MY.UAНовини
Авторське право під час війни: як медіа використовувати чужі фото та відео
Авторське право під час війни: як медіа використовувати чужі фото та відео

Авторське право під час війни: як медіа використовувати чужі фото та відео

Важливо, аби світ бачив свідчення війни, від якої потерпає Україна — але не ціною порушення авторських прав.

Минулого тижня в українських соцмережах стало вірусним фото нібито знеструмленого після обстрілів Києва. Користувачі поширювали його зазвичай без жодних посилань, адже світлина стала символом української стійкості. Однак згодом виявилося, що у фото є конкретний автор, якого медіа мали би вказати (до речі, насправді світлина зроблена у 2019 році).

Це далеко не перший випадок, коли якесь фото чи відео поширюється так стрімко, що справжнього автора контенту забувають. Адже фотографи та оператори документують наслідки війни: зруйновані будинки, постраждалих від обстрілів, роботу медиків і рятувальників, і люди хочуть розповісти світові про злочини російських окупантів та спротив українців. Але ні шляхетна мета, ні навіть воєнний стан не скасовують авторське право (так, навіть на фото у фейсбуку). Розповідаємо, як медіа та блогерам інформувати суспільство про війну, не порушуючи закон.

«Лінія розмежування» між свободою вираження та авторським правом

З однієї сторони, зараз надзвичайно важливо доносити світу правдиву та об'єктивну інформацію про те, що відбувається в Україні під час війни. Європейська конвенція з прав людини закріплює право кожного на свободу вираження поглядів, що передбачає не лише можливість вільно отримувати, а й поширювати інформацію. При цьому законодавство встановлює обмеження на поширення інформації, яка є об'єктом авторського права, передбачаючи, що лише за згодою автора матеріали можуть використовуватись/поширюватись іншими. Є думка, що захист авторських прав є певною формою цензури, оскільки обмежує доступ до інформації, а також забороняє її копіювання та відтворення. З іншої сторони, авторське право надає авторам свободу  самовираження, дозволяє їм створювати контент і гарантує захист від зазіхань на їхні твори з боку інших людей. В такому контексті свобода вираження та авторське право є взаємовиключними. Ця дискусія триває давно і насправді кожна із позицій заслуговує на увагу.

Щоб досягти компромісу між потребами висвітлення інформації та дотримання авторських прав, варто звернути увагу на об'єкти, що не охороняються авторським правом, та випадки добросовісного використання авторського контенту без отримання згоди автора. Так, не охороняються авторським правом повідомлення про новини дня або поточні події, що мають характер звичайної прес-інформації. Наприклад, новина про обстріли чи повідомлення про гуманітарні коридори не будуть охоронятися авторським правом, хоча кожен журналіст може висвітлювати це стилістично по-різному.

Випадки добросовісного використання авторських прав без отримання згоди автора також передбачені українським законодавством. Маємо вичерпний перелік випадків, коли чужий авторський контент може використовуватись іншими без попереднього отримання дозволу. Для прикладу, чужий воєнний контент може використовуватись з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії. Тобто для інформування про події чи їх перебіг можна використати чужу фотографію чи відео. Але при цьому слід обов'язково зазначити автора чи авторів та використовувати матеріал в обсязі, виправданому інформаційною метою.

Якщо говорити про міжнародну практику, то в США діє схожий принцип — fair use. Його у певних випадках застосовують і до громадян України, які користуються ютубом, фейсбукм тощо. Детальніше про це можна почитати тут. Так от, згідно з цим принципом, кожен може використовувати авторський контент, зокрема, для повідомлення в новинах, коментарів і досліджень. У решті випадків потрібно зважати на чужі авторські права та використовувати авторський контент лише за згодою автора.

Чи можна «проявити чужу плівку» без наслідків?

Документування війни за допомогою фотографій та відео відбувається вже понад 150 років. Завдяки розвитку технологій це можуть робити не тільки професійні фотографи та оператори, а й кожен громадянин — свідок війни. Тому особливу ретельність при використанні воєнного контенту, такого як фото та відео, слід приділяти як українським, так і закордонним медіа, аби не втрапити в халепу. Бі-бі-сі незаконно використало фотографію, зроблену багато років тому в Іраку, щоб проілюструвати свою історію про бійню у Сирії, вказавши при цьому не справжнього автора Марко Ді Лауро, а зазначивши автором «активіста». Фотографія була видалена з сайту, однак без жодних пояснень чи вибачень.

Такі дії медіа є неприйнятними, адже журналісти і редактори зобов'язані перевіряти джерела і авторство всіх зображень, що надходять чи то від фотографів, активістів, журналістів, чи від пересічних громадян. Ще один яскравий випадок порушення авторських прав Бі-бі-сі трапився при публікації чужих фотографій без вказівки авторів, із зазначенням джерела “from Twitter”. На звернення автора щодо цієї ситуації Бі-бі-сі відповіло, що твітер — платформа соціальної мережі, доступна більшості людей, тож контент, розміщений у твітері,  є суспільним надбанням, і на нього не поширюються закони щодо захисту авторських прав. Це абсурдний висновок, адже те, що фото, відео чи будь-який інший авторський контент опубліковано у соцмережах, не позбавляє автора прав на нього.  Фотожурналіст Даніель Морель подав до суду за використання та продаж його фотографій землетрусу на Гаїті, які були взяті відповідачем у твітері. Суд ухвалив виплатити Морелю 1,2 мільйона доларів компенсації.

Тож попри те, що в Україні триває війна, ніхто не скасовував авторські права на воєнний контент: текстові матеріали, фото і відео, а тому для використання потрібно отримувати дозвіл від того, кому належать авторські права.

Чи можна переспівати чужу пісню? — Можна, але…

Хороша пісня здатна підтримати дух не лише наших воїнів, а й усіх громадян України у цей непростий час. Чого тільки варта величезна кількість рімейків пісні «Ой, у лузі червона калина», яку переспівують усі — від дітей до відомих артистів. Та чи кожен охочий може зробити свою версію (кавер) на цю пісню, чи все-таки тут є порушення авторських прав?

Важливо пам'ятати про всі складові авторських прав на пісню: це авторські права на текст, на музику та суміжні права на виконання і фонограму (переважно студійний звукозапис пісні, що фіксується на диску, флешці тощо). Всі ці чотири складові можуть належати як одній людині чи компанії, так і чотирьом окремо — автору тексту, автору музики, виконавцю, який співає цю пісню, та розробнику фонограми. І в залежності від того, що ми хочемо використати, потрібно отримувати дозвіл у того, кому належать права.

Автором тексту «Ой, у лузі червона калина» є Степан Чарнецький, який написав її у 1914 році. Автор музики теж він, хоча часто можна побачити версію, що пісня є народною. Розглянемо обидва варіанти. Якщо йдеться про авторство Степана Чарнецького, то потрібно враховувати, що авторські права діють протягом усього життя автора та протягом 70 років після його смерті. Враховуючи, що автор помер у 1944 році, авторські права на цю пісню діяли до 2014 року; після цього пісня перейшла у суспільне надбання. А це означає, що кожен охочий без отримання будь-яких дозволів та оплати авторської винагороди може виконувати її, створювати власні версії й при цьому не буде порушником авторських прав.

Що ж до народних пісень, то твори народної творчості не охороняються авторським правом, тож такі пісні також кожен може використовувати на власний розсуд. Тож в обох випадках отримувати у будь-кого дозвіл на виконання цієї пісні не потрібно.

Однак це історія лише однієї пісні. Якщо ж говорити про інші пісні, то благі цілі, такі як піднесення бойового духу нашого народу піснею, не мають супроводжуватись порушенням авторських прав інших людей і організацій. Тому при кожному використанні потрібно перевіряти, хто є автором тексту і музики, і якщо не минув строк дії авторських прав, потрібно отримувати дозвіл на будь-яке використання пісні, особливо якщо ви плануєте поділитись своїми талантами на публіці, зокрема в інтернеті.

Рекомендації для українських та іноземних медіа:

  1. Перевіряти контент (фото, відео, статті, інші матеріали), отриманий від третіх осіб та опублікований в інтернеті, на предмет їх авторства перед його використанням.
  2. Отримувати дозвіл на використання авторського контенту в автора або того, кому належать права.
  3. Ретельно аналізувати можливість добросовісного використання чужого авторського контенту. Якщо є змога, обов'язково вказувати автора, давати посилання на оригінальне джерело інформації.
  4. Користуватись винятками із правил: використовувати контент із ресурсів, які містять фото/відео про війну в Україні та дозволяють використовувати контент без попередньої згоди.

Рекомендації для громадян:

  1. Пам'ятайте, що все, що опубліковано в інтернеті,  не є апріорі суспільним надбанням та не може використовуватись на власний розсуд.
  2. Перш ніж використовувати чужий контент (фото, відео, статтю, пісню тощо), дізнайтесь більше про сам контент: чи підпадає він під захист авторського права, хто власник авторських прав та чи діє щодо цього контенту ліцензія Creative Commons, яка дозволяє використовувати авторський контент без згоди автора. Існують різновиди таких ліцензій, кожен з яких  визначає, на яких умовах контент можна використати. Наприклад за ліцензією CC BY 4.0 кожен може не лише поширювати фото у будь-якому вигляді чи форматі, але й змінювати його чи брати за основу для будь-яких цілей, в тому числі комерційних. Єдине, що потрібно зробити — вказати автора фото, розмістити посилання на ліцензію та позначити, якщо до фото були внесені зміни. Детальніше про це тут можна прочитати тут.

Рекомендації для авторів:

  1. Потурбуйтесь про докази вашого авторства.
  2. При публікації авторського контенту зазначайте своє авторство.
  3. Хоч реєстрація авторського права на контент не є обов'язковою, не полінуйтесь усе ж зареєструвати своє авторське право. На період дії воєнного стану дещо змінено процедуру реєстрації.
  4. Перш ніж надсилати будь-якому медіа чи платформі свої матеріали, ознайомтесь із їхніми політиками, адже бувають випадки, коли політики прописують так, що факт надсилання вами свого контенту вважається дозволом на використання вашого контенту у будь-який спосіб.
  5. У випадках порушення ваших авторських прав, не соромтесь звертатись до порушників із письмовою претензією та до суду.

Надія Шуварзаступниця директора з програмного розвитку, юристка Центру демократії та верховенства права.

Фото: Стас Юрченко, «Ґрати»

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Жінка прийшла на МРТ із секс-іграшкою всередині: чим це закінчилося
TSN
2025-01-16T16:09:29Z
Понад 4,2 мільйона українців мають тимчасовий захист у ЄС - Євростат
УкраинФорм
2025-01-16T16:06:50Z
Знання англійської стане обов’язковим для деяких держслужбовців: постанова уряду
ГЛАВКОМ NET
2025-01-16T16:03:20Z
Міноборони поновило права близько тисячі військових і членів їхніх родин
УкраинФорм
2025-01-16T15:54:21Z
Зеленський пообіцяв вирішити проблему з паспортами для українців за кордоном
Комсомольская правда
2025-01-16T15:48:50Z
У Парижі відбулась публічна меса-прощання з засновником ультраправих Ле Пеном
УкраинФорм
2025-01-16T15:45:11Z
«Бачиш? Це не складно»: колега-фантаст додав присвяту Джорджу Мартіну у книзі, висміявши за «Вітри зими»
ITC
2025-01-16T15:36:56Z
"Наразі йде звичайне пересмикування": військовий пояснив, що врятує Україну від мобілізації 18-річних
Политека
2025-01-16T15:27:45Z
Ураження літаків РФ реактивними дронами: в України може мати новий козир
GlavRed
2025-01-16T15:27:32Z
Невпізнанна Леся Нікітюк показала, який вигляд мала 20 років тому до популярності
TSN
2025-01-16T16:09:56Z
Антоніо Бандерас, екшн і детектив: огляд фільму "Паддінгтон у Перу"
Фокус
2025-01-16T15:45:57Z
Зірка "Спіймати Кайдаша" Хижняк відверто розповіла про невдалий шлюб і що стало причиною розлучення
TSN
2025-01-16T15:39:58Z
Женя Галич вперше за довгий час показав фото з дорослою донькою: "Обожнюю"
24tv
2025-01-16T15:21:53Z
Унікальну колекцію вертепів презентували в італійському Кастель-Гандольфо
УкраинФорм
2025-01-16T15:09:53Z
Фальшивого Бреда Пітта, який отримав 830 000 євро від француженки, ідентифікували
TSN
2025-01-16T15:09:16Z
Ексчоловіка Анни Сєдокової Яніса Тімму могли вбити, — ЗМІ
Фокус
2025-01-16T15:00:39Z
Краса зашкалює: 5 наймодніших спідниць на весну, які будуть мати всі
24tv
2025-01-16T14:54:20Z
Злата Огнєвіч після шампанського ледь втримала стиглі диньки: "Почуваюся на 17-ть..."
Знай
2025-01-16T14:51:58Z
Прем’єрка Данії розповіла, що Трамп не відкликав своїх погроз через Гренландію
Европейская правда
2025-01-16T16:09:39Z
"Важливо мати гарне спілкування": Єрмак розповів, які відносини між Зеленським і Трампом
24tv
2025-01-16T16:09:16Z
Cтармер після Києва відвідає Варшаву
УкраинФорм
2025-01-16T16:09:00Z
ЄС виділить 120 млн євро на гуманітарну допомогу для Гази
Европейская правда
2025-01-16T16:07:39Z
Фіцо анонсував зустріч із Зеленським найближчими днями
ГЛАВКОМ NET
2025-01-16T16:07:32Z
Дональд Трамп планує видати указ для "порятунку TikTok" від блокування в США
24tv
2025-01-16T16:06:59Z
Уряд Румунії затвердив новий графік президентських виборів
Европейская правда
2025-01-16T16:06:35Z
Україна не пристане на вимоги Росії щодо зменшення армії - Зеленський
УкраинФорм
2025-01-16T16:06:30Z
Зеленський прямо назвав країни, які наразі проти вступу України до НАТО
24tv
2025-01-16T16:03:56Z
Працівники ТЦК дали повістку чоловіку, який зловживає алкоголем: він вигадав, як майже рік уникати мобілізації
TSN
2025-01-16T16:09:39Z
У Дніпрі чоловік кинув димову гранату та спалив будинок сусідів
Украина Криминальная
2025-01-16T16:06:47Z
Двоє людей загинули в результаті нападу у школі
TSN
2025-01-16T16:06:24Z
У Кременчуці за пограбування колишнього військовослужбовця двох чоловіків засуджено на 7 років
Украина Криминальная
2025-01-16T15:51:48Z
Неймовірний порятунок: жінку оживили через 6,5 години після зупинки серця
Знай
2025-01-16T15:51:45Z
Адвокатку побили в ТЦК на Київщині, поліція розслідує справу
Khreschatyk
2025-01-16T15:51:30Z
У горах Румунії загубилось двоє українців
Европейская правда
2025-01-16T15:48:01Z
Затримано росіянина, який хотів потрапити з України до Словаччини – ДПСУ
1News
2025-01-16T15:40:03Z
Випив горілку "для сміливості": росіянин намагався перетнути українсько-словацький кордон
TSN
2025-01-16T15:39:11Z
Вже точно катастрофа: на російських танкерах був не лише мазут, масово мруть дельфіни
FaceNews
2025-01-16T16:10:33Z
Бійці Азова взяли в полон ескімоса на Торецьком напрямку: що відомо
GlavRed
2025-01-16T16:09:20Z
У Харкові презентували проєкт Концепції велосипедного руху
Мій Харків
2025-01-16T16:01:59Z
Дрони можуть використовувати вбивці: голова Нацполіції попередив про небезпеку
TSN
2025-01-16T15:51:57Z
Стальні "дреди" проти FPV: у РФ показали "інфернальний" танк з захистом, — Бутусов
Фокус
2025-01-16T15:42:30Z
За три дні ДТЕК повернув світло понад 31 тис. домогосподарств після обстрілів
ГЛАВКОМ NET
2025-01-16T15:39:48Z
Екскерівник «Спецжитлофонду» отримав підозру за махінацію з комунальною землею на Печерську
ГЛАВКОМ NET
2025-01-16T15:36:30Z
Зеленський дав оцінку ситуації на фронті
360ua.news
2025-01-16T15:33:17Z
Новопризначений начальник КМВА, який нині критикує Кличка, раніше ним захоплювався
ГЛАВКОМ NET
2025-01-16T15:27:39Z
На порталі «Дія» відновили ще одну послугу Дія.QR
AIN
2025-01-16T16:03:16Z
Китай планує побудувати гігантську електростанцію у космосі
InternetUA
2025-01-16T16:01:03Z
Секретар в смартфоні. OpenAI навчила ChatGPT планувати і робити справи замість вас
InternetUA
2025-01-16T15:46:03Z
Nintendo Switch 2 офіційно анонсована — названа дата релізу
ITC
2025-01-16T15:36:08Z
Перші рендери Samsung Galaxy S25 Slim: наскільки тонким буде його корпус?
ITC
2025-01-16T15:28:15Z
Запуск стейблкоїна USDD 2.0 на Tron з дохідністю 20% річних: сміятись чи плакати?
ITC
2025-01-16T15:16:48Z
Порносайти перевірятимуть вік користувачів за документами
Украина Криминальная
2025-01-16T15:16:02Z
Вперше за 10 років: частка Google у пошуковому трафіку впала нижче 90%
InternetUA
2025-01-16T15:01:12Z
Власникам Android настійно рекомендується видалити один додаток: який саме
Фокус
2025-01-16T14:55:35Z
Офіційний долар подешевшає: в НБУ оприлюднили курси
24tv
2025-01-16T16:06:52Z
Гривня поступово ослаблюватиметься: українцям розповіли, чи здорожчає долар в січні ще більше
Политека
2025-01-16T16:03:14Z
Чернявський очолив Агросем
AgroPortal
2025-01-16T16:00:33Z
Війна в Україні обійшлася росії в чверть резервів Фонду національного добробуту
iPress
2025-01-16T15:51:10Z
Мін’юст призначив нового гендиректора СЕТАМ
УкраинФорм
2025-01-16T15:42:37Z
США вдарили по тіньовому флоту: ціна доставки російської нафти злетіла в рази
Хвиля
2025-01-16T15:36:52Z
Хакери зламали AMD: викрали секретну інформацію і персональні дані клієнтів
InternetUA
2025-01-16T15:31:02Z
Астарта за рік сплатила 2,25 млрд грн податків
AgroPortal
2025-01-16T15:30:45Z
«Ліси України» заперечують причетність до схеми із заниження вартості експортної деревини
УкраинФорм
2025-01-16T15:27:20Z
Біатлоністи України здобули «золото» Всесвітньої Універсіади в естафеті
УкраинФорм
2025-01-16T16:00:29Z
Фаті зацікавив Тоттенгем, Вест Гем та Бешикташ — Sport.es
Football.ua
2025-01-16T15:58:48Z
Динамо Київ розібралося з болгарським ЦСКА
Football.ua
2025-01-16T15:58:48Z
Інтер придбає півзахисника Ньюеллс Олд Бойз
Football.ua
2025-01-16T15:31:01Z
Біатлон: результати жіночої індивідуальної гонки на етапі Кубка світу в Рупольдінгу
TSN
2025-01-16T15:27:05Z
Зоря вирушила на збори до Туреччини
Football.ua
2025-01-16T15:21:34Z
Райс — про перемогу над Тоттенгемом: Арсеналу не пощастило не забити десять голів
Football.ua
2025-01-16T15:04:21Z
Продовжить жити у розкоші: скільки зароблятиме Ф'юрі після закінчення кар'єри
24tv
2025-01-16T15:00:12Z
Україна провалила індивідуалку у Рупольдингу: лише одна із п'яти українок фінішувала у топ-60
24tv
2025-01-16T14:51:22Z
Покладіть в шафу туалетний папір: це роблять всі досвідчені господині
24tv
2025-01-16T16:03:30Z
Вікна сяятимуть чистотою дуже довго: додайте цей копійчаний засіб у воду для миття
TSN
2025-01-16T15:51:23Z
Гороскоп Таро по одній карті на 17 січня: на когось чекає великий сюрприз
Политека
2025-01-16T15:40:36Z
Святкове закушування "Рафаело": 200 г крабових паличок, сир і 2 яйця для легкої вечері
TSN
2025-01-16T15:39:05Z
Канабіс, коктейлі, розливне — 7 трендів крафтового пива у 2025 році
AIN
2025-01-16T15:36:18Z
Мандариновий торт без випікання: ідеальний зимовий десерт за 20 хвилин
24tv
2025-01-16T15:30:21Z
Видаляємо лід з доріжок: чи підійде для цього гаряча вода
24tv
2025-01-16T15:27:56Z
З ними важко будувати плани: 4 знаки зодіаку, які є найбільш нетерплячими
24tv
2025-01-16T15:06:01Z
Виправте помилку: куди потрібно переставити 1 сірник, щоб рівність стала вірною
TSN
2025-01-16T14:39:00Z
Собаки, які не "уживаються" вдома: ветеринар назвав ТОП-4 популярні породи
GlavRed
2025-01-16T16:06:57Z
GAVI надасть Україні всі вакцини за Національним календарем щеплень - МОЗ
УкраинФорм
2025-01-16T16:00:43Z
Вірус папіломи людини: що це за інфекція і чому вакцину додали до календаря щеплень
24tv
2025-01-16T15:57:25Z
Процедура «розщеплення мозку» з серіалу «Розрив» відома ще з 1940-х років — нейропсихологи пояснюють, як це працює в реальності
ITC
2025-01-16T15:28:04Z
Не всі знають: скільки можна тримати мокрий одяг у пралці - точний час
GlavRed
2025-01-16T15:27:52Z
Не 10 000: тренер розповів, скільки тисяч кроків треба ходити щодня, щоб худнути
TSN
2025-01-16T15:21:12Z
Штучний інтелект допоміг знайти "революційні" протиотрути від зміїних укусів
24tv
2025-01-16T15:06:42Z
Це треба знати: як часто можна ходити в сауну
24tv
2025-01-16T13:51:10Z
Фітнес-тренер назвав 8 помилок, які заважають людям схуднути після 50 років
Фокус
2025-01-16T13:36:23Z
MAN розсекретив дані про безпілотні вантажівки
AutoCentre
2025-01-16T16:06:24Z
Larte Design показала своє бачення флагманського BMW 760i
AutoCentre
2025-01-16T15:12:39Z
Названо найпопулярніші дизельні авто в Україні за 2024 рік
ГЛАВКОМ NET
2025-01-16T15:09:36Z
Розганяється до 330 км/год: представлено найшвидший і найдорожчий седан BMW
Фокус
2025-01-16T14:42:49Z
Власники Ford зможуть скаржитись на проблеми з авто виробнику прямо за кермом
AutoGeek
2025-01-16T14:24:55Z
Електричний Volkswagen ID.7 здивував реальним запасом ходу
AutoCentre
2025-01-16T14:13:21Z
Випустять прощальну версію: Lexus відмовляється від своєї найяскравішої моделі
Фокус
2025-01-16T13:57:20Z
Без людини: інженери створили робота, який буде самостійно заряджати електромобілі
AutoGeek
2025-01-16T13:27:14Z
Daimler Truck підбив підсумки продажу вантажівок та автобусів у 2024 році
AutoCentre
2025-01-16T13:10:05Z