MY.UAНовости
Гра в телеграм. Як ваш улюблений месенджер програмує ваше сприйняття новин
Гра в телеграм. Як ваш улюблений месенджер програмує ваше сприйняття новин

Гра в телеграм. Як ваш улюблений месенджер програмує ваше сприйняття новин

Починається з нібито розширених можливостей пізнання, а закінчується тим, що хтось командує, що ви маєте відчувати, читаючи новину.

Коли йдеться про телеграм-канали, більшість колег-медіаекспертів рекомендує взагалі не читати анонімних, бути вкрай обережними з авторськими й довіряти тільки «офіційним» каналам із синьою галочкою. Хоча часом і синя галочка не рятує — доведено Стівеном Кінгом, який не приїхав в Україну. Кажу про більшість медіаекспертів, бо є ще сувора меншість, яка рекомендує не використовувати телеграм узагалі, бо він непрозорий і за походженням російський. До речі, власне російські телеграм-канали всі експерти радять не читати за замовчуванням.

І всі ми давно знаємо, що в соцмережах і месенджерах ніхто ні за що не відповідає, що там легко поширюється дезінформація, російська і не лише; всі, зрештою, чули про «іпсо». Але рука тягнеться і тягнеться.

І це нормально. Бо заклики до «здорового інформаційного харчування» — наприклад, не цікавитись новинами, або дізнаватися про перебіг війни лише зі зведень Генерального штабу, або дивитися спільний телемарафон і більше нічого, — нікого не задовольняють. Люди хочуть розуміти, що відбувається, аби хоч якось прогнозувати, планувати, готуватися, а якщо буде необхідність — приймати рішення не за п’ять хвилин у паніці, як вранці 24 лютого.

Будьмо щирі: для деяких (багатьох) людей НЕзнання — це сила, бо коли вони не отримують інформації, то не поширюють її там, де не треба, не інтерпретують так, як не треба, не сіють паніки, не роздмухують конфліктів, не скуповують сіль і сірники і так далі. Але будьмо щирі й у тому, що ніхто з нас не вважає такою людиною себе самого. Ніхто не хоче бути об’єктом, усі мислять себе суб’єктами, а отже — людьми, які мають право знати більше і вже.

Власне, телеграм дає не лише миттєвий доступ до найважливіших новин; він — точніше, його «заборонена» медіаекспертами частина, — заманює відчуттям дотику до інформації, доступної обраним. Це і так звані «інсайди», які, звісно, пишуть ніякі не інсайдери, а маніпулятори-пропагандисти — але можна уявити, що з тобою справді діляться таємницями Офісу президента, Білого Дому і Кремля. Додатковий бонус — «расклады» і аналітика, побудована на нібито інсайдерських знаннях із численними натяками й підморгуваннями.

Звісно, у сфері аналітики про війну досі популярним «легітимним резидентам» є альтернатива — і менш токсична, і навіть цілком адекватна. Канали наших і зарубіжних мілітарних експертів, блогерів, деякі з них зараз служать в армії і пропонують погляд ізсередини. Без розголошення військових таємниць, із щирим намаганням щось пояснити й підказати цивільним, які мало знають і ще менше розуміють про війну. Тут, щоправда, теж є свої підводні камені. Наприклад, в один прекрасний день військовий і блогер Валерій Маркус, якому читачі звикли вірити, написав, що мешканцям цілого регіону варто евакуюватися:

На тлі численних інших прогнозів і страшилок щодо наступу з боку Білорусі це звучить як серйозне інсайдерське попередження, яким не слід легковажити. Невдовзі військовому та цивільному керівництву Рівненщини і Волині довелося заспокоювати перезбуджених журналістів і збентежених мешканців двох областей — переконувати їх, що ніяких таємних ознак наближення наступу з Білорусі на додачу до раніше озвучених офіційних прогнозів немає. Згодом перепросив і сам Маркус — ось так:

Хтозна, як правильно мали би сприйняти пораду їхати геть мешканці малоурбанізованого Полісся — переважно селян, яким евакуюватися, м’яко кажучи, важче, ніж міським хіпстерам. Сенс у тому, що автор телеграм-каналу, який заслужив — справді заслужив — повагу й довіру читачів, може необачним дописом збурити цілий регіон, а потім перепросити і… все. І нічого.

Це також і повідомлення суперутаємничених джерел: звідки який літак злетів, які запуски з якого моря спричинили чергову повітряну тривогу, в яких регіонах «насправді» треба бути обережними. Голос раціо скаже вам, що насправді треба йти в укриття тоді, коли скомандували, й виходити після відбою. Але ігнорування повітряних тривог, коли «ніби не до нас летить», — частина адаптації до життя в час війни. Ніхто не знає, яка частка правди в цих повідомленнях, чи вигадують їх автори каналів, чи беруть у знайомих військових. Військове командування точно не вповноважувало нікого писати в телеграм, де що злетіло. Ми майже ніколи не дізнаємося, коли не летіло, коли — летіло не до нас, коли — до нас, але впало чи було збите. Але підглянути в телеграмі й почутися повелителем траєкторій — це вже хоч трошки більше суб’єктності. 

Це також і новини з війни, яких не повідомляють в офіційних зведеннях, або з подробицями, яких у зведеннях не буває. Ось, наприклад, журналіст Богдан Мірошников щодня розповідає у своєму телеграм-каналі, як орки «посунули на наші позиції, але вигребли», і тепер у них «панікі нікакой нєт»; наші «непогано відпрацювали по окупантах», «зупинили контратаку і відправили ворогів до пекла». Маленькі щоденні епізоди великої війни за незалежність. Чи всі вони відбувалися насправді? Чи все було саме так? Перевірити це доступними простим смертним методами неможливо. Як і з’ясувати, звідки, власне, автор це все знає. Але ті, хто хоче слухати пульс війни, отримує таку змогу.

Хтось скаже, що проблема не в телеграмі й усе те саме можна прочитати у вайбері, ICQ, The New York Times або у шкільній стінгазеті. Це ніби й правда, та все ж саме телеграм — формат і закономірності поширення та споживання контенту в ньому — диктує свої правила гри навіть тим людям і організаціям, які за інших обставин, на інших платформах, діють інакше.

І ось мій улюблений приклад — емодзі на початку повідомлень. Перше, що людина бачить у списку каналів і чатів у телеграмі — початок тексту найновішого повідомлення, аналог короткого заголовка у стрічці новин. Ці кілька слів на вагу золота — від того, чи зачеплять вони читача, залежить, чи клікне він на повідомлення, чи зайде на канал, чи взаємодіятиме з контентом. Автори каналів вигадали починати свої повідомлення з невербальних сигналів — картинок-емодзі.

Червоні знаки оклику — найпростіший спосіб прокричати читачеві «зверни увагу на це!» Щоправда, так багато повідомлень у стрічці телеграма починається з цих знаків оклику, що врешті вони припиняють працювати. Це як виділити всі заголовки у стрічці новин червоним жирним капслоком. Для цього ж використовується значок блискавки (сигнал, що новина оперативна, гаряча), полум’я тощо.

Є також практика використовувати емодзі, які задають тему: якщо про зерно — колосок, про футбол — м’ячик, про песиків — песик, про літаки — літак. Такі собі візуальні теги. В принципі, навіть зручно, якщо, звісно, картинки справді відповідають змісту.

Але ось наступний крок — емодзі, які означають, власне, емоції.

 

У такий спосіб телеграм-канали роблять з аудиторією те, чого зазвичай не роблять традиційні ЗМІ, окрім зовсім уже орвелівських пропагандистів. Вони програмують читача на сприйняття новини ще до того, як той почне читати заголовок. Сигналізують йому: «Злись! Росіяни вдарили дронами по Дніпру». Або «Радій! Америка дає нам ще чотири хаймарси». Або: «Зараз буде новина про заяву Путіна, але не сприймай її всерйоз — він просто клоун». І оскільки розбачити емодзі неможливо, діє це гарантовано, як електроди в мозку.

Уявляєте, як ведуча теленовин перед кожним повідомленням каже: «Зараз буде новина, яка викличе у вас гнів і ненависть?» Такого не було навіть у програмі «Время» на радянському телебаченні. Але ця штука працює саме так (в оригіналі вона анімована):

Без гнівної мордочки читач міг би обрати інший спосіб сприйняття цієї новини — зрадіти, що в Росії вичерпуються власні ракети, адже постачання іранських ще вилами по воді писане.

Звісно, що впливу цих картинок люди не усвідомлюють. Якби провести експеримент і навмисно перемішати картинки — наприклад, поставити клоуна перед новиною про обіцянку Байдена дати нові хаймарси, а реготливий смайлик — перед новиною про ракетний удар по Дніпру, — певно, люди відчули б дисонанс… Або ні. Адже телеграм — це територія супершвидкого повідомлення і споживання інформації. І, можливо, людей справді можна програмувати на сприйняття певних новин, яке суперечить їхнім власним поглядам?

Моралі та закликів до інформаційного целібату в кінці мого тексту не буде: все одно кожен, напевно, вважає, що на нього всі ці фокуси не впливають. Хіба що одна порада: спостерігайте за своїми емоціями, коли споживаєте контент інформаційних телеграм-каналів, і постарайтеся вчасно зупинитись. Я, наприклад, ледве опанував себе, захопившись у вересні читанням російських «воєнкорів» — у їхніх каналах тоді було багато приємного українському читачу. Зараз не зазираю, хоч і дуже хочеться — що там вони пишуть про нібито загиблого Стремоусова? Краще почитаю трохи пізніше, але без токсичних інформаційних впливів на мозок.

Фото: Ivan Radic/Flickr

Теги по теме
Соцмережі
Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Ізраїль знищив активний дослідницький центр ядерної зброї в Ірані — Axios
ZN UA
2024-11-15T18:42:07Z
У Турині стались сутички на протесті проти уряду Мелоні: постраждали 15 поліцейських
Европейская правда
2024-11-15T18:39:02Z
Фіцо розповів, скільки часу блокуватиме вступ України до НАТО
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T18:36:34Z
Чи припинить Трамп постачання зброї та допомоги в Україну? Прогноз Politico
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T18:36:28Z
Нардепу-зраднику обрали запобіжний захід: що відомо
TSN
2024-11-15T18:36:07Z
Міністра охорони здоровʼя Хорватії арештували за корупцію
УкраинФорм
2024-11-15T18:33:16Z
Трамп подав до суду на американські ЗМІ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T18:33:00Z
Міністр оборони Німеччини розповів, чи є в нього амбіції стати кандидатом у канцлери
Европейская правда
2024-11-15T18:19:41Z
Зеленський готує зміни щодо податків і мобілізації: головне з інтерв'ю з Подоляком
24tv
2024-11-15T18:06:49Z
“Де би ти не була”: PARFENIUK з камерним оркестром у новій відеороботі
Storyboom
2024-11-15T18:42:28Z
Дизайнери назвали 5 культових стилів інтер'єру, які вони просто обожнюють
24tv
2024-11-15T18:42:03Z
Музика до вистави «Косачка» з’явилась на Spotify і Apple Music
Вива
2024-11-15T18:18:45Z
Селена Гомес шкодує про ранню популярність
360ua.news
2024-11-15T18:12:41Z
Надя Дорофєєва вперше повідомила про майбутнє материнство - деталі
GlavRed
2024-11-15T17:28:29Z
Оля Полякова потролила Лесю Нікітюк, яку заскочила в обіймах свого 62-річного чоловіка
TSN
2024-11-15T17:22:10Z
Лілія Ребрик одягла 8-місячну доньку в незвичний total black образ і розповіла про її зміни
TSN
2024-11-15T17:21:24Z
Вагітна дружина Остапчука показалася топлес за декілька тижнів до пологів: "Просто пощастило"
TSN
2024-11-15T17:21:05Z
"Своя Епоха": Третя штурмова випустила альбом з топвиконавцями України, деталі
Фокус
2024-11-15T17:15:46Z
Результат на мільйон: для чого француженки кидають пральний порошок в унітаз
GlavRed
2024-11-03T18:27:51Z
Не новий тренд: для чого у чай можуть додавати сіль
24tv
2024-11-15T18:42:57Z
Ця вправа покращить пам'ять і роботу мозку: працездатність та активність підвищаться в рази
TSN
2024-11-15T18:21:34Z
Тривалий стрес веде до проблем з пам'яттю і проявів надмірної тривожності
FaceNews
2024-11-15T18:03:55Z
Шишка після щеплення у кішки? Як дізнатися, чи це не поствакцинальна саркома
Знай
2024-11-15T17:51:15Z
МСЕК замінять новою системою встановлення та підтвердження інвалідності - рішення уряду
УкраинФорм
2024-11-15T16:44:45Z
Зворотний ефект: чому кава викликає сонливість
24tv
2024-11-15T16:30:27Z
Потрібно їсти частіше. Дієтологи назвали найкорисніші сорти риби
Фокус
2024-11-15T15:36:42Z
Алкоголь і спорт: чи можна поєднувати без ризиків для здоровʼя
24tv
2024-11-15T15:36:11Z
Угорщина блокує понад 6 мільярдів євро для України: в ЄС придумали нове рішення
24tv
2024-11-15T18:45:16Z
Зимова "єПідтримка": Кабмін затвердив дату початку виплат 1000 гривень
Хвиля
2024-11-15T18:42:22Z
Канцлер Австрії після припинення поставок "Газпрому": Не піддамось шантажу Путіна
Европейская правда
2024-11-15T18:37:40Z
Гетманцев назвав суму надходжень до держбюджету від детінізації
1News
2024-11-15T18:30:56Z
Український спеціаліст за креслення і розрахунки для російських АЕС отримав 10 років ув’язнення
InternetUA
2024-11-15T18:27:28Z
Газпром відзавтра припиняє поставки газу австрійській компанії через Україну
УкраинФорм
2024-11-15T18:27:22Z
Кабмін змінив критерії бронювання працівників
ZN UA
2024-11-15T18:21:36Z
Галущенко анонсував будівництво у 2025 році понад 800 МВт вітрової генерації
УкраинФорм
2024-11-15T18:12:39Z
Росія знову використала енергетику, як зброю - австрійський міністр
УкраинФорм
2024-11-15T18:12:38Z
Для українців збудують 50 тисяч квартир: хто отримає соціальне житло
Хвиля
2024-11-15T18:45:22Z
Яке церковне свято 16 листопада за новим календарем: головні заборони дня
Политека
2024-11-15T18:42:38Z
Зміна місця служби: за перший день роботи нової функції в «Армія+» вже подали понад 600 рапортів
УкраинФорм
2024-11-15T18:37:06Z
Змушував підлеглих будувати будинки. На Дніпропетровщині викрито командира військової частини
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T18:27:51Z
Особам з інвалідністю платитимуть більше: Кабмін затвердив законопроєкт
Политека
2024-11-15T18:27:50Z
В Армія+ з’явилася функція зміни місця служби: як нею скористатись
24tv
2024-11-15T18:27:14Z
Купили машину – попрощалися із субсидією? За що можуть позбавити державну допомогу
Знай
2024-11-15T18:21:22Z
У Житомирі відкрили реабілітаційний центр для дітей з особливими потребами
УкраинФорм
2024-11-15T18:18:55Z
Китай вперше поставив Росії зброю для війни проти України – ЗМІ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T18:15:40Z
Жовта смуга на унітазі зникне назавжди: народний метод працює безвідмовно
24tv
2024-11-15T18:36:27Z
Додайте яскравих фарб до свята з Аперолем: простий рецепт улюбленого коктейлю
24tv
2024-11-15T18:06:56Z
Догляд за птахами взимку: способи продовжувати забезпечувати їх водою в холодні місяці
24tv
2024-11-15T17:51:54Z
Що добре роз'їдає іржу на плитці: сім перевірених домашніх засобів, які впораються не гірше за хімію
TSN
2024-11-15T17:22:02Z
3 ложки на квадратний метр – бліх, кліщів і клопів у курятнику більше не буде
TSN
2024-11-15T17:22:02Z
В якому режимі найкраще прати пуховик: він не зіб'ється і матиме вигляд нового
TSN
2024-11-15T17:21:53Z
Як позбутися неприємного запаху з взуття: прості лайфхаки, які працюють
24tv
2024-11-15T17:21:16Z
Додайте зубну пасту в оцет – і надовго позбудетеся найпопулярнішої проблеми
TSN
2024-11-15T17:21:09Z
Хрусткі зовні та ніжні всередині: як приготувати курячі крильця
Фокус
2024-11-15T17:15:25Z
"Перехід в Реал – зрада": володар "Золотого м'яча-2024" визначився із майбутнім клубом
24tv
2024-11-15T18:45:30Z
Коронують нове обличчя боксу: суперник Мейвезера зробив прогноз на бій Тайсона та Пола
Фокус
2024-11-15T18:21:19Z
Баскетбол: «Дніпро» обіграв «Запоріжжя», перемоги «Київ-Баскета» та «Старого Луцька»
УкраинФорм
2024-11-15T18:15:37Z
Трубін: Натхнені вашою підтримкою йдемо за результатом
Football.ua
2024-11-15T18:12:27Z
Тренер Шахтаря: Якщо обіграємо ПСВ, я не впевнений, що моя родина і друзі спілкуватимуться зі мною
Football.ua
2024-11-15T17:57:55Z
Онлайн-трансляція пресконференції Реброва перед матчем Грузія – Україна
24tv
2024-11-15T17:55:25Z
Він ср*ний у**бок, – Тайсон пояснив, чому дав ляпаса Полу на битві поглядів
24tv
2024-11-15T17:54:36Z
Челсі та Тоттенгем не лякає цінник Забарного в 50 млн фунтів стерлінгів
Football.ua
2024-11-15T17:28:12Z
Мельгоса оголосив стартовий склад України U-21 на матч проти Португалії
Football.ua
2024-11-15T17:15:48Z
Тепло повертається: чи буде ще в Україні +15 градусів і більше
24tv
2024-11-15T18:45:55Z
Гороскоп Таро для всіх знаків Зодіаку на 16 листопада: настають напружені часи
Политека
2024-11-15T18:30:24Z
На Чернігівщині росіяни створюють фейкову "перемогу" – DeepState
TSN
2024-11-15T18:27:53Z
Після потепління різко вдарять морози, будуть снігопади та хуртовини: відома дата
GlavRed
2024-11-15T18:27:39Z
Не востаннє: навіщо росіяни пробували прорватися у Куп'янськ
24tv
2024-11-15T17:36:51Z
Масований обстріл Одеси: куди "прилетіли" дрони і що відомо про загиблу жінку
TSN
2024-11-15T17:36:19Z
У Києві нагородили службових собак - серед них вівчарка-сапер Арні та доберман-рятувальник Ханна
Комсомольская правда
2024-11-15T17:34:12Z
Зеленський показав роботу 79 десантно-штурмової бригади
УкраинФорм
2024-11-15T17:13:59Z
Коли потепліє, чи будуть снігопади, мороз, рання зима: інтерв'ю з синоптикинею Укргідрометцентру
24tv
2024-11-15T17:06:22Z
Невагомість та крики: люди пережили жах під час авіаперельоту і розвернули літак
Фокус
2024-11-15T18:21:15Z
На Полтавщині в експосадовця Держказначейства виявили необґрунтованих активів на суму понад $61 млн
Украина Криминальная
2024-11-15T18:15:23Z
В Черкасах дитину госпіталізували із цирозом печінки після видалення зубів: справу розслідують
24tv
2024-11-15T17:51:41Z
Катування євромайданівців: Верховний суд залишив 6-річне ув’язнення для ексберкутівця
УкраинФорм
2024-11-15T17:34:07Z
Представник ТЦК відкрив стрілянину під Києвом: Міноборони відреагувало
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T17:21:42Z
В українському суді вирішили підзаробити на мобілізції: корупційна схема принесла чимало грошів організатору
Политека
2024-11-15T17:04:04Z
Іспанська поліція знайшла 4000 кг кокаїну на рибальському судні
Европейская правда
2024-11-15T16:16:14Z
Вимагали ₴80000 неіснуючого боргу – у Сумах затримали двох зловмисників
Украина Криминальная
2024-11-15T16:06:02Z
Двоє правоохоронців налагодили схему наживи: їх клієнтами стали ухилянти, подробиці
Политека
2024-11-15T16:01:14Z
Вчені винайшли алгоритм, що зламує роботів зі штучним інтелектом у 100% випадків
InternetUA
2024-11-15T18:42:17Z
Xiaomi розкрила графік глобального розгортання HyperOS 2
InternetUA
2024-11-15T18:22:47Z
Ілоне, у вас трубу прорвало! З «Х» планують видалятися зірки і офіційні сторінки
Детектор М
2024-11-15T18:22:44Z
Слухові апарати зі штучним інтелектом
TSN
2024-11-15T18:21:47Z
Сонце сяє 24 години на добу: яка країна світу майже ніколи не спить
24tv
2024-11-15T18:15:11Z
Переконав кинути роботу і піти за ним: як робот викрав 12 великих "колег" іншого виробника – відео
TSN
2024-11-15T18:06:57Z
Колишній бос Google каже, що віддаленим працівникам «не світить» підвищення без повернення в офіси
ITC
2024-11-15T17:46:47Z
Глобальне потепління загрожує життєвому шляху океану
Portaltele
2024-11-15T17:45:47Z
Британський орган захисту прав споживачів подав до суду на Apple на $3,75 млрд через правила iCloud
Portaltele
2024-11-15T17:45:33Z
Автопарк Укрпошта оновився місткими фургонами
AutoCentre
2024-11-15T18:18:10Z
Яким чудом Nissan X-Trail прискорюється 0-100 за 7 секунд
AutoCentre
2024-11-15T17:15:52Z
Відбувся перший публічний показ автобусів VDL Van Hool
AutoCentre
2024-11-15T16:16:03Z
Зимовий омивач в авто: як обрати не підробку
Взгляд
2024-11-15T15:42:58Z
Mercedes-Benz Trucks відкрив зарядний парк для електровантажівок
AutoCentre
2024-11-15T14:12:27Z
Водії зі стажем обов'язково возять в автомобілі пляшку з оцтом: навіщо так робити
TSN
2024-11-15T13:18:35Z
Зимові шини Michelin Alpin: як стати еталонним продуктом
AutoCentre
2024-11-15T12:34:06Z
В Україні зростає попит на «американців» із пробігом
ГЛАВКОМ NET
2024-11-15T10:51:55Z
Про низькотемпературні властивості олив 5W-30 чи 0W-30. Не все так однозначно?
AutoCentre
2024-11-15T10:42:55Z