MY.UAНовости
Гра в телеграм. Як ваш улюблений месенджер програмує ваше сприйняття новин
Гра в телеграм. Як ваш улюблений месенджер програмує ваше сприйняття новин

Гра в телеграм. Як ваш улюблений месенджер програмує ваше сприйняття новин

Починається з нібито розширених можливостей пізнання, а закінчується тим, що хтось командує, що ви маєте відчувати, читаючи новину.

Коли йдеться про телеграм-канали, більшість колег-медіаекспертів рекомендує взагалі не читати анонімних, бути вкрай обережними з авторськими й довіряти тільки «офіційним» каналам із синьою галочкою. Хоча часом і синя галочка не рятує — доведено Стівеном Кінгом, який не приїхав в Україну. Кажу про більшість медіаекспертів, бо є ще сувора меншість, яка рекомендує не використовувати телеграм узагалі, бо він непрозорий і за походженням російський. До речі, власне російські телеграм-канали всі експерти радять не читати за замовчуванням.

І всі ми давно знаємо, що в соцмережах і месенджерах ніхто ні за що не відповідає, що там легко поширюється дезінформація, російська і не лише; всі, зрештою, чули про «іпсо». Але рука тягнеться і тягнеться.

І це нормально. Бо заклики до «здорового інформаційного харчування» — наприклад, не цікавитись новинами, або дізнаватися про перебіг війни лише зі зведень Генерального штабу, або дивитися спільний телемарафон і більше нічого, — нікого не задовольняють. Люди хочуть розуміти, що відбувається, аби хоч якось прогнозувати, планувати, готуватися, а якщо буде необхідність — приймати рішення не за п’ять хвилин у паніці, як вранці 24 лютого.

Будьмо щирі: для деяких (багатьох) людей НЕзнання — це сила, бо коли вони не отримують інформації, то не поширюють її там, де не треба, не інтерпретують так, як не треба, не сіють паніки, не роздмухують конфліктів, не скуповують сіль і сірники і так далі. Але будьмо щирі й у тому, що ніхто з нас не вважає такою людиною себе самого. Ніхто не хоче бути об’єктом, усі мислять себе суб’єктами, а отже — людьми, які мають право знати більше і вже.

Власне, телеграм дає не лише миттєвий доступ до найважливіших новин; він — точніше, його «заборонена» медіаекспертами частина, — заманює відчуттям дотику до інформації, доступної обраним. Це і так звані «інсайди», які, звісно, пишуть ніякі не інсайдери, а маніпулятори-пропагандисти — але можна уявити, що з тобою справді діляться таємницями Офісу президента, Білого Дому і Кремля. Додатковий бонус — «расклады» і аналітика, побудована на нібито інсайдерських знаннях із численними натяками й підморгуваннями.

Звісно, у сфері аналітики про війну досі популярним «легітимним резидентам» є альтернатива — і менш токсична, і навіть цілком адекватна. Канали наших і зарубіжних мілітарних експертів, блогерів, деякі з них зараз служать в армії і пропонують погляд ізсередини. Без розголошення військових таємниць, із щирим намаганням щось пояснити й підказати цивільним, які мало знають і ще менше розуміють про війну. Тут, щоправда, теж є свої підводні камені. Наприклад, в один прекрасний день військовий і блогер Валерій Маркус, якому читачі звикли вірити, написав, що мешканцям цілого регіону варто евакуюватися:

На тлі численних інших прогнозів і страшилок щодо наступу з боку Білорусі це звучить як серйозне інсайдерське попередження, яким не слід легковажити. Невдовзі військовому та цивільному керівництву Рівненщини і Волині довелося заспокоювати перезбуджених журналістів і збентежених мешканців двох областей — переконувати їх, що ніяких таємних ознак наближення наступу з Білорусі на додачу до раніше озвучених офіційних прогнозів немає. Згодом перепросив і сам Маркус — ось так:

Хтозна, як правильно мали би сприйняти пораду їхати геть мешканці малоурбанізованого Полісся — переважно селян, яким евакуюватися, м’яко кажучи, важче, ніж міським хіпстерам. Сенс у тому, що автор телеграм-каналу, який заслужив — справді заслужив — повагу й довіру читачів, може необачним дописом збурити цілий регіон, а потім перепросити і… все. І нічого.

Це також і повідомлення суперутаємничених джерел: звідки який літак злетів, які запуски з якого моря спричинили чергову повітряну тривогу, в яких регіонах «насправді» треба бути обережними. Голос раціо скаже вам, що насправді треба йти в укриття тоді, коли скомандували, й виходити після відбою. Але ігнорування повітряних тривог, коли «ніби не до нас летить», — частина адаптації до життя в час війни. Ніхто не знає, яка частка правди в цих повідомленнях, чи вигадують їх автори каналів, чи беруть у знайомих військових. Військове командування точно не вповноважувало нікого писати в телеграм, де що злетіло. Ми майже ніколи не дізнаємося, коли не летіло, коли — летіло не до нас, коли — до нас, але впало чи було збите. Але підглянути в телеграмі й почутися повелителем траєкторій — це вже хоч трошки більше суб’єктності. 

Це також і новини з війни, яких не повідомляють в офіційних зведеннях, або з подробицями, яких у зведеннях не буває. Ось, наприклад, журналіст Богдан Мірошников щодня розповідає у своєму телеграм-каналі, як орки «посунули на наші позиції, але вигребли», і тепер у них «панікі нікакой нєт»; наші «непогано відпрацювали по окупантах», «зупинили контратаку і відправили ворогів до пекла». Маленькі щоденні епізоди великої війни за незалежність. Чи всі вони відбувалися насправді? Чи все було саме так? Перевірити це доступними простим смертним методами неможливо. Як і з’ясувати, звідки, власне, автор це все знає. Але ті, хто хоче слухати пульс війни, отримує таку змогу.

Хтось скаже, що проблема не в телеграмі й усе те саме можна прочитати у вайбері, ICQ, The New York Times або у шкільній стінгазеті. Це ніби й правда, та все ж саме телеграм — формат і закономірності поширення та споживання контенту в ньому — диктує свої правила гри навіть тим людям і організаціям, які за інших обставин, на інших платформах, діють інакше.

І ось мій улюблений приклад — емодзі на початку повідомлень. Перше, що людина бачить у списку каналів і чатів у телеграмі — початок тексту найновішого повідомлення, аналог короткого заголовка у стрічці новин. Ці кілька слів на вагу золота — від того, чи зачеплять вони читача, залежить, чи клікне він на повідомлення, чи зайде на канал, чи взаємодіятиме з контентом. Автори каналів вигадали починати свої повідомлення з невербальних сигналів — картинок-емодзі.

Червоні знаки оклику — найпростіший спосіб прокричати читачеві «зверни увагу на це!» Щоправда, так багато повідомлень у стрічці телеграма починається з цих знаків оклику, що врешті вони припиняють працювати. Це як виділити всі заголовки у стрічці новин червоним жирним капслоком. Для цього ж використовується значок блискавки (сигнал, що новина оперативна, гаряча), полум’я тощо.

Є також практика використовувати емодзі, які задають тему: якщо про зерно — колосок, про футбол — м’ячик, про песиків — песик, про літаки — літак. Такі собі візуальні теги. В принципі, навіть зручно, якщо, звісно, картинки справді відповідають змісту.

Але ось наступний крок — емодзі, які означають, власне, емоції.

 

У такий спосіб телеграм-канали роблять з аудиторією те, чого зазвичай не роблять традиційні ЗМІ, окрім зовсім уже орвелівських пропагандистів. Вони програмують читача на сприйняття новини ще до того, як той почне читати заголовок. Сигналізують йому: «Злись! Росіяни вдарили дронами по Дніпру». Або «Радій! Америка дає нам ще чотири хаймарси». Або: «Зараз буде новина про заяву Путіна, але не сприймай її всерйоз — він просто клоун». І оскільки розбачити емодзі неможливо, діє це гарантовано, як електроди в мозку.

Уявляєте, як ведуча теленовин перед кожним повідомленням каже: «Зараз буде новина, яка викличе у вас гнів і ненависть?» Такого не було навіть у програмі «Время» на радянському телебаченні. Але ця штука працює саме так (в оригіналі вона анімована):

Без гнівної мордочки читач міг би обрати інший спосіб сприйняття цієї новини — зрадіти, що в Росії вичерпуються власні ракети, адже постачання іранських ще вилами по воді писане.

Звісно, що впливу цих картинок люди не усвідомлюють. Якби провести експеримент і навмисно перемішати картинки — наприклад, поставити клоуна перед новиною про обіцянку Байдена дати нові хаймарси, а реготливий смайлик — перед новиною про ракетний удар по Дніпру, — певно, люди відчули б дисонанс… Або ні. Адже телеграм — це територія супершвидкого повідомлення і споживання інформації. І, можливо, людей справді можна програмувати на сприйняття певних новин, яке суперечить їхнім власним поглядам?

Моралі та закликів до інформаційного целібату в кінці мого тексту не буде: все одно кожен, напевно, вважає, що на нього всі ці фокуси не впливають. Хіба що одна порада: спостерігайте за своїми емоціями, коли споживаєте контент інформаційних телеграм-каналів, і постарайтеся вчасно зупинитись. Я, наприклад, ледве опанував себе, захопившись у вересні читанням російських «воєнкорів» — у їхніх каналах тоді було багато приємного українському читачу. Зараз не зазираю, хоч і дуже хочеться — що там вони пишуть про нібито загиблого Стремоусова? Краще почитаю трохи пізніше, але без токсичних інформаційних впливів на мозок.

Фото: Ivan Radic/Flickr

Теги по теме
Соцсети
Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Критик Путина прогнозирует мрачное окончание войны: какие города потеряет Украина
Comments UA
2024-05-19T10:06:21Z
Лавров назвал Путина "ишаком": что произошло во время встречи в Китае
Comments UA
2024-05-16T13:33:45Z
Конец "партнерства без ограничений": шокирующие итоги визита Путина в Си
TSN
2024-05-17T21:06:28Z
Безногому оккупанту на родине переломали руки: разборки во Владивостоке
Новости Украины
2024-05-19T08:18:48Z
Премьер Эстонии назвала причину недостаточной поддержки Киева Западом
Хвиля
2024-05-19T12:33:23Z
Зеленский рассказал, как положить конец российскому террору
Comments UA
2024-05-19T12:24:44Z
Как в в Золотой Орде: Путина и его делегацию в Пекине подвергли унизительной процедуре
Новости Украины
2024-05-16T15:57:20Z
Скандал в прямом эфире: Лавров жестко высмеял Путина и сравнил его с животным
TSN
2024-05-16T17:03:24Z
Зеленский рассказал, кто виноват в ситуации, которая возникла в Харьковской области
Comments UA
2024-05-16T13:06:35Z
"Аграрный социализм": почему сливочное масло в Европе можно купить вдвое дешевле, чем в Украине
Фокус
2024-05-17T10:36:56Z
В Украине изменились цены на мясо и сало: за сколько можно купить
Политека
2024-05-16T17:31:51Z
Писториус просит у немецкого правительства дополнительные 3,8 миллиарда евро для Украины
Известия Киев
2024-05-19T07:31:32Z
Банки и обменники готовятся ощутимо менять курс доллара: чего ожидать украинцам
Обозреватель
2024-05-16T18:48:12Z
ПФУ назвал 5 причин, по которым могут остановить начисление пенсии: как не остаться без денег
Знай
2024-05-19T12:30:48Z
Рабочие места сокращаются из-за ИИ, необходимо вводить безусловный доход – эксперт
ZN UA
2024-05-19T12:28:04Z
ПриватБанк зачислит на карты украинцев от 250 до 25 000 гривен: кому повезет
Знай
2024-05-17T12:30:39Z
Графики почасовых отключений света на вечер 17 мая
Известия Киев
2024-05-17T20:57:32Z
Отключения — по 12 часов в сутки. Что произошло в энергетике и когда украинцам вернут свет
Фокус
2024-05-16T13:06:26Z
Украинский военный рассказал, как началось наступление РФ на Харьковщине: "Это было где-то в 4 часа"
TSN
2024-05-18T18:18:35Z
Под Харьковом оккупанты попали в летнее место отдыха: есть раненые
Обозреватель
2024-05-19T10:06:02Z
Авиабомбы упали на больницу Волчанска, где засели кадыровцы. ВИДЕО и последствия
Новости Украины
2024-05-19T07:51:24Z
Как изменится погода сегодня, 19 мая: прогноз синоптиков
TSN
2024-05-19T04:21:25Z
Харьков снова под вражескими ударами: раздаются взрывы
Обозреватель
2024-05-19T12:33:56Z
роССия теряет контроль над небом в Крыму, - британская разведка
Известия Киев
2024-05-19T12:31:32Z
Стало известно, что ждет Сумщину: Что запланировал враг для этой области
Comments UA
2024-05-16T14:21:41Z
Град из трех тысяч гранат ATACMS уничтожил самые опасные самолеты РФ в Крыму, — Forbes
Фокус
2024-05-17T13:00:06Z
Не только электроэнергия ударит по кошельку: какая коммунальная услуга подорожает с 1 июня
Знай
2024-05-17T18:30:17Z
Погиб при выполнении боевого задания: Украина оплакивает известного летчика
Новости Украины
2024-05-19T10:22:12Z
В Украине засудили украинку за уклонение от мобилизации: как это произошло
Знай
2024-05-19T11:12:34Z
ВСУ уничтожили место накопления штурмовых подразделений армии РФ в Волчанске: ликвидированы десятки оккупантов. Видео
Обозреватель
2024-05-18T17:01:03Z
"В 50 раз больше, чем в ТЦК": в Минобороны рассказали, сколько человек уже ворвалось в "Резерв+"
TSN
2024-05-18T16:06:55Z
Могут ли вручить повестку на работе – ответ Минобороны
TSN
2024-05-19T12:27:03Z
Новый закон о мобилизации: кто должен обновить данные и где это можно сделать
TSN
2024-05-19T12:18:52Z
Одни воюют, а другие жируют: кто пытается расколоть украинское общество и какими методами
TSN
2024-05-19T05:06:55Z
Женщина проснулась посреди ночи и увидела перед собой незваного гостя
Фокус
2024-05-16T15:51:40Z
Узнайте, принадлежите ли вы к ним: когда и как можно получить одноразовую выплату
Знай
2024-05-17T16:18:24Z
Пассажиры начали кричать: невнимательный мужчина открыл дверь и упал с самолета
Фокус
2024-05-17T04:57:18Z
В трех областях Украины раздались взрывы
Корреспондент
2024-05-18T23:39:41Z
В Сумской области мужчина "под контролем полиции" дважды занимался сексом с женщиной
TSN
2024-05-16T14:36:23Z
В Киеве вспыхнул пожар: над Троещиной – черный столб дыма
TSN
2024-05-19T08:21:10Z
В Краснодарском крае РФ с рельсов сошли 8 грузовых вагонов и снесли линию электропередач
Обозреватель
2024-05-19T12:28:23Z
В Житомирской области парень за гаражами изнасиловал девочку
TSN
2024-05-19T11:21:49Z
В Киеве на Троещине вспыхнул пожар, столб дыма виден из разных районов: фото и видео
Обозреватель
2024-05-19T07:28:11Z
Знал, что произойдет беда: мужчина рассказал, как он выжил после масштабной авиакатастрофы
Фокус
2024-05-18T14:15:10Z
Румынские пограничники обнаружили в Тисе еще одно тело мужчины
Комсомольская правда
2024-05-17T17:34:05Z
В каком состоянии Александр Усик после победы и когда запланирован бой-реванш с Фьюри
VGorode
2024-05-19T07:12:05Z
Усик победил Фьюри: стал абсолютным чемпионом и повторил достижение 25-летней давности
Фокус
2024-05-18T23:42:45Z
Усик показал лицо после 111 пропущенных ударов от Фьюри. ФОТО, ВИДЕО
Новости Украины
2024-05-19T05:54:50Z
Непобедимый супертяж указал на "очень странную" ситуацию в бою Усик – Фьюри
Обозреватель
2024-05-19T10:22:38Z
Александр Усик установил уникальное достижение победив Тайсона Фьюри
Comments UA
2024-05-19T12:36:40Z
Фьюри был наказан за понты в ринге. Появились фото, что сделал Усик в ринге
Обозреватель
2024-05-19T12:19:47Z
Усик - Фьюри: на шоу избили легенду российского бокса
Telegraf
2024-05-18T18:30:19Z
Ломаченко тремя словами отреагировал на бой Усика
Обозреватель
2024-05-19T08:43:14Z
Чемпион мира по боксу в сверхтяжелом весе: жена Александра Усика трогательно поздравила любимого с победой/Александр Усик победил Тайсона Фьюри
Апостроф
2024-05-19T08:21:28Z
Вишневые, желтые и даже розовые: почему в СССР черные автомобили были большой редкостью
Обозреватель
2024-05-18T06:07:47Z
Как проверять качество бензина: водители могут сделать это дома
Апостроф
2024-05-17T14:57:36Z
Новый кроссовер Renault дешевле конкурентов рассекретили в деталях
Обозреватель
2024-05-17T15:34:49Z
У Renault Rafale появилась полноприводная версия от Alpine
AutoCentre
2024-05-16T13:16:17Z
Помогут обычные сода и цитрус: как сделать эффективное средство для мытья фар
Апостроф
2024-05-18T17:24:20Z
В прифронтовых районах замечены армейские внедорожники Mitsubishi
AutoCentre
2024-05-18T17:16:54Z
На дорогу вернули 101-летний Ford Model T
AutoCentre
2024-05-19T09:10:29Z
Какое транспортное средство неправильно было поставлено на стоянку? Хитрый тест по ПДД
Обозреватель
2024-05-19T03:07:14Z
Как быстро отремонтировать фары и сэкономить деньги: лайфхак от механика
Апостроф
2024-05-18T23:18:02Z
Ученые увидели в черной дыре то, что предсказывал Эйнштейн
ZN UA
2024-05-18T14:32:22Z
Самое большое "зеркало" на Земле видно даже из космоса: из чего оно сделано
Фокус
2024-05-19T11:42:14Z
Эйнштейн был прав: ученые нашли доказательства его теории внутри черной дыры
TSN
2024-05-18T19:07:59Z
Как древним египтянам удалось построить огромные пирамиды: найдена подсказка
ZN UA
2024-05-17T12:22:50Z
Огромный голубой шар: в Португалии зафиксировали падение метеорита. Видео
Апостроф
2024-05-19T11:58:13Z
Землю истощает затяжная магнитная буря: ее мощность возрастет еще больше
Апостроф
2024-05-19T11:36:38Z
Великая тайна человечества: ученые уверены, что они нашли разгадку того, как были построены пирамиды в Египте
Фокус
2024-05-18T15:06:44Z
Сеть взорвалась мемами из-за перебоев в Резерв+
Корреспондент
2024-05-18T16:39:25Z
Пропала мобильная связь: как быстро переключиться на другого оператора
Политека
2024-05-17T13:10:28Z
Как отчистить раковину из нержавейки без химии: лучшие способы
Обозреватель
2024-05-19T10:07:31Z
Четыре знака Зодиака ждет большая удача до конца мая
Telegraf
2024-05-18T10:27:23Z
Главные везунчик мая: каких знаков Зодиака ждут приятные перемены
Telegraf
2024-05-17T08:12:23Z
Следует быть очень осторожным: 8 фраз, используемых манипуляторами
Апостроф
2024-05-17T15:54:04Z
Итальянцы будут в шоке: эту ошибку допускают абсолютно все во время приготовления болоньезе
Marie Claire
2024-05-19T12:40:25Z
Как приготовить полезную шаурму, которая не испортит фигуру: простой рецепт перекуса/Хозяйке на заметку
Апостроф
2024-05-19T11:21:58Z
Летние счастливчики: три знака Зодиака, которым повезет летом 2024 года
Фокус
2024-05-19T09:42:36Z
Будете довольны урожаем: лучшие даты мая, чтобы высадить помидоры
Апостроф
2024-05-18T17:42:45Z
Грязная духовка - позор кухни: как быстро ее отмыть без больших затрат времени и сил
Знай
2024-05-17T11:51:45Z
Победительница "Евровидения" Руслана Лыжичко похвасталась шикарным домом для отключений света
Знай
2024-05-19T05:51:53Z
Известная украинская певица на фоне алкогольной зависимости неожиданно заговорила об измене: "Пропасть"
TSN
2024-05-17T11:21:18Z
Украинцы довели предательницу Наташу Королеву до нервного срыва: росСМИ рассказали о состоянии певицы
Обозреватель
2024-05-17T11:13:17Z
Антин Мухарский отреагировал на заявления о своем выезде из Украины и ответил, вернется ли
Апостроф
2024-05-17T08:42:06Z
Впечатлена целостностью твоего внутреннего покоя: Могилевская посетила концерт Макса Барских/Могилевская зажигала на концерте, как девочка
Апостроф
2024-05-19T12:21:58Z
У победителей "Евровидения-2024" Nemo забрали награду - хрустальный микрофон
TSN
2024-05-19T11:33:04Z
Брэд Питт победил Анджелину Джоли: подробности
Новости Украины
2024-05-17T15:54:03Z
Звезда "Квартала" Ирина Гатун "отморозилась" после позорной шутки: "Адекватные люди понимают"
Знай
2024-05-17T19:30:03Z
Ирина Билык отреагировала на выступление Украины на "Евровидении-2024" и призналась, что бы она изменила
TSN
2024-05-17T13:51:46Z
Признают непригодным и исключат из учета: с какими болезнями глаз не мобилизуют
Апостроф
2024-05-17T06:15:29Z
Овощной салат не принесет пользы: врачи объяснили, почему нельзя есть вместе огурцы и томаты
Знай
2024-05-16T14:51:27Z
Чем поливать морковь: рецепт натурального удобрения
Политека
2024-05-17T14:40:27Z
Можно ли снизить давление, если парить ноги: правда и мифы о распространенном методе
Апостроф
2024-05-17T12:06:44Z
Основные преимущества витамина C для здоровья: что следует знать
Обозреватель
2024-05-19T12:31:11Z
Цветочное полнолуние: что значит и как с пользой использовать это время
Апостроф
2024-05-19T12:12:14Z
Ученые перевернули мир с ног на голову - для чего людям нужен сон и точно ли он "лечит"
Знай
2024-05-18T16:51:46Z
6 популярных салатов, которые следует добавить в свое питание
Обозреватель
2024-05-19T04:17:57Z
Диетически и очень вкусно: рецепт кус-куса с овощами
Telegraf
2024-05-17T13:33:26Z