MY.UAНовини
Як російська пропаганда конструює альтернативну реальність у Східній Європі
Як російська пропаганда конструює альтернативну реальність у Східній Європі

Як російська пропаганда конструює альтернативну реальність у Східній Європі

Пояснюємо найпоширеніші за кордоном меседжі російської пропаганди щодо України.

Для досягнення геополітичних інтересів Росії пропагандисти використовують сталі набори меседжів і наративів, які повторюються як в Україні, так і в інших країнах. Вони потрібні їй, щоб змінювати громадську думку щодо важливих питань, як-от війна в Україні, й щоби впливати на прийняття рішень. Наприклад, щодо постачання Україні зброї чи щодо прийому українських біженців. Протягом червня — жовтня 2022 року аналітики й аналітикині «Детектора медіа» спільно з партнерськими організаціями в 14 країнах Східної Європи провели моніторинг й підготували дослідження про російську пропаганду як у соціальних мережах, так і в медіа. Розповідаємо про меседжі й наративи, які дослідники фіксували найчастіше.  

Аналітики класифікували дезінформаційні наративи й меседжі за кількома основними групами: події російсько-української війни; економічні наслідки санкцій; дезінформація щодо українських біженців; «дискримінація» російськомовних та російської культури; воєнна допомога Україні; воєнні загрози Східній Європі.

Загалом за 5 місяців моніторингу (крім Білорусі, Румунії і Сербії, де моніторинг проводили протягом вересня ― жовтня 2022 року) дослідники зафіксували 6727 дезінформаційних повідомлень та виокремили й узагальнили більше 300 повторюваних дезінформаційних меседжів і наративів. Найбільше дезінформації виявилося у контенті соцмереж ― 56,2% від загальної кількості дезінформаційних повідомлень. «Детектор медіа» виокремив найпоширеніші меседжі й наративи, що траплялися в ході моніторингу й дублювалися в інфопросторі різних країн, й пояснює, як вони працюють і для чого потрібні Росії.  

«Санкції шкодять Заходу більше, ніж Росії»

За підсумками 2022 року Росія стала найбільш підсанкційною країною. Санкції проти неї запровадили Європейський Союз (дев’ять пакетів санкцій), Велика Британія, США, Канада, Швейцарія, Австралія і Японія. Однак Росія намагається переконати всіх, що «санкції їй не шкодять», ба більше ― «лише зміцнюють Росію».

Протягом червня-жовтня 2022 року пропагандисти найчастіше поширювали у країнах Східної Європи меседж, що «санкції шкодять Заходу більше, ніж Росії». Це найбільш поширений меседж не лише в блоці економічних наслідків санкцій, а й загалом серед усіх меседжів.

До прикладу, у Чехії розповідали про значні фінансові запаси, завдяки яким Росія не відчуває дії західних санкцій. Мовляв, пора припинити звинувачувати Путіна у тому, що зросли ціни на пальне, адже це не Росія запровадила обмеження на експорт вугілля, нафти і природного газу. Інфляція і підвищення цін у західних країнах, як стверджують пропагандисти, ― результат «недолугої» політики США і європейських лідерів. 

Схожі меседжі поширювали й у румунському сегменті соцмереж. Мовляв, Франція, Німеччина, Велика Британія підтримали «війну США проти Росії в Україні» і через це значною мірою постраждали від економічної кризи, спричиненої санкціями. Тож вони більше не підтримуватимуть Україну.

Російська пропаганда використовує тактику підміни понять ― виставляє запровадження антиросійських санкцій як погану політику, а не як спосіб протистояти державі-агресорці.  

«Україна програє війну»

Ще один поширений меседж, що траплявся в інфополі країн Східної Європи. Перед початком великої війни російський агітпроп обіцяв, що російська армія «візьме Київ за три дні». Пропагандисти стверджували, що «Україну Росія переможе дуже легко, бо що там тієї України». Цього, як відомо, не сталося — Україна чинить спротив Росії вже десять місяців і не має намірів здаватись. Проте агітпроп продовжує переконувати світ, що «Україна програє війну», а «українці нападають на мирних людей і вчиняють інші воєнні злочини». 

Росія часто використовує експертів, які мають проросійські погляди, для просування наративів російської пропаганди. Наприклад, цю тактику агітпроп використав у Болгарії. Зокрема, у статті «доктора Іллі Іллієва» йшлося, що російська так звана «спеціальна військова операція» незабаром завершиться «надзвичайно важкою втратою для офіційного Києва».

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан відомий своїми проросійськими поглядами, наприклад, пропонував зняти санкції з Росії. Мовляв, санкціями проти Росії «Європа стріляє собі в ногу». Тож російська пропаганда використовувала його заяви для поширення дезінформаційних наративів. До прикладу, Рамзан Кадиров хвалив проросійську позицію Орбана і прогнози угорського президента щодо втрати Україною третини, а то й половини територій. 

Для поширення цього меседжу в українському сегменті соцмереж проросійські користувачі писали, що нібито Україна відмовляється від своїх вимог та програє на перемовинах з Росією. Також українців намагались переконати в тому, що битва за Донбас закінчиться до дня народження Путіна (тобто до 7 жовтня 2022 року). Україна цю битву програє. 

Поширюючи цей меседж, агітпроп намагається переконати світ, що Україна слабка. Буцімто вона і так програє війну, а тому її не варто підтримувати. Натомість Росія нібито все ще залишається сильною і непереможною країною, попри санкції та невдачі на фронті.

«Воєнна допомога послаблює державу, яка її надала»

Росія намагається припинити постачання західної зброї до України будь-якою ціною.  Для цього російський агітпроп атакує дезінформацією держави, які допомагають Україні зброєю. Наприклад, після прийняття чергового пакету воєнної допомоги Україні від Чехії, російська пропаганда почала переконувати чехів, що воєнна допомога «послаблює державу, яка її надала», «продовжує війну» і «використовується не за призначенням». 

Після того як Словаччина передала Україні системи протиповітряної оборони С-300, агітпроп поширював у соціальних мережах фейки, що країна залишилась без належного захисту. Схожі меседжі поширювали у соцмережах на країни Балтії. Мовляв, тепер Словаччині потрібно купувати нові системи ППО замість наданих Україні. Схожа реакція агітпропу була й на передачу Північною Македонією Україні танків Т-72.

Польській авдиторії розповідали, що країну продовжують роззброювати, передаючи зброю Україні, попри те, що Польща буде наступною мішенню для російської атаки. Мовляв, беззбройна Польща не матиме шансів на захист від російського агресора.

Для того, щоб зменшити постачання зброї Україні, агітпроп намагається переконати світ, що Україна використовуватиме надану зброю не для захисту, а проти цивільних на тимчасово окупованих українських чи російських територіях. Мовляв, надаючи зброю Україні, Захід стає співучасником воєнних злочинів. 

«ЄС / НАТО / Захід слабкі й незабаром розпадуться» 

Для поширення цього меседжу агітпроп здебільшого використовує тактику маніпулювання емоціями, зокрема, страхом. Наприклад, литовців намагалися залякати тим, що НАТО не зможе захистити Литву. Мовляв, у аерополіції НАТО (спеціальна місія щодо цілодобового перебування в повітряному просторі країн НАТО винищувачів та екіпажів, які готові оперативно реагувати на можливі порушення) служать «повні п'яниці», які не зможуть за необхідності захистити повітряний простір країни. 

Естонців залякували тим, що у разі повномасштабної війни з Росією НАТО може відмовитись застосовувати п’яту статтю Північноатлантичного договору, в якій ідеться, що напад на одну державу НАТО вважається нападом на весь блок. Мовляв, дуже ймовірно, що сили союзників у такому випадку будуть спрямовані не на захист певної держави, а на «більш важливі» військові чи стратегічні завдання. Тобто Естонія може залишитись сам на сам із Росією. У Сербії меседж про слабкість Заходу скоротили до тези «Захід “впаде”». Для його просування агітпроп розповідав, що використання іранських дронів в Україні нібито надає суттєву перевагу над західною зброєю. Буцімто Захід нічого не може зробити із цією проблемою, тож «програє». 

У білоруських телеграм-каналах розповідали, що «ніхто не хоче воювати з Росією, крім поляків і невеликої кількості людей у Вашингтоні». Мовляв, якщо НАТО продовжить рух до війни з Росією, альянс може розвалитися. Схожу тактику агітпроп використовує й у інших країнах, які не є членами НАТО: висміює, принижує, знецінює свого ворога (США/НАТО/«колективний Захід») та звеличує Росію. 

«Русофобія і атаки на російську культуру»

Ще один поширений наратив в інфопросторах країн Східної Європи. Згідно з вікіпедією, русофобією росіяни називають будь-яке, на їхню думку, упереджене, підозріле, неприязне чи вороже ставлення до росіян, Росії чи російської мови. У вужчому значенні це нібито страх перед Росією. Насправді цей термін також є частиною тактики підміни понять, адже бажання багатьох країн відмежуватись від токсичного російського впливу не тотожне страху перед росіянами. Упереджене і вороже ставлення до росіян якщо й сформувалось, то виключно як відповідь на їхню зверхню і недостойну поведінку за кордоном, а також через загарбницьку політику Росії в цілому й те, що саме вона розв’язала війну в Україні.

Росіяни звинувачували Естонію у русофобії через відмову видавати візи громадянам Росії і Білорусі. Натомість в українському інфопросторі поширювали фейк, що  Європарламент вважає «незаконною» заборону видавання віз росіянам. Також агітпроп стверджував, що заборона шенгенських віз для росіян ― дискримінація за національною ознакою. У латвійському сегменті соцмереж за русофобію видавали ініціативу зміни топонімів, що мають російське походження. 

У грузинському сегменті соцмереж  у межах цього наративу писали, що Захід змушує Грузію наслідувати власний приклад і погано поводитися з росіянами. Мовляв, Захід і його ставленики в Грузії не дбають про права людини, коли йдеться про росіян, оскільки росіяни ― вороги. Нібито схожа доля очікує й грузинів, якщо вони не виконуватимуть вимоги Заходу. 

Агітпроп виставляє Росію та росіян «жертвами ворожого ставлення», хоча насправді саме Росія й росіяни є агресорами. Поширенням русофобії в Україні пропагандисти виправдовували й повномасштабне вторгнення в Україну.

«Українські біженці підривають внутрішню стабільність країн, які їх приймають»

Велика війна змусила майже п’ять мільйонів українців виїжджати за кордон, рятуючись від російської агресії. Найбільше українців, які потребували допомоги, прихистила Польща. Проте, намагаючись дискредитувати країн-союзниць України, російський агітпроп розповідав, що «українці мають пріоритет над мешканцями країни, яка їх приймає». Також пропаганда всіляко дискредитувала самих українців, стверджуючи, що «українські біженці розбещені й невдячні».

Наприклад, в Естонії пропагандисти розповідали, що масовий прийом українських біженців був «емоційним рішенням» уряду, а «реальність неприємно вразила»: не вистачає житла для  розміщення українських біженців, вартість орендної плати не влаштовує українців, виникають суперечки між українцями й естонцями тощо. У грузинському сегменті соцмереж поширювали дописи, що українські біженці можуть суттєво вплинути на політичну ситуацію в Грузії, якщо почнуть брати участь у мітингах та протестах. Литовців у соцмережах лякали історіями про біженця-вбивцю, який після вбивства батька написав «слава Україні». 

Загалом Росія прагне дискредитувати українських біженців у очах іноземців і позбавити їх підтримки. Меседжі про погане життя біженців за кордоном потрібні й для того, щоб переконати українців, що не варто їхати за кордон ― «нічого хорошого там немає». Мовляв, українцям залишається лише «домовлятись з Росією». Детальніше про те, що російська пропаганда пише про українських біженців в Україні, читайте у дослідженні«Детектора медіа».

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Росіяни наступають на Курщині, а у Кураховому тяжка ситуація: огляд фронту й карти ISW
24tv
2024-11-28T01:00:27Z
У захопленому росіянами Сіверськодонецьку на Луганщині значна частина будинків без опалення
УкраинФорм
2024-11-28T00:51:34Z
На Донеччині залишаються близько 321 тисячі цивільних
УкраинФорм
2024-11-28T00:48:59Z
На Сумщині прикордонники знищили російські танк Т-80 і бронетранспортер
УкраинФорм
2024-11-27T23:36:05Z
На запорізькому напрямку російські війська накопичили сили, аби проводити постійні штурми – ЗСУ
ZN UA
2024-11-27T22:27:16Z
Бійці бригади «Лють» знищили російські «Град» і «Піон»
УкраинФорм
2024-11-27T22:07:37Z
Карта бойових дій в Україні станом на 28 листопада 2024 року
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T22:06:01Z
Окупанти затримують жителів Криму за підтримку ЗСУ та українську символіку в соцмережах
Детектор М
2024-11-27T21:54:39Z
Росіяни на підступах до Покровська: в ЗСУ розповіли, чи готове місто до оборони
24tv
2024-11-27T21:51:18Z
Під прізвищем небіжчика: ЗМІ про деталі поїздок до Європи позашлюбної дочки Путіна
GlavRed
2024-11-28T01:27:53Z
США загнали Україну в пастку: що не так із дозволом бити "Атакамсами" по РФ
GlavRed
2024-11-28T01:27:49Z
"Абсурдні і безпідставні": Ізраїль оскаржить ордери МКС на арешт Нетаньягу і Галланта
ZN UA
2024-11-28T01:25:17Z
У Байдена готують новий пакет зброї Україні на $725 мільйонів
ZN UA
2024-11-28T01:24:30Z
Кислиця в Радбезі ООН: Відповіддю на ядерний шантаж Кремля має стати посилення України
УкраинФорм
2024-11-28T01:16:40Z
У Трампа розглядають декілька варіантів плану закінчення війни: чи є серед них той, що влаштує Україну
ZN UA
2024-11-28T00:36:58Z
Військове перезавантаження України. Якщо Україна отримає належну допомогу, у 2025 році на путіна може очікувати крах – Ендрю Таннер
iPress
2024-11-28T00:36:27Z
Литва висловила Росії протест через воєнні злочини проти українців
Хвиля
2024-11-28T00:09:42Z
Мир можливий лише за участі України - канцлер Австрії
УкраинФорм
2024-11-28T00:03:08Z
5 продуктів, які треба їсти людям після 50 років: вони покращать здоров'я
24tv
2024-11-27T23:09:27Z
Ось як часто потрібно прати бюстгальтер: несподівана відповідь
24tv
2024-11-27T20:36:07Z
«Статистика – то вершина айсберга». Названо найбільш розповсюджені в Україні венеричні хвороби
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T20:12:50Z
Що робити, щоб уникнути застуди
24tv
2024-11-27T20:06:39Z
Українська асоціація канабісу закликала припинити медійний тиск на депутата Володимира Горковенка
Bagnet
2024-11-27T18:31:32Z
Стало відомо, чому кава корисна для здоров’я
AgroNews
2024-11-27T17:25:28Z
CO2 насправді може бути корисним для нашої ДНК
Portaltele
2024-11-27T17:04:10Z
Ціни на ліки в Україні: виробники у виграші, пацієнти – у програші?
TSN
2024-11-27T16:36:31Z
Чому мандарини стали символом Нового року та чому їх корисно їсти
24tv
2024-11-27T16:30:24Z
Віталій Козловський похвалився моложавою тещею
GlavRed
2024-11-28T01:27:10Z
Останній акорд: Шер готується до відходу зі сцени
GlavRed
2024-11-28T00:27:56Z
Юну українську співачку затримала поліція
GlavRed
2024-11-27T23:27:38Z
Степан Гіга знову у тренді: співак запалив мережу піснею про кохання
24tv
2024-11-27T22:03:10Z
Василіса Фролова в шикарній сукні вийшла заміж за батька свого єдиного сина
GlavRed
2024-11-27T21:27:09Z
Українські військові отримали «гострі картузи» з автографом Кілліана Мерфі
ITC
2024-11-27T21:17:52Z
Фаворити тижня: 10 найкращих серіалів на Netflix в Україні, які варто подивитися
24tv
2024-11-27T20:51:57Z
Дівчина ексзірки Тоттенхема звабила публіку світлинами у ліжку: фото палкої моделі
24tv
2024-11-27T20:30:13Z
Софія Ротару зв'язалася з російськими артистами - причина
GlavRed
2024-11-27T20:27:57Z
Інвестори підштовхують Трампа створити національний запас криптовалюти - WP
УкраинФорм
2024-11-28T01:15:42Z
Вклади українців у банках зросли майже на 6 млрд грн
Хвиля
2024-11-28T01:12:33Z
Україна приєдналася до Європейського альянсу стартап-асоціацій
InternetUA
2024-11-28T01:04:51Z
Зарплати заморожені, але податки зросли: хто найбільше серед громадян відчує удар
Знай
2024-11-27T21:30:27Z
Рубль стрімко падає, російська військова економіка зазнає великого навантаження, – Politico
24tv
2024-11-27T21:15:06Z
ЄБРР може надати Укрзалізниці кредит на малу газову генерацію
Хвиля
2024-11-27T21:03:03Z
Ашан, Метро та Варус оновили ціни на овочі: скільки коштують картопля, капуста, цибуля та морква
Хвиля
2024-11-27T20:45:28Z
З початку року виробництво сталі в Росії впало на 7%
УкраинФорм
2024-11-27T20:27:53Z
Європу очікує найхолодніша зима за останні роки
360ua.news
2024-11-27T20:12:40Z
Нідерланди приєдналися до ініціативи розробки далекобійних ракет
УкраинФорм
2024-11-28T00:54:33Z
Канадські військові показали, як навчають українських захисників навичкам сучасного бою
УкраинФорм
2024-11-28T00:39:40Z
Справжні духовні наставники: які знаки зодіаку найглибше відчувають емоції
GlavRed
2024-11-28T00:27:45Z
Щоденник вбитого окупантами письменника Володимира Вакуленка видали польською мовою
УкраинФорм
2024-11-28T00:24:26Z
На Київщині працюють сили ППО — КОВА
TSN
2024-11-27T22:36:59Z
Росія випустила по Україні "Шахеди": для яких областей є загроза
24tv
2024-11-27T22:18:07Z
28 листопада: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T22:06:49Z
Адвокати Вайнштейна судитимуться з Нью-Йорком через погані умови утримання їхнього клієнта у в’язниці
УкраинФорм
2024-11-27T21:57:59Z
УМП МП програла суд за монументальний собор Чернігова
24tv
2024-11-27T21:42:49Z
Катерина Садурська встановила черговий світовий рекорд у фрідайвінгу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T23:27:43Z
Онлайн-трансляція матчу Динамо – Вікторія в Лізі Європи 2024-2025
24tv
2024-11-27T23:12:40Z
Бій за життя в Лізі Європи: де дивитися матч Динамо – Вікторія онлайн
24tv
2024-11-27T23:06:56Z
Провал Шахтаря та Циганкова, Трубін перемагає росіянина: результати Ліги чемпіонів за 27 вересня
24tv
2024-11-27T22:33:08Z
«Шахтар» зазнав поразки від ПСВ в Лізі чемпіонів, пропустивши три голи після 87-ї хвилини
ГЛАВКОМ NET
2024-11-27T22:12:48Z
Ліверпуль перемагає знекровлений травмами Реал, повернувши собі лідерство в Лізі чемпіонів
24tv
2024-11-27T21:57:47Z
«Шахтар» у меншості програв ПСВ в Лізі чемпіонів УЄФА
УкраинФорм
2024-11-27T21:54:12Z
Ван Ністелрой стане головним тренером Лестера – Романо
Football.ua
2024-11-27T21:36:13Z
ПСВ U-19 — Шахтар U-19 1:1 Відео голів та огляд матчу Юнацької ліги УЄФА
Football.ua
2024-11-27T20:37:07Z
Випав із кишені: в Дніпрі у супермаркеті в містянина вкрали телефон
InternetUA
2024-11-28T01:25:24Z
У Жовтих Водах затримали підозрювану у вбивстві чоловіка
Украина Криминальная
2024-11-28T00:36:34Z
У Сеулі стався найсильніший за 117 років снігопад
УкраинФорм
2024-11-28T00:09:07Z
3 роки ув’язнення отримав киянин за завдані тілесні ушкодження патрульному
Украина Криминальная
2024-11-27T23:45:27Z
Невдалий обгін призвів до смертельної ДТП: на Київщині зіткнулись 5 машин
Фокус
2024-11-27T22:27:28Z
У Києві чоловік у формі поліцейського погрожував пістолетом у кафе: що відомо
TSN
2024-11-27T22:09:35Z
Екіпаж китайського судна підозрюється в навмисному тягненні якоря для пошкодження балтійських кабелів – WSJ
iPress
2024-11-27T21:17:33Z
Інтернет-шахрай ошукав 35 українців на 135 тисяч гривень
InternetUA
2024-11-27T21:04:14Z
В Іспанії стався вибух на хімзаводі, троє людей загинули
УкраинФорм
2024-11-27T19:12:19Z
Гороскоп на 28 листопада для всіх знаків Зодіаку: для кого це буде насичений день
Политека
2024-11-28T01:03:27Z
Соковите куряче філе з яблуками: фіналістка "Мастер Шеф" дала простий рецепт
Политека
2024-11-27T23:30:40Z
Швидко й без сантехніка: пробити засмічення у ванній можна за 20 хвилин
24tv
2024-11-27T22:27:30Z
Щодня, щотижня чи щомісяця: експерт розповів, як часто потрібно голити лобок
24tv
2024-11-27T21:36:31Z
Як менше пити на свята: 5 порад експертів, щоб обмежити споживання алкоголю
24tv
2024-11-27T21:00:00Z
Що категорично не можна сушити на батареї: це треба запам'ятати
24tv
2024-11-27T19:42:51Z
Що подарувати татові на Новий рік: варіанти на будь-який смак
GlavRed
2024-11-27T19:27:31Z
Будуть на сьомому небі від щастя: 3 знаки зодіаку, яким кінець року принесе шалену радість
24tv
2024-11-27T19:09:12Z
Ці 5 речей потрібно прибрати з коридору: зробіть це до початку зими
24tv
2024-11-27T19:00:18Z
Може вплинути на самопочуття: на Україну налетіла сильна магнітна буря
GlavRed
2024-11-28T00:27:01Z
Samsung може припинити розробку і випуск процесорів Exynos
InternetUA
2024-11-28T00:01:27Z
Бюджетні Android-пристрої відновили позитивну динаміку ринку
InternetUA
2024-11-27T21:34:36Z
Археологи виявили найстарішу у США вогнепальну зброю
УкраинФорм
2024-11-27T21:18:18Z
Скам’янілості амфібій, знайдені в норах, розкривають давні стратегії виживання
Portaltele
2024-11-27T21:07:47Z
Землю накриє магнітна буря
УкраинФорм
2024-11-27T21:03:59Z
Як ваші звички у соцмережах впливають на психіку
Знай
2024-11-27T20:51:57Z
Ботоксні губи скасовуються: TikTok заблокує підліткам доступ до "фільтрів краси"
FaceNews
2024-11-27T20:39:04Z
TikTok заблокує доступ до «фільтрів краси» підліткам через загрозу заниження їхньої самооцінки
Детектор М
2024-11-27T20:33:51Z
Канадським автобусам Prevost виповнилося 100 років
AutoCentre
2024-11-27T19:24:23Z
Водії спантеличені через новий дорожній знак: до чого тут хом’яки
GlavRed
2024-11-27T18:27:40Z
На шасі Ford Trucks в Україні виготовили спеціалізований автомобіль для водоканалів
AutoCentre
2024-11-27T18:25:22Z
В Україні показали заміну Renault Logan
AutoCentre
2024-11-27T16:04:29Z
Дорожні камери ліплять помилкові штрафи: як водіям оскаржити несправедливе покарання
Знай
2024-11-27T15:51:07Z
Ремонт і обслуговування системи гальм Tesla: що потрібно знати власникам електромобілів
AutoCentre
2024-11-27T15:46:02Z
Kia EV5 GT Line: «спортивна» версія електрокросовера виявилася лише на 10 к.с. потужнішою за стандартну, але суттєво дорожчою
ITC
2024-11-27T15:28:21Z
В Україні показали недорогий кросовер від Renault
AutoCentre
2024-11-27T15:13:38Z
У мережу злили фото небачених раніше ексклюзивних авто султана Брунея
Топ Жир
2024-11-27T14:48:57Z