MY.UAНовини
Екологиня Катерина Полянська: «Екологічні наслідки війни — це не лише руйнування»
Екологиня Катерина Полянська: «Екологічні наслідки війни — це не лише руйнування»

Екологиня Катерина Полянська: «Екологічні наслідки війни — це не лише руйнування»

Як екологи досліджують і фіксують шкоду, якої російська агресія завдає довкіллю.

Катерина Полянська — екологиня міжнародної благодійної організації «Екологія, право, людина». Після початку повномасштабного вторгнення Росії вона зосередилася на дослідженні наслідків бойових дій для довкілля та людей. Нещодавно «Детектор медіа» писав про екоцид — навмисне знищення природного середовища, яке є злочином за українським законом, — і про екологічні злочини. Екологи відіграють дуже важливу роль у фіксації цих злочинів, адже саме вони найкраще знаються на змінах довкілля й можуть їх фахово оцінити.

За даними менеджерки проєкту «Разом до екологічної демократії та верховенства права в Україні», учасниці Мережі захисту національних інтересів «Антс» Олени Сас, унаслідок нападу Росії постраждали 20 % природоохоронних територій України загальною площею близько мільйона гектарів. У зоні ризику опинилися 2,9 мільйона гектарів Смарагдової мережі — територій, які потребують охорони на загальноєвропейському рівні. Під загрозою знищення перебувають 16 Рамсарських об’єктів площею майже 600 тисяч гектарів. Під окупацією зараз 8 заповідників і 10 національних природних парків. Війною охоплено близько трьох мільйонів гектарів лісу в Україні. Понад 23 тисячі гектарів лісів випалено. Унаслідок російських ударів по нафтобазах, складах паливно-мастильних матеріалів згоріло понад 680 тисячі тонн нафтопродуктів, які забруднили повітря. Крім того, в повітря потрапило понад 38 тисяч тонн викидів від горіння російської техніки та утворилося понад 352 тисячі тонн відходів, які забруднюють не лише повітря, а й землю. Ще одна проблема — міни: розмінування потребує приблизно 200 тисяч квадратних кілометрів.

Ми поговорили з Катериною Полянською про її роботу в рамках проєкту «Документування екозлочинів війни», який втілюють МБО «Екологія, право, людина» і ГО Мережа захисту національних інтересів «Антс» за фінансової підтримки Празького громадянського центру, про ставлення до питань довкілля під час війни та про віддалені наслідки бойових дій для людей.

— Катерино, часто доводиться чути, що питання охорони довкілля під час війни другорядні, «не на часі». Чому, на вашу думку, це не так?

— Війна приносить не лише прямі наслідки у вигляді вибухів, руйнувань, смертей, а спричиняє лихо й надалі. Наприклад, під час горіння нафтобаз у повітря виділяється величезна кількість токсичних речовин. Лише одна така катастрофа — це не лише моментальні збитки від пожежі, але й сильне забруднення ґрунтів, води, тому що частина нафти і нафтопродуктів вигоряє, а частина — не встигає, просочується у ґрунтові води. Це токсичні речовини, небезпечні для довкілля і для організму. Вони можуть переноситися, потрапляти в річки, в озера, просто десь розлитися. Тож люди можуть загинути на фронті, а можуть загинути від того, що отруїлися, або отримати захворювання в майбутньому через накопичення токсинів в організмі. Адже вони питимуть цю воду і за десять років після війни. Екологи зараз дуже-дуже потрібні, тому що вони теж можуть врятувати життя та здоров’я людей.

— Щодо пожеж зрозуміло, а як щодо обстрілів? Які тривалі наслідки вони спричиняють довкіллю та людині?

— Наша організація досліджує це. Під час обстрілів виділяються токсичні гази, що дуже небезпечно для здоров’я військових, яким, взагалі-то, варто надягати респіратори. А у вирвах від вибухів накопичуються важкі метали та інші шкідливі речовини. Ми зараз намагаємося знайти, куди відправити зібраний із вирв ґрунт, бо в Україні немає достатньо лабораторних потужностей, щоб це дослідити. От уявіть: на звільнених територіях пройшли сапери, сказали, що там чисто, мін немає, і фермери спокійно розорюють ці ділянки. А виявляється, що там були важкі метали чи ще щось. І потім вирощений врожай люди споживатимуть. Це невидимі наслідки війни, які також становлять загрозу. Адже важкі метали акумулюються в організмі й можуть призводити до захворювання на рак. Тож треба досліджувати: які там у ґрунті форми, чи підуть вони далі з ґрунтовим розчином, чи підуть у рослини. У Миколаївській області ми брали зразки ґрунту з городу родини, в якої ракета впала прямо на подвір’ї. Там у них вирва глибиною три й діаметром 13 метрів. Весь город всіяний уламками. Вони запитують: чи можна нам це все закопати, прибрати ці уламки й садити далі городину? А це треба дослідити, тому що рештки можуть бути токсичними.

— Багато говорили про шкоду фосфорних боєприпасів для здоров’я та довкілля.

— Білий фосфор — це дуже токсична речовина. Мало того, що він горить у присутності кисню, тобто на повітрі на будь-яких поверхнях, так ще й легко може потрапити в кров і отруїти весь організм. Мене також хвилюють нерозірвані снаряди. Потрібні консультації з військовими, треба їздити, вивчати, щоби зрозуміти, куди вони впали, чи пошкодилися в ґрунті, чи набули взаємозв’язку з киснем. Якщо вони лежать у ґрунті і там поступово порушиться герметичність снаряду, його вміст почне взаємодіяти з водним розчином і потрапить у ґрунтові води. Ми вивчали і трупні отрути, що утворюються, коли тіла поховані неналежним чином або просто лежать і розкладаються. Навіть чіпати оголеними руками тіла, які розкладаються, не можна, щоб нічого не потрапило ні в кров, ні на слизові. Усе це треба вивчати, адже цим можна вберегти здоров’я та життя інших — не лише цивільних, а й військових.

— Наскільки страждає від війни дика природа?

— До прямих наслідків війни додаються лісові і степові пожежі, тож екологи мають думати, що з цим робити. Довкілля сильно страждає. Тварини теж підриваються на мінах і гинуть від обстрілів. В Україні заборонена риболовля з електровудкою та вибухівкою — а уявіть, що відбувається, коли в річку падає і вибухає 500-кілограмова бомба? Це було, коли Чернігів бомбили. Що там з рибою стається? Ми просто цього не бачимо, тому що річка — це дуже динамічна система.

— Як можна насамперед подбати про захист довкілля від наслідків війни?

— Можна уникнути багатьох проблем, якщо територіальна громада все ретельно зафіксувала, відмітила, порахувала та запобігла. Якщо ж ні — забули, заорали — то потім після війни в наступні 10–20 років може збільшитися захворюваність, люди скаржитимуться на проблеми зі здоров’ям. Або ще один приклад. Що може бути гіршим, коли знищили будинки? Виявляється, може, тому що це називається відходи руйнації — і це все згоріле та зламане необхідно належно зберігати, а достатньо полігонів у нас поки що немає. Якщо буде нормальна громада, то зроблять полігон, із якого нічого ніде не просочуватиметься. Якщо ж поставляться до цього легковажно, то просто звезуть все на ще одне велике сміттєзвалище — весь цей азбест, заборонений у Європі, всі згорілі й недогорілі речовини — і перший же дощ змиватиме все у ґрунтові та поверхневі води. Це згорілий пластик, лінолеум, фарби, будівельна хімія — і це небезпечно ще й тим, що розвіюється вітром. Люди, які повернулися в сусідні будинки, цим дихають. Треба попереджати місцеву владу, говорити з ними про це. Треба, щоби працювала екологічна інспекція, Держпродспоживслужба, тому що екологічні наслідки війни — це не просто і не лише руйнування, вони набагато більші.

— Як у цьому контексті виглядає ваша робота?

— У мене є виїзди, за останні два місяці я майже кожного тижня виїжджала в Донецьку область, Харківську, Миколаївську, Херсонську, Київську, Чернігівську. Якщо можна пройти на територію, якщо там не заміновано, то можна вивчити й зафіксувати наслідки, зробити фотофіксацію. Або ж залізти у вирву, виміряти її, відібрати проби ґрунту, привезти з собою зразки. Є різні типи вирв, різні типи пошкоджень. Ми виїжджали також до національних природних парків, які були під окупацією, а зараз звільнені, спілкувалися з їхніми працівниками, дивилися, що досі заміновані ліси, степи, що територію пошкоджено вирвами, зруйновані наукові відділення. Ми вивчаємо різні типи снарядів, як вони впливають на довкілля і здоров’я людей.

— Куди потім потрапляють ці дані?

— Ми повідомляємо про це на наших ресурсах, а ґрунти відносимо в лабораторію. І виявляється, дослідити їх не так легко. Лабораторії зараз, на жаль, не можуть сказати, мовляв, давайте нам зразки, ми знайдемо в них усю таблицю Менделеєва. Ви приходите до лабораторії, а там вас питають: «А що ми там маємо знайти?» І на цьому починаються наші пошуки й консультації з фахівцями, що може бути в ґрунті від падіння бомби, ракети, від «граду», «урагану». Іноді це займає тижні. Інколи буває, що ми відібрали проби, всі чекають на результати — а нам кажуть, що лабораторії не мають можливості. Плюс це ще грошей коштує. Зараз лабораторії, на жаль, не приймають деякі зразки і тому, що вони є дуже токсичними, і нам треба йти з іншого кінця: знаходити склад цих речовин або ж відправляти це за кордон.

— Які наслідки цієї роботи? Ви опублікували результати — і що далі?

— Ми спілкуємося з Мінекології, Держекоінспекцією, з представниками територіальних громад, із людьми. У мене записані контакти звичайних мешканців, які чекають на результати. Тим, у кого ми відібрали аналізи, треба надати результати і сказати, що робити. Якщо підтвердиться, що там висока концентрація небезпечних токсичних речовин, то треба прописувати спеціальні заходи з рекультивації цих ділянок. Якби це було на державному рівні, бо в нас просто немає можливості все обстежувати.

— Чи є механізм притягнення до відповідальності винуватців екологічних лих під час війни?

— Є. Наприклад, після війни Іраку з Кувейтом діяла спеціальна компенсаційна комісія, яка, окрім обрахунку збитків для інфраструктури, для громадян, ще й рахувала збитки довкіллю. («Детектор медіа» докладно розповідав про це в матеріалі про екоцид. — «ДМ».) Можна також звертатися до міжнародного кримінального суду. Але потрібно довести, що це довготривалий вплив на довкілля і він є прямим, а не опосередкованим. Наприклад, що ворог спеціально знищив ліс, а не обстрілював військових у лісосмузі, а потім цей ліс загорівся. Наші юристи ще вивчають це. Потрібна серйозна доказова база та обрахунки шкоди. Ми працюємо спільно із сімома організаціями, щоб вивчити методики, як обрахувати цю шкоду, щоб ці висновки були дійсними для міжнародного кримінального суду, щоб їх можна було використовувати як докази.

— Наскільки прикута увага медіа до теми довкілля під час війни?

— Я читаю, наприклад, «Українську правду», то там бувають повідомлення час від часу про загибель тварин, дельфінів... До нас звертаються журналісти, були і виїзди, престури з організацією «Антс», але це, звісно, не кожного тижня відбувається. Є певна увага, але треба висвітлювати ще, адже це важливі питання. Плюс і нам треба отримати результати цих аналізів, щоб теж були докази. Ми як спеціалісти розуміємо, але лабораторні результати нададуть ще більшого резонансу. Важливо, щоб у громадах на звільнених територіях порушували ці питання. Подекуди це є, я чула виступи харків’ян, які робили аналізи ґрунтів і виявили у вирвах важкі метали, на Київщині теж, і навіть дійшли висновку, що треба знімати верхній шар ґрунту.

— Чого не вистачає в комунікаціях між екологічними громадськими організаціями та медіа?

— Тут першочергове завдання — не просто поспілкуватися з журналістами, а зібрати докази, проаналізувати їх у лабораторії, щоб довести факти. І лише потім виходити на журналістів. Тому з нашого боку, можливо, часу на висвітлення бракує. З іншого боку, якщо журналісти звертаються — ми спілкуємося, даємо інтерв’ю. Для чогось більшого — пресконференцій абощо — треба довести, отримати результати в лабораторіях.

Фото: Катерина Полянська/Facebook

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Астрологи вказали на знаки Зодіаку, які не йдуть на компроміси: завжди стоять на своєму
Политека
2025-01-15T23:31:46Z
Паперової тяганини стане менше: у Міноборони пообіцяли розв'язувати проблему списання FPV-дронів
24tv
2025-01-15T23:21:03Z
На ТОТ Донеччини росіяни змінюють демографічний склад населення за рахунок азійських мігрантів
Детектор М
2025-01-15T22:33:30Z
Кількість українських біженців у ЄС перевищила 4,2 млн
iPress
2025-01-15T22:25:24Z
Гібрид артилерійських систем: що відомо про нову САУ росіян
iPress
2025-01-15T22:25:21Z
У Міноборони обіцяють вирішити одну з найбільших проблем армії
TSN
2025-01-15T22:24:15Z
У Воронезькій області дрони атакували нафтобазу
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T22:12:19Z
16 січня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T22:06:37Z
«Ухилянти ловлять ухилянтів»: військовий заявив, що держслужбовці теж мають йти на фронт
Знай
2025-01-15T21:21:32Z
Санта Дімопулос опинилася під крапельницями - що з нею сталося
GlavRed
2025-01-15T22:25:14Z
ENLEO присвятив пісню SUPERNOVA українському герою Іллі Грабару
Storyboom
2025-01-15T21:57:46Z
Улюблена франшиза "Нікчемний Я": у якому порядку дивитися фільми та коли вийде нова стрічка
24tv
2025-01-15T21:57:23Z
Без кокетства та фільтрів: популярна акторка показала живіт після других пологів
GlavRed
2025-01-15T21:27:26Z
Орбакайте показала високого чоловіка-красеня
GlavRed
2025-01-15T20:27:35Z
Стрибала і розставляла ноги: путіністка Распутіна зганьбилася на сцені
GlavRed
2025-01-15T20:27:34Z
"Лежала на кухні Галкіна": Алла Пугачова приголомшила своїм виглядом
GlavRed
2025-01-15T20:27:29Z
Варто уникати за будь-яку ціну: які крани краще не використовувати під час ремонту
24tv
2025-01-15T20:00:29Z
Стали розчаруванням: 5 фільмів, які провалилися в прокаті у 2024
24tv
2025-01-15T19:39:58Z
Кандидат на посаду глави ЦРУ пояснив, чим керуватиметься в політиці стосовно України
УкраинФорм
2025-01-15T23:52:59Z
Колишній нардеп поширив фейк про Олену Зеленську
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T23:45:11Z
Зеленський: без української армії Європа не має шансів проти Росії
Европейская правда
2025-01-15T23:39:35Z
В уряді Ізраїлю може бути розкол, один з міністрів погрожує відставкою
24tv
2025-01-15T23:36:00Z
Зеленський розповів, як пояснював Фіцо, що Путін – це зло
Европейская правда
2025-01-15T23:33:22Z
"Буддистське ставлення до смерті": Білецький про те, як в армії РФ обнуляють своїх і за що
TSN
2025-01-15T23:06:39Z
Офіс прем'єр-міністра Ізраїлю заперечує, що ХАМАС погодився на угоду про припинення вогню в Газі — Reuters
ZN UA
2025-01-15T23:06:32Z
Майбутній глава ЦРУ: війна в Україні збільшує ризик конфлікту США з "ядерною країною"
Европейская правда
2025-01-15T23:06:25Z
Війна, день 1057. Для завершення війни піти на поступки доведеться як Україні, так і рф — майбутній держсекретар США
Football.ua
2025-01-15T23:02:51Z
У Воронезькій області палає нафтобаза: губернатор заявив про атаку дронів
ZN UA
2025-01-15T23:27:34Z
У Києві сталася моторошна ДТП, загинули люди
24tv
2025-01-15T22:48:10Z
Викручували руки, били й штовхали: в Бучанському ТЦК побили адвокатку, — Рада адвокатів Київщини
Фокус
2025-01-15T20:36:49Z
Росіяни скаржаться на атаку БпЛА в кількох регіонах: у Воронежі пролунали вибухи
24tv
2025-01-15T19:54:55Z
У Києві пасажир автобуса порізав бритвою хлопця, який гучно слухав музику
УкраинФорм
2025-01-15T19:24:47Z
Пропонують допомогу «від держави»: чоловік потрапив на гачок шахраїв
InternetUA
2025-01-15T19:21:58Z
Благав допомогти йому: на Хмельниччині врятували 12-річного хлопчика, який провалився під кригу
24tv
2025-01-15T19:09:05Z
Наосліп шукав у вогні: на Миколаївщині 16-річний хлопець врятував молодшого брата під час пожежі
24tv
2025-01-15T17:48:25Z
У Франківську школяр знайшов навчальний патрон у булочці
УкраинФорм
2025-01-15T17:46:33Z
Ворог окупував Нескучне на Донеччині – DeepState
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T23:57:35Z
Армія РФ обстріляла Нікополь: є загибла та поранений
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T23:31:33Z
"Азовці" взяли в полон одразу 23 росіян: деталі операції і відео
TSN
2025-01-15T23:27:03Z
В районі Києва пролунав вибух, тривогу у столиці не оголошували
ZN UA
2025-01-15T23:07:12Z
Збив Мі-8, а не український дрон: у Росії посадили офіцера ППО
24tv
2025-01-15T22:12:53Z
Карта бойових дій в Україні станом на 16 січня 2025 року
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T22:03:34Z
З окупованого села на Донеччині через лінію фронту "виповзли" двоє цивільних: історія порятунку
TSN
2025-01-15T21:54:33Z
На фронті - 118 зіткнень, ЗСУ знешкодили 340 окупантів на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-01-15T21:51:50Z
Ситуація на Покровському напрямку погіршується: військовий експерт повідомив, де просунулася армія рф
Политека
2025-01-15T21:24:18Z
Барселона та Атлетіко з розгромами пройшли до чвертьфіналу Кубку Іспанії
Football.ua
2025-01-15T23:15:24Z
Лідер УПЛ підписав колишнього футболіста молодіжної збірної Франції
ZN UA
2025-01-15T23:04:18Z
Нападник збірної України забив рятівний гол у Кубку Греції
ZN UA
2025-01-15T22:42:36Z
Арсенал здобув вольову перемогу в дербі Північного Лондона
Football.ua
2025-01-15T22:33:46Z
Пушич: Намагатимемося якомога краще підготуватися до першого матчу з Брестом
Football.ua
2025-01-15T22:15:42Z
Арсенал повернувся у чемпіонську гонку: команда Зінченка здолала у дербі кризовий Тоттенхем
24tv
2025-01-15T22:12:00Z
Бундесліга: Баварія розгромила Гоффенгайм, перестрілка Вердера з Гайденгаймом, Лейпциг поступився Штутгарту
Football.ua
2025-01-15T21:51:48Z
"Шахтар" продав нападника в американський клуб за велику суму
ZN UA
2025-01-15T21:49:20Z
Болонья відібрала очки в Інтера
Football.ua
2025-01-15T21:43:47Z
The Sims 3 отримала перше за 10 років оновлення: що в ньому
InternetUA
2025-01-16T00:01:48Z
"Дай лапу, друг": як навчити улюбленого кота трюку "дай п’ять"
GlavRed
2025-01-15T23:33:19Z
iPhone 17 Air обіцяє стати найтоншим смартфоном від Apple з товщиною 5,5 мм
InternetUA
2025-01-15T22:12:44Z
TikTok закриє доступ для користувачів у США. Названо дату
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T21:18:48Z
Вчені знайшли велетенського клопа, схожого на Дарта Вейдера — так і назвали
ITC
2025-01-15T21:16:27Z
Китайські розробники представили лазерну зброю, що здатна знищувати супутники на орбіті Землі
InternetUA
2025-01-15T21:06:10Z
TikTok планує припинити свою роботу в США 19 січня, якщо Верховний суд не заблокує заборону
Детектор М
2025-01-15T20:48:12Z
SpaceX відправляє місячний апарат Blue Ghost в історичну подорож
Portaltele
2025-01-15T20:37:11Z
iPhone 15 зламали через порт заряджання: що це означає для користувачів
InternetUA
2025-01-15T20:18:44Z
Ринок нафти: аналітики оцінили рівень цін на сировину з початку року
Хвиля
2025-01-15T23:12:44Z
Авіакомпанія затримала рейси в останній момент — усе через уламки ракет SpaceX
InternetUA
2025-01-15T23:02:36Z
На кордоні з Польщею відкрили оновлений залізничний пункт пропуску
УкраинФорм
2025-01-15T21:43:25Z
Чи зросте в Україні тариф на світло через будівництво Хмельницької АЕС: у Міненерго відповіли
TSN
2025-01-15T21:27:44Z
"Захищає злодіїв і злочинців": Марченко закликав скасувати банківську таємницю
GlavRed
2025-01-15T21:27:42Z
Таких немає ні в Європі, ні в Росії: чи можна пошкодити газосховища на Заході України
24tv
2025-01-15T21:12:24Z
Відстрочена пенсія: у ПФУ пояснили, чому українцям вигідніше піти на відпочинок пізніше
Политека
2025-01-15T21:01:37Z
Пенсія по інвалідності: у Кабміні розповіли, коли чекати змін у виплатах
Политека
2025-01-15T20:27:30Z
Скільки коштує 1 гектар землі: які ціни на січень 2025 року
24tv
2025-01-15T20:06:34Z
Для чого три відсіки у пральній машині: більшість людей не знають відповіді
24tv
2025-01-15T22:42:03Z
Тест: розкрийте свою підсвідомість за допомогою малюнка
TSN
2025-01-15T22:06:06Z
Вони смакують по-особливому: парові вареники з капустою від переможниці "МастерШеф"
24tv
2025-01-15T22:00:12Z
5 причин, чому ваша вітальня виглядає захаращеною і маленькою
24tv
2025-01-15T20:45:57Z
Не тільки для текстури: навіщо ставити тісто у холодильник
24tv
2025-01-15T20:39:28Z
Як люди обирають сексуальних партнерів: найважливіші критерії
24tv
2025-01-15T20:21:54Z
Цей трюк із паперовим рушником допоможе вам позбутися набридливих бульбашок у напоях
24tv
2025-01-15T20:06:22Z
Краще їх не купляти: список дров, які не горять, а тліють
24tv
2025-01-15T19:39:25Z
Уже зовсім скоро 4 знаки зодіаку віднайдуть бажаний спокій цієї зими
24tv
2025-01-15T19:09:29Z
Як правильно спати: лікарі надали 8 порад для здорового сну
TSN
2025-01-15T22:24:08Z
Які вітаміни необхідні, щоб волосся не випадало і в яких продуктах їх знайти
Знай
2025-01-15T21:51:22Z
МОЗ планує запровадити вакцинацію від папіломавірусу для дівчат віком 12-13 років
УкраинФорм
2025-01-15T20:00:38Z
Планові щеплення: МОЗ збирається перейти на комбіновані вакцини
УкраинФорм
2025-01-15T19:42:19Z
У лютому в Україні очікується пік захворюваності на ГРВІ та грип
360ua.news
2025-01-15T19:21:49Z
Пільги для ветеранів праці: у Мінсоцполітики розповіли, яка допомога доступна у 2025 році
Политека
2025-01-15T18:27:41Z
З вашим котиком щось не так: як зрозуміти, що пухнастик хворий і потребує допомоги
Знай
2025-01-15T17:51:03Z
В Нідерландах стався спалах гепатиту через заражену лохину
24tv
2025-01-15T17:39:38Z
Директори та їхні заступники братимуть участь у сертифікації
24tv
2025-01-15T17:33:40Z
IQ-тест для інтелектуалів: знайдіть автівку, що відрізняється від інших, за 4 сек
GlavRed
2025-01-15T23:57:12Z
Чим запам’яталося 15 січня у розвитку Кременчуцького автозаводу
AutoCentre
2025-01-15T22:01:15Z
Дід так робив, і внуки будуть: 4 автомобільні забобони, у які вірять поколіннями
24tv
2025-01-15T21:21:03Z
Беруть мобільні номери і виманюють гроші у водіїв: стало відомо про нові схеми шахраїв
Политека
2025-01-15T19:00:29Z
Amazon закупить 200 електричних тягачів Mercedes-Benz
AutoCentre
2025-01-15T18:00:44Z
Як на кращій вантажівці року перевезуть 350 млн посилок
AutoCentre
2025-01-15T17:37:25Z
У Токіо представили вражаючий електрокросовер Toyota
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T17:03:29Z
У Кременчуці виготовили універсальний самоскид для фермерів
AutoCentre
2025-01-15T16:04:56Z
Офіційний старт продажів Renault Duster і Renault Taliant в Україні
AutoCentre
2025-01-15T15:33:28Z