MY.UAНовини
Новомова: як російська пропаганда намагається конструювати реальність росіян і деморалізувати українців за допомогою слів
Новомова: як російська пропаганда намагається конструювати реальність росіян і деморалізувати українців за допомогою слів

Новомова: як російська пропаганда намагається конструювати реальність росіян і деморалізувати українців за допомогою слів

Кремль узяв на озброєння ноу-хау радянського і нацистського режиму, щоби громадяни корились і вірили, що агресія проти України виправдана й іде за планом.

«Спецоперація», а не «війна», «хлопок», а не «вибух», «перегрупування», а не «відступ», «жест доброї волі», а не «втрата контролю над островом Зміїний» — усі ці та багато інших слів і словосполучень використовують російські пропагандистські медіа. Таке викривлення сенсів називають «новомовою». Росія часто використовує цей інструмент пропаганди для контролю і регулювання настроїв суспільства. За допомогою новомови кремлівські та проросійські медіа намагаються впливати не лише на свою внутрішню аудиторію, а й на зарубіжну, і українців у тому числі. MediaSapiens пояснює, що таке новомова, як впливає її використання на мислення, чи можна вважати новомову обмеженням свободи слова та які пропагандистські меседжі Росія поширює за її допомогою.

Походження терміна

Новомова — це штучна мова, яку використовували та досі використовують країни з тоталітарним устроєм політичного життя. Її сенс полягає в тому, що слова набувають інших значень відповідно до вимог режиму. Термін «новомова» вперше використав Джордж Орвелл в антиутопічному романі «1984». У творі цією мовою послуговується «АНГСОЦ» — керівна партія Океанії.

Одним із яскравих прикладів спотворення сенсу слів за допомогою бюрократичного лексикону є гасло «Війна — це мир», яке теж використовує Орвелл у своїй антиутопії. Письменник придумав саме назву, але не явище. Новомова, описана в його романі, — спроба відтворити мову тоталітарних режимів СРСР та Третього райху.

У протиставлені до новомови в романі Орвелла існувала «старомова» — класична англійська. Однак він передбачав, що її має повністю витіснити спотворений бюрократично-партійний лексикон, яким послуговувався режим.

Новомова як усталена тактика пропаганди реальних держав

Хоч термін «новомова» вперше вживається в художньому творі, явище існувало задовго до його виходу та було цілком реальним. Новомову тоталітарної Океанії Орвелл створив, спираючись на досвід Радянського Союзу та Третього райху, адже бюрократично-партійний лексикон був притаманний обом режимам. Наприклад, новомова СРСР була сповнена канцеляризмів, фразеологізмів та евфемізмів. Плакати з гаслами розміщувалися скрізь, щоб міцно закріпити потрібні ідеї. Натомість поняття, які суперечили режиму, набували стійких негативних якостей. Якщо йшлося, наприклад, про Захід, то його обов’язково називали «загниваючим». У Радянському Союзі навіть випустили листівки «Обличчя загниваючого капіталізму».

Новомова СРСР мала пропагувати згуртованість і водночас мала стерти будь-які претензії на індивідуальність. Зокрема, це відображалося у звичному для того часу звертанні «товаришу» абсолютно до всіх. Радянська влада спотворила дружнє звертання і зробила його елементом навіювання. За допомогою такого звертання створювалась ілюзія колективу, спільноти, де панувала рівність та дружба, хоча в Радянському Союзі ніхто нікому по-справжньому не довіряв.

Одним із найяскравіших прикладів використання новомови Радянського Союзу щодо українців є постанова СРСР від 4 серпня 1921 року, коли комуністи постановили називати голод у Росії «голодом», а в Україні — «неврожаєм». Так потім відбувалося і в період 1932-1933 років. Росія досі відмовляється визнати Голодомор геноцидом українців і наполягає на тому, що причиною був «неврожай», заперечуючи смерті мільйонів українців, яких Радянський Союз знищив, встановивши непомірні плани хлібозаготівель для експорту.

Через новомову влада Радянського Союзу підмінювала поняття. Зокрема, відповідно до бюрократично-партійного лексикону, «партія» прирівнювалась до «народу», однак ці поняття зовсім не були тотожними. Основною метою СРСР було нібито прагнення побудувати соціалізм, де панувала би рівність між пролетаріатом та елітою, проте потрапити до керівної партії, яка мала б виражати волю народу, могли ті, хто мав зв’зки або відповідне походження. Для звичайного робітника зайняти місце серед еліти було складним завданням. Попри це влада постійно наголошувала, що партія виражала волю народу, а не захищала власні інтереси.

Новомову тоталітарної Німеччини вивчав лінгвіст Віктор Клемперер. Він фіксував цю лексику у форматі щоденника, а потім видав книжку під назвою «Щоденник». Серед прикладів новомови Третього райху він виділяв евфемізми, які мали би приховати методи правлячої верхівки. Катування називали «посиленим допитом», примусову депортацію — «евакуацією», табори смерті — «концентраційними таборами». Така мова теж була частиною пропаганди гітлерівського режиму. Її мета — виправдати агресію Німеччини й надати їй благородного відтінку, щоб народ не сумнівався у правильності дій влади та не розглядав моральний бік справи. Німці після закінчення Другої світової війни були вкрай деморалізованими, бо не мали уявлення, що робила їхня армія на теренах чужих земель, адже пропагандистські ЗМІ викладали тільки те, що було потрібно режиму.

У сучасних реаліях новомову використовує Росія. Її основні цілі — розмити реальність та приховати правду. Тому, наприклад, війну називають «спецоперацією». 

Медіа як інструмент поширення новомови

Новомову створює режим, однак поширенням цього лексикону займаються пропагандистські ЗМІ та люди, які підхоплюють тенденцію. 

Медіа тоталітарних держав користуються новомовою, адже так хоче режим. Якщо керівництву потрібно, щоб табори смерті називали «концтаборами», то такі ЗМІ не будуть ставити під сумнів вимогу верхівки. Причини цього прості: або журналісти теж піддаються впливу ідеології, або залежать від режиму і не можуть піти проти нього, або обидва варіанти.

Наприклад, навіть так звані опозиційні російські медіа «Дождь»та «Медуза», які працюють за межами Росії, використовують новомову у своїх публікаціях. Зокрема, використовують слово «спецоперація», а не «війна», «хлопок», а не «вибух».

Причин цьому є дві, розповідає в коментарі для «Детектора медіа» фахівчиня з комунікацій у сфері безпеки та оборони Ксенія Ілюк. За її словами, перша причина полягає в нерозумінні журналістів, що вони роблять внесок у російську пропаганду. Це стосується не лише російських так званих ліберальних ЗМІ, а й навіть західних видань, які позиціонуються як пристойні засоби масової інформації. «Медіа використовують оце слово “хлопок”, бо здається, що в цьому нема нічого поганого. Його часто вживають різні видання, щоб привабити читачів, але виходить, що вони також несвідомо поширюють новомову», — пояснює Ксенія Ілюк.

Друга причина поширення новомови у ЗМІ різного типу, за її словами, полягає в тому, що навіть нібито не підконтрольні Росії медіа є частиною пропагандистського апарату. Кремлівські видання намагаються всіма правдами й неправдами, за допомогою експертів, коментаторів та вживання новомови поширювати пропаганду як певний дискурс. І ті, на кого навішують ярлики новомови, тобто українці, змушені тримати інформаційну оборону. 

«Тоді ми втрачаємо позицію того, хто диктує правила у грі, а стаємо гравцями у чиїйсь із уже сформованими правилами. Так Росія намагається створити собі перевагу», — каже Ксенія Ілюк.

Новомову роблять звичною та буденною саме медіа та політична верхівка тоталітарної держави, адже вони першими вживають потрібну лексику для інформування суспільства та для означення певних явищ. Аудиторія з часом починає послуговуватися тими ж словам, які використовують у засобах масової інформації, переказуючи та пояснюючи інформацію. 

Вплив новомови на мислення

Згідно з гіпотезою Сепіра-Ворфа, мова не просто впливає на формування думки, а визначає її. Цю гіпотезу зараз не розглядають серйозно, однак вплив мови на мислення не можна виключати. Мова не визначає думку, але має значення при її формуванні.

Держави з тоталітарним устроєм проводять жорстку політику щодо вільнодумства, інакомислення. У Радянському Союзі за це ув’язнювали. Новомова повинна унеможливлювати вільне мислення. Вона одночасно є засобом контролю мислення та збереження тоталітарного режиму.

Інна Ренчка, мовознавиця, викладачка Києво-Могилянської академії та авторка книжки «Лексикон тоталітаризму», розповіла, що вживання новомови може пригнітити або взагалі знищити здатність людини міркувати над політикою і власним життям, вміння аналізувати ситуацію. Така мова має великий набір інструментів, які можуть впливати на вміння людей оцінювати реальність. 

Мовознавиця також розповідає, що тоталітарна мова — це засіб симуляції дійсності. Наприклад, в СРСР за допомогою новомови людей переконували, що Радянський Союз — найкраща та найдемократичніша держава у світі, а за кордоном усе значно гірше. У такий спосіб мова стала засобом брехні та ошуканства.

Новомова як обмеження свободи слова

Використання одних слів замість інших та заборона використовувати деякі слова в їхньому прямому значенні — спроби контролю. Призначення ж реального покарання у вигляді позбавлення волі за порушення цих заборон — обмеження базових прав людини на свободу висловлення власної думки. У романі Орвелла на противагу новомові існувала «старомова» — класична англійська, неспотворена тоталітаризмом. За її використання людей жорстоко карали. Чи є реальні приклади цього? Так, дуже багато. Зокрема, в СРСР за критику влади можна було отримати строк у в’язниці, а за незгоду з ідеями керівництва — тавро «ворога народу» та заслання до Сибіру.

Як пояснила юристка Тетяна Авдєєва в коментарі «Детектору медіа», саме по собі використання новомови державними і приватними медіа не є обмеженням свободи слова, якщо заміна термінів є добровільною. «Водночас, маніпуляція юридичними концепціями (як-от, історії про геноцид російськомовних в Україні, ілюзорне виконання “обов’язку захищати”, підміна війни розмитим поняттям спецоперації), поширення неправдивої інформації щодо обставин і відповідальних за вчинення воєнних злочинів — усе це є частиною координованої російської дезінформаційної кампанії, яка орієнтована не лише на внутрішню, а і на зовнішню аудиторію», — каже вона.

У Росії  з початком повномасштабної війни ухвалили закон «Про фейки», який передбачає кримінальне покарання за недостовірну інформацію про перебіг «спецоперації», її цілі, дії російської армії та їх наслідки. Тетяна Авдєєва пояснює, що цей закон порушує стандарти свободи висловлення. Юристка каже, що Європейський суд з прав людини у рішенні щодо справи Vedat Sorli v Turkey наголосив, що відсутність можливості критикувати державні органи, а також встановлення покарання за образу високопосадовців чи їх критику є порушенням свободи вираження, в той час як покарання є непропорційним.

Попри це в Росії заборонили використовувати слово «війна» та карають за пацифістські протести з плакатами «Ні війні». Зокрема, пенсіонера засудили за плакат із перекресленим словом «війна» до сплати штрафу за «дискредитацію армії».

Новомова в сучасній Росії

Росія використовує новомову як засіб створення інформаційного поля навколо всього, що відбувається у світі, в тому числі і в Україні. За словами Ксенії Ілюк, новомову Росії варто розглядати в контексті всієї російської пропаганди, адже вона — це просто один із засобів досягнення більшої мети. Пропаганда завжди націлена довести аудиторію до якоїсь дії або навпаки — бездії. «Умовно, якщо вони це адресують українській аудиторії, то завданням буде переконати перестати підтримувати армію і владу та не вірити в українську перемогу, не жертвувати гроші, бути готовими йти на поступки. В контексті російської аудиторії — це бездія. Вони закликають не робити нічого, не виходити на протести, не намагатися якимось чином критикувати режим», — пояснює Ксенія Ілюк.

У новомові Росії немає нічого унікального, але вона працює як індикатор того, якими насправді є політичні та геополітичні цілі агресора. За її допомогою можна також простежити зміни в риториці.

Головне словосполучення новомови сучасної Росії — «спеціальна воєнна операція», яким держава-агресорка замінила слово «війна». У Росії цього слова бояться і всіляко запобігають його використанню, адже назвати речі своїми іменами означає визнати їх. Ігнорування терміна «війна» допомагає применшити серйозність ситуації та знизити градус напруги в суспільстві. До того ж, відкрито оголосити війну означає визнати себе агресоркою, а Росія стверджує, що першою напала не вона, а Україна, якою прикривається НАТО.

Ще одне постійно вживане пропагандистами слово новомови — «хлопок», який замінив слово «вибух». Вживати його почали задовго до повномасштабного вторгнення в Україну, а саме наприкінці 2017 року. Слово «хлопок» використовували навіть тоді, коли йшлося про масштабні руйнування із людськими жертвами. Тепер «хлопки» час від часу турбують жителів прикордонних областей Росії. Вживання таких непрямих термінів є способом переконування людей, що нічого насправді не відбувається, немає жодних причин для паніки, адже це або просто «хлопок», або «спеціальна воєнна операція», або черговий «тактичний відступ», або «перегрупування».

Останнє Росія часто використовує поряд із «отрицательным ростом», «погружением» та «задымлением». Ці поняття або пом’якшують певну подію, як це було з «погружением» крейсера «Москва» на морське дно або із «жестом доброї волі» на острові Зміїний для збереження видимості «успіхів на полі бою». Наприклад, словосполучення «отрицательный рост» містить взаємозаперечні слова. Якщо не вдумуватись у них, то сенс зрозуміти важко. Використання таких оксюморонів має на меті заплутати людей.

Новомова стосовно самих українців та влади України теж активно використовується. Зокрема, війну називають «українською кризою», «конфліктом» і «вирішенням українського питання». Владу нашої держави називають «тоталітарним київським режимом», «хунтою», «фашистами» та багатьма іншими словами, які не мають нічого спільного з реальністю, але мають створити ворожий образ та дискредитувати український уряд. 

Нещодавно «Детектор медіа» запустив нову рубрику, в якій аналітикині та аналітики пояснюють, як за допомогою вигаданих слів Росія змінює реальність.

Основні меседжі, які просуває Росія за допомогою новомови

«Детектор медіа» виокремив п’ять основних меседжів, які закріплюють російські пропагандистські ЗМІ у свідомості своїх читачів за допомогою використання новомови.

«Війни немає». Називаючи війну «спецоперацією», режим Путіна переконує росіян у тому, що війни насправді немає. Відсутність війни, а наявність незначного локального конфлікту, — це основний меседж російських пропагандистських ЗМІ. Він стосується не лише публікацій про повномасштабне вторгнення, адже Росія використовувала його й раніше, ще 9 років тому, коли заперечувала присутність своїх військових у Криму, в Донецькій та Луганській областях. 

Слово «спецоперація» значно применшує масштаб і значущість подій в Україні для російського суспільства. У такий спосіб Москва створює свою реальність, де «спецоперація» не має великого значення, хоч час від часу в тих самих пропагандистських медіа і з’являються новини, що Росія  «воює проти всього НАТО на території України». 

«Війна» створює атмосферу небезпеки, що може викликати невдоволення народу політикою влади, а «спецоперація» не передбачає цього, адже до всього ще й має благородну мету: «захистити» людей від «київського тоталітарного режиму». 

«Війна почалась, бо в Україні знущались із російськомовних громадян». Москва не визнає себе агресоркою й наполягає, що просто «захищає» російськомовну спільноту в Україні. Росія поширює меседж, що захист російськомовних в Україні потрібен, хоча насправді це не так. Це спосіб виправдати свою агресію проти України й переконати аудиторію, що для початку війни були причини. Насправді ж, хоч і був ухвалений закон про забезпечення функціонування української мови як державної, розмовляти російською в побуті ніхто не забороняв — ні тоді, ні будь-коли. 

«Усе, що пишуть українські чи зарубіжні медіа, — фейки». Росія постійно наголошує, що вся інформація про війну в Україні, яку розміщують українські чи західні медіа, є неправдивою. Так режим намагається контролювати інформаційний потік, у якому перебувають росіяни. І переконати їх , що решта світу налаштована до них вороже, а тільки тут їм говорять правду.

Цей меседж пропагандистські ЗМІ поширюють за допомогою слова «русофобія». Відповідно до російської пропаганди, це ненависть до всього російського, яку прищепив Україні Захід. «Русофобією» кремлівські медіа називають будь-яке висловлення незгоди з російським режимом, у тому числі і щодо агресії проти України. Тобто країни НАТО та ЄС — «русофоби», бо допомагають Україні протистояти Росії.

Пошук альтернативних джерел інформації небезпечний для ідеології, адже не всі медіа послуговуються новомовою та публікують потрібну режиму інформацію. Люди не мають сумніватися у правдивості повідомлень влади, які транслюються через кремлівські  медіа, тому Росія поширює цей меседж. Яскравим прикладом наративу про фейки українських ЗМІ було твердження, що кадри з Бучі — постановка.

«Україна ніколи не була та не є незалежною». Росія постійно наголошує на залежності України чи то від самої Росії, чи то від держав Заходу. Путін у своїй промові 22 лютого сказав, що Україна створена Леніним, а українські землі завжди були частиною Росії. Цей меседж Москва просуває за допомогою термінів «українська криза», «українське питання» та «внутрішній конфлікт». У такий спосіб Москва применшує значення України та вибудовує її образ як слабкої країни, яка нібито не впоралася з «подарованою» незалежністю, та не змогла влаштувати внутрішнє життя без допомоги сторонніх країн або ж належить до зони впливу Росії. 

Насправді ж історія України починається ще від Київської Русі, тобто Ленін ніяк не причетний до створення нашої держави. Історично можна простежити боротьбу українського народу за незалежність у різні періоди, починаючи з національно-визвольною війною під проводом Богдана Хмельницького та закінчуючи національно-визвольними змаганнями 1989–1991 років, які завершилися проголошенням незалежності.

Про залежність України від Заходу Росія почала частіше говорити після початку повномасштабної війни, адже західні держави почали допомагати Україні поставками зброї, санкціями та гуманітарною допомогою. Для того щоб пояснити російському народу, чому світ нібито став на бік агресора, Москва поширює меседж, що Україна — маріонеткова держава, якою керує США. У такий спосіб російський режим намагається показати, що бореться не проти України, а проти держав НАТО, які загрожують державності Росії.

«Все йде за планом». Російські пропагандистські ЗМІ використовують новомову, щоби просувати меседж, що ситуація цілком контрольована Росією. Москва намагається висувати свої умови й забезпечити їх виконання, однак Україна не йде на поступки й не відповідає на ультиматуми.

Поєднання протилежних за значенням слів у сталі вислови, як-от «отрицательный рост» — спроба пом’якшити або й повністю перевернути інформацію з ніг на голову, щоби переконати суспільство, що все під контролем. Така ж мета в новин про відступ, який називають «перегрупуванням», або про відвід військ як «жест доброї волі».

Меседж має зберігати бойовий дух російського народу й тиснути на психіку українського. Режиму Путіна потрібна підтримка росіян та деморалізовані українці, тому всі новини із фронту подаються як успіхи навіть якщо вони такими не є. Росія ускладнює подачу інформації, щоби при попередньому перегляді новини було не ясно, чи про поразку, чи про перемогу йдеться.

Новомова Росії — ще один інструмент в інформаційній війні проти України. Кремлівська пропаганда намагається створити свою власну реальність шляхом підміни понять, спотворення значень і маніпуляцій над сенсами, однак ця тактика та її наслідки вже добре відомі світу. Отже, ми можемо їй протистояти та не допустити її поширення та закріплення в нашому інформаційному середовищі.

Теги за темою
пропаганда
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Доктор объяснил, что люди видят перед смертью: никто даже не догадывался
Знай
2024-04-26T20:30:10Z
Как "вытащить" человека в случае инсульта до приезда скорой помощи: главные советы, которые спасут не одну жизнь
Знай
2024-04-21T13:51:40Z
Насколько опасны красные и коричневые пятнышки в курином яйце: многие об этом не знают
TSN
2024-04-26T09:03:21Z
«Почему появляются родинки во взрослом возрасте?»
Marie Claire
2024-04-24T11:31:48Z
АЛЛО передала 1 миллион гривен на медицинские инновации
TSN
2024-05-03T15:06:41Z
До блеска: 10 хитрых способов использовать лимон при уборке — вы точно о них не знали
Marie Claire
2024-05-03T15:01:25Z
Названы 5 болезней, при которых врачи запрещают есть сельдь: с чем нельзя сочетать рыбу
TSN
2024-04-25T09:06:28Z
Тест: только люди с острым зрением смогут найти 5 фруктов за 1 минуту
Marie Claire
2024-04-25T16:16:28Z
Сердечный кашель: что делать
UAToday
2024-04-24T09:03:19Z
100 миллиардов долларов от НАТО - почему эти деньги должны убедить Путина, что он не победит
Фокус
2024-05-03T14:21:28Z
"Никакая помощь США не поможет", – Шойгу назвал "четкую и несомненную" дату завершения войны в Украине
Новости Украины
2024-04-24T15:33:53Z
Россия пойдет в ва-банк. Стало известно, какой ключевой город Украины окажется под угрозой
Comments UA
2024-04-24T17:03:55Z
РФ выбрала город-миллионник, как новую цель для ударов баллистики: в ВСУ сделали тревожное заявление
Comments UA
2024-05-01T19:15:06Z
Депутаты Киевсовета год уклонялись от службы, но получали зарплаты ВСУ, — ГБР
Фокус
2024-05-03T15:16:52Z
Угроза удара по Украине на Пасху: какие темпы производства ракет у России
Апостроф
2024-05-03T15:09:30Z
Худшая инаугурация в истории. Стало известно, кто приедет на «коронацию» Путина
Comments UA
2024-05-01T16:54:09Z
Куда исчез Путин: майор ВСУ удивил прогнозом
TSN
2024-04-23T10:48:12Z
В ВР призвали Шмыгаля безотлагательно отозвать письмо МИД об остановке предоставления консульских услуг
Comments UA
2024-04-24T14:15:08Z
Кому ждать неприятностей в мае: гороскоп для всех знаков
Обозреватель
2024-05-02T11:01:47Z
Важная ошибка, которая портит холодец: все зависит от одного ингредиента
Telegraf
2024-04-21T12:33:30Z
Для мяса, курицы и рыбы: идеальный кляр готовится по этому рецепту
Telegraf
2024-05-02T19:15:12Z
Воняет, как в доме престарелых: как избавиться от затхлого запаха в квартире
Знай
2024-04-26T09:51:47Z
Съедят до последней крошки и спросят рецепт: готовим пасхальный "Медовый" кекс
Telegraf
2024-05-03T15:12:09Z
Как покрасить яйца куркумой для пасхального стола: делимся точной технологией
Обозреватель
2024-05-03T15:07:52Z
5 качеств идеальной любовницы, о которой мечтает каждый мужчина
Marie Claire
2024-04-28T07:31:20Z
Не делайте этого никогда: почему нельзя касаться носа у домашних кошек
Апостроф
2024-04-30T13:48:47Z
Не только вкусно поедите, но еще и похудеете: рецепт идеального ужина
Знай
2024-05-03T14:51:55Z
Три варианта службы для ограниченно годных: куда отправят служить с проблемным здоровьем
Фокус
2024-04-28T11:00:29Z
Главные новости за 30 апреля: где украинцам могут вручить повестку, пока переселенцев радуют и платят огромные деньги на детей
Знай
2024-04-30T17:45:27Z
Удар по врагу будет внезапным: старец Захарий назвал год окончания войны в Украине
Апостроф
2024-04-19T15:27:58Z
Сиамские близняшки рассказали об их сексуальной жизни: одну привлекают мужчины, а другую – женщины
TSN
2024-05-02T11:06:14Z
Сколько яиц нужно красить на Пасху: знают не все
Обозреватель
2024-05-03T15:21:31Z
Фотограф уснул в траве и даже не догадывался, что его могли съесть: рядом он увидел "большую кошку"
Знай
2024-05-03T15:21:11Z
Украина вернула в США установку Patriot: СМИ узнали, что произошло. ФОТО, ВИДЕО
Новости Украины
2024-04-21T15:54:43Z
Врачи приехали на вызов к подростку и обнаружили палку колбасы в заднем проходе: "Людям есть нечего, а они..."
Знай
2024-04-29T19:30:15Z
Что нельзя делать в Вербное воскресенье: главные запреты большого праздника/В этот день следует воздержаться от веселья
Апостроф
2024-04-27T17:18:04Z
Украинцам автоматически перечислят пенсии с 1 мая: у кого и на сколько вырастут выплаты
Апостроф
2024-04-28T09:09:18Z
В Украине резко подорожал один из популярных овощей: как и почему изменилась цена
Обозреватель
2024-05-02T21:22:43Z
Найдете в кошельке – не тратьте: за эту монету коллекционеры заплатят не меньше 10 000 гривен
Знай
2024-04-21T17:06:09Z
Коммунальные платежи отменяются: названа категория лиц, которой можно не платить
Знай
2024-04-29T19:12:59Z
Кто-то хорошо заработал на восстановлении. В Бородянке «испарились» 20 млн гривен
Comments UA
2024-05-03T15:18:14Z
Raiffeisen планирует начать выход с рынка России летом
Корреспондент
2024-05-03T15:03:08Z
Украинцам перечислят пенсии с 1 мая: кто и сколько будет получать
Апостроф
2024-04-24T08:21:18Z
Субсидии вам не видеть: что не учитывают украинцы, обращаясь за помощью
Знай
2024-04-30T14:12:48Z
Пенсии украинцев пересчитают с 1 мая: кому повысят выплаты
Хвиля
2024-04-29T05:01:47Z
В Киеве ночью прогремел мощный взрыв, есть пострадавшие: подробности
Апостроф
2024-04-28T11:09:43Z
Берлин в токсичном дыме: горит завод компании, производящей ПВО Iris-T
Telegraf
2024-05-03T14:07:51Z
"Задерживают группами ежедневно": в ГПСУ назвали "расценки" за незаконный выезд из Украины
Фокус
2024-04-24T07:21:01Z
Расстрел копов: стало известно, сколько оружия было в авто нападавших
Корреспондент
2024-04-23T02:34:44Z
Большая вода в РФ и дальше прибывает. К ней присоединились масштабные пожары
Comments UA
2024-05-03T14:30:38Z
В России убили подозреваемого в планировании теракта в "Крокусе", которого называли "украинским диверсантом"
Апостроф
2024-05-03T14:30:13Z
Расстрел полицейских на Винниччине: в деле обнаружились новые обстоятельства, связанные с подозреваемыми
Новости Украины
2024-04-21T11:48:19Z
В Харькове раздался взрыв: что известно
TSN
2024-04-21T18:03:54Z
Алкоголь в 10 раз выше нормы: в стельку пьяный депутат Майбоженко сбил 4 пешеходов
Знай
2024-04-26T17:00:37Z
Как правильно снимать показания счетчиков воды: нужно запомнить одно правило
Telegraf
2024-05-02T15:57:11Z
В Кремле отреагировали на желание Украины уничтожить Крымский мост
Comments UA
2024-05-02T09:48:11Z
Не знали, что прилетят ATACMS : сотни российских военных собрались на открытой местности, — Forbes
Фокус
2024-05-03T06:57:55Z
Что Россия принесла жителям оккупированного Северодонецка: красноречивое видео из города
TSN
2024-05-02T20:21:55Z
Россияне вошли в село близ Авдеевки и продвинулись дальше — BILD
TSN
2024-05-03T15:21:54Z
РФ угрожает Западу "сокрушительным ударом возмездия" в случае атаки на Крымский мост
Фокус
2024-05-03T15:19:26Z
«Усеянная телами дорога… Люди ходили и искали своих родственников». Репортаж из Изюма — о жизни и памяти
ZN UA
2024-04-21T10:25:33Z
В Киеве под зданиями ТЦК выстроились очереди
Корреспондент
2024-04-25T09:45:22Z
Взят в плен или убит: в российских пабликах истерика из-за Буданова
Новости Украины
2024-04-21T13:21:05Z
Украинское медиа попало в скандал из-за нецензурной лексики в адрес Евгения Клопотенко: что известно/Представители издания прокомментировали ситуацию
Апостроф
2024-05-03T14:45:46Z
Похоронили 140 детей от 5 до 14 лет: люди нашли пугающее захоронение - это было для ритуала
Знай
2024-04-22T04:22:33Z
"Бабушка" Шанидар: ученые воспроизвели лицо неандертальской женщины, которая жила 75 тысяч лет назад
Апостроф
2024-05-02T18:27:51Z
Эта головоломка большинство ставит в тупик: найдите на рисунке мороженое за 10 секунд
Апостроф
2024-04-25T22:18:26Z
Аномалии в небе Украины: почему полярное сияние чаще видят над Киевом и при чем здесь война
TSN
2024-05-03T15:06:15Z
Клопотенко шокировал перепиской с журналистом: что такого написали известному шеф-повару
TSN
2024-05-03T14:33:56Z
Ученые считают, что нужно защитить Землю от внеземного вторжения: Марс также требует защиты
Фокус
2024-04-23T06:30:58Z
Нисходящая Луна несет много изменений: чего ожидать с 25 апреля по 7 мая
Апостроф
2024-04-23T19:48:03Z
Что делать, если на телефоне пропала связь: важная инструкция
Политека
2024-04-30T09:31:22Z
58-летняя Элизабет Херли показала фигуру в леопардовом бикини
Фокус
2024-05-03T13:06:40Z
Просто во время концерта умерла 31-летняя певица
Comments UA
2024-04-28T20:42:09Z
Блогерша Монро высказалась о своем первом сексе: "Это было ужасно"
TSN
2024-04-25T14:51:27Z
Евгений Кошевой з "Квартал 95" разрыдался перед камерами: не ожидал такого происшествия
Знай
2024-04-27T14:51:06Z
Виталий Козловский восхитил свежим фото с подросшим двухмесячным сыном
TSN
2024-05-03T15:21:52Z
Снова подружка невесты: Марго Робби отложила съемки ради свадьбы лучшей подруги
Фокус
2024-05-03T15:21:24Z
Устроила безумные и пьяные танцы: в России высмеяли бывшую певицу из Украины
Comments UA
2024-05-02T20:48:14Z
Валюха из "Сватов" помолилась за российских окупантов: как сейчас выглядит Татьяна Кравченко, спившаяся и поддержавшая войну
Обозреватель
2024-04-29T14:55:07Z
"Маме сказали придержать лошадей": Анастасия Приходько сообщила о проблемах со здоровьем
Фокус
2024-04-26T14:57:30Z
"Реал" принял решение по голкиперу сборной Украины
Обозреватель
2024-04-28T15:31:02Z
Украинский супертяжеловес потерпел поражение от брата Тайсона Фьюри
TSN
2024-04-21T10:04:44Z
"Вам от России прилетит": в Минспорте отреагировали на заявления чемпионки Украины по гребле
Фокус
2024-04-30T18:51:47Z
Сенсация года! Непобедимый чемпион мира по боксу проиграл бой, трижды угодив в нокдаун. Видео
Обозреватель
2024-04-21T07:46:31Z
Жирона – Барселона: где смотреть и ставки букмекеров на каталонское дерби
TSN
2024-05-03T15:21:13Z
Александр Свищев: Через спорт можно донести много месседжей мировому сообществу
Фокус
2024-05-03T15:12:02Z
Непобедимый украинский тяжеловес выиграл бой мощным нокаутом. Видео
Обозреватель
2024-04-20T19:43:09Z
Не стало легенды "Динамо": ушла целая эпоха украинского и мирового футбола
Политека
2024-04-29T07:43:55Z
"Что ты бл*** не знаешь!?" Милевский слетел с катушек в первом же матче за новый клуб. Видео
Обозреватель
2024-04-23T16:37:15Z
Что нельзя делать в авто "ведешкой": не все водители знают
Апостроф
2024-05-02T15:12:10Z
В Украине готовят новые правила растаможки авто: что изменится
Апостроф
2024-04-26T23:18:11Z
Если внезапно отказали тормоза: как быстро и безопасно остановить любую машину
Telegraf
2024-04-25T14:00:09Z
Механик с 50-летним стажем объяснил, какую ошибку с колесами лучше не допускать
Знай
2024-04-29T04:21:18Z
Honda готовит недорогой автомобиль для молодежи с низким расходом топлива. Фото
Обозреватель
2024-05-03T15:07:50Z
Новый Duster 3 поколения: в чем разница кроссоверов Renault и Dacia
Обозреватель
2024-05-03T14:31:02Z
В Украине введут новые правила растаможки авто: нардепы приняли решение
Обозреватель
2024-04-24T09:46:23Z
Ford Mustang GT приняли на службу в полицию Северной Каролины
AutoCentre
2024-04-27T07:09:42Z
Владельцам авто могут выписать штраф из-за цвета машины: как избежать наказания
Апостроф
2024-05-02T20:54:13Z