MY.UAНовини
Шпигун КНР чи метеорологічний дирижабль: що відомо про скандал довкола повітряної кулі над США
Шпигун КНР чи метеорологічний дирижабль: що відомо про скандал довкола повітряної кулі над США

Шпигун КНР чи метеорологічний дирижабль: що відомо про скандал довкола повітряної кулі над США

Протягом останніх кількох днів між Сполученими Штатами та Китаєм розгорається справжній шпигунський скандал. Усе через гігантську китайську повітряну кулю, помічену над територією США.

Її присутність в американському повітряному просторі викликала стурбованість органів національної безпеки США та дипломатів, погіршивши і без того напружені відносини між Вашингтоном та Пекіном.

Станом на 4 лютого з’явилися повідомлення, що таких куль уже дві. Що відомо про скандал, позиції США та Китаю – далі в матеріалі.

Зараз дивляться

Де була помічена перша повітряна куля?

Повідомлення про величезну повітряну кулю почали активно поширюватися в ЗМІ та соцмережах 3 лютого. Однак Сполучені Штати почали відстежувати її переміщення значно раніше.

Як повідомляє агентство ВВС, США моніторили рух кулі, коли вона ще перебувала над територією Канади. А в середу, 1 лютого, її помітили в небі жителі американського міста Біллінгс у штаті Монтана, який на півночі межує з Канадою. За словами офіційних осіб, вона пролетіла над Алеутськими островами (Аляска) та через Канаду, щоб дістатися туди.

Мапа: Google maps

Сенатор США Роджер Маршалл повідомив, що вдень 3 лютого повітряна куля була помічена над його рідним штатом Канзас.

За даними Пентагону, аеростат летить на висоті близько 60 тис. футів (понад 18 тис. метрів), у стратосфері. Це приблизно на 5,5 тис. метрів вище за висоту, на якій літають комерційні літаки.

США відстежують повітряну кулю за допомогою пілотованих літаків, були задіяні багатоцільові винищувачі F-22 Raptor та літак радіолокаційного виявлення.

Представники Пентагону повідомили CNN, що повітряна куля може досягнути східного узбережжя США в районі штаті Північна Кароліна уже в суботу, 4 лютого, після чого полетить в напрямку Атлантичного океану. Ці прогнози базуються на погодній моделі американського Національного управління океанічних і атмосферних досліджень.

Американський метеоролог Ден Саттерфілд розрахував можливий маршрут повітряної кулі на основі даних про напрямки вітру в останні дні.

Куля-шпигун: що кажуть у Пентагоні

Високопосадовець Пентагону повідомив журналістам, що з високою ймовірністю йдеться про китайську повітряну кулю-шпигуна.

– Ми впевнені, що цей висотний аеростат-розвідник належить (КНР, – Ред.). Випадки подібної діяльності спостерігалися протягом останніх кількох років, зокрема до приходу до влади цієї адміністрації, – зазначив чиновник Пентагону на умовах анонімності, якого цитує телеканал CNN.

Він додав, що траєкторія польоту повітряної кулі пролягала над “кількома конфіденційними об’єктами”, однак це не становить значного ризику в плані збору розвідувальної інформації. За словами представника Міноборони США, куля має “обмежену цінність” з точки зору збору розвідданих. Однак Вашингтон “вжив кроків для захисту від збору конфіденційної інформації іноземними розвідками”.

Речник Пентагону бригадний генерал Патрік Райдер повідомив, що повітряна куля “має здатність маневрувати” і в п’ятницю “змінила свій курс”.

Райдер додав, що Міністерство оборони США уже декілька днів стежить за об’єктом.

– Повітряна куля летить на висоті, що значно перевищує комерційний повітряний рух, і не становить військової чи фізичної загрози для людей на землі, – запевнив генерал.

Варто зазначити, що в штаті Монтана, де помітили повітряну кулю, та в сусідніх штатах розташовані підземні шахти американських міжконтинентальних балістичних ракет Minuteman III та бази стратегічних бомбардувальників. Вони можуть бути однією з потенційних цілей шпигунської діяльності КНР.

Науковий співробітник інституту Гріффіта (Австралія) Пітер Лейтон припустив у коментарі CNN, що повітряна куля, ймовірно, збирає інформацію про системи зв’язку та радари США.

А полковник ВПС США у відставці, військовий аналітик CNN Седрік Лейтон пояснив, що розвідувальні дані, зібрані аеростатом, можуть передаватися Китаю в режимі реального часу через супутниковий зв’язок.

Дослідниця Королівського коледжу Лондона Марина Мірон розповіла агентству ВВС, що повітряною кулею гіпотетично може керувати оператор на землі в дистанційному режимі. Він міг би піднімати чи опускати аеростат, залежно від потоків вітру, а також затримувати його над певними локаціями для збору даних.

Друга повітряна куля

У п’ятницю ввечері, 3 лютого, речник Пентагону бригадний генерал Патрік Райдер повідомив, що помічена ще одна китайська повітряна куля-шпигун: цього разу над Латинською Америкою.

– Ми бачимо повідомлення про повітряну кулю, що пролетіла над Латинською Америкою. Ми вважаємо, що це ще одна китайська повітряна куля для спостереження, – наголосив він.

Водночас Райдер не вказав точного місця знаходження кулі. Він запевнив, що поки що немає ознак її руху в бік Сполучених Штатів.

Що кажуть у Білому домі та скасування візиту держсекретаря Блінкена

Речниця Білого дом Карін Жан-П’єр поінформувала, що президент США Джо Байден був уперше проінформований про кулю у вівторок, 31 січня. Відтоді він регулярно отримує інформацію від органів нацбезпеки.

Жан-П’єр наголосила, що присутність аеростату в повітряному просторі США “є явним порушенням нашого суверенітету, а також міжнародного права”.

Члени Конгресу США поінформовані про інцидент, і в американському Сенаті (верхній палаті Конгресу) плануються слухання з цього приводу.

Тим часом держсекретар США Ентоні Блінкен відклав попередньо заплановану на ці вихідні дипломатичну поїздку до Китаю через ситуацію з аеростатом. Це знаменує новий етап напруження у відносинах між двома країнами.

– Ми впевнені, що це китайський аеростат-розвідник… Як тільки ми виявили повітряну кулю, уряд США негайно вжив заходів для захисту від збору конфіденційної інформації.

Ми комунікували з урядом КНР через кілька каналів зв’язку щодо цього питання. Члени моєї команди консультувалися з нашими партнерами в інших агентствах і в Конгресі. Ми також залучили наших близьких союзників і партнерів, щоб повідомити їх про присутність розвідувального аеростату в нашому повітряному просторі, – заявив очільник Держдепартаменту США на пресконференції.

Блінкен повідомив голові центральної комісії у закордонних справах Центрального комітету Комуністичної партії Китаю Ван Ї, що запуск повітряної кулі був “безвідповідальним вчинком”, “явним порушенням суверенітету США та міжнародного права”. Через інцидент ухвалено рішення про недоцільність поїздки в КНР.

– Рішення КНР вдатися до цих дій напередодні мого запланованого візиту завдає шкоди предметним обговоренням, до яких ми були готові, – заявив Блінкен.

Держсекретар уточнив, що планує відвідати Пекін, “коли дозволять умови”.

Візит Ентоні Блінкена до Китаю готувався з листопада минулого року. На порядку денному, серед іншого, мала бути повномасштабна війна РФ проти України. Це був би перший візит такого рівня з жовтня 2018 року.

Метеорологічний дирижабль: що кажуть у Китаї

У п’ятницю, 3 лютого, Китай визнав повітряну кулю своєю власністю. У Пекіні стверджують, що це “цивільний дирижабль”, який використовувався для метеорологічних досліджень та відхилився від курсу “через форс-мажорні обставини”.

Це цивільний дирижабль, який використовується для дослідницьких, переважно метеорологічних, цілей. Під впливом західних вітрів і через обмежені можливості самостійного керування дирижабль сильно відхилився від запланованого курсу. Китайська сторона шкодує про ненавмисний вхід дирижабля до повітряного простору США у зв’язку з форс-мажорними обставинами, – заявили в МЗС Китаю.

У відомстві запевнили, що Китай “завжди діє в суворій відповідності з міжнародним правом і поважає суверенітет і територіальну цілісність усіх країн”, а тому “ніколи не порушував територію чи повітряний простір будь-якої суверенної держави”. Крім того, в МЗС стверджують, що “деякі політики та ЗМІ в США використали цей інцидент як привід для нападу та дискредитації Китаю”.

У Пекіні закликають “врівноважено” вирішити цей інцидент.

У МЗС Китаю також відреагували на рішення держсекретаря США Ентоні Блінкена відкласти свій візит до Пекіна, назвавши такий крок “внутрішньою справою американської сторони.” У відомстві стверджують, що офіційно візит не анонсувався.

– Одним із завдань дипломатичних команд обох сторін є належне управління двосторонніми відносинами й, зокрема, виважене вирішення надзвичайних ситуацій. Насправді жодна сторона ніколи не оголошувала про візит (Блінкена до КНР, – Ред.), – заявили у відомстві.

Варто зазначити, що речник Пентагону бригадний генерал Патрік Райдер категорично спростував заяву Пекіна про те, що повітряна куля є “цивільним дирижаблем”.

–Насправді ми знаємо, що це повітряна куля для спостереження. Вона має здатність маневрувати, – заявив він, на навівши деталей.

Чому кулю не збивають: позиція Пентагону та адміністрації Байдена

У середу, 1 лютого, міністр оборони США Ллойд Остін скликав засідання за участю військового командування. Вони обговорювали можливі варіанти знищення повітряної кулі.

Зрештою Пентагон надав президенту США Джо Байдену “наполегливу рекомендацію” не збивати аеростат заради безпеки людей на землі, які можуть постраждати через падіння уламків.

– Президент Байден серйозно сприйняв цю рекомендацію військових. Президент завжди ставитиме безпеку американського народу на перше місце, – заявила речниця Білого дом Карін Жан-П’єр.

Як пояснив генерал Патрік Райдер, повітряна куля має досить великі розміри.

– Під час вивчення нашого підходу ми визнали, що будь-яка потенційна площа падіння уламків буде значною і може потенційно спричинити травми чи смерті серед цивільних або значні матеріальні збитки, – наголосив він.

Офіційні особи повідомили CNN, що США не виключають можливості збити повітряну кулю, якщо такий крок буде визнано безпечним. Однак жодних рішень поки не ухвалено.

Військове командування США наразі координує дії з аерокосмічним агентством NASA, щоб визначити можливу площу падіння уламків.

Читайте
Контроль за ядерним арсеналом США: ФБР підозрює Huawei у військовому шпигунстві

Джерело: , , ,

Фото:

Теги за темою
Джо БайденПентагон
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Санкції США ускладнили роботу Міжнародного кримінального суду – медіа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T18:06:49Z
Трамп анонсував створення нового винищувача F-55: що про нього відомо
ТСН
2025-05-15T18:06:48Z
Рубіо заперечує, що США проти запрошення Зеленського на саміт НАТО
Европейская правда
2025-05-15T17:55:26Z
Рубіо повідомив, від чого залежатиме зустріч Трампа з Путіним
ТСН
2025-05-15T17:48:21Z
Путін має особисто брати участь у мирних переговорах – Рубіо
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T17:33:48Z
Телефон дочки скандального судді Вовка став доказом у справі Дубінського
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T17:30:27Z
Рубіо розкритикував делегацію РФ у Стамбулі та не вірить у прорив на переговорах
Европейская правда
2025-05-15T17:30:21Z
У Словенії розслідують зникнення статуї Меланії Трамп
Европейская правда
2025-05-15T17:27:55Z
США не мають високих очікувань від переговорів між Україною та Росією, — Рубіо
Vlasti
2025-05-15T17:24:35Z
Народилася у Дніпрі, не знала свого батька і писала листа Сталіну: як у дитинстві виглядала Лія Ахеджакова
Telegraf
2025-05-11T17:30:58Z
"Євробачення-2025": текстова онлайн-трансляція другого півфіналу
ТСН
2025-05-15T18:06:32Z
Аліна Гросу розповіла про сварку з чоловіком-росіянином і здивувала її причиною
ТСН
2025-05-15T15:48:52Z
Зірка "Жіночого Кварталу" вперше висловилася про свого бойфренда: "Іскра була, а потім морозив мене"
ТСН
2025-05-15T14:41:29Z
Оля Полякова пригадала, як хильнула і написала Ані Лорак: "Курка, ще й ноги короткі"
ТСН
2025-05-15T14:40:05Z
"Євробачення-2025": порядок виступів учасників у другому півфіналі та їхні пісні
TSN
2025-05-15T14:38:46Z
Антоніна Хижняк розкритикувала представників України на Каннському кінофестивалі: "Не стримала сліз"
TSN
2025-05-15T14:36:00Z
"Євробачення-2025": другий півфінал — де дивитися шоу наживо та які країни виступатимуть
TSN
2025-05-15T14:35:57Z
Анна Кошмал висловилася про свій досвід знімань в "Сватах": "Не хотіла б знову там опинитись"
TSN
2025-05-15T14:33:25Z
Що має зробити чоловік перед тим, як йти на війну: боєць “Азову” здивував відповіддю
TSN
2025-05-15T17:36:59Z
Найкращий момент перемогти російську імперію – це зараз
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T17:06:34Z
У Литві кажуть, що інцидент з танкером "тіньового флоту" схожий на інформаційну операцію
Европейская правда
2025-05-15T16:57:39Z
Блаженніший Святослав запросив Папу приїхати в Україну
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T16:36:44Z
У редакцію «Радіо Свобода» направили запит, чому журналіст Андрушко не служить в армії – ЗМІ
Vlasti
2025-05-15T16:12:22Z
Брат Максима Неліпи опублікував зворушливий допис
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T16:12:16Z
Папа Римський планує зустрітися із Зеленським – Bild
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T16:09:12Z
У Резерв+ з’явилися нові типи відстрочок: хто їх може отримати
ТСН
2025-05-15T15:45:25Z
У Дрездені чоловіку загрожує штраф за гітлерівський салют у ретромобілі
Европейская правда
2025-05-15T14:58:46Z
Як вилікувати яблуню від чорного раку: на що звернути увагу, яка профілактика можлива
ТСН
2025-05-15T14:41:23Z
Один із найпопулярніших продуктів допоможе прожити до 100 років
TSN
2025-05-15T14:40:32Z
Спадний Місяць від 13 травня до 26 травня 2025 року: що варто зробити
ТСН
2025-05-15T14:39:07Z
Україну 15 травня накрила потужна магнітна буря
ТСН
2025-05-15T14:38:37Z
Мошки в Україні: чому їхні укуси небезпечні та коли варто бігти до лікаря
ТСН
2025-05-15T14:36:37Z
Виявлено простий спосіб зниження тиску без ліків: які продукти треба вживати
TSN
2025-05-15T14:36:08Z
Що покласти в лунку, коли садите огірки: завдяки звичайному бур’яну ви збиратимете їх відрами щодня
TSN
2025-05-15T14:35:57Z
Не 10 тисяч: науковці підрахували, скільки кроків треба робити щодня
TSN
2025-05-15T14:34:38Z
Нова хвиля Covid-19 шириться Азією – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T14:03:35Z
Суд зменшив заставу ексголові МСЕК Крупі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T16:57:27Z
Відому блогерку застрелили просто під час прямого етеру
TSN
2025-05-15T16:21:39Z
На Київщині виявили виробників фальсифікованого насіння
AgroPortal
2025-05-15T16:00:16Z
Фриланс-афера на мільйони: до України з Німеччини екстрадували шахрая
ТСН
2025-05-15T15:16:43Z
У Києві бус ТЦК потрапив у ДТП: мобілізовані кинулися навтьоки і нібито були у кайданках
ТСН
2025-05-15T14:40:02Z
В Луцьку зранку пролунала серія вибухів
ТСН
2025-05-15T14:39:49Z
Зранку в Івано-Франківську пролунали вибухи
TSN
2025-05-15T14:39:36Z
Вибухи в українських містах та переговори у Туреччині: головні новини ночі 15 травня 2025 року
ТСН
2025-05-15T14:39:11Z
Масована атака по Київщині 15 травня: деталі ворожого удару
ТСН
2025-05-15T14:38:28Z
Київрада ухвалила нові виплати для людей, житло яких пошкодила Росія
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T17:54:53Z
У Києві буде капітально відремонтовано шляхопровід на Осокорках
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T15:18:39Z
Свідок Єгови отримав дві повістки і відмовився від мобілізації, бо "родину можна захищати по-іншому"
ТСН
2025-05-15T14:48:49Z
У КМДА роз’яснили ситуацію щодо постачання гарячої води влітку
ТСН
2025-05-15T14:41:19Z
На Харківщині ухилянтів бронювали в "пожежній": яким був "тариф"
TSN
2025-05-15T14:41:16Z
За крок до Дніпропетровщини: як змінилася лінія фронту та які нові загрози у травні 2025
TSN
2025-05-15T14:40:54Z
У Києві 15 травня приспустять головний прапор України: яка причина
TSN
2025-05-15T14:40:44Z
Близнюкам варто відкритися новим враженням, а на Раків чекають зміни: гороскоп за картами Таро на 15 травня 2025 року
ТСН
2025-05-15T14:39:52Z
Ворог атакує Україну ударними БпЛА: мапа тривог
TSN
2025-05-15T14:39:35Z
«Підприємства мають працювати» — у Мінекономіки підтримали позицію щодо відновлення роботи газовидобувних компаній Smart Holding
ТСН
2025-05-15T16:36:16Z
Курс валют на 15 травня: скільки коштують долар, євро і злотий
TSN
2025-05-15T15:48:11Z
Митниця та АМПУ об’єднують інформаційні системи
AgroPortal
2025-05-15T15:00:33Z
Світла не буде до 8 годин на день: експерт сказав, коли почнуться відключення
TSN
2025-05-15T14:40:41Z
Банки можуть зняти ліміти на перекази для українців: названа головна умова
TSN
2025-05-15T14:38:21Z
$44 млн у газ і сонце: як Метінвест страхує виробництво від нових блекаутів — СОО компанії Олександр Мироненко
ТСН
2025-05-15T14:35:16Z
Ціни на продукти дешевого сегмента зросли: економіст пояснив, у чому причина
ТСН
2025-05-15T14:34:53Z
В університеті на Хмельниччині відкрили центр органічного виробництва
AgroPortal
2025-05-15T14:30:56Z
Китай цікавиться імпортом гороху з України
AgroPortal
2025-05-15T14:00:06Z
Mercedes переносить виробництво своєї популярної моделі авто у США через мита Трампа
ГЛАВКОМ NET
2025-05-13T11:45:58Z
Водіїв закликали ні в якому разі не залишати цю річ у салоні у спекотний день
24tv
2025-05-12T14:09:13Z
Кібертрак перевернувся після ймовірного нападу в дорожній люті
Топ Жир
2025-05-12T14:03:19Z
“Новий автомобіль та старий водночас: Volkswagen Beetle 1972 року з пробігом лише 104 милі”
Топ Жир
2025-05-12T14:00:33Z
Водій вантажівки перевернув Cybertruck у лютій дорожній сутичці
Топ Жир
2025-05-12T13:45:04Z
Через ризик шпіонажу: в Британії ввели обмеження для власників китайських машин
AutoGeek
2025-05-12T13:27:59Z
Ексклюзив за $3,5 мільйона: на аукціон виставили найкращий Lamborghini
Фокус
2025-05-12T13:21:48Z
ЄСА надала автовиробникам саме те, про що вони просили
Топ Жир
2025-05-12T13:00:04Z
Електромобілі Hyundai у небезпеці: китайські бренди націлились на ринок Південної Кореї
AutoGeek
2025-05-12T12:48:25Z
Батьки і школа — одна команда: досвід КМДШ, який допомагає дітям зростати щасливими
TSN
2025-05-15T15:33:27Z
Астрологи назвали 4 найуспішніші місяці народження
TSN
2025-05-15T14:40:41Z
Покладіть сковороду до поліетиленового пакета і залийте цією рідиною: навіть дуже пригоріла поверхня очиститься
TSN
2025-05-15T14:38:36Z
Астрологи назвали єдиний знак зодіаку, який легко може закохатися в будь-кого
TSN
2025-05-15T14:37:45Z
Народні засоби від бур’янів: 5 ефективних способів їх позбутися без перекопування
TSN
2025-05-15T14:37:24Z
Звичайні варені макарони стануть в рази смачнішими: додайте цей простий інгредієнт
ТСН
2025-05-15T14:36:25Z
Вирощування перцю: 10 помилок, які позбавляють вас великих врожаїв
TSN
2025-05-15T14:36:01Z
Які три найголовніші правила догляду за помідорами: урожай нікуди буде подіти
TSN
2025-05-15T14:35:43Z
Як швидко позбутися кротів на городі: підземні шкідники самі підуть з вашої ділянки
ТСН
2025-05-15T14:34:26Z
У Росії стався масштабний збій у роботі інтернету
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T17:12:47Z
Чому корабель на Місяці перекинувся: у компанії назвали три головні причини
TSN
2025-05-15T14:37:44Z
Сонце лютує: потужний спалах паралізував комунікації, загроза зростає
ТСН
2025-05-15T14:36:02Z
Потужний спалах на Сонці відключив радіозв'язок на 5 континентах
FaceNews
2025-05-15T12:54:32Z
Єврокомісія погрожує TikTok штрафом за порушення правил цифрової реклами
Европейская правда
2025-05-15T10:58:31Z
Екскерівник Roshen очолив племзавод
AgroPortal
2025-05-15T08:00:02Z
Вчені розповіли, коли на Землі закінчиться кисень
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T04:21:01Z
Міноборони повідомило, чим займатиметься новостворене Управління космічної політики
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T17:03:29Z
Керування мозком: Apple тестує нове управління iPhone
ГЛАВКОМ NET
2025-05-14T16:01:33Z
Україна дізналася суперників на Євро-2026 з гандболу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T18:06:16Z
Український баскетболіст пройде перегляд в топ-клубі НБА
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T17:54:20Z
Дюбуа готує криваве випробування для Усика: реванш обіцяє бути жорстоким
F1 Аналитика
2025-05-15T16:10:00Z
Чи є у списку Усик? Forbes оприлюднив рейтинг найбільш високооплачуваних спортсменів світу
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T15:36:20Z
«Реал» витратив €5 млн на захисників за останні п'ять років – це 236 місце у світі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T14:54:52Z
Російський тренер з боксу зламав щелепу своєму колезі на очах в його неповнолітнього сина
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T12:51:53Z
Українці здобули три нагороди на чемпіонаті світу з тхеквондо серед кадетів
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T11:51:45Z
Найкраща тенісистка світу обматюкала вболівальника на турнірі у Римі
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T11:30:51Z
Графік єврокубків: коли розпочнуть боротьбу українські команди
ГЛАВКОМ NET
2025-05-15T11:06:47Z