MY.UAНовини
Українців розбирають на органи, накачують зараженою кров’ю і наркотиками. Ключові медичні фейки Кремля
Українців розбирають на органи, накачують зараженою кров’ю і наркотиками. Ключові медичні фейки Кремля

Українців розбирають на органи, накачують зараженою кров’ю і наркотиками. Ключові медичні фейки Кремля

Історії про біолабораторії США в Україні, де виводять бойових гусаків, комарів і смертельні віруси, – не межа фантазії російських пропагандистів. За даними експертів організації VoxCheck, пропагандисти включилися у медичну тему і всіляко її використовують у своїх цілях. А цілі, за словами очільниці фактчекінгової організації Світлани Сліпченко, – завдавати шкоди ментальному здоров’ю і спотворювати процес прийняття рішень щодо здоров’я.

Будь ласка, читайте текст після реклами

Ворожі пропагандисти осідлали три теми – чорна трансплантологія, легалізація канабісу в Україні та донорство крові, й усіляко намагаються запудрити мізки українцям.

Українців розбирають на органи

Російські пропагандистські люблять розповідати, що в Україні під час війни процвітає чорна трансплантологія: буцімто територіями, які Україна деокупувала, курсують автівки із людьми, які відловлюють цивільних мешканців і вирізають у кого серце, у кого – нирки. Мета цього фейку – залякування жителів окупованих територій. «Показати, що жити з Росією краще, а із поверненням до України на людей чекає щось страшне», – пояснює Світлана Сліпченко.

Будь ласка, читайте текст після реклами

Також російські пабліки розганяють історії про те, що у країнах ЄС українських біженців «розбирають на органи». Зокрема розповідають про українця, який потрапив у польську лікарню, де медперсонал вирізав у нього ледь не усе. Тлом для створення цього фейку стала реальна ситуація, коли у польській лікарні, після перебування у комі, помер чоловік з українським громадянством. От тільки його родина офіційно підписала дозвіл на посмертне донорство. «Цей фейк ми зафіксували у кінці минулого року, він є частиною наративу про те, що, мовляв, Захід хоче лише нашкодити Україні», – коментує Сліпченко.

Генеральний директор Директорату високотехнологічної медичної допомоги та інновацій Міністерства охорони здоров’я України Василь Стрілка зауважує: в Україні немає чорних трансплантологів і в умовах війни чорна трансплантологія неможлива. За словами Стрілки, процес донорства і в Україні, і в інших країнах Європи є максимально прозорим. Він складається з багатьох етапів, кожен з яких унеможливлює таємність і непомітність.

Перший етап: людину, яка очікує донорського органу, записують, і відкритий перелік таких осіб є у Єдиній державній інформаційній системі.

Другий етап: пошук донора. Ним не може стати випадкова людина, на органи не можна розібрати будь-яке тіло.

Будь ласка, читайте текст після реклами

«Наприклад, коли людина після інсульту потрапляє у реанімацію, її намагаються врятувати. Але трапляється, що медицина виявляється безсила і настає момент, коли мозок людини вже помер, а серце іще б’ється»,  – наводить Стрілка приклад потенційної підстави для появи донора.

Експерт нагадує, що в Україні працює презумпція незгоди на посмертне донорство. Це означає, що за замовчуванням не можна з тіла людини після смерті вилучити органи. Для цього необхідно або щоби особа за життя підписала добровільну згоду на це, або таке рішення після смерті людини мають ухвалити її близькі родичі і, знову-таки, підписати відповідний документ.

Важливо: Людина, яка бере участь у констатації смерті головного мозку, не має права брати участь в операціях з трансплантації.

Третій етап: відбір реципієнтів, яким підходять конкретні органи.

«Має збігатися група крові, розміри органів – не можна трансплантувати серце людини, яка важить 40 кг, людині із вагою у 90 кг, це серце просто не зможе прокачати стільки крові. Якщо ж орган підійшов комусь, про це повідомляють центр трансплантації, а той – реципієнта, який має туди прибути у призначений час», – веде далі експерт.

Четвертий етап: трансплантація. «До операції залучено дуже багато людей. Адже з моменту вилучення органу до моменту трансплантації має минути не більше двох годин, аби орган лишався придатним. Зараз трансплантація на території України ускладнилась закриттям повітряного простору, тому географічний діапазон пошуку донорів дуже звузився. До того ж, до цього процесу залучені десятки людей, його неможливо провести утаємничено» ,– додає Стрілка.

Будь ласка, читайте текст після реклами

Важливим також є те, що в Україні дуже мало хірургів, які спеціалізуються саме на трансплантології: наприклад таких кардіохірургів всього вісім. До того ж, в Україні усі операції з трансплантації фінансуються виключно державою, що саме по собі нівелює бажання робити щось десь нелегально.  

«Не буває так, що людині трансплантували орган, який невідомо звідки взявся. Реципієнти, донори, інформація про ограни, а також копія документу-згоди зберігаються у Єдиній базі. Тобто реалізувати чорну трансплантологію нереально, це просто абсурд», – резюмує експерт.

Україну хочуть перетворити на суцільну плантацію конопель

За словами Сліпченко, наратив пропаганди щодо легалізації медичного канабісу такий: «підлий Захід прагне перетворити українців на наркоманів, аби отримати з цього якийсь зиск».

У червні минулого року зареєструвано законопроєкт 7457, що передбачав використання канабісу у медичних та промислових цілях. Медичний канабіс може допомогти:

  • зменшити тривожність;
  • зменшити запалення і зняти біль;
  • контролювати нудоту та блювоту, викликані хіміотерапією;
  • вбивати ракові клітини і сповільнювати ріст пухлин;
  • стимулювати апетит та покращувати набір ваги у людей, хворих на рак та СНІД.

Загалом з конопель виробляється більш ніж 1500 видів продукції. З насіння отримують олію, рослинний протеїн, екстракт, роблять шрот і борошно. Листя та суцвіття конопель, що містять канабіноїди, йдуть на виробництво ліків, косметики, харчових продуктів та напоїв. Зі стовбурів технічних конопель виробляють конопляне волокно.

За словами Кирила Перевощикова, аналітика VoxCheck, у контексті перспективи легалізації в Україні канабісу кремлівська пропаганда розповсюджує три ключові фейки.

Перший – це розповіді про те, що легалізація канабісу зробить з України, так би мовити, другий Афганістан. Буцімто наша країна, внаслідок такого кроку, перетвориться на суцільну плантацію конопель.

«Насправді ж у законопроєкті йдеться лише про легалізацію канабісу у промислових та медичних цілях. До того ж, законопроєкт передбачає суворий нагляд за виробництвом та реалізацією  канабісу», – зауважує Перевощиков.

«Спрацьовує те, що широкий загал не читає текстів законопроєктів, тому домисли і маніпуляції і стають можливими. Пропагандисти зводять усе до простої тези: наркотики – це погано, відтак, не слід очікувати нічого доброго від легалізації канабісу», – уточнює експерт.

Другий фейк – про те, кому вигідно просувати цю реформу. Тут пропагандисти розходяться у свідченнях. Одні розказують про медичну мафію, якусь таємну структуру, що начебто керує всіма медичними реформами в Україні. Інші запевняють, що вигодонабувачами є Європейський союз та західні лобісти. Насправді ж у легалізації медичного канабісу зацікавлені, у першу чергу, люди з онкологічними захворюваннями, СНІДом, а також із тривожними розладами.

Будь ласка, читайте текст після реклами

«Внаслідок війни буде зростати кількість людей із посттравматичним синдромом, а отже, потреба у препаратах на основі медичного канабісу зростатиме», – каже Перевощиков і додає: цей наратив чудово лягає у контекст про начебто несамостійність України і зовнішнє управління.

Третій фейк цікавий своєю суперечливістю. Пропаганда поширює наративи про те, що, з одного боку, легалізація канабісу притаманна країнам Європи, натякаючи на низьку моральну планку європейців; з іншого боку, вона поширює міф про те, що легалізація канабісу характерна для країн третього світу.

«Такі суперечливості можна почути навіть у виступі однієї і тієї ж особи. Для чого це робиться? Щоби заплутати слухача, збити з толку, щоби людина послухала, махнула рукою і сказала: «З якого боку не поглянь – і так, і так погано. Краще не підтримувати цю ініціативу». Ще одна мета – вкласти у голови людей, що це тема складна, краще у неї не вникати і не розбиратися…», – пояснює Світлана Сліпченко.

Терміново здавайте кров (всі, крім татуйованих)

Команда VoxCheck за останні кілька місяців неодноразово стикалася із російськими фейками щодо донорства крові: і з загальнонаціональними, і з регіональними. Наприклад, про те, що НАТО начебто передало заражену кров для українських бійців.

За словами Світлани Сліпченко, у соцмережах, розсилках у месенджерах після масштабних російських обстрілів з’являються повідомлення про те, що у якомусь місті у якійсь конкретній лікарні величезна потреба у крові і туди треба всім терміново бігти і здавати.

«Насправді такі повідомлення формують панічні настрої, розхитують внутрішню ситуацію в Україні, зривають роботу центрів крові і навіть налаштовують людей, яким відмовили у заборі крові, проти донорства», — додає вона.

Директорка Вінницького обласного центру служби крові Оксана Балах наголошує: треба розуміти, що в Україні чудово розвинена мережа центрів крові. «Кожен регіон має свій Центр крові, який працює за певними стандартами. Коли донор здає кров, ми виготовляємо з неї певні компоненти – на замовлення певних лікувальних закладів. Варто пам’ятати, що у кожного такого центру є свій відповідний ресурс: кадровий, обладнання, витратних матеріалів. Отже, за день Центр може  прийняти лише певну кількість людей. Коли у нас забагато донорів, ми не можемо переробити велику кількість крові, бо і обладнання потребує відпочинку, і люди», – каже вона.

За словами Балах, лікарі Центрів намагаються правильно вибудовувати комунікацію і просять донорів прийти в інший день.

«Кров та її компоненти мають певний термін зберігання, і він, на жаль, дуже нетривалий, і ми повинні регулярно поповнювати запас. Відтак, у кожного Центру є свої сторінки у соцмережах, де вказані контакти, тому слід перед тим, як іти здавати кров, зателефонувати і запитати», – радить Балах.

Щодо донорства, за словами Сліпченко, слід також пам’ятати: існує чимало міфів щодо критеріїв, за якими людина підходить чи ні. Приміром, поширений міф щодо того, що люди з татуюваннями не можуть бути донорами.

Будь ласка, читайте текст після реклами

«Це неправда, вже через пів року після нанесення тату людина може бути донором», – запевняє лікарка.

Балах також порадила усі питання щодо можливості бути донором обговорювати із лікарями, фахівцями у тих же Центрах крові.

Наталія Сокирчук, «Главком»

Читайте також:

  • Кремль обирає Telegram. Чи варто довіряти вашим улюбленим каналам?
  • Кінець Єдиного марафону і заборона Telegram. Чого чекає медіаринок у 2023 році
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
На фронті від початку доби - 88 боєзіткнень, ворог активізувався на Времівському напрямку
УкраинФорм
2024-11-20T17:38:56Z
ТЦК прийде додому: ухилянтам пригрозили, сховатися від мобілізації не вийде
Знай
2024-11-20T17:36:49Z
У зоні активних бойових дій на Донеччині залишаються ще 442 дитини
УкраинФорм
2024-11-20T17:30:29Z
ЗСУ "на характері" відвоювали позиції: воїни 28 ОМБр провели операцію під Торецьком
GlavRed
2024-11-20T17:27:49Z
Погода в Одесі 21 листопада приготувала неприємний "сюрприз": синоптики засмутили прогнозом
Политека
2024-11-20T17:27:47Z
Приціл на Крим: які об'єкти ЗСУ можуть атакувати ракетами США - Братчук
GlavRed
2024-11-20T17:27:12Z
Під час сьогоднішніх ворожих обстрілів Харківщини постраждали дві людини
УкраинФорм
2024-11-20T17:24:38Z
У Маріуполі окупанти відправляють дітей з проукраїнськими поглядами у психлікарні – Нацспротив
ГЛАВКОМ NET
2024-11-20T17:15:22Z
Суд не дозволив забудову біля Музею видатних діячів української культури у Києві
УкраинФорм
2024-11-20T17:12:47Z
МКС розглядає верхівку айсберга: у Гаазі пройшла конференція з розслідувань Україною міжнародних злочинів
УкраинФорм
2024-11-20T17:37:58Z
У списку кандидатів у президенти польської опозиції залишилось два імені
Европейская правда
2024-11-20T17:34:46Z
На Курщині росіяни заявили про атаку ракетами Storm Shadow
ГЛАВКОМ NET
2024-11-20T17:33:55Z
У Путіна готують заморозку вкладів росіян, "на Валдаї" вже схвалили це рішення
GlavRed
2024-11-20T17:33:25Z
СБУ заочно засудило російського актора-путініста Машкова, який закликав до захоплення України
24tv
2024-11-20T17:33:17Z
Російська зброя в Лівані як виклик для Ізраїлю
360ua.news
2024-11-20T17:30:59Z
Тюремний термін із конфіскацією: в СБУ засудили путініста Машкова
GlavRed
2024-11-20T17:27:43Z
Законопроєкт «Про захист персональних даних» потребує правок до другого читання, — опитування
Детектор М
2024-11-20T17:27:43Z
Україна під загрозою ракетного удару, РФ підняла в повітря авіацію
GlavRed
2024-11-20T17:27:29Z
Відкрийте для себе широкий асортимент товарів в PRM
TSN
2024-11-20T17:36:05Z
«Українська правда» оголосила рейтинг 100 лідерів України
Детектор М
2024-11-20T17:33:50Z
Apple оголосила, що Shazam ідентифікував понад 100 мільярдів пісень
Portaltele
2024-11-20T17:18:12Z
Міжнародний студентський кінотелефестиваль «Пролог» оголосив переможців
УкраинФорм
2024-11-20T17:12:28Z
Огляд лукбука сезону весна/літо 2025 від UNDERCOVER
TSN
2024-11-20T17:06:38Z
Зниклу акторку "Пліткарки" раптово знайшли: рідні сумніваються, що це вона
Знай
2024-11-20T16:51:47Z
Режисер Ксенія Бугрімова розповіла про зйомки у фільмі з Еммою Стоун і серіалі з Гері Олдманом
Комсомольская правда
2024-11-20T16:46:48Z
"Перетворюється на Барбі": друзі Крістіни Агілери стурбовані змінами її зовнішності
Фокус
2024-11-20T16:37:33Z
Христина Соловій після заяви про паузу підкорила чуттєвим емоційним дуетом із відомим гуртом
TSN
2024-11-20T16:36:51Z
Як легко прокинутися вранці: названо 5 дієвих порад
24tv
2024-11-20T17:15:30Z
Лікарі розповіли, як вірус COVID-19 проникає глибоко в наші легені
Portaltele
2024-11-20T16:17:30Z
Мінсоцполітики позбавило ФОПів права на компенсацію за реабілітацію дітей з інвалідністю
360ua.news
2024-11-20T16:01:56Z
Як запобігти сезонним захворюванням: експертна думка від лікарів «ОН Клінік»
TSN
2024-11-20T14:21:55Z
На маршрутах екстреної меддопомоги немає автівок старше п'яти років - Ляшко
УкраинФорм
2024-11-20T13:49:25Z
Симптоми невиліковного раку жінки сплутали з менопаузою: "Тепер мені залишилося жити декілька років"
TSN
2024-11-20T13:48:11Z
Навушники AirPods Pro виявлять вади слуху та замінять слуховий апарат: що кажуть дослідники
InternetUA
2024-11-20T13:31:19Z
Лікарі представили новий антибіотик для боротьби зі стійкими до ліків супербактеріями
Portaltele
2024-11-20T13:17:04Z
Домашній майонез, який не зрівняти з магазинним: рецепт нашвидкуруч
24tv
2024-11-20T12:27:29Z
Відключення світла: як діятимуть графіки 21 листопада
ГЛАВКОМ NET
2024-11-20T17:27:40Z
Зима вдарить не лише морозами: обігрівачі та термобілизна різко зросли в ціні
Знай
2024-11-20T17:21:49Z
Знайдено точку, де відбувається найбільша у світі тіньова перевалка нафти
24tv
2024-11-20T17:15:48Z
Укрнафта уклала угоду з компанією Shell та купує 51% компанії
360ua.news
2024-11-20T17:03:00Z
Данія засадить лісом 15% своїх сільгоспугідь
AgroPortal
2024-11-20T17:00:32Z
МВФ підвищив прогноз зростання економіки України
Петр и Мазепа
2024-11-20T16:55:36Z
Хто з пенсіонерів отримає доплату в тисячу гривень до пенсій
24tv
2024-11-20T16:48:09Z
Банківський сектор України збільшив прибутки на 7% - Опендатабот
ZN UA
2024-11-20T16:46:13Z
Здешевшання не варто очікувати: в НБУ назвали продукти, на які зростуть ціни вже найближчим часом
Политека
2024-11-20T16:31:39Z
Костюк і Кіченок претендують на престижні щорічні нагороди від WTA
ГЛАВКОМ NET
2024-11-20T17:27:24Z
Хаві та Маскерано – претенденти на посаду головного тренера Інтер Маямі
Football.ua
2024-11-20T17:18:22Z
Яремчук: Був великий тиск на команду і тренера перед грою, всі це відчували
Football.ua
2024-11-20T17:18:02Z
Тавареш пропустить найближчі кілька матчів Лаціо через травму
Football.ua
2024-11-20T17:00:50Z
Еліна Світоліна показала рідкісний кадр дворічної доньки
Фокус
2024-11-20T16:42:59Z
Збірна України, обігравши Албанію, відсвяткувала ювілей
Football.ua
2024-11-20T16:42:42Z
«Київ Кепіталз» розгромив «Дніпро» й очолив чемпіонат України з хокею
УкраинФорм
2024-11-20T16:42:04Z
Наполі може продати Кварацхелію, якщо не домовиться з ним про продовження контракту
Football.ua
2024-11-20T16:10:31Z
Усик вручив Хижняку обіцяні 100 тисяч доларів за перемогу на Олімпіаді: відео зустрічі чемпіонів
24tv
2024-11-20T16:04:19Z
Озвучено користь дерунів для здоров’я
AgroNews
2024-11-20T17:22:59Z
5400 яєць на рік і жодного м'яса: як модель бореться зі старінням
Фокус
2024-11-20T16:51:40Z
5 рослин, які принесуть удачу та щастя в дім: заведіть їх ще до зими
24tv
2024-11-20T16:48:48Z
Виправдана економія: топ-7 речей, на які варто звернути увагу в секонд-хенді
Фокус
2024-11-20T16:37:37Z
Гороскоп Таро на 21 листопада для всіх знаків Зодіаку: плани можуть змінитися
Политека
2024-11-20T16:33:38Z
Подаруйте старій огорожі нове життя за допомогою стильного підвісного кашпо
24tv
2024-11-20T15:57:33Z
Ідеальні млинці на молоці, які зможе приготувати кожен: треба лише бажання і 15 хвилин
24tv
2024-11-20T15:51:56Z
Тепло у квартирі буде зберігатися довше: вам потрібна лише фольга
24tv
2024-11-20T15:51:55Z
Звідки насправді походить "медовий місяць": несподіване пояснення фольклориста
GlavRed
2024-11-20T15:28:28Z
У "Резерві+" запрацювала функція оформлення відстрочки для ще однієї категорії українців
Хвиля
2024-11-20T17:37:01Z
“Я так кричала”: свідчення очевидців ракетного удару по Дніпру, який забрав 46 життів
TSN
2024-11-20T17:36:56Z
Невиправдані сподівання, – Братчук висловився про демобілізацію під час війни
24tv
2024-11-20T17:33:37Z
Які об’єкти в Росії насамперед можна атакувати ракетами ATACMS
24tv
2024-11-20T17:33:06Z
До програми підтримки військових «Плюси» готові долучитися понад 20 бізнесів - Міноборони
УкраинФорм
2024-11-20T17:33:05Z
Україна переживає справжній культурний прорив, - Поплавський
GlavRed
2024-11-20T17:21:03Z
Перелік вступних іспитів у магістратуру змінять
24tv
2024-11-20T17:18:09Z
Нідерланди передали останні F-16 до Румунії для навчань, зокрема й українців
Европейская правда
2024-11-20T17:13:48Z
Не боявся і робив, що хотів: ведмідь пробрався в кондитерську, щоб наїстись цукерок
Фокус
2024-11-20T17:06:10Z
ЗМІ дізнались нові деталі про китайське судно, що могло пошкодити два кабелі у Балтиці
InternetUA
2024-11-20T17:31:23Z
Росія цинічно вдарила по Одесі 18 листопада: з'ясували ім'я ще одного загиблого правоохоронця
24tv
2024-11-20T17:30:03Z
У Павлограді чоловік розстріляв з автомата продавчиню
TSN
2024-11-20T17:18:58Z
В Одесі попрощалися із загиблими внаслідок російського удару поліцейськими
УкраинФорм
2024-11-20T16:46:30Z
На Волині начальник військкомату за хабарі оновлював дані військовозобов’язаним чоловікам
Украина Криминальная
2024-11-20T16:22:55Z
У Києві в ДТП загинув викладач тактичної медицини зі США Майк Меолі
FaceNews
2024-11-20T16:22:03Z
Точно не метеорит: пілот показав кадри НЛО, який переслідував Боїнг
Фокус
2024-11-20T16:21:21Z
У Франції сталася моторошна аварія на висоті 3000 метрів
360ua.news
2024-11-20T15:56:47Z
У Румунії викрили мережу із підроблення документів, якою користувалися українці
TSN
2024-11-20T15:51:21Z
120 українських пісень у Stalker 2: опубліковано офіційний плейлист саундтреків
Фокус
2024-11-20T17:36:21Z
Українцям пояснили, чому фізичну сім-карту потрібно періодично міняти
InternetUA
2024-11-20T17:22:16Z
Найпотужніший суперкомп’ютер у світі побив абсолютний рекорд з обчислювальних операцій за секунду
InternetUA
2024-11-20T16:42:28Z
Вийшла довгоочікувана гра STALKER 2: Серце Чорнобиля
24tv
2024-11-20T16:37:44Z
Виблискує і сяє: як власноруч зробити зірку на ялинку
24tv
2024-11-20T16:37:42Z
Забезпечить не тільки енергією: вітряна станція отримала незвичайну функцію
Фокус
2024-11-20T16:37:23Z
Сьогодні STALKER 2: Heart of Chornobyl виходить у реліз: що відомо про гру
Фокус
2024-11-20T16:36:16Z
MemeFI: ще одна провальна «тапалка» року?
ITC
2024-11-20T16:31:47Z
Штучний інтелект Google Gemini тепер має «пам’ять» про особливості користувача
ITC
2024-11-20T16:31:41Z
Mercedes-Benz відзначив випуск 70-тисячного автобуса Citaro
AutoCentre
2024-11-20T17:07:45Z
Один із найбільших автовиробників у світі скорочує робочі місця в Європі
ГЛАВКОМ NET
2024-11-20T16:48:27Z
Названі найкращі автомобілі, що не втрачають у ціні при продажі
AutoCentre
2024-11-20T16:45:44Z
Мало втрачають у ціні: названо найліквідніші авто сучасності
Фокус
2024-11-20T16:42:37Z
Дизельні авто втрачають популярність в Україні: -26% за рік, особливо просіли продажі вживаних моеделей
ITC
2024-11-20T16:31:58Z
Хитрий трюк для водіїв: як розморозити лобове скло за допомогою пакета
GlavRed
2024-11-20T16:30:59Z
BMW активно готується до запуску кросовера Neue Klasse iX3
AutoCentre
2024-11-20T16:04:43Z
Ремінь газорозподільного механізму : основа стабільної роботи двигуна
AutoCentre
2024-11-20T16:04:26Z
Маленький ексклюзив: FIAT та Armani випустили лімітований електромобіль
Фокус
2024-11-20T15:45:07Z