MY.UAНовости
«Батько їх – Кирило, РПЦ – їм мати…». Чому УПЦ – це Московська церква
«Батько їх – Кирило, РПЦ – їм мати…». Чому УПЦ – це Московська церква

«Батько їх – Кирило, РПЦ – їм мати…». Чому УПЦ – це Московська церква

1 грудня 2022 року Рада нацбезпеки та оборони прийняла низку рішень щодо протидії підривній діяльності російських спецслужб у релігійному середовищі України. Передусім мова йшла про УПЦ Московського патріархату, архієреї та духовенство якої стали фігурантами кримінальних проваджень та санкційних списків.

Будь ласка, читайте текст після реклами

Тоді ж РНБО наказала Державній службі з етнополітики та свободи совісті у двомісячний термін (до 1 лютого 2023 року) забезпечити проведення релігієзнавчої експертизи Статуту про управління УПЦ на наявність церковно-канонічного зв’язку з Московським патріархатом і за необхідності – вжити передбачених законом заходів.

Хоча до визначеного рішеннями РНБО «дедлайну» залишається менше двох тижнів, за цей час відбулося кілька важливих змін.

Будь ласка, читайте текст після реклами

По-перше, новим очільником Держслужби етнополітики та свободи совісті було призначено Віктора Єленського, противника Моспатріархату й одного з активних учасників процесу отримання Православною церквою України автокефалії.

По-друге, 27 грудня Конституційний суд нарешті визнав конституційним закон №2662-VIII, який було прийнято Верховною Радою ще в грудні 2018 року і який зобов’язував релігійні організації в своїй назві вказувати приналежність до держави-агресорки.

По-третє, у січні Держслужба етнополітики та свободи совісті створила Експертну групу для проведення релігієзнавчої експертизи Статуту про управління УПЦ МП.

Зі свого боку керівництво української філії РПЦ всіляко заперечує свої зв’язки з Москвою, просуваючи тези про повну «самостійність та незалежність». Мовляв, «гоніння» на УПЦ МП здійснюються безпідставно на замовлення радикальних політичних сил, лояльних до ПЦУ.

Будь ласка, читайте текст після реклами

Сьогодні єдиною рятівною соломинкою, за яку хапаються українські архієреї Московського патріархату, є оновлений статут, прийнятий на Соборі 27 травня 2022 року. На їхнє переконання, відредагований та вичищений документ від усіляких згадок про РПЦ (окрім посилання на грамоту Олексія ІІ 1990 року) і є тим дозвільним «аусвайсом», що запалить перед ними зелене світло на подальше спокійне життя в Україні.

Проте статут – це лише «упаковка» для вітчизняного споживача. Насправді практично вся діяльність УПЦ МП підпорядковується нормативним приписам Російської православної церкви, очільник якої Кирило (Гундяєв) відкрито підтримує путінську агресію і терор проти українського народу.

УПЦ МП в статуті РПЦ

Попри те, що грамота Олексія ІІ (Рідігера) від 27 жовтня 1990 року надає УПЦ «незалежність та самостійність у своєму управлінні», у статуті РПЦ (глава І «Загальні положення») записано, що юрисдикція російської церкви поширюється на людей православного віросповідання, які проживають на «канонічній території РПЦ», зокрема Україні. Тобто віряни УПЦ МП лише за паспортом вважаються українськими громадянами, а поголовно є духовною паствою церкви країни-агресорки.

На відміну від автономних або самокерованих церков, екзархатів в структурі РПЦ, Українській православній церкві у російському статуті присвячена ціла Х глава. Саме тут і потрібно шукати межі «незалежності та самостійності» УПЦ МП, до якої нині апелюють українські ієрархи російської православної філії.

Пункт Х.3 наголошує: «У своєму житті та діяльності УПЦ керується Постановою Архієрейського Собору РПЦ 1990 року «Про Українську Православну Церкву», Грамотою Патріарха Московського і всієї Русі 1990 року та Статутом УПЦ, що затверджується її Предстоятелем та схвалюється Патріархом Московським і всієї Русі».

Будь ласка, читайте текст після реклами

Таким чином, грамота Олексія ІІ, яка фігурує у оновленому статуті УПЦ МП (розділ І, стаття 1), є результатом колективної творчості Архієрейського Собору РПЦ, що відбувався у Москві 25-27 жовтня 1990 року, і невіддільна від рішень цього зібрання. До речі, в самій грамоті також є посилання на цей Архієрейський Собор.

Ці рішення пізніше будуть трансформовані та розширені до положень про статус УПЦ у статуті РПЦ. Ось вони:

  1. Вибір предстоятеля УПЦ благословляється московським патріархом (Х.5).
  2. Ім’я предстоятеля УПЦ у всіх храмах УПЦ згадується після імені московського патріарха (Х.6).
  3. Архієреї УПЦ МП є членами Помісного та Архієрейського Соборів РПЦ та беруть в них участь відповідно до статуту РПЦ (Х.9).
  4. Рішення Помісного та Архієрейського Соборів є обов’язковими для УПЦ (Х.10).
  5. УПЦ отримує святе миро від московського патріарха (Х.13).

«Основи соціальної концепції»: один в один

Але в своїй діяльності УПЦ МП послуговується не лише статутом. 13-16 серпня 2000 року в Москві проходив ювілейний Архієрейський Собор РПЦ. На ньому було прийнято «Основи соціальної концепції РПЦ». У документі відображається офіційна позиція Московського патріархату щодо взаємовідносин церкви з державою та світським суспільством.

УПЦ МП довго не оприлюднювала цей документ. «Основи...» були опубліковані лише у спеціально виданій Інформаційно-видавничим центром брошурі у 2002 році. Пізніше документ був розміщений на офіційному сайті УПЦ МП, але зараз, як і статут, загадково зник. Залишився лише його «кешований» варіант.

Керівництво УПЦ МП не стало вигадувати велосипед, а просто переклало українською «Основи соціальної концепції РПЦ», лише видаливши абзаци, які безпосередньо стосувалися російської історії, тогочасних реалій і політики.

Особливо цинічним під час російської збройної агресії видаються положення із восьмого розділу «Війна і мир» (VIII.5):

«Українська Православна Церква прагне здійснювати миротворче служіння як у національному, так і в міжнародному масштабі, намагаючись розв’язати різні суперечності й привести до згоди народи, етнічні групи, уряди, політичні сили. Для цього вона звертає своє слово до можновладців та інших впливових кіл суспільства, а також докладає зусиль для організації переговорів ворогуючих сторін і надання допомоги стражденним. Церква також протистоїть пропаганді війни та насильства, як і іншим проявам ненависті, здатної спровокувати братовбивчі конфлікти». 

«Русская Православная Церковь стремится осуществлять миротворческое служение как в национальном, так и в международном масштабе, стараясь разрешить различные противоречия и привести к согласию народы, этнические группы, правительства, политические силы. Для этого она обращает свое слово к власть имущим и другим влиятельным слоям общества, а также прилагает усилия для организации переговоров враждующих сторон и для оказания помощи страждущим. Церковь также противостоит пропаганде войны и насилия, равно как и различным проявлениям ненависти, способной спровоцировать братоубийственные столкновения».

Будь ласка, читайте текст після реклами

До речі, у відносинах з державними органами і суспільством УПЦ МП послуговується й іншими «соціальними» документами російської церкви. Наприклад, постановами Архієрейських Соборів РПЦ 1997-го («Про відносини Церкви з державою і світським суспільством»), 2003-го («Про взаємовідносини Церкви з державою та світським суспільством на канонічній території Московського патріархату»), 2011 років («Про принципи організації соціальної роботи в РПЦ»), низкою документів Міжсоборної присутності.

Невдала спроба автономії

Після отримання 6 січня 2019 року ПЦУ Томосу про автокефалію Українська православна церква Московського патріархату опинилася у підвішеному стані. Україна перестала бути «канонічною територією» РПЦ. Вселенський патріарх Варфоломій І прямо заявив, що ієрархи УПЦ МП вже не є місцевими керівними єпископами. За його словами, вони мають статус «титулярних єпископів», тобто таких, які тимчасово перебувають в Україні: до того часу, поки вся українська церква не об’єднається в одну.

РПЦ створення автокефальної церкви сприйняла вороже, через що розірвала євхаристійне спілкування з Константинополем. Слідом за московським центром такий же крок здійснили і її українська філія – УПЦ МП.

З початком повномасштабної війни РФ проти України 24 лютого 2022 року УПЦ Московського патріархату активно шукає правові підстави для свого подальшого існування в Україні. Головна мета – максимально дистанціюватися від РПЦ, яка активно пропагує і підтримує кровопролитну війну Путіна.

Проте всі спроби архієреїв та богословів УПЦ МП розірвати зв’язок з Москвою заходять у глухий кут. Тому що за всіма церковними документами їхня організація є частиною Московського патріархату. Навіть грамота Олексія ІІ не допоможе розрізати цю пуповину.

У серпні 2000 року в Москві на тому ж таки ювілейному Архієрейському Соборі РПЦ митрополит Володимир (Сабодан) підняв питання про зміну статусу Української православної церкви. Київська команда хотіла отримання для УПЦ автономного статусу (сьогодні у складі Моспатріархату дві такі церкви – Японська і Китайська). Втім, патріарх Олексій ІІ, який, за словами нинішніх активістів УПЦ МП, нібито у 1990 році надав ледве не «томос про незалежність», категорично відмовив українським єпископам. На Соборі дійшли висновку, що канонічний статус УПЦ змінювати не можна, бо це призведе до нового розколу. Тому і залишили УМЦ МП у залежному від Москви стані, який зберігається до сьогодні.

Ярослав Коцюба, для «Главкома»

Читайте також:

  • Міністр релігій. Хто такий Віктор Єленський і чому його так бояться у Московській церкві
  • Сайт РПЦ спростовує, що Онуфрій і його церква тепер незалежні від Москви (фотодоказ)
  • Московська церква в Україні показала свій новий статут. Документ публікується вперше
Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
У 2021 році представляла Україну на Євробаченні: де зараз Катерина Павленко, солістка гурту Go_A
24tv
2025-05-11T04:03:09Z
У Києві відкриють виставку до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу
УкраинФорм
2025-05-10T23:49:57Z
Теплі історії для двох: 6 фільмів та серіалів, які можна подивитися з мамою
24tv
2025-05-10T19:42:09Z
Людмила Клименко презентувала новий сингл «Нічний вогонь»
Storyboom
2025-05-10T18:28:41Z
Андре Тан назвав тренди літа 2025: зверніть на них увагу
24tv
2025-05-10T17:24:40Z
Куди сходити у Києві 12-18 травня: дайджест культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T16:03:54Z
Марія Мельниченко показала приголомшливу сукню, у якій представить Україну на «Міс Світу 2025»
ГЛАВКОМ NET
2025-05-10T15:57:18Z
Морська війна та дрони: розвідники розкрили нові факти протистояння на Чорному морі
Детектор М
2025-05-10T15:37:05Z
29 років разом: Ольга Сумська показала архівне відео з весілля з Борисюком
24tv
2025-05-10T14:51:26Z
Путін запропонував Україні відновити прямі переговори у Стамбулі з 15 травня
Лига
2025-05-11T04:42:55Z
Трамп заявив про «повне перезавантаження» відносин з Китаєм на тлі перемовин у Швейцарії
УкраинФорм
2025-05-11T04:40:57Z
"Перемир'я" до 9 травня завершено, – Пєсков
24tv
2025-05-11T04:39:26Z
Угорщина відтермінувала переговори з Україною щодо нацменшин – Мін'юст
Лига
2025-05-11T04:34:49Z
Іран заявляє, що не відмовиться від своїх ядерних прав
ГЛАВКОМ NET
2025-05-11T04:24:22Z
У Німеччині ухвалили несподіване рішення щодо зброї для України
Хвиля
2025-05-11T04:00:21Z
Путін звинуватив Європу в "хамській манері" і висловив сподівання на відновлення відносин
24tv
2025-05-11T03:54:56Z
Марна надія – Карл Білд про умови Путіна щодо мирних переговорів
ZN UA
2025-05-11T03:54:10Z
Путін виступає за «мир» з Україною та запускає «шахеди»: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2025-05-11T03:48:47Z
5 найсильніших молитов за здоров'я мами, які треба прочитати у День матері
24tv
2025-05-11T04:36:23Z
Карта бойових дій на 11 травня 2025 року – ситуація на фронті
Факти ICTV
2025-05-11T04:15:40Z
Зі святом, матусю! Барвисті картинки, листівки та привітання своїми словами
Telegraf
2025-05-11T04:12:04Z
Волонтери з Британії та Канади передали Силам оборони майже пів сотні позашляховиків
УкраинФорм
2025-05-11T04:06:55Z
День матері в Україні: яскраві листівки, привітання у віршах і прозі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-11T04:03:59Z
11 травня – яке церковне свято: чому сьогодні не можна виносити сміття з дому
24tv
2025-05-11T04:03:54Z
Якою буде пенсія, якщо людина працювала за кордоном
24tv
2025-05-11T04:03:48Z
Найдорожче в світі слово: найкращі вірші до Дня матері для найрідніших
24tv
2025-05-11T04:03:41Z
Безкоштовне житло для ВПО у Миколаєві: де можна знайти прихисток
Политека
2025-05-11T04:01:15Z
Поліція розслідує розстріл росіянами чоловіка на дамбі Каховської ГЕС у 2022 році
УкраинФорм
2025-05-11T03:40:03Z
Тіло ймовірного ухилянта виявили поблизу кордону з Румунією - другий випадок впродовж тижня
Gazeta UA
2025-05-11T02:27:25Z
З Берислава на Херсонщині поліцейські евакуювали чотирьох людей
УкраинФорм
2025-05-11T02:27:18Z
Поліція Флориди зупинила яхту, як розбишакський авто, застосувавши маневр PIT
Топ Жир
2025-05-11T01:30:18Z
На Харківщині розслідують побиття чоловіка військовослужбовцями ТЦК
24tv
2025-05-10T21:09:57Z
Польська поліція з’ясовує обставини загибелі українця в готелі Кракова - ЗМІ
УкраинФорм
2025-05-10T21:09:43Z
16 злочинців підуть під суд за організацію шахрайського кол-центру у виправній колонії
InternetUA
2025-05-10T20:37:53Z
У Києві п’яний ексберкутівець протаранив три автівки
Украина Криминальная
2025-05-10T20:36:36Z
Злодія у законі "Умку" затримала СБУ - ЗМІ
Подробности
2025-05-10T20:15:21Z
Не "Шуба" і не "Вінегрет": який ще салат з буряка вам точно сподобається
Telegraf
2025-05-11T03:15:26Z
Як правильно очистити рану вдома і коли варто звертатися до лікаря
Украина Криминальная
2025-05-10T21:57:07Z
Дофаміновий детокс – що це таке, простими словами, і чи варто його хотіти
24tv
2025-05-10T19:21:14Z
Досвідчені дачники поливають свій сад корицею — результат здивує навіть новачків
Telegraf
2025-05-10T17:54:36Z
Сіра гниль буде не страшна: чим потрібно обприскати полуницю у травні
GlavRed
2025-05-10T15:27:45Z
Коли тренуватись краще – зранку чи ввечері: ось що кажуть експерти
24tv
2025-05-10T15:12:40Z
Проблеми з нирками і психікою: популярний напій виявився небезпечним для підлітків, заявили вчені
Фокус
2025-05-10T14:43:21Z
Американські вчені розбили сотні яєць і тепер знають, як їх краще варити
ZN UA
2025-05-10T11:52:07Z
Що їсти, щоб старіти повільніше і здоровіше – три продукти, що доступні кожному
24tv
2025-05-10T11:12:08Z
Субсидії для ВПО в Запоріжжі: пільги будуть надаватися за новою схемою
Политека
2025-05-11T04:30:23Z
Правила виробництва спиртових дистилятів і алкогольних напоїв: чек-лист для крафтярів
AgroPortal
2025-05-11T03:30:26Z
"Нафтогаз" пояснив, як тепер формує рахунки за спожитий газ
Хвиля
2025-05-11T02:30:05Z
В Україні зафіксовано потужний стрибок цін на квартири, експерти пояснили причину
Хвиля
2025-05-10T23:42:18Z
НБУ пропонує оновити правила використання QR-кодів для платежів
InternetUA
2025-05-10T22:01:01Z
Мінус 70% викидів парникових газів. Фінська компанія запропонувала революційну технологію для суден
InternetUA
2025-05-10T21:01:22Z
Платежки з підступом: Попенко пояснив, як теплокомуненерго використовують тарифи для махінацій
Хвиля
2025-05-10T20:31:43Z
Без житла й грошей: "ухилянтів", які не сплатять штрафи, чекає конфіскація майна, – Мін'юст
24tv
2025-05-10T20:15:52Z
Створюємо магніт для грошей: яку купюру ні в якому разі не можна віддавати
24tv
2025-05-10T19:24:29Z
Здогадуються одиниці: для чого потрібні маленькі чорні крапки на склі в автомобілі
GlavRed
2025-05-11T03:27:52Z
Grok з’явиться в автомобілях Tesla
InternetUA
2025-05-11T00:01:54Z
Продавець виставив новенький Mercedes SUV і миттєво втратив тисячі
Топ Жир
2025-05-10T23:45:27Z
Яка особливість автомобіля відразу видає його застарілість?
Топ Жир
2025-05-10T22:00:54Z
Цей бежевий універсал Chrysler досі їздить і вважає себе стильним
Топ Жир
2025-05-10T20:30:54Z
Він розібрав вантажівку на частини й створив те, на що Jeep не наважився
Топ Жир
2025-05-10T19:00:51Z
Витрати на працю в німецькому автопромі роблять американські заводи вигіднішими
Топ Жир
2025-05-10T17:00:42Z
Ми протестували останню Hyundai i20 N — гарячий хетчбек, який ви шкодуватимете, що не придбали
Топ Жир
2025-05-10T15:49:41Z
Mitsubishi представила концепт 7-місного кросовера DST для нових ринків
360ua.news
2025-05-10T14:31:30Z
Загарбники минулої доби вдарили по Запорізькій області 364 рази
УкраинФорм
2025-05-11T04:24:36Z
Атака дронами після "перемир'я", ворог просунувся на фронті: хронологія 1173 дня війни
24tv
2025-05-11T03:27:55Z
Гороскоп на завтра 12 травня: Рибам - велика можливість, Водоліям - відпочинок
GlavRed
2025-05-11T03:27:10Z
В Україні хмарно з проясненнями: прогноз погоди на 11 травня
ГЛАВКОМ NET
2025-05-11T03:21:33Z
У Києві працює ППО
ГЛАВКОМ NET
2025-05-11T03:09:46Z
Пенсія в Києві: ПФУ намагався стягнути 341 тисячу з чоловіка, рішення суду
Политека
2025-05-11T03:00:32Z
На Прикарпатті встановили танцювальний рекорд України
УкраинФорм
2025-05-11T02:46:17Z
Зима ніяк не хоче йти: чого українцям чекати від погоди у травні
Telegraf
2025-05-11T02:30:48Z
"Тепло, якщо стояти біля мангала". Мережею несуться меми про погоду у травні
Telegraf
2025-05-11T01:36:59Z
Гороскоп для Раків 2025-2028: важливі рішення та крутий результат через три роки
GlavRed
2025-05-11T03:27:19Z
Перевірені способи очистки шторки в ванній кімнаті від жовтизни, цвілі, іржі чи вапняного нальоту
Gazeta UA
2025-05-11T02:18:24Z
Овнам варто дотримуватись мирних шляхів: гороскоп на 11 травня
24tv
2025-05-11T02:06:31Z
Повня у Скорпіоні зачепить 4 знака: кому доведеться попрощатися з ілюзіями
GlavRed
2025-05-10T23:28:31Z
Що по-справжньому робить людей щасливими: три поради від фінів
Gazeta UA
2025-05-10T21:39:13Z
Готуйте одразу подвійну порцію: улюблені українські палюшки – смак, що пройшов кріз історію
24tv
2025-05-10T21:00:11Z
Чим обробити виноград у травні: геніальні добрива
24tv
2025-05-10T19:30:09Z
Чим підживити цибулю навесні: що не можна і що варто використовувати
GlavRed
2025-05-10T19:27:33Z
Щоб була смачною та без нітратів: як правильно вибирати редиску
24tv
2025-05-10T18:39:37Z
Де тюлень серед ведмедів: лише найуважніші знайдуть його за 6 секунд
GlavRed
2025-05-11T04:27:44Z
Штучний інтелект під загрозою: британські артисти закликають уряд захистити їхні твори від технологічних компаній
InternetUA
2025-05-11T04:01:28Z
Люди вражені цим несподіваним способом: хлопець зняв відео, як заправляє ліжко, і став вірусним
24tv
2025-05-11T03:12:06Z
Тамагочі та Quake увійшли до Зали слави відеоігор 2025 року
InternetUA
2025-05-11T03:01:33Z
Техас уклав «мирову» з Google на суму $1,38 млрд
InternetUA
2025-05-11T02:01:59Z
CD Projekt RED збирається перевести дуже багато розробників на продовження Cyberpunk 2077
InternetUA
2025-05-11T01:01:57Z
Apple готує масштабний редизайн macOS 16
InternetUA
2025-05-10T23:01:54Z
Науковці висунули революційну гіпотезу, що змінює чинні уявлення про гравітацію та темну енергію Всесвіту
InternetUA
2025-05-10T19:58:17Z
Порочне коло, з якого нереально вибратися: вчені знайшли нову небезпеку в алкоголі
Фокус
2025-05-10T19:30:05Z
Збірна України матчем з Фарерами завершує відбір на Євро-2026 з гандболу
УкраинФорм
2025-05-11T04:30:53Z
Терористичні друзі Кремля заборонили в Афганістані… шахи
Украина Криминальная
2025-05-10T23:33:24Z
Валенсія набрала 32 очки за друге коло – більше тільки у Барселони
Football.ua
2025-05-10T21:37:46Z
Барселона – Реал: онлайн-трансляція чемпіонського матчу іспанської Ла Ліги
24tv
2025-05-10T21:36:54Z
Гамбург повернувся в Бундеслігу через сім років
Football.ua
2025-05-10T21:22:04Z
Покер Серлота допоміг Атлетіко розгромити Сосьєдад
Football.ua
2025-05-10T21:04:00Z
Емполі без Коваленка вирвав перемогу у Парми
Football.ua
2025-05-10T20:54:40Z
Ювентус хоче підписати двох гравців з АПЛ безкоштовно
Football.ua
2025-05-10T20:21:54Z
"Вся Україна за нього вболівала": Харлан висловилася про рішення гімнаста Ковтуна змінити громадянство
ZN UA
2025-05-10T20:21:45Z