MY.UAНовости
Чому будівельна реформа перезріла?
Чому будівельна реформа перезріла?

Чому будівельна реформа перезріла?

Ухвалений минулого тижня проєкт закону про містобудівельну реформу викликав величезний спротив та обурення з боку Асоціації міст України та окремих мерів.

Аналіз низки типових зловживань, які допускає місцева влада під час видачі дозвільних документів на проведення будівельних робіт показує, що причиною такого обурення може бути небажання прощатися із корупційними схемами і рухатися в бік прозорості галузі містобудування.

Втім, без ліквідації цих схем масштабна повоєнна відбудова України буде неможливою.

Розробку проєкту закону Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності у Верховній Раді розпочали ще до повномасштабного вторгнення Росії в Україну.

Активна фаза війни та майбутня потреба у величезних масштабах повоєнної відбудови житла та соціальної інфраструктури актуалізувала питання реформи і змусила парламентарів прискоритися з її ухваленням.

Як стверджують автори реформи, її основна мета – створення прозорих правил гри для ринку, зрозумілих не лише в Україні, а й для наших західних партнерів, які очевидно будуть одними з ключових донорів і контролерів відбудови.

Саме тому в розробці законопроєкту брали участь представники західних країн, які підтримують проведення реформи.

Основою цих процесів стане цифровізація – зведення до мінімуму людського фактору, наскрізне фіксування відповідальності за кожне рішення за конкретним виконавцем, делегування частини повноважень приватному бізнесу, як це працює в сферах експертної оцінки, нотаріальних послуг та у сфері виконання судових рішень.

Цей підхід започаткували ще раніше, коли визволили з приватних рук реєстри будівельних дозволів.

Схема на 10 млрд грн.

Утім, принцип прозорості та підзвітності ніяк не лягає на традиційні цінності цієї галузі в Україні: велика кількість етапів ухвалення рішень, у яких задіяні чиновники, призводить до неймовірної коруптогенності процесу будівництва – від котловану до введення в експлуатацію.

За різними даними, недоброчесні учасники будівельного процесу можуть заробляти на оборудках та схемах в будівельній галузі близько 10 млрд грн на рік.

При цьому більшість проблемних ланок в цьому ланцюжку – саме чиновники місцевої влади, які вирішують, на які порушення закрити очі, а кому влаштувати веселе життя на довгі місяці, а можливо й роки погоджень та безпідставних відмов.

Завдяки такому вибірковому ставленню, місцева влада може роками не помічати проєктів типу 42 довгобудів Анатолія Войцеховського, частина яких зводилась взагалі без документів, внаслідок чого ошуканими виявились понад 13 тис.

У великих містах регіональна влада разом із наближеними забудовниками в такий спосіб створюють неприродну монополію, розподіляючи ласі ділянки між своїми і відсікаючи незручних учасників ринку.

Один із хрестоматійних прикладів – Ірпінь, де забудову контролює особисто колишній мер Володимир Карплюк, який фактично керує містом.

Підхід, закладений у проєкті 5655, дозволить покласти на місцеву владу пряму відповідальність за самочинне будівництво і залишити за нею моніторинг складних проєктів.

Проте, на відміну від сьогоднішнього стану справ, виявлення автоматичною системою проблемних об’єктів буде вимагати в обов’язковому порядку вчинення конкретних дій – аж до рішення про знесення.

А тихий договорняк тягтиме за собою покарання для всіх учасників змови.

Зараз є декілька типових порушень і зловживань, які допускають органи місцевого самоврядування у процесі супроводу містобудівної діяльності.

Вони дають змогу зрозуміти, чому у місцевих чиновників немає жодного бажання брати на себе більше відповідальності і при цьому відмовлятися від наявних схем.

А також чому у останні тижні перед голосуванням у Верховній Раді мав місце великий спротив ухваленню законопроєкту 5655.

Сам п’ю, сам гуляю.

Порушення місцевої влади в галузі містобудування можна умовно розділити на три типи:.

видача містобудівних умов і обмежень (МУО) на забудову земельної ділянки із порушенням обмежень, встановлених містобудівною документацією (тобто самі чиновники видають заздалегідь незаконні документи);.

навмисне затягування із видачею МУО, дозвільних документів, присвоєння адреси тощо;.

відсутність актуалізованої містобудівної документації, або обмеження до неї доступу.

Це призводить до зловживань як з боку чиновників, так і забудовників.

Ось декілька прикладів таких порушень, які стали відомі завдяки публікаціям в медіа і офіційним повідомленням, а також з внутрішньої доповіді ДІАМ, витяги з якої є в розпорядженні редакції.

В Одесі управління держархбудконтролю міської ради видало дозвіл на реконструкцію пансіонату на місці колишнього дитячого табору, а фактично було збудовано житловий будинок з квартирами.

В порушення вимог МУО це ж управління видало дозвіл на проведення реконструкції нежитлового приміщення в провулку Маланова, де в результаті виріс елітний житловий будинок.

При цьому також було порушено приписи Мінкульту щодо будівництва в історичному центрі міста.

Підвішений стан історичних центрів – неузгоджені детальні плани територій і буферні зони об’єктів спадщини ЮНЕСКО – спільна проблема багатьох старовинних міст.

Так, у Львові саме через наявність такої прогалини стало можливим зведення готельного комплексу на площі Міцкевича, а в Чернівцях – будівництво по вул.

Щодо останнього вже є припис Мінкульту про заборону будівництва в історичному ареалі, але чи буде його дотримуватися місто і забудовник – якщо правила не зміняться – питання відкрите.

В Києві попри призначення ділянки для будівництва житла, на вул.

Академіка Філатова зводять торгово-офісний центр, бо такі містобудівні умови видав Департамент ДАБК КМДА.

Натомість на Оболоні навпаки, замість нещодавно введеного в експлуатацію ТРЦ Полярний, який хочуть знести, збираються будувати пʼять висоток на землях, призначених під торгівлю.

І залишити густозаселений район без торгово-розважальної інфраструктури.

Ще один приклад зі столиці: Національний авіаційний університет завдяки таким же незаконним умовам на землях для закладів освіти побудує 14 багатоповерхівок.

Окрім проблем з будівельними документами, тут не все в гаразд і з самим інвестдоговором між вузом та забудовниками.

Скандальна історія, пов’язана із заплутаними рішеннями місцевої влади, набула розголосу в Гостомелі.

Відділ містобудування та архітектури селищної ради видав МУО на реконструкцію житлового будинку за відсутності будь-яких документів від заявника.

Більше того, самого будинку, який нібито підлягає реконструкції, не існує.

При цьому саму ділянку селищна рада виділила для розміщення модульного містечка для внутрішньо-переміщених осіб.

Тепер замість прозорої процедури сторони судяться за право користування землею та зведення там своїх об’єктів.

Відмови і відмовки.

Регулярними є безпідставні перевірки та затягування виконання законних вимог щодо надання дозвільних документів забудовникам.

Особливо гостро це відчувається при порівнянні статистики відмов при видачі різних типів документів у органах місцевого самоврядування і в Держінспекції архітектури та містобудування.

Наприклад, щодо дозволів на будівництво відсоток відмов в регіонах, за даними ДІАМ — понад 58%, тоді як в інспекції – 23%.

Щодо МУО в КМДА відсоток відмов у видачі — 75% тоді як середній регіонах – 30-35%.

Кілька показових прикладів.

З 16 лютого 2021 року по 3 червня 2022 року Медичний центр Пуща-Водиця девʼять разів подавав документи до архбудконтролю КМДА на внесення змін до кошторису в проєктній документації.

Підтвердження отримали лише на девʼятий раз.

Далі організація подавалась введення в експлуатацію і отримувала відмову через невідповідність об’єкта проектній документації.

При цьому, йшлось про формальні роботи типу укладення штучної трави на тенісному корті.

Через це не вводився в експлуатацію весь об’єкт – новий реабілітаційний корпус, який повинен використовуватися в тому числі і для поранених у боях співробітників МВС.

П’ять разів повідомлення про початок будівельних робіт до відділу АБК Бориспільської міськради подавало ТОВ Смайл Констракшн.

Після скарги забудовника до ДІАМ місцеві органи контролю не знайшли нічого кращого, аніж призначити позапланову перевірку об’єкта будівництва і призупинити будівельні роботи з накладенням штрафу на ТОВ.

Після скасування незаконних рішень через суд і завершення об’єкта, компанія чотири рази подавала декларацію про готовність до експлуатації і чотири рази отримувала відмову у її реєстрації.

Після корегування проєктної документації і підвищення класу наслідків з СС2 до СС3 власник подав документи до ДІАМ, отримавши дозвіл через чотири години.

А ще за два місяці було видано сертифікат готовності об’єкта.

Цей же забудовник стикнувся із проблемами в Фастівському районі Київської області, де в селі Гатне довгий час не міг отримати адреси на півтора десятка своїх багатоквартирних будинків.

При цьому місцева влада протягом місяців не видавала взагалі ніяких обґрунтувань своїй бездіяльності.

В результаті в зиму інвестори змушені заходити без договорів із постачальниками послуг та без належним чином оформленого права власності на своє житло.

Ще одна історія про автономність місцевих органів архбудконтролю.

Восени 2021 року ДІАМ проводила ревізію таких перевірок, реалізованих профільним департаментом КМДА щодо підприємства з іноземними інвестиціями Пластикс-Україна.

Столичні інспектори провели перевірку і за надуманими приводами зупинили реконструкцію комерційних та офісних приміщень компанії.

Коли ДІАМ зобов’язала київських колег скасувати незаконні приписи, ті не просто проігнорували вимоги, але й не допустили уже інспекторів ДІАМ до проведення позапланової перевірки в департаменті.

Попри те, що ДІАМ виступила з ініціативою звільнення в.

глави департаменту Оксани Попович, вона з того часу не просто не була звільнена, але й стала повноцінним керівником.

Взагалі Київ є зразковим з точки зору проблем, які накопичила місцева влада, і які дають змогу ловити рибку у мутній воді і чиновникам, і забудовникам.

Головною проблемою є багаторічне зволікання із затвердженням міською радою нового генерального плану столиці.

В результаті у найбільшого в країні міста зі статусом області немає офіційно встановлених меж, а значить – не розмежовані інтереси з прилеглими селами і містами-супутниками.

У Києва немає діючого історико-архітектурного плану, відсутні можливості для ефективного планування інженерно-технічних заходів цивільного захисту (бомбосховища, укриття тощо).

Також у підвішеному стані знаходяться земельні ділянки, які можна було б використати для рекреації, але через сірий статус на них регулярно зазіхають забудовники (Протасів Яр, урочище Горбачиха, Кловські схили, Пуща-Водиця, Совські ставки тощо).

Через відсутність генплану в столиці немає комплексної схеми громадського транспорту та перспективного плану його розвитку.

Усе це очевидні приклади того, що про розвиток та прозорість можна забути.

Особливо – напередодні великої відбудови, під яку мають намір виділити кошти наші західні партнери, для яких транспарентність використання ресурсів буде однією з головних вимог фінансування відродження країни.

Зрозуміло, що радикальних змін звичних практик ніхто не любить.

Проте без визнання того, що реформа у будівельній галузі вже давно перезріла, важко буде розвивати країну після перемоги.

Законопроект 5655 завершает смелую и сложную реформу градостроительства – замминистра Минцифры.

Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
Продолжение Cyberpunk 2077? CD Projekt RED ищет старшего аниматора для создания иммерсивной игры от первого лица
GameMag
2025-02-22T21:36:33Z
Посмотрите на новую геймплейную демонстрацию ремейка "Готики" на ПК с GeForce RTX 5090 — выходит в 2025 году
GameMag
2025-02-22T20:37:43Z
Bandai Namco планирует поставить выпуск ремастеров Tales of на поток
GameMag
2025-02-22T20:31:45Z
Илон Маск обвинил агентство Reuters во лжи относительно отключения Украины от Starlink
ZN UA
2025-02-22T20:28:52Z
Microsoft предложила использовать генеративный ИИ для воскрешения игровой классики
GameMag
2025-02-22T20:12:47Z
5 лучших приложений для пар, которые укрепят отношения и здорово развлекут
Знай
2025-02-22T19:51:21Z
Создатель Xbox Симус Блэкли: "Разговоры о самой мощной консоли больше никого не удивляют, все решает контент"
GameMag
2025-02-22T19:42:30Z
Лотерейный гений: пара пенсионеров обыграла систему и разбогатела на 26 миллионов
Знай
2025-02-22T18:51:23Z
Что делать, если домашний Wi-Fi плохо работает: обратите внимание на некоторые предметы – они мешают
TSN
2025-02-22T17:21:47Z
Убивает не только мотивацию: ученые рассказали, как травля на работе влияет на наши семьи
Фокус
2025-02-22T19:36:06Z
Таро гороскоп на воскресенье: кому следует быть очень внимательным
Comments UA
2025-02-22T18:30:21Z
Готовим невероятно вкусный щербет: рецепт восточных сладостей
TSN
2025-02-22T17:36:55Z
Гороскоп на 23 февраля 2025 года по картам Таро для всех знаков зодиака
UAToday
2025-02-22T17:03:53Z
Как сделать равенство «3+3=3−3» верным: нужно перевести только одну спичку
TSN
2025-02-22T16:54:16Z
Три знака Зодиака, которые встретят свою любовь весной 2025 года
Фокус
2025-02-22T16:45:50Z
Как определить, что перед вами свежесрезанные розы: на что обратить внимание
TSN
2025-02-22T16:39:52Z
Куда поехать в конце зимы: ТОП-9 мест для незабываемого отдыха
Comments UA
2025-02-22T13:42:21Z
Чем дешево обработать древесину, чтобы она не портилась: лайфхаки для хозяев
TSN
2025-02-22T13:36:10Z
Под Одессой – прилет БПЛА, в Киеве упали обломки
Корреспондент
2025-02-22T21:51:39Z
Выписали пенсионера из больницы - и через минуту он умер на пороге: трагедия, которая шокировала всех
Знай
2025-02-22T20:51:53Z
В Калифорнии нашли «виновного» в масштабных пожарах
Comments UA
2025-02-22T19:18:56Z
В Киеве водитель элитного автомобиля устроил стрельбу на дороге
Апостроф
2025-02-22T18:27:21Z
В Житомирской области во время пожара погибли двое детей и двое взрослых
Корреспондент
2025-02-22T17:27:57Z
В ужасном ДТП погиб музыкант рок-группы KISS из-за опрометчивости 90-летней матери
TSN
2025-02-22T17:27:33Z
Дроны СБУ остановили работу нефтеперекачивающей станции в Краснодарском крае – источники
UAToday
2025-02-22T17:03:30Z
За нападение на ТЦК - 180 тысяч штрафа: суд начал оформлять наказания
Знай
2025-02-22T16:30:43Z
В Житомире отчим ударил 7-летнего пасынка ногой в лицо: подробности
TSN
2025-02-22T16:21:14Z
Астон Вілла – Челсі 2:1 Відео голів та огляд матчу АПЛ
Football.ua
2025-02-22T21:16:46Z
Динамо – Карпаты: онлайн-видеотрансляция матча УПЛ
TSN
2025-02-22T18:33:20Z
В Саудовской Аравии готовы заплатить миллиард евро за звезду "Реала" – СМИ
ZN UA
2025-02-22T17:43:20Z
Забарный получил красную карточку: "Борнмут" проиграл "Вулверхэмптону" в поединке АПЛ
TSN
2025-02-22T17:33:59Z
Украинец Забарный впервые в карьере был удален в матче АПЛ
ZN UA
2025-02-22T17:12:03Z
Арсенал у меншості та із Зінченком поступився в дербі Вест Гему
Football.ua
2025-02-22T17:01:35Z
Франция выиграла женскую эстафету на чемпионате мира, Украина не вошла в топ-10
Корреспондент
2025-02-22T15:51:15Z
Манчестер Сити – Ливерпуль: где смотреть и ставки букмекеров на матч АПЛ
TSN
2025-02-22T14:21:36Z
Чжилей заявил, кого желает получить в соперники
Корреспондент
2025-02-22T14:12:58Z
РФ ударила по Кривому Рогу
Корреспондент
2025-02-22T21:49:45Z
В Луганской области школьные охранники обыскивают детей - партизаны
Корреспондент
2025-02-22T20:57:56Z
Враг атакует Украину ударными дронами и авиацией: взрывы раздаются в нескольких областях
TSN
2025-02-22T20:06:57Z
На двух направлениях становится очень сложно: что говорят военные
Comments UA
2025-02-22T19:45:40Z
Россияне повторно ударили по Константиновке - погибла женщина, минимум трое раненых
Комсомольская правда
2025-02-22T19:30:46Z
По украинцам решили ударить заоблачными тарифами на воду: подорожание в 2,5 раза
Знай
2025-02-22T17:30:53Z
Гороскоп на воскресенье 23 февраля 2025 года
UAToday
2025-02-22T17:03:30Z
«Военным ВСУ на подвале угрожали расстрелом за нежелание воевать»: что известно
Comments UA
2025-02-22T15:30:51Z
Россияне не хотят обменивать пленных морпехов и бойцов "Азова": в Коордштабе назвали причину
ZN UA
2025-02-22T15:25:18Z
Джордж Мартин слышал о разработке экранизации Elden Ring
GameMag
2025-02-22T21:19:55Z
Не Томом Харди единым: актеры, которым пророчат роль следующего Джеймса Бонда
Marie Claire
2025-02-22T18:00:42Z
Браслеты, ленты и бисер: Андре Тан подсказал, с какими аксессуарами нужно сиять весной 2025
Знай
2025-02-22T16:51:43Z
Вера Кобзарь рассказала, почему скрывала беременность от родных: "Родители узнали на седьмом месяце"
TSN
2025-02-22T16:21:19Z
Танго, твист и вог: лучшие танцевальные сцены из кино
Marie Claire
2025-02-22T15:00:56Z
12 недель в топе: какой фильм "не отпускает" фанатов Netflix уже 3 месяца
Фокус
2025-02-22T14:30:28Z
Весна-лето 2025: 5 новых тенденций в моде
Comments UA
2025-02-22T13:21:39Z
Глава Amazon пытается понять, кто должен сыграть нового Джеймса Бонда — зрители массово голосуют за Генри Кавилла
GameMag
2025-02-22T13:07:29Z
Расставляем акценты: 11 модных украшений на 2025 год, которые сделают образ ярче
Marie Claire
2025-02-22T13:00:30Z
Переоформление паспорта и прописки: изменяющееся после переименования улицы
Политека
2025-02-22T21:01:02Z
Украинская молодежь все чаще уезжает за границу без родителей: "Дальше они исчезают"
Знай
2025-02-22T20:30:32Z
Решила действовать: женщина умело проучила водителя, занявшего ее парковочное место
Фокус
2025-02-22T19:36:59Z
Мобилизация их обойдет: категории украинцев, которым точно не вручат повестку в марте
Знай
2025-02-22T19:30:00Z
"Я не понимаю русского языка": сотрудница ПриватБанка отшила русскоязычного клиента
Апостроф
2025-02-22T19:27:26Z
"Мне писать заявление?": как в Украине пересчитывают пенсии, если человек продолжает работать
Знай
2025-02-22T19:12:55Z
ВСУ испытали логистическо-эвакуационную платформу "Воля-Е" – видео
Лига
2025-02-22T18:03:49Z
Часть пенсионеров должна подать заявление на пересчет пенсии: появилось предупреждение
Политека
2025-02-22T18:03:31Z
Треть норвежцев боятся войны
Европейская правда
2025-02-22T17:49:39Z
Излечили врожденную слепоту: врачи провели уникальную быструю операцию незрячим детям
Фокус
2025-02-22T20:51:04Z
Антибиотики и вирусы: почему они не работают
Comments UA
2025-02-22T20:18:13Z
Можно ли спать всего 4 часа в сутки: ученые дали неожиданный ответ
TSN
2025-02-22T19:24:00Z
Залог здорового сна: ученые заявили, что дело совсем не в его продолжительности
Фокус
2025-02-22T18:12:47Z
Заменитель сахара в напитках может провоцировать проблемы с сердцем
Знай
2025-02-22T17:51:32Z
Буддийский секрет: ученые назвали необычный способ успокоения раздраженного кишечника
Фокус
2025-02-22T17:30:42Z
В Украине рентген и КТ пациенты должны получать бесплатно: куда звонить, когда требуют деньги
UAToday
2025-02-22T17:03:56Z
Она есть в коле и йогуртах: популярная добавка оказалась источником инфарктов и инсультов
Фокус
2025-02-22T16:30:35Z
Почему кофе пьют с холодной водой: простое объяснение, что с нею нужно делать
TSN
2025-02-22T15:33:40Z
Стаж 35 лет и зарплата 15 000 грн: на какую пенсию можно рассчитывать
Знай
2025-02-22T21:12:05Z
На оплату коммуналки или покупку продуктов: украинцам выплатят почти 11 000 гривен
Знай
2025-02-22T20:12:28Z
Стоит ли украинцам ждать введения графиков газоснабжения: в Раде спрогнозировали
Фокус
2025-02-22T20:12:23Z
Цены на сливочное масло бьют рекорды: известно сколько стоит
Политека
2025-02-22T19:30:43Z
Украина заняла первое место в мире по уровню потребления овощей населением
ZN UA
2025-02-22T19:01:16Z
Будут ли графики газоснабжения для населения: эксперт ответил
TSN
2025-02-22T18:33:27Z
45 грн за доллар – это счастье: банкиры советуют украинцам готовиться к резкому скачку
Знай
2025-02-22T18:30:46Z
Цены на овощи и фрукты в Украине: что подешевело
Политека
2025-02-22T17:30:04Z
Пенсионный фонд проводит инвентаризацию пенсий: кто может потерять значительную часть выплат
Политека
2025-02-22T17:03:40Z
Один взгляд, и это - любовь: в Киеве заметили элитный суперкар BMW, который топит 300 км/ч
Знай
2025-02-22T15:51:46Z
Пушка-ракета на 800 "лошадок": в Киеве засветился агрессивный "Гелик" за 20 млн грн
Знай
2025-02-22T11:51:10Z
Гость из 90-х: в Украине нашли редкий 33-летний мотоцикл "Днепр" без пробега
Фокус
2025-02-22T10:57:09Z
Дебютировала новая Honda Accord 2025: как изменился семейный седан
Фокус
2025-02-22T10:00:17Z
Кто кого должен пропустить: запутанный тест на правила дорожного движения с ответом
TSN
2025-02-22T08:06:07Z
Культовая капсула времени: обнаружен знаменитый BMW 2002 года в новом состоянии
Фокус
2025-02-21T14:51:32Z
Нового конкурента Tesla Model Y и Porsche Macan от Renault показали до премьеры
Фокус
2025-02-21T08:51:34Z
ЯПОНСКИЙ СТИЛЬ, БРИТАНСКИЙ ОПЫТ: ГЛАВНОЕ О NISSAN QASHQAI
Корреспондент
2025-02-21T06:03:58Z
Renault выпустит недорогой городской электромобиль за 18 000 евро
Фокус
2025-02-20T16:00:17Z
В США объяснили, что предусматривает соглашение о редкоземельных металлах
TSN
2025-02-22T21:36:29Z
Готовиться ли к массированной атаке в третью годовщину великой войны: в Воздушных силах ответили
Апостроф
2025-02-22T21:30:09Z
Соглашение о полезных ископаемых: Стефанчук сделал важное заявление
TSN
2025-02-22T20:27:28Z
Зеленский провел разговор с премьером Нидерландов: заявления лидеров
Хвиля
2025-02-22T20:15:58Z
Делаем все возможное, чтобы переговоры об Украине проходили с участием Украины и Европы, - Зеленский
Комсомольская правда
2025-02-22T20:03:41Z
​Маск назвал фейком информацию о якобы отключении Starlink Украине
Апостроф
2025-02-22T20:03:27Z
Зять Орбана хочет купить Raiffeisen у РФ. Банк слухи не опровергает
Лига
2025-02-22T20:00:26Z
​Келлог рассказал об отношении Зеленского к соглашению с Трампом
Апостроф
2025-02-22T19:45:31Z
Зеленский рассказал о переговорах с мировыми лидерами о гарантиях безопасности для Украины
Хвиля
2025-02-22T19:27:59Z