MY.UAНовини
Між COVID-19 та війною в Україні: сорти дезінформації в німецькому сегменті телеграма
Між COVID-19 та війною в Україні: сорти дезінформації в німецькому сегменті телеграма

Між COVID-19 та війною в Україні: сорти дезінформації в німецькому сегменті телеграма

Російська дезінформація в німецькомовних телеграм-каналах виглядає менш продуманою, ніж та, що спрямована на українців.

In English

Під час моніторингу російської дезінформації в соціальних мережах «Детектор медіа» зафіксував, що російська пропаганда активізується під час політичних подій, таких як саміти світових лідерів, засідання міжнародних організацій, переговори про допомогу Україні тощо. З кінця 2022 року як українські, так і міжнародні ЗМІ частіше стали згадувати про Німеччину в контексті військової допомоги Україні, а саме передачі танків Leopard 2.

На тлі цих дискусій 3 січня 2023 року інформаційне агентство Reuters випустило розслідування про вплив пропутінських агентів на Німеччину, в якому розповіло, як ці агенти намагаються налаштувати Берлін проти України. Розслідування показало зв’язки німецьких діячів, які виступають за зміну курсу щодо України, з російською державою та ультраправими. Видання зосередило увагу на персоналіях, побіжно згадавши, що деякі проросійські активісти поширюють повідомлення Кремля на німецькомовну авдиторію в інтернеті. Російська пропаганда часто поширює свої меседжі та ідеї через анонімні джерела в соцмережах та медіа, а вже потім переходить на новий рівень — проникає в заяви експертів, політиків і активістів, які свідомо чи несвідомо поширюють російські дезінформаційні меседжі.

«Детектор медіа» вирішив дослідити, як російська пропаганда використовує телеграм для впливу на німецькомовну авдиторію, які інформаційні кампанії проводить, а також порівняти підходи російського агітпропу зі впливу на українську та німецьку авдиторії.

Над дослідженням працювали: Іра Рябоштан, Орест Сливенко, Олексій Півторак

Was ist телеграм у Німеччині?

В Україні телеграм є одним із головних джерел інформації. На 23 січня, за даними компанії SimilarWeb, яка надає відомості про популярність інтернет-ресурсів, телеграм на п’ятому місці серед мобільних додатків у користувачів iOS і шостий — на Android. Схожі цифри наводить компанія MobileAction, яка постачає дані тим, хто просуває мобільні додатки. За їхньою інформацією, телеграм четвертий за популярністю на iOS i сьомий — на Android.

У Німеччині популярність телеграма нижча. За даними Similarweb, телеграм на 22-му місці серед додатків на іOS і на 11-му — в користувачів Android. Згідно з даними MobileAction, у Німеччині телеграм 29-й за популярністю на iOS і десятий — на Android.

Відрізняється й кількість каналів, які працюють на українську й німецьку авдиторії. За даними сервісу аналізу телеграма Telemetrio, для українців працюють 5,8 тисячі каналів, тоді як на німецьку — 3,1 тисячі.

Відрізняються й розміри авдиторії найбільших каналів у телеграмі. В Україні найпопулярніший канал «Труха Украина» має 2,7 мільйона підписників, а останній у сотні найпопулярніших «24 канал — новини | Новини України» — 207 тисяч підписників. Для порівняння: найпопулярніший німецький телеграм-канал reitschuster.de має 257 тисяч підписників. В останнього із сотні найпопулярніших станом на 18 січня The Great Awakening is here 42 тисячі підписників.

Серед найпопулярніших телеграм-каналів у Німеччині переважають особисті блоги з новинами чи персональними реакціями на події; запереченням пандемії COVID-19; розповідями про езотерику й інші альтернативні офіційній науці знання. На відміну від України, де більша частина найпопулярніших медіа мають популярні канали в телеграмі, найпопулярніші медіа в Німеччині чи Австрії інколи ведуть телеграм-канали, але вони не входять до списків топсотні телеграм-каналів. У першій сотні з німецькомовних телеграм-каналів у сегменті медіа є німецький журнал Compact, телеканал AUF1, медіаплатформа Apolut і австрійське видання Wochenblick. За даними Similarweb, сайти згаданих німецьких видань перебувають не вище за четверту сотню серед місцевих медіа. А сайт Wochenblic» — на 101-му місці серед медіа Австрії.

Попри те, що телеграм не входить до першої десятки популярних у Німеччині додатків, про вплив цієї соцмережі опосередковано можуть свідчити спроби уряду країни врегулювати роботу телеграма. Влада Німеччини неодноразово висловлювала стурбованість, що телеграм використовують для поширення дезінформації про пандемію коронавірусу та організації протестів, які переросли в насильство. Експерти в Німеччині також часто висловлюють занепокоєння, що додаток стає осередком екстремізму й радикалізації. За даними ЗМІ, ультраправі та екстремістські групи все частіше звертаються до телеграма після того, як їх вигнали з інших соціальних мереж — фейсбука й твітера.

У жовтні 2022 року Федеральне міністерство юстиції Німеччини оштрафуваломесенджер за порушення законодавства на суму 5,125 мільйона євро. Телеграм звинуватили в порушенні зобов’язання «підтримувати канали зв’язку відповідно до законодавства» (4,25 мільйона євро штрафу), а також відмові призначити уповноваженого представника в Німеччині (875 тисяч євро штрафу). Загалом німецька влада останні декілька років критикує месенджер через те, що в телеграмі вільно поширюють матеріали з мовою ненависті; що месенджер сприяє поширенню позиції антивакцинаторів, прихильників теорії змов і неонацистських поглядів. Цю проблему чітко ілюструє сотня найпопулярніших телеграм-каналів у німецькому сегменті.

Сорти дезінформації в німецьких телеграм-каналах

Як і в Україні, більша частина із сотні найбільших німецьких телеграм-каналів подають гарячі новини чи інтерпретації подій. Як і в популярних українських телеграм-каналах, новини часто подаються без контексту або з однобокими коментарями, які треба сприймати як позиції авторів з приводу новин, але аж ніяк не як новини. Наприклад, найпопулярніший німецький телеграм-канал reitschuster.de (247 тисяч підписників), у якому німецький журналіст Борис Райтшустер публікує статті із власного сайта з короткими коментарями. Райтшустер — автор книжки «Путінократія», в якій розповідається, як Володимиру Путіну за допомогою корупції і посилення страху у власному суспільстві вдалось збудувати авторитарний режим. Хоча Райтшустер і критично ставиться до Росії, в якій працював у дев’яностих-двотисячних, події, пов’язані з Україною він висвітлює з точки зору популістів. Наприклад, на його сайті, а відтак і в телеграм-каналі, можна бачити повідомлення, що біженці з України отримують більші виплати, ніж біженці з інших країн чи навіть частина німецьких пенсіонерів. Це твердження є одним із російських дезінформаційних меседжів щодо українських біженців починаючи з весни 2023 року.

Є в Райтшустера й інсинуації на тему «вигаданої пандемії COVID-19». Наприклад, у пості від 24 січня він пише: «Кількість випадків коронавірусу може бути пов’язана з політичними настроями. Там, де зроблено неправильний вибір, більше небезпеки. Принаймні про це свідчить нова заява федерального уряду». Починаючи з 2020 року, німецькі фактчекери із correctiv.org щонайменше 26 разів навели приклади того, що Райтшустер перекручує факти про пандемію COVID-19.

Тема спротиву коронавірусну є головною для чималої кількості телеграм-каналів із першої сотні найпопулярніших у Німеччині. Як правило, такі телеграм-канали акцентують на негативних наслідках у тих, хто отримав щеплення від COVID-19, або, як телеграм-канал Gesundheitswesen in der Krise (68,4 тисячі читачів), назва якого українською перекладається як «Охорона здоров’я в умовах кризи», називають пандемію COVID-19 «зоркестрованою». Адміни телеграм-каналу із 43,2 тисячі підписників «CORONA AUSSCHUSS» вимагають розпочати розслідування обставин цієї пандемії, «щоб ми нарешті стали суспільством без намордників».

Німецьке федеральне міністерство охорони здоров’я теж має телеграм-канал на 224 тисячі підписників, де розповідає про протидію пандемії COVID-19. Утім, сукупне охоплення телеграм-каналів, які подають альтернативні погляди про цей вірус і шкоду імунізації від нього, куди більше за охоплення офіційного джерела.

Частина телеграм-каналів розповідає чи коментує новини. Як правило, в найпопулярніших телеграм-каналів новини чергуються з фото чи відео про тварин, дітей, лайфхаками чи роздумами на філософські питання. Зокрема, так виглядає стрічка постів другого за популярністю німецькомовного телеграм-каналу Vivoterra (247,4 тисячі підписників), який самі автори в кінці кожного посту називають «скарбницею знань». Там є чимало новин про Україну. Про актуальний на кінець січня 2023 року інформпривід передачі Україні танків зі складів Бундесверу, творці Vivoterra повідомляють суть новини, а потім від себе додають, що війну Росії оголосили США і що «Путін також знає, що ця війна йде не від німців». Таких повідомлень з ознаками страху перед Росією в німецькому телеграмі немало. Наприклад, незадовго до повідомлення про передачу німецьких танків телеграм-канал на 76 тисяч підписників Antillumonaten TV опублікував цитату експерта з питань Росії, що росіяни можуть застосувати тактичну ядерну зброю. Такими повідомленнями для читачів телеграм-каналів, імовірно, намагаються створити образ загрози з боку Росії й того, що «своя сорочка ближча до тіла», а отже не варто втручатися в чужу війну.

Російська діаспора в німецькомовному телеграмі й німці, які поширюють позиції росіян

У першій сотні телеграм-каналів є чимало тих, хто поширює вигідні Росії повідомлення. Утім, у сотні найпопулярніших телеграм-каналів є два, які мають безпосередній стосунок до Росії. Це телеграм-канал ???????? Russländer & Friends ???????? на 75,5 тисячі підписників і німецькомовна філія російського пропагандистського холдингу RT DE (майже 47 тисяч підписників). Ці канали поширюють «класичні» гасла російської пропаганди, що захід хоче знищити Росію, допомагає українцям чинити воєнні злочини абощо.

На початку січня 2023 року агентство Reuters написало про ще один канал із мережі проросійських Putin Fanclub (36 тисяч читачів). Там переважно публікують новини про зустрічі Путіна з чиновниками, цитати з його промов, а також критику України. За даними аналізу Reuters, це лише один із щонайменше 27 каналів, які розповсюджують прокремлівські меседжі на загальну авдиторію приблизно в 1,5 мільйона підписників. «Детектор медіа» перевірив зв’язки телеграм-каналу Putin Fanclub та проаналізував, які меседжі поширюють ті телеграм-канали, які хоча б раз на нього посилалися. Серед них є:

— телеграм-канал проросійського німця Вячеслава Зеевальда, який, за даними Reuters, і наповнює Putin Fanclub;

— німецька редакція пропагандистського видання RT;

— ймовірно, канал справжнього лікаря й антиваксера Гайнріха Фіхтнера;

— ще кілька телеграм-каналів, які постійно поширюють проросійські новини.

Автори цих телеграм-каналів поширюють незамасковану дезінформацію. Канали, пов’язані з Putin Fanclub, ретранслюють російський порядок денний без жодних додаткових коментарів для внутрішньої авдиторії або поширюють лише ті новини із західних і міжнародних медіа, які підкріплюють уявлення про правдивість проросійської точки зору. Тобто сам пропагандистський матеріал мало видозмінюється для німецького споживача. Саме тому поширені наративи легко впізнати, адже російська пропаганда в межах німецького сегменту є доволі примітивною.

Зокрема, такі канали порушують теми «нацистської України», «економічно слабкого Заходу» чи «непереможної російської армії». І меседжі про «обстріл Донецька українськими нацистами та укрофашистами», «бажання США керувати Заходом і не тільки» або ж «стрімкий розвиток економіки Росії» є абсолютно типовими для російської дезінформації в Німеччині.

Це свідчить, що російська пропаганда загалом поширює на іноземну авдиторію вигідні Росії дезінформаційні меседжі. Нерідко в коментарях до постів у цих телеграм-каналах трапляється зневага до українців, а певні зрушення в допомозі Україні від Німеччини засуджують як «підтримку нацистів».

Якщо порівнювати російську дезінформацію, спрямовану на українців, із німецькою, українська виглядає багатограннішою. Частково це можна пояснити тим, що в Україні телеграм популярніший як джерело новин і пропагандисти маніпулюють українськими новинними приводами, а не тільки переказують російську точку зору.

За перші 18 днів 2023 року ми зафіксували понад 100 пропагандистських меседжів, маніпуляцій та фейків, що поширили телеграм-канали, які цитували Putin Fanclub. Теми цих повідомлень теж відповідають проросійським гаслам, які поширюють найпопулярніші німецькомовні телеграм-канали. За винятком конспірології про COVID-19, вони повністю вписуються в набір повідомлень, які російська пропаганда поширює на українську авдиторію і закордон. Там, як і серед топсотні німецьких телеграм-каналів, можна побачити твердження, що:

— Росія веде «спецоперацію проти українських нацистів» і гегемонії США, а також стає сильнішою всупереч санкціям;

— Україною керують прихильники нацистів і корупціонери. Ці люди знущаються з людей, які люблять Росію, і вчиняють воєнні злочини на територіях, які контролюють;

— лідери США і країн Європи змовилися проти простих людей. Вони вступили у конфронтацію з Росією. Через це громадяни цих країн мусять терпіти інфляцію і зростання тарифів на комунальні послуги;

— громадяни США, держав ЄС і України повинні продовжувати протестувати проти дій своїх урядів і цим домагатися того, щоб вони відмовилися від фінансування «укронацистів», а також помиритися з Росією.

 

Дослідження показує, що німецькі телеграм-канали стають майданчиком для поширення різного роду теорій змов, неперевіреної і шкідливої інформації про коронавірус і вакцинацію, а також російської дезінформації. Виявлені в анонімних німецьких телеграм-каналах російські пропагандистські наративи лише підтверджують те, що Росія систематично використовує дезінформацію для досягнення своїх геополітичних цілей. Зокрема, не лише в Україні, а й в багатьох країнах світу. Йдеться не лише про Німеччину, а й про десятки інших країн Європи, в інфопросторах яких аналітикині й аналітикивиявляли російську дезінформацію щодо України. Набори меседжів і наративів, за даними досліджень, є сталими і повторюваними. Зокрема, йдеться і про виявлені в німецьких телеграм-каналах наративи, як-от що Україною керують нацисти, а Росія виграє у війні. Всі вони покликані змінити ставлення західних суспільств до України; дискредитувати Україну та українців; показати її слабкою й не здатною опиратися великій Росії. Проте російська дезінформація в німецькому телеграмі є менш продуманою, ніж в українському, де Росія намагається просувати різноманітніші дезінформаційні меседжі. Дезінформація в німецькому телеграмі є загальнішою й фокусується на сталих наративах, як-от що це не Росія розв’язала війну, а лідери США і країн Європи змовилися проти простих людей і вступили у конфронтацію з Росією.

Згідно з дослідженням Принстонського університету (США) «Тренди онлайнових зусиль іноземного впливу», Росія є глобальною лідеркою в застосуванні дезінформації в інтернеті під час кампаній впливу. Саме Росія відповідає за 62 % таких втручань у внутрішні справи інших держав. Тобто Росія використовує інформацію як зброю, щоб усталити в суспільствах різних країн вигідні для неї меседжі.

За допомогою дезінформації російська пропаганда прагне змінити реальність. Така тенденція є небезпечною, зокрема, через популяризацію антиукраїнських меседжів. Наприклад, у контексті передачі Україні озброєння, необхідного для боротьби з ворогом. Російська пропаганда маніпулює темою надання Україні зброї, регулярно стверджуючи, що державам Заходу варто припинити надавати Україні зброю, адже вона подовжує війну, а не спричиняє мир; послаблює оборону держав, які передають зброю; розкрадається на місцях через корупцію й провокує війну в усьому світі. Нещодавно російські пропагандисти маніпулювали даними соціологічних опитувань серед німців і стверджували, що 70 % із них проти збільшення військової допомоги для України. У такий спосіб Росія прагне усталити думку, що підтримка України знижується, й тиражує ці меседжі, зокрема, через анонімні канали в телеграмі. Дезінформаційні наративи також шкодять в умовах, коли у країнах ЄС люди починають відчувати на собі соціально-економічні наслідки війни в Україні.

Сам телеграм стає майданчиком для поширення дезінформації і теорій змов, зокрема, через лояльну політику засновників. Наприклад, телеграм рідко блокує анонімні телеграм-канали, хоча його засновник Павло Дуров і закликає авторів не поширювати інформацію, яка суперечить правилам телеграма чи магазинів додатків. Саме така політика дає можливість пропагандистам майже безкарно просувати російський порядок денний на великі авдиторії.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
2024 року кількість українців, які виїхали та не повернулись додому, зросла втричі — аналітики
TSN
2025-01-15T16:54:24Z
Дівчина показала свій наряд для офісу і зізналася, що сильно шкодує про це
24tv
2025-01-15T16:27:23Z
На Миколаївщині начальник штабу допустив безпідставне нарахування бойових
1News
2025-01-15T16:24:28Z
Зеленський оцінив внесок Заходу в озброєння ЗСУ
1News
2025-01-15T16:21:41Z
Перехоплень стало більше: аналітики опублікували статистику російських ракетних атак
Фокус
2025-01-15T16:12:20Z
Індія спустила на воду субмарину для захисту від присутності Китаю у Індійському океані
УкраинФорм
2025-01-15T16:10:34Z
Російські Ту-95 залишились "без роботи": що ЗСУ уразили на "Енгельсі"
24tv
2025-01-15T15:54:11Z
У Вашківцях на Буковині відсвяткували Маланку
УкраинФорм
2025-01-15T15:51:58Z
Кількість біженців з України в ЄС знову зросла, при цьому збільшилась частка чоловік - дані Євростату
ZN UA
2025-01-15T15:49:57Z
Акторка, яка вийшла заміж за зведеного брата, народила первістка: фото та історія кохання пари
TSN
2025-01-15T16:24:38Z
Тарас Тополя показав підрослого 9-річного сина від Alyosha і розкрив його неочікуваний талант
TSN
2025-01-15T16:24:00Z
Ошукав на понад 800 тисяч євро: француженка стала жертвою шахрая від імені Бреда Пітта
24tv
2025-01-15T16:18:18Z
Заявка на зіркову кар'єру. Британський фільм з Олександром Рудинським потрапив у номінацію BAFTA
Детектор М
2025-01-15T16:15:34Z
Другий фільм «Чужий: Ромул» спрямує франшизу у «незвідані води», — режисер
ITC
2025-01-15T16:15:10Z
Трейлер серіалу «‎Шибайголова: Народжений наново»
ITC
2025-01-15T16:15:07Z
Учасницю нацвідбору Fiinka запідозрили у плагіаті через схожість конкурсної пісні з хітом Rosalia
Комсомольская правда
2025-01-15T16:10:39Z
Лариса Кадочникова пояснила, чому відмовилася говорити українською на публіці
Комсомольская правда
2025-01-15T16:06:03Z
Розкішна до нестями: Надя Дорофєєва приголомшила фотосесією у колготках і шубі
Вива
2025-01-15T15:51:37Z
"Крихітна і нешкідлива": ЗМІ розкрили 2 обов'язкові вимоги Путіна до Трампа щодо України
24tv
2025-01-15T16:57:10Z
ЄС застеріг Косово від закриття сербських інституцій на півночі країни
Европейская правда
2025-01-15T16:55:12Z
Білорусь створила 14 нових загонів: політик сказав, куди їх відправлять в лютому
GlavRed
2025-01-15T16:54:03Z
Дуда наполягає, що запросити Україну в НАТО треба вже зараз
Европейская правда
2025-01-15T16:48:05Z
Вибори в Німеччині: стало відомо, яку загрозу несе Трамп для фаворита передвиборних перегонів Мерца
Политека
2025-01-15T16:43:55Z
Друге засідання робочої групи України та Польщі з історичних питань заплановане на кінець січня
УкраинФорм
2025-01-15T16:43:07Z
Атомна енергетика та оборонка: Єрмак уточнив, кого торкнулися нові санкції США проти РФ
Хвиля
2025-01-15T16:39:26Z
Мер Варшави підтримав членство України в ЄС і НАТО
Европейская правда
2025-01-15T16:37:11Z
США запровадили нові обмеження проти Росії, аби ліквідувати схеми ухилення від санкцій
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T16:36:56Z
На Житомирщині працівник моргу викрав обручку загиблого військовослужбовця
Украина Криминальная
2025-01-15T16:57:55Z
Затримані російські агенти спалили релейну шафу та 7 військових авто
Khreschatyk
2025-01-15T16:42:22Z
У Канаді крадії вигадали зухвалий спосіб пограбування банків
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T16:36:57Z
Перерізав шию співмешканці: у Конотопі сталося моторошне вбивство
TSN
2025-01-15T16:24:50Z
Киянку затримали за вбивство знайомої у Солом’янському районі столиці
Украина Криминальная
2025-01-15T16:06:52Z
"Кошмарять" як у 1990-х: ресторан Noice, в який не нібито пустили військового, прокоментував інцидент
TSN
2025-01-15T15:54:09Z
Подружжя організувало лабораторію із виготовлення амфетаміну та розсилало його поштою у пакетах з під солі
Украина Криминальная
2025-01-15T15:51:58Z
Потягом на західну Україну, а далі до сусідньої країни: в Одесі ділок організував незаконне переправлення ухилянтів за кордон
Украина Криминальная
2025-01-15T15:33:25Z
В столичному автобусі чоловік травмував бритвою обличчя 17-річного любителя гучної музики
Украина Криминальная
2025-01-15T15:30:50Z
Ворог атакував газову інфраструктуру Харківщини – Синєгубов
Мій Харків
2025-01-15T16:57:32Z
Україна повернула з російського полону 25 українців
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T16:45:31Z
Це великий логістичний вузол: як росіяни серйозно вдосконалюють захист Кримського мосту
24tv
2025-01-15T16:33:05Z
У Миколаєві з акваторії Південного Бугу відкачали вже 195 тонн олійної суміші
УкраинФорм
2025-01-15T16:27:36Z
Росіяни створили нову колісну САУ. Defence Express дізналося, що це за гібрид
InternetUA
2025-01-15T16:21:14Z
Масова міграція на Дніпропетровщину: дикі тварини та хижаки тікають від війни
FaceNews
2025-01-15T16:19:01Z
Зупинки транспорту під час тривог у Києві: Кличко різко відреагував
Хвиля
2025-01-15T16:12:45Z
Як відновити зруйнований дім: історія мешканки деокупованого села на Донеччині
24tv
2025-01-15T16:03:47Z
Окупанти вбили відому хероснську волонтерку: деталі
TSN
2025-01-15T15:58:45Z
Кривбас візьме 30 футболістів на зимові збори
Football.ua
2025-01-15T16:49:24Z
Білоцерковець повернувся до Зорі
Football.ua
2025-01-15T16:43:27Z
Бразильська самба "гірників": Шахтар розгромив команду свого колишнього тренера
24tv
2025-01-15T16:33:23Z
Шахтар — ЦСКА Софія 1:0 Відео гола та огляд товариського матчу
Football.ua
2025-01-15T16:24:46Z
Меркушина з ідеальною стрільбою здобула першу медаль для України на Кубку IBU
24tv
2025-01-15T16:19:34Z
Українські тренери проходять стажування на базі Манчестер Сіті
Football.ua
2025-01-15T16:10:23Z
Зінченко залишає «Арсенал»? Британський журналіст про майбутнє українського захисника
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T16:06:27Z
Легендарний Холіфілд припустив, як би закінчився його бій із Усиком
24tv
2025-01-15T15:54:04Z
«Шахтар» провів спаринги з болгарськими клубами на турецьких зборах
УкраинФорм
2025-01-15T15:51:50Z
«Втратили $400 млрд». Білл Гейтс розповів про свою найбільшу помилку
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T16:39:35Z
Компанія Meta навчала свій ШІ на піратському контенті, взятому з торрентів
24tv
2025-01-15T16:33:01Z
Adobe розгортає функцію спільного редагування в Photoshop, але поки не для всіх
AIN
2025-01-15T16:30:25Z
Бундесвер відмовляється від соцмережі Х
УкраинФорм
2025-01-15T16:27:47Z
Смартфону Asus Zenfone 12 Ultra приписують чип Snapdragon 8 Elite та батарею на 5800 мАг
ITC
2025-01-15T16:15:42Z
Забезпечить будинок енергією: створено "нерухому" вітряну турбіну для даху
Фокус
2025-01-15T16:04:12Z
Вчені виявили приховану мережу тунелів інків завдовжки майже два кілометри
ZN UA
2025-01-15T16:04:06Z
Мурахи пам’ятають образи: як досвід впливає на їхню агресію
1News
2025-01-15T16:03:52Z
Що буде з TikTok, якщо його купить Ілон Маск: можливі сценарії
InternetUA
2025-01-15T15:46:42Z
Трейдерів України й Польщі обʼєднали на конференції FFA CRYPTO RISE
TSN
2025-01-15T16:51:00Z
Санкційні ризики: китайські НПЗ збільшують закупівлі нафти
Хвиля
2025-01-15T16:36:06Z
ЗМІ показали, що українські правоохоронці у змові з американським фондом АСР блокують роботу компаній в Одеському порту
Знай
2025-01-15T16:33:45Z
Офіційне євро суттєво коливається: що відбувається з валютою
24tv
2025-01-15T16:33:30Z
Українські АЗС підвищили ціни на всі види пального
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T16:30:58Z
"Це невідворотне майбутнє": в НБУ розповіли, коли Україна перейде на євро
24tv
2025-01-15T16:30:08Z
Гетманцев пропонує ввести податки на всі посилки з-за кордону
ZN UA
2025-01-15T16:30:03Z
Українців чекає запровадження бальної системи: як хочуть нараховувати пенсійні виплати
Политека
2025-01-15T16:27:11Z
Що буде з цінами на житло й оренду в Чернівцях у 2025 році: які прогнози
24tv
2025-01-15T16:24:57Z
Горітимуть довго і не даватимуть сажі: названо найкраще дерево для дров
24tv
2025-01-15T16:57:12Z
Чим замінити яйце у фарші: найкращі альтернативи для соковитих котлет
GlavRed
2025-01-15T16:39:26Z
Найкорисніша зелень для салату: в ній комплекс вітамінів, а насіння коштує копійки
TSN
2025-01-15T16:36:06Z
Вплив на покупців і не тільки: чому в приміщеннях супермаркетів є тільки штучне освітлення
24tv
2025-01-15T16:24:10Z
Це реально працює: як кава з корицею у четвер залучає в життя гроші
24tv
2025-01-15T15:42:47Z
Гороскоп Таро на 16 січня для всіх знаків Зодіаку: цей день буде сповнений сюрпризів
Политека
2025-01-15T15:42:40Z
Стильна та компактна: як створити кутову полицю для книг з дерев’яних піддонів
24tv
2025-01-15T15:27:47Z
3 знаки зодіаку, які вже до кінця цієї зими переживуть серйозні зміни в житті
24tv
2025-01-15T15:03:54Z
Одні перехоплюють дух, а інші здаються химерними: які є найдивніші дизайни інтер'єрів у світі
24tv
2025-01-15T14:36:51Z
24 години і смакота: як перетворити незріле авокадо на стигле - що покласти
GlavRed
2025-01-15T16:27:30Z
Пік захворюваності на ГРВІ та грип очікується у лютому - Кузін
УкраинФорм
2025-01-15T16:00:19Z
Фтор у воді: як він впливає на розвиток дітей
24tv
2025-01-15T15:27:59Z
Прасуйте спідню білизну після прання: ось чому це треба робити
24tv
2025-01-15T14:21:44Z
При захворюванні на ГРВІ не потрібно робити тести на метапневмовірус - Кузін
УкраинФорм
2025-01-15T14:16:10Z
Клітини "втекли": чоловік помер після того, як підхопив рак легень від донора печінки
TSN
2025-01-15T13:24:24Z
Більше 80% жінок помиляються: як визначити розмір грудей правильно
GlavRed
2025-01-15T12:25:54Z
Їжа для "другого мозку": варіанти перекусів, які покращать стан кишківника
24tv
2025-01-15T12:06:25Z
Чому сняться кошмари: про які хвороби вони можуть свідчити
TSN
2025-01-15T11:54:59Z
У Кременчуці виготовили універсальний самоскид для фермерів
AutoCentre
2025-01-15T16:04:56Z
Офіційний старт продажів Renault Duster і Renault Taliant в Україні
AutoCentre
2025-01-15T15:33:28Z
Огляд Kia Sportage NQ5 : які є особливості та на що звернути увагу
AutoCentre
2025-01-15T15:04:22Z
Nissan розкрив характеристики нового електричного седана N7
AutoGeek
2025-01-15T14:58:39Z
Електромобіль Mazda 6e їде до Європи: усі подробиці про новинку
AutoGeek
2025-01-15T14:12:14Z
На продаж виставили 15-річний Dodge Challenger без пробігу
AutoCentre
2025-01-15T13:16:40Z
Зірки краш-тестів: названо найбезпечніші автомобілі 2024 року
Фокус
2025-01-15T12:51:53Z
Modellista підготувала для Toyota bZ4x стильний обвіс у стилі 80-х
AutoCentre
2025-01-15T12:12:41Z
Набагато дешевше за Duster: українцям запропонували паркетник Citroen за вигідною ціною
ЗаРулем
2025-01-15T12:06:57Z