MY.UAНовини
«Західна зброя не в тих руках». Моніторинг російської дезінформації 31 жовтня — 6 листопада 2022 року
«Західна зброя не в тих руках». Моніторинг російської дезінформації 31 жовтня — 6 листопада 2022 року

«Західна зброя не в тих руках». Моніторинг російської дезінформації 31 жовтня — 6 листопада 2022 року

Упродовж тижня російський агітпроп маніпулював темою постачання в Україну західної зброї та залякував «глобальним вторгненням в Україну» наприкінці листопада.

Іn English

Починаючи з 24 лютого «Детектор медіа» моніторить українські соцмережі та  в щоденному режимі документує хроніку російської дезінформації навколо військового наступу Росії на Україну. Нещодавно ми почали робити також щотижневі огляди.

За тиждень, із 31 жовтня по 6 листопада 2022 року, аналітики та аналітикині «Детектора медіа» зафіксували близько пів сотні дезінформаційних вкидів, які російські пропагандисти поширюють задля досягнення політичних цілей Росії. Цього тижня агітпроп розповідав світу про те, що Україна втрачає підтримку Заходу й скоро залишиться без зброї; запевняли, що згідно зі статутом ООН Росія має право денацифікувати кого хоче; стверджували, що Росія воює не на повну силу й от-от розпочне «глобальний наступ».

Читайте огляди російської дезінформації за попередні тижні: 26 вересня — 2 жовтня39 жовтня10–17 жовтня, 17—24 жовтня, 24—31 жовтня.

«Україна не цінує допомогу від західних держав, а тому — втратить її»

Цього тижня пропагандисти намагалися переконати свою аудиторію в тому, що Україна використовує західну зброю не за призначенням. Наприклад, про це написало фінське видання Yle з посиланням на інтерв’ю зі старшим комісаром Національного бюро розслідування (Keskusrikospoliisi) Крістером Альгреном. Журналіст стверджує, що цей посадовець говорить про наявність у кримінальної поліції Фінляндії даних щодо ймовірності потрапляння зброї, призначеної для українських військових, до злочинних угруповань у цій країні. У матеріалі йдеться, що ця стрілецька зброя вже у Фінляндії, нібито її знаходили й у решті скандинавських країн. Однак в МВС України кажуть, що є всі підстави вважати, що викладена в статті інформація «дещо додумана журналістом і не відповідає словам представника поліції, в якого брали інтерв’ю». Адже фінський комісар у цьому інтерв’ю каже, що розслідування триває, і не називає жодного доказу, а лише робить припущення. Проте видання на основі його слів поширює російський наратив про те, що зброя, яку міжнародні партнери надають українським військовим, потрапляє до злочинців в Європі. Російська пропаганда вже не вперше поширює інформацію про те, що західна зброя, яку Україні надають партнери, не використовується за призначенням, а розкрадається, продається за кордон, потрапляє до злочинців тощо. Проте на цьому маніпуляції щодо зброї, яку отримує Україна, не закінчилися.  

Пропагандисти також запевняли, що зброю Україні скоро перестануть надавати. Такі висновки вони робили на основі статті італійського видання Il Messaggero. Мовляв, західна Європа поступово відмовляється від підтримки України та припиняє поставку зброї. Насправді в статті з заголовком «Рим заморожує наказ про нову зброю для Києва. Але підтримка України залишається», йдеться не про те, що Італія відмовляється від постачання зброї для України. А лише про те, що Італія  чекає на візит керівника НАТО Єнса Столтенберга, аби скоординувати плани щодо постачання Україні зброї. Росії вигідно поширювати меседж про те, що невдовзі Україна залишиться без зброї, а винним у цьому нібито є керівництво України, яке не контролює те, що відбувається зі зброєю. Однак перші меседжі про те, що зброя потрапляє не в ті руки, з’явилися ще у березні в анонімних телеграм-каналах, що контролюються ГРУ.

«Громадянська війна й втрата суверенітету»

Також цього тижня в інфопросторі були пропагандистські меседжі про те, що Україна втратила свій суверенітет ще у 2014 році. Мовляв, крім суверенітету, вісім років тому Україна також втратила прихильність народу. Насправді Україна є і залишається суверенною державою. Увесь цивілізований світ не визнав незаконну анексію українського Криму Росією. А зараз, на тлі повномасштабного вторгнення Росії на території України ми залишаємося союзниками демократичних країн й нас активно підтримують міжнародні партнери: постачанням зброї, дипломатичним партнерством чи, наприклад, наданням статусу кандидата в ЄС. Світова спільнота також не визнає результати незаконних референдумів, які Росія проводить на окупованих територіях.

Цей меседж пропагандисти намагалися підживити й фейком про те, що в деяких країнах визнають результати незаконних референдумів, які Росія проводить на окупованих територіях України. Мовляв, в іспанських підручниках з’явилася карта Росії з Херсоном, Запоріжжям та окупованою територією Донбасу. Пропагандисти запевняли, що навчальний посібник виданий у Барселоні — столиці Каталонії й назвали це натяком на бажання Каталонії відокремитися від Іспанії за допомогою референдумів. Проте росіяни поширили карту з підручника з географії для шостого класу, який виданий не в Іспанії, а Міністерством народної освіти Мексики  у 2016 році. На оригінальній карті видно, що Україну зображено у межах 1991 року. У Росії звичайну карту відредагували за допомогою фоторедактора із пропагандистською метою. У такий спосіб пропагандисти прагнуть створити видимість того, що західні країни поступово починають визнавати те, що південні та східні області України відтепер нібито належать Росії. Проте це — не так.

Велич Росії протягом тижня пропагандисти намагалися підтвердити меседжем про те, що Росія може карати нацистів там, де захоче. Такий меседж поширюють у телеграм-каналах. Мовляв, Статті 106 і 107 Статуту ООН дозволяли Росії напасти на Україну. Нібито ці статті надають «переможцям» Другої світової війни право вживати заходів проти «ворожих країн». Для цього їм потрібно повідомити про свої плани іншим «країнам-переможцям», але не обов’язково отримувати їхню згоду. Однак у телеграм-каналах спотворили зміст Статуту ООН. У статтях 106 та 107 йдеться про те, що сторони Декларації мають співпрацювати щодо збереження миру та про заходи, які вживають до «ворожих країн». Однак,  «сторони»  —  ті,  країни, які підписали установчий документ, а не лише «країни-переможниці». Також Комітет ООН ще в 1995 році пропонував виключити зі статуту так звані положення про «ворожу державу», оскільки вони застаріли. Проте у такий спосіб Росія вкотре виправдовує себе та свої злочинні дії в Україні. Мовляв, бачили «загрозу» в поширенні нацизму й були вимушені втрутитися.< Також війну в Україні, яку розпочала Росія, цього тижня вкотре намагалися видати за громадянську. За словами пропагандистів, напад Росії на Україну — це не іноземна інтервенція, а «громадянська битва двох частин російського народу». Меседж про так звану громадянську війну — не новий. Його поширюють ще від 2014 року, коли Росія загарбала український Крим та напала на Донецьку й Луганську області. Агітпроп намагається виправдати дії в Росії в такий спосіб й заперечити її агресивну політику щодо України підмінюючи поняття й називаючи окупацію українських територій «возз’єднанням земель й народу».

«Помста за агресію та початок глобального наступу»

Також російські пропагандисти вкотре намагаються перекласти відповідальність за свою агресію й злочини на Україну та українців. Цього разу — називаючи масовані ракетні удари, які вчиняє Росія, помстою за контрнаступальні дії України. Мовляв, масовані удари по цивільній інфраструктурі України зранку 31 жовтня «частково» є відповіддю Росії, але нібито «це не все, що вони можуть зробити». Меседж про те, що Росія завдає ударів по критичній інфраструктурі «у відповідь» почали просувати після масованих обстрілів 10 жовтня. Тоді це нібито було «помстою» за удар по Кримському мосту. Однак Росія закидує українські міста ракетами не за щось, а тому, що є агресором. А такі меседжі лише перекладають провину з неї на Україну. Мовляв, саме Україна — агресор, а Росія нападає лише тому, щоб захистити себе та своїх громадян від потенційної загрози.

Крім цього, в інфопросторі з’явився меседж й про те, що в Україні забороняють публікувати фото «прильотів», щоб приховати невдачі в роботі протиповітряної оборони. Пропагандисти стверджують, що Служба безпеки України встановлюватиме особи всіх, хто публікував фото чи відео результатів влучення російських ракет на об'єктах інфраструктури. Нібито це пов’язано з тим, що стане відомою реальна картина руйнувань, і влада не зможе піаритися на високому відсотку збитих ракет. Росіяни намагаються залякати українців, посіяти сумніви щодо якісної роботи влади та військових й спровокувати паніку. Мовляв, насправді росіяни досягають всіх поставлених цілей, ППО не працює, а просячи не публікувати фото прильотів влада хоче приховати реальну картину.

Залякування Росії продовжилися меседжем про те, що глобальний наступ розпочнеться наприкінці листопада. Така теза — теж не нова. Кожну поразку Росії агітпроп намагається виправдати тим, що Росія не воює на повну силу, однак невдовзі точно почне. За однією з версій пропагандистів, так званий глобальний наступ мав розпочатися на початку листопада. Однак потім війну в повну силу перенесли вже на кінець листопада, пояснюючи це тим, що у Росії підготують резерви та почнуть «витягувати на фронт все те, що так довго готували й розробляли».

Теги за темою
російська агресія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Сили оборони уразили нафтобазу «Ліскінська» у Воронезькій області РФ - Генштаб
УкраинФорм
2025-01-16T12:15:28Z
Уперті і галасливі гурмани: експерт розповів, яких собак він би не завів удома
Фокус
2025-01-16T12:15:23Z
Олександр Педан долучився до проєкту про захисників та захисницю, які підкорять Кіліманджаро
24tv
2025-01-16T12:09:32Z
Пенсіонери можуть отримати додаткові 2300 грн: хто матиме доплати
TSN
2025-01-16T12:06:46Z
Яскраві кадри: Третя штурмова показала добірку уражень по автотехніці росіян на Харківщині
TSN
2025-01-16T12:06:36Z
«I’m Fine»: Укрпошта випустила марку, присвячену стійкості українців
VGorode
2025-01-16T12:06:06Z
Ізраїль передав Україні сотні зарядних станцій
Комсомольская правда
2025-01-16T12:01:54Z
«Найкраще у вашому житті попереду». Як телемарафон тримає нас в курсі пророцтв, астропрогнозів та передбачень
Детектор М
2025-01-16T12:01:52Z
У Курській області дезертували шестеро зеків: кожен із них забрав із собою зброю
24tv
2025-01-16T12:00:57Z
Тримає напругу до кінця: найновіший мінісеріал на Netflix, який можна подивитись за вечір
24tv
2025-01-16T12:09:44Z
Аукціон з продажу садиби Браницьких, де жила Марко Вовчок, скасовано
ГЛАВКОМ NET
2025-01-16T11:45:07Z
Warner Bros. працює над фільмом «Гремліни 3» і продовженням «Бовдурів»
ITC
2025-01-16T11:37:31Z
Чоловік заявив про розлучення через поведінку коханої на вечірці у подружки: що вона зробила
TSN
2025-01-16T11:36:45Z
"Це руйнує": Єва Лонгорія у сльозах розповіла про евакуацію
GlavRed
2025-01-16T11:27:24Z
Алла Пугачова публічно звернулася до чоловіка Крістіни Орбакайте - причина
GlavRed
2025-01-16T11:27:24Z
РуханкоМен - "Афірмації" та AVIATOR & Kvitka Gaevska - "Негрішні" - НОВИНКИ чарту FM-TV цього тижня.
FM-TV
2025-01-16T10:39:09Z
Бред Пітт відреагував на обман француженки від його імені
Фокус
2025-01-16T10:36:47Z
Тіна Кароль заговорила про нечесний нацвідбір і звинуватила одного з учасників у махлюванні
TSN
2025-01-16T10:36:00Z
Зеленський вважає, що половина Європи ще не зрозуміла, чим є Росія
Европейская правда
2025-01-16T12:15:22Z
Як головування Польщі може допомогти Україні на шляху до Євросоюзу
24tv
2025-01-16T12:15:12Z
Кандидатку на посаду генпрокурора США запитали про погрози Трампа переслідувати політичних ворогів: що вона відповіла
ZN UA
2025-01-16T12:12:47Z
Партія Шольца заявляє про необхідність збільшити поріг держборгу для надання допомоги Україні
УкраинФорм
2025-01-16T12:09:58Z
Спасти президента Вучича: зачем лидер Сербии объявил референдум о доверии себе
Европейская правда
2025-01-16T12:04:16Z
Сім російських кораблів не пускають на військово-морську базу у Тартусі — Плетенчук
ZN UA
2025-01-16T12:01:03Z
У Болгарії через два місяці після виборів затвердили новий уряд
Европейская правда
2025-01-16T11:54:57Z
У Росії засудили офіцера ППО: як це може допомогти Україні
24tv
2025-01-16T11:54:51Z
Зеленський із прем’єр-міністром Британії вшанували пам’ять полеглих захисників
ГЛАВКОМ NET
2025-01-16T11:54:01Z
Чоловіку, який порізав бритвою студента з компанії, що гучно слухала музику в автобусі, обрано арешт
Khreschatyk
2025-01-16T12:15:38Z
На Сумщині засуджено депутата райради за держзраду: скільки років вʼязниці отримав
ГЛАВКОМ NET
2025-01-16T12:15:18Z
У Львові двоє чоловіків вбили жінку, яка йшла додому: шокувальні подробиці
TSN
2025-01-16T12:06:21Z
Намагалися втекти в Молдову: авто з "ухилянтами" злетіло в кювет
TSN
2025-01-16T12:00:57Z
У Хмельницькому встановлено особу породіллі, яка залишила новонароджену дитину на смітнику
Украина Криминальная
2025-01-16T11:54:29Z
Киянин визвався допомогти іноземцю відшукати свій хостел, а натомість пограбував його
Украина Криминальная
2025-01-16T11:51:52Z
Рідні шукають шостий день: під Києвом зник 46-річний чоловік — прикмети, фото
TSN
2025-01-16T11:48:24Z
В одному з районів Києва уламок російського дрона пошкодив автомобіль
ZN UA
2025-01-16T11:36:41Z
У Києві мати побачила відео сексу дорослого чоловіка та її 15-річної доньки: що вона зробила
TSN
2025-01-16T11:18:39Z
Судна ніби "літають" над водою: в Одесі помітили рідкісне оптичне явище фата-моргана
24tv
2025-01-16T12:18:42Z
У командування РФ немає "чарівної палички": що заважає росіянам наступати під Покровськом
Фокус
2025-01-16T12:15:51Z
Деякі колишні "вагнерівці" тепер воюють на боці України, – командир РДК
24tv
2025-01-16T12:15:04Z
У Криму активісти руху «Жовта стрічка» провели нові акції спротиву
УкраинФорм
2025-01-16T12:06:23Z
ЗС РФ колоною техніки намагалися прорватися через державний кордон України, — ДПСУ
Фокус
2025-01-16T12:04:25Z
Генштаб повідомив про напружену ситуацію на фронті
360ua.news
2025-01-16T12:04:10Z
У Києві продають квартиру за 400 мільйонів гривень: чи справді вона варта таких грошей
24tv
2025-01-16T12:00:58Z
"Росіяни у паніці відступають": ЗСУ заходять у тил ворога на Курщині - Ягун
GlavRed
2025-01-16T11:48:56Z
У центрі Києва гриміли вибухи: стали відомі подробиці атаки БпЛА РФ
GlavRed
2025-01-16T11:36:29Z
Слон вперше у світі зімітував людську мову та ошелешив учених – фото
TSN
2025-01-16T12:18:50Z
Парадокс слабкого молодого Сонця: Земля мала замерзнути, чому цього не сталося
Фокус
2025-01-16T12:12:39Z
Один з мобільних операторів підвищує ціни: коли та наскільки здорожчають послуги
InternetUA
2025-01-16T12:01:45Z
До суперінтелекту лишилося менше року: голова OpenAI розкрив карти
ГЛАВКОМ NET
2025-01-16T11:54:14Z
Студент луцького «політеху» розробив пристрій для безпечної засмаги
InternetUA
2025-01-16T11:49:13Z
Fortnite поверне найрідкіснішу зброю, яку видалив 8 років тому
InternetUA
2025-01-16T11:46:32Z
Nokia залишає ринок смартфонів
ГЛАВКОМ NET
2025-01-16T11:45:36Z
ChatGPT «думає» китайською — користувачі помітили ієрогліфи в обґрунтованнях моделі
ITC
2025-01-16T11:40:53Z
У 2024 році зросли поставки ПК та відеочипів – приріст незначний та сповільнився до кінця року
ITC
2025-01-16T11:37:11Z
Україні необхідно розвивати переробку с/г сировини
AgroNews
2025-01-16T12:12:15Z
Росія купуватиме газ для Придністров'я на європейських спотових ринках
ZN UA
2025-01-16T12:09:20Z
НІБУЛОН розпочав польові роботи
AgroPortal
2025-01-16T12:00:51Z
Чи дійсні 100 доларів 1996 року: фото банкноти старого зразка
24tv
2025-01-16T12:00:46Z
Американські імпортери скуповують товари у Китаї в очікуванні приходу Трампа
Хвиля
2025-01-16T11:51:19Z
Навіщо Україна переходитиме з долара на євро
24tv
2025-01-16T11:45:56Z
Де в Україні зароблять найбільше: як змінився ринок праці за 2024 рік
24tv
2025-01-16T11:45:15Z
TikTok знаходиться на межі закриття в США
Portaltele
2025-01-16T11:43:23Z
Lufthansa відновлює польоти до Тель-Авіва
УкраинФорм
2025-01-16T11:42:13Z
Історичний шанс: чемпіон світу висловив готовність захищати титул проти Усика в Україні
TSN
2025-01-16T12:18:10Z
Біатлоністи України здобули «золото» Всесвітньої Універсіади в естафеті
УкраинФорм
2025-01-16T12:15:50Z
Барселона продала VIP-місць на оновленому Камп Ноу на 100 млн євро
Football.ua
2025-01-16T12:09:21Z
Відомий склад збірної України на чемпіонат Європи із шорт-треку
УкраинФорм
2025-01-16T12:04:31Z
УЄФА не розглядатиме справу щодо боргу ПСЖ перед Мбаппе — L'Equipe
Football.ua
2025-01-16T11:51:59Z
Монако підписало перспективного захисника
Football.ua
2025-01-16T11:46:44Z
У Динамо розповіли, наскільки команда готова до матчу Ліги Європи проти Галатасарая
24tv
2025-01-16T11:33:43Z
«Динамо» обіграло словенський «Марибор» на турецькому зборі
УкраинФорм
2025-01-16T11:33:34Z
Рашфорд попросив Мілан зачекати — причина у Барселоні
Football.ua
2025-01-16T11:22:21Z
Кулінарна хитрість, яка відіграє важливу роль: для чого в тісто додавати горілку
24tv
2025-01-16T12:18:13Z
Покладіть у пральну машину звичайний пакет: результат вразить
24tv
2025-01-16T12:03:25Z
Чи старіє віскі в пляшці: тут все, що вам потрібно знати
24tv
2025-01-16T12:00:35Z
Популярні острови закриються для туристів, але будуть винятки: про кого мовиться
24tv
2025-01-16T11:45:20Z
Левам мити дзеркала, а Тельцям – холодильник: як обрати стиль прибирання на основі знака зодіаку
24tv
2025-01-16T11:27:11Z
Не все так очевидно: готуйте вівсянку на воді так і вона буде смачною, як ніколи
24tv
2025-01-16T10:42:43Z
Навіщо кидати лавровий лист в унітаз: про хитрість знають одиниці
24tv
2025-01-16T10:42:23Z
Найбільший у світі круїз для свінгерів. Подружжя розповіло деталі з подорожі
ГЛАВКОМ NET
2025-01-16T10:39:18Z
Тепло, затишно і без диму: які дрова обрати для каміна
24tv
2025-01-16T10:36:26Z
Ліквідація МСЕК: як дізнатись, хто розглядатиме справу про інвалідність
24tv
2025-01-16T12:15:48Z
Чоловік пройшов 250 000 кроків за тиждень і був шокований, як змінилося його тіло – фото до і після
TSN
2025-01-16T10:15:25Z
Чому осідає сирна запіканка, як зробити, щоб вона піднімалася
TSN
2025-01-16T10:06:13Z
Експерти назвали морепродукти, які насправді шкідливі для здоров'я — деякі з них українці обожнюють
TSN
2025-01-16T09:36:29Z
В Україні запровадять новий календар щеплень: які вакцини додадуть
24tv
2025-01-16T08:42:22Z
Як жир на животі шкодить здоров'ю і чому він з'являється
TSN
2025-01-16T08:36:23Z
Як часто можна використовувати маску для волосся: відповідь варто знати всім
24tv
2025-01-16T08:21:28Z
Верховна Рада ухвалила закон про систему охорони психічного здоровʼя: що він змінює
24tv
2025-01-16T08:15:45Z
Дослідження показує, що періодичне голодування має 2 ключові переваги для людей з ожирінням
Portaltele
2025-01-16T07:39:52Z
Kalmar показав новий рестомод на базі Porsche 911
AutoCentre
2025-01-16T12:09:21Z
Електричний кросовер Acura RSX показали на першому офіційному фото
AutoGeek
2025-01-16T11:25:16Z
Суперкар на кожен день: в Україні помітили нетиповий McLaren
Фокус
2025-01-16T11:24:48Z
Українські газовики отримали багатофункціональні всюдиходи
AutoCentre
2025-01-16T10:34:15Z
Електричний універсал Zeekr 007 GT показали офіційно
AutoGeek
2025-01-16T10:31:47Z
В Україні стартували продажі нових Renault Duster і Taliant: оголошено ціни
ЗаРулем
2025-01-16T10:24:31Z
З величезним дисплеєм: електричний кросовер Genesis GV60 оновили
AutoGeek
2025-01-16T09:46:22Z
КамАЗ втратив першість на російському ринку вантажівок: кому поступились
24tv
2025-01-16T09:36:01Z
24 години Дайтони: як команди КЦА ФАУ готуються до старту
AutoCentre
2025-01-16T09:31:17Z