MY.UAНовости
«Батько їх – Кирило, РПЦ – їм мати…». Чому УПЦ – це Московська церква
«Батько їх – Кирило, РПЦ – їм мати…». Чому УПЦ – це Московська церква

«Батько їх – Кирило, РПЦ – їм мати…». Чому УПЦ – це Московська церква

1 грудня 2022 року Рада нацбезпеки та оборони прийняла низку рішень щодо протидії підривній діяльності російських спецслужб у релігійному середовищі України. Передусім мова йшла про УПЦ Московського патріархату, архієреї та духовенство якої стали фігурантами кримінальних проваджень та санкційних списків.

Будь ласка, читайте текст після реклами

Тоді ж РНБО наказала Державній службі з етнополітики та свободи совісті у двомісячний термін (до 1 лютого 2023 року) забезпечити проведення релігієзнавчої експертизи Статуту про управління УПЦ на наявність церковно-канонічного зв’язку з Московським патріархатом і за необхідності – вжити передбачених законом заходів.

Хоча до визначеного рішеннями РНБО «дедлайну» залишається менше двох тижнів, за цей час відбулося кілька важливих змін.

Будь ласка, читайте текст після реклами

По-перше, новим очільником Держслужби етнополітики та свободи совісті було призначено Віктора Єленського, противника Моспатріархату й одного з активних учасників процесу отримання Православною церквою України автокефалії.

По-друге, 27 грудня Конституційний суд нарешті визнав конституційним закон №2662-VIII, який було прийнято Верховною Радою ще в грудні 2018 року і який зобов’язував релігійні організації в своїй назві вказувати приналежність до держави-агресорки.

По-третє, у січні Держслужба етнополітики та свободи совісті створила Експертну групу для проведення релігієзнавчої експертизи Статуту про управління УПЦ МП.

Зі свого боку керівництво української філії РПЦ всіляко заперечує свої зв’язки з Москвою, просуваючи тези про повну «самостійність та незалежність». Мовляв, «гоніння» на УПЦ МП здійснюються безпідставно на замовлення радикальних політичних сил, лояльних до ПЦУ.

Будь ласка, читайте текст після реклами

Сьогодні єдиною рятівною соломинкою, за яку хапаються українські архієреї Московського патріархату, є оновлений статут, прийнятий на Соборі 27 травня 2022 року. На їхнє переконання, відредагований та вичищений документ від усіляких згадок про РПЦ (окрім посилання на грамоту Олексія ІІ 1990 року) і є тим дозвільним «аусвайсом», що запалить перед ними зелене світло на подальше спокійне життя в Україні.

Проте статут – це лише «упаковка» для вітчизняного споживача. Насправді практично вся діяльність УПЦ МП підпорядковується нормативним приписам Російської православної церкви, очільник якої Кирило (Гундяєв) відкрито підтримує путінську агресію і терор проти українського народу.

УПЦ МП в статуті РПЦ

Попри те, що грамота Олексія ІІ (Рідігера) від 27 жовтня 1990 року надає УПЦ «незалежність та самостійність у своєму управлінні», у статуті РПЦ (глава І «Загальні положення») записано, що юрисдикція російської церкви поширюється на людей православного віросповідання, які проживають на «канонічній території РПЦ», зокрема Україні. Тобто віряни УПЦ МП лише за паспортом вважаються українськими громадянами, а поголовно є духовною паствою церкви країни-агресорки.

На відміну від автономних або самокерованих церков, екзархатів в структурі РПЦ, Українській православній церкві у російському статуті присвячена ціла Х глава. Саме тут і потрібно шукати межі «незалежності та самостійності» УПЦ МП, до якої нині апелюють українські ієрархи російської православної філії.

Пункт Х.3 наголошує: «У своєму житті та діяльності УПЦ керується Постановою Архієрейського Собору РПЦ 1990 року «Про Українську Православну Церкву», Грамотою Патріарха Московського і всієї Русі 1990 року та Статутом УПЦ, що затверджується її Предстоятелем та схвалюється Патріархом Московським і всієї Русі».

Будь ласка, читайте текст після реклами

Таким чином, грамота Олексія ІІ, яка фігурує у оновленому статуті УПЦ МП (розділ І, стаття 1), є результатом колективної творчості Архієрейського Собору РПЦ, що відбувався у Москві 25-27 жовтня 1990 року, і невіддільна від рішень цього зібрання. До речі, в самій грамоті також є посилання на цей Архієрейський Собор.

Ці рішення пізніше будуть трансформовані та розширені до положень про статус УПЦ у статуті РПЦ. Ось вони:

  1. Вибір предстоятеля УПЦ благословляється московським патріархом (Х.5).
  2. Ім’я предстоятеля УПЦ у всіх храмах УПЦ згадується після імені московського патріарха (Х.6).
  3. Архієреї УПЦ МП є членами Помісного та Архієрейського Соборів РПЦ та беруть в них участь відповідно до статуту РПЦ (Х.9).
  4. Рішення Помісного та Архієрейського Соборів є обов’язковими для УПЦ (Х.10).
  5. УПЦ отримує святе миро від московського патріарха (Х.13).

«Основи соціальної концепції»: один в один

Але в своїй діяльності УПЦ МП послуговується не лише статутом. 13-16 серпня 2000 року в Москві проходив ювілейний Архієрейський Собор РПЦ. На ньому було прийнято «Основи соціальної концепції РПЦ». У документі відображається офіційна позиція Московського патріархату щодо взаємовідносин церкви з державою та світським суспільством.

УПЦ МП довго не оприлюднювала цей документ. «Основи...» були опубліковані лише у спеціально виданій Інформаційно-видавничим центром брошурі у 2002 році. Пізніше документ був розміщений на офіційному сайті УПЦ МП, але зараз, як і статут, загадково зник. Залишився лише його «кешований» варіант.

Керівництво УПЦ МП не стало вигадувати велосипед, а просто переклало українською «Основи соціальної концепції РПЦ», лише видаливши абзаци, які безпосередньо стосувалися російської історії, тогочасних реалій і політики.

Особливо цинічним під час російської збройної агресії видаються положення із восьмого розділу «Війна і мир» (VIII.5):

«Українська Православна Церква прагне здійснювати миротворче служіння як у національному, так і в міжнародному масштабі, намагаючись розв’язати різні суперечності й привести до згоди народи, етнічні групи, уряди, політичні сили. Для цього вона звертає своє слово до можновладців та інших впливових кіл суспільства, а також докладає зусиль для організації переговорів ворогуючих сторін і надання допомоги стражденним. Церква також протистоїть пропаганді війни та насильства, як і іншим проявам ненависті, здатної спровокувати братовбивчі конфлікти». 

«Русская Православная Церковь стремится осуществлять миротворческое служение как в национальном, так и в международном масштабе, стараясь разрешить различные противоречия и привести к согласию народы, этнические группы, правительства, политические силы. Для этого она обращает свое слово к власть имущим и другим влиятельным слоям общества, а также прилагает усилия для организации переговоров враждующих сторон и для оказания помощи страждущим. Церковь также противостоит пропаганде войны и насилия, равно как и различным проявлениям ненависти, способной спровоцировать братоубийственные столкновения».

Будь ласка, читайте текст після реклами

До речі, у відносинах з державними органами і суспільством УПЦ МП послуговується й іншими «соціальними» документами російської церкви. Наприклад, постановами Архієрейських Соборів РПЦ 1997-го («Про відносини Церкви з державою і світським суспільством»), 2003-го («Про взаємовідносини Церкви з державою та світським суспільством на канонічній території Московського патріархату»), 2011 років («Про принципи організації соціальної роботи в РПЦ»), низкою документів Міжсоборної присутності.

Невдала спроба автономії

Після отримання 6 січня 2019 року ПЦУ Томосу про автокефалію Українська православна церква Московського патріархату опинилася у підвішеному стані. Україна перестала бути «канонічною територією» РПЦ. Вселенський патріарх Варфоломій І прямо заявив, що ієрархи УПЦ МП вже не є місцевими керівними єпископами. За його словами, вони мають статус «титулярних єпископів», тобто таких, які тимчасово перебувають в Україні: до того часу, поки вся українська церква не об’єднається в одну.

РПЦ створення автокефальної церкви сприйняла вороже, через що розірвала євхаристійне спілкування з Константинополем. Слідом за московським центром такий же крок здійснили і її українська філія – УПЦ МП.

З початком повномасштабної війни РФ проти України 24 лютого 2022 року УПЦ Московського патріархату активно шукає правові підстави для свого подальшого існування в Україні. Головна мета – максимально дистанціюватися від РПЦ, яка активно пропагує і підтримує кровопролитну війну Путіна.

Проте всі спроби архієреїв та богословів УПЦ МП розірвати зв’язок з Москвою заходять у глухий кут. Тому що за всіма церковними документами їхня організація є частиною Московського патріархату. Навіть грамота Олексія ІІ не допоможе розрізати цю пуповину.

У серпні 2000 року в Москві на тому ж таки ювілейному Архієрейському Соборі РПЦ митрополит Володимир (Сабодан) підняв питання про зміну статусу Української православної церкви. Київська команда хотіла отримання для УПЦ автономного статусу (сьогодні у складі Моспатріархату дві такі церкви – Японська і Китайська). Втім, патріарх Олексій ІІ, який, за словами нинішніх активістів УПЦ МП, нібито у 1990 році надав ледве не «томос про незалежність», категорично відмовив українським єпископам. На Соборі дійшли висновку, що канонічний статус УПЦ змінювати не можна, бо це призведе до нового розколу. Тому і залишили УМЦ МП у залежному від Москви стані, який зберігається до сьогодні.

Ярослав Коцюба, для «Главкома»

Читайте також:

  • Міністр релігій. Хто такий Віктор Єленський і чому його так бояться у Московській церкві
  • Сайт РПЦ спростовує, що Онуфрій і його церква тепер незалежні від Москви (фотодоказ)
  • Московська церква в Україні показала свій новий статут. Документ публікується вперше
Поделиться
Поделиться сюжетом
Источник материала
Упоминаемые персоны
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Глава МЗС Ізраїлю приїхав до Києва вдруге з початку вторгнення
Комсомольская правда
2025-07-23T08:31:56Z
Президентка Молдови про затримання олігарха-втікача Плахотнюка: нарешті хороші новини
Европейская правда
2025-07-23T08:31:37Z
Закон про обмеження повноважень НАБУ і САП набув чинності: текст документа
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T08:30:39Z
В ОЕСР попередили Банкову про наслідки для оборонних інвестицій в Україну через НАБУ
Европейская правда
2025-07-23T08:28:40Z
Атака на Балтію - реальний сценарій: Пономарьов сказав, яку мету переслідує Путін
GlavRed
2025-07-23T08:27:41Z
Україна може змінити ситуацію на полі бою: Сирський рішуче звернувся да Трампа
GlavRed
2025-07-23T08:27:00Z
Литва звинуватила Росію у масштабному зростанні перешкод у роботі GPS
Хвиля
2025-07-23T08:21:54Z
До НАБУ і САП чимало питань, але
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T08:21:15Z
Українські бійці знешкодили танки, РСЗВ «Град» та РЛС «Гармонь» росіян
УкраинФорм
2025-07-23T08:31:46Z
Липень просто так не відпустить. Що може "потішити" українців 25-27 числа
Telegraf
2025-07-23T08:30:51Z
Негода вдарила по столичному зоопарку: пошкоджено вольєри, огорожі та дерева
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T08:30:37Z
Не хоче нашкодити людям. Зоолог розповів про дивну поведінку відомої лисиці на одному з пляжів Одеси
Telegraf
2025-07-23T08:09:36Z
На Полтавщині через негоду знеструмлені 8 населених пунктів
УкраинФорм
2025-07-23T08:09:13Z
6 гривень за сором: як виглядає громадська вбиральня у центрі Львова, якій понад 100 років
Telegraf
2025-07-23T08:06:43Z
Блогери у Києві знімали провокативні відео у поліцейській формі задля хайпу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T07:51:38Z
Причина не така очевидна, як здається: чому саме Київ став столицею Русі
24tv
2025-07-23T07:30:53Z
Місячний календар на серпень 2025: сприятливі та несприятливі дні місяця
GlavRed
2025-07-23T07:27:02Z
"Порішати" інвалідність стало важче, та все ще можливо: що не так з реформою МСЕК
Telegraf
2025-07-23T08:30:55Z
5 найнебезпечніших психологічних міфів про схуднення, які заважають вам жити
24tv
2025-07-23T08:27:43Z
ВООЗ занепокоєна новим спалахом вірусу у світі
iPress
2025-07-23T07:33:48Z
Яка дешева риба не містить ртуті, але має найкорисніший склад
24tv
2025-07-23T07:30:04Z
Японія передала для столичних лікарень сучасне реабілітаційне обладнання
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T06:36:44Z
Скільки вам залишилося жити: розроблено тест, який може показати, коли ви помрете
Фокус
2025-07-23T06:15:44Z
Сказ і чума атакують: Україна фіксує нову хвилю небезпечних інфекцій серед тварин
Gazeta UA
2025-07-23T04:51:14Z
Кому потрібно більше спати – жінкам чи чоловікам
24tv
2025-07-23T04:39:57Z
ВООЗ б'є на сполох через поширення небезпечного вірусу, який переносять комарі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T03:42:39Z
Неприємний запах з дивану зникне за хвилини: один засіб творить дива
GlavRed
2025-07-23T08:27:01Z
Ці 5 речей роблять вашу спальню безладною: вони є майже у кожного
24tv
2025-07-23T07:45:46Z
Три високогірні озера в Карпатах, про які мало хто знає
24tv
2025-07-23T07:42:34Z
Чому скорочений робочий тиждень вигідний і працівникам, і компаніям: дослідження
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T07:36:11Z
На 8 днів вистачить 150 євро: назвали секретний грецький острів, який ще не зіпсували туристи
24tv
2025-07-23T07:30:13Z
Нарощування волосся: плюси та мінуси
24tv
2025-07-23T07:06:48Z
Курячий бульйон вийде ще смачнішим: як приготувати його з часниковими галушками
Telegraf
2025-07-23T07:00:17Z
Швидке прання за 15 хвилин: для чого насправді призначений цей режим
24tv
2025-07-23T06:30:38Z
Гороскоп Таро на завтра 24 липня: Терезам - відкритися, Водоліям - стояти за себе
GlavRed
2025-07-23T06:27:02Z
"У мене немає українського паспорта": Олег Винник здивував заявою про свої документи
Фокус
2025-07-23T08:21:08Z
Без гриму і прикрас: Klavdia Petrivna з'явилась на публіці без сценічного образу
24tv
2025-07-23T08:15:40Z
Гардероб королеви Єлизавети ІІ представлять на виставці
УкраинФорм
2025-07-23T08:07:06Z
Оззі Осборн помер: останні слова, генетична мутація, коханка з РФ та позиція щодо війни в Україні
TSN
2025-07-23T08:06:30Z
Прийомний син і дочка-наркоманка: що відомо про шістьох дітей Оззі Осборна, яким дістанеться його спадщина
Telegraf
2025-07-23T08:00:30Z
Сяючий манікюр: найтрендовіший дизайн цього літа
24tv
2025-07-23T08:00:02Z
Спадщина Оззі Осборна: кому дістануться величезні статки
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T07:51:23Z
Зради, спроба вбивства та самогубства: що відомо про дружину Оззі Осборна Шерон
Telegraf
2025-07-23T07:48:21Z
Стан важкохворого "Міцного горішка" Брюса Вілліса стрімко погіршується: що кажуть у ЗМІ
24tv
2025-07-23T07:42:47Z
Деяким українцям суттєво зменшать пенсію: хто у списку
Фокус
2025-07-23T08:30:01Z
Трагічно загинув Давид Дубницький: що відомо про українця знаменитого на весь світ
Фокус
2025-07-23T08:27:38Z
6 стародавніх прізвищ, які сьогодні вважаються дуже рідкісними: перевірте своє у переліку
24tv
2025-07-23T08:27:31Z
Українська продукція ОПК представлена на одній із найбільших оборонних виставок у Стамбулі
УкраинФорм
2025-07-23T08:18:18Z
Розкриті технічні характеристики нової індійської балістичної ракети Prithvi-II
InternetUA
2025-07-23T08:16:24Z
Яка мінімальна кількість учнів може навчатися у дистанційному класі
24tv
2025-07-23T08:15:48Z
Як сказати "дедлайн" українською? Це слово несправедливо забули
Telegraf
2025-07-23T08:15:16Z
ЗСУ пояснили, чому працівники ТЦК відвідують масові заходи
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T08:06:08Z
У Румунії вшанували українські весільні традиції
УкраинФорм
2025-07-23T08:03:17Z
«Соєво-ріпакові правки» можуть збільшити переробку олійних, але несуттєво
AgroPortal
2025-07-23T08:30:38Z
Долар трохи знизився по відношенню до гривні, але євро стрімко дорожчає
Известия Киев
2025-07-23T08:28:08Z
Курси долара та євро на середу 23 липня
УкраинФорм
2025-07-23T08:27:39Z
Половина плантацій ожини в Україні — промислові
AgroPortal
2025-07-23T08:00:45Z
Посилить "сіру економіку" чи захистить підприємців: що означає мораторій на перевірку бізнесу
24tv
2025-07-23T08:00:38Z
Доходи Росії від нафти і газу в липні обваляться на 37% — Reuters
TSN
2025-07-23T07:57:06Z
Укрзалізниця за п’ять місяців перевезла у міжнародному сполученні понад 1,3 мільйона пасажирів
УкраинФорм
2025-07-23T07:51:42Z
Несплата аліментів: у яких регіонах України найбільше боржників
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T07:48:13Z
Ситуація неоднозначна: що відбувається з курсом злотого наприкінці липня
24tv
2025-07-23T07:36:50Z
В Дніпрі біля банкомату вбили жінку: до кривавої розправи може бути причетна дитина
Telegraf
2025-07-23T08:30:50Z
В Італії розбився надлегкий літак: є загиблі
Европейская правда
2025-07-23T08:30:05Z
В Австрії засудили літнього італійця за сексуальний злочин проти малолітньої української біженки
УкраинФорм
2025-07-23T08:27:03Z
Правоохоронці України та Чехії ліквідували мережу шахрайських call-центрів – фото
Лига
2025-07-23T08:18:10Z
Судитимуть одеситку, яка вербувала жінок для сексуальної експлуатації за кордоном
Украина Криминальная
2025-07-23T08:15:33Z
Біля грецького Коринфа спалахнула масштабна лісова пожежа: евакуюють села
Европейская правда
2025-07-23T08:12:27Z
На Дніпропетровщині взяли під варту юнака, який намагався підпалити авто військового
УкраинФорм
2025-07-23T08:12:01Z
Суд обрав запобіжні заходи трьом співробітникам НАБУ у справах про ДТП
24tv
2025-07-23T08:06:16Z
Чоловік намагався втопити собаку в морі в Одеському районі
Украина Криминальная
2025-07-23T07:57:06Z
Нам потрібно ще багато працювати: Шовковський – про гру команди
1News
2025-07-23T08:30:45Z
Ідеальний дебют: український форвард забив гол у першому матчі за новий клуб у ЛЧ
24tv
2025-07-23T08:30:27Z
НОК США заборонив трансгендерам брати участь у жіночих змаганнях
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T08:27:23Z
У Болгарії боєць ММА повторив подвиг Майка Тайсона: криваве відео
24tv
2025-07-23T08:21:21Z
Мессі може отримати дискваліфікацію за відмову від участі у Матчі всіх зірок МЛС
Football.ua
2025-07-23T08:21:06Z
Бешикташ — Шахтар: прогноз букмекерів на матч Ліги Європи
Football.ua
2025-07-23T08:18:07Z
Тхеквондист Гарбар здобув для України третє золото Універсіади
ГЛАВКОМ NET
2025-07-23T08:12:50Z
"Присвячую перемогу Росії": росіян понесло після перемоги Усика над Дюбуа
24tv
2025-07-23T08:06:52Z
Матвієнко: Бешикташ – клуб з багатою історією та солідним складом
Football.ua
2025-07-23T08:04:17Z
Якою буде серія iPhone 17: всі нові функції
InternetUA
2025-07-23T08:01:04Z
"Вбивця флагманів" на підході: чого чекають експерти від нового смартфона OnePlus
Фокус
2025-07-23T07:51:36Z
Як покращити роботу роутера: простий секрет “правила 10 секунд”
InternetUA
2025-07-23T07:49:50Z
320 мільйонів дерев помирають щороку: названо те, що їх знищує — це не люди
Фокус
2025-07-23T07:45:30Z
Телескоп Габбл уперше сфотографував гостя з іншого світу розміром із велике місто
Фокус
2025-07-23T07:42:18Z
Starship може ніколи не полетіти: чи вдасться SpaceX подолати серію невдач
24tv
2025-07-23T07:36:41Z
Якщо іншопланетяни дадуть знак: що зробить NASA і як зміниться людство
TSN
2025-07-23T07:33:34Z
Чому смартфон розряджається вночі і як це зупинити
InternetUA
2025-07-23T07:24:23Z
Прості трюки "оживлять" старий ноутбук: що радять зробити експерти
Фокус
2025-07-23T07:21:07Z
Нове покоління найнадійнішого авто у світі показали до презентації
Фокус
2025-07-23T08:30:39Z
Таких лише 19: на аукціон виставили рідкісний суперкар Ferrari
AutoCentre
2025-07-23T08:09:57Z
Тест-драйв Opel Mokka 2025: простір та збалансовані зміни
ITC
2025-07-23T08:01:32Z
Легенда 60-х: виявлено 58-річний американський спорткар за $150 000 у новому стані
Фокус
2025-07-23T07:18:42Z
Новий колір та багате оснащення: Toyota оновила пікап Tundra
AutoCentre
2025-07-23T07:07:39Z
Названо ТОП-10 автомобілів-бестселерів українського ринку 2025
ЗаРулем
2025-07-23T06:51:32Z
Як зрозуміти, що ваша пральна машина вже потребує очищення
Знай
2025-07-23T06:51:07Z
Skoda готує бюджетну альтернативу кросоверу Elroq
AutoCentre
2025-07-23T06:03:30Z
Загорівся індикатор Check Engine: що це означає та як реагувати, щоб не знищити двигун
24tv
2025-07-23T03:27:53Z