MY.UAНовини
«Щоб ви не померли». Роман Вінтонів і Маргарита Бурковська дискутують про доступ медійників на фронт і звільнені території
«Щоб ви не померли». Роман Вінтонів і Маргарита Бурковська дискутують про доступ медійників на фронт і звільнені території

«Щоб ви не померли». Роман Вінтонів і Маргарита Бурковська дискутують про доступ медійників на фронт і звільнені території

«Щоб ви не померли». Роман Вінтонів і Маргарита Бурковська дискутують про доступ медійників на фронт і звільнені території - Фото 1
«Щоб ви не померли». Роман Вінтонів і Маргарита Бурковська дискутують про доступ медійників на фронт і звільнені території - Фото 2
Пресофіцерам треба краще розуміти потреби журналістів, які хочуть висвітлювати війну, — чи журналістам краще розуміти військових, для яких журналісти можуть бути проблемою? Дискусія на Docudays UA.

У межах фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA Роман Вінтонів — керівник «Телебачення Торонто» й автор Майкла Щура, а нині прессержант 112-ї бригади територіальної оборони, — та акторка Маргарита Бурковська, яка нині працює фіксеркою і телепродюсеркою для іноземних журналістів і документалістів, а також інтерв’юєркою проєкту «Архів війни», говорили про взаємини пресофіцерів і медійників або фіксерів. Наводимо скорочене розшифрування цієї дискусії.

Тетяна Симон, модераторка: Романе, в чому саме полягає ваша робота? Наскільки вона перетинається з вашою попередньою діяльністю? Що вам із попередньої роботи справді допомагає зараз, і що, навпаки, дуже заважає? Наскільки вам допомагає попередній досвід?

Роман Вінтонів: Я працюю у службі зв’язків із громадськістю 112-ї бригади. Якщо грубо говорити, я прессекретар. Із 24 лютого і до переведення я був стрільцем у роті. У липні мене перевели у службу зв’язків із громадськістю — це набагато ближче до того, чим я займався до початку війни.

Окрім інформаційного напрямку, створюємо мерч нашої бригади. Разом із Dodo Socks ми зробили шкарпетки «Топчу русню». Вони дуже кльово зайшли, особливо після того, як директор стратегічних комунікацій НАТО надів їх на свій виступ на серйозній конференції. Русню порвало, нас дуже тішило. Зараз із Dodo-Socks обговорюємо дитячу лінію шкарпеток «Топцу лусню».

Також разом із брендами Gorgany і Turbat у процесі розробки «дуже страшної балаклави». Перші зразки ми перевіряли на різних людях. Балаклава справді страшна, бо партнерське швейне підприємство, яке робить речі для Gorgany і Turbat, відмовилося її шити.  Це був найкращий тест на страшність.

Плюс ми іноді самі робимо якісь матеріали, коли їздимо на передову до наших підрозділів. Але це було можливо до контрнаступу. У багатьох, а можливо у всіх увімкнулася самоцензура. Ми чітко розуміємо, що краще перестрахуватися й показати менше, аби бути переконаними: сюди не прилетить, хлопців не вб’ють. Відмінність від моєї попередньої роботи в тому, що ми інколи більше не дозволяємо щось знімати, ніж дозволяємо. Не можна стверджувати, що сюжет може стати єдиним джерелом інформації для обстрілу позиції. Але додатковим доказом про присутність військ — 100 %.

Багато журналістів розуміють цю нашу нову реальність. Не бувало такого, що хтось вставав у штики: «Ні, я все одно це покажу». Усі йдуть назустріч, і ми намагаємося йти назустріч.

Тетяна Симон: Ви маєте доступ до подій, які часто не показують з огляду на безпеку. Але рано чи пізно ми переможемо в цій війні. І те, що військовим видається звичайним і буденним, через 5–10 років було би цікаво подивитися і проаналізувати. Чи знімаєте ви наперед усю цю історію?

Роман Вінтонів: Зараз ми просто займаємося фіксацією. Ми не аналізуємо, не розбираємо — це все буде потім. Зараз ми з колегами просто знімаємо все підряд. Можливо, багато чого з цього не є цікавим із точки зору документалістики чи доказів. Але краще перезняти, ніж недозняти. І тому в нас багато фоток і відео. Ми не все публікуємо, але колись воно буде мати цінність.

Тетяна Симон: Ви сказали — з вашими колегами. У вас ціла команда?

Роман Вінтонів: У бригаді є своя служба зв’язків із громадськістю. У батальйонах, які є структурними одиницями бригади, є свої представники служби зв’язків із громадськістю. Через те, що у всіх є телефони, кожен може бути оператором чи документалістом. Моя робота іноді полягає просто в тому, щоби мені просто скинули фото та відео.

Тетяна Симон: Рито, ти тепер знімаєш свідчення воєнних злочинів.

Маргарита Бурковська: Я не тільки пишу свідчення воєнних злочинів для «Архіву війни». Я також фіксерка для іноземних медіа. Це дивна професія, тому що ні в кого з фіксерів немає чіткого визначення, що таке «фіксер». Це наче продюсер у полі, але на практиці все виявляється цікавіше.

У багатьох журналістів західних медіа є страховка. У мене, як у їхньої фіксерки, страховки немає. Ми знаємо випадки, наприклад, у Київській області, коли фіксери гинули, а медіа, які з ними працювали, на жаль, ніяк на це не реагували. Також існує колосальна різниця в оплаті праці фіксера, що допомагає журналісту на фронті в Україні і на похороні королеви Британії.

Основна зміна, на мою думку, має полягати в побудові довіри між медіа і військовими. Ми маємо розуміти, для чого медіа приїжджають на звільнені території. Чому треба розповідати історії.

До нас приїжджають дуже різні фантастичні медіа, вони пишуть статті, знімають відео. Також це можуть бути дуже талановиті документальні фотожурналісти. Але в нас дуже великі проблеми з доступом на звільнені території, і я не знаю чому. Скажіть мені чому. Проблеми з висвітленням роботи більшості військових. Це досить велика проблема. Питання, звичайно, не конкретно до вас, не до 112-ї бригади.

Роман Вінтонів: Не до мене, звичайно, бо ви до мене не зверталися. Але я можу спробувати знайти відповіді на ваше питання.

Маргарита Бурковська: Нещодавно я годину вмовляла одну з військових пресслужб дати мені військових, щоб вони розказали одному з найкращих медіа у світі історію українців, які боролися в оточеному місті. Ми побороли це, зробили історію. Але ми чомусь постійно з такими викликами зустрічаємося. Чому не пускають журналістів?

Роман Вінтонів: Щоби ви не померли.

Маргарита Бурковська: Журналісти, особливо воєнні журналісти — не вперше на війні. Вони свідомі і не дурні, вони не хочуть загинути просто так. Я не можу за всіх сказати, але більшість точно. Ці журналісти постійно проходять курси парамедицини, також у них є спеціальне екіпірування. У більшості з них є люди, які відповідають за безпеку. Ми ж не можемо заборонити людям висвітлювати війну!

Роман Вінтонів: Так-так. Журналісти і військові — союзники. І про це говорять усі пресслужби, коли намагаються культурно дати відповідь «ні».

Військовим не завжди потрібно, щоби щось висвітлювали. Тому що це пов’язано з життям людей, які там воюють. Поява журналістів на якійсь лінії може перетинатися з маневрами, які там часто відбуваються. І їм не хочеться, щоби їх публічно, навіть випадково, хтось бачив. Це може зіпсувати якусь стратегію чи тактику, яка вже давно готується. Усе й так висить на волосинці, а коли з’являється група журналістів, це може ставити під іще більшу загрозу якусь операцію або навіть найпростішу евакуацію. Якщо ти відповідально ставишся до виконання своїх обов’язків, поява журналістів значить, що ти маєш забезпечити їхній супровід, підтримання зв’язку, знати, де вони. Я розумію вас, коли ви кажете: ми готові, ми курси медицини проходили. Але коли падає артилерійський снаряд, то проходив ти курси медицини чи не проходив — не допоможе. І в результаті витягати групу журналістів чи тіла групи журналістів, будуть військові.

Маргарита Бурковська: Так, я розумію, про що ви. Але я згадую ситуацію, що сталася в березні в Києві. Коли ми проїжджали блокпости, військові, — я не знаю, наскільки вони мають на це право, — просили показати, що ми нафотографували. Питали: «Та що ви тут робите?!»

Журналістика — це четверта влада. Дуже важливо висвітлювати, говорити, подавати цю інформацію про війну.

Роман Вінтонів: Так, ви абсолютно праві, просто солдату, рядовому, навіть офіцеру дуже важко зрозуміти наміри журналіста, спілкуючись із ним тут і зараз. Я стою на блокпосту. Вчора в мене були прильоти, тому що позавчора приїжджали журналісти.

Маргарита Бурковська: Може, тому що в принципі туди стріляють?

Роман Вінтонів: Ні, не тому. Позавчора приїжджали журналісти, сьогодні прильоти. Хочу я пов’язувати обстріли з цим чи не хочу, але наступного разу, коли приїдуть журналісти, я буду обережним. І коли приїжджає група журналістів, я не розумію, які в них наміри. Розумієте? Чи хочуть вони сенсацію? Або зробити матеріал про серйозну проблему? Чи працюють вони з Росією, чи ні? Чи цей журналіст колись відвідував Росію? Чи був у Кремлі? Я цього всього не знаю і не можу перевірити.

Маргарита Бурковська: Так, для цього в нас є прескарти.

Роман Вінтонів: Вони дозволяють вам в’їзд, але не гарантують приязне ставлення всіх солдатів.

Маргарита Бурковська: Мені здається, що питання якраз більше в комунікації. Хто ці люди, які по обидва боки цієї комунікації.

Роман Вінтонів: І тому існують прессержанти і пресофіцери, які краще за інших військових розуміють медійне поле. Вони часто є буфером, що намагається налагоджувати контакти з журналістами, аби відразу зрозуміти, хто шукає сенсацію, а хто робить роботу і шукає якусь проблематику. Спільна робота й комунікація вибудовується з часом.

З людьми, які бояться нашкодити, які швидше перестрахуються, ніж знімуть і викладуть чергове відео в телеграм, простіше працювати. Вони отримають від військових більше, тому що це надійне партнерство. Коли журналісти, що женуться за сенсацією, бачать обстріли чи приліт і відразу викладають відео в телеграм, із такими людьми буде менше спільних проєктів. Тому що це ненадійне партнерство. І коли бачиш журналіста вперше, ти не розумієш, до якої групи він належить. Це можна зрозуміти тільки в процесі співпраці.

Маргарита Бурковська: Для цього є прескарти.

Роман Вінтонів: Ні, це так не працює, прескарта не є тим, що дозволяє автоматично поставити якийсь тег на людину.

Маргарита Бурковська: Чому? Щоб отримати прескарту, треба пройти певні процедури. Одна з них — перевірка СБУ. Зараз багато прескарт «висять». Люди не можуть працювати, тому що триває ця перевірка. Крім того, дуже багато бюрократії: в кожному регіоні треба позаповнювати купу форм, щоб отримати доступ знімати в цьому секторі. Це теж проблематично.

Роман Вінтонів: Якщо стоїть завдання знімати на звільнених територіях, то моя особиста позиція — туди би треба пошвидше пускати медіа та журналістів. Тому що на звільнених територіях справді багато проблем, про які треба говорити і про які інша частина України має знати.

Але треба розуміти, чому вам там не вдалося кудись доїхати: чи це питання безпеки, чи чиєїсь бездіяльності, чи відсутності доріг або мостів. Або ж це питання розмінування і інфраструктури? Бо в перші дні звільнення часто підірвані мости, є лише переправи, частина доріг замінована…

Маргарита Бурковська: Журналісти швидко знаходять дороги, і досить безпечні. Бо вони, перш за все, самі в цьому зацікавлені — безпечно дістатися.

Роман Вінтонів: У вас дуже романтизоване уявлення про журналістів. Є більшість журналістів — вони дуже досвідчені, їздять на війну, вміють знаходити безпечні дороги, вміють надавати першу допомогу і все інше. І, скажімо, є меншість журналістів, які не можуть цього робити.

Якщо це навіть один зі ста журналістів, одна зі ста знімальних груп, чи готові ми платити цю ціну? Оце одне життя? Чи три життя? Якщо є простий спосіб — зробити так, щоби не було таких втрат, сказати: «Друзі, поки що не їдьте. Почекайте тиждень, от розмінуємо і їдьте», — я за цей варіант. Розумію, що ви впевнені у своїх силах, треновані, у вас є охоронець, контакти на місцях. Але в результаті питання, чому люди загинули, будуть вирішувати військові, а не редакції.

Маргарита Бурковська: Безумовно, є різні журналісти і різні способи подачі інформації. Але з усіма людьми, з якими я працювала, я ніколи не відчувала гонитви за сенсацією. Журналісти займаються висвітленням новин. Якщо сьогодні відбувається евакуація в Ірпені, нам треба сьогодні туди пропхатися і зняти. Не за 10 годин, а зараз, коли це відбувається. Так, на жаль, часто це гарячі точки. Але журналісти, тим не менше, роблять свою роботу.

Я просто впевнена, що треба налагоджувати зв'язок між пресою і пресофіцерами. Давати розуміння, для чого журналісти є в зоні бойових дій, як вони шукають способи подачі інформації не тільки через сухий факт, а через людську історію. Я думаю, нам варто прибирати цю досить неадекватну позицію щодо журналістів, що вони якась сарана, яка набігала фотографувати.

Роман Вінтонів: Скільки часу ви займалися журналістикою?

Маргарита Бурковська: А я й не займаюсь журналістикою.

Роман Вінтонів: Я займаюся журналістикою з 2004 року. Я чудово знаю, що таке сарана, що таке сенсація. І про західні медіа я теж знаю, який у них етичний кодекс. Я знаю, що таке медіа і чим вони можуть бути корисними для військових. Зрозуміло, що є точки дотику. Але коли починається артилерійський обстріл і там перебуває журналістська група, я не хочу витрачати свій ресурс на те, щоби витягати звідти ту групу. Якщо є загроза, я не пущу туди жодну журналістську групу. Тому що потім вигрібати буду я. І я не хочу, щоби хтось із моїх побратимів, які будуть витягувати тих людей, помирав. І я впевнений, що жоден командир цього не хоче.

Мій командир їздить до всіх поранених, на похорони, зустрічається із сім’ями загиблих. Він знає, що цей біль означає. І він знає, що може відбутися після команди «зганяй, подивись, що там журналісти». Смерть чи поранення не закінчуються після того, як вони сталися. Це тяглі процеси.

Журналісти цього не відчувають. Вони приїхали, зняли — і поїхали. Потім, якщо є розвиток історії, вони знову приїхали, зняли — і поїхали. У них цих історій багато.

І тому не думайте, що військові погані, бо вони не пускають журналістів, і що вони не розуміють вашу роль. Ми прекрасно це розуміємо. Але життя людини і роль журналіста — це різні категорії. І життя людини набагато важливіше від того, що хтось дасть новину на день пізніше.

P.S. Проєкт «Архів війни» здійснюється за підтримки Посольства Швеції в Україні, Prague Civil Society Centre, Канадського Фонду підтримки місцевих ініціатив, «Razom for Ukraine. Разом до перемоги!», а також чеської організації People in Need, у рамках ініціативи SOS Ukraine.

Думки, висновки чи рекомендації належать авторам / авторкам та упорядникам / упорядницям і не обов’язково відображають погляди урядів чи благодійних організацій цих країн. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори / авторки та упорядники / упорядниці.

Джерело матеріала
Згадувані персони
Можно растянуть и согнуть на 180°: ученые создали необычный "дырявый" аккумулятор
Фокус
Официально: Cтудия People Can Fly участвует в разработке Gears of War: E-Day
GameMag
Официально: Ubisoft закрыла студию, помогавшую в создании Skull and Bones и Star Wars Outlaws
GameMag
Ryzen 5 5600X и RTX 2080 Super: Системные требования и особенности Rise of the Ronin для ПК
GameMag
Успехи китайского ИИ-стартапа DeepSeek вызвали тревогу в США, - Axios
Хвиля
Более 99% емкости после 10 000 циклов: создана инновационная алюминиевая батарея
Фокус
Увидеть некоторую магию: ПК-версия Hogwarts Legacy получит поддержку модов
GameMag
Koei Tecmo раскрыла продажи Dynasty Warriors, Nioh и Ninja Gaiden
GameMag
Чудо-капли рекордно улучшили солнечные панели и спасли от быстрой деградации
Фокус
Пирожные "Ежики": рецепт десерта, любимого с детства
Фокус
Праздничный салат с тунцом и оливками: простое блюдо, которое удивит гостей своим вкусом
TSN
Удивительно и вкусно: десерт из вареных яиц
Фокус
Период новолуния: к чему готовиться каждому знаку зодиака — предсказание таролога
Marie Claire
Таропрогноз на 28 января 2025: выберите карту и узнайте, что вас ждет во вторник
Telegraf
Домашняя халва за 30 минут: рецепт, который перенесет вас в сладкое детство
Знай
Работа над ошибками: один шаг, который полностью портит вкус лазаньи
Marie Claire
Четыре вещи, убивающие ламинат: как правильно ухаживать за этим напольным покрытием
TSN
Съедят до последней ложки: как приготовить ароматный суп из брокколи и сыром
Gazeta UA
За границу за $2 300: в Одесской области мужчина пытался вывезти из Украины 4 мужчин
Фокус
Российский обстрелял Запорожскую область: 4 пострадавших и серьезные разрушения дома
BigMir
Депутата задержали за кражу чемоданов туристов: что он с ними делал
Comments UA
За "пьяное" ДТП с наездом на четырех пешеходов экс-глава Броварской РГА отделался штрафом и лишением прав на 3 года
Комсомольская правда
Новое скандальное избиение: под Киевом подростки избили юношу и выложили видео в Сеть
TSN
Будут судить дельцов, присвоивших генераторы для ВСУ на 5 млн грн – ДБР
Лига
ДТП с потерпевшими в Броварах: суд назначил главе РГА 34 тыс. грн штрафа
Апостроф
Муж погибшей в ДТП Анны Жук написал пугающий прощальный пост: реакция блогеров
Comments UA
Удар БпЛА по многоэтажкам Днепра: жители рассказали о пережитой атаке
TSN
Хирн потребовал отобрать у Иноуэ чемпионский титул
Корреспондент
Чемпионат Европы по биатлону-2025: расписание всех гонок и где смотреть
TSN
Букмекеры оценили шансы "Шахтера" в матче с "Боруссией" в Лиге чемпионов
ZN UA
Украинский защитник близок к переходу в Англию
Корреспондент
Каннингем оценил шансы Владимира Кличко в бою с Дюбуа
Корреспондент
Чемпион из Украины: тренер Майка Тайсона назвал своего любимого боксера
Фокус
"Всем плевать на бойца и команду": Климас - о поражении Ломаченко от Хэйни
Корреспондент
Барселона в ярком поединке разгромила Валенсию, забив семь мячей
Gazeta UA
"Барселона" разорвала "Валенсию", забив семь голов в матче чемпионата Испании
TSN
Правонарушения на 542 тысячи: Госэкоинспекция и полиция пресекла незаконный лов рыбы
Знай
Россия атаковала Никополь из артиллерии, ранены пятеро гражданских
Gazeta UA
В Киеве растет заболеваемость гриппом и ОРВИ, особенно среди детей
Комсомольская правда
РФ атаковала Степногорск авиабомбами: есть пострадавшие
TSN
Далее — Днепропетровская область: как изменится ситуация на фронте, если враг дожмет Великую Новоселку
Фокус
«Одни воюют, другие грабят, а третьи их оправдывают»: военный рассказал, как сегодня живет Украина
Знай
Где на этой неделе в Киеве пройдут ярмарки. Адреса
VGorode
РФ ударила КАБами по Степногорску
ZN UA
Бывший военный помогает своим побратимам на передовой: что он делает
TSN
Цымбалару после разрыва брака ответила на слухи о новом романе с Яновичем: "С ним комфортно"
TSN
Человек из стали героически летит в тизере фильма "Супермен" Джеймса Ганна
GameMag
Блогер Леон после заявления о разрыве романа с Тринчер обвинил ее во лжи: "Это катастрофа"
TSN
"Непросто найти свое место под солнцем": Решетник высказался о звездной болезни "Холостяка" Терена/Ведущий шоу прокомментировал хейт в сторону героя
Апостроф
Глазами ксеноморфа: Вышел новый тизер сериала «Чужой: Земля»
GameMag
Следователи назвали истинную причину смерти экс-супруга Анны Седоковой
Фокус
"Она подставила людей": ведущая кулинарного шоу внезапно вступилась за Бальдони в войне с Лайвли
Фокус
"Люблю вас": Иван Дорн вышел на связь после вечеринки с россиянами
Фокус
Для нас важно содействовать развитию здоровой, активной нации – VODA UA
Политека
Покупка Киево-Могилянской академии: в МОН отреагировали на информацию о приватизации заведения
Фокус
Командующий КСИР заявили, что Иран закупил российские истребители Су-35
Лига
Пентагон выдал контракт на 3D-печать взрывчатки: в чем заключается ноу-хау
Апостроф
"Щедрые скидки, потому что свое": в NOVUS проходит фестиваль собственных марок
Апостроф
Деньги, обучение и гарантии: как будут мобилизовать 18-летних
Знай
Григорий Решетник отдохнул в Доминикане, но не афишировал это в соцсетях
Фокус
Технологии будущего уже сегодня: какие возможности получили военные
Comments UA
Война в Украине может затянуться на несколько лет благодаря старой технике РФ и поддержке КНДР
Comments UA
Украинцы очень сильно удивили россиян: раскрыты детали первого в мире штурма роботами
Апостроф
В мире становится все популярнее один чай: почему-то никто не догадывался заварить эти листья раньше
TSN
Острый мед: новейший тренд для здоровья, который поможет победить простуду
Знай
Помогает быстро похудеть и снижает давление: какая еще польза рыбьего жира
TSN
Чем больше знаешь, тем дольше живешь: ученые обнаружили тесную связь между образованием и продолжительностью жизни
Gazeta UA
Симптомы, которые могут свидетельствовать о раке мозга
Comments UA
Агрессивные и голосистые: эксперт рассказал, каких собак он бы не заводил ни в коем случае
Фокус
Для нас важно содействовать развитию здоровой, активной нации – VODA UA
AutoGeek
Не 21 день. Ученые посчитали, сколько нужно времени, чтобы закрепилась новая привычка
Telegraf
Какие продукты ни в коем случае нельзя разогревать в микроволновке: это следует знать каждому
TSN
В госбюджет впервые поступили средства за промышленный лов рыбы
Корреспондент
В Украине дорожает подсолнечник: как изменятся цены в 2025 году
Знай
Атака по НПЗ в Рязани: Reuters узнало об остановке переработки нефти на заводе
Апостроф
Дубай заподозрил швейцарского банкира в отмывании денег из России
Лига
Новые цены на овощи: огурцы стали доступнее, помидоры – разорят кошелек
Знай
Нацбанк начал повышать курс доллара
Корреспондент
Укрзализныця обновила расписание поездов: новые маршруты
Comments UA
Поддерживаю приостановку всех проектов USAID и их аудит, но есть две беды
Telegraf
Нацбанк выиграл последний суд у Бахматюка: он должен 1,8 млрд грн
Лига
Спорткар для семьи: новый заряженный универсал показали на первых фото
Фокус
Ferrari продала первый автомобиль за биткоины
Корреспондент
Почему запотевание стекол зимой может стоить вам автомобиля: простые лайфхаки, которые спасут жизнь
Знай
В Японии создали оригинальный гибрид минивэнов Toyota и Volkswagen
Фокус
Nissan прекратит производство двух премиальных кроссоверов: что выпустят взамен
Фокус
Дворец на колесах: представлен роскошный автодом за миллион долларов
Фокус
В приложении "Дия" восстановили функцию перерегистрации автомобилей в онлайн-режиме
Апостроф
Новый Chevrolet Corvette 2025 подорожал в 20 раз за считанные минуты
Фокус
Toyota Land Cruiser Prado получил экстремальную версию для серьезного бездорожья
Фокус
Трамп не сможет удовлетворить требования Путина: The Times о невозможности мирных соглашений
TSN
СМИ обвинили одесского нотариуса Журавля в махинациях с недвижимостью и связях с рф
Комсомольская правда
"Охотился" на секретную документацию: российский шпион окопался в харьковском банке
Новости Украины
Команда Трампа не реагирует на сигналы России - МИД РФ
Корреспондент
Прекращение огня и мирные переговоры: украинцев ошарашили скорым прогнозом
Знай
В Харькове осудили российского шпиона и "спичрайтера" военкора РФ
Корреспондент
В Минсоцполитики оценили влияние паузы в невоенной помощи США
Корреспондент
Пентагон анонсировал указ Трампа о создании в США системы наподобие "Железного купола"
Лига
Евросоюз не будет продлевать некоторые санкции против Сирии – какие условия
Лига