MY.UAНовини
Як медіа прифронтових областей виживали і розвивалися у рік великої війни
Як медіа прифронтових областей виживали і розвивалися у рік великої війни

Як медіа прифронтових областей виживали і розвивалися у рік великої війни

Євгенія Вірлич («Район. Херсон»), Дмитро Лук’яненко (Kramatorsk Post), Олена Мигашко (Gwara.media) і В’ячеслав Мавричев («Суспільне Харків») розповідають про війну та зміни в роботах редакцій.

Чергове онлайн-засідання Клубу редакторів Vox Ukraine було присвячене роботі медіа у прифронтовій зоні. «Важкого минулого року неймовірні українські військові звільнили понад половину територій, захоплених Росією з лютого 2022 року територій. Територій, де залишались українці, які страшно потерпали від російської жорстокості, які не мали доступу до іншої інформації, крім російської. Регіональні медіа закривались, переїжджали, йшли в підпілля та переслідувались росіянами. Проте журналісти продовжували героїчно інформувати та документувати те, що відбувалось на окупованих та звільнених територіях, та навіть засновували нові проекти в цей складний час», — так організатори анонсували цю зустріч. Про життя і роботу своїх видань розповідали керівниця видання «Район. Херсон» Євгенія Вірлич (раніше — «Кавун.city»), головний редактор видання Kramatorsk Post Дмитро Лук’яненко, головна редакторка харківського онлайн-видання Gwara Media Олена Мигашко і керівник харківської філії Суспільного В’ячеслав Мавричев. Наводимо скорочене розшифрування розмови — повну версію дивіться на відео:

 

 

Якими словами ви б описали минулий рік для ваших редакцій?

В’ячеслав Мавричев, «Суспільне. Харків»: Минулий рік вимагав мобілізації ресурсів усіх працівників, усіх їхніх навичок, вимагав від них викладатись максимально. Це був рік був самоосвіти, потужного зростання, покращення навичок. І уніфікації, коли ми зрозуміли, що якщо і далі будемо працювати кожен у межах функціональних обов'язків, то не зможемо приносити користь. Тому опановували нові навички і це допомагало нам вчасно інформувати людей.

Олена Мигашко, Gwara media: Перше слово, яке спадає на думку — фактчекінг. Ми відразу запустили бот, який перевіряє новини. Цей продукт дозволив змінитись і вижити, зміцнити команду. Друге — це трансформація. Змінилося все: від розміру команди до тем, які беремо, і місії. Погоджуся також зі словом «мобілізація», коли в перші місяці люди перебирали на себе функції, яких ніколи не виконували, і працювали 24 на 7.

— Євгеніє, як у вас з’явилась ідея, що треба запустити медіа для звільнених територій?

Євгенія Вірлич, «Район. Херсон»: Ідея виникла в переддень звільнення міста. 11 листопада звільняють Херсон, я на той момент — головна редакторка «Кавун.сіті», і нам пропонують відкрити «Район.Херсон», який має принципово відрізнятися. Я люблю нові ідеї, тому погодилася. Це принципово різні команди. «Район» пише про досвід окупації, про нові виклики. Ми й раніше про це писали: за час, коли Херсон був окупований, не було дня, щоб на «Кавун.сіті» не виходили новини. Але запуск видання для звільнених територій — це вияв любоів до професії, до міста, бажання відновити, відродити те, що було зруйнованим. Як кажуть у Херсоні у відповідь на твердження росіян, що поки вони були, то місто не обстрілювали: обстріли ми переживемо, аби не було вас.

— Що було найскладнішого з редакторської точки зору за минулий рік?

Слава Мавричев: Я б не називав це складнощами. Було виснажливо, напружено, але не було надзадач, які неможливо було б виконати.

  • Читайте також: Мавричев: «Суспільне Харків» під постійними обстрілами безперебійно працює завдяки системі корпунктів

Найбільше я, як редактор, переймався безпекою людей. Немає нічого важливішого за життя і здоров’я кожного члена твоєї команди. Ми вибудовували процеси так, щоб у місті під обстрілами якомога менше наражати людей на небезпеку та якомога більш якісно інформувати людей. Ми розуміли, що будь-яка редакція у Харкові — це мішень для ракетного удару, що б’ють по телевежах. Тож із першого дня великої війни ми почали працювати дистанційно; люди роз'їхалися по укриттях і вибудували систему корпунктів. Кожна людина відповідала за якийсь район міста. Якщо упродовж 15 хвилин хтось із колег не виходив на зв'язок, людина з іншого сектора підхоплювала чергування і продовжувала наповнювати сторінки у соцмережах та інші платформи.

Звісно, складною була робота в зоні бойових дій. Ми розуміли, коли і як виїжджати, скільки часу в нас є на кожній локації. «Гради» 20 хвилин перезаряджаються, б'ють двома-трьома хвилями. Тобто в нас є не більше 15 хвилин, щоб відпрацювати картинку. Ствольна артилерія — по 10—12 залпів, тобто поки вони не відпрацювали дюжину і не заглухли, нам краще не висовуватися. Щоб працювати на лінії зіткнення, ми обрали кількох людей із досвідом роботи у 2014 році. Ці люди розуміли, як діяти, коли чуєш свист над головою, що не треба бігти чи роззиратися, а треба відразу падати. Такий досвід мали я і лінійна продюсерка, ми потроху навчали людей. Усі члени команди були залучені. Не було людей, які відійшли вбік. Коли люди кажуть, що їм страшно, то так і має бути, бо це війна. За темпераментом розподіляли завдання. Хтось у полі — стресостійкий, швидко реагує. Вони могли давати 5—6 матеріалів на день. Були люди, які могли це підхопити, адаптувати. Найкрутіше, що ми мали місію. Колегам із комерційних медіа, думаю, складно було мотивувати людей.

  • Читайте також: Місія Суспільного мотивувала працівників «Суспільного Харків» працювати по кілька діб без сну

У Суспільного є місія — захищати свободи в Україні. Люди, які йшли працювати на Суспільне, поділяють цю місію. Кожен із членів команди розуміє, що просто зараз той час, коли ми маємо виконувати свій обов’язок. Саме це тримало людей по кілька діб без сну. Мати місію для медіа, як показало вторгнення, — це фундамент, на якому тримаються команда і всі процеси.

Про перспективи розвитку у воєнний час і зміну запитів аудиторії.

Дмитро Лук’яненко, головний редактор Kramatorsk Рost: Цей рік дав нам розуміння, що в нас є перспективи розвитку. Коли або пан, або пропав, ти мобілізуєш сили, і вдається навіть те, що не вдавалося в мирні часи. У нас маленька команда, — всього четверо людей (зараз буде трохи більше), — тому ми завжди були мобільними. Епідемія коронавірусної хвороби теж навчила працювати дистанційно. Редакція і офіс кожного — це ноутбук і рюкзак. Для нас не було проблемою евакуюватися, як для великих редакцій. Ми поїхали не відразу, перший місяць працювали на місці. Найважче було втримати команду, адже дехто поривався йти добровольцем. Вдалося запевнити, що зберегти незалежне медіа в такі часи — це не менш важливо, ніж бути в окопах.

  • Читайте також: Олексій Ладика, «Краматорськ Пост»: «Нам пропонували співпрацювати з “ДНР”. Пішли вслід за російським кораблем»

За місяць ми виїхали на Прикарпаття. Але неможливо бути голосом Краматорська, перебуваючи за пару тисяч кілометрів від нього. Ми завжди розбиралися в тому, що відбувалося в місті, показували перспективи. Тому певний час працювали віддалено, а потім почали їздити в місто по живі репортажі. Здебільшого це робить одна людина, кілька разів я їздив, хоча я менеджер і як кореспондент менш ефективний. Коли в Краматорську наших немає, то є фрилансери, яким ми даємо завдання. Ми зрозуміли, що є єдиним локальним медіа з репортажами з Краматорська, Святогірська, Бахмута. Решта краматорських медіа лише перепощують чуже. Ми вважаємо це нашою фішкою і перевагою. Єдине, засмутило, що після початку блекаутів упав трафік — відсотків на 30, це характерно для локальних медіа. А ось наша аудиторія в соцмережах і месенджерах стабільно зростає.

Слава Мавричев: За перший місяць кількість підписників нашого телеграм-каналу зросла у 50 разів. Фрилансери зрозуміли, що можуть розміщувати у нас свої матеріали. Ми опрацьовували їх, доповнювали фактажем і публікували. Зараз уже не так інтенсивно, але ці контакти використовуємо.

Олена Мигашко: Раніше Gwara була нішевим виданням, у нас був слоган, що ми пишемо про нову реальність, креативні індустрії... Але зрозуміли, що на війні про це не може йтися, і нам треба знайти щось нове. Ми могли спробувати залишитися нішевим медіа, але це був би інший масштаб, а вся команда хотіла зробити щось конкретне, важливе, першочергове, що відбувається тут і зараз.

Основна частина команди лишалася в Харкові, диджитал-редакторка — на ремоуті. У березні-квітні зайнялися ютубом, почали знімати та розповідати про те, що довкола відбувається, зняли документальний фільм про Харків для Al Jazeera English. Крім висвітлення соціальних питань, інформування про прильоти ми вирішили, що можемо поєднати локальні репортажі з підходом журналістики рішень і писати про позитивні зміни, досліджувати зрушення щодо комунікацій у Харкові, аналізувати, як на Харків звертають увагу закордонні меценати, подавати історії про майбутнє, інновації. Цього підходу не вистачає великим ньюзрумам.

Євгенія Вірлич: До нас долучаються не лише херсонці. Наше місто — це перший і єдиний обласний центр, який у 2022 році окупували і потім звільнили, тому увага до нас була шалена, у нас додалося підписників і вони лишаються. Людям ще довго буде цікаво, що тут відбувається.

  • Читайте також: Євгенія Вірлич, «Кавун.Сіті»: «Журналістів, які співпрацюють з окупантами, в Херсоні одиниці»

 Коли росіяни підірвали лінії електропередач, був жахливий зв'язок. Спочатку запит аудиторії був просто на інформацію, будь-яку достовірну. Повистрілювали скрізь телеграм-канали, адже цей сервіс може працювати в окупації, коли зі зв'язком труднощі. Навіть VPN глушили, тому знадобився досвід кримчан. Проблемою було те, що 52 дні нічого не було чути ні від ОДА, ні від обласної ради. Це було складно для медійників, адже не було можливості отримувати інформацію з офіційного першоджерела. Допомагали колеги з Суспільного і з загальноукраїнських видань.

Зараз запит змінюється: чиновники з'явилися, багато хто вже встиг розказати, що нікуди не зникав, а «працював» — і зараз більше потреби в інформації щодо подальшого життя, фінансового забезпечення, пільг, роботи, виїзду та повернення з-за кордону. Але хороші історії теж треба обережно писати — через біль тих, хто пережив смерть близьких або катування. Важко сприймаються історії тих, хто влаштувався в інших містах. Це, звісно, історія успіху — що можна почати з нуля — але болюче сприймається тими, хто не зміг виїхати з окупації. Тож позитивне обмежуємо добірками фільмів, розповідями про тих, хто давно виїхав. Намагаємося зайвий раз не травмувати людей.

Дмитро Лук'яненко: До війни значну частину матеріалів нашого видання становила критика влади. Але після великого вторгнення більшість відкритих джерел стали закритими. На певний час ми відійшли від критики, бо розуміли, що влада має працювати на виживання. Але зараз бачимо, що хтось вправно пристосовується, а влада зловживає можливостями приховувати інформацію. Тому в планах у нас уже є певні серії критичних матеріалів.

Наша аудиторія не дуже змінилася, але змінилася географія і запити. Близько 50 відсотків читачів залишилося в місті. І в них діаметрально протилежна реакція на ту інформацію, яку «на ура» сприймають люди, що виїхали. Певний час після початку великої війни «заходили» «історії успіху» тих, хто перевіз бізнес, виїхав, влаштувався на новому місці, але заходили якраз тим 50 відсоткам, хто виїхав. Натомість викликали несприйняття у тих, хто залишився. Вони казали, що це зрадники, які повтікали, покинули місто. А в тих, хто лишився, — запит на виживання, тому за допомогою «Інтерньюза» ми зробили спецпроєкт «Допомога». Публікуємо інформацію про вакансії в місті, який бізнес повертається, що відкрилося, де які заклади працюють, точки видачі гуманітарки. Ті, хто в Польщі чи Львові, на цей проєкт не заходять, а популярний він у тих, хто лишився. Намагаємося вивчати біль людей, дізнаватися інформацію через знайомих, дописи в соцмережах: що робити тим, у кого постраждало житло, чи треба платити комуналку, заходить тема стосунків на відстані...

Слава Мавричев: Переважна більшість інформації на початку вторгнення — «сервісна» інформація для виживання: медіа мали акумулювати ці дані, писати, де знайти їжу, паливо, як виїхати, які є маршрути, де працюють волонтери. Це основний контент лютого-березня. Зараз 15—20 відсотків — оперативка, десь 20 відсотків — ця сервісна інформація, далі — фіксація злочинів, свідчення жертв або свідків, нариси про людей, які вибралися з екстремальних ситуацій, історії виживання, як люди змогли побороти обставини. Великий попит нині на нариси зі звільнених, зруйнованих місць. Люди, які виїхали, хочуть побачити, що з цими місцями зараз.

  • Читайте також: Від сервісу до нарисів із деокупованих локацій. Мавричев розповів про найпопулярніший контент «Суспільного Харків» за час війни

Перспективні теми на майбутнє — як будувати заново, створювати нову країну не на радянській спадщині, а щось принципово нове. Нові бачення, досвід переселенців, які повернуться з Європи, після перемоги будуть затребувані читачами та глядачами.

Ілюстративне фото: Микола Мирний/Zmina

Теги за темою
російська агресія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Зеленський оцінив внесок Заходу в озброєння ЗСУ
1News
2025-01-15T16:18:46Z
Перехоплень стало більше: аналітики опублікували статистику російських ракетних атак
Фокус
2025-01-15T16:12:20Z
Індія спустила на воду субмарину для захисту від присутності Китаю у Індійському океані
УкраинФорм
2025-01-15T16:10:34Z
Російські Ту-95 залишились "без роботи": що ЗСУ уразили на "Енгельсі"
24tv
2025-01-15T15:54:11Z
У Вашківцях на Буковині відсвяткували Маланку
УкраинФорм
2025-01-15T15:51:58Z
Кількість біженців з України в ЄС знову зросла, при цьому збільшилась частка чоловік - дані Євростату
ZN UA
2025-01-15T15:49:57Z
Українська вчителька Леся Павлюк потрапила до списку 50 найкращих педагогів світу
24tv
2025-01-15T15:48:15Z
Тайвань посилить моніторинг морських районів, де пролягають підводні кабелі
InternetUA
2025-01-15T15:37:57Z
До уваги біженців! Норвегія скоротила список небезпечних регіонів України
Украина Криминальная
2025-01-15T15:36:53Z
Ошукав на понад 800 тисяч євро: француженка стала жертвою шахрая від імені Бреда Пітта
24tv
2025-01-15T16:18:18Z
Акторка, яка вийшла заміж за зведеного брата, народила первістка: фото та історія кохання пари
TSN
2025-01-15T16:18:01Z
Заявка на зіркову кар'єру. Британський фільм з Олександром Рудинським потрапив у номінацію BAFTA
Детектор М
2025-01-15T16:15:34Z
Другий фільм «Чужий: Ромул» спрямує франшизу у «незвідані води», — режисер
ITC
2025-01-15T16:15:10Z
Трейлер серіалу «‎Шибайголова: Народжений наново»
ITC
2025-01-15T16:15:07Z
Учасницю нацвідбору Fiinka запідозрили у плагіаті через схожість конкурсної пісні з хітом Rosalia
Комсомольская правда
2025-01-15T16:10:39Z
Лариса Кадочникова пояснила, чому відмовилася говорити українською на публіці
Комсомольская правда
2025-01-15T16:06:03Z
Розкішна до нестями: Надя Дорофєєва приголомшила фотосесією у колготках і шубі
Вива
2025-01-15T15:51:37Z
Приймання літературних подкастів на конкурс «КрутеЗНО» триватиме до 15 квітня
Детектор М
2025-01-15T15:27:56Z
Дуда наполягає, що запросити Україну в НАТО треба вже зараз
Европейская правда
2025-01-15T16:15:47Z
Україна підсилить армію зброєю, якщо отримає заморожені $250 мільярдів активів РФ - Зеленський
УкраинФорм
2025-01-15T16:15:35Z
Польща хоче бути присутньою за столом переговорів про мир в Україні - Дуда
УкраинФорм
2025-01-15T16:15:23Z
Мобілізація з 18 чи 20 років: Федієнко про умови зростання віку призову
Фокус
2025-01-15T16:15:23Z
У Латвії колишнього радянського офіцера посадили на 8 років за шпигунство на користь РФ
Европейская правда
2025-01-15T16:13:26Z
В уряді розповіли деталі переговорів з Польщею щодо ексгумацій
Европейская правда
2025-01-15T16:12:45Z
В Грузії пройшов тригодинний загальнонаціональний страйк
Европейская правда
2025-01-15T16:12:29Z
Звинувачення та знизування плечима: Politico розгромило виступ майбутнього міністра оборони США
24tv
2025-01-15T16:09:54Z
Кількість поранених унаслідок російського авіаудару по Краматорську зросла до дев'яти
УкраинФорм
2025-01-15T16:09:26Z
Перерізав шию співмешканці: у Конотопі сталося моторошне вбивство
TSN
2025-01-15T16:18:01Z
Киянку затримали за вбивство знайомої у Солом’янському районі столиці
Украина Криминальная
2025-01-15T16:06:52Z
"Кошмарять" як у 1990-х: ресторан Noice, в який не нібито пустили військового, прокоментував інцидент
TSN
2025-01-15T15:54:09Z
Подружжя організувало лабораторію із виготовлення амфетаміну та розсилало його поштою у пакетах з під солі
Украина Криминальная
2025-01-15T15:51:58Z
На Житомирщині працівник моргу викрав обручку загиблого військовослужбовця
Украина Криминальная
2025-01-15T15:39:29Z
Потягом на західну Україну, а далі до сусідньої країни: в Одесі ділок організував незаконне переправлення ухилянтів за кордон
Украина Криминальная
2025-01-15T15:33:25Z
В столичному автобусі чоловік травмував бритвою обличчя 17-річного любителя гучної музики
Украина Криминальная
2025-01-15T15:30:50Z
На Харківщині викрили чоловіка, який поширював символіку комуністичного режиму
Мій Харків
2025-01-15T15:24:36Z
Розкрадання майже ₴60 мільйонів Укренерго: суд арештував одного з підозрюваних
УкраинФорм
2025-01-15T14:58:22Z
Зупинки транспорту під час тривог у Києві: Кличко різко відреагував
Хвиля
2025-01-15T16:12:45Z
Україна повернула з російського полону 25 українців
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T16:12:27Z
Як відновити зруйнований дім: історія мешканки деокупованого села на Донеччині
24tv
2025-01-15T16:03:47Z
Окупанти вбили відому хероснську волонтерку: деталі
TSN
2025-01-15T15:58:45Z
Чому небо над Києвом надвечір червоніє: метеорологи розповіли
24tv
2025-01-15T15:57:48Z
Ожеледиця та місцями сніг: прогноз погоди в Україні на 16 січня
24tv
2025-01-15T15:57:03Z
Прикордонники знищили ворожий катер на південному напрямку: ефектне відео з дрона
24tv
2025-01-15T15:54:54Z
Обмін полоненими 15 січня: повний список звільнених українців
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T15:54:50Z
"Один за бортом, троє втікають": прикордонники атакували катер окупантів та показали вражаюче відео
TSN
2025-01-15T15:54:29Z
Українські тренери проходять стажування на базі Манчестер Сіті
Football.ua
2025-01-15T16:10:23Z
Меркушина з ідеальною стрільбою здобула першу медаль для України на Кубку IBU
24tv
2025-01-15T16:09:29Z
Зінченко залишає «Арсенал»? Британський журналіст про майбутнє українського захисника
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T16:06:27Z
Легендарний Холіфілд припустив, як би закінчився його бій із Усиком
24tv
2025-01-15T15:54:04Z
«Шахтар» провів спаринги з болгарськими клубами на турецьких зборах
УкраинФорм
2025-01-15T15:51:50Z
Шахтар розгромив Лудогорець на зборах у Туреччині
Football.ua
2025-01-15T15:51:24Z
Провальна гонка українців: результат індивідуалки на Кубку світу в Рупольдингу
24tv
2025-01-15T15:36:47Z
Ліон орендував Альмаду
Football.ua
2025-01-15T15:33:25Z
Джокович став абсолютним рекордсменом турнірів серії Grand Slam: відеоогляд історичної гри
24tv
2025-01-15T15:33:23Z
Смартфону Asus Zenfone 12 Ultra приписують чип Snapdragon 8 Elite та батарею на 5800 мАг
ITC
2025-01-15T16:15:42Z
Забезпечить будинок енергією: створено "нерухому" вітряну турбіну для даху
Фокус
2025-01-15T16:04:12Z
Вчені виявили приховану мережу тунелів інків завдовжки майже два кілометри
ZN UA
2025-01-15T16:04:06Z
Мурахи пам’ятають образи: як досвід впливає на їхню агресію
1News
2025-01-15T16:03:52Z
Бундесвер відмовляється від соцмережі Х
УкраинФорм
2025-01-15T15:51:52Z
Що буде з TikTok, якщо його купить Ілон Маск: можливі сценарії
InternetUA
2025-01-15T15:46:42Z
Творці STALKER 2 розповіла коли вийде наступне оновлення гри
24tv
2025-01-15T15:42:04Z
Apple Intelligence може знижувати автономність iPhone
InternetUA
2025-01-15T15:31:21Z
"Копія" Дарта Вейдера: у В'єтнамі знайшли гігантське дивне створіння
GlavRed
2025-01-15T15:27:07Z
Зниження цін: в Україні подешевшав один з овочів борщового набору
ZN UA
2025-01-15T16:18:17Z
Біткоїн по $300 тис. та ще 9 прогнозів на 2025 рік від HashKey
ITC
2025-01-15T16:15:49Z
Tether переїде до криптокраїни — Сальвадору
ITC
2025-01-15T16:15:24Z
Гетманцев пропонує ввести податки на всі посилки з-за кордону
ZN UA
2025-01-15T16:06:07Z
Продажі Boeing у 2024 році досягли найнижчого рівня з часів пандемії
360ua.news
2025-01-15T16:03:56Z
В Україні оновилися тарифи на комунальні послуги: що подорожчало найбільше
Политека
2025-01-15T16:00:53Z
Щоб пасажири не напивалися. Ryanair закликає обмежити продаж алкоголю в аеропортах
AIN
2025-01-15T16:00:16Z
«Фермер, є кредит 2.0» від Агро Арени — нові можливості для українських аграріїв
AgroPortal
2025-01-15T16:00:16Z
Українські АЗС підвищили ціни на всі види пального
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T15:51:48Z
Це реально працює: як кава з корицею у четвер залучає в життя гроші
24tv
2025-01-15T15:42:47Z
Гороскоп Таро на 16 січня для всіх знаків Зодіаку: цей день буде сповнений сюрпризів
Политека
2025-01-15T15:42:40Z
Стильна та компактна: як створити кутову полицю для книг з дерев’яних піддонів
24tv
2025-01-15T15:27:47Z
3 знаки зодіаку, які вже до кінця цієї зими переживуть серйозні зміни в житті
24tv
2025-01-15T15:03:54Z
Одні перехоплюють дух, а інші здаються химерними: які є найдивніші дизайни інтер'єрів у світі
24tv
2025-01-15T14:36:51Z
Всього один знак попереджає, що пральну машину час чистити: його знають одиниці
24tv
2025-01-15T14:33:06Z
Чому собаки нахиляють голову, коли ми з ними говоримо: несподівані причини
GlavRed
2025-01-15T14:25:48Z
Як зробити м'ясо м'яким, скільки потрібно тушкувати залежно від виду
TSN
2025-01-15T14:24:09Z
Коричневий цукор обрали «смаком року» — чому
AIN
2025-01-15T14:00:26Z
Пік захворюваності на ГРВІ та грип очікується у лютому - Кузін
УкраинФорм
2025-01-15T16:00:19Z
24 години і смакота: як перетворити незріле авокадо на стигле - що покласти
GlavRed
2025-01-15T15:46:56Z
Фтор у воді: як він впливає на розвиток дітей
24tv
2025-01-15T15:27:59Z
Прасуйте спідню білизну після прання: ось чому це треба робити
24tv
2025-01-15T14:21:44Z
При захворюванні на ГРВІ не потрібно робити тести на метапневмовірус - Кузін
УкраинФорм
2025-01-15T14:16:10Z
Клітини "втекли": чоловік помер після того, як підхопив рак легень від донора печінки
TSN
2025-01-15T13:24:24Z
Більше 80% жінок помиляються: як визначити розмір грудей правильно
GlavRed
2025-01-15T12:25:54Z
Їжа для "другого мозку": варіанти перекусів, які покращать стан кишківника
24tv
2025-01-15T12:06:25Z
Чому сняться кошмари: про які хвороби вони можуть свідчити
TSN
2025-01-15T11:54:59Z
У Кременчуці виготовили універсальний самоскид для фермерів
AutoCentre
2025-01-15T16:04:56Z
Офіційний старт продажів Renault Duster і Renault Taliant в Україні
AutoCentre
2025-01-15T15:33:28Z
Огляд Kia Sportage NQ5 : які є особливості та на що звернути увагу
AutoCentre
2025-01-15T15:04:22Z
Nissan розкрив характеристики нового електричного седана N7
AutoGeek
2025-01-15T14:58:39Z
Електромобіль Mazda 6e їде до Європи: усі подробиці про новинку
AutoGeek
2025-01-15T14:12:14Z
На продаж виставили 15-річний Dodge Challenger без пробігу
AutoCentre
2025-01-15T13:16:40Z
Зірки краш-тестів: названо найбезпечніші автомобілі 2024 року
Фокус
2025-01-15T12:51:53Z
Modellista підготувала для Toyota bZ4x стильний обвіс у стилі 80-х
AutoCentre
2025-01-15T12:12:41Z
Набагато дешевше за Duster: українцям запропонували паркетник Citroen за вигідною ціною
ЗаРулем
2025-01-15T12:06:57Z