MY.UAНовини
Всі проти Зеленського, милосердні росіяни, втрачена боєздатність України. Огляд російської дезінформації за 10–16 січня 2023 року
Всі проти Зеленського, милосердні росіяни, втрачена боєздатність України. Огляд російської дезінформації за 10–16 січня 2023 року

Всі проти Зеленського, милосердні росіяни, втрачена боєздатність України. Огляд російської дезінформації за 10–16 січня 2023 року

Впродовж тижня агітпроп поширював фейки і маніпуляції, що Володимир Зеленський втратив довіру в Україні й за кордоном, що нові поставки зброї Україні не змінять ситуацію на фронті, а Росія не завдає ударів по цивільних.

In English

Починаючи з 24 лютого «Детектор медіа» моніторить український сегмент соцмереж та у щоденному режимі документує хроніку російської дезінформації навколо військового наступу Росії на Україну. Нещодавно ми почали робити також щотижневі огляди. За тиждень із 10 по 16 січня 2023 року аналітикині й аналітики «Детектора медіа» зафіксували більше п’ятдесяти фейків, меседжів та маніпуляцій російської пропаганди. Цього тижня агітпроп поширював чергові фейки про українського президента, розповідав про російську армію, яка «не б’є по цивільних», та дискредитував українське військо.

Читайте огляди російської дезінформації за попередні тижні: 26 вересня — 2 жовтня; 3–9 жовтня, 10–17 жовтня, 17–24 жовтня, 24–31 жовтня, 31 жовтня — 6 листопада, 7–14 листопада, 14–21 листопада, 21–28 листопада, 28 листопада — 4 грудня,5–12 грудня., 12–19 грудня, 1926 грудня, 29 січня, а також підсумковий текст за десять місяців великої війни.

Упродовж тижня російські пропагандисти поширювали дезінформацію, щоб дискредитувати президента Володимира Зеленського. Зокрема, агітпроп писав, що стосунки Зеленського й української армії погіршилися через постійні поразки. Буцімто через це Зеленський неабияк невдоволений. Також у повідомленнях додавали, що Зеленський втрачає свій авторитет і владу. Однак жодних доказів агітпроп не наводив і не пояснював, про які поразки йдеться. Також поширювали меседжі, які підживлюють наратив, що Володимир Зеленський — маріонетка Заходу. Зокрема, писали, що Зеленський нібито міг би припинити війну ще в лютому. Буцімто він міг провести перемовини з Путіним під час Олімпіади в Пекіні й війна не почалася б. Але «колективний Захід» начебто заборонив Зеленському їхати до Пекіна, оскільки «мав на Україну власні плани». Російська пропаганда із самого початку намагається перекласти відповідальність за війну на Україну та її керівництво, ба більше — заперечує, що взагалі напала на Україну.

Для висміювання Володимира Зеленського поширювали повідомлення про фейкові графіті, буцімто зроблені в різних європейських містах. Нібито на графіті у Нью-Йорку намалювали Зеленського як сарану, яка «харчується» з американського бюджету. У Берліні Зеленського нібито зобразили у вигляді прища. У Мілані нібито встановили скульптуру «ніс Зеленського», бо вона нагадує про «наркоманію» українського президента. Цю тактику пропагандисти використовують не вперше. Раніше з цією метою використовували фейкові обкладинки сатиричних журналів Charlie Hebdo, El Jueves, Titanic тощо. Такі фейки поширюють, щоби створити видимість, що як українці, так і іноземці не сприймають серйозно українського президента.

Цього тижня агітпроп намагався нівелювати результати влучання російської ракети у багатоповерховий будинок у Дніпрі 14 січня, внаслідок якого 46 людей загинули, 80 отримали поранення, без житла залишилися сотні сімей. Пропагандисти висували численні версії, що мали єдину мету — приховати черговий воєнний злочин російської армії. Для цього поширювали меседжі, що Росія не б’є по мирних жителях. Мовляв, у будинок влучила ракета української системи протиповітряної оборони. Також пропагандисти писали, що жертв цієї трагедії Україна «поміняє» на новітні танки та іншу допомогу від Заходу. Мовляв, Україна емоційно тиснутиме й апелюватиме до кількості жертв, щоб випросити нову зброю.

Разом із тим, в одному з пропагандистських телеграм-каналів 14 січня під час повітряної тривоги з’явилося повідомлення, що в небі над Україною на той момент було 80 ракет. У дописі йшлося, що не всі вони влучатимуть в інфраструктурні об’єкти. Тобто пропагандисти припускали, що будуть жертви серед цивільних. Дещо пізніше агітпроп писав, що нібито трагедію в Дніпрі Україна використовує для відвернення уваги від прориву лінії оборони. Мовляв, весь інфопростір сповнений кадрів зруйнованого будинку в Дніпрі, аби змістити акценти й приховати реальну ситуацію на Бахмутському напрямку, зокрема в Соледарі. Попри те, що події в Бахмуті й Соледарі не приховували. Зокрема, Міністерство оборони в черговому зведенні повідомило, що в цих населених пунктах ведуться тяжкі бої, й українські воїни успішно відбивають атаки «і вдень, і вночі».

Насправді російська армія регулярно обстрілює українські міста. Майже щоразу після таких обстрілів пропагандисти намагаються дискредитувати українську армію, поширюючи фейки і меседжі, що це саме українські військові винні в загибелі мирних людей, руйнуванні будинків, лікарень, торгових центрів, садочків тощо. Наприклад, такі ж меседжі постійно поширюють щодо обстрілів Херсона. Мовляв, українські військові хаотично обстрілюють Херсон. Нібито українська армія для цього використовує «мобільні мінометні групи», а російська армія до обстрілів не має жодного стосунку.

Впродовж тижня агітпроп також поширював фейки і маніпуляції, що підживлюють наратив, що Україна — слабка держава, й маніпулював темою постачання західної зброї Україні. Наприклад, писали, нібито Україна стала лабораторією для випробувань західної зброї. Для поширення цієї маніпуляції пропагандисти за допомогою графічного редактора спотворили оригінальну назву матеріалу «How Ukraine became a testbed for Western weapons and battlefield innovation» — «Як Україна стала місцем випробувань для західної зброї та інновацій на полі бою», замінивши «місце випробувань» на «лабораторію». У матеріалі справді йдеться, що Україна випробовує новітні зразки озброєння, й інші держави можуть визначити її ефективність. На противагу цьому автори статті розповідають, як винахідлива українська армія експлуатує та лагодить зброю. Тобто вороги спотворили контекст усього матеріалу та виділили тези, вигідні пропаганді.

Писав агітпроп і про те, що Польща має намір передати Україні німецькі танки Leopard. Агітпроп назвав це «театральною постановкою», яка ні на що не вплине. Мовляв, вирішальної переваги Україні ці танки не дадуть. Буцімто, це лише демонстрація підтримки України. Схожу тактику агітпроп використовував і раніше, зокрема щодо танків, наданих Північною Македонією, американських РСЗВ HIMARS та турецьких безпілотників «Байрактар».

У такий спосіб російська пропаганда намагається діяти на випередження й використовує тактику знецінення після будь-яких повідомлень про надання нової зброї Україні. Такі ж меседжі поширюють і щодо системи ППО Patriot, яку планують передати США. Мовляв, одна установка не впорається з великою кількістю російських ракет, тож суттєвих змін у захисті від обстрілів не буде (насправді в батареї, яку мають намір передати Україні, шість — вісім установок).

За словами пропагандистів, Захід використовує Україну задля знищення Росії. Російські медіа поширюють цей меседж, щоб виправдати агресію проти України, адже нібито вона загрожує російській державності. Насправді ж на державність Росії ніхто не зазіхав і не зазіхає, а Україна відповідає на російську агресію, щоб відстояти власний суверенітет і повернути окуповані території.

За версією агітпропу, українська армія втрачає свою боєздатність, адже військо нібито вже виснажене й більшість людей не витримує випробувань воєнними реаліями. Для просування цього меседжу пропагандисти спотворили цитату заступниці міністра оборони Ганни Маляр. Насправді вона розповідала про складну ситуацію в Соледарі Донецької області та як українська армія чинить опір окупантам. Однак те, що ЗСУ різко втрачають боєздатність, не йшлося. У такий спосіб росіяни намагаються дестабілізувати ситуацію в українському суспільстві через емоційний тиск. Підсилити панічні настрої намагались, закидаючи в інфопростір України меседж про наступ із Білорусі. Нібито західні області України масово готуються до оборони — поблизу кордону риють окопи й мінують території. Також буцімто в Україні визнали ефективність російських кібератак. Мовляв, про це повідомив заступник голови Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України Віктор Жора виданню Politico. У цьому випадку агітпроп також спирався на вирвані з контексту фрази та придумані цитати. Насправді в матеріалі видання Politico йдеться, що такі атаки також мають вважатися воєнними злочинами, оскільки націлені на критичну та цивільну інфраструктуру України. Водночас і в СБУ, і в Держспецзв’язку повідомили, що за час повномасштабної війни російські хакери так і не досягли стратегічних цілей. Натомість українські фахівці збирають докази російських кібератак і передають інформацію про них до Міжнародного кримінального суду в Гаазі.

Також цього тижня колишній депутат проросійської партії «Опозиційна платформа — За життя» і кум російського президента Віктор Медведчук, якого Україна звинувачує в державній зраді й позбавила громадянства, опублікував статтю в російському виданні нібито про «анатомію» сучасного воєнного протистояння України та Росії. Також у матеріалі йдеться про роль Заходу в цій війні. У статті Медведчук просуває дезінформаційні меседжі, які відтворюють позицію російського агітпропу, зокрема:

— ЄС прагне створити собі колонії;

— Україна здобула незалежність без національно-визвольної боротьби;

— Україна почала просувати антиросійську пропаганду і це спричинило створення «двох Україн»;

— Україна пов’язана з Росією культурно та ментально;

— для закінчення війни Європа має врахувати інтереси Росії;

— українській політичній верхівці не потрібен мир.

Меседжі, висловлені Віктором Медведчуком, мають ту саму мету, що й російська пропаганда: виправдати агресію Росії в Україні; пояснити її так званою історичною справедливістю; створити видимість, що Україна без Росії та її культури не є повноцінною; знецінити боротьбу українського народу за свою державність.

Візуалізації: Наталія Лобач

Теги за темою
Соцмережі
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У Раді Європи проходить виставка «Втрачене дитинство»
УкраинФорм
2025-09-13T10:57:39Z
Зачіска з 1950-х років повертається в моду: її носили ще наші бабусі
24tv
2025-09-13T10:39:45Z
Елтон Джон ошелешив шанувальників виглядом із лікарняної палати
GlavRed
2025-09-13T10:27:38Z
Хвороба змусила Кіркорова вжити заходів щодо дітей - що сталося
GlavRed
2025-09-13T10:27:05Z
"Шльопанці - це не взуття": п'ять жорстких правил взуттєвого етикету
GlavRed
2025-09-13T10:27:04Z
Чоловічі куртки на осінь. П'ять модних фасонів
Gazeta UA
2025-09-13T10:03:43Z
Знову з колишнім чоловіком: Камалія шокувала возз'єднанням із Захуром
GlavRed
2025-09-13T09:27:36Z
У Києві відбувся спецпоказ документального фільму «Куба і Аляска»
УкраинФорм
2025-09-13T09:27:11Z
Катерина Осадча розкрила спеціальність 22-річного сина та як його батько вплинув на це
TSN
2025-09-13T09:18:53Z
Нова стратегія люкс-брендів: що відбувається з цінами на преміум-товари
24tv
2025-09-13T11:03:50Z
Пенсіонерам готують підвищення пенсії: коли чекати на збільшені суми
24tv
2025-09-13T11:03:12Z
Грошова допомога для пенсіонерів у Київській області: які розміри виплат можна отримати
Политека
2025-09-13T11:00:33Z
Новий графік поїздів з Тернополя: оголошено про важливі зміни
Политека
2025-09-13T11:00:02Z
Зарплати вчителів в Україні зміняться: як тепер збільшаться доплати та премії
GlavRed
2025-09-13T10:54:54Z
Доходи рашистів від експорту нафти за місяць скоротилися майже на мільярд доларів
Известия Киев
2025-09-13T10:36:55Z
Ціни на аграрну продукцію у ЄС продовжують зростати
AgroPortal
2025-09-13T10:30:49Z
Автобусний виробник VDL подвоїв оборот, але залишається збитковим
AutoCentre
2025-09-13T10:13:28Z
Кабмін оновив правила для грального бізнесу
Украина Криминальная
2025-09-13T10:12:04Z
Путін уже атакував НАТО: чому настав час для Альянсу збивати російські дрони над Україною
24tv
2025-09-13T11:03:51Z
В ЄС розглядають новий спосіб перерахувати заморожені російські активи Україні - Politico
УкраинФорм
2025-09-13T11:03:42Z
ЗМІ: Брюссель має намір рекомендувати посилити візові правила для росіян
Европейская правда
2025-09-13T11:00:01Z
Вбивство Чарлі Кірка: губернатор штату назавав дату оголошення звинувачень підозрюваному
ГЛАВКОМ NET
2025-09-13T10:57:48Z
Каллас: сама дискусія про територіальні поступки України є пасткою Росії
Европейская правда
2025-09-13T10:54:15Z
Путін "підставив" Лукашенка на тлі угоди Мінська і Трампа: названа причина
GlavRed
2025-09-13T10:51:03Z
СБУ вразила два танкери "тіньового флоту" під час атаки на російський Приморськ
Комсомольская правда
2025-09-13T10:45:50Z
У Міноборони обговорили з делегацією ЄС посилення санкцій проти Росії та фінансування українського ОПК
УкраинФорм
2025-09-13T10:45:13Z
НАТО про Східний вартовий: ППО України не інтегруватиметься з системою Альянсу
360ua.news
2025-09-13T10:45:06Z
У Конго загинули десятки студентів у човнових аваріях
360ua.news
2025-09-13T10:12:00Z
У Яготині жінка потрапила під потяг
УкраинФорм
2025-09-13T09:51:36Z
В Україні ліквідовано ще шість нових схем ухилення від мобілізації
Известия Киев
2025-09-13T09:30:48Z
Роутери на півмільйона: закарпатець втратив техніку, яку намагався ввезти без декларування
InternetUA
2025-09-13T09:28:47Z
Шестеро в'язнів могли втекти, коли наглядач знепритомнів: далі сталося непередбачуване
Фокус
2025-09-13T08:45:27Z
У Сумах пролунав вибух
24tv
2025-09-13T08:33:39Z
37-річного одесита засуджено за вбивство товариша, пограбування ломбарду та крадіжку велосипеда
Украина Криминальная
2025-09-13T07:51:53Z
На Харківщині за добу внаслідок ударів РФ постраждали шестеро людей
УкраинФорм
2025-09-13T07:36:10Z
Лікар 30 років зберігав тіла подружньої пари у морозильній камері
TSN
2025-09-13T07:36:01Z
Результати НМТ-2025: який предмет найгірше склали абітурієнти
Фокус
2025-09-13T11:06:43Z
Ексдружина Розового "злила" його інтимні фото зі зрадами й викрила брехню: "Хотіла затоптати ногами"
TSN
2025-09-13T11:06:22Z
Коли будемо відзначати Великдень у 2026 році: дата за новим церковним календарем
24tv
2025-09-13T11:03:12Z
Британський збройовий гігант допоможе Польщі у виробництві важких артилерійських снарядів
InternetUA
2025-09-13T11:00:56Z
"Коти такі коти": наглядачка не повірила, що зробила тигриця з картонною коробкою
Фокус
2025-09-13T11:00:39Z
Олег Покальчук пояснив, чому ІПСО приживаються у суспільстві: «Це питання грошей, часу і технологій»
Политека
2025-09-13T10:57:43Z
На Київщині працює ППО
УкраинФорм
2025-09-13T10:36:57Z
Можна відсудити гроші за образи: українцям назвали "цінник" на лайку
Знай
2025-09-13T10:30:44Z
Гуманітарна допомога для пенсіонерів у Миколаївській області: хто може розраховувати на ремонт житла, всі подробиці
Политека
2025-09-13T10:30:10Z
Розкрито всю правду про «Мівіну»: що додають у вермішель і навіщо
GlavRed
2025-09-13T11:00:35Z
Ковід знову поруч: симптоми, щеплення та небезпечні поради, яких слід уникати
ZN UA
2025-09-13T10:03:32Z
Чому сни стають яскравішими після відмови від кави – пояснення вчених
24tv
2025-09-13T09:48:39Z
Сердечникам і гіпертонікам варто бути обережними: Землю накриває магнітна буря
GlavRed
2025-09-13T09:27:40Z
Ідеальний варіант сніданку, обіду, чи вечері: рецепт корисного хачапурі
GlavRed
2025-09-13T09:12:49Z
Від безкоштовних ліків до пільг на транспорт: що передбачено для людей з інвалідністю
24tv
2025-09-13T09:06:47Z
5 звичок данських жінок, які старіють найповільніше в Європі: що можна повторити
24tv
2025-09-13T08:27:13Z
Вихід у космос активує в ДНК астронавтів "темний геном": клітини потрапляють у "спіраль смерті"
Фокус
2025-09-13T07:12:35Z
Гуманітарна допомога для пенсіонерів в Одеській області: яке покращення чекає українців
Политека
2025-09-13T07:00:54Z
Четверта та п’ята серії знижують продажі Megan, але Renault готує щось нове
Топ Жир
2025-09-13T10:51:46Z
У Німеччині створили оригінальний гібрид електроскутера та авто за 10 750 євро
Фокус
2025-09-13T10:15:29Z
У МВС пояснили, кому з водіїв відмовлять у особливих номерах
Хвиля
2025-09-13T08:33:11Z
Австралійські автопоїзди почали оснащуватися телематичною системою Scania Zone
AutoCentre
2025-09-13T08:15:38Z
Новітній лімітований спорткар Toyota за $70 000 розбили після покупки
Фокус
2025-09-13T07:45:57Z
Honda представила свій перший легковий міні-електромобіль
УкраинФорм
2025-09-13T03:15:08Z
Чарівний аналог Diablo: Lamborghini у найчистішому вираженні
Топ Жир
2025-09-13T01:06:07Z
Lexus LFR засічений у різних варіантах: базовий, потужний та спортивний
Топ Жир
2025-09-13T00:21:05Z
Цей прототип Porsche 911 Slantnose може стати найбільшою несподіванкою бренду за останні роки
Топ Жир
2025-09-12T23:36:31Z
Київ і низку областей охопила повітряна тривога: що відомо
TSN
2025-09-13T11:06:27Z
Сили спецоперацій підсумували кількість уражених влітку російських об'єктів
УкраинФорм
2025-09-13T10:57:42Z
Влада розповіла про ситуацію в Куп’янську: чи справді туди зайшли росіяни
24tv
2025-09-13T10:57:00Z
Росіяни вдарили по Костянтинівці - загинули троє людей, шестеро поранених
Комсомольская правда
2025-09-13T10:54:42Z
Чи проникли росіяни до Куп'янська: Генштаб повідомив, що насправді відбувається в місті
TSN
2025-09-13T10:51:50Z
На околицях Куп’янська точаться бої: у МВА повідомили, чи є росіяни у місті
TSN
2025-09-13T10:51:31Z
Росіяни обстріляли з артилерії Херсон, постраждали дві жінки
УкраинФорм
2025-09-13T10:36:19Z
Донецька область – пріоритет: окупанти намагаються активізувати наступ, ЗСУ дають відсіч
ГЛАВКОМ NET
2025-09-13T10:21:05Z
Коридор затемнень 7-21 вересня 2025 року: кому зі знаків Зодіаку дуже пощастить
Фокус
2025-09-13T10:12:29Z
Кольори фарб на кухні, яких треба уникати: вони здатні все зіпсувати
24tv
2025-09-13T11:03:14Z
Знайти житло тепер ще складніше: туристи у Греції стикаються з новими заборонами
24tv
2025-09-13T10:54:15Z
Саме те, що потрібно на вихідні: торт "Пломбір" – без духовки та турбот
24tv
2025-09-13T09:36:10Z
Як правильно обрізати виноград, щоб він родив: проста схема для початківців
GlavRed
2025-09-13T09:27:47Z
Гороскоп Таро на завтра 14 вересня: Ракам - вірити в себе, Рибам - випробування
GlavRed
2025-09-13T09:27:10Z
Найдовший у світі політ: куди запустять авіарейс тривалістю аж 29 годин
24tv
2025-09-13T09:03:59Z
Як правильно заморозити помідори: найкращі варіанти, щоб насолоджуватися свіжими томатами взимку
TSN
2025-09-13T08:36:05Z
Молокія випустила йогурт із високим вмістом білка
AgroPortal
2025-09-13T08:30:29Z
Як обрізати грушу, щоб плоди були великими та смачними: покрокове керівництво
GlavRed
2025-09-13T08:27:15Z
Позаземне життя у Сонячній системі: вчені визначили місця його існування
ZN UA
2025-09-13T11:09:36Z
Електрони графену порушують фундаментальний закон фізики
24tv
2025-09-13T11:03:59Z
Учені розробили чип, який передає дані в 10 тисяч разів швидше, ніж 5G
InternetUA
2025-09-13T11:03:19Z
Дивний день в xAI: стартап Маска звільнив 500 людей за раз і одразу почав шукати нових
24tv
2025-09-13T10:42:04Z
Mortal Kombat: Legacy Kollection отримала дату виходу і новий трейлер
24tv
2025-09-13T10:27:35Z
Кістки та зуби деяких видр стали фіолетовими: хто винен у цьому феномені
Фокус
2025-09-13T10:21:21Z
Магнітні аномалії: місця на Землі, де компаси не працюють
ZN UA
2025-09-13T10:12:55Z
Енергія про запас: які пристрої точно треба підготувати до зими, якщо не буде світла
Комсомольская правда
2025-09-13T10:06:23Z
Розкриті технічні характеристики іспанського підводного ударного дрона S-WISE
InternetUA
2025-09-13T10:03:14Z
Експрезидент європейського клубу вступив у ЗСУ: його судять на Батьківщині
24tv
2025-09-13T11:09:34Z
Болонья хоче продовжити контракт з лідером команди
Football.ua
2025-09-13T10:57:45Z
Манчестер Сіті готує запит на трансфер Думфріса
Football.ua
2025-09-13T10:51:32Z
Зінченко: В Ноттінгем Форест я хочу впливати як на полі, так і за його межами
Football.ua
2025-09-13T10:27:31Z
Ювентус — Інтер: прогноз букмекерів на матч Серії А
Football.ua
2025-09-13T10:24:53Z
Іспанська тенісистка Бадоса перед грою з Україною: Важливо діяти як команда
УкраинФорм
2025-09-13T10:06:17Z
Тудор – про "Derby d'Italia": Це всього лише третій тур чемпіонату
Football.ua
2025-09-13T09:57:58Z
"Слава Україні": одіозний Макгрегор прокоментував вбивство 23-річної українки у США
24tv
2025-09-13T09:57:17Z
Українець Євген Балабан наступний баскетбольний сезон проведе у Польщі
УкраинФорм
2025-09-13T09:39:10Z