MY.UAНовини
Від журналістикознавства до медіавістики: як я б назвав нашу науку
Від журналістикознавства до медіавістики: як я б назвав нашу науку

Від журналістикознавства до медіавістики: як я б назвав нашу науку

У тому, що журналістам викладають вчені, які не працювали в польових медіях, парадоксу немає.

Люди мого покоління, які мають дотичність до журналістики, вийшли з науки, що називалася «журналістикознавство». Цей термін віддзеркалював практично все, що увібрала в себе радянська журналістика. Найяскравішими ключовими поняттями журналістикознавства були «партійна журналістика» й «ідеологічна журналістика». Поняття об’єктивної журналістики подавалось як синонім правдивої журналістики, що заперечувало будь-яку незалежну від партійних догм авторську думку. Звісно, ні про свободу слова в ліберальному та національно-ліберальному її розумінні, ні про суб’єктивну роль журналіста, ні про незалежний медіаменеджмент не могло бути й мови. Журналістика в СРСР — це гвинтик марксистсько-ленінського виховання радянських людей. Все решта — дисидентство, що карається.

Із відновленням Україною незалежності ситуація в польовій журналістиці молодої держави змінилась не одразу. Спочатку — свій, український, але той самий партійний контроль над медіями, пізніше — народження так званої олігархічної журналістики, коріння якої сягають партійно-владно-промислової кооперації; журналістика ця стала настільки різноконтентною, що дозволила саме Україні перетворитись на батьківщину феномену свободи слова за відсутності свободи медій.

Звісно, що наука, яка вивчає журналістику, не могла фіксувати, аналізувати й досліджувати надзвичайно стрімчасті процеси, які відбувались в українській польовій масовокомунікаційній практиці, в річищі архаїчного «журналістикознавства». Але певна розгубленість багатьох тодішніх науковців, аналітиків та викладачів, їхня інерційна налаштованість на радянське тлумачення медійних реалій і незнання здійснених науковцями з країн західних демократій новітніх теоретичних розробок із функціонування медій (а то й страх перед цими розробками) стали серйозною й тривалою перешкодою переоцінки як медійного контенту, так і — головне — медійного контексту. Цієї переоцінки потребувало, зокрема, тогочасне студентство. Проблема не обійшла ключового і, здавалося б, такого зрозумілого елементу наукових розвідок у галузі журналістики, як назва науки. При цьому виявилось, що в середовищі тих самих науковців, аналітиків і викладачів немає однозначності в підходах не тільки до розуміння самóго предмета наукового аналізу, але до того, як усе-таки назвати постжурналістикознавчу науку.

Дозволю собі перерахувати ті формулювання назви науки про журналістику, які є поширеними в науковому та освітньому середовищах (а ці чинники часто є невід’ємними) і які впроваджуються в дослідницький, аналітичний та навчально-методичний простори України. Медіавістика, медіазнавство, медіалогія, пресознавство, масова комунікація, журналістика, наука про журналістику. Поширеним є термін «медіакомунікації» — мабуть, тому, що свого часу з’явилась магістерська програма з такою назвою, і нинішні освітні програми цю назву залюбки використовують.

Втім найбільш поширеним і популярним є термін «соціальні комунікації». Саме так називалась ціла наукова галузь, із семи спеціальностей якої протягом 15 років (від 2007 року) захищені сотні кандидатських і докторських дисертацій. Треба віддати належне професорові Володимирові Різуну, який майстерно провів цю галузь попри надзвичайно складні обставини як внутрішньоукраїнської опозиції (як тільки не обзивали опоненти назву цієї наукової галузі), так, — тепер це стало цілком зрозуміло, — і російських пасток. Ці сотні дисертаційних робіт — безцінний внесок талановитих інтелектуалів у розвиток вивчення масовокомунікаційних процесів, і тим, хто був дотичним до створення і модерування досліджень у цій царині, є чим пишатись — але... Але ці (без жодного перебільшення!) талановиті інтелектуали є такими собі Карлами Марксами, які, одержавши диплом, вже як кандидати й доктори наук прийшли в аудиторії університетів викладати майбутнім професійним журналістам, в абсолютній своїй більшості не пропрацювавши в жодній професійній медії жодного дня і не створивши для жодної професійної медії жодного фрагмента контенту. Ще раз: талановиті викладачі журналістики виявилися блискучими бібліотечними вченими без досвіду роботи в польовій журналістиці.

Здавалося — парадокс. Але чи так?

29 квітня 2015 року своєю Постановою № 266 Кабмін України затвердив Перелік галузей і спеціальностей, за якими готують здобувачів вищої освіти (в дужечках зазначу, що в цьому переліку взагалі не знайшлось місця таким сучасно важливим прикладним феноменам, як реклама, піар, медії, видавнича справа, редагування — але про це нижче...). Наша галузь, яку вирішили назвати «журналістика», складається з однієї спеціальності, яка так само називається «журналістика». Ба більше, докторів філософії в Україні так само готують в галузі і спеціальності «журналістика». В межах галузі створюються різноманітні освітні програми, але частина з цих програм до назви «журналістика» і до наповнення цієї назви мають вельми віддалений стосунок. Наприклад, реклама або видавнича справа і редагування, про відсутність яких у Переліку галузей і спеціальностей я писав щойно. Звісно, вважати журналістикою рекламу з її гіперболізованим, яскравим контентом або редагування з ледь не алгоритмічною технікою опрацювання оригіналів рукописів різних видів літератури, окрім хіба художньої, можуть люди з витонченим почуттям гумору. Звідси — й низка непорозумінь, які виникають між першокурсниками (вони прийшли на журналістику) і кафедрами (вони пропонують, наприклад, редагування) з наслідками для подальших наборів, престижу закладів освіти, професури і — як засвідчує поточний досвід — навіть приводів заперечити існування самих вишів.

Отже, сьогодні журналістика — це: 1) польова професійна соціальна практика; 2) галузь підготовки молодших бакалаврів, бакалаврів і магістрів, 3) площина наукових розвідок у межах інституту докторів філософії та 4) більшою мірою науковий майданчик для аналітики в межах докторських дисертацій. Маємо велику наукову, методологічну та організаційну помилку, і помилка ця — не в убогості формулювання, а в прикладній площині функціонування самóго терміна «журналістика».

Вибачте за абзац теорії, але без неї для подальшого розвитку моїх міркувань — ніяк. Вважатимемо, що існує декілька рівнів комунікації: технічна комунікація — у вигляді комп’ютерних технологій, мобільного зв’язку, ґаджетів, супутників тощо; спеціальна комунікація — транспорт, каналізація, водогони, різноманітні труби тощо; соціальні комунікації — сукупність можливостей передачі від людини до людини певних повідомлень або груп повідомлень індивідуального або масового характеру. Соціальні комунікації (пам’ятаєте назву наукової галузі?) використовують різноманітні канали для передачі змісту повідомлень від джерела до споживача. Ці канали називаються засобами масової комунікації, і вони добре нам відомі: телебачення, театр, виставки, газети, книжки, інтернет-видання, реклама, радіо тощо. В цій сукупності виділяються засоби масової комунікації, які вирізняються специфічними ексклюзивними характеристиками — оперативністю, технічною та змістовою доступністю, охопленням максимально широкої аудиторії... Таких засобів усього п’ять — радіо, телебачення, інтернет-видання, друковані медії та інформаційні агенції — і називаються вони засобами масової інформації або масмедіями. Журналістика як польова практика обслуговує тільки ці п’ять видів засобів масової комунікації. Все решта — інші види комунікаційної практики, жодним чином не пов’язані із журналістикою як носійкою первинного контенту.

Автор цих рядків помітив цікаві тенденції у вишах, які готують студентів галузі і спеціальності «журналістика». Зменшується частка випускних (дипломних, бакалаврських, магістерських) робіт з аналізу чи самостійного створення чисто журналістського контенту — натомість випускники воліють працювати із ширшим спектром можливостей, віддаючи перевагу комунікаційним майданчикам, інтерпретаціям, вільним від журналістських норм (стандартів), традицій та практик. Відчувається інтерес випускників до тем, які пов’язані не стільки з журналістським контентом, скільки з контекстами, в межах яких цей контент функціонує. З кожним роком змінюється і палітра пропозицій від працедавців — і так само не на користь польової журналістики.

Отже, в тому, що журналістам викладають вчені, які не працювали в польових медіях, парадоксу як такого немає. Тим більше, що практично всі дослідження комунікаційних зацікавлень сучасної української аудиторії засобів масової комунікації засвідчують зменшення інтересу цієї аудиторії до масмедій (тобто до класичної журналістики) за рахунок збільшення виходів на, наприклад, соціальні мережі, телеграм-канали, ютуб, сайти, не пов’язані з медіями, на читання класичних та електронних книжок тощо. В багатьох українських сім’ях узагалі немає телевізора, а якщо він є, то може слугувати тільки ретранслятором згаданих вище продуктів без прив’язки до створеного журналістами контенту. Такий собі великий монітор. Про стан українських друкованих медій узагалі писати сумно.

Мабуть, парадокс полягає в тому, що до цього часу і галузь, і спеціальність носять назву «журналістика», а наука про журналістику не має сталої назви (напівживий термін чудової наукової галузі «соціальні комунікації» асоціюється здебільшого із захистом дисертацій, і то — в минулому). Як бачимо, йдеться вже про набагато більш строкате явище масової комунікації, яке вийшло з рамок класичної журналістики та набуло яскравих ознак комунікативістики — такої відомої західним демократіям науки, яка, власне, як і сучасні студенти-випускники, будь-який контент розглядає через контексти, в межах яких цей контент функціонує, — політичні, соціологічні, лінгвістичні, психологічні, правничі, менеджерські та інші аспекти обігу комунікаційної практики. Війна не тільки не зменшує актуальність проблеми — навпаки, українська масова комунікація як частина нашого спротиву повинна бути очищена від того, що являло собою журналістикознавство, і працювати не як марафон данини минулому, а як сучасний елемент демократичної, сміливої, відповідальної, авторської масової комунікації, місце польової журналістики в якій повинно бути оцінене крізь призму чесного наукового підходу до неї як до нехай і найяскравішого діаманту, нехай і найважливішого, але все ж складника сучасної масової комунікації.

Фото: labs.journ.univ.kiev.ua

Теги за темою
Журналісти
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Катастрофічна нестача: експерт розкрив масштаби кадрового голоду в Україні
Хвиля
2025-01-11T22:45:16Z
Полонений солдат КНДР мав підроблений військовий квиток, виписаний на реального росіянина, – ЗМІ
24tv
2025-01-11T22:36:17Z
Китай будує спеціальні баржі для висадки десанту на Тайвань: у ЗМІ розкрили цілі
GlavRed
2025-01-11T22:27:11Z
Німеччина розмістить ЗРК Patriot у Польщі для захисту центру допомоги Україні
InternetUA
2025-01-11T22:06:39Z
МВС цьогоріч удосконалить електронні сервіси
УкраинФорм
2025-01-11T21:57:13Z
Як "піти" від мобілізації в Україні: військовий озвучив два необхідні рішення
FaceNews
2025-01-11T21:54:33Z
На Прикарпатті придбали будинок для прийомної родини з Херсонщини
УкраинФорм
2025-01-11T21:45:16Z
На складах Литви застрягли тисячі безпілотників, обіцяних Україні – LRT
ГЛАВКОМ NET
2025-01-11T21:27:43Z
Під час війни згоріли три сировинні "кити": експерт пояснив, що відбувається з українською економікою
Политека
2025-01-11T21:24:34Z
Я гола, йдіть звідси, – Тіна Кароль розсмішила мережу новим відео
24tv
2025-01-11T20:51:18Z
"Хапає за горлянку і не відпускає": що відомо про найочікуваніший фільм зими "Носферату"
24tv
2025-01-11T19:27:36Z
Не встигла: голлівудська актриса розповіла про втрату близької людини в пожежі
GlavRed
2025-01-11T19:27:13Z
Відомий актор оприлюднив діагноз своєї дитини
GlavRed
2025-01-11T18:27:42Z
"Мені боляче": переможниця "Холостяка" Бєлєнь відреагувала на сварку з Олександром "Тереном" через мову
Фокус
2025-01-11T17:36:13Z
Єдині стрижки, які ідеально пасують для жінок після 50 років: вони личать всім
24tv
2025-01-11T17:15:05Z
6 фільмів та серіалів, які варто подивитися на Netflix у січні 2025
24tv
2025-01-11T16:00:24Z
Відома голлівудська акторка втратила подругу через пожежу в Лос-Анджелесі
Фокус
2025-01-11T15:42:50Z
Лесик з DZIDZIO, у якого на сцені зупинилось серце, після реабілітації повернувся додому
Фокус
2025-01-11T15:18:38Z
Шенгенську зону можуть розширити цьогоріч: одна з країн заявила про завершальну стадію підготовки
TSN
2025-01-11T22:51:29Z
Не роки, але місяці: повномасштабне вторгнення РФ можна було відкласти - Кулеба
GlavRed
2025-01-11T22:45:28Z
Верховний суд США найімовірніше підтримає заборону TikTok: подробиці
InternetUA
2025-01-11T21:51:02Z
Трамп не зміг би не допустити вторгнення РФ в Україну — Кулеба
TSN
2025-01-11T21:48:53Z
До Шенгенської зони цього року може приєднатися острівна держава, територія якої частково окупована
ГЛАВКОМ NET
2025-01-11T21:45:45Z
Україна та Польща обмінялися списками місць для ексгумації
Комсомольская правда
2025-01-11T21:36:26Z
Кулеба заявив, що відмовив свого 18-річного сина йти на фронт
TSN
2025-01-11T21:36:15Z
Чому Трамп - реакція на хворобу, але не ліки?
GlavRed
2025-01-11T21:27:03Z
Школи, лікарні та житлові будинки - залишаться без тепла: газовиків можуть мобілізувати
Знай
2025-01-11T21:12:41Z
У Франції лоб в лоб зіткнулися два швидкісних трамваї, десятки людей постраждали
ГЛАВКОМ NET
2025-01-11T22:51:03Z
Вбило струмом: в Одеській області підліток виліз на вагон потяга
TSN
2025-01-11T22:03:50Z
Поліція завершила розслідування шахрайської схеми на майже 1,2 мільйона гривень
InternetUA
2025-01-11T22:03:02Z
У Страсбурзі зіткнулися трамваї - близько 20 постраждалих
УкраинФорм
2025-01-11T21:57:20Z
На гірськолижному курорті "Драгобрат" згорів готель, усі поверхи у вогні
FaceNews
2025-01-11T21:45:24Z
На Волині прихильник УПЦ МП у школі побив священника ПЦУ: деталі конфлікту
TSN
2025-01-11T21:24:49Z
У Каліфорнії вирують вогняні смерчі, це все на додачу до масштабних пожеж
FaceNews
2025-01-11T21:18:37Z
Намагався втекти: в ТЦК пояснили "бусифікацію" чоловіка біля станції метро у Києві
Фокус
2025-01-11T21:15:13Z
Продали гуманітарки на понад 600 тисяч гривень: суд вирішив, що робити з "волонтерами"
Политека
2025-01-11T21:00:11Z
Громада Києва передала нацгвардійцям 500 FPV-дронів та 50 Mavic 3Т
УкраинФорм
2025-01-11T22:21:30Z
Запорізька область отримала 74 зарядні станції від USAID
УкраинФорм
2025-01-11T22:15:56Z
На фронті від початку доби 157 зіткнень, найбільше - на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-01-11T22:12:31Z
У Тернополі водоканалівці витягли ріпку: рештки овочів спричинили великий затор у каналізації
24tv
2025-01-11T22:03:48Z
Карта бойових дій в Україні станом на 12 січня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-01-11T22:00:18Z
У Третій штурмовій бригаді допустили "перемир'я" з Росією
FaceNews
2025-01-11T21:36:51Z
З прикордонної громади на Чернігівщині евакуювали 24 людей
УкраинФорм
2025-01-11T21:27:22Z
Схоже, не тільки Україна: боєць припустив, якими є зараз тактика та плани ворога на війні
24tv
2025-01-11T21:24:33Z
У Києві директора спортивної школи підозрюють у розкраданні понад ₴1 мільйона
УкраинФорм
2025-01-11T21:21:10Z
Що робити із залишками їжі після свят: добірка простих рецептів
24tv
2025-01-11T21:57:11Z
Австралійка заробляє тисячі завдяки невинному вчинку, який шалено збуджує чоловіків
24tv
2025-01-11T21:27:09Z
Як відбілити тюль у домашніх умовах швидко та ефективно: вражаючий метод
GlavRed
2025-01-11T20:27:22Z
Щука в духовці: рецепт смачної риби, який ви захочете повторити вдома
24tv
2025-01-11T19:27:53Z
Можна притягти невдачі та лихо: ось що не варто робити на кухні
24tv
2025-01-11T18:06:21Z
Навіть найстаріша плита буде, як нова: секретний засіб, який відмиє багаторічний жир
Знай
2025-01-11T17:51:50Z
IQ-тест для інтелектуалів: знайдіть заховану парасольку за 5 секунд
GlavRed
2025-01-11T16:27:30Z
Що не так на малюнку: треба знайти три помилки за 9 секунд
GlavRed
2025-01-11T16:27:29Z
Гороскоп Таро на 12 січня для всіх знаків Зодіаку: що принесе вам цей день
Политека
2025-01-11T15:42:01Z
Олександр Усик – найкращий боксер 2024 року за версією The Ring Awards
24tv
2025-01-11T22:48:39Z
Крадіжка з-під носа Усика та Ф'юрі: названо найкращий бій року за версією The Ring
24tv
2025-01-11T22:45:31Z
Реал Мадрид — Барселона: цікаві варіанти ставок на матч Суперкубка Іспанії
Football.ua
2025-01-11T22:36:18Z
Перший бій між Усиком та Ф'юрі визнали головною подією 2024 року в боксі
24tv
2025-01-11T22:33:10Z
Трубін виграв перший трофей у Бенфіці: воротар збірної України став героєм у серії пенальті
24tv
2025-01-11T22:30:36Z
Раунд першого бою Усик – Ф'юрі став найкращим у 2024 році
24tv
2025-01-11T22:18:06Z
Трубін приніс Бенфіці перемогу в Кубку ліги в серії післяматчевих пенальті
Football.ua
2025-01-11T22:12:45Z
Гвардіола повідомив, що Вокер попросив відпустити його
Football.ua
2025-01-11T21:57:42Z
Мілан не зумів обіграти Кальярі
Football.ua
2025-01-11T21:51:21Z
Американські компанії сплатили Росії понад 1 мільярд доларів податків, – Newsweek
24tv
2025-01-11T22:27:46Z
Азербайджан зупинив постачання газу до Сербії через форс-мажорні обставини
ГЛАВКОМ NET
2025-01-11T22:24:42Z
Чому Україна досі не отримала обіцяні Литвою тисячі дронів: що кажуть виробники й посадовці
24tv
2025-01-11T21:57:25Z
Президент Словаччини відмовився їхати до України через зупинку транзиту газу
Европейская правда
2025-01-11T21:24:35Z
Став відомий заробіток генерального директора Apple у 2024 році
InternetUA
2025-01-11T20:51:19Z
В Україні збудують ТЕЦ, яка працюватиме на відходах
24tv
2025-01-11T20:36:38Z
Заплатите на 20 кубометрів більше: українців суворо попередили щодо комуналки за газ
Знай
2025-01-11T20:12:33Z
Ексміністр економіки Милованов хоче купити "Могилянку": навіщо це йому потрібно
Фокус
2025-01-11T20:12:26Z
Комісія Ощадбанку при оплаті комуналки через термінал: скільки доведеться заплатити
Политека
2025-01-11T19:27:15Z
Секрети розкрили дикі миші: вчені вивчили витоки найсильніших почуттів людини
Фокус
2025-01-11T21:57:52Z
ДРАЦС відновив доступ до цифрових свідоцтв у «Дії»
Детектор М
2025-01-11T21:51:25Z
Закінчення війни чи новий конфлікт: що насправді несе 2025 рік, магія чисел
Знай
2025-01-11T21:30:29Z
Цукерберг засвітив годинник за сотні тисяч доларів: що це за модель
24tv
2025-01-11T20:06:20Z
Безпечна зарядка смартфона: важливі поради для уникнення неприємностей
InternetUA
2025-01-11T19:52:52Z
Доісторичні кенгуру змінили свій раціон, щоб пережити зміну клімату
Portaltele
2025-01-11T19:06:55Z
iPhone 17 Air вийде в 2025 році: що це буде за смартфон і в чому його особливості
InternetUA
2025-01-11T18:51:44Z
У США створили «папір», який перетворює будь-яку поверхню на сонячну панель
InternetUA
2025-01-11T18:00:15Z
Секрети біблійної рослини: вчені наблизилися до розгадки тисячолітньої таємниці
Фокус
2025-01-11T17:45:44Z
Назвали 4 найшкідливіші дієти, які на піку популярності, але вони шкодять здоров'ю
24tv
2025-01-11T19:06:22Z
Як отримати лікарняні виплати у 2025 році: деталі
Фокус
2025-01-11T19:00:45Z
Чи можуть мобілізувати чоловіків, що пережили інсульт
24tv
2025-01-11T18:51:58Z
На порозі катастрофи: вчені заявили про необхідність масової вакцинації тварин у Європі
Фокус
2025-01-11T18:36:16Z
Дарує години життя за годину ходьби: вчені розповіли про користь простої прогулянки
Фокус
2025-01-11T16:51:25Z
Коли пити каву, щоб це було корисно для організму: вчені знайшли відповідь
24tv
2025-01-11T16:45:24Z
Поворотний момент: лікарі перемогли рак 4-ї стадії за допомогою незвичайної операції
Фокус
2025-01-11T16:06:31Z
Neuralink продовжує прогресувати: імплант вживили третьому пацієнту
InternetUA
2025-01-11T14:51:08Z
Івано-Франківщина отримала сучасний томограф
УкраинФорм
2025-01-11T12:45:41Z
Renault повертає знамениту дешеву модель
ГЛАВКОМ NET
2025-01-11T14:24:24Z
В Україні помітили унікальний седан Mercedes з характеристиками суперкара
Топ Жир
2025-01-11T13:12:11Z
Автопілот, Tesla-зарядки та мінімалізм: Honda показала стильний седан та кросовер
Знай
2025-01-11T12:51:45Z
Як позашляховик ЛуАЗ оснастили харківським дизелем
AutoCentre
2025-01-11T12:42:53Z
Електромотор і ціна 20 000 євро: Renault повертає знамениту дешеву модель
Фокус
2025-01-11T09:27:15Z
Kia має намір підкорити сегмент фургонів електричною новинкою
AutoCentre
2025-01-11T08:09:13Z
Який бензин може повільно "вбивати" автомобіль: попередження для водіїв
GlavRed
2025-01-11T04:27:42Z
Tesla презентувала у Китаї оновлену версію Model Y
УкраинФорм
2025-01-11T03:54:54Z
Volkswagen підбив підсумки продажів комерційних автомобілів за 2024 рік
AutoCentre
2025-01-10T21:42:42Z