MY.UAНовини
Чумна територія. Що дасть Україні визнання Росії «державою-спонсором тероризму»
Чумна територія. Що дасть Україні визнання Росії «державою-спонсором тероризму»

Чумна територія. Що дасть Україні визнання Росії «державою-спонсором тероризму»

Черговий крок на довгому шляху до покарання агресора.

23 листопада Європарламент визнав Росію  «державою-спонсором тероризму». Голосування відбулося під час щомісячної пленарної сесії у Страсбурзі. Резолюція, як повідомив уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець, була схвалена переважною більшістю голосів: 494 «за», 58 «проти» та 44 «утрималися».

За два дні до цього схожу резолюцію прийняла Парламентська асамблея НАТО, а у жовтні те саме зробила Парламентська асамблея Ради Європи, ставши першою міжнародною організацією, яка ухвалила таке рішення. Окремо за останні місяці резолюції про визнання терористичної сутності Росії приймали парламенти Литви, Латвії, Естонії, Польщі, Чехії та Сполучених Штатів Америки.

MediaSapiens з’ясував, які юридичні наслідки мають ці резолюції й чого Україні не вистачає у ланцюжку цих міжнародних визнань.   

Терорист на різний лад

Коли якась держава чи організація визнає Росію терористом, ми зазвичай кажемо: «визнали державою-спонсором тероризму». Але, якщо читати ці резолюції, можна з’ясувати, що саме таке формулювання є лише у резолюції американського Сенату; формулювання ж парламентів інших держав та організацій дещо інші. Наприклад, парламенти Литви і Латвії визнали Росію  «державою, яка підтримує та чинить тероризм»; в Естонії назвали російський режим «терористичним», а Росію — «державою, яка підтримує тероризм»; Польща визнала владу Росії  «терористичним режимом» та звинуватила Росію у «скоєнні актів державного тероризму», Чехія  постановила вважати «чинний російський режим терористичним». А Парламентська асамблея НАТО та Парламентська асамблея Ради Європи прийняли резолюцію із закликом до союзників «чітко заявити, що російська держава за нинішнього режиму є терористичною». Навіть у резолюції Європарламенту «спонсор тероризму» фігурує лише в назві документу, а в тексті Росія названа «терористичною державою».

Справа в тому, що визначення «держава — спонсор тероризму» — це винахід США, де це поняття закріплене в законодавстві. Всі інші держави (крім Канади, яка слідом за США також офіційно визнала відповідний статус) та організації оперують лише поняттями «тероризм» та «терористична організація», тому вирішують, як позначити цілу державу, яка вдається до терору,  на власний розсуд. «Кожна держава має свою законодавчу базу, на підставі якої і приймає рішення, чи дії певної держави відповідають терміну ”тероризм”. Тому на міжнародному рівні це суб'єктивний підхід, уніфікованого поняття “країна-терорист” у юриспруденції немає»,розповів політолог Дмитро Воронков в інтерв’ю «Главкому».

Крім цього офіційного визначення, Америка має покроковий план покарання для держави-злочинця, також прописаний в законодавстві. 

Чому в Росії нема статусу держави-терориста в США

За визначенням Державного департаменту США,  державою -спонсором тероризму є країна, яка «не раз надавала підтримку актам міжнародного тероризму».

До таких держав застосовують чотири основні категорії санкцій: заборона зовнішньої допомоги від США, заборона на експорт і продаж оборонної продукції, контроль за експортом товарів подвійного призначення (наприклад, технологій) й різні інші обмеження, зокрема, фінансові. Державам, які збережуть з державою-терористом будь-які відносини в заборонених галузях, загрожують вторинні санкції, які цілком можуть продублювати покарання для держави-терориста. Тож  усі, хто торкається держави-вигнанниці, й самі стають «чумними».

США вперше використали цей механізм 1979 року, визнавши Сирію, Ірак, Лівію та Південний Ємен державами-спонсорами тероризму та запровадивши щодо них санкції. З того часу у переліку залишилася лише Сирія, а інші держави вилучили. Проте додалися три інші — Куба (у  1982 році), Іран (у 1984-му) та Північна Корея (у 1988-му). На деякий час Кубу та Північну Корею позбавляли тавра терористів, але потім вони отримали статус знов. Зараз у переліку США чотири держави.

Якби США визнали Росію державою – спонсором тероризму, питання її покарання за злочини, (принаймні часткового, але точно ефективного) було б швидко розв’язане. Завдяки механізму вторинних санкцій держава-терорист гарантовано потрапляє в ізоляцію на міжнародному рівні.

Проте Штати досі цього не зробили, адже резолюція Сенату є необов’язковою, а лише рекомендує Держсекретарю, який має повноваження ухвалити відповідне рішення, зробити це. Посаду Держсекретаря зараз обіймає Ентоні Блінкен, а він, разом із президентом Джо Байденом, проти.

Білий дім вважає, що проголошення Росії державою-спонсором тероризму з боку США може призвести до «послаблення підтримки України й нашкодити гуманітарним зусиллям».

«Визнання Росії спонсором тероризму може мати небажані наслідки для України і  світу»,сказала речниця Білого дому Карін Жан-П’єр. Зокрема, на думку Вашингтона, це може вплинути на постачання допомоги в окремі райони України, зашкодити гуманітарним зусиллям із полегшення експорту продовольства — ускладнити виконання «зернової угоди». Також США бачить у такому визнанні загрозу для «процесу притягнення Володимира Путіна до відповідальності та здатності підтримувати Україну за столом переговорів».

Взагалі ж Білий дім наполягає, що суворі обмеження, вже накладені на Росію, відповідають рівню санкцій, який передбачає проголошення держави спонсором тероризму. Канада поділяє думку американських партнерів. Але Україна та її європейські партнери не вважають, що цього достатньо. Тому, поки винахідники звання держави-спонсора тероризму вагаються, Європа намагається перетворити Росію на вигнанку самостійно.

Завдання України — постійно нагадувати світові, чому це треба зробити. Цим займається окремо створена міжнародна санкційна  група на чолі з керівником Офісу президента України Андрієм Єрмаком та директором Інституту міжнародних досліджень Фрімана-Споглі Майклом Макфолом. 

Що пропонує Європарламент

Після свого створення Євросоюз майже 10 років не мав власного списку терористів. Він з’явився за кілька місяців після нападів 11 вересня 2001 року на США. Перелік ЄС, що регулярно переглядається,  складається з людей, груп і організацій, які діють як у ЄС, так і за його межами. Держав у цьому списку досі не було.

Учасники списку підлягають  замороженню їхніх грошей  та інших фінансових активів у ЄС. Крім того, фізичним та юридичним особам ЄС заборонено надавати гроші людям і організаціям, включеним до списку. До деяких фігурантів застосовують обмеження, пов'язані зі співпрацею поліції та судових органів; їм також забороняють в’їзд до Євросоюзу.

У резолюції, що була узгоджена напередодні голосування, Європарламент оголошує Росію терористичною державою і визнає дії російського президента, уряду, парламенту та інших державних органів терористичними актами, через що всі офіційні органи Росії, зокрема президент, Міністерство оборони та російська армія, будуть розглядатися як терористична організація з усіма наслідками, що з цього випливають. Додатково Європарламент визнає терористичною організацією приватну військову компанію «Вагнер».

Кінцева мета резолюції Європарламенту — заохочення Європейської Ради та держав ЄС «визнати Росію терористичною державою та вжити ефективних заходів для її повної міжнародної ізоляції шляхом припинення будь-якої співпраці з Росією, заморожування контактів з її представниками та висилання російських послів, у тому числі з міжнародних організацій і форумів, таких як Рада Безпеки ООН і G20».

Резолюція, як зазначено в документі, «підкреслює необхідність оновлення офіційної політики ЄС щодо Росії та рамок співпраці з нею, щоб відобразити нову реальність, заохочує ЄС та держави-члени створити відповідний правовий механізм, який би дозволив визнавати держави терористами за вчинення терористичних актів, що передбачало б застосування суттєвих заходів проти таких держав, включаючи серйозні дипломатичні та економічні обмеження, а також заходи проти третіх держав, які співпрацюють із цими терористичними державами, адже такий правовий механізм суттєво посилив би спільну безпекову та оборонну політику ЄС і забезпечив би сильнішу координацію глобальних дій колективного Заходу, беручи до уваги, що таке законодавство вже існує в Сполучених Штатах і Канаді».

Отже, поки що правового механізму, що допоможе ЄС покарати Росію, не існує. Є лише план і щире бажання принаймні окремих держав ЄС добитися справедливості. Саме для цього ці європейські держави ухвалили резолюції про визнання Росії терористичною державою: це спосіб заявити політичну позицію і тиснути на міжнародні інституції, які мають зробити юридичні кроки.

Якщо згадати, що у випадку з агресією Росії Європа починала зі «стурбованості», то прогрес є. І, зважаючи на тенденцію, врешті питання буде вирішене на користь України. Але на це потрібен час, якого в нас, здається, обмаль. 

Фото: hromadske.radio

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Пропаганда живе і часто перемагає, оскільки вона потрібна державі
Детектор М
2025-01-16T09:00:30Z
Крок вправо, крок вліво - скандал: найбільш ревниві знаки зодіаку
GlavRed
2025-01-16T08:57:54Z
Індія зміцнює військово-морський флот в Індійському океані
360ua.news
2025-01-16T08:57:29Z
Жінка після весілля захотіла анулювати шлюб: що їй не сподобалось у святковій церемонії
Фокус
2025-01-16T08:57:15Z
Не кажіть "з легкою парою": як перекласти вислів "с легким паром"
24tv
2025-01-16T08:57:12Z
Прикордонники не фіксують змін обстановки на кордоні з Білоруссю під час навчань
УкраинФорм
2025-01-16T08:51:25Z
КНДР втратила третину своїх військ на Курщині, але у них "бездоганна підготовка" – Forbes
TSN
2025-01-16T08:51:00Z
Дрони атакували російський Тамбовський пороховий завод, у регіоні пролунала серія вибухів
Комсомольская правда
2025-01-16T08:45:30Z
Український колектив презентував обряд «Маланки» у посольстві в Литві
УкраинФорм
2025-01-16T08:43:53Z
Камерон Діаз вперше за 10 років з'явилася на червоній доріжці на прем'єрі фільму
Комсомольская правда
2025-01-16T09:01:08Z
"Біженець": утікач Іван Дорн об'єднався з росіянами і потрапив у скандал
GlavRed
2025-01-16T08:57:32Z
Що відомо про продовження скандального серіалу “Кава з кардамоном”: коли прем’єра
24tv
2025-01-16T08:45:32Z
Харківські архітектори спроєктували унікальний будинок-вітрило для великої родини в Греції
24tv
2025-01-16T08:42:46Z
Дружина Сергія Бабкіна приголомшила дорослим виглядом їхньої 14-річної доньки-красуні
TSN
2025-01-16T08:36:29Z
"Нагадує клітку людожерів": Ксенія Мішина розповіла про звільнення з ТЕТ
GlavRed
2025-01-16T08:27:08Z
Гра в кальмара 2: серіал увійшов до трійки найпопулярніших на Netflix
1News
2025-01-16T08:15:29Z
Джессіка Сімпсон вперше прокоментувала своє розлучення після 10 років у шлюбі
24tv
2025-01-16T08:15:18Z
У Києві відкрилася виставка скульптора Анатолія Куща «Сакральний світ України»
УкраинФорм
2025-01-16T08:13:44Z
Китай запровадив санкції проти ще чотирьох оборонних компаній США
УкраинФорм
2025-01-16T09:03:43Z
Є 2 головні причини обміну полоненими 15 січня
24tv
2025-01-16T09:03:32Z
Якщо хочемо зберегти нашу газотранспортну систему – маємо продати її США, – Балога
24tv
2025-01-16T09:03:23Z
Криптомільйонер продає VIP-квитки на інавгурацію Трампа за $50 000
InternetUA
2025-01-16T09:01:44Z
До України прибув міністр оборони Італії
УкраинФорм
2025-01-16T09:01:34Z
У Данії сперечаються через дилему з обслуговування в портах суден з російським СПГ
Европейская правда
2025-01-16T09:01:04Z
Прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер приїхав до України
24tv
2025-01-16T09:00:05Z
У FT назвали, що є ключовим моментом у відносинах між Трампом та Європою
ZN UA
2025-01-16T08:57:45Z
Експерти Давоського форуму попередили про ключову загрозу у 2025 році
Хвиля
2025-01-16T08:57:33Z
У Хмельницькому на смітнику знайшли немовля
TSN
2025-01-16T08:48:16Z
Екскерівник київського метро виїхав з України за підробною ВЛК: подробиці
TSN
2025-01-16T08:33:04Z
Вбив чоловіка та сховав тіло на території покинутої ферми: на Харківщині затримали підозрюваного
Мій Харків
2025-01-16T08:24:32Z
На Чернігівщині є влучання на території агрофірми - пошкоджені ангар і зерносховище
УкраинФорм
2025-01-16T08:21:07Z
На Вінниччині харчова компанія ухилилася від сплати 4,5 млн грн податків
ГЛАВКОМ NET
2025-01-16T08:12:34Z
У Британії невідомі вкрали 13 мобільних туалетів: як відбулося пограбування
24tv
2025-01-16T08:06:13Z
Росіяни обстріляли Янтарне на Херсонщині, поранена 92-річна жінка
УкраинФорм
2025-01-16T08:01:04Z
Поліція відкрила справу щодо інциденту за участю працівника ТЦК на Київщині
УкраинФорм
2025-01-16T07:54:43Z
Двоє людей загинули внаслідок ДТП у Святошинському районі столиці
Украина Криминальная
2025-01-16T07:51:57Z
Українські десантники взяли у полон в Курській області 27 військових РФ
УкраинФорм
2025-01-16T09:03:41Z
Росіяни заявляють, що прорвали кордон на Сумщині: реакція прикордонного загону
ГЛАВКОМ NET
2025-01-16T09:00:51Z
У службових приміщеннях Київського метрополітену проводять обшуки
УкраинФорм
2025-01-16T09:00:22Z
Оборона Покровська. Як зупинити наступ ворога?
ГЛАВКОМ NET
2025-01-16T08:57:18Z
На Сумщині знешкодили бойову частину російської крилатої ракети Х-101
УкраинФорм
2025-01-16T08:54:47Z
Рівень забрудненості повітря у Києві станом на ранок 16 січня: моніторинг
ГЛАВКОМ NET
2025-01-16T08:42:32Z
На Харківщині декомунізують назви 10 судів
Мій Харків
2025-01-16T08:40:20Z
Керівницю відділу КП «Інформатика» КМДА судитимуть за переплату понад мільйон гривень за комп’ютерне обладнання
InternetUA
2025-01-16T08:28:47Z
До Києва прибув британський прем’єр Кір Стармер
Украина Криминальная
2025-01-16T08:27:11Z
"Зростає" майже на 50%: Lenovo випустить перший ноутбук із розсувним екраном
InternetUA
2025-01-16T09:01:54Z
Індія успішно здійснила безпілотне стикування в космосі
УкраинФорм
2025-01-16T08:57:50Z
Люди в інтернеті почали робити ставки на те, скільки твітів напише Ілон Маск
24tv
2025-01-16T08:57:33Z
Oppo A5 : злили характеристики нового бюджетного смартфона
ITC
2025-01-16T08:57:24Z
Огляд Anker Solix C800X: граємо у S.T.A.L.K.E.R. 2 при вимкненому світлі
ITC
2025-01-16T08:52:57Z
Найнезвичайніша на Землі: вчені щойно розкрили секрет нервової системи восьминогів
Фокус
2025-01-16T08:51:20Z
Без вібрації та сповіщень на телефоні заряд енергії триматиметься довше
InternetUA
2025-01-16T08:46:18Z
Понад 20 000 років історії під сумнівом: "людина Усікава" виявилась ведмедем
TSN
2025-01-16T08:36:38Z
Експерти назвали професії, які можуть зникнути через розвиток ШІ
InternetUA
2025-01-16T08:24:53Z
Як Київстар посилив енергонезалежність мережі: досвід та плани на 2025
AIN
2025-01-16T09:00:05Z
Як працює бізнес на Житомирщині: начальник ОВА назвав найпопулярніші галузі
УкраинФорм
2025-01-16T08:57:00Z
ФАО та Мінагрополітики узгодили спільні кроки для відновлення агросектору у 2025 році
Agravery
2025-01-16T08:52:57Z
Що відбувається з курсом долара після суттєвого падіння
24tv
2025-01-16T08:42:01Z
Ваші транзакції можуть перевіряти: у НБУ назвали причини
24tv
2025-01-16T08:39:47Z
Де долар та євро рекордно впали в ціні на ринку
24tv
2025-01-16T08:30:17Z
Суддю у відставці незадовольнила пенсія в 133 тисячі: через суд домоглася її збільшення до рекордної суми
Политека
2025-01-16T08:28:13Z
Один з мобільних операторів підвищує ціни: коли та наскільки здорожчають послуги
GlavRed
2025-01-16T08:27:48Z
Збитки на 224 мільйони: АРМА розшукало активи у справі про корупцію в лісовій галузі
УкраинФорм
2025-01-16T08:21:33Z
Індзагі: Прикро, що ми не набрали три очки в матчі з Болоньєю, але команда зробила те, про що я просив
Football.ua
2025-01-16T09:00:33Z
Неймар отримав пропозицію з МЛС
Football.ua
2025-01-16T08:54:56Z
За «Олександрію» виступатиме французький футболіст Тео Ндіка Матам
УкраинФорм
2025-01-16T08:54:23Z
Ястремська вийшла до третього кола Australian Open, розгромивши чорногорку Ковінич
УкраинФорм
2025-01-16T08:51:53Z
Динамо Київ — Марибор: онлайн-трансляція контрольного матчу
Football.ua
2025-01-16T08:31:35Z
"Завжди хотів реваншу": названо боксера, який може провести бій з Джошуа
24tv
2025-01-16T08:27:52Z
БК «Ховентуд» із Пустовим у складі удруге поспіль виграв у Єврокубку
УкраинФорм
2025-01-16T08:21:20Z
Кубок світу з біатлону. Сьогодні в Рупольдингу - жіноча індивідуальна гонка
УкраинФорм
2025-01-16T08:15:40Z
Яремчук відзначився забитим м’ячем у кубковому матчі «Олімпіакоса»
УкраинФорм
2025-01-16T08:07:02Z
Нізащо не позичайте ці 5 речей: притягнете невдачу в дім
24tv
2025-01-16T08:57:19Z
Селена в Раку з 11 січня до 12 серпня 2025 року: чого очікувати в цей період
Фокус
2025-01-16T08:45:41Z
Холодна, гаряча чи кипляча: в якій воді варити гречку і в чому буде різниця
24tv
2025-01-16T08:45:10Z
Ці знаки зодіаку – найкращі друзі на все життя
TSN
2025-01-16T08:06:46Z
Час для кохання: які зодіаки знайдуть свою половинку у 2025 році
Знай
2025-01-16T07:21:12Z
Які 3 знаки зодіаку відчувають найбільший стрес на роботі
24tv
2025-01-16T07:12:37Z
День повинен починатися смачно: готуємо ніжні млинці з куркою та сиром
24tv
2025-01-16T06:36:52Z
Астрологи назвали найбільш товариських знаків Зодіаку: хто на першому місці
Политека
2025-01-16T05:04:11Z
Гороскоп на завтра 17 січня: Овнам - дивовижний день, Тельцям - сюрприз
GlavRed
2025-01-16T04:27:11Z
В Україні запровадять новий календар щеплень: які вакцини додадуть
24tv
2025-01-16T08:42:22Z
Як жир на животі шкодить здоров'ю і чому він з'являється
TSN
2025-01-16T08:36:23Z
Як часто можна використовувати маску для волосся: відповідь варто знати всім
24tv
2025-01-16T08:21:28Z
Верховна Рада ухвалила закон про систему охорони психічного здоровʼя: що він змінює
24tv
2025-01-16T08:15:45Z
Дослідження показує, що періодичне голодування має 2 ключові переваги для людей з ожирінням
Portaltele
2025-01-16T07:39:52Z
Підробний протез чи неякісний турнікет: хто відповість за життя українців?
ZN UA
2025-01-16T06:33:05Z
Алергія на холод: як розпізнати та чи можна вилікувати
24tv
2025-01-16T06:06:28Z
Доступні ліки: уряд змінив умови відкриття аптек у селах
Хвиля
2025-01-16T06:06:26Z
Дослідження розкриває приховані протиракові властивості клітковини
Portaltele
2025-01-16T05:40:47Z
Названо найпопулярніші дизельні авто в Україні за 2024 рік
Фокус
2025-01-16T08:36:16Z
Euro NCAP назвав найбезпечніші автомобілі 2024 року
AutoCentre
2025-01-16T08:13:27Z
Honda відродить культову молодіжну модель у новому форматі
Фокус
2025-01-16T07:51:06Z
Штраф 5000 грн за керування авто в куртці: де за це карають водіїв
ТСН
2025-01-16T07:36:08Z
Acura анонсувала випуск електричного RSX
AutoCentre
2025-01-16T07:10:45Z
Навіщо на авто пожежників і швидкої допомоги вішають ланцюги: цікава відповідь
GlavRed
2025-01-16T04:27:09Z
IQ-тест для інтелектуалів: знайдіть автівку, що відрізняється від інших, за 4 сек
GlavRed
2025-01-16T00:27:39Z
Чим запам’яталося 15 січня у розвитку Кременчуцького автозаводу
AutoCentre
2025-01-15T22:01:15Z
Дід так робив, і внуки будуть: 4 автомобільні забобони, у які вірять поколіннями
24tv
2025-01-15T21:21:03Z