MY.UAНовини
Зберегти та розвинути антикорупційну систему
Зберегти та розвинути антикорупційну систему

Зберегти та розвинути антикорупційну систему

Сьогодні вкрай складно міркувати про майбутнє не у контексті війни. Перемога над ворогом – наш єдиний пріоритет. І я вірю в Збройні Сили України та волю нашого народу до перемоги і справедливості. А відтак подумки розширюю рамки очікуваного майбутнього за межі безпосередньо військових дій. Кожен наближає цю перемогу будучи дієвим та ефективним на своєму місці. Тоді перемога включає економіку і її відродження на абсолютно нових модерних засадах, освіту та культуру, що врешті позбуваються імперських і колоніальних рудиментів, міжнародну політику, в якій Україна відтепер по праву відіграватиме важливішу роль і багато-багато інших важливих речей. В тому числі й деяких неприємних фактів, які все ще залишаються нашим не до кінця невиконаним домашнім завданням. Ці завдання частково лежать у сфері законодавства, частково у сфері інституційної спроможності певних державних органів, а частково закорінені у давній проблемі суспільства – корупції.

Будь ласка, читайте текст після реклами

Україна потерпала від тотальної корупції десятиріччями. Кожен українець пам’ятає неприємні зустрічі з її різноманітними проявами: у судах, установах, державних органах. Корупція завжди неодмінно фігурувала серед найголовніших проблем України, на які вказували українці у соцопитуваннях. 

Так, протягом президентства Януковича ситуація з корупцією у вищих ешелонах влади досягла піку. Але й через рік після Революції гідності Україна залишалася найбільш корумпованою країною Європи: за результатами вимірювання глобального Індексу сприйняття корупції 2014-го країна посіла 142 місце зі 175. Тож і досі, після багатьох років роботи суспільства та двох революцій, українці вказують: корумпованість політичної системи залишається ключовим викликом, що стоїть перед Україною. Напередодні 2022 року 50% респондентів вважали корупцію головною проблемою країни.

Будь ласка, читайте текст після реклами

Однак не можна заперечувати, що Україна все ж таки почала ламати цей тренд і виходити на формування серйозної антикорупційної системи. Жалюгідний стан інституцій, які мали боротися з корупцією, був очевидний не лише для громадянського суспільства, а й для наших партнерів. За їхньої підтримки нам зрештою вдалося зрушити з мертвої точки процес створення дієвих антикорупційних органів, які б обмежували свавілля політичних гравців, держслужбовців та недоброчесних представників бізнесу. Втім, попри ці зусилля та потужний запит від суспільства ця робота зустрічала суттєвий спротив. Хоч і з новими обличчями, стара корумпована система дуже часто чинила опір, бо ж і досі мала вплив і ресурси.

Після низки спроб знайти дієві рішення для боротьби з корупцією, в Україні нарешті було ухвалено єдине правильне рішення: створити нові автономні органи поза системою існуючих правоохоронних структур, основною функцією яких стала б боротьба з корупційними злочинами. Так сформувалася структура спеціалізованих антикорупційних органів. Це Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) як спеціалізований орган досудового розслідування; САП – Спеціалізована антикорупційна прокуратура як спеціалізований орган прокуратури; та ВАКС – Вищий антикорупційний суд – як спеціалізований судовий орган.

Система не одразу запрацювала на повну. Процес стартував із запуском НАБУ на початку 2015 року. Невдовзі було утворено САП, який став автономною частиною Офісу Генпрокурора. Останнім у черзі таких інституцій – у 2019 році – став ВАКС, який розглядає справи за поданням Національного антикорупційного бюро.

Отже, перший з цих органів, НАБУ, існує вже майже 8 років. Це значний проміжок часу, який дозволяє підбивати певні підсумки про ефективність роботи Бюро.

Будь ласка, читайте текст після реклами

Обсяги роботи антикорупційної системи зростають щороку після запуску НАБУ. Так, у 2017 році до суду було скеровано 107 обвинувальних актів та щодо 19 осіб обвинувальний вирок набрав законної сили. У 2018 році таких справ було 176, а засудили за ними 28 осіб. У 2019 році вже 245 справ опинилися в суді і щодо 38 осіб було винесено обвинувальний вирок. У 2020 році НАБУ передало до суду 300 справ та щодо 50 осіб обвинувальний вирок набрав законної сили.

Іншим, більш красномовним показником є обсяги відшкодованих збитків у результаті роботи НАБУ: у 2017 році вони становили 253,3 млн грн, через рік – 452,4 млн , у 2019 році – 601,6 млн, у 2020 році – 1 млрд 688,5 млн грн.

Упродовж перших двох місяців 2022 року «на гарячому» викрили народного депутата України, депутата Київради, посадовців Офісу генпрокурора. До суду скерували справи щодо заволодіння 131 млн грн посадовцями Одеської мерії, а також щодо завдання збитків «Укрзалізниці» на суму 93 млн грн.

Повномасштабна війна не стала перешкодою для роботи Бюро. Згідно з даними НАБУ, після 24 лютого жодне кримінальне провадження не було втрачене. НАБУ продовжило боротьбу з топкорупцією, і вже після початку вторгнення викрило махінації з ПЛР-тестами на «Укрзалізниці» та закупівлею автоматів для переробки вторсировини, розслідували заволодіння 4,7 млрд грн ПАТ «Реал Банк», корупційні схеми на таких держпідприємствах як «Укртелефільм» та «Держінформ’юст». Економічний ефект від діяльності НАБУ і САП у першому півріччі 2022 року дорівнює 1,5 млрд грн, а сума відшкодувань за весь період склала 4,55 млрд грн.

Нещодавно Бюро опублікувало звіт із результатами роботи під керівництвом Артема Ситника. Вказано, що за 7 років НАБУ притягнуло до кримінальної відповідальності 1 082 осіб, серед яких: 23 нардепи (чинних та колишніх), 13 керівників центральних органів виконавчої влади, 68 суддів, 113 керівників держпідприємств, 6 міністрів та їх заступників. До суду за цей час скерували 368 обвинувальних актів щодо 694 осіб. 73 вироки суду стосовно 89 осіб набрали законної сили, із них 18 вироків щодо 22 осіб із реальним ув'язненням.

Будь ласка, читайте текст після реклами

Подібна робота не завжди є помітною для українців, але вона отримує визнання серед експертів та сприяє зближенню з партнерськими країнами та організаціями. Діяльність САП і НАБУ вивела боротьбу з корупцією в Україні на принципово новий рівень.

За словами голови Робочої групи ОЕСР з питань хабарництва в міжнародних ділових операціях і члена Конкурсної комісії НАБУ Драго Коса, Бюро не має рівних серед українських інституцій за якістю та ефективністю. «Немає жодної установи в Україні чи, якщо вже на те пішло, у Європі, яка б могла краще, ніж НАБУ, впоратися з викликами, які стоять попереду: розслідування звинувачень у корупції, неналежному управлінні та розкраданні державних коштів», – зазначав Кос.

Визначний британський філософ Джон Стюарт Мілль стверджував: «Поганим людям нічого більше й не треба для досягнення своїх цілей, аби лише добрі люди дивилися і нічого не робили». Я точно не хотів, не хочу і не планую бути такою хорошою людиною-спостерігачем. Я маю моральну відповідальність, теоретичне знання і практичне підґрунтя бути не пасивним глядачем, а активним учасником боротьби, яка має бути справою номер один на внутрішньому українському фронті – боротьбі з корупцією.

Всі ці роки я був не лише небайдужим спостерігачем за процесом створення ефективної системи боротьби з корупцією. На різних посадах і в різний час я мав честь брати участь у багатьох проектах антикорупційного спрямування.

У 2015–2016 роках разом із командою Михайла Саакашвілі ми працювали над реформою Одеської митниці, де існувала дуже серйозна корупція. Митники фактично були ляльками у руках корумпованих правоохоронців та кланів контрабандистів. Саме тому ми почали реалізовувати проєкт «Відкритий митний простір», метою якого було усунення посередників у всіх процесах митного оформлення. Цей проєкт передбачав також оновлення кадрів митниці. Окрім цього, було прийнято важливе рішення, яке дуже налаштувало проти нас систему: не допускати безпідставного зупинення вантажів,  в тому числі за зверненнями (так званими «орієнтуваннями») правоохоронців, які часто використовувались як інструмент для тиску на бізнес.

Схожого напрямку роботи я притримуюсь і на посаді голови ДІАМ – Державної інспекції архітектури та містобудування України. Організація була утворена, щоби замінити сумнозвісну Державну архітектурно-будівельну інспекцію, яку справедливо вважали одним з найбільш корумпованих державних органів.

Створення інспекції дало змогу встановити нові принципи роботи. Із самого початку переді мною постало завдання сформувати 30% штату новоутвореної установи. Домогтися того, щоби цей процес був максимально прозорим і відкритим, допоміг спеціальний Меморандум про співпрацю та обмін інформацією, який я підписав з керівником Міністерства розвитку громад та територій Олексієм Чернишовим і директором НАБУ Артемом Ситником. Довгостроковий Меморандум встановив, що НАБУ буде здійснювати перевірки кандидатів на посади в ДІАМ. Цей документ заклав основи того, що до інспекції буде відбуватися добір виключно доброчесних кадрів.

Крім цього, Меморандум націлений на забезпечення прозорості роботи усієї ДІАМ. Про близькість співпраці інспекції та НАБУ свідчить гучна антикорупційна історія, яка розвивається прямо зараз.

Будь ласка, читайте текст після реклами

Через деякий час після запуску ДІАМ до мене звернулася особа, яка представляла інтереси одного зі столичних забудовників. На одному з об’єктів будівництва були не виконані певні важливі роботи, що унеможливлювало прийняття об’єкта в експлуатацію. Але за те, щоби закрити на це очі, він запропонував неправомірну винагороду – 120 тисяч доларів.

Одразу після такої «пропозиції» посприяти у видачі сертифікату про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об’єкта, я звернувся до НАБУ. За моєю заявою розпочалося слідство. 1 лютого ця особа була затримана співробітниками НАБУ прямо у процесі передачі хабаря. Справа вже направлена до Вищого антикорупційного суду. Для усієї галузі архітектурно-будівельного контролю це було знаковою подією позитивних змін, адже це перший випадок тісної співпраці з антикорупційними органами з боку керівництва ДІАМ.

Я пишаюся тим, що долучився до викриття корупції. Будівельному ринку, який тривали час працював за корупційними правилами, було надано потужний сигнал: треба працювати чесно і відкрито.

Сьогодні я – кандидат на посаду директора НАБУ. Наразі ми є свідками початку нового, другого етапу існування Бюро. І вкрай важливо не лише зберегти те, що вдалося досягнути, а й розвивати антикорупційну систему далі.

Роль НАБУ, з огляду на те, що повоєнне відновлення потребуватиме трильйонів гривень, лише зростатиме. Для того, щоб відповідати на нові виклики, знадобляться нестандартні рішення. Саме це, на мою думку, НАБУ зможе дати нова людина, яка прийде з-поза системи, яка не має досвіду роботи у правоохоронних органах. Відсторонений аналіз процесу формування антикорупційних органів дав мені розуміння перспектив розвитку НАБУ.

Працювати є над чим – є кілька ініціатив, які мають бути реалізовані в рамках роботи Бюро. НАБУ і досі має значний потенціал у сфері забезпечення ще більшої незалежності від інших правоохоронних та державних структур.

Так, необхідно реалізувати можливість самостійної «прослушки» НАБУ. Законодавство це дозволяє,  але на практиці така можливість не реалізована. Власна «прослушка» зробить неможливим витік інформації під час здійснення негласних слідчих дій.

Необхідним кроком має бути і збільшення штатної чисельності працівників НАБУ. 700 осіб, які наразі складають граничну чисельність співробітників Бюро, не можуть покрити потреби усіх територіальних управлінь, яких за законодавством сім, але сформовано лише три. Збільшення кількості працівників НАБУ також забезпечить більш тісну комунікацію із викривачами та громадськістю. Це дозволить суттєво наростити присутність цієї інституції у регіонах, не кажучи вже про те, що це дозволить підвищити ефективність роботи і розслідувати більшу кількість злочинів.

У НАБУ також має з’явитися власна експертна служба. Практика звернень за проведенням експертизи до інших структур має один недолік: завжди присутній ризик впливу на експертів під час формування експертизи по кримінальним провадженням. Неупереджений підрахунок майнових збитків має ключове значення для кваліфікації і доведення вчинення злочину.

Впровадження нових технологій у діяльність слідчих підрозділів має продовжуватися – зокрема, у сфері обміну інформацією. Подібна цифровізація суттєво спрощує процедуру розкриття злочинів.

Будь ласка, читайте текст після реклами

Я переконаний у важливості та необхідності ефективної антикорупційної політики та усіма своїми знаннями та вміннями готовий долучатися до цього процесу. Завдання номер один – не втратити наявні здобутки інституції. Завдання номер два – удосконалювати Бюро і всю антикорупційну екосистему навколо. Завдання номер три – одночасно зі збільшенням показників розкриття корупційних злочинів працювати в напрямку їх запобігання.

Читайте також:
  • Підліше, ніж на передовій. Наш другий фронт
  • Корупційна магія може перемогти Україну швидше, ніж будь-який агресор
  • «Як ви можете говорити про те, що зараз в Україні корупція?»
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Станут роскошью: цены на ряд продуктов взлетят минимум вполовину – что подорожает
Знай
2025-07-07T02:12:32Z
Коснется всех, кто имеет свою квартиру или дом: украинцев начали вызывать в налоговую – с чем это связано
Знай
2025-07-07T10:36:17Z
Не только вывезти, но и потратить: какие ограничения на наличные ждут украинцев в ЕС
Хвиля
2025-07-07T03:45:44Z
Казахстан усложнил транзит российских грузов
Корреспондент
2025-07-14T17:18:49Z
Если не подать заявление, Пенсионный фонд имеет право приостановить выплаты, - Екатерина Котенкова о постановлении №299
Знай
2025-07-15T14:49:56Z
Лимит на наличные: сколько денег можно иметь при пересечении границы
Фокус
2025-07-15T14:01:37Z
В Украине хотят изменить порядок индексации пенсии: что будет отменено
Comments UA
2025-07-07T14:09:20Z
Некоторым возместят всю сумму: ряд украинцев могут получить скидку на коммуналку
Знай
2025-07-06T18:00:59Z
В РФ заявили о нейтрализации 120 дронов, в аэропортах возник коллапс
Корреспондент
2025-07-06T08:30:14Z
Врач назвала среднюю продолжительность жизни мужчин в Украине: статистика впечатляет
TSN
2025-07-14T22:15:17Z
Этим людям может навредить черника: кому ее следует избегать
Comments UA
2025-07-07T14:21:28Z
Кровотечение во время секса: когда это норма, а когда следует бежать к врачу
Знай
2025-07-04T20:51:38Z
Как поливать огурцы в жару и чем подкормить: советы опытных садовников
TSN
2025-07-07T09:48:17Z
Сырые или вареные: какие яйца действительно полезны для здоровья
Знай
2025-07-15T14:52:39Z
Какая пища богата клетчаткой, если не любите фасоль: шесть лучших продуктов
Gazeta UA
2025-07-15T14:49:51Z
Что будет с организмом, если на месяц отказаться от молочных продуктов
Comments UA
2025-07-07T13:06:51Z
В Британии циркулирует новый штамм COVID-19 с необычным симптомом
ZN UA
2025-07-07T06:46:55Z
Как вывести жирное пятно - простые и действенные способы
Gazeta UA
2025-07-13T20:22:13Z
Лавров унизил Трампа после его угроз Путину
Comments UA
2025-07-15T15:13:21Z
Война тут же прекратится: Москва выдвинула абсурдные условия "мира"
Comments UA
2025-07-07T11:57:54Z
Грязная политика на крови: в Киеве разворачивается внутренний фронт
Comments UA
2025-07-07T10:18:52Z
На выборах Украину ждут три варианта, а настоящая война начнется через пять лет – интервью с Аркадием Бабченко
Telegraf
2025-07-08T05:03:41Z
Премьер Финляндии подтвердил задержание экс-"вагнеровца", который просил убежища
Европейская правда
2025-07-15T15:15:24Z
50-дневный ультиматум и поставка оружия в Украину: у Путина отреагировали на последние заявления Трампа
TSN
2025-07-15T15:10:56Z
"Украину сдали путину": политолог сделал важное заявление о "предательстве" Запада
Знай
2025-07-03T20:30:09Z
Драка между Мединским и Умеровым на переговорах в Стамбуле: спикер МИД объяснил ситуацию
Comments UA
2025-07-06T09:51:18Z
Шмыгаль подал в отставку
ZN UA
2025-07-15T15:10:22Z
Россияне нацелились на ключевой город: он уже полностью простреливается беспилотниками
Telegraf
2025-07-07T20:15:59Z
Будет ад: синоптикиня назвала самые жаркие дни в июле
TSN
2025-07-04T09:09:00Z
Оккупанты атаковали Харьков дронами: есть попадания
Хвиля
2025-07-07T06:27:17Z
На линии фронта появились редкие хищники, занесенные в Красную книгу
Gazeta UA
2025-07-07T07:33:40Z
Українським морським коридором вже відправлено понад 80 млн т агропродукції
AgroNews
2025-07-15T15:16:52Z
В Украине вскоре ожидается резкая смена погоды: детали от синоптика
TSN
2025-07-15T15:10:26Z
Лікарі назвали найнебезпечніше морозиво
AgroNews
2025-07-07T16:21:45Z
Приказ Порошенко, разрешивший боевикам Гиркина избежать уничтожения, является госизменой – эксперт
TSN
2025-07-07T17:54:27Z
Синоптики обновили прогноз на среду
Gazeta UA
2025-07-02T05:51:53Z
"Главная ведьма Украины" рассказала, как занималась любовью со священником из Лавры
Фокус
2025-07-15T11:00:40Z
Ведущая Витвицкая объяснила, почему ее муж судья-воин вместо фронта отдыхает в Карпатах
Фокус
2025-07-07T13:15:28Z
Известного украинского певца нагло ограбили в Италии: "Разбили стекло и украли все"
TSN
2025-07-13T16:45:12Z
Хайди Клум очаровала редким кадром со взрослыми сыновьями
Апостроф
2025-07-10T08:15:43Z
Ксения Мишина призналась, как изменились ее отношения с 13-летним сыном: "Странное ощущение"
TSN
2025-07-15T15:09:55Z
Кристина Соловий в купальнике понежилась в бассейне и засветила стройную и подтянутую фигуру
TSN
2025-07-15T15:09:09Z
Ведущая Анна Свиридова жестко высказалась об изменнице Оксане Байрак: "Мне совершенно не больно"
Знай
2025-07-01T18:51:11Z
Умер известный голливудский актер Майкл Мэдсен
Фокус
2025-07-03T20:51:36Z
Тимур Мирошниченко сменил имя приемному сыну: жена ведущего объяснила почему
TSN
2025-07-08T16:24:03Z
Какой церковный праздник 7 июля: что обязательно нужно сделать в этот день
Comments UA
2025-07-07T04:06:35Z
Возможно, вы еврей - проверьте себя: украинские фамилии еврейского происхождения
Telegraf
2025-07-07T07:45:19Z
Стало известно, сколько россиян поддерживают войну и сколько хотят ударить ядеркой по Украине
Comments UA
2025-07-04T06:54:18Z
6 июля: какой сегодня церковный праздник и что можно и нельзя делать в этот день
Comments UA
2025-07-06T04:03:59Z
Вступительная кампания 2025: 5 основных изменений, которые стоит знать каждому
TSN
2025-07-15T15:09:27Z
Маленький тюлень звал маму - вместо нее пришли люди: трогательная история спасения в Германии
TSN
2025-07-15T15:09:17Z
Крупнейший порт Европы готовится к войне с Россией — что известно
TSN
2025-07-08T21:27:03Z
Производит истребители МиГ-29 и МиГ-31: Силы обороны атаковали завод в Подмосковье
Фокус
2025-07-11T11:43:06Z
Первые дальнобойные ракеты, профинансированные Германией, поступят в ВСУ в конце июля
Апостроф
2025-07-12T12:34:52Z
Жесткая двойная атака РФ по Харькову: власти заявили о страшных разрушениях, есть пострадавшие
Comments UA
2025-07-07T08:48:21Z
Автобус с детьми слетел в кювет и перевернулся во Львовской области: что с пострадавшими
Telegraf
2025-07-09T20:18:18Z
Ушла из дома и не вернулась: в Днепре обнаружили мертвой девочку
TSN
2025-07-06T11:42:57Z
Россия ударила по зданию ТЦК в Полтаве: есть погибшие и раненые
Telegraf
2025-07-03T12:54:38Z
Украину охватила воздушная тревога: взлетел истребитель МиГ-31
TSN
2025-07-15T15:10:34Z
В Кривом Роге школьница жестоко избила ровесницу - подружки снимали на ВИДЕО
Новости Украины
2025-07-15T15:00:47Z
Шесть "Гераней" по Харькову: количество пострадавших постоянно растет
Gazeta UA
2025-07-07T10:36:30Z
Взрыв под Житомиром, "разнесший" пол-села: полиция назвала причину и указала на виновников
TSN
2025-07-07T13:48:55Z
В Германии мужчина открыл стрельбу из окна: ранен украинец
TSN
2025-07-05T17:27:35Z
Как распознать китайскую гречку: три простых признака
Gazeta UA
2025-07-06T09:57:33Z
Нереальная вкуснота за 15 минут: приготовьте персиковые слойки с медом и мороженым
Telegraf
2025-07-12T09:15:40Z
Пять дел, которые нужно сделать на выходных, чтобы лишить дома беспорядок на всю неделю
Знай
2025-07-07T15:51:07Z
Сливочное масло – где можно использовать, кроме кухни
Gazeta UA
2025-07-06T08:30:27Z
Почему опытные хозяйки обязательно добавляют сливки в фарш для котлет: кулинарный секрет
TSN
2025-07-15T15:10:24Z
Гусеница на капусте: чем обработать, как уберечь урожай
TSN
2025-07-15T15:09:54Z
Как убрать неприятный запах из обуви в домашних условиях: понадобится одно копеечное средство
TSN
2025-07-07T12:36:12Z
Гороскоп на неделю 7-13 июля для всех знаков Зодика: недобитые бывшие Овнов, момент истины Стрельцов и удар для Раков
Знай
2025-07-07T01:30:18Z
День ангела 7 июля: кого и как поздравлять с именинами
TSN
2025-07-06T21:21:17Z
Горы, любовь и роскошь: Милевский поделился фото с отдыха с Тамилой
Gazeta UA
2025-07-07T19:24:50Z
Свитолина рассказала, как поддержка мужа помогает ей на корте
Корреспондент
2025-07-04T10:57:17Z
Российской фигуристке отказали в переходе в сборную Азербайджана
ZN UA
2025-07-15T12:22:09Z
"Немного подавлен": Дюбуа разочаровался перед боем с Усиком
Фокус
2025-07-15T12:10:24Z
Реванш Усик - Дюбуа: стало известно количество проданных билетов
Корреспондент
2025-07-15T11:36:41Z
Слышал "Шахеды" по WhatsApp: Усик рассказал, что переживает его семья в Украине
Фокус
2025-07-15T11:21:53Z
Даниэль - в огне: Спарринг-партнер Усика дал прогноз на реванш с Дюбуа
Корреспондент
2025-07-15T09:57:18Z
Уэмбли ждет звезд: названы приглашенные гости на бой Усик - Дюбуа
Корреспондент
2025-07-15T09:45:25Z
Брентфорд Ярмолюка усилился звездным игроком
Корреспондент
2025-07-15T09:30:29Z
Ужас Илона Маска сбывается: Tesla сброшена с трона
Comments UA
2025-07-06T14:27:06Z
Stellantis возрождает спортивное подразделение SRT
Корреспондент
2025-07-04T18:54:45Z
Toyota RAV4 стала самым популярным автомобилем в мире
Корреспондент
2025-07-01T17:09:59Z
За это дело водителей могут оштрафовать: что нельзя перевозить в авто
Знай
2025-07-15T13:52:11Z
Жара наступает: как спасти свой автомобиль от перегрева
Comments UA
2025-07-15T13:39:48Z
"Проснулся и увидел это": парень одолжил машину у брата и это плохо кончилось
Фокус
2025-07-15T10:06:58Z
Volvo заявила о списании $1,2 млрд из-за пошлин США и задержек EX90
Лига
2025-07-15T09:57:56Z
Владельцам мопедов на заметку: важная информация от Главного сервисного центра МВД
Знай
2025-07-15T07:51:54Z
Избавился от машины через сервис выкупа авто и не пожалел
VGorode
2025-07-15T06:48:32Z
Случаи, в которых никогда не следует использовать удлинители: советы электриков
Знай
2025-07-02T03:51:41Z
Звук умирающего в Альпах ледника может заставить плакать кого угодно
Фокус
2025-07-09T12:09:04Z
Илон Маск оскандалился из-за размышлений своего чат-бота
Апостроф
2025-07-09T07:52:36Z
Кернес, Терехов и Чикатило: украинка стала звездой сети благодаря необычным тату
Telegraf
2025-07-07T08:57:18Z
John Wick Hex скоро нельзя будет купить в цифровых магазинах — тактический боевик снимут с продажи 17 июля
GameMag
2025-07-15T15:01:58Z
Великі мережі супермаркетів в Україні ухиляються від податків
AgroNews
2025-07-15T14:16:41Z
На Google Maps нашли гигантский череп: он смотрит из воды у берегов канадского острова
Фокус
2025-07-07T07:51:42Z
Астронавтка NASA показала фото "вторжения" малоизвестного объекта в атмосферу Земли
Comments UA
2025-07-06T05:21:50Z
4 приема, которые помогут улучшить чтение на любом смартфоне Android
Фокус
2025-07-07T16:15:38Z