MY.UAНовости
Чому будівельна реформа перезріла?
Чому будівельна реформа перезріла?

Чому будівельна реформа перезріла?

Ухвалений минулого тижня проєкт закону про містобудівельну реформу викликав величезний спротив та обурення з боку Асоціації міст України та окремих мерів.

Аналіз низки типових зловживань, які допускає місцева влада під час видачі дозвільних документів на проведення будівельних робіт показує, що причиною такого обурення може бути небажання прощатися із корупційними схемами і рухатися в бік прозорості галузі містобудування.

Втім, без ліквідації цих схем масштабна повоєнна відбудова України буде неможливою.

Розробку проєкту закону Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності у Верховній Раді розпочали ще до повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Активна фаза війни та майбутня потреба у величезних масштабах повоєнної відбудови житла та соціальної інфраструктури актуалізувала питання реформи і змусила парламентарів прискоритися з її ухваленням.

Як стверджують автори реформи, її основна мета – створення прозорих правил гри для ринку, зрозумілих не лише в Україні, а й для наших західних партнерів, які очевидно будуть одними з ключових донорів і контролерів відбудови.

Саме тому в розробці законопроєкту брали участь представники західних країн, які підтримують проведення реформи.

Основою цих процесів стане цифровізація – зведення до мінімуму людського фактору, наскрізне фіксування відповідальності за кожне рішення за конкретним виконавцем, делегування частини повноважень приватному бізнесу, як це працює в сферах експертної оцінки, нотаріальних послуг та у сфері виконання судових рішень.

Цей підхід започаткували ще раніше, коли визволили з приватних рук реєстри будівельних дозволів.

Схема на 10 млрд грн.

Утім, принцип прозорості та підзвітності ніяк не лягає на традиційні цінності цієї галузі в Україні: велика кількість етапів ухвалення рішень, у яких задіяні чиновники, призводить до неймовірної коруптогенності процесу будівництва – від котловану до введення в експлуатацію.

За різними даними, недоброчесні учасники будівельного процесу можуть заробляти на оборудках та схемах в будівельній галузі близько 10 млрд грн на рік.

При цьому більшість проблемних ланок в цьому ланцюжку – саме чиновники місцевої влади, які вирішують, на які порушення закрити очі, а кому влаштувати веселе життя на довгі місяці, а можливо й роки погоджень та безпідставних відмов.

Завдяки такому вибірковому ставленню, місцева влада може роками не помічати проєктів типу 42 довгобудів Анатолія Войцеховського, частина яких зводилась взагалі без документів, внаслідок чого ошуканими виявились понад 13 тис.

У великих містах регіональна влада разом із наближеними забудовниками в такий спосіб створюють неприродну монополію, розподіляючи ласі ділянки між своїми і відсікаючи незручних учасників ринку.

Один із хрестоматійних прикладів – Ірпінь, де забудову контролює особисто колишній мер Володимир Карплюк, який фактично керує містом.

Підхід, закладений у проєкті 5655, дозволить покласти на місцеву владу пряму відповідальність за самочинне будівництво і залишити за нею моніторинг складних проєктів.

Проте, на відміну від сьогоднішнього стану справ, виявлення автоматичною системою проблемних об’єктів буде вимагати в обов’язковому порядку вчинення конкретних дій – аж до рішення про знесення.

А тихий договорняк тягтиме за собою покарання для всіх учасників змови.

Зараз є декілька типових порушень і зловживань, які допускають органи місцевого самоврядування у процесі супроводу містобудівної діяльності.

Вони дають змогу зрозуміти, чому у місцевих чиновників немає жодного бажання брати на себе більше відповідальності і при цьому відмовлятися від наявних схем.

А також чому у останні тижні перед голосуванням у Верховній Раді мав місце великий спротив ухваленню законопроєкту 5655.

Сам п’ю, сам гуляю.

Порушення місцевої влади в галузі містобудування можна умовно розділити на три типи:.

видача містобудівних умов і обмежень (МУО) на забудову земельної ділянки із порушенням обмежень, встановлених містобудівною документацією (тобто самі чиновники видають заздалегідь незаконні документи);.

навмисне затягування із видачею МУО, дозвільних документів, присвоєння адреси тощо;.

відсутність актуалізованої містобудівної документації, або обмеження до неї доступу.

Це призводить до зловживань як з боку чиновників, так і забудовників.

Ось декілька прикладів таких порушень, які стали відомі завдяки публікаціям в медіа і офіційним повідомленням, а також з внутрішньої доповіді ДІАМ, витяги з якої є в розпорядженні редакції.

В Одесі управління держархбудконтролю міської ради видало дозвіл на реконструкцію пансіонату на місці колишнього дитячого табору, а фактично було збудовано житловий будинок з квартирами.

В порушення вимог МУО це ж управління видало дозвіл на проведення реконструкції нежитлового приміщення в провулку Маланова, де в результаті виріс елітний житловий будинок.

При цьому також було порушено приписи Мінкульту щодо будівництва в історичному центрі міста.

Підвішений стан історичних центрів – неузгоджені детальні плани територій і буферні зони об’єктів спадщини ЮНЕСКО – спільна проблема багатьох старовинних міст.

Так, у Львові саме через наявність такої прогалини стало можливим зведення готельного комплексу на площі Міцкевича, а в Чернівцях – будівництво по вул.

Щодо останнього вже є припис Мінкульту про заборону будівництва в історичному ареалі, але чи буде його дотримуватися місто і забудовник – якщо правила не зміняться – питання відкрите.

В Києві попри призначення ділянки для будівництва житла, на вул.

Академіка Філатова зводять торгово-офісний центр, бо такі містобудівні умови видав Департамент ДАБК КМДА.

Натомість на Оболоні навпаки, замість нещодавно введеного в експлуатацію ТРЦ Полярний, який хочуть знести, збираються будувати пʼять висоток на землях, призначених під торгівлю.

І залишити густозаселений район без торгово-розважальної інфраструктури.

Ще один приклад зі столиці: Національний авіаційний університет завдяки таким же незаконним умовам на землях для закладів освіти побудує 14 багатоповерхівок.

Окрім проблем з будівельними документами, тут не все в гаразд і з самим інвестдоговором між вузом та забудовниками.

Скандальна історія, пов’язана із заплутаними рішеннями місцевої влади, набула розголосу в Гостомелі.

Відділ містобудування та архітектури селищної ради видав МУО на реконструкцію житлового будинку за відсутності будь-яких документів від заявника.

Більше того, самого будинку, який нібито підлягає реконструкції, не існує.

При цьому саму ділянку селищна рада виділила для розміщення модульного містечка для внутрішньо-переміщених осіб.

Тепер замість прозорої процедури сторони судяться за право користування землею та зведення там своїх об’єктів.

Відмови і відмовки.

Регулярними є безпідставні перевірки та затягування виконання законних вимог щодо надання дозвільних документів забудовникам.

Особливо гостро це відчувається при порівнянні статистики відмов при видачі різних типів документів у органах місцевого самоврядування і в Держінспекції архітектури та містобудування.

Наприклад, щодо дозволів на будівництво відсоток відмов в регіонах, за даними ДІАМ — понад 58%, тоді як в інспекції – 23%.

Щодо МУО в КМДА відсоток відмов у видачі — 75% тоді як середній регіонах – 30-35%.

Кілька показових прикладів.

З 16 лютого 2021 року по 3 червня 2022 року Медичний центр Пуща-Водиця девʼять разів подавав документи до архбудконтролю КМДА на внесення змін до кошторису в проєктній документації.

Підтвердження отримали лише на девʼятий раз.

Далі організація подавалась введення в експлуатацію і отримувала відмову через невідповідність об’єкта проектній документації.

При цьому, йшлось про формальні роботи типу укладення штучної трави на тенісному корті.

Через це не вводився в експлуатацію весь об’єкт – новий реабілітаційний корпус, який повинен використовуватися в тому числі і для поранених у боях співробітників МВС.

П’ять разів повідомлення про початок будівельних робіт до відділу АБК Бориспільської міськради подавало ТОВ Смайл Констракшн.

Після скарги забудовника до ДІАМ місцеві органи контролю не знайшли нічого кращого, аніж призначити позапланову перевірку об’єкта будівництва і призупинити будівельні роботи з накладенням штрафу на ТОВ.

Після скасування незаконних рішень через суд і завершення об’єкта, компанія чотири рази подавала декларацію про готовність до експлуатації і чотири рази отримувала відмову у її реєстрації.

Після корегування проєктної документації і підвищення класу наслідків з СС2 до СС3 власник подав документи до ДІАМ, отримавши дозвіл через чотири години.

А ще за два місяці було видано сертифікат готовності об’єкта.

Цей же забудовник стикнувся із проблемами в Фастівському районі Київської області, де в селі Гатне довгий час не міг отримати адреси на півтора десятка своїх багатоквартирних будинків.

При цьому місцева влада протягом місяців не видавала взагалі ніяких обґрунтувань своїй бездіяльності.

В результаті в зиму інвестори змушені заходити без договорів із постачальниками послуг та без належним чином оформленого права власності на своє житло.

Ще одна історія про автономність місцевих органів архбудконтролю.

Восени 2021 року ДІАМ проводила ревізію таких перевірок, реалізованих профільним департаментом КМДА щодо підприємства з іноземними інвестиціями Пластикс-Україна.

Столичні інспектори провели перевірку і за надуманими приводами зупинили реконструкцію комерційних та офісних приміщень компанії.

Коли ДІАМ зобов’язала київських колег скасувати незаконні приписи, ті не просто проігнорували вимоги, але й не допустили уже інспекторів ДІАМ до проведення позапланової перевірки в департаменті.

Попри те, що ДІАМ виступила з ініціативою звільнення в.

глави департаменту Оксани Попович, вона з того часу не просто не була звільнена, але й стала повноцінним керівником.

Взагалі Київ є зразковим з точки зору проблем, які накопичила місцева влада, і які дають змогу ловити рибку у мутній воді і чиновникам, і забудовникам.

Головною проблемою є багаторічне зволікання із затвердженням міською радою нового генерального плану столиці.

В результаті у найбільшого в країні міста зі статусом області немає офіційно встановлених меж, а значить – не розмежовані інтереси з прилеглими селами і містами-супутниками.

У Києва немає діючого історико-архітектурного плану, відсутні можливості для ефективного планування інженерно-технічних заходів цивільного захисту (бомбосховища, укриття тощо).

Також у підвішеному стані знаходяться земельні ділянки, які можна було б використати для рекреації, але через сірий статус на них регулярно зазіхають забудовники (Протасів Яр, урочище Горбачиха, Кловські схили, Пуща-Водиця, Совські ставки тощо).

Через відсутність генплану в столиці немає комплексної схеми громадського транспорту та перспективного плану його розвитку.

Усе це очевидні приклади того, що про розвиток та прозорість можна забути.

Особливо – напередодні великої відбудови, під яку мають намір виділити кошти наші західні партнери, для яких транспарентність використання ресурсів буде однією з головних вимог фінансування відродження країни.

Зрозуміло, що радикальних змін звичних практик ніхто не любить.

Проте без визнання того, що реформа у будівельній галузі вже давно перезріла, важко буде розвивати країну після перемоги.

Законопроект 5655 завершает смелую и сложную реформу градостроительства – замминистра Минцифры.

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
Як українці називали своїх малюків у 2024 році? Список унікальних імен
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T03:15:28Z
«Національний кешбек»: чому він може не надійти на картку
ZN UA
2025-01-19T03:03:25Z
Яке сьогодні свято 19 січня 2025 року: що категорично не можна робити цього дня
GlavRed
2025-01-19T03:03:11Z
У Румунії жінка роками підпирала двері шматком бурштину за мільйон євро
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T02:06:12Z
На Харківщині прикордонники уразили протитанковий ракетний комплекс і чотири автомобілі росіян
УкраинФорм
2025-01-19T01:57:57Z
Без суржику: як сказати українською «ущєрб»
ZN UA
2025-01-19T01:03:58Z
США почали розміщення в Європі модифікованих ядерних авіабомб
Украина Криминальная
2025-01-19T00:27:50Z
Через наших чинуш-хабарників відомий японський волонтер з відзнакою Зеленського може покинути Україну
Украина Криминальная
2025-01-18T23:45:16Z
Застосування амією РФ хімічних боєприпасів набуло системного характеру - Генштаб
УкраинФорм
2025-01-18T23:09:52Z
Не просто концерт із "хорошими руськими": Іван Дорн потрапив у новий скандал після виступу
Политека
2025-01-19T02:00:14Z
Модні тренди 2025: Андре Тан сказав, що має бути в гардеробі
GlavRed
2025-01-19T01:27:08Z
Німецький Хемніц офіційно став культурною столицею Європи 2025 року
УкраинФорм
2025-01-19T00:24:44Z
Померла театральна композиторка і драматургиня Клер ван Кампен
УкраинФорм
2025-01-18T23:45:16Z
«Пригоди Паддінгтона в Перу»: ведмедик шукає Ельдорадо, а знаходить щось більше
Комсомольская правда
2025-01-18T21:40:22Z
"Життя після розлучення": у мережу злили сенсаційну пропозицію Меган Маркл
GlavRed
2025-01-18T20:27:42Z
Нові Nike Air Max 90s – якраз те взуття, в якому Бетмен радо бігав би Готемом
24tv
2025-01-18T20:21:46Z
"Ласкаво просимо до божевільного світу...": Позитив вперше став батьком, чуттєві кадри
Знай
2025-01-18T19:51:31Z
Розкішне життя та гучні скандали: цікаві факти з життя Меланії Трамп
24tv
2025-01-18T18:30:37Z
Названо п'ять територій, які США купили в інших держав за період свого існування
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T02:54:58Z
Прихильники президента Південної Кореї влаштували погром у суді
ZN UA
2025-01-19T02:52:13Z
Кім Чен Ин зіткнувся з несподіваними наслідками відправки військ в Україну, — Le Monde
Хвиля
2025-01-19T02:30:27Z
ХАМАС лише пошарпаний, – журналіст з Ізраїлю вказав на позитив та недоліки укладеної угоди
24tv
2025-01-19T02:21:22Z
Усе вийшло дещо анекдотично: що насправді дає Кремлю договір з Іраном
24tv
2025-01-19T01:42:21Z
Кандидат у президенти Польщі закликав НАТО витрачати на оборону 5% ВВП, бо "Путін розуміє лише силу"
TSN
2025-01-19T01:36:55Z
Посол попереджає про плани Трампа переглянути конституційний лад – Reuters
ZN UA
2025-01-19T01:18:49Z
Україна робитиме усе, щоб повернути Новинського та притягти до відповідальності, – ДБР
24tv
2025-01-19T01:09:45Z
ДСНС отримала від уряду Словенії три автомобілі для розмінування
УкраинФорм
2025-01-19T01:09:07Z
ЗСУ провели успішну контратаку на Харківщині - Трегубов
TSN
2025-01-19T03:06:58Z
Як виглядає будинок імператора Петра I у Києві та де його знайти
Telegraf
2025-01-19T03:03:38Z
Тельці, очікуйте на приємне повідомлення: гороскоп на 19 січня
24tv
2025-01-19T03:03:34Z
Російські війська просунулися поблизу шести населених пунктів на Донеччині – DeepState
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T02:33:40Z
На Сумщині пролунало 63 вибухи
TSN
2025-01-19T02:21:11Z
Відхід з Великої Новосілки буде "дуже веселим": проблемою буде не лише втримати селище, але й організовано вийти з нього
ZN UA
2025-01-19T01:39:20Z
Гороскоп на сьогодні: астрологічний прогноз на 19 січня для всіх знаків Зодіаку
Политека
2025-01-19T01:03:21Z
За день війська РФ понад 40 разів обстрілювали прикордоння Сумщини
УкраинФорм
2025-01-18T23:09:06Z
Військовий експерт назвав головну мету захисників України на фронті
Хвиля
2025-01-18T23:03:55Z
ДБР викрило правоохоронця з Буковини на незаконному переправленні чоловіків до Румунії
УкраинФорм
2025-01-19T02:42:30Z
Викрито шахраїв, які ошукали людей на майже 10 млн гривень
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T01:42:41Z
Нацполіція попередила про нову схему шахрайства
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T01:27:03Z
Чоловіку, який протягом восьми років ґвалтував свою падчерку, загрожує довічне ув'язнення
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T01:12:00Z
У Чехії на показі історичної військової техніки загинули люди
24tv
2025-01-19T01:00:03Z
На гірськолижному курорті в Іспанії сталася аварія на підйомнику. Постраждало понад 30 людей
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T00:51:54Z
Мешканець Хмільницького району вдарив знайомого сокирою та ще живого хотів закопати у полі
Украина Криминальная
2025-01-19T00:36:31Z
Поліція викрила учасників злочинної групи на привласненні понад ₴90 мільйонів вкладників банку
УкраинФорм
2025-01-19T00:03:35Z
Кількість постраждалих від ранкового обстрілу Запоріжжя зросла до 12 людей
УкраинФорм
2025-01-18T23:21:32Z
Qualcomm випустила чіп Snapdragon 8 Elite для бюджетних смартфонів
InternetUA
2025-01-19T03:03:31Z
У Держспецзв’язку попереджають про випадки підключення до комп’ютерів шахраїв нібито від імені CERT-UA
УкраинФорм
2025-01-19T03:00:31Z
Стало відомо, скільки коштуватиме Nintendo Switch 2
InternetUA
2025-01-19T02:03:04Z
Нова угода між Samsung та OpenAI передбачає розробку телевізорів зі штучним інтелектом
InternetUA
2025-01-19T01:03:03Z
Meta змінює правила: як нововведення стосуються українців
ГЛАВКОМ NET
2025-01-19T00:15:21Z
Galaxy Unpacked: дата виходу новинок Samsung і що про них уже відомо
InternetUA
2025-01-18T23:27:11Z
Глобальне потепління прискорюється безконтрольно, оскільки рівень CO2 зростає
Portaltele
2025-01-18T22:03:40Z
Nokia повертається: HMD Global продовжить випуск моделей в рамках нової стратегії
InternetUA
2025-01-18T21:36:28Z
Як налаштувати ChatGPT для роботи з перевіреною інформацією: корисні поради
InternetUA
2025-01-18T20:48:04Z
Українці мають до липня сплатити податок за "зайві" метри житла
Хвиля
2025-01-19T03:15:24Z
Яйця за 3,5 грн: cупермаркети встановили ціни на базовий продукт
Политека
2025-01-19T03:03:47Z
Пільги на житлово-комунальні послуги у 2025 році нараховуватимуть для всіх за єдиним підходом
УкраинФорм
2025-01-19T02:18:08Z
Українці зможуть платити за світло за пільговим тарифом: нові ліміти та ціни на електроенергію
Хвиля
2025-01-19T01:45:27Z
Українцям почнуть виплачувати нову субсидію: що відомо
Фокус
2025-01-19T01:00:51Z
Встигни оформити пай: нові терміни та зміни в податках
Знай
2025-01-19T00:30:37Z
Нацбанк проти відкриття банківської таємниці для податківців
360ua.news
2025-01-18T21:00:52Z
Пенсіонерів чекають нові обмеження: стало відомо, кому знизять виплати в 2025 році
Политека
2025-01-18T20:42:21Z
Податкова рахуватиме гроші українців: змусять звітувати за кожну копійку - готують жорсткі перевірки
Знай
2025-01-18T20:30:51Z
Прокидатися, просинатися чи просипатися: яке слово правильно використовувати
GlavRed
2025-01-19T02:39:21Z
Гороскоп на завтра 20 січня: Козерогам - нове знайомство, Водоліям - важлива новина
GlavRed
2025-01-19T01:33:35Z
П'яна правда чи хаос емоцій: що насправді стоїть за словами напідпитку
Знай
2025-01-19T01:30:38Z
Астрологи назвали знаки Зодіаку, яким варто носити золото: щоб залучити успіх та щастя
Политека
2025-01-18T23:30:57Z
Яскраві обкладинки та глянцевий папір: чому це небезпечно для дітей
Знай
2025-01-18T23:30:28Z
Ідеальне поєднання: готуємо салат "Казка" з курочкою та печерицями
24tv
2025-01-18T23:00:18Z
Чому наші батьки забороняли ходити під драбиною та до чого тут єгиптяни
24tv
2025-01-18T21:12:32Z
Що не можна викидати у смітник: 5 речей, які притягують лихо
24tv
2025-01-18T19:54:20Z
Треба вміти себе тішити: приготуйте торт без випікання за 15 хвилин
24tv
2025-01-18T19:21:36Z
5 вагомих причин додати горох у свій раціон
Знай
2025-01-18T22:30:57Z
Свіже чи заморожене: що обрати, щоб зберегти поживні властивості їжі
Знай
2025-01-18T21:51:18Z
Учені розповіли, що відбувається з організмом, якщо пити одне пиво або вино на день
GlavRed
2025-01-18T21:27:44Z
У США через пташиний грип різко подорожчали яйця, у деяких штатах - $9 за десяток
УкраинФорм
2025-01-18T21:03:39Z
Часті лікарняні: українцям розповіли, чи можуть в такому випадку звільнити з роботи
Политека
2025-01-18T21:00:33Z
Шкідливий жир на животі: як він впливає на здоров’я та що з цим робити
Знай
2025-01-18T20:51:29Z
Перша допомога при пристріті: як розпізнати та нейтралізувати негативний вплив
Знай
2025-01-18T18:57:25Z
Вилікували рак крові: препарат від іншого захворювання може перемогти небезпечну онкологію
Фокус
2025-01-18T18:00:28Z
5 методів, які не допоможуть вам знизити тиск
24tv
2025-01-18T17:33:31Z
Аталанта — Наполі 2:3 Відео голів та огляд матчу Серії А
Football.ua
2025-01-18T22:36:59Z
Анчелотті може випустити Алабу проти Лас-Пальмаса
Football.ua
2025-01-18T22:15:07Z
Барселона не зуміла обіграти Хетафе
Football.ua
2025-01-18T22:01:37Z
Наполі вирвав перемогу над Аталантою
Football.ua
2025-01-18T21:40:52Z
Ліверпуль знайшов заміну Салаху
Football.ua
2025-01-18T21:33:48Z
Зінченко залишається в ігнорі: Арсенал втратив "золоті" очки в гонитві за Ліверпулем
24tv
2025-01-18T21:21:02Z
Артета прокоментував втрачену перемогу Арсеналу
Football.ua
2025-01-18T21:03:24Z
Консейсан про 0:2 від Ювентуса: Мілан не хотів перемогти і міг пропустити більше
Football.ua
2025-01-18T20:36:34Z
Лідер біатлону норвежець Йоганнес-Тінґнес Бьо завершує спортивну кар'єру
УкраинФорм
2025-01-18T20:36:13Z
Знають не всі водії: що означає значок "фонтан" на панелі приладів авто
GlavRed
2025-01-18T21:27:01Z
Щоб не угробити машину: як довго можна тримати двигун увімкненим
GlavRed
2025-01-18T20:27:41Z
У київському гаражі знайшли раритетний Lincoln Town Car
AutoCentre
2025-01-18T20:01:19Z
Що приховують звуки вашого автомобіля? Важливі сигнали, про які не варто забувати
Знай
2025-01-18T19:21:12Z
Від пам'ятника до легенди: на Вінниччині трактор із постаменту знову завів двигун
Знай
2025-01-18T17:51:48Z
Водіїв попередили про 3 схеми обману під час аварій з пішоходами
TSN
2025-01-18T17:36:03Z
На аукціон виставили яскравий суперкар Дональда Трампа
Фокус
2025-01-18T13:39:49Z
Що 4 тонни протипожежної рідини можуть зробити з автомобілем: повчальне відео з Каліфорнії
24tv
2025-01-18T12:27:03Z
Honda готує позашляхову версію популярного CR-V
AutoCentre
2025-01-18T10:04:15Z