MY.UAНовини
Чи писали круті письменники круті твори
Чи писали круті письменники круті твори

Чи писали круті письменники круті твори

В українських школах літературу викладають нудно. Чи зможе це компенсувати шоу «Ліс рук» на каналі «Дом»?

«Ви дізнаєтесь багато цікавих фактів про наших поетів та письменників, зрозумієте, чому їх вважають крутими, і неодмінно захочете почитати усі їхні твори», — обіцяє ведучий Володимир Остапчук на початку пізнавального шоу «Ліс рук». Проєкт стартував 5 листопада в ефірі державного телеканалу «Дом». Анонс окремо наголошує: це власне виробництво каналу, який із вересня перестав транслювати спільний телемарафон, змінив формат і мову.

Директорка державного підприємства «Мультимедійна платформа іномовлення України» Юлія Островська у пресрелізі висловила впевненість, що «Ліс рук» зацікавить не лише школярів, а й усіх, хто хоче знати більше про українських письменників. Адже, за її спостереженням, є хвиля інтересу до української культури та літератури серед українців та іноземців. І тримати цю хвилю буде правильним із точки зору маркетингу.

Згадка про іноземців чомусь непозбувно бентежить саме з огляду на формат шоу. Згоден, певний інтерес до України з'явився вже під час Революції гідності. З початком російської агресії, анексії Криму й окупації частини Донбасу інтерес посилився. Повномасштабне вторгнення Росії знову підвищило градус зацікавлення. Діячам української культури дедалі частіше пропонують виступи на престижних західних майданчиках. Наших митців вводять до складу журі важливих міжнародних фестивалів. Проте вітчизняна шкільна гуманітарна освіта й нове, сучасніше прочитання української класики іноземців точно не переймає жодним чином.

Пані Островська має рацію, говорячи про хвилю інтересу. Але на цій хвилі — Сергій Жадан, письменник, поет, музикант і волонтер, який цього року отримав Премію миру від німецьких книгарів та польську премію імені Сержіу ді Меллу за вагомий внесок у боротьбу за права людини. І поетка Любов Якимчук, яка взяла участь у шістдесят четвертій церемонії вручення премії «Греммі» й прочитала на відкритті свій вірш в англійському перекладі під музичний супровід. Ще — письменниця й режисерка Ірина Цілик, яка стала першою українкою в журі нагороди «Золоте око» Каннського фестивалю. Не кажучи вже про письменника Андрія Куркова, чий роман «Сірі бджоли» увійшов до списку найкращих книжок за версією The New Yorker.

Натомість українську класику, яка в центрі уваги нового шоу, західна аудиторія, вибачте за грубість, мала в носі. Цим українська аудиторія вигідно від неї відрізняється. Бо навіть не введені в літературно-книжковий контекст наші співгромадяни як не читали Гайне, Гете, Шекспіра, Гюго, Байрона чи Діккенса, то бодай раз чули ці прізвища. Нехай мені з піною біля рота доводитимуть, що наш Шевченко широко знаний за західними кордонами. Я погоджуся, але з маленьким уточненням: той наш Шевченко, який футболіст.

Звідси постає дискусійне, проте правильне питання: а чи треба нам, аби на Заході знання про класиків української літератури були в тих самих обсягах, у яких у нас знають про класиків німецьких, англійських, французьких, американських, польських тощо? А це питання, своєю чергою, породжує наступне: що важливіше — знати прізвища й факти біографій письменників чи все ж таки читати бодай щось із творчого доробку. Відповідь потрібна, інакше не досягти амбітної мети «Лісу рук», заявленої ведучим. Тобто цікава інформація про життя письменника знеціниться й знівелюється знайомством із його творами. Не надто, скажімо так, звичними за формою подачі візуалам та користувачам смартфонів. А отже, визнаймо це, не надто цікавими.

Проект «Ліс рук» — це пізнавальна вікторина. Є ведучий-модератор. Є запрошені до участі школярі. Є пара експертів — знавців предмету розмови. У перших двох випусках предмет — Леся Українка і Тарас Шевченко. Модератор ставить питання і дає чотири варіанти відповіді, а графіка максимально наближає глядачів до формату «Першого мільйона». Хіба що тут правильні відповіді не мають фінансового еквівалента.

Школярі не просто дають свої версії, а й обґрунтовують хід думок. Експерти називають правильний варіант і трошки більше розповідають про контекст та певну сторінку в життєписі письменника. Буває й інша форма: учасників ділять на команди й ставлять завдання назвати країни, в яких бувала Леся Українка. Так в ігровій формі не лише підліткам, а й дорослим відкриються справді цікаві, не відомі широко й дійсно пізнавальні факти життєвого шляху обраного класика.

Автори проєкту вочевидь взяли за мету більше й глибше розкрити письменників як непересічних особистостей. Говорячи сучасною, звичнішою загалу мовою, на яскравих прикладах показують, чому і в чому письменники минулого були крутими, класними й кльовими. У такий спосіб справді відбувається чи, принаймні, може відбутися десакралізація класиків. Адже сакральність, як і монументалізм нині погано сприймається та викликає зрозуміле відторгнення.

Причина — в домінуванні постмодерного сприйняття. Наприклад, для втаємничених в український літературний процес Патріарх — це не глава церкви, а письменник Юрій Андрухович, володар неофіційного титулу «патріарха Бу-Ба-Бу». Пророк — не Тарас Шевченко, а герой однойменних коміксів та створеного на їхній основі серіалу. А коли когось називають обраним — це не володар дум, а Гаррі Поттер чи подібний герой, народжений для боротьби зі всесвітнім Злом і неодмінної перемоги.

Повертаючись до шоу, варто трошки пояснити назву. Не знаю, як зараз, але в мої шкільні роки фразу: «Ну просто ліс рук!» вчителі промовляли з іронією. Такою була реакція на небажання класу відповідати. Тобто вчитель сподівається на багатьох охочих, а натомість — тиша, бо знаннями похвалитися не виходить. Шоу «Ліс рук» демонструє картинку навпаки: на кожне запитання зголошується чимало охочих. Школярі говорять наввипередки. Але помітно: вони не так хочуть дати правильну відповідь, як приймають правила гри й вигукують навмання. Відповіді обґрунтовують так само керуючись лише власною логікою. Ніхто нічим не ризикує: у цій вікторині не передбачено ані лідерів, ані аутсайдерів, ані призової гри.

Пізнавальна складова ґрунтовно й грамотно пропрацьована. Разом зі школярами глядач дізнається щось про дитинство, юність та зрілі роки Лесі й Тараса. Окрему увагу приділяють дитинству, і з'ясовується: дитиною Лариса Косач була лідеркою у хлопчачих іграх та забавах, а Тарасик Шевченко мав право карати різками однолітків у школі за якусь провину. Цей та інший інфотейнмент теоретично мав би струсити із класиків нафталін, показати їх не небожителями, а звичайними собі людьми з усім набором чеснот, капризів, талантів і недоліків. І що ближче до фінальної частини, то складнішими стають завдання.

Приблизно із сорокової хвилини ведучий починає розмову власне про творчість. І школярі помітно буксують. Почасти це пояснюється, хоч як це дивно, їхньою робочою мовою. Коли треба не говорити від першої особи, а щось обговорювати в команді, школярі автоматично переходять на російську. Нічого надто дивного в тому, що російськомовні діти не дуже цікавляться українськими класиками, нема. Адже — вони зізнаються самі, — у школі літературу викладають нецікаво, а вдома їхнім творам місця взагалі нема. І зовсім не факт, що «круті» вчинки Лесі Українки, Тараса Шевченка, Григорія Сковороди чи Михайла Коцюбинського провокуватимуть на бодай поверхове читання їхніх прозових та поетичних текстів.  

Так, у наших школах літературу викладають нецікаво. Так, вікторина «Ліс рук» пропонує альтернативну модель, зацікавивши школярів біографіями класиків. Але життя письменника часто цікавіше за його творчість. Маю на увазі не професійних дослідників, яким, немов археологам, цікаві навіть листівки з автографами. Пересічний читач, особливо молодий і сучасний, легко зіпсує позитивне враження від «крутості» класиків, загрузнувши в їхніх текстах. Значно складніших за сучасні.

Який вихід? Перший варіант — свідоме спрощення: пропозиція скорочених текстів, аж до формату коміксів чи графічних історій. Але шкільний учитель не може намалювати комікси самотужки. Тож є варіант номер два: пояснювати епоху, в яку жив і творив письменник. Її особливості, ширші контексти західні віяння й аналоги, новаторство тощо. Словом, простими словами показувати, як працював кожен твір на свій час і як працює сьогодні.

Але мушу визнати: подібна форма для телевізійного шоу поки що непідйомна. Для зацікавлення творами телебачення мало б вкладатись у їхні екранізації. Нехай навіть вони будуть «за мотивами», як ось новинка від Netflix «На Західному фронті без змін» — вільний переказ роману Ремарка. Або — осучаснені версії, перенесені в наш час класичні сюжети, як «Украдене щастя» Франка (однойменний міні-серіал Андрія Дончика 2004 року) чи «Катерина» Шевченка (однойменний мінісеріал Олександра Тіменка 2016 року). Втім про відновлення серіального виробництва говорити рано. Ну, а почати з вивчення біографій — теж непоганий крок.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Чоловік Руслани Писанки показав, як виглядає могила акторки сьогодні
Фокус
2024-11-18T10:15:05Z
Тіна Кароль на рідкісному фото приголомшила, як змінився її 15-річний син
TSN
2024-11-18T10:12:11Z
Режисер фільму «Догма» анонсував сиквел із Меттом Деймоном і Беном Аффлеком
ITC
2024-11-18T10:11:55Z
"Давай рухатися далі": Алла Пугачова публічно звернулася до Крістіни Орбакайте
GlavRed
2024-11-18T10:04:16Z
Ніколь Кідман продемонструвала розкішну чорну сукню
Фокус
2024-11-18T10:00:02Z
За чий кошт був встановлений пам'ятник Миколі Мозговому біля Палацу «Україна»? Донька композитора розсекретила ім'я благодійниці
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T09:57:46Z
Анджеліна Джолі вперше за тривалий час показалася на публіці з 16-річним сином – копією Бреда Пітта
TSN
2024-11-18T09:48:37Z
Який вигляд зараз має Нокс Джолі-Пітт — молодший син Анджеліни Джолі і Бреда Пітта
Вива
2024-11-18T09:33:08Z
Рідкісний вихід: Анджеліна Джолі засвітила "несхожого" біологічного сина
GlavRed
2024-11-18T09:27:19Z
На Вінниччині депутата підозрюють у захопленні понад 200 гектарів земель
УкраинФорм
2024-11-18T10:19:23Z
У Києві та області скоро можуть скасувати відключення світла: стали відомі терміни
GlavRed
2024-11-18T10:18:08Z
У Києві викрили п'ятьох перекупників залізничних квитків
Комсомольская правда
2024-11-18T10:15:30Z
Такого не було майже 2 роки: куди та яка техніка рухається з окупованого Маріуполя
24tv
2024-11-18T10:12:14Z
Мобілізований втік з фронту після наказу йти на штурм: він повернувся до цивільного життя і поплатився
TSN
2024-11-18T10:06:36Z
В Одесі та області без світла залишаються понад 320 тисяч споживачів
УкраинФорм
2024-11-18T10:06:20Z
На Запоріжжі в полон до ЗСУ потрапили жителі ТОТ, яких росіяни примусово мобілізували
УкраинФорм
2024-11-18T09:58:29Z
У Києві та області 18 листопада діятимуть графіки відключень світла
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T09:51:39Z
Відключення світла: експерт спрогнозував, коли ситуація покращиться
TSN
2024-11-18T09:48:55Z
Путін страшенно боїться приниження. Чому для Кремля мир за правилами Трампа неможливий
Фокус
2024-11-18T10:21:44Z
Україна та Японія обговорили пришвидшення гуманітарного розмінування
УкраинФорм
2024-11-18T10:19:01Z
Жителі Словаччини вийшли на великий протест проти уряду Фіцо
Европейская правда
2024-11-18T10:16:41Z
Європа занадто довго ухвалює рішення щодо допомоги Україні - Боррель
УкраинФорм
2024-11-18T10:13:40Z
МЗС Китаю заперечує передачу будь-якої зброї Росії
УкраинФорм
2024-11-18T10:13:29Z
Для нового очільника МЗС Японії було важливо якомога раніше відвідати Україну - речниця
УкраинФорм
2024-11-18T10:11:11Z
ЗМІ заявили про дозвіл бити Storm Shadow по РФ, але потім змінили повідомлення
GlavRed
2024-11-18T10:10:58Z
Росіян вигнали: Польща може віддати Україні генеральне консульство Росії в Познані
24tv
2024-11-18T10:09:30Z
У ЄС обговорять останню масовану ракету атаку РФ по українській енергосистемі
Европейская правда
2024-11-18T09:58:57Z
Короткозорість у дітей зростає — ось як захистити зір
Portaltele
2024-11-18T10:05:34Z
Чому дієти та марафони не допомагають схуднути
24tv
2024-11-18T09:39:47Z
Яка користь дерунів для здоров'я: ви будете здивовані
TSN
2024-11-18T09:24:26Z
Як зорі допоможуть впоратися з витратами цього тижня
360ua.news
2024-11-18T09:06:39Z
Учасницю "Холостяка-13", яка має інвалідність, захейтили: дівчина відповіла на критику
24tv
2024-11-18T09:00:26Z
Реформа МСЕК: у МОЗ розповіли, як українцям встановити інвалідність у 2025 році
Хвиля
2024-11-17T22:36:37Z
За канонами фільмів жахів: учена ввела в себе небезпечні віруси, борючись зі смертельною хворобою
Фокус
2024-11-17T19:21:50Z
Як зміна освітлення впливає на здоров’я
360ua.news
2024-11-17T19:00:36Z
Революційний метод лікування бактеріальних інфекцій
360ua.news
2024-11-17T18:33:29Z
У ДТЕК повідомили, яка ситуація з електроенергією на Одещині
TSN
2024-11-18T10:21:48Z
Експерти оцінили, чи вистачить Росії ресурсів на тривалу війну
Хвиля
2024-11-18T10:21:38Z
Стало відомо, як відновити втрачені документи на землю
AgroNews
2024-11-18T10:19:49Z
Долар повернувся до знецінення, тоді як його конкуренти відновлюються після обвалів
24tv
2024-11-18T10:18:28Z
ВВП України за 10 місяців зріс на 4,2%
УкраинФорм
2024-11-18T10:07:40Z
Назано 3 області України, що лідирують за врожайністю сої
AgroNews
2024-11-18T10:04:02Z
Агро-Регіон отримав на Житомирщині рекордну урожайність кукурудзи
AgroPortal
2024-11-18T10:00:12Z
По 2 тисячі гривень за кожен гектар: аграрії можуть отримати фінансову допомогу
Фокус
2024-11-18T09:42:43Z
Найбільші проблеми на Одещині та в Бурштині: як Україна оговтується від ударів по енергетиці
24tv
2024-11-18T09:36:41Z
Евакуаційні машини для поранених та РЕБи для ГУР – Валерій Дубіль з БФ «Надія» продовжує допомагати військовослужбовцям
Знай
2024-11-18T10:21:00Z
Глава магазинів одягу New Yorker помер
24tv
2024-11-18T10:18:59Z
Бункер під будинком: чоловік готується до екстремальних ситуацій
360ua.news
2024-11-18T10:10:34Z
Школярі не вміють читати та рахувати: влив дистанційного навчання вражає
Знай
2024-11-18T10:10:20Z
Чоловік знайшов "демонічну скриньку" в підвалі нового будинку: яке її справжнє призначення
TSN
2024-11-18T10:06:18Z
Збирає "колекцію": матір 9-х дітей хоче народити представників усіх знаків Зодіаку
Фокус
2024-11-18T10:06:07Z
Воєнний стан: чи можуть мобілізувати хворих на ВІЛ і туберкульоз
ZN UA
2024-11-18T10:05:59Z
Розкриті технічні характеристики найпотужніших бойових лазерів у світі
InternetUA
2024-11-18T10:01:26Z
Хорватія купує партію Bayraktar TB2: скільки вони коштують сьогодні і чому досі актуальні
InternetUA
2024-11-18T09:58:41Z
Чи викопувати лілії на зиму: поради садівників
TSN
2024-11-18T10:21:50Z
Чим найкраще вкрити кущі полуниці на зиму, щоб вони добре перенесли морози
TSN
2024-11-18T10:06:59Z
Гороскоп Таро на 2025 рік: Дівам випав Король мечів, Рибам - Туз пентаклей
GlavRed
2024-11-18T10:04:07Z
Що не можна ставити на стіл на Новий рік 2025: Змія не оцінить і відбере удачу
TSN
2024-11-18T09:33:59Z
Китайський гороскоп на завтра 19 листопада: Зміям - ризик нещасних випадків, Свиням - стрес
GlavRed
2024-11-18T09:27:56Z
Як зрозуміти, що перед вами заздрісник: 3 ключові ознаки
TSN
2024-11-18T09:06:05Z
Часник висадите, але врожаю не отримаєте: 3 найчастіші помилки городників при посадці перед зимою
Знай
2024-11-18T08:51:35Z
Два яйця – і є кілька десятків печива: рецепт смаколика до чаю та кави
24tv
2024-11-18T08:34:37Z
Доля бійця за суддею: у римському Колізеї проведуть реалістичні "гладіаторські бої" для туристів
24tv
2024-11-18T08:34:10Z
Де дивитися футбольний матч Ліги націй Албанія - Україна
УкраинФорм
2024-11-18T10:13:23Z
Барелла: Головним для Італії було пройти до плей-оф
Football.ua
2024-11-18T10:05:20Z
"Буде багато любові": Боржемська поставила крапку в хейті після смерті Узєлкова
GlavRed
2024-11-18T09:57:56Z
"Я відчував огиду": легенда боксу різко відреагував на поразку Тайсона в бою проти Пола
24tv
2024-11-18T09:51:43Z
Тедеско: Бельгія залишиться в Лізі А, я в цьому впевнений
Football.ua
2024-11-18T09:49:31Z
Дешам: Італія не може дозволити собі пропускати з кожного стандарту
Football.ua
2024-11-18T09:47:06Z
Після перемоги над Тайсоном Джейк Пол прагне бою з Макгрегором
360ua.news
2024-11-18T09:45:10Z
Українські дзюдоїсти - віцечемпіони командного турніру молодіжного Євро
УкраинФорм
2024-11-18T09:33:22Z
Український пожежник встановив світовий рекорд на змаганнях у США
Комсомольская правда
2024-11-18T09:25:03Z
У Португалії літак застряг в аеропорту на острові через втечу 132 хом'яків
Европейская правда
2024-11-18T10:24:47Z
Суд дав чиновникам від 7 до 8 років в'язниці за розтрату 3,5 мільйона підприємства Укроборонпрому
УкраинФорм
2024-11-18T10:24:10Z
У Хмельницькому BMW на шаленій швидкості влетів в зупинку, - соцмережі
Комсомольская правда
2024-11-18T10:21:49Z
На Кіровоградщині знешкодили бойову частину російської ракети
УкраинФорм
2024-11-18T10:21:25Z
Поліція затримала зловмисника, який «замінував» драмтеатр в Ужгороді
Украина Криминальная
2024-11-18T10:18:44Z
В Одесі пролунав гучний вибух, росіяни вдарили по місту балістикою
ZN UA
2024-11-18T10:11:33Z
Забруднення повітря: у столиці Індії закривають школи й забороняють в'їзд автівок
УкраинФорм
2024-11-18T10:11:33Z
За вбивстві двірника на столичному Печерську судитимуть іноземця, який понад 10 років бомжував у під’їзді
Украина Криминальная
2024-11-18T10:04:29Z
Суд оштрафував директора будівельної компанії, який перешкоджав журналістці видання «Мост»
Детектор М
2024-11-18T10:01:50Z
Власники iPhone чують розмови чужих людей у динаміку через невідомий збій
ITC
2024-11-18T10:19:58Z
Заряджаємо смартфон без світла: 6 швидких рішень
InternetUA
2024-11-18T10:16:32Z
Вчений розповів, хто займе місце людей, якщо вимруть люди
Portaltele
2024-11-18T10:05:38Z
В метеориті, що роками лежав у шухляді університету, знайшли докази рідкої води на Марсі
24tv
2024-11-18T10:03:24Z
Редакція «BBC Україна» створила канал у «Вотсапі»
Детектор М
2024-11-18T09:58:06Z
Розкриті технічні характеристики китайського гранатомета, що знищує бойові дрони
InternetUA
2024-11-18T09:47:33Z
Можуть стати джерелом енергії: в Україні розробили "тролейбуси-павербанки"
Фокус
2024-11-18T09:45:12Z
Українська гра очолила глобальний рейтинг продажів Steam, обігнавши Call of Duty: Black Ops 6
24tv
2024-11-18T09:39:54Z
Нові MacBook Pro отримали приховану "кілер-фічу", про яку не розповіла Apple
InternetUA
2024-11-18T09:31:45Z
Названі регіони України з найбільшими обсягами продажу нових авто
AutoCentre
2024-11-18T10:11:54Z
У Києві помітили колекційний суперкар Ford GT який вважали зниклим
Топ Жир
2024-11-18T10:09:49Z
Від $15 000: Chery представив ефектний електричний позашляховик у ретростилі
AutoGeek
2024-11-18T09:52:10Z
Сучасна класика: у Києві засвітився унікальний суперкар Ford
Фокус
2024-11-18T09:42:42Z
Nissan показав бюджетну альтернативу Tesla Model S
AutoCentre
2024-11-18T09:33:52Z
Дивно, але це так: для чого насправді потрібен підголівник у машині
GlavRed
2024-11-18T09:27:41Z
Тест-драйв Skoda Octavia 2024: косметична підтяжка
ITC
2024-11-18T09:10:30Z
Поруч з трасою: в Україні відкрили найпотужнішу зарядну станцію для електромобілів
AutoGeek
2024-11-18T08:57:07Z
Через провал електромобіля: у Porsche передумали знімати з виробництва кросовер Macan
AutoGeek
2024-11-18T08:51:55Z