MY.UAНовини
Як російська пропаганда конструює альтернативну реальність у Східній Європі
Як російська пропаганда конструює альтернативну реальність у Східній Європі

Як російська пропаганда конструює альтернативну реальність у Східній Європі

Пояснюємо найпоширеніші за кордоном меседжі російської пропаганди щодо України.

Для досягнення геополітичних інтересів Росії пропагандисти використовують сталі набори меседжів і наративів, які повторюються як в Україні, так і в інших країнах. Вони потрібні їй, щоб змінювати громадську думку щодо важливих питань, як-от війна в Україні, й щоби впливати на прийняття рішень. Наприклад, щодо постачання Україні зброї чи щодо прийому українських біженців. Протягом червня — жовтня 2022 року аналітики й аналітикині «Детектора медіа» спільно з партнерськими організаціями в 14 країнах Східної Європи провели моніторинг й підготували дослідження про російську пропаганду як у соціальних мережах, так і в медіа. Розповідаємо про меседжі й наративи, які дослідники фіксували найчастіше.  

Аналітики класифікували дезінформаційні наративи й меседжі за кількома основними групами: події російсько-української війни; економічні наслідки санкцій; дезінформація щодо українських біженців; «дискримінація» російськомовних та російської культури; воєнна допомога Україні; воєнні загрози Східній Європі.

Загалом за 5 місяців моніторингу (крім Білорусі, Румунії і Сербії, де моніторинг проводили протягом вересня ― жовтня 2022 року) дослідники зафіксували 6727 дезінформаційних повідомлень та виокремили й узагальнили більше 300 повторюваних дезінформаційних меседжів і наративів. Найбільше дезінформації виявилося у контенті соцмереж ― 56,2% від загальної кількості дезінформаційних повідомлень. «Детектор медіа» виокремив найпоширеніші меседжі й наративи, що траплялися в ході моніторингу й дублювалися в інфопросторі різних країн, й пояснює, як вони працюють і для чого потрібні Росії.  

«Санкції шкодять Заходу більше, ніж Росії»

За підсумками 2022 року Росія стала найбільш підсанкційною країною. Санкції проти неї запровадили Європейський Союз (дев’ять пакетів санкцій), Велика Британія, США, Канада, Швейцарія, Австралія і Японія. Однак Росія намагається переконати всіх, що «санкції їй не шкодять», ба більше ― «лише зміцнюють Росію».

Протягом червня-жовтня 2022 року пропагандисти найчастіше поширювали у країнах Східної Європи меседж, що «санкції шкодять Заходу більше, ніж Росії». Це найбільш поширений меседж не лише в блоці економічних наслідків санкцій, а й загалом серед усіх меседжів.

До прикладу, у Чехії розповідали про значні фінансові запаси, завдяки яким Росія не відчуває дії західних санкцій. Мовляв, пора припинити звинувачувати Путіна у тому, що зросли ціни на пальне, адже це не Росія запровадила обмеження на експорт вугілля, нафти і природного газу. Інфляція і підвищення цін у західних країнах, як стверджують пропагандисти, ― результат «недолугої» політики США і європейських лідерів. 

Схожі меседжі поширювали й у румунському сегменті соцмереж. Мовляв, Франція, Німеччина, Велика Британія підтримали «війну США проти Росії в Україні» і через це значною мірою постраждали від економічної кризи, спричиненої санкціями. Тож вони більше не підтримуватимуть Україну.

Російська пропаганда використовує тактику підміни понять ― виставляє запровадження антиросійських санкцій як погану політику, а не як спосіб протистояти державі-агресорці.  

«Україна програє війну»

Ще один поширений меседж, що траплявся в інфополі країн Східної Європи. Перед початком великої війни російський агітпроп обіцяв, що російська армія «візьме Київ за три дні». Пропагандисти стверджували, що «Україну Росія переможе дуже легко, бо що там тієї України». Цього, як відомо, не сталося — Україна чинить спротив Росії вже десять місяців і не має намірів здаватись. Проте агітпроп продовжує переконувати світ, що «Україна програє війну», а «українці нападають на мирних людей і вчиняють інші воєнні злочини». 

Росія часто використовує експертів, які мають проросійські погляди, для просування наративів російської пропаганди. Наприклад, цю тактику агітпроп використав у Болгарії. Зокрема, у статті «доктора Іллі Іллієва» йшлося, що російська так звана «спеціальна військова операція» незабаром завершиться «надзвичайно важкою втратою для офіційного Києва».

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан відомий своїми проросійськими поглядами, наприклад, пропонував зняти санкції з Росії. Мовляв, санкціями проти Росії «Європа стріляє собі в ногу». Тож російська пропаганда використовувала його заяви для поширення дезінформаційних наративів. До прикладу, Рамзан Кадиров хвалив проросійську позицію Орбана і прогнози угорського президента щодо втрати Україною третини, а то й половини територій. 

Для поширення цього меседжу в українському сегменті соцмереж проросійські користувачі писали, що нібито Україна відмовляється від своїх вимог та програє на перемовинах з Росією. Також українців намагались переконати в тому, що битва за Донбас закінчиться до дня народження Путіна (тобто до 7 жовтня 2022 року). Україна цю битву програє. 

Поширюючи цей меседж, агітпроп намагається переконати світ, що Україна слабка. Буцімто вона і так програє війну, а тому її не варто підтримувати. Натомість Росія нібито все ще залишається сильною і непереможною країною, попри санкції та невдачі на фронті.

«Воєнна допомога послаблює державу, яка її надала»

Росія намагається припинити постачання західної зброї до України будь-якою ціною.  Для цього російський агітпроп атакує дезінформацією держави, які допомагають Україні зброєю. Наприклад, після прийняття чергового пакету воєнної допомоги Україні від Чехії, російська пропаганда почала переконувати чехів, що воєнна допомога «послаблює державу, яка її надала», «продовжує війну» і «використовується не за призначенням». 

Після того як Словаччина передала Україні системи протиповітряної оборони С-300, агітпроп поширював у соціальних мережах фейки, що країна залишилась без належного захисту. Схожі меседжі поширювали у соцмережах на країни Балтії. Мовляв, тепер Словаччині потрібно купувати нові системи ППО замість наданих Україні. Схожа реакція агітпропу була й на передачу Північною Македонією Україні танків Т-72.

Польській авдиторії розповідали, що країну продовжують роззброювати, передаючи зброю Україні, попри те, що Польща буде наступною мішенню для російської атаки. Мовляв, беззбройна Польща не матиме шансів на захист від російського агресора.

Для того, щоб зменшити постачання зброї Україні, агітпроп намагається переконати світ, що Україна використовуватиме надану зброю не для захисту, а проти цивільних на тимчасово окупованих українських чи російських територіях. Мовляв, надаючи зброю Україні, Захід стає співучасником воєнних злочинів. 

«ЄС / НАТО / Захід слабкі й незабаром розпадуться» 

Для поширення цього меседжу агітпроп здебільшого використовує тактику маніпулювання емоціями, зокрема, страхом. Наприклад, литовців намагалися залякати тим, що НАТО не зможе захистити Литву. Мовляв, у аерополіції НАТО (спеціальна місія щодо цілодобового перебування в повітряному просторі країн НАТО винищувачів та екіпажів, які готові оперативно реагувати на можливі порушення) служать «повні п'яниці», які не зможуть за необхідності захистити повітряний простір країни. 

Естонців залякували тим, що у разі повномасштабної війни з Росією НАТО може відмовитись застосовувати п’яту статтю Північноатлантичного договору, в якій ідеться, що напад на одну державу НАТО вважається нападом на весь блок. Мовляв, дуже ймовірно, що сили союзників у такому випадку будуть спрямовані не на захист певної держави, а на «більш важливі» військові чи стратегічні завдання. Тобто Естонія може залишитись сам на сам із Росією. У Сербії меседж про слабкість Заходу скоротили до тези «Захід “впаде”». Для його просування агітпроп розповідав, що використання іранських дронів в Україні нібито надає суттєву перевагу над західною зброєю. Буцімто Захід нічого не може зробити із цією проблемою, тож «програє». 

У білоруських телеграм-каналах розповідали, що «ніхто не хоче воювати з Росією, крім поляків і невеликої кількості людей у Вашингтоні». Мовляв, якщо НАТО продовжить рух до війни з Росією, альянс може розвалитися. Схожу тактику агітпроп використовує й у інших країнах, які не є членами НАТО: висміює, принижує, знецінює свого ворога (США/НАТО/«колективний Захід») та звеличує Росію. 

«Русофобія і атаки на російську культуру»

Ще один поширений наратив в інфопросторах країн Східної Європи. Згідно з вікіпедією, русофобією росіяни називають будь-яке, на їхню думку, упереджене, підозріле, неприязне чи вороже ставлення до росіян, Росії чи російської мови. У вужчому значенні це нібито страх перед Росією. Насправді цей термін також є частиною тактики підміни понять, адже бажання багатьох країн відмежуватись від токсичного російського впливу не тотожне страху перед росіянами. Упереджене і вороже ставлення до росіян якщо й сформувалось, то виключно як відповідь на їхню зверхню і недостойну поведінку за кордоном, а також через загарбницьку політику Росії в цілому й те, що саме вона розв’язала війну в Україні.

Росіяни звинувачували Естонію у русофобії через відмову видавати візи громадянам Росії і Білорусі. Натомість в українському інфопросторі поширювали фейк, що  Європарламент вважає «незаконною» заборону видавання віз росіянам. Також агітпроп стверджував, що заборона шенгенських віз для росіян ― дискримінація за національною ознакою. У латвійському сегменті соцмереж за русофобію видавали ініціативу зміни топонімів, що мають російське походження. 

У грузинському сегменті соцмереж  у межах цього наративу писали, що Захід змушує Грузію наслідувати власний приклад і погано поводитися з росіянами. Мовляв, Захід і його ставленики в Грузії не дбають про права людини, коли йдеться про росіян, оскільки росіяни ― вороги. Нібито схожа доля очікує й грузинів, якщо вони не виконуватимуть вимоги Заходу. 

Агітпроп виставляє Росію та росіян «жертвами ворожого ставлення», хоча насправді саме Росія й росіяни є агресорами. Поширенням русофобії в Україні пропагандисти виправдовували й повномасштабне вторгнення в Україну.

«Українські біженці підривають внутрішню стабільність країн, які їх приймають»

Велика війна змусила майже п’ять мільйонів українців виїжджати за кордон, рятуючись від російської агресії. Найбільше українців, які потребували допомоги, прихистила Польща. Проте, намагаючись дискредитувати країн-союзниць України, російський агітпроп розповідав, що «українці мають пріоритет над мешканцями країни, яка їх приймає». Також пропаганда всіляко дискредитувала самих українців, стверджуючи, що «українські біженці розбещені й невдячні».

Наприклад, в Естонії пропагандисти розповідали, що масовий прийом українських біженців був «емоційним рішенням» уряду, а «реальність неприємно вразила»: не вистачає житла для  розміщення українських біженців, вартість орендної плати не влаштовує українців, виникають суперечки між українцями й естонцями тощо. У грузинському сегменті соцмереж поширювали дописи, що українські біженці можуть суттєво вплинути на політичну ситуацію в Грузії, якщо почнуть брати участь у мітингах та протестах. Литовців у соцмережах лякали історіями про біженця-вбивцю, який після вбивства батька написав «слава Україні». 

Загалом Росія прагне дискредитувати українських біженців у очах іноземців і позбавити їх підтримки. Меседжі про погане життя біженців за кордоном потрібні й для того, щоб переконати українців, що не варто їхати за кордон ― «нічого хорошого там немає». Мовляв, українцям залишається лише «домовлятись з Росією». Детальніше про те, що російська пропаганда пише про українських біженців в Україні, читайте у дослідженні«Детектора медіа».

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
На каком расстоянии от забора можно сажать дерево в Украине
UAToday
2025-04-29T17:27:25Z
Больше не дом: одна из стран ЕС оставит украинцев без помощи на жилье и денег
Знай
2025-04-24T19:12:14Z
Молодая девушка постоянно жаловалась на усталость: через семь месяцев она умерла
Comments UA
2025-04-23T14:54:38Z
Опоздание не простят: украинцам дали три месяца, иначе пенсии не ждите
Знай
2025-04-21T04:30:57Z
Эти мужчины могут аннулировать повестки. На каких основаниях
Telegraf
2025-04-30T22:24:26Z
День Иеремия 2025: что нельзя делать, чтобы не стать бедным
Telegraf
2025-04-30T21:21:41Z
Эстония впервые получила установки HIMARS
Корреспондент
2025-04-30T19:07:27Z
Тайна с деньгами Папы Франциска для ВСУ: историк анонсировал новые интересные подробности
Апостроф
2025-04-21T14:27:08Z
Аналог американских Tomahawk: рассказали, какими ракетами обстреляли Харьков
Gazeta UA
2025-04-18T15:01:13Z
От КВН до Банковой: что известно о дружбе Елены Кравец и Елены Зеленской
Telegraf
2025-04-29T14:03:43Z
Старый костюм Зеленского изжил себя: специалист по этикету назвала причину
Telegraf
2025-04-28T16:04:40Z
Вячеслав Соломка после публичной ссоры с Камалией раскрыл правду об их отношениях
TSN
2025-04-26T20:46:39Z
”Обменять на наших подонков”: смелая речь россиянки Дарьи Козыревой натолкнула украинскую актрису на идею
Апостроф
2025-04-20T09:30:34Z
Убийца преследует подростков в трейлере хоррора "Улица страха: Королева выпускного бала"
GameMag
2025-04-30T20:58:58Z
Сын Королевой после заявлений, что он похож на Николаева, кардилнально изменил имидж
Comments UA
2025-04-30T20:51:26Z
80-летний Майкл Дуглас разводится с Кэтрин Зетой-Джонс: что разрушило 25-летний брак — СМИ
TSN
2025-04-21T04:25:04Z
Екатерина Кузнецова сказала, что произошло с ее квартирой в Москве
Gazeta UA
2025-04-17T16:36:17Z
После смерти Папы Франциска стремительно выросли просмотры этого фильма
Comments UA
2025-04-24T09:21:11Z
Путин получил «подарок судьбы» и теперь хочет полностью уничтожить Украину
Comments UA
2025-04-23T08:39:37Z
Лидер «Батькивщины» Тимошенко отметила недопустимость никаких капитуляционных условий мира для Украины
Политека
2025-04-30T19:21:47Z
Путин ответил на предложение Зеленского не бить по гражданским объектам и вспомнил удар по Сумам
Comments UA
2025-04-21T17:31:01Z
В России заявили об "украинском следе" в гибели генерала Москалика: подробности
TSN
2025-04-26T20:48:54Z
Сенатор-республиканец Линдси Грэм активно продвигает законопроект о новых санкциях против России
ZN UA
2025-04-30T22:13:30Z
Кит Келлог рассказал о 22 действиях для дальнейших договоренностей по достижению мира в Украине
ZN UA
2025-04-30T21:52:22Z
Тело журналистки Виктории Рощиной вернули в Украину
ZN UA
2025-04-24T12:09:43Z
В Кремле заявили, при каких условиях могут прекратить огонь в Украине
Comments UA
2025-04-27T18:27:28Z
Шойгу заявил о готовности России применить ядерное оружие
ZN UA
2025-04-24T10:12:30Z
Минсоцполитики назвало самую большую пенсию в Украине
Корреспондент
2025-04-22T14:27:08Z
Ціна на газ з 1 травня 2025: чого очікувати споживачам
AgroNews
2025-04-21T07:13:32Z
Будьте готовы вернуть "лишнее": Пенсионный фонд может потребовать деньги
Знай
2025-04-22T09:30:00Z
Бычки, сардины и шпроты переходят в категорию деликатесов: как изменились цены
Знай
2025-04-28T03:52:35Z
Конфискация валюты: у украинцев могут отобрать евро и доллары
Хвиля
2025-04-30T19:42:27Z
Еврокомиссия определилась со стратегией на "тарифных" переговорах с США
Европейская правда
2025-04-30T19:40:36Z
Ситуация изменилась: какой теперь дают прогноз роста экономики Украины
Comments UA
2025-04-17T13:57:33Z
МАГАТЭ бьет тревогу: украинские АЭС работают в условиях постоянной опасности
Gazeta UA
2025-04-25T13:27:20Z
В 2025 году не будут повышать цены на газ
Gazeta UA
2025-04-23T11:21:19Z
Россиянину, который изнасиловал жительницу Киевской области, и сообщнику дали по 12 лет
Лига
2025-04-21T08:03:33Z
Удар по Киеву 24 апреля: количество жертв возросло
UAToday
2025-04-24T06:46:13Z
Врачи были удивлены, когда на рентгене увидели, что проглотил 11-летний мальчик
Comments UA
2025-04-20T10:45:09Z
Месть за Сумы продолжается: какая область РФ содрогалась от взрывов
Comments UA
2025-04-17T06:15:22Z
В Одессе масштабные повреждения из-за атаки БПЛА
Корреспондент
2025-04-30T22:42:26Z
Украина опять под обстрелом: в Одессе, Харькове и Умани гремели взрывы
Telegraf
2025-04-30T21:21:48Z
Ночная атака россиян на Днепр унесла жизни трех человек
Gazeta UA
2025-04-17T04:36:05Z
В Подольском районе Киева произошла стрельба: полиция установила причастных – фото
Лига
2025-04-24T13:31:15Z
Полиция задержала экс-главу Броварской РГА, который устроил пьяное ДТП с погибшими: в чем еще его подозревают
Telegraf
2025-04-17T16:57:23Z
Когда лучше пить магний — утром или вечером
TSN
2025-04-21T04:25:33Z
Ночные перекусы: почему возникает голод после позднего ужина
Gazeta UA
2025-04-27T17:51:43Z
Можно ли засыпать с включенным телевизором: эксперты шокировали ответом
Gazeta UA
2025-04-20T16:15:00Z
Уменьшает холестерин, улучшает сон и лечит кишечник: невероятные свойства обычного хумуса
Знай
2025-04-24T07:51:58Z
Малярия: как уберечься от опасной болезни
ZN UA
2025-04-30T22:22:39Z
Шокирующая правда исследования: женщины больше думают, поэтому должны спать дольше
Знай
2025-04-30T19:51:15Z
Украинцам приходится экономить на еде, чтоб хватило на лекарства: в селах ситуация критическая
Знай
2025-04-20T17:30:52Z
Почему с возрастом портятся зубы: главные факторы
Comments UA
2025-04-19T15:45:54Z
Каждый третий клещ носитель опасной инфекции: результаты исследования
Comments UA
2025-04-30T17:57:15Z
В Николаеве СБУ задержала российского информатора
Корреспондент
2025-04-22T13:06:50Z
Бойцы Азова захватили троих россиян на самокатах
Корреспондент
2025-04-27T18:06:09Z
Враг массированно атаковал Харьков ракетами
Хвиля
2025-04-24T03:57:06Z
РФ обстреляла КАБами регионы Украины сразу после "Пасхального перемирия"
Корреспондент
2025-04-21T05:42:14Z
Погода не на стороне ВСУ: враг усиливает наступление
Comments UA
2025-04-30T21:12:16Z
Взрывы в Харькове: в Киевском районе вспыхнул пожар
Факти ICTV
2025-04-30T20:52:09Z
"Пасхальное перемирие": Зеленский рассказал, держит ли слово Путин
Telegraf
2025-04-20T13:18:19Z
Владелец украинских издательств "Кредо" и "Беби Бук" торгует детскими книгами в рф: теперь еще и бизнесмен в "ДНР"
Знай
2025-04-28T07:00:08Z
Россияне атаковали жилую застройку в густозаселенном районе Одессы, детали
Фокус
2025-04-21T23:27:56Z
Муравьи исчезнут с участка раз и навсегда: просто смешайте сахар с этим средством
Telegraf
2025-04-29T18:51:11Z
Восемь пород собак, которых считают самыми спокойными
Gazeta UA
2025-04-20T14:46:29Z
Пасхальный гороскоп: какая вы паска по знаку зодиака
Comments UA
2025-04-21T05:51:26Z
Обязательно пересадите в новый горшок: какие комнатные растения любят весеннее "обновление"
Апостроф
2025-04-21T15:06:19Z
Средство, которое спасет окна от разводов и пауков одновременно: чем пользоваться летом
Знай
2025-04-30T18:51:46Z
6 опасных дней мая 2025: когда лучше даже не высовываться из дома
Знай
2025-04-30T18:30:46Z
Редиска, которая не потеряет хруст: как правильно хранить популярный овощ
Знай
2025-04-27T13:51:25Z
В какие дни мая устраивать генеральную уборку, чтобы привлечь удачу
Gazeta UA
2025-04-30T17:24:28Z
Пыль будет "бояться" вашего дома: вот, что нужно обязательно делать
TSN
2025-04-30T16:15:07Z
В Кривом Роге задержали известного украинского боксера: подробности
Telegraf
2025-04-26T15:27:45Z
Буяльский прокомментировал яркий гол Ярмоленко
Корреспондент
2025-04-19T05:46:00Z
В Руане Свитолина обыграла всех, не проиграв ни единого сета
Корреспондент
2025-04-20T20:36:04Z
Четвертьфинальный матч WTA1000: Костюк проигрывает
Корреспондент
2025-04-30T21:48:28Z
Полузащитник Барселоны - о наставнике: Подопечные видят в нем отца
Корреспондент
2025-04-30T18:39:19Z
Бывший помощник Фонсеки о гнете поражения своей команды: Я видел войну
Корреспондент
2025-04-30T18:24:16Z
"Барселона" – "Интер": команды назвали стартовые составы на полуфинал Лиги чемпионов
ZN UA
2025-04-30T18:04:21Z
EA не до WRC: Codemasters сворачивает разработку раллийных гонок
GameMag
2025-04-30T17:16:15Z
Женский баскетбол Украины: Франковск-Прикарпатье снова чемпионы
Корреспондент
2025-04-30T16:42:16Z
Шлем пилота Формулы 1 продан за рекордную сумму
Корреспондент
2025-04-29T20:45:46Z
Самый маленький и дешевый кроссовер Mazda показали до презентации
Фокус
2025-04-19T09:42:29Z
General Motors отзывает 721 тысячу автомобилей из-за дефектных двигателей
Корреспондент
2025-04-30T17:30:48Z
Показана экстремальная версия суперкара Ferrari 296
Корреспондент
2025-04-30T17:06:28Z
Volkswagen представил свой самый большой кроссовер
Корреспондент
2025-04-30T16:55:19Z
Птицы больше не страшны: как всего одна вещь защитит ваш автомобиль и придаст блеск
Знай
2025-04-30T14:52:59Z
Стойка стабилизатора: когда заменять и как выбрать
Gazeta UA
2025-04-30T13:18:30Z
Зеленый цвет светофора исчезнет: какие изменения ждут украинских водителей с 1 мая
Comments UA
2025-04-30T10:12:09Z
Феррари готовит крупные обновления болидов на сезон 2025 года
Корреспондент
2025-04-30T06:30:30Z
От внешности зависело все: ученые выяснили, какие бороды вызывают больше доверия
Фокус
2025-04-19T15:45:55Z
ИИ посоветовал готовиться к концу света
Корреспондент
2025-04-21T02:12:41Z
Порядок будет нарушен: Sony провела State of Play, посвященную Borderlands 4
GameMag
2025-04-30T21:52:55Z
Бесплатные игры для подписчиков PS Plus на май 2025 года раскрыты: Чем порадует Sony
GameMag
2025-04-30T21:22:58Z
Флот из полигонов: как «Леста Игры» создает модели техники для проекта «Мир кораблей»
GameMag
2025-04-30T20:46:57Z
Boox представила монитор на электронных чернилах
Корреспондент
2025-04-30T19:16:55Z
Маски стерли улыбки: исследование показало неожиданный эффект пандемии на маленьких детей
Знай
2025-04-30T17:51:34Z
Служить и защищать: RoboCop: Rogue City вышла на Mac
GameMag
2025-04-30T17:49:06Z
Работники часто выдают работу искусственного интеллекта за свою собственную – опрос
ZN UA
2025-04-30T16:55:58Z