На своїй сторінці у твіттері американське інформаційне агентство Associated Press написало, що радить журналістам уникати використання артикля the зі словами на кшталт «the disabled, the poor and the French» (інваліди, бідні, французи). В агентстві мотивували цю рекомендацію тим, що подібне формулювання може сприйматися як таке, що дегуманізує.
«Можна писати "французький народ", "громадяни Франції". Але терміни з артиклем the на позначення будь-якої групи людей звучать як дегуманізація, адже натякають на те, що ця група є монолітною, а не спільнотою різноманітних осіб. Саме тому ми рекомендуємо уникати загальних ярликів з артиклем the на кшталт "бідні", "психічно хворі", "заможні", "інваліди", "люди з вищою освітою", – написали в АР. Наприклад, замість «бідні» краще казати «люди за порогом бідності», порадили в АР.
Після бурхливої реакції соцмереж на допис AP видалило цей твіт, повідомляє Інститут масової інформації із посиланням на Бі-бі-сі.
На пораду Associated Press відреагувало посольство Франції у США: дипломатизмінили назву свого акаунту у твіттері на «Посольство французькості в Сполучених Штатах».
«Нам просто цікаво, яка може бути альтернатива терміну "французи". Ну правда», – зазначив речник посольства Паскаль Конфавро.
Письменниця Сара Гайдер написала, що «ніщо так не дегуманізує, як коли тебе вважають французом», і що кращим терміном є «особа, що страждає на французькість».
Політолог Ян Бреммер запропонував альтернативу: «люди з досвідом французькості».
Реагуючи на хвилю жартів, що здійнялася у відповідь на пораду, АР видалило свій твіт і перепросило. Твіт АР встиг набрати понад 20 мільйонів переглядів і 18 тисяч ретвітів перед тим, як його видалили.
«Згадка про "французів", як і згадка про "людей з вищою освітою", мала на меті показати, що ярлики не варто вішати ні на кого, незалежно від того, сприймаються ці ярлики як традиційно чи стереотипно позитивні, негативні або нейтральні», – прокоментувала цей казус французькій щоденній газеті Le Monde віцепрезидентка відділу зв’язків з громадськістю в АР Лорен Істон.
У своїй публікації ВВС зауважує, що поради АР вважаються одними з найкращих джерел рекомендацій для журналістів, зокрема в США.
Нагадаємо, раніше ми писали, що інформагентство Associated Press звільнило журналіста Джеймса ЛаПорта після того, як він із посиланням на джерела в розвідці повідомив, що причиною вибуху в Польщі стала ракета, яку випустила Росія. Також ми повідомляли, що журналісти AP подали у розслідуванні реконструкцію масових зачисток Бучі.
Фото: Associated Press