для розслідування воєнних злочинів Росії в Україні.
За такі злочини відповідає вище керівництво країни.
Що це означає для Росії, її політичного та військове керівництво та коли українці зможуть побачити диктатора Кремля за гратами – Факти ICTV розпитали юриста та міжнародника, екс-заступник міністра юстиції України Сергія Пєтухова.
Що це означає для РФ?.
Це наступний крок і утримання на порядку денному питання про створення спецтрибунала щодо злочину агресії, яке вчинило вище керівництво РФ.
Зараз дивляться.
– Цього недостатньо, ця резолюція не є обов’язковою.
Вона є черговою в низці резолюцій, які ухвалювались до того і Радою Європи, і Європарламентом.
Вона є політичним посилом до депутатів для створення реального спецтрибуналу.
Російське керівництво реагує на це дуже нервово щоразу, це видно за їх публічними реакціями, бо вони дійсно бояться того, що це може стати реальністю.
Тому нашим завданням є поступово перейти від політичних рішень органів ЄС до реальних кроків створення трибуналу, – говорить Пєтухов.
Він зауважив, що для Росії це означає, що питання відповідальності не сходить з порядку денного.
– Це означає, що через певний час, коли трибунал може бути створений розпочнеться розслідування проти Путіна та його оточення за злочини агресії проти України, – говорить експерт.
Тобто наступним кроком є реальне створення спецтрибуналу.
Коли буде створений трибунал?.
Пєтухов каже, що саме створення трибуналу може зайняти не більше року, але питання у тому, коли політично перейдуть до цього етапу.
Це передбачити складно.
– Це дуже складно передбачити, тому що створення трибуналу хоча й займає певний час, але не є складним процесом.
Такий досвід є, тим паче, що Нідерланди вже висловили готовність його прийняти у Гаазі, там є попередні трибунали, які займалися схожими розслідуваннями і завершують свою роботу.
Тобто є приміщення та люди, – каже він.
Яка відповідальність може чекати на Путіна?.
Все залежатиме від того, що буде прописано у статуті цього трибуналу, яке право він буде застосовувати.
– Наприклад, якщо це буде національне право України, то буде застосовуватись Кримінальний Кодекс України і відповідно відповідальність, яка передбачена там за злочини агресії.
Якщо буде спеціально прописаний склад злочину, то відповідальність має бути передбачена там.
Але агресія є тяжким злочином, відповідно дуже довгі терміни позбавлення волі або довічне ув’язнення, – розповідає міжнародник.
Тобто побачити диктора та його політичне, військове оточення за гратами є цілком реалістичним сценарієм.
– Як мінімум такий трибунал, коли розпочне цю процедуру, то першим етапом, який міг би бути, який би вже приніс конкретну користь, це видання міжнародного ордену на арешт Путіна та його оточення, який би визнавався цивілізованими державами і відповідно б значно обмежив його можливості подорожей, контактів, участі у міжнародних заходах, – говорить Пєтухов.