MY.UAНовини
Віталій Селик, «Сміливі відновлювати»: Війна — це велике горе, але це шанс перебудувати наші міста і села, позбувшись відрижки радянських часів
Віталій Селик, «Сміливі відновлювати»: Війна — це велике горе, але це шанс перебудувати наші міста і села, позбувшись відрижки радянських часів

Віталій Селик, «Сміливі відновлювати»: Війна — це велике горе, але це шанс перебудувати наші міста і села, позбувшись відрижки радянських часів

Урбаніст і організатор волонтерської допомоги людям, які втратили дім, розповідає, як бажання кількох людей відбудувати будинок в Ірпені переросла в повноцінну організацію з великими планами.

Російські загарбники зруйнували в Україні понад сто тисяч будинків; понад мільйон українців залишився без житла, й ці числа постійно ростуть. Ресурсів для повноцінної відбудови приватного житла немає і, скоріш за все, поки триває війна, не буде ані у власників, ані в держави. Допомогти з відбудовою обіцяють іноземні партнери, однак їхня повноцінна допомога почнеться після завершення війни — а жити треба зараз. Тому відбудувати житло людям допомагають волонтери. Одна з організацій, яка цим займається — «Сміливі відновлювати». Її співзасновник, колишній журналіст і київський урбаніст Віталій Селик, розповів «Детектору медіа», як команда організації розбирає завали, допомагає громадам на звільнених територіях пережити зиму, а також якими, на його думку, мають бути відбудовані села й міста.

— Був травень, — розповідає Віталій про заснування «Сміливих відновлювати». — Ми з друзями їздили звільненими районами навколо Києва. Розвозили їжу, необхідні речі, годували й вивозили тварин. Тоді лише в Ірпені було зруйновано понад 70% житлових будинків, і люди не мали змоги швидко відбудуватись, розібрати завали. Ми вирішили допомогти — хоча б будівельними матеріалами чи інструментами; об’єднались із кількома друзями, поїхали у вихідні й допомогли кільком родинам. Про цю ініціативу дізналися друзі друзів, і так далі… До нас почали долучатися люди; чат однієї поїздки переріс у комунікаційний канал.

Зараз волонтерів уже понад дві тисячі, й ми організовуємо поїздки у кожні вихідні. Ми з іншою співзасновницею ініціативи, Альоною Крицук, думали, що й самі будемо щось робити — склити вікна, ремонтувати дахи. Але виявилось, що організація процесу — довіз волонтерів, комунікація з власниками будинків і місцевою владою, пошук грошей на будівельні матеріали, — теж велика робота, яку треба комусь робити. Так ми перетворились на повноцінну організацію з адміністративною частиною, яка організовує волонтерів для допомоги.

— Що об’єднує вашу спільноту?

— Бажання допомагати людям, які втратили житло, але залишаються й хочуть відбудувати свій будинок. Іноді це старші люди, багатодітні сім’ї, але є й колись заможні люди, які втратили майно. Якщо ми збережемо кожному житло, ми врятуємо наші міста і села.

Ми допомогли за цей час відновити понад двісті осель, із них сімдесят квартир, а решта — приватні будинки. Отже, допомогли кільком сотням людей. Ніби й невелике число, але мені здається, що кожна допомога — це крапля в океані, але вона допомагає втриматись. Ми не лише допомагаємо людям, наприклад, цеглою чи ремонтом даху: ми ще й спілкуємось із цими людьми, травмованими після окупації. Наші волонтери дають їм надію, що вони комусь потрібні, що їм допоможе, що все буде добре. Ми — не єдиний такий рух, я знаю ще з десяток. І коли на фронті наші військові знають, що є волонтери, які відбудовують зруйноване в тилу, в них посилюється відчуття, що їм є що захищати, за що битися. Бо якби всі виїхали з України, а наші воїни воювали за порожнє поле, їхня мотивація впала б. У війні важливо міцно тримати тил.

Власне, відбудова окремих будинків — лише частина роботи, яку ми плануємо. В майбутньому хотілося б перепланувати й перебудувати міста і села. Війна — це, з одного боку, велике горе, страждання і криза, з іншого — точка перезавантаження, яке дає великі можливості.

Наші міста ­— це відрижка радянських часів. Зміни в них відбувались тільки останнім часом, унаслідок Революції гідності, і то повільно, еволюційно. Сьогодні ми можемо організувати революцію у містах і селах, які найбільше постраждали і були практично знищені ворогом. Якщо ми покладатимемося в цьому на державу, то побачимо, що вона відновлюватиме все. Бо її пріоритети — побудувати економно і швидко, а не зробити житло сучасним і якісним.

— І що з цим робити?

— Я досліджував, як відновлювались міста в Європі після Другої світової. Це тривалий процес — не треба чекати, що відновлення завершиться за кілька років. Навіть у заможних країнах міста, які найбільше постраждали, відновлювались по сорок років — два людські покоління. Такого в нас точно треба чекати в Маріуполі, Бахмуті, Ізюмі.

Після Другої світової війни кожна з громад обирала свій підхід до відновлення міст: чи максимально відновлювати старе, чи почати з чистого аркуша. Я думаю, стратегічне завдання таких організацій, як наша — допомогти громадам поговорити між собою й домовитись, яким вони хочуть бачити своє місто за сорок років.

Також зараз є величезний шанс змінити наші села. Чимало з них зараз животіють і поступово згасають, і не зрозуміло, навіщо вони існують. Якщо колись було зрозуміло, що в селі ти завжди можеш себе чимось зайняти і прогодувати, то тепер люди хочуть більшого. Про багато сіл і містечок України зараз можна сказати, що це села й містечка великих можливостей. Є можливість сісти в маршрутку й поїхати у Київ, Дніпро, Львів чи взагалі за кордон. Люди не бачать, що робити у своїх селах і містечках за десять або двадцять років. Треба зробити так, щоб вони розуміли і бачили, якими вони будуть. І хотіли залишатись і розвивати свої міста і села.

Водночас, зважаючи на проблеми з газом і електрикою, Україна має шанс стати лідеркою в Європі, а може, й в усьому світі з розбудови енергетичної незалежності своїх міст і сіл.

— Аби розвиватись далі, треба спершу розв’язати нагальні проблеми, які існують уже зараз. Зима, людям, чиї будинки зруйновані, треба якось жити. Як саме ви допомагаєте їм?

— Спершу все відбувалось стандартно: виїжджали 10—15 груп волонтерів, які допомагали розбирати завали, ремонтувати дахи, вставляти скло у вікна, звільняли місце для встановлення тимчасового вагончика для мешкання, щоб пережити зиму, поки триває відбудова. Якщо будинок цілий, але пошкоджений — робили так, аби не дуло й не капало. Але в останні місяці все змінилось, бо з’явилась необхідність облаштування «пунктів незламності». Ми розуміли, що держава з усім не впорається. До нас почали звертатись громади — просили генератори, Starlink, ресурси на облаштування підвалів. Зараз ми шукаємо на це гроші. Наші волонтери в Бучі, Ірпені та Ізюмі допомагають облаштовувати пункти обігріву. Днями ми завезли в Лиман та Ізюм 25 пічок для таких пунктів.

У якийсь момент ми зрозуміли, що актуальніше допомагати великій кількості людей. Так, ми можемо витратити багато ресурсів, щоб допомогти одній оселі, де живе двоє-троє людей. Але облаштуванням «пунктів незламності» допомагаємо десяткам і сотням людей. Тому ми зосередились на цьому, бо це допоможе Україні пережити цю зиму.

— Які історії людей, яким ви допомагали, вас найбільше вразили?

— Коли ми вперше приїжджали у звільнені міста, чули масу історій про життя в окупації. В Ізюмі на в’їзді нас зупинив хлопець, попросив підвезти в місто: «Мені тут три кілометри до дому, до мамки. Я пішов на зміну 23 лютого і ось зараз, на початку жовтня, повертаюсь додому. Зараз побачите, як мамка буде зустрічати, як вона буде плакати».

Звичайно, було багато нещасливих історій. Наприклад, людина виходить і каже: «Тут у мене троянди були, тут тепличка була. Бачите, сюди прилетіло. А тут мого зятя вбили. Тут у мене корова була» — і розповідає таким тоном, наче десь фарба полущилась, як її рідну людину два тижні тому вбили окупанти. Волонтери тоді непокоїлись: що їм робити в таких випадках, що говорити цій людині? Поспівчувати, всміхнутись, обійняти, вести далі розмову?

— Коли ви беретесь допомагати мешканцям громади, чи долучаються до вас місцеві?

— По-різному. Ті громади, які найближче до Києва, чомусь здебільшого патерналістські — чекають, що хтось приїде, зарадить, допоможе. І що далі від столиці село, то більше самоорганізовані люди й то частіше просять тільки будматеріали, щоб робити все самим.

— Як ви обираєте, де допомагати?

— Оцінюємо свої можливості, логістику, звернення місцевих мешканців. Ось зараз до нас звернулись із одного села під Ізюмом, повністю знищеного російською армією. До великої війни там мешкали дві тисячі людей. Місяць тому там не було нікого, а зараз приїхали п’ятнадцять родин, які планують відновлювати свої будинку і просять будь-якої допомоги: інструментів, матеріалів, волонтерів тощо. Думаємо, чи можемо допомогти, і якщо так, то чим.

— Де ви берете матеріали і гроші, щоб допомагати?

— Використовуємо всі можливі джерела. Мої друзі з Грузії подарували нам мікроавтобус, яким ми зараз возимо допомогу волонтерам. Також ми отримали вже кілька мікрогрантів на закупівлю матеріалів для відновлення будинків. Збираємо й пожертви, хоча поступово намагаємось відходити від збору пожертв в Україні і переходимо до закордонних жертводавців. Нехай українці краще жертвують армії.

— Що плануєте робити найближчим часом?

— Найближчий місяць будемо займатись «пунктами незламності». Зараз чекаємо на пів сотні пічок, які відвеземо у Харківську область. Стільки ж піде на Херсонщину й Київщину. Також маємо шістсот велосипедів із Нідерландів; ремонтуємо їх і відвеземо на звільнені території. Згодом хочемо переходити до комунікації з громадами про планування їхніх міст і сил для відбудови після війни.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Ситуацию мы не удержим": военный сказал, когда будет полная потеря Украины
Comments UA
2025-01-04T19:21:40Z
Женщина ехала от свекрови и делилась впечатлениями: потом она взглянула на заднее сиденье
Фокус
2025-01-03T07:51:10Z
Стало известно, сколько украинцев из оккупации вступили в армию РФ за 2024 год
Comments UA
2025-01-04T12:09:47Z
"Это пример другим": Зеленский рассказал, где находятся его дети во время войны
Фокус
2025-01-11T11:51:36Z
Лукашенко заявил об отсутствии лишних денег для финансирования армии
Корреспондент
2025-01-15T19:54:46Z
Как улучшить мобилизацию: офицер ВСУ назвал действенные инструменты
Comments UA
2025-01-15T19:51:55Z
Зеленский ответил на петицию об отмене раздачи "тысячи Зеленского"
Comments UA
2025-01-09T08:46:28Z
До какой даты нужно потратить "тысячу Зеленского", иначе деньги "сгорят"
Comments UA
2025-01-04T12:57:55Z
Россияне обогнали: Украина на последнем месте среди стран Европы по уровню IQ
Фокус
2025-01-05T17:42:16Z
Новогодние образы супругов Зеленских: стилист обратила внимание на важную деталь
Фокус
2025-01-03T06:51:08Z
Предала свою страну и поехала развлекать россиян: хореограф из Украины перекроила себя
Comments UA
2025-01-09T20:57:54Z
Остап Ступка рассказал подробности романа с младшей на 35 лет возлюбленной
Комсомольская правда
2025-01-11T07:51:48Z
В Латвии расследуют смерть баскетболиста: против предательницы Украины Седоковой дадут показания/Друг Яниса Тимма подозревает, что певица могла устроить заказное убийство
Апостроф
2025-01-03T18:24:18Z
Известная польская актриса прокомментировала слухи о своей смерти
Comments UA
2025-01-15T19:57:28Z
С плакатом "я украинец": Дорн развлекался с россиянами на вечеринке в Берлине
Фокус
2025-01-15T19:42:29Z
Леся Никитюк решилась выйти замуж за военного: кто-то из звезд ее поздравил
Comments UA
2025-01-06T19:54:51Z
Василий Вирастюк впервые полностью показал младшую на 11 лет возлюбленную – маму своего четвертого сына
TSN
2025-01-06T11:39:03Z
Тина Кароль встала на гимнастический козел на каблуках и очаровала фанов: "Просто королева"
TSN
2025-01-04T15:39:32Z
Полковник ВСУ заявил о прямой сдаче украинских земель: что пошло не так
Comments UA
2025-01-05T08:33:29Z
Трамп круто изменил обещание по поводу войны в Украине: на Западе узнали подробности
Comments UA
2025-01-09T20:30:37Z
Путин был готов ударить ядеркой по Украине: в США только сейчас сказали, кто отказал Кремль
Comments UA
2025-01-04T08:33:43Z
Маск устроил скандальный опрос: предлагает США освободить один из европейских народов
Comments UA
2025-01-06T14:36:35Z
Крупнейшую шахту в Украине взорвали, чтобы не дать россиянам обойти Покровск — NYT
TSN
2025-01-15T19:54:21Z
​Украина обсуждает с Латвией производство БпЛА за замороженные активы РФ
Апостроф
2025-01-15T19:54:06Z
На Западе уже знают, что станет разменной монетой в переговорах по войне в Украине
Comments UA
2025-01-03T07:03:56Z
Чего ждать дальше от российско-украинской войны: какой выход для Украины
Comments UA
2025-01-04T14:39:46Z
В МИД РФ истерически отреагировали на адские санкции Байдена: каким ответом грозят
Comments UA
2025-01-11T18:42:38Z
В Киеве столкнулись минивэн и автобус: есть погибшие, а среди травмированных - дети
Апостроф
2025-01-11T21:48:39Z
С украинкой в ​​центре Варшавы произошел жуткий инцидент
Апостроф
2025-01-04T18:39:10Z
Удар по Запорожью: количество пострадавших возросло
TSN
2025-01-08T21:27:51Z
Раскрыты подробности ночной воздушной атаки на Украину
Апостроф
2025-01-05T09:24:25Z
За 72 часа в Стамбуле внезапно умерли 19 человек: большинство из них — иностранцы
UAToday
2025-01-15T18:33:32Z
В Ивано-Франковске в супермаркете продали булку с патроном внутри
Корреспондент
2025-01-15T17:24:07Z
Взрывы в России и пожар в психоневрологическом диспансере Харьковской области: главные новости ночи 5 января 2025 года
TSN
2025-01-05T05:21:00Z
Сгорела заживо в собственном доме: спасатели в Запорожье ликвидировали пожар
TSN
2025-01-04T16:51:01Z
В Смоленской области РФ прогремели взрывы на заводе по производству запчастей к ракетам
Комсомольская правда
2025-01-04T06:39:43Z
"Почти каждый день мне пишут и звонят россияне": в ВСУ рассказали о неожиданных последствиях Курской операции
Апостроф
2025-01-04T17:06:25Z
Расстрел пленных ВСУ в Волновахском районе: начато расследование
Корреспондент
2025-01-06T18:52:38Z
В Украине погиб российский пропагандист
Апостроф
2025-01-04T20:27:31Z
РФ бросила на Часов Яр 10 тысяч войска: командир из 24-й бригады об изнурительных боях за город
TSN
2025-01-04T11:36:43Z
Военный объяснил, почему оккупанты снизили активность на Купянском направлении
TSN
2025-01-15T19:24:01Z
У оккупантов "посыпались" планы: какой приказ Кремля не могут выполнить
Comments UA
2025-01-15T18:18:16Z
РФ может потерять контроль над оккупированным Крымом: что происходит
Comments UA
2025-01-03T09:39:54Z
Расстояние от фронта до центра Купянска сократилось, — глава МВА
TSN
2025-01-04T16:27:43Z
В Приднестровье жителям посоветовали отапливать квартиры дровами: в чем причина
TSN
2025-01-04T09:48:05Z
На войне с Россией погиб многократный чемпион мира по карате: коллеги не сдержали эмоций
Comments UA
2025-01-03T15:36:58Z
Милан официально подтвердил увольнение экс-тренера Шахтера Паулу Фонсеку
Известия Киев
2025-01-04T08:34:11Z
Илон Маск намерен купить "Ливерпуль"
ZN UA
2025-01-07T17:36:42Z
Назван самый высокооплачиваемый футболист английской Премьер-лиги
ZN UA
2025-01-03T20:00:07Z
Гвардиола после развода покинул особняк, который оценивают в 8,5 миллионов
Корреспондент
2025-01-15T14:45:57Z
"Гонка со временем": Хидео Кодзима рассказал, как долго собирается создавать игры
GameMag
2025-01-15T14:33:54Z
Не Залужный: Назван крупнейший конкурент Зеленского на выборах
Comments UA
2025-01-15T14:00:25Z
Самый высокооплачиваемый футболист: подробности о новом контракте Криштиану Роналду
Фокус
2025-01-15T13:12:46Z
Выиграл более убедительно: Валлин оценил реванш Усика и Фьюри
Корреспондент
2025-01-15T11:48:51Z
Раскрыли ключ к бессмертию: ученые выяснили, почему постельные клопы почти неубиваемы
Фокус
2025-01-04T17:42:58Z
Ученые заявили, что чайные пакетики несут угрозу здоровью человека
TSN
2025-01-04T16:18:38Z
Возрождение состоялось: Разработчики Hi-Fi RUSH официально вернулись к работе
GameMag
2025-01-04T14:55:20Z
Stardew Valley продалась тиражом свыше 40 миллионов копий
GameMag
2025-01-04T17:33:44Z
В Marvel Rivals заглянет Человек-паук из Marvel's Spider-Man 2
GameMag
2025-01-15T19:04:00Z
Microsoft анонсировала еще одну волну увольнений: Разработчики игр под ударом
GameMag
2025-01-15T18:22:45Z
Проблемы Motorola: что делать пользователю, если смартфоны Moto G нормально не работают
Фокус
2025-01-15T18:21:37Z
Бесплатные игры для подписчиков PS Plus Premium и PS Plus Extra на январь 2025 года раскрыты: Чем порадует Sony
GameMag
2025-01-15T17:49:18Z
"Растет" почти на 50%: Lenovo выпустит первый ноутбук с раздвижным экраном
Фокус
2025-01-15T17:36:39Z
Доллар в Украине приблизился к новой психологической отметке - курс валют
Известия Киев
2025-01-10T06:27:02Z
118 грн за упаковку в 200 грамм: супермаркеты резко изменили цены на масло, молоко и сметану
Знай
2025-01-04T15:06:07Z
В Украине резко изменились цены на яйца: сколько стоит десяток и почему это не надолго
Новости Украины
2025-01-02T20:54:58Z
Впервые в новом году доллар обновил максимум
Новости Украины
2025-01-03T20:36:28Z
Еще больше налогов для украинцев: эксперт рассказал, чего ждать в 2025 году
Политека
2025-01-15T19:42:52Z
Коммунальные услуги и не только: за что пенсионеры могут не платить
Фокус
2025-01-15T19:06:38Z
Цены на курятину: эксперт рассказала, как изменится стоимость мяса в 2025 году
Политека
2025-01-03T07:27:29Z
Суммы в платежках за доставку газа могут уменьшиться: кому из украинцев повезет
Знай
2025-01-04T14:06:19Z
Михаил Шейтельман рассказал, почему Фицо никак не успокоится по поводу транзита российского газа
Знай
2025-01-06T13:51:24Z
Почему категорически запрещено присваивать найденные вещи и при чем здесь предрассудки
Comments UA
2025-01-09T23:30:46Z
Некому жить: красивый город вблизи моря и гор платит людям 30 тысяч евро за переезд
Фокус
2025-01-05T11:00:20Z
Людей с какой группой крови трудно соблазнить
Comments UA
2025-01-03T03:30:46Z
У талантливых и счастливых людей всегда есть эта цифра в дате рождения
TSN
2025-01-03T07:51:22Z
Картошка спокойноп ролежит не только до весны, но и до лета: секрет с простым фруктом
Знай
2025-01-15T19:51:09Z
О чем нужно врать на собеседовании, чтобы получить работу — мнение карьерного эксперта
Marie Claire
2025-01-15T19:00:02Z
Таро гороскоп на сегодня: кто получит подарок судьбы
Comments UA
2025-01-04T18:30:24Z
Как размягчить говядину во время приготовления разными способами: добавьте эти пять ингредиентов
TSN
2025-01-04T17:18:13Z
Себе дороже: как общаться с грубыми людьми, не опускаясь до их уровня
Marie Claire
2025-01-04T15:01:29Z
Возьмут ли в армию с туберкулезом или гепатитом: какие болезни освобождают от службы
Знай
2025-01-10T19:06:40Z
Как военнослужащему взять отпуск во время службы: в ТЦК назвали условия
Знай
2025-01-04T18:06:12Z
Программа "Доступные лекарства"охватит все аптеки Украины в 2025 году
Знай
2025-01-04T20:12:56Z
Какие три полезные привычки японцев помогают им жить более 100 лет
TSN
2025-01-04T19:21:20Z
Боярышник - сердечный ратник: польза, от которой застучит ваше сердце
Знай
2025-01-15T19:21:41Z
Пятки в беде: почему трещины на коже — это сигнал вашего организма о помощи и как с этим справиться
Знай
2025-01-15T18:51:00Z
Внезапный союзник болезни Альцгеймера: ученые узнали о связи алкоголя с заболеванием
Фокус
2025-01-04T18:27:28Z
Три совета, которые не помогут похудеть
TSN
2025-01-04T12:54:17Z
Узнали время защиты организма: создан новый способ определения иммунитета после вакцинации
Фокус
2025-01-07T18:51:38Z
Поезд-вездеход: реставраторы восстановили уникальную паровую машину начала 20 века
Фокус
2025-01-05T18:06:08Z
Новый электромобиль Volkswagen преодолел более 900 км без подзарядки
Фокус
2025-01-15T16:06:06Z
Преемник "Логана": на украинский рынок вышел дешевый седан Renault
Фокус
2025-01-15T14:57:11Z
Вы своими руками ведете себя к потере авто: 5 ошибок водителей, который приближают посещение автосервиса
Знай
2025-01-15T14:51:04Z
52-летняя София Вергара спровоцировала слухи о романе с известным гонщиком
Фокус
2025-01-15T14:45:28Z
Культовая капсула времени: обнаружен мощный американский спорткар 70-х в новом состоянии
Фокус
2025-01-15T13:51:43Z
Снегопады приближаются: как быстро отчистить свое авто
Знай
2025-01-15T12:51:14Z
ВСЁ ДЛЯ ЛЮДЕЙ: ЧЕМ OPEL COMBO ОТЛИЧАЕТСЯ ОТ ДРУГИХ
Корреспондент
2025-01-15T11:36:50Z
Стоял заброшенным 48 лет: на старом складе обнаружили уникальный электромобиль 60-х
Фокус
2025-01-15T10:57:23Z