MY.UAНовини
Марія Петерсон, Спілка журналістів Фінляндії: «Довіра до медіа приносить їм свободу, а свобода — довіру»
Марія Петерсон, Спілка журналістів Фінляндії: «Довіра до медіа приносить їм свободу, а свобода — довіру»

Марія Петерсон, Спілка журналістів Фінляндії: «Довіра до медіа приносить їм свободу, а свобода — довіру»

Як фінським медіа вдається бути найвільнішими, що захищає країну від російської пропаганди й чому Україна виграє інформаційну війну на Заході, розповідає комунікаційниця профспілки, яка об’єднує 90 % медійників Фінляндії.

Фінляндія — у топп’ятірці світового рейтингу свободи медіа. «П’яте місце збентежило нас, — каже Марія Петерсон, головна комунікаційниця Спілки журналістів Фінляндії. — Ми були у трійці. В нас була велика дискусія про те, як це сталося. Сором! :)» Фінські медіа дотримуються стандартів, майже не зазнають тиску і втручання з боку політиків, а їхня аудиторія їм довіряє. Коли ж права журналістів порушують роботодавці, на допомогу приходить спілка, яка об’єднує 90 % медійників країни. Раз на два роки профспілка проводить переговори з роботодавцями, добиваючись підвищення зарплат і покращення умов праці журналістів. Усе це для українського читача виглядає як утопія, але це реальність, яка стала можливою в тому числі завдяки роботі Спілки журналістів Фінляндії протягом ста років. «Детектор медіа» розпитав Марію Петерсон про історію й завдання спілки, феномен вільних і якісних фінських медіа, а також про відображення нашої війни у фінському медіапросторі.

— Маріє, ваша посада — головна редакторка. Які ваші функції у структурі Спілки журналістів Фінляндії?

— Я керую комунікаціями спілки і є головною редакторкою спілчанської газети Journalisti, яка пише про журналістів, медіа і все, що відбувається у фінському медіапросторі. Journalisti виходить друком десять разів на рік, а сайт працює щодня в режимі онлайн-видання.

— Чим взагалі займається спілка?

— Ми захищаємо права медійних працівників: обстоюємо для них гідні зарплати, умови праці, допомагаємо, якщо вони мають проблеми з роботодавцями, захищаємо в суді, якщо потрібно. Допомагаємо їм усіма доступними нам способами. Крім того, ми маємо особливе завдання: захищати свободу преси і свободу слова у Фінляндії та на міжнародному рівні. Ми співпрацюємо з іноземними й міжнародними журналістськими об’єднаннями, щоби підтримувати наших колег в усьому світі.

Сто років тому, коли ця спілка з’явилася, вона була радше невеликим клубом «джентльменів-журналістів» із кількома десятками членів, які хотіли обговорювати важливі речі. Але за цей час ми багато чого досягли, підтримуючи медійників. Організація стала представляти медійників усієї Фінляндії — фрилансерів, штатних журналістів, підприємців. Люди довіряють нам. Зараз близько 90 % фінських журналістів є членами спілки — це понад чотирнадцять тисяч членів. Членство у спілці добровільне, якщо не хочеш, можна не вступати.

Для прикладу, важливими є колективні договори між працівниками і роботодавцями, завдяки яким ми можемо вимагати для них кращих зарплат і умов праці. Кожні два роки ми ведемо переговори з роботодавцями про збільшення зарплатні, декретних виплат, тривалість робочого дня, відпустки, роботу на вихідних та її оплату. Якщо людина прийде до роботодавця і попросить підвищити їй зарплату чи платню за роботу вночі, роботодавець відмовить. Але коли спілка, що репрезентує кожного працівника, скаже: «Якщо ви не зробите цього, ми організуємо страйк», — це подіє.

Також ми допомагаємо фрилансерам. Якщо людина, наприклад, написала матеріал і не отримала за нього обіцяну платню, наш юрист допомагає розв’язати цю проблему. Коли людину звільняють, ми допомагаємо з’ясувати, чи це було законно, і, якщо треба, представляємо наших членів у судових спорах із роботодавцями.

І ще дві речі, які цінують наші члени. По-перше, вони отримують газету Journalisti, яка їм справді подобається, — ми бачимо це з результатів анонімних опитувань. По-друге, ми надаємо прескарту, яка підтверджує, що ти — член спілки, а отже надійний журналіст.

— 2022 року Фінляндія увійшла у топп’ятірку країн із найвільнішою пресою за версією «Репортерів без кордонів». У чому для вас полягає ця свобода? Що її породжує?

— По-перше, це питання законодавства: чи воно забезпечує свободу преси? У Фінляндії — так, і досить добре. Як посадовці інтерпретують цю свободу? Наприклад, якщо закон каже, що посадовець має надати журналістам певну інформацію, чи зроблять вони це насправді? У Фінляндії деякі посадовці дають цьому раду, деякі — не дуже. Це те, над чим нам слід працювати.

По-друге, чи достатньо ресурсів для того, щоб медіа працювали як слід? Якщо немає ресурсів, немає грошей, журналісти банально не можуть висвітлювати те, що необхідно висвітлити. У Фінляндії є традиція передплачувати газети. Люди не йдуть у кіоск купувати друковані видання, а передплачують їх і отримують щомісяця. Завдяки цій традиції фінські газети у кращому становищі, ніж у багатьох інших країнах, хоча все одно буває складно. Цю ситуацію може покращити уряд, як це робиться в інших нордичних державах (окрім Ісландії). Данський, норвезький і шведський уряди виділяють гроші для медіа, бо вважають це підтримкою демократії: мовляв, якщо підтримувати різні видання, а отже різні погляди, це забезпечить свободу слова. У Фінляндії такого ще немає, але спілка працює над тим, аби ця практика була запроваджена.

По-третє, чи журналісти в безпеці й можуть робити свою роботу? Чи не загрожують їм політики чи мафія? У Фінляндії ситуація з цим погіршується, але ми тримаємось. Влада завжди вважала роботу журналістів важливою, і в нас, на відміну від деяких інших країн, арешти журналістів трапляються вкрай рідко.

Важливо, що, згідно з дослідженнями, фіни довіряють фінським медіа. Напевно, більше, ніж мешканці будь-якої країни довіряють своїм національним медіа. Це також дає нам певну свободу працювати: довіра до медіа приносить їм свободу, а свобода — довіру. Це замкнене коло.

За п’ятнадцять років, що я працюю у спілці, ми завжди були в топі рейтингу. Втім 2022 року ми опустились із другого місця в рейтингу на п’яте. Ми запитували «Репортерів без кордонів», як так сталося. Але ми знали, що це може статися, адже трапилося кілька випадків нападок на журналістів. Триває судовий розгляд справ кількох журналістів, яких переслідували. Це досить незвична ситуація для нас. Важлива й фінансова складова, а також чи вся територія країни має медіа, які висвітлюють локальні події (якщо ні, це теж перешкода для свободи слова). Наприклад, у США чимало міст не мають місцевих медіа. У Фінляндії до такого ще не дійшло, але маємо боротися, аби цього не сталося в майбутньому.

У низці європейських країн — Польщі, Угорщині, Італії тощо — медіа в останні роки стали менш вільними, ніж колись, і відчувають посилений тиск влади. Чи можливо таке у Фінляндії?

— Не думаю. Фіни виняткові в питанні свободи слова. Але, звісно, обмеження свободи преси в цих країнах пов’язане з тим, яких політиків обирає народ. Свобода слова ніколи не була чимось дарованим — це те, що ми маємо захищати. Демократія, свобода слова, рівність — крихкі речі, й історія показує, що достатньо каденції одного уряду, аби все зіпсувати. До речі, в нас у квітні будуть вибори, і є партії, які кажуть, що якщо прийдуть до влади, то сильно скоротять кількість громадських медіа — а отже й кількість журналістики. На жаль, є в нас партії, ворожі до медіа.

— Як фінські медіа захищаються від тиску влади?

— Є закони, що захищають громадські медіа. Але закони можна змінити. Закон про свободу преси змінити досить складно, але теж не неможливо. Якщо журналісти не будуть захищені від переслідувань і нападок, їхня робота ускладниться, бо вони перейматимуться своєю безпекою й матимуть менше стимулів працювати.

— Ви казали, що медіа користуються повагою й довірою фінів. То який образ мають журналісти в очах фінського суспільства?

— Коли фінів запитують, чи довіряють вони громадським мовникам, тому чи іншому телеканалу або газеті, вони відповідають, що довіряють. Можливо, навіть більше, ніж мешканці інших країн довіряють своїм національним медіа. Але коли фінів запитують, які професії вони поважають найбільше, то журналісти не є в топі списку. Найбільше поважають лікарів, а журналістів — значно менше. Але й не всім медіа однаково довіряють. У нас дуже цінується розслідувальна журналістика, а інші типи — менше. Та все ж, якщо ти дитина і хтось питає, ким працює твоя мама, ти можеш із гордістю сказати: «Моя мама — журналістка» :)

— Як світова економічна криза позначилась на фінансовому стані фінських медіа?

У 2022 році ми мали найнижчий показник кількості журналістів, звільнених протягом року, й це добре. Але зараз через економічну кризу деякі медіа вже повідомили, що мусять звільнити чимало людей. Також компанії стали купувати менше реклами, через що страждають газети. Через російське вторгнення в Україну Фінляндія перестала купувати папір у Росії, що спричинило зростання цін на газети. Енергетична криза також впливає на телебачення, радіо і пресу.

— Чим фінська журналістика відрізняється від журналістики інших західних країн?

— Якісна журналістика — це завжди якісна журналістика: достовірна, правдива… Не думаю, що щось дуже різниться, принципи всюди ті самі. Звісно, є певні фінські практики, відмінні від практик інших країн. Наприклад, коли у Фінляндії ти береш у когось інтерв’ю, вважається добрим тоном перед публікацією надіслати цитати респонденту, щоб він перевірив, чи все так, як він говорив. Якби мої британські чи американські колеги так зробили, їх би звільнили.

— Чи потребує, на вашу думку, медіасфера у Фінляндії реформ?

— Звісно, дещо ми можемо покращити. Наприклад, за останні п’ятнадцять років через глобальну економічну кризу відбулися певні зміни не лише у фінській, а й у світовій журналістиці. Близько сорока відсотків людей, які працювали журналістами чи загалом у медіа, більше не працюють у цій сфері. Отже, майже вдвічі менше журналістів висвітлює події, що відбуваються у світі. Вони мають більший обсяг роботи, працюють у шаленому ритмі й можуть робити більше помилок. Це велика проблема в нашій професії, де ми маємо надавати правдиву й точну інформацію дуже швидко. Це можна трактувати як певний ризик, адже роботодавці звільняють ще більше людей, хоча мали б навпаки — наймати більше й давати їм більше роботи.

— Чи присутня російська пропаганда у фінському інфопросторі?

— Фінляндії пощастило: дуже мало росіян розмовляють фінською й дуже мало фінів — російською. Це наша природна стіна, попри те, що ми з Росією сусідимо.

У Фінляндії не працюють російські державні медіа. Доступні якісь російські канали, але, наскільки я знаю, жоден із них не керується Росією. Фінські громадські мовники також роблять новини російською мовою, але за тими ж стандартами, що й іншими мовами. Історично фіни ставляться з підозрою до інформації з Росії (в минулому — з Радянського Союзу), тому просунути тут проросійську дезінформацію, як на мене, майже неможливо.

— Повномасштабне вторгнення Росії в Україну змінило наше життя й нашу журналістику. Чи вплинула ця подія на фінські медіа?

— Усі найбільші медіа негайно почали масштабне висвітлення подій в Україні. На відміну від будь-якої іншої війни, яка відбувалася, принаймні, за п’ятнадцять років моєї роботи у спілці, ця війна досі в новинах щодня. Наприклад, наша найбільша газета Helsinki Sanomat висвітлює перебіг війни в Україні щодня, висвітлюючи навіть не дуже значні події. Інтерес фінів до війни в Україні великий, і медіа досі хочуть її висвітлювати. Найбільші медіа, які мають найбільші ресурси, можуть вести прямі ефіри з Києва — наприклад, наш громадський мовник YLE має кореспондентів в Україні. Наша газета Journalisti спеціалізована, тож ми пишемо про українських журналістів: як вони працюють, із якими проблемами стикаються.

— Із якими проблемами фінські медіа стикаються, висвітлюючи перебіг війни в Україні? Чи помічаєте ви помилки в їхніх матеріалах на цю тему?

— Журналісти прагнуть висвітлювати війну якнайшвидше, а оскільки ця інформація надходить із зони бойових дій, то є великі шанси наробити помилок. Як і в будь-якій іншій війні, сторони публікують інформацію, яка вигідна їм і підтримує їхню стратегію. Для журналістів це значить, що ти можеш брати інформацію з офіційних ресурсів однієї сторони, але завжди маєш враховувати й інші джерела чи робити подвійний фактчекінг. Іноді фінські медіа публікують офіційну інформацію від української влади, але зауважують, що цю інформацію неможливо точно перевірити.

— Ми в Україні переймаємось тим, що західні медіа починають звертати на цю війну менше уваги. Що нам потрібно робити, аби не допустити цього? Як треба розповідати про наш спротив російській агресії, аби про нас більше говорили?

— Це трапляється з кожною війною. Важлива одна річ: що більше якісних фото і відео доступні, то краще. Я вважаю, що українці дуже інноваційно підходять до поширення інформації. Починаючи з інстаграм-акаунтів, у яких військові розповідають про своє повсякдення, й закінчуючи твітер-акаунтами, які висміюють російську пропаганду. Всі говорять про інформаційну війну; якби це була тільки інформаційна війна, українці виграли б її ще в перший день — принаймні, тут, на Заході.

У Фінляндії люди стежать за подіями в Україні через медіа й хочуть знати, що у вас відбувається. Ніхто тут не слухає, що говорить Росія. Вважається, що якщо Росія щось каже, то насправді все зовсім навпаки. Я не маю для вас багато порад, бо ви дуже професійні — працюйте так і надалі.

Фото: Journalistiliitto

Теги за темою
Журналисты
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Ситуацию мы не удержим": военный сказал, когда будет полная потеря Украины
Comments UA
2025-01-04T19:21:40Z
"Это пример другим": Зеленский рассказал, где находятся его дети во время войны
Фокус
2025-01-11T11:51:36Z
Сколько украинцев готовы отдать Путину четыре области: опрос
Comments UA
2024-12-30T05:45:29Z
Женщина ехала от свекрови и делилась впечатлениями: потом она взглянула на заднее сиденье
Фокус
2025-01-03T07:51:10Z
Тысяча Зеленского не пришла на карту: какие причины и что делать
Хвиля
2025-01-11T20:00:03Z
Россияне кардинально изменили тактику боев в Курской области: как «выбивают» ВСУ
Comments UA
2025-01-11T19:51:55Z
Стало известно, сколько украинцев из оккупации вступили в армию РФ за 2024 год
Comments UA
2025-01-04T12:09:47Z
Россияне обогнали: Украина на последнем месте среди стран Европы по уровню IQ
Фокус
2025-01-05T17:42:16Z
Зеленский ответил на петицию об отмене раздачи "тысячи Зеленского"
Comments UA
2025-01-09T08:46:28Z
Предала свою страну и поехала развлекать россиян: хореограф из Украины перекроила себя
Comments UA
2025-01-09T20:57:54Z
Новогодние образы супругов Зеленских: стилист обратила внимание на важную деталь
Фокус
2025-01-03T06:51:08Z
Остап Ступка рассказал подробности романа с младшей на 35 лет возлюбленной
Комсомольская правда
2025-01-11T07:51:48Z
В Латвии расследуют смерть баскетболиста: против предательницы Украины Седоковой дадут показания/Друг Яниса Тимма подозревает, что певица могла устроить заказное убийство
Апостроф
2025-01-03T18:24:18Z
3 стильных образа для горнолыжного отдыха от Меган Маркл — легко повторить
Marie Claire
2025-01-11T20:00:03Z
Всеукраинский рейтинг «Книга года-2024»: объявлены краткие списки
ZN UA
2025-01-11T19:42:34Z
Известная украинская ведущая высказалась о проблемах в браке после рождения сына: "Меньше романтики"
TSN
2025-01-11T14:54:58Z
Леся Никитюк решилась выйти замуж за военного: кто-то из звезд ее поздравил
Comments UA
2025-01-06T19:54:51Z
Василий Вирастюк впервые полностью показал младшую на 11 лет возлюбленную – маму своего четвертого сына
TSN
2025-01-06T11:39:03Z
Полковник ВСУ заявил о прямой сдаче украинских земель: что пошло не так
Comments UA
2025-01-05T08:33:29Z
В МИД РФ истерически отреагировали на адские санкции Байдена: каким ответом грозят
Comments UA
2025-01-11T18:42:38Z
Трамп круто изменил обещание по поводу войны в Украине: на Западе узнали подробности
Comments UA
2025-01-09T20:30:37Z
Путин был готов ударить ядеркой по Украине: в США только сейчас сказали, кто отказал Кремль
Comments UA
2025-01-04T08:33:43Z
Экс-премьер Британии Джонсон назвал Путина "fucking idiot"
ZN UA
2025-01-11T19:57:52Z
Словацкий премьер Фицо назвал Зеленского "попрошайкой" и "шантажистом": подробности
Фокус
2025-01-11T19:45:13Z
Маск устроил скандальный опрос: предлагает США освободить один из европейских народов
Comments UA
2025-01-06T14:36:35Z
Встреча Трампа и Путина сорвалась: Гордон объяснил, почему война не закончилась 30 декабря
Фокус
2024-12-30T21:27:38Z
На Западе уже знают, что станет разменной монетой в переговорах по войне в Украине
Comments UA
2025-01-03T07:03:56Z
С украинкой в ​​центре Варшавы произошел жуткий инцидент
Апостроф
2025-01-04T18:39:10Z
Удар по Запорожью: количество пострадавших возросло
TSN
2025-01-08T21:27:51Z
Стали известны последствия атаки дронов на Одесскую область
Корреспондент
2024-12-30T08:37:43Z
Раскрыты подробности ночной воздушной атаки на Украину
Апостроф
2025-01-05T09:24:25Z
В Киеве столкнулись минивэн и автобус: есть погибшие, а среди травмированных - дети
Апостроф
2025-01-11T20:00:04Z
В Ровно женщина пожаловалась на соседа в полицию, потому что тот облил ее водой
TSN
2025-01-11T19:54:05Z
Взрывы в России и пожар в психоневрологическом диспансере Харьковской области: главные новости ночи 5 января 2025 года
TSN
2025-01-05T05:21:00Z
Сгорела заживо в собственном доме: спасатели в Запорожье ликвидировали пожар
TSN
2025-01-04T16:51:01Z
В Смоленской области РФ прогремели взрывы на заводе по производству запчастей к ракетам
Комсомольская правда
2025-01-04T06:39:43Z
"Почти каждый день мне пишут и звонят россияне": в ВСУ рассказали о неожиданных последствиях Курской операции
Апостроф
2025-01-04T17:06:25Z
Когда закончится война в Украине: астролог назвала города, находящиеся в опасности
Политека
2024-12-30T06:42:37Z
Расстрел пленных ВСУ в Волновахском районе: начато расследование
Корреспондент
2025-01-06T18:52:38Z
«Военные ВСУ переоденутся в российскую форму и расстреляют мирных жителей»: что известно
Comments UA
2024-12-30T14:18:33Z
ChatGPT дали автомат: "Послушайте, я просто хочу сказать..."
Знай
2025-01-11T19:51:20Z
Силы обороны могли зайти в Донецк: почему этого не произошло
Comments UA
2025-01-11T19:15:42Z
Генштаб назвал потери РФ в первый день нового года
Корреспондент
2025-01-01T10:18:02Z
В Украине погиб российский пропагандист
Апостроф
2025-01-04T20:27:31Z
РФ бросила на Часов Яр 10 тысяч войска: командир из 24-й бригады об изнурительных боях за город
TSN
2025-01-04T11:36:43Z
Почему категорически запрещено присваивать найденные вещи и при чем здесь предрассудки
Comments UA
2025-01-09T23:30:46Z
Некому жить: красивый город вблизи моря и гор платит людям 30 тысяч евро за переезд
Фокус
2025-01-05T11:00:20Z
Людей с какой группой крови трудно соблазнить
Comments UA
2025-01-03T03:30:46Z
Это нужно сделать 31 декабря 2024 года, чтобы 2025 год был удачным
Comments UA
2024-12-30T14:12:50Z
Где купить стильный чехол для ноутбука: варианты на любой случай
Marie Claire
2025-01-11T18:00:24Z
Если еще не выбросили новогоднюю елку: как можно с пользой использовать хвою на садовом участке
TSN
2025-01-11T17:21:39Z
У талантливых и счастливых людей всегда есть эта цифра в дате рождения
TSN
2025-01-03T07:51:22Z
Серебряный френч: что нужно знать о cамом трендовом маникюре на Новый год 2025
Marie Claire
2024-12-28T22:01:21Z
Таро гороскоп на сегодня: кто получит подарок судьбы
Comments UA
2025-01-04T18:30:24Z
Спортсмен 10 минут лежал в ванне, но "воробчика" спасти не удалось: "С одной стороны, ситуация комична..."
Знай
2024-12-31T04:51:55Z
На войне с Россией погиб многократный чемпион мира по карате: коллеги не сдержали эмоций
Comments UA
2025-01-03T15:36:58Z
Милан официально подтвердил увольнение экс-тренера Шахтера Паулу Фонсеку
Известия Киев
2025-01-04T08:34:11Z
Илон Маск намерен купить "Ливерпуль"
ZN UA
2025-01-07T17:36:42Z
Еспаньйол і Леганес переможця не виявили
Football.ua
2025-01-11T20:00:48Z
Лучший украинский велогонщик завершил карьеру в 28 лет
ZN UA
2025-01-11T18:03:38Z
Назван самый высокооплачиваемый футболист английской Премьер-лиги
ZN UA
2025-01-03T20:00:07Z
Украинская гимнастка Мария Высочанская объявила о завершении карьеры
Комсомольская правда
2024-12-29T10:12:51Z
Бетіс мінімально поступився Вальядоліду
Football.ua
2025-01-11T17:36:39Z
Доллар в Украине приблизился к новой психологической отметке - курс валют
Известия Киев
2025-01-10T06:27:02Z
118 грн за упаковку в 200 грамм: супермаркеты резко изменили цены на масло, молоко и сметану
Знай
2025-01-04T15:06:07Z
В Украине резко изменились цены на яйца: сколько стоит десяток и почему это не надолго
Новости Украины
2025-01-02T20:54:58Z
Впервые в новом году доллар обновил максимум
Новости Украины
2025-01-03T20:36:28Z
Латвийская airBaltic прекращает рейсы из Польши в Ригу для украинцев
ZN UA
2025-01-11T19:49:53Z
Украинцам "обнулят" пенсионные карточки: чьи деньги вернутся в ПФУ
Знай
2025-01-11T19:36:10Z
Цены на курятину: эксперт рассказала, как изменится стоимость мяса в 2025 году
Политека
2025-01-03T07:27:29Z
В Индии нашли замену дешевой российской нефти
Comments UA
2024-12-31T15:09:15Z
Глава МИД Эстонии: Абсолютно недопустимо, чтобы Словакия угрожала прекратить экстренные поставки электроэнергии для Украины этой зимой
ZN UA
2024-12-31T02:51:18Z
Раскрыли ключ к бессмертию: ученые выяснили, почему постельные клопы почти неубиваемы
Фокус
2025-01-04T17:42:58Z
Ученые рассказали, как формируются месторождения золота на Земле
ZN UA
2024-12-30T15:42:39Z
Ученые заявили, что чайные пакетики несут угрозу здоровью человека
TSN
2025-01-04T16:18:38Z
Возрождение состоялось: Разработчики Hi-Fi RUSH официально вернулись к работе
GameMag
2025-01-04T14:55:20Z
Древнее "Колесо духов" ошеломило ученых: мегалитическое сооружение сместилось на 40 метров
TSN
2025-01-11T19:06:52Z
На что обратить внимание при выборе бабушкофона
InternetUA
2025-01-11T16:52:57Z
Stardew Valley продалась тиражом свыше 40 миллионов копий
GameMag
2025-01-04T17:33:44Z
Обречены задыхаться и болеть: ученые заявили, что многие люди не готовы к масштабным пожарам
Фокус
2025-01-11T16:21:46Z
Разработчики The First Berserker: Khazan анонсировали демонстрационную версию
GameMag
2025-01-11T15:39:03Z
Возьмут ли в армию с туберкулезом или гепатитом: какие болезни освобождают от службы
Знай
2025-01-10T19:06:40Z
Как военнослужащему взять отпуск во время службы: в ТЦК назвали условия
Знай
2025-01-04T18:06:12Z
Программа "Доступные лекарства"охватит все аптеки Украины в 2025 году
Знай
2025-01-04T20:12:56Z
Какие три полезные привычки японцев помогают им жить более 100 лет
TSN
2025-01-04T19:21:20Z
Развлечения, укрепляющие разум: ученые рассказали об эффективности развивающих мозг игр
Фокус
2025-01-11T19:06:29Z
Поражает больше половины взрослых: распространенный вирус связали с болезнью Альцгеймера
Фокус
2025-01-11T17:57:41Z
Узнали время защиты организма: создан новый способ определения иммунитета после вакцинации
Фокус
2025-01-07T18:51:38Z
Внезапный союзник болезни Альцгеймера: ученые узнали о связи алкоголя с заболеванием
Фокус
2025-01-04T18:27:28Z
Три совета, которые не помогут похудеть
TSN
2025-01-04T12:54:17Z
Поезд-вездеход: реставраторы восстановили уникальную паровую машину начала 20 века
Фокус
2025-01-05T18:06:08Z
Виноваты пешеходы. Почему Rolls-Royce и Jaguar отказались от талисманов на капотах
Фокус
2024-12-31T19:42:56Z
Как безопасно водить зимой: советы, которые могут спасти каждого украинца
Знай
2025-01-11T15:51:49Z
21-летний Франко Колапинто получил реальный шанс вернуться в Формулу-1
Известия Киев
2025-01-11T11:36:25Z
Приобрел DAF и Tatra: Билл Гейтс стал совладельцем пяти известных автобрендов
Фокус
2025-01-11T10:45:44Z
Номер телефона на лобовом стекле сыграет злую шутку: водителей предупредили о роковой ошибке
Знай
2025-01-11T07:51:02Z
Водители старшего возраста обязаны использовать особый знак: где ввели правило
Хвиля
2025-01-11T06:06:18Z
Классика на новый лад: Nissan показал электрический Skyline GT-R
Фокус
2025-01-10T17:36:48Z
Гибрид, электрокар и пикап: американцы назвали лучшие авто года
Фокус
2025-01-10T15:45:28Z