MY.UAНовини
Готують на печі: як виживає Київський зоопарк без світла та тепла
Готують на печі: як виживає Київський зоопарк без світла та тепла

Готують на печі: як виживає Київський зоопарк без світла та тепла

На випадок повного блекаута тут вже розписані цілодобові чергування.

Київський зоопарк, як і все місто, незламно переживає наслідки ракетних ударів від російських окупантів. Тут теж відключають світло, зникає вода і тепло. Але якщо звичайний киянин може закутатись в три кофти і два одіяла, щоб врятуватися від холоду, то тварини цього зробити не можуть. А без тепла і води, вони просто можуть загинути. 

СайтТСН.ua з’ясовував, як виживає Київський зоопарк в цей складний час.

Ми завітали сюди з самого ранку. Як нам розказали співробітники, в 7:30 тут вже вимкнули світло. Це саме той час, коли потрібно варити їсти та годувати усіх тварин.

В зоопарку є власна котельня, а також потужний генератор. Він і рятує звірів. Завдяки його роботі у всій тепловій системі зоопарку зберігається тепло. Тобто тварини тут не мерзнуть.

«Наявність води для нас дуже важливий фактор. Нас виручає генератор. Підключаємо його до свердловини, з якої беремо воду. Ми вимушені перестраховуватись і по теплу, і по воді, і по світлу. Завжди має бути 2-3 альтернативних варіанти вирішення проблеми», - пояснює сайту ТСН.ua Кирило Трантін, гендиректор Київського зоопарку.

Готуються до найгіршого

Він згадує, як у жовтні після перших масованих ракетних ударів розпочались серйозні перебої з електроенергією.

«Світла, яке подається від ламп, не вистачало для того, щоб наші примати приймали їжу. Нам довелося ставити додаткові освітлювані пристрої там, де годуємо тварин. Ми швидко вирішили цю проблему. А для горили Тоні довелося ставити булер’ян, який вже став його «найкращим другом». Ми модернізували булер’яни  до умов зоопарку. Ставимо їх там, де це конче потрібно для тварин. Піч економічно вигідна, вона опалюється дровами, їх запас у нас достатній. Зараз цим теплом ми Тоні не гріємо, а проводимо з ним тренувальні роботи, аби він звик до цього пристрою, знав, що таке є і не боявся. Ось, дивіться, він вже підходить і гріє спинку біля теплої стіни», - розповідає нам Кирило Трантін.

Мінімальна температура в вольєрі Тоні може бути 16 градусів тепла, але комфортні для горили - 19-22 градуси. Вольєр обігрівається електричним та водяним обігрівом, саме в тому місці, де Тоні любить приймати їжу. 

«Булер’ян – це додатковий засіб обігріву, якщо тривалий час не буде світла і газу. У нас на випадок повного блекаута вже розписані цілодобові чергування, аби забезпечувати роботу таких пічок. Ми чудово розуміємо: якщо не буде світла і ще й газу, то для нас це дуже критично. Тому шукаємо різні варіанти аби цього не допустити», - пояснює нам директор зоопарку.

Залицяється до блондинок

До слова, 48-літній Тоні – єдина горила в Україні. Не дивлячись на свій поважний вік, він почувається дуже добре.

«Ми робимо все, щоб наші тварини не відчували, що за вікнами зоопарку війна. І нам це вдається робити, не дивлячись на всі труднощі. Тоні почуває себе добре, повітряні тривоги його не турбують. В його вольєрі дуже товсті стіни і гудіння сирен він не чує. Наші співробітники доглядають його ще краще ніж до початку війні. Рівень відповідальності піднятий дуже високо. Люди чергують біля тварин по ночах, ми всі постійно тут», - додає Кирило Трантін.

До горили Тоні постійно приходять відвідувачі. Він як і раніше любить спостерігати за жінками. Особливо йому подобаються блондинки. Він до них навіть залицяється, стукаючи пальцями по склу. А ще любить жартувати з відвідувачами: різко розганяється з середини вольєру і зупиняється біля оглядово скла, а потім спостерігає за реакцією переляканих відвідувачів.

Врятовані від війни

Через ракетні удари ворога і відсутність тепла зараз найбільше страждають невеличкі приватні зоопарки, особливо на півдні України. Там немає опалення, води, електрики, і тварини просто гинуть. До столичного зоопарку знову евакуйовують тварин з цих зоопарків. Наприклад, нещодавно привезли дикобразів зі звільненого Херсона.

«З початку війни ми вже прихистили понад 200 тварин. Наприклад, тигрицю Далілу з Харкова. До нас везли тварин з Київського регіону і з невеликих приватних зоопарків. Це – примати, черепахи, папуги. Дуже багато тварин. Робимо все аби вони адаптувалися у нас», - розповідає директор.

Відвідування зменшили повітряні тривоги

Що стосується відвідування зоопарку під час війни, то можна сказати, що кияни продовжують активно сюди приходити. Вартість вхідного квитка не змінювалась. До слова, у Новому році 1 та 7 січня квиткові каси працюватимуть з 11:00 до 15:00, зоопарк - з 11:00 до 16:00.

«У нас були провальні місяці, коли через активні бойові дії, ми були закриті. Це  - кінець лютого, березень, квітень і половина травня. Ми відкрились тільки 15 травня. Відвідування зоопарку в той період знизилось на 30-40%. Основна причина - це повітряні тривоги, вони оголошувались ціле літо. А коли звучить сигнал повітряної тривоги, то наші каси закриваються і ми не продаємо вхідні квитки. Тобто якщо в неділю вранці є тривога, то відвідувачів практично не буде. Люди одразу коригують свої плани і думають про безпеку, у них пропадає бажання кудись йти. Хоча, бували й спокійні дні, коли зоопарк відвідувало в день 10 тисяч чоловік, як і в довоєнні часи», - пояснює нам директор зоопарку.

До слова, Харківський та Миколаївський зоопарки взагалі закриті, через активні бойові дії поруч. Тому в Київському зоопарку відвідування дуже непогане. До слова, на 2022 рік у столичного зоопарку були великі плани. Цієї осені тут планували відкрити новий вольєр для приматів, але російська агресія перекреслила всі плани.

Їжу для тварин готують в печі на дровах

Нам показали ще одне ноу-хау, яке запровадили в Київському зоопарку під час війни – це спеціальні пічки для приготування їжі для тварин. Пічки опалюються дровами. Ми якраз застали співробітників за ділом - вони варили кашу та запікали гарбуза для приматів.

«Світло почали вимикати вранці, коли нам було потрібно варити їжу для наших приматів. Щоб виправити складну ситуацію нам закупили чудо-пічки, які працюють на дровах. Це стало справжнім порятунком. Тут є духовка, в якій ми можемо запікати гарбузи, яблука. Є спеціальна топка, куди закидаємо дрова. Пічка добре гріє приміщення, їжа для приматів готується швидко. Готуємо їм каші, а для деяких необхідна варена морква, капуста, картопля, яйця, м'ясо. Також варимо компот та чай», - розповідає сайту ТСН.ua Валентина Дикарьова, завідуюча відділу приматів Київського зоопарку.

Аби врятувати зоопарк від блекауту вольєри вже обладнали 11-ма великими булер’янами, 15-ма малими, встановили чотири пічки на дровах для приготування їжі, ще 3-4 мають докупити і встановити.

Біда навчила: своя теплиця, де вирощують салат

На початку війни Київський зоопарк зіштовхнувся з проблемою: на 2-3 день закінчився салат та інша зелень, яким годували тварин. А теплиці, де все це закуповували опинилися в небезпечній зоні біля Броварів.

«Нам довелося шукати зелений корм, а це як мінімум 5 різних позицій, бо його їдять: слон, примати, ящірки, черепахи. За день – це понад десять кілограм, а на одній капусті довго не протримаєшся... Але ми знайшли вихід з цієї ситуації. У наших працівників був досвід пророщування ячменю і пшениці. В перший день війни, ми заклали у нашій теплиці перші посадки салату, а вже через дві неділі зібрали урожай. Тепер це вже стабільне вирощування. Думаю, що будемо цим займатися до кінця війни, поки є перебої з поставками», - розповідає нам Кирило Трантін.

Він додає, що зараз Київський зоопарк має місячний запас їжі та продуктів.

Додамо, що 1 січня 2023 року Київ атакували безпілотниками-камікадзе іранського виробництва "Shahed-131/136".

Українська ППО знищила 45 ударних БпЛА. В районі Києва було виявлено 32 повітряні цілі - всі вони були знищені. 

Читайте також:

  • Новини України
  • Війна в Україні
  • Новини України: відео
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
ЄС хоче створити фонд на €100 млрд для підтримки України - Bloomberg
Gazeta UA
2025-07-08T23:33:46Z
100 мільярдів євро на кону: ЄС готує масштабний фонд, але є нюанси
GlavRed
2025-07-08T22:27:41Z
Німці стали пити рекордно мало пива
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T22:03:08Z
Ціни на ключові продукти злетіли до небес - яка причина аномального подорожчання
GlavRed
2025-07-08T19:27:48Z
В Україні оновили порядок нарахування виплат: що зміниться для нинішніх та майбутніх пенсіонерів
Хвиля
2025-07-08T19:27:13Z
Мінімалка зросте в три етапи: скільки отримуватимуть українці у найближчі три роки
Знай
2025-07-08T19:06:48Z
В Україну заходить великий гравець оборонки: Excalibur Army відкриває офіс і запуск виробництва
24tv
2025-07-08T19:06:44Z
Кінець російській нафті: в Угорщині пропонують відновити трубопровід "Одеса-Броди"
TSN
2025-07-08T19:03:07Z
Яким чином відновити втрачені документи на землю: деталі процедури
24tv
2025-07-08T19:00:35Z
МОЗ забороняє госпіталізацію дітей до психіатричних лікарень з 1 липня
24tv
2025-06-29T12:09:08Z
У спортзал йти не треба: учені розказали, чоловіків з якою зовнішністю хочуть жінки
Фокус
2025-07-03T10:12:24Z
Від яких продуктів варто відмовитись у спеку: думка британського дієтолога
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T23:30:47Z
З наступного року в Україні стане доступною безкоштовна вакцинація від ВПЛ, — МОЗ
Фокус
2025-07-08T22:30:15Z
Які продукти провокують появу неприємного запаху тіла: сім найгірших
Gazeta UA
2025-07-08T21:42:33Z
Радіологи стали набагато точніше передбачати рак грудей: що стоїть за їхнім успіхом
Фокус
2025-07-08T19:42:48Z
Поширена інфекція призведе до 12 мільйонів випадків раку шлунка у молодих людей
24tv
2025-07-08T19:06:20Z
Ми щодня стаємо трохи дурнішими, використовуючи ChatGPT: вчені пояснили, як це відбувається
24tv
2025-07-08T19:06:19Z
7 прихованих небезпек у вашому домі, які не можна ігнорувати
24tv
2025-07-08T19:00:20Z
Генасамблея ООН провела засідання до 30-х роковин геноциду в Сребрениці
УкраинФорм
2025-07-08T23:39:19Z
РФ може піти в наступ ще в трьох областях України: тривожний прогноз
GlavRed
2025-07-08T23:36:58Z
Трамп та Венс знову провели зустріч з Нетаньягу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T23:27:20Z
Європарламент схвалив запуск нової системи перетину зовнішніх кордонів ЄС
УкраинФорм
2025-07-08T22:54:58Z
Жорсткі санкції проти РФ і не тільки: сенатор Ліндсі Грем пояснив погрозу Трампа
TSN
2025-07-08T22:51:14Z
В ОП провели онлайн-зустріч з українськими послами у країнах Африки
УкраинФорм
2025-07-08T22:42:37Z
Сибіга дав пораду, як сприймати новини зі США
Европейская правда
2025-07-08T22:36:19Z
Позиція США на підтримку України залишається незмінною - Держдеп
УкраинФорм
2025-07-08T22:30:42Z
Тривожні заяви зі США не свідчать про зміну політики — МЗС
TSN
2025-07-08T22:30:05Z
Україну накрила повітряна тривога через ударні БпЛА: вибухи лунають у різних містах
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T23:39:13Z
Судитимуть експосадовців, які заволоділи майже ₴9 млн під час реконструкції трамвайної лінії в Києві
Украина Криминальная
2025-07-08T23:36:44Z
Ракетні удари та сотні обстрілів: які напрямки залишаються найгарячішими на фронті
GlavRed
2025-07-08T23:27:29Z
З'явились перші подробиці ворожої атаки на Київщину
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T23:15:35Z
"Дрони-міни" атакують позиції Сил оборони на Харківщині - військові
Хвиля
2025-07-08T23:15:16Z
У Харкові пролунали вибухи
24tv
2025-07-08T23:06:04Z
Прикордонники отримали 100 FPV-дронів і бензовоз завдяки благодійній ініціативі з Києва
ZN UA
2025-07-08T23:03:56Z
Потрапив у полон, рятуючи пораненого побратима: додому повернувся Василь Штогун з Тернопільщини
УкраинФорм
2025-07-08T22:09:22Z
Оголосили підозри двом військовим із Житомирщини, які перейшли на бік росіян
УкраинФорм
2025-07-08T21:57:54Z
Резиденція гетьмана та легендарні криниці: де в Україні жив Богдан Хмельницький
Telegraf
2025-07-08T23:33:30Z
РФ атакує Україну "шахедами" та "кинджалами": у небо злетіли МІГ-31К та Ту-95мс, що відомо
Фокус
2025-07-08T23:12:09Z
Спільне виробництво зброї, яке зміцнює Україну: яка країна ЄС вже долучилася
GlavRed
2025-07-08T21:27:37Z
Що не можна робити 9 липня, аби не опинитися у біді
Telegraf
2025-07-08T21:24:58Z
Держслужба з етнополітики виявила ознаки афілійованості УПЦ з Російською православною церквою
УкраинФорм
2025-07-08T21:21:04Z
"Простий процес": в Міноборони пояснили, як та коли повернутись з СЗЧ за спрощеною процедурою
Фокус
2025-07-08T21:12:59Z
По всі Україні оголошено ракетну небезпеку: що відомо
TSN
2025-07-08T20:18:26Z
Повний місяць у липні 2025: як побачити "Оленячий місяць" в Україні
24tv
2025-07-08T20:06:34Z
Ольга Стефанішина прокоментувала «крінж-відео» Мінʼюсту
Детектор М
2025-07-08T19:57:46Z
Море маминої чарівності: Максим Галкін показав, як сильно змінилася 11-річна Ліза
GlavRed
2025-07-08T23:27:46Z
Любовний гіпноз для Рейчел Грін: у Дженніфер Еністон новий роман
GlavRed
2025-07-08T23:27:34Z
Виграла бій у тата: Slavia вперше розкрила ім'я новонародженого сина
GlavRed
2025-07-08T22:27:42Z
Де зараз акторка Анастасія Шульга, яка знімалась у кліпі "Океану Ельзи"
24tv
2025-07-08T20:33:52Z
"Шок і втрата": мама чотирьох Інна Мірошиченко розповіла про викидень
GlavRed
2025-07-08T20:27:50Z
Під неї плакали мільйони: якою була найпопулярніша пісня світу в 1998 році
24tv
2025-07-08T19:21:43Z
Дружина Остапчука розбила його телефон під час сварки і майстерно вийшла з ситуації: "Не всі вдома"
TSN
2025-07-08T18:48:21Z
На одному подиху: 3 короткі турецькі серіали, які можна подивитися за вечір
24tv
2025-07-08T18:39:36Z
У Стокгольмі відбудеться четвертий Український культурний фестиваль
УкраинФорм
2025-07-08T18:21:37Z
Забута зірка 90-х: салат з сардиною, який завжди буде у пригоді
24tv
2025-07-08T21:27:25Z
Зупинити жовтіння листя троянд дуже просто: ось основні рекомендації
24tv
2025-07-08T20:27:52Z
Золотисті пляжі і комфортна вода: маловідомий острів у Європі пропонує сховатися від спеки
24tv
2025-07-08T20:06:18Z
Швидко, ситно і оригінально: рецепт хумусу з буряка – намазка на всі випадки життя
24tv
2025-07-08T19:42:58Z
Як перетворити балкон на розкішний сад: 5 правил від квіткових дизайнерів
Telegraf
2025-07-08T19:30:56Z
Гороскоп на 9 липня: Близнюки - відкрийте очі, Терези - будьте чесними
FaceNews
2025-07-08T19:21:38Z
Шпаки атакують: що робити, щоб зберегти урожай вишні
24tv
2025-07-08T19:12:05Z
Домашні улюбленці допомагають старшим людям залишатися здоровими: вчені назвали основні види
Фокус
2025-07-08T19:00:57Z
Копійчаний засіб, який точно спрацює: як позбутися бронзівки на рослинах
24tv
2025-07-08T18:51:37Z
Унаслідок атаки дронів на Київщині поранена жінка
УкраинФорм
2025-07-08T23:09:59Z
У Норвегії тимчасово закрили аеропорт через дрон туриста
iPress
2025-07-08T21:51:48Z
Жінка продавала дитячу коляску і втратила понад 47 тис. грн
InternetUA
2025-07-08T21:33:09Z
Дрони атакували Курщину
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T21:24:55Z
В іспанській Валенсії спалахнула пожежа в житловому будинку, 14 постраждалих
Европейская правда
2025-07-08T20:27:40Z
На границе с Румынией нашли мертвого мужчину в горах
Новости Украины
2025-07-08T20:18:21Z
Відомі німецькі автобани потріскались від спеки – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T20:12:41Z
Дві жінки стали жертвами телефонних шахраїв, втративши чималенькі гроші
InternetUA
2025-07-08T19:31:29Z
На Харківщині жінка заявила, що її побили під час мобілізації сина
УкраинФорм
2025-07-08T19:21:38Z
Нова модель R1 Quad від Rivian розвиває 1025 кінських сил і підтримує зарядку від Tesla
Топ Жир
2025-07-08T23:18:07Z
Він проїхав 1600 миль на своєму Корветті та втратив понад 20 тисяч доларів
Топ Жир
2025-07-08T22:48:51Z
Таємниці, приховані в деталях: незвичайні рулети, які розкривають свої секрети лише при уважному розгляді
Топ Жир
2025-07-08T22:03:37Z
Завод Nissan, який переживає складні часи, може почати виробництво невідомих електромобілів
Топ Жир
2025-07-08T20:48:58Z
Новий торговий знак Dodge підтверджує назву Outlaw для потужної версії Charger з ДВЗ
Топ Жир
2025-07-08T20:03:04Z
Bentley показала концепт свого першого електромобіля
1News
2025-07-08T19:45:10Z
Pagani представила новий спідстер Codalunga у стилі 1960-х років
Топ Жир
2025-07-08T19:33:21Z
Продажі Mercedes значно знизилися через подвійне підвищення митних тарифів Трампа
Топ Жир
2025-07-08T18:48:18Z
Bentley презентує свій перший електромобіль — розкішний седан з підвищеною посадкою та тримісним салоном
Топ Жир
2025-07-08T17:48:34Z
Resident Evil отримає новий спін-оф, але гра вийде лише для смартфонів
InternetUA
2025-07-08T23:01:47Z
Шахраї обіцяють «грошову нагороду» за проходження опитування
Украина Криминальная
2025-07-08T22:45:59Z
Неандертальці будували жирові фабрики: що це
Gazeta UA
2025-07-08T22:42:33Z
Так баклажани ви ще точно не готували: ТікТок підкорив смішний рецепт
Telegraf
2025-07-08T22:33:13Z
Тепер Gemini може читати WhatsApp без вашого дозволу
InternetUA
2025-07-08T22:01:35Z
OpenAI посилила кіберзахист після підозр у шпигунстві з боку китайської компанії DeepSeek
iPress
2025-07-08T21:51:37Z
Війна проти комарів: китайці створили побутову "ППО"
TSN
2025-07-08T21:21:30Z
Google Pixel 10 і Pixel 10 Pro отримають нові кольори та версію на 1 ТБ
InternetUA
2025-07-08T20:57:22Z
ШІ навчився брехати, погрожувати та шантажувати — все заради власної вигоди
InternetUA
2025-07-08T20:01:19Z
Онлайн-трансляція матчу ПСЖ – Реал у півфіналу Клубного чемпіонату світу
24tv
2025-07-08T22:33:49Z
Циганков готовий цього літа залишити Жирону — Джейкобс
Football.ua
2025-07-08T21:24:49Z
Челсі вийшов у фінал Клубного чемпіонату світу завдяки шаленим голам новачка: відеоогляд матчу
24tv
2025-07-08T21:09:54Z
Лідс зробив третю пропозицію щодо одного з головних символів Ньюкасла
Football.ua
2025-07-08T20:52:55Z
Жуан Педро забив дебютний гол за Челсі у ворота рідного клубу
Football.ua
2025-07-08T20:24:37Z
Усик відверто зізнався, чи був насправді нокдаун у першому бою з Дюбуа
24tv
2025-07-08T20:18:48Z
Брага підписала гравця збірної Швеції
Football.ua
2025-07-08T19:55:14Z
К'єлліні став співвласником Лос-Анджелеса
Football.ua
2025-07-08T19:34:14Z
Присвоєння «Героя України» закатованому юному футболісту. Петиція набрала потрібні голоси
ГЛАВКОМ NET
2025-07-08T19:18:21Z