, Водоліям - важлива новина
GlavRed
2025-01-19T04:27:40Z
Прокидатися, просинатися чи просипатися: яке слово правильно використовувати
GlavRed
2025-01-19T04:27:25Z
П'яна правда чи хаос емоцій: що насправді стоїть за словами напідпитку
Знай
2025-01-19T01:30:38Z
Астрологи назвали знаки Зодіаку, яким варто носити золото: щоб залучити успіх та щастя
Политека
2025-01-18T23:30:57Z
Яскраві обкладинки та глянцевий папір: чому це небезпечно для дітей
Знай
2025-01-18T23:30:28Z
Ідеальне поєднання: готуємо салат "Казка" з курочкою та печерицями
24tv
2025-01-18T23:00:18Z
Дітям 12-13 років хочуть ввести нову вакцину: про що йдеться
Знай
2025-01-19T06:06:26Z
Ця дуже проста вправа у трендах 2025 і може змінити ваше життя всього за 12 тижнів
24tv
2025-01-19T04:15:26Z
5 вагомих причин додати горох у свій раціон
Знай
2025-01-18T22:30:57Z
Свіже чи заморожене: що обрати, щоб зберегти поживні властивості їжі
Знай
2025-01-18T21:51:18Z
Учені розповіли, що відбувається з організмом, якщо пити одне пиво або вино на день
GlavRed
2025-01-18T21:27:44Z
У США через пташиний грип різко подорожчали яйця, у деяких штатах - $9 за десяток
УкраинФорм
2025-01-18T21:03:39Z
Часті лікарняні: українцям розповіли, чи можуть в такому випадку звільнити з роботи
Политека
2025-01-18T21:00:33Z
Шкідливий жир на животі: як він впливає на здоров’я та що з цим робити
Знай
2025-01-18T20:51:29Z
Перша допомога при пристріті: як розпізнати та нейтралізувати негативний вплив
Знай
2025-01-18T18:57:25Z
Ювентус — Мілан 2:0 Відео голів та огляд матчу Серії А
Football.ua
2025-01-19T06:21:42Z
Кубок світу з біатлону: етап у Рупольдингу завершують масстарти
УкраинФорм
2025-01-19T06:06:47Z
Хетафе — Барселона 1:1 Відео гола та огляд матчу Ла Ліги
Football.ua
2025-01-19T06:03:24Z
Реал Мадрид — Лас-Пальмас. Напередодні
Football.ua
2025-01-19T05:51:14Z
Марта Костюк вийшла до чвертьфіналу Australian Open у парному розряді
УкраинФорм
2025-01-19T05:48:11Z
Український талант Баєра піде в оренду
1News
2025-01-19T04:54:57Z
Наполі переміг Аталанту у гольовій перестрілці
1News
2025-01-19T04:36:47Z
Аталанта — Наполі 2:3 Відео голів та огляд матчу Серії А
Football.ua
2025-01-18T22:36:59Z
Анчелотті може випустити Алабу проти Лас-Пальмаса
Football.ua
2025-01-18T22:15:07Z
Автовласників обкладуть новим податком: хто має сплатити 25 тисяч гривень
Знай
2025-01-19T04:21:17Z
Знають не всі водії: що означає значок "фонтан" на панелі приладів авто
GlavRed
2025-01-18T21:27:01Z
Щоб не угробити машину: як довго можна тримати двигун увімкненим
GlavRed
2025-01-18T20:27:41Z
У київському гаражі знайшли раритетний Lincoln Town Car
AutoCentre
2025-01-18T20:01:19Z
Що приховують звуки вашого автомобіля? Важливі сигнали, про які не варто забувати
Знай
2025-01-18T19:21:12Z
Від пам'ятника до легенди: на Вінниччині трактор із постаменту знову завів двигун
Знай
2025-01-18T17:51:48Z
Водіїв попередили про 3 схеми обману під час аварій з пішоходами
TSN
2025-01-18T17:36:03Z
На аукціон виставили яскравий суперкар Дональда Трампа
Фокус
2025-01-18T13:39:49Z
Що 4 тонни протипожежної рідини можуть зробити з автомобілем: повчальне відео з Каліфорнії
24tv
2025-01-18T12:27:03Z