MY.UAНовини
«Казус Бату» — суто український зразок колективної безвідповідальності
«Казус Бату» — суто український зразок колективної безвідповідальності

«Казус Бату» — суто український зразок колективної безвідповідальності

Українці ірраціонально хочуть від усіх правди й ірраціонально довіряють «експертам».

Звичаї не лише українського культурно-мистецького середовища вимагають сприймати «казус Бату» нормально й навіть вітати оплесками. Адже сталася прийнятна в середовищі рік: людина написала книжку під псевдонімом і, як стало відомо чотири роки потому, ще й вигадала частину власної біографії. Господи мій милий, автор 96 детективів, дуже популярний на пострадянському просторі 1990 років, американець Джеймс Гедлі Чейз не лише виявився англійцем Рене Брабазоном Раймондом, а й писав ще під кількома псевдонімами. До всього, в Америці, яка є місцем дії переважної більшості романів, їхній автор був лише раз.

Коли вже мова про Америку, відразу згадується Стівен Кінг, один із найбагатших письменників планети. Він не лише писав замолоду під псевдонімом Річард Бахман (бойовик із Шварценеггером «Людина, що біжить» — саме за мотивами його твору), а й у романі «Темна половина» обіграв псевдонім як прокляття письменника. Темного попутника, чорну людину, яка переслідує все життя, варто лиш «поховати» своє альтер его.

Колись я чув припущення, що саме псевдонім згубив французького письменника Ромена Гарі. Він двічі, з інтервалом у дев'ятнадцять років, отримав Гонкурівську премію, що безпрецедентно. Фокус у тому, що 1956 року року автор здобув її під своїм іменем, а 1975 року — як вигаданий Еміль Ажар. П'ять років потому він застрелився, пояснивши це в передсмертній записці неспроможністю пережити депресію. Але є версія, що він не впорався з роздвоєнням особистості.

Проте свіжий і так само безпрецедентний для української книжки «казус Бату» — не про літературу, видавничу справу, псевдоніми й бізнес. І перш ніж спробувати пояснити, про що насправді йдеться і в чому проблема, варто розтлумачити, де нема і не може бути причин для такого казусу. Принаймні, в українських реаліях він відбутися не може через відсутність благодатного ґрунту.

Мова про матеріальну вигоду для журналіста Андрія Васильєва, який узяв собі літературний псевдонім Дорж Бату. Писати книжки в нашій країні — це зовсім не про гроші й не стабільний пристойний заробіток для авторів. Аванс і роялті (належний відсоток від продажів) за книжку, яка здобула певну популярність, дозволить автору хіба заплатити комуналку за рік наперед і більше не відволікатися на цю важливу опцію.

 «Франческа. Повелителька траєкторій» Васильєва — Бату — не виняток. Він непрямо визнав це минулого року. Непрямо — бо відпетляв, сказавши: «Я не маю поки звіту з роялті». Хоча напевне отримував такі звіти потягом 2019–2020 років. І мав можливість відповісти на запитання репортера «dsnews.ua», чи міг би жити в Україні на гонорари. Насправді реально популярний літератор просто не захотів визнавати публічно: письменництво в Україні не капіталізується.

У наведеній вище публікації Forbes підраховано: Бату міг заробити письменництвом від 200 000 до 500 000 гривень. Проте не вказано, з продажу однієї книжки чи всіх чотирьох. І за кожен рік чи за період від 2018 року до моменту підготовки матеріалу, тобто грудень 2022-го. Та якщо взяти за основу верхню планку — 500 тисяч гривень, і розділити суму на 48 місяців (4 роки), то вийде… 10 тисяч гривень на місяць. А якщо орієнтуватися на 200 тисяч — то взагалі 4 тисячі на місяць.

Подібні підрахунки з калькулятором, між іншим, свого часу провів письменник-початківець Мартин Якуб (теж псевдонім Василя Шульги); до речі, один з оборонців Доржа Бату. Й непозбувно збентежився з цього приводу. Така нехитра математика доводить: автор книжок в Україні, який вважається успішним, має на місяць стільки, скільки пересічний український бюджетник.

Це одна з причин, що спонукають автора книжок в Україні започаткувати власне видавництво й видавати не лише себе, а й те, що близьке за духом. Так, Оксана Забужко причетна до видавництва «Комора». Макс Кідрук оголосив про створення видавництва «Бородатий Тамарин», а Мирослав Дочинець давніше заснував видавництво «Карпатська вежа». Можна назвати десятки самвидавчих проєктів, які авторів-самвидавців не озолотили.

До всього, не зовсім правильно називати книжки Доржа Бату бестселерами. Так, дилогія про Франческу популярніша за чимало інших дебютів. Проте ця популярність конвертувалася лише в медійність і пізнаваність їхнього автора. Перша «Франческа», за інформацією «Видавництва Старого Лева», за 4 роки продалася в кількості 20 тисяч копій. А тим часом новинка від Люко Дашвар (знову псевдонім, цього разу — сценаристки Ірини Чернової) стартує від накладу 15 тисяч. Словом, Дорж Бату — не останній в Україні літератор, але й не з найбагатших.

Тут варто згадати маловідомого в нас і, напевне, призабутого в США письменника Кліффорда Ірвінга. Він у 1960-х писав вестерни й бойовики середньої якості (декілька видало в 1990-х російською харківське видавництво «Паритет»), аж поки 1971 року не вирішив обдурити публіку: написати біографію ексцентричного мільйонера, медіамагната, авіатора та кінопродюсера Говарда Г’юза і цим зірвати джекпот. Зробивши ставку на відлюдкуватість та самоізоляцію дивака й підвищений інтерес до нього, Ірвінг сфальшував розгорнуте інтерв’ю з Г’юзом. На основі якого майже видав книжку, що мала всі перспективи стати реальним бестселером. Проте Г’юз виявився не аж таким відірваним від життя, втрутився, все спростував. Ірвінга затягали по судах. Проте він не здався: описав власну аферу в романі «Містифікація». На його основі Лассе Галльстрем зняв 2006 року однойменний фільм із Річардом Гіром у головній ролі. Отже, письменник-шахрай ще за життя зміг заробити, хай на власній поразці.

Усе сказане вище має на меті показати ірраціональність «казуса Бату». Проблема, нагадаю, полягає в фальшуванні реальної біографії. Бату стверджував: персонажі дилогії «Франческа» — його колеги. А події відбувалися на його очах і навіть трошки за його участі. Це все — комічні, залаштункові реалії американської космічної агенції NASA, де працював не вигаданий Дорж Бату, а реальний Андрій Васильєв. Про це відомо з його власноруч написаної біографічної довідки.

Локальний скандал у літературному, видавничому, фейсбучному та довколишньому середовищі виник через заяву Віктора Трегубова, що Васильєв у NASA ніколи не працював. А коли вляглася перша хвиля, в гру вступила ВВС News Україна. І на питання кореспондента, чи правдою є те, що Андрій Васильєв / Дорж Бату працював оператором корекції траєкторії в Управлінні з аеронавтики та дослідження космічного простору США, речниця агентства Шеріл Уорнер відповіла: «Він не працював на НАСА. Наша заява — це інформація, яку я маю надати».

Ось тут — малопомітний місток від нормальної і прийнятної літературної містифікації до містифікації медійної. Фактично введення в оману не тих, хто любить вигадки, а тих, хто любить правду. Причому злі наміри Васильєва-Бату досі не довели.

Оскільки на книжках багато не заробиш, припускаємо, що заради збагачення, суто фінансової вигоди він би такого не втнув. Але якщо не для заробітку, без наміру комусь помститися, виграти парі, влаштувати перформанс, звабити дівчину, словом, без прямої відчутної вигоди — тоді для чого журналіст Андрій Васильєв так зробив?

Покійний письменник Олесь Ульяненко в останні роки життя потрапив у скандал, котрий згодом наблизив його відхід. Ті, хто його знав, не дадуть збрехати: за життя Улян навигадував про себе стільки, що на голову не налізе. У чому не було сумнівів, так це в його участі в афганській війні. Все інше — під питанням. Серед іншого Ульяненко твердив, що колись був шаманом у Якутії. Проте нічого про повсякдення шаманів не писав. І, що важливіше, ніколи ніде не виступав експертом із шаманізму.

Васильєв-Бату повівся інакше. Він давав коментарі щодо роботи NASA і космічної галузі. Тобто виступав компетентним експертом на медійних майданчиках. І сумнівів в аудиторії не виникало. Бо Дорж Бату написав про NASA аж дві книжки, ще й досить знані й популярні в колах книголюбів, а отже — інтелектуалів, бо інтелектуали знані своєю повагою до книжок. Так містифікація, прийнятна в культурно-мистецьких практиках, непомітно перетворилася на фейк.

Але й тут не кінець. Звинувачувати Васильєва-Бату в шахрайстві — це все одно, що звинувачувати естрадного співака Олега Винника в примітивності й поганому смаку. А Олексія Арестовича — в маніпуляціях із людьми, що не мають навичок критичного мислення. Ніхто не змушував українців купувати недешеві квитки на концерти й тим самим робити Виннику аншлаги. Ніхто не змушує дивитися й слухати відео Арестовича й підписуватися на його ютуб-канали й сторінки в соцмережах, тим самим капіталізуючи його. З Бату те саме: читачі, аудиторія, стали жертвою власної непереборної любові до реальних історій та «експертних експертів» з усього на світі.

Попит на true story (художні твори, засновані на реальних подіях) існує давно. Почасти його підтримували навіть в СРСР. Адже «Повість про справжню людину» Бориса Польового, «Молода гвардія» Олександра Фадеєва, «Всім смертям назло» Владислава Титова та інші популярні тоді твори мають в основі реальні, хай почасти перебрехані, почасти прикрашені події. Васильєв-Бату пішов тим самим шляхом, тому мимоволі став учасником культурологічного конфлікту. З одного боку, широка аудиторія любить ремарку «на основі реальних подій». З іншого — згадаймо твердження ізраїльського письменника Даніеля Клугера (до речі, уродженця Сімферополя) про любов широкої аудиторії до історій вигаданих.

«Казус Бату» стався, бо ірраціональні й емоційні українці вимагають від усіх правди. І щоб її розповів безпосередній учасник подій. Це дивацтво трансформувалося в не менш ірраціональну довіру до експертів усіх мастей. Вважається, що людина з телевізора не бреше, а людина з ютуба знає більше, бо незалежна в своїх судженнях.

Можна припустити, що Андрій Васильєв не мав зиску зі своєї містифікації. Йому просто подобалося грати певну роль і бути в центрі уваги. Тим же, хто купився, подобалася дотичність до NASA через посередництво дещо екзотичного, тому й цікавого персонажа. Якщо людина — відомий співак, стендап-комік, актор, народний депутат чи автор книжок, його слухатимуть і йому довірятимуть за замовчуванням. Проте беззастережне толерування подібних експертів — приклад як індивідуальної, так і колективної безвідповідальності. Тож, шукаючи винних не лише в цій, а й у будь-якій іншій подібній ситуації, варто почати все ж таки з себе.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Анджеліна Джолі вивела на червону доріжку наймолодшого сина
Фокус
2024-11-18T07:15:33Z
Артем Котенко дав дитячому Євробаченю щирість і дружність
Детектор М
2024-11-18T07:01:31Z
Потап публічно відкинув Настю Каменських - що сталося
GlavRed
2024-11-18T06:27:19Z
Який манікюр робити на Новий рік 2025 року: трендові варіанти на будь-який смак
GlavRed
2024-11-18T04:27:15Z
Квитки на Ґластонберський фестиваль розкупили за 35 хвилин
УкраинФорм
2024-11-18T03:07:25Z
Найсексуальніший чоловік-2024 отримав титул через відмову інших зірок - ЗМІ
GlavRed
2024-11-18T00:27:15Z
Підводне життя літератури
ГЛАВКОМ NET
2024-11-17T21:36:21Z
67-річний Богдан Бенюк залишить театр заради ЗСУ: "Вже трошки починає давити"
GlavRed
2024-11-17T21:27:21Z
Вже зовсім мужчина: який вигляд має син Тіни Кароль напередодні свого 16-річчя
GlavRed
2024-11-17T21:27:05Z
Росію атакували понад пів сотні БпЛА: під ударом була Москва
GlavRed
2024-11-18T07:27:44Z
«Ми продовжимо»: Кім Чен Ин звернувся із закликом до військових
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T07:27:21Z
РФ намагається представити ракетний удар по Україні як відповідь на ситуацію в Курській області - експерт
Хвиля
2024-11-18T07:27:06Z
«Вкрадені вибори»: у Тбілісі опозиція проводить 24-годинний протест
УкраинФорм
2024-11-18T07:24:25Z
Експосадовець НАТО оцінив значення скасування обмежень на ATACMS
TSN
2024-11-18T07:21:48Z
Путін до цього не звик: ймовірний дозвіл Україні бити ATACMS може стати шоком для диктатора
24tv
2024-11-18T07:21:46Z
Трамп вибрав посаду для критика американських техногігантів
ZN UA
2024-11-18T07:19:29Z
1000 днів війни: результати вторгнення — як Путін розширив НАТО і посилив Україну
Фокус
2024-11-18T07:06:35Z
Трагедію українців не здатен до кінця зрозуміти той, хто бачить її тільки на екранах своїх телевізорів
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T07:06:34Z
У Києві та області 18 листопада діятимуть графіки відключень світла
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T07:27:14Z
Російська армія втратила за добу в Україні ще 1560 загарбників
УкраинФорм
2024-11-18T07:24:27Z
Листопад у розпалі: синоптики розповіли, якою буде погода впродовж тижня
TSN
2024-11-18T07:21:08Z
18 та 19 листопада у Сумах оголошено Днями жалоби за загиблими через атаку РФ
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T07:18:42Z
Ексведучий "Орла і Решки" розповів, що найцінніше вкрали окупанти, коли зайшли в його будинок
24tv
2024-11-18T07:12:53Z
Росіяни обстріляли Харківщину: є поранені та пошкодження цивільної інфраструктури
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T07:06:19Z
Кліщі навколо Курахового продовжують стискатися: карта боїв 18 листопада
24tv
2024-11-18T07:06:08Z
У якому районі столиці найбезпечніше повітря: моніторинг від КМДА
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T06:57:20Z
У Куп'янському районі через ворожі удари в неділю постраждали троє людей
УкраинФорм
2024-11-18T06:54:22Z
Реформа МСЕК: у МОЗ розповіли, як українцям встановити інвалідність у 2025 році
Хвиля
2024-11-17T22:36:37Z
За канонами фільмів жахів: учена ввела в себе небезпечні віруси, борючись зі смертельною хворобою
Фокус
2024-11-17T19:21:50Z
Як зміна освітлення впливає на здоров’я
360ua.news
2024-11-17T19:00:36Z
Революційний метод лікування бактеріальних інфекцій
360ua.news
2024-11-17T18:33:29Z
Як літнім людям захистити кишківник і шлунок від захворювань: 3 кроки до міцного здоров’я
TSN
2024-11-17T16:15:44Z
Як уникнути хронічного болю в спині і залишатися активним
360ua.news
2024-11-17T16:12:27Z
Як очистити сковороду від нагару: прості способи без зайвих витрат
Политека
2024-11-17T14:30:40Z
Хвороба розвивається безсимптомно: скільки киян мають діабет
24tv
2024-11-17T13:48:44Z
Як правильно готувати свинину: прості правила, які повинен знати кожен
24tv
2024-11-17T13:27:52Z
Стало відомо, чи зміниться тариф на електроенергію у грудні
AgroNews
2024-11-18T07:27:39Z
Нафта дорожчає через загострення напруженості між Україною і РФ
УкраинФорм
2024-11-18T07:18:19Z
Російський газ може надходити до Китаю новим маршрутом: подробиці
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T07:09:45Z
В Україні 60-річні більше не зможуть вийти на пенсію: коли та як зміняться вимоги до стажу
Знай
2024-11-18T07:06:55Z
Огірки подешевшали вперше за 1,5 місяця: що цьому сприяло
24tv
2024-11-18T07:06:44Z
Кабмін затвердив порядок створення системи реєстрів е-рослинництво
AgroPortal
2024-11-18T07:00:03Z
Відключення світла: в обленерго сказали, для яких областей скасовані графіки
TSN
2024-11-18T06:48:58Z
Держбюджет на 2025 рік: уповільнення зростання ВВП і ризик двозначної інфляції
ZN UA
2024-11-18T06:34:08Z
Курс валют в Україні: населення почало продавати долари – чи варто це робити зараз
TSN
2024-11-18T06:30:30Z
Стати сусідом із Біллом Гейтсом: у Сієтлі продають "розумний" будинок, – який він має вигляд
24tv
2024-11-18T07:27:20Z
Американські розробники представили унікальний бойовий дрон, що запускається з авіаносців
InternetUA
2024-11-18T07:25:57Z
«Кожен третій євро»: Німеччина підрахувала видатки на біженців
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T07:15:06Z
Яке завтра, 19 листопада, свято – все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
TSN
2024-11-18T07:06:51Z
Чи можливе посилення мобілізації у листопаді
24tv
2024-11-18T07:06:44Z
«Читаю все, що можна і що не потрібно»: Володимир Зеленський розповів, звідки дізнається про настрої в суспільстві
Детектор М
2024-11-18T07:03:25Z
Пам’яті волонтера, воїна Павла Собка
УкраинФорм
2024-11-18T07:01:09Z
Виконував надскладні завдання у складі Третьої штурмової. Згадаймо Миколу Шикерука
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T07:00:15Z
"Втрата, яка розриває серце": загинув 20-річний захисник з Запорізької області Артем Чучко
24tv
2024-11-18T06:42:17Z
Емоції зашкалюватимуть – хто до кінця листопада отримає приємний сюрприз від коханої людини
24tv
2024-11-18T07:06:42Z
Не треба оцту: маринуємо оселедець так, щоб у вас попросили рецепт
24tv
2024-11-18T06:27:54Z
Для чого потрібне змінне взуття у школах та як його обрати
24tv
2024-11-18T06:06:48Z
Водолії – досить агресії, Діви – зробіть крок назад: гороскоп для чоловіків на 18 – 24 листопада
24tv
2024-11-18T04:21:49Z
Тертий пиріг з яблуками, що родом з дитинства: рецепт із мільйоном переглядів у ТікТок
24tv
2024-11-18T04:09:32Z
Домашній тертий пиріг з вишнями та какао: найкращий рецепт для осені
Политека
2024-11-18T04:01:09Z
Орхідеї будуть цвісти аж пів року: садівниця розказала незвичний метод
GlavRed
2024-11-18T00:27:25Z
Як приготувати шоколадну шарлотку з яблуками: десерт цієї осені
Политека
2024-11-17T23:30:42Z
Бюджетний рецепт на Новий рік: фарширований рулет з птиці та грибів
24tv
2024-11-17T22:57:48Z
Збірна Італії зазнала першої поразки з червня
Football.ua
2024-11-18T07:28:24Z
Італія — Франція 1:3 Відео голів та огляд матчу Ліги націй
Football.ua
2024-11-18T07:19:37Z
Борець із Мелітополя став першим українцем, який потрапив до вищого дивізіону сумо Японії
ГЛАВКОМ NET
2024-11-18T03:06:18Z
Франція помстилася Італії та вирвала перше місце у групі Ліги націй
TSN
2024-11-18T01:03:05Z
Італійський тенісист Сіннер виграв Підсумковий турнір ATP
ZN UA
2024-11-17T23:18:09Z
Бельгія поступилась Ізраїлю
Football.ua
2024-11-17T22:15:37Z
Впорались без Мбаппе: Франція ефектно прибила Італію у матчі Ліги націй
24tv
2024-11-17T21:57:18Z
Король стандартів Дінь виборов для Франції першу сходинку групи A2 в дуелі проти Італії
Football.ua
2024-11-17T21:48:52Z
Ліга націй УЄФА: Італія програла Франції, Англія розгромила Ірландію
УкраинФорм
2024-11-17T21:48:28Z
У Хмельницькому BMW на шаленій швидкості влетів в зупинку, - соцмережі
Комсомольская правда
2024-11-18T07:27:07Z
Нажився під час збору коштів для ЗСУ: військовий блогер провернув шахрайську схему, скандальні подробиці
Политека
2024-11-18T07:01:19Z
У передмісті Херсона внаслідок обстрілу загинув чоловік
УкраинФорм
2024-11-18T06:45:16Z
Поліцейські повідомили про підозру українцю, який викрав з банківського рахунку військового 460 тисяч гривень
InternetUA
2024-11-18T06:29:34Z
Нічний наліт безпілотників на Росію: вибухи лунали від Брянська до Москви
24tv
2024-11-18T03:15:36Z
Удар РФ по багатоповерхівці у Сумах: кількість загиблих знову зросла
TSN
2024-11-18T01:10:57Z
Жителька Чернігівщини перерахувала шахраям ₴45 тисяч за посилку від «друга з соцмереж»
Украина Криминальная
2024-11-18T00:33:50Z
Судитимуть буковинця, який побив матір до смерті
Украина Криминальная
2024-11-17T23:45:58Z
Росія вдарила по багатоповерхівці в Сумах балістикою: все, що відомо про трагедію
24tv
2024-11-17T23:09:15Z
Сухий йогурт: страва всього з одного інгредієнта підкорила TikTok
24tv
2024-11-18T07:27:38Z
Магнітний Північний полюс Землі не хоче в Росію: його рух у бік Сибіру різко сповільнився
Фокус
2024-11-18T07:27:06Z
Нові чіпи Nvidia AI перегріваються на серверах
InternetUA
2024-11-18T07:16:48Z
Як налаштувати новий роутер, куди його поставити і як розібратися в меню
InternetUA
2024-11-18T07:10:22Z
iPhone та AirPods тепер оснащені інструментами для здоров’я слуху
InternetUA
2024-11-18T07:02:59Z
Telegram отримав одне з найбільших оновлень за весь час: що змінилося
InternetUA
2024-11-18T06:43:02Z
Блокування номерів "Київстар": що робити абонентам, аби уникнути проблем
Политека
2024-11-18T06:04:55Z
Windows 10 KB5048239 викликає помилку 0x80070643, але Microsoft має офіційне виправлення
Portaltele
2024-11-18T06:04:13Z
Apple випустить AirTag 2 наступного року
Portaltele
2024-11-18T05:04:09Z
Hyundai презентував спеціальну версію Elantra N
AutoCentre
2024-11-18T07:09:27Z
Nissan N7 — стильний седан із штучним інтелектом і напівавтономним рухом
360ua.news
2024-11-17T20:15:49Z
В Україні виготовили партію напівпричепів-контейнеровозів з надміцної сталі
AutoCentre
2024-11-17T19:34:37Z
На автомобілях Volkswagen встановили два рекорди Гіннеса
AutoCentre
2024-11-17T13:39:06Z
Нова батарея з "відходів" зберігатиме до 100 МВт*год енергії: деталі
Фокус
2024-11-17T12:30:10Z
Оновлений Lexus ES
360ua.news
2024-11-17T11:33:57Z
Lexus представив бізнес-седан за $40 000
AutoCentre
2024-11-17T08:04:21Z
Після таємничої аварії Tesla Cybertruck перетворили на меморіал: люди несуть хрести із квітами
Знай
2024-11-17T07:51:21Z
Jeep Wrangler Rubicon: може посперечатися, але чи треба?
AutoCentre
2024-11-17T07:10:43Z