MY.UAНовини
12 екологічних організацій вимагають призупинити роботу Міндовкілля над реформою природно-заповідного фонду
12 екологічних організацій вимагають призупинити роботу Міндовкілля над реформою природно-заповідного фонду

12 екологічних організацій вимагають призупинити роботу Міндовкілля над реформою природно-заповідного фонду

Автори:
Євген Бриж
Чотири громадських екологічних організації виступили із заявою (і ще вісім її підтримали), що робота Міндовкілля над зміною законодавства щодо природно-заповідного фонду створює правові колізії, містить корупційні ризики та суперечить принципам зеленої відбудови України.

Міжнародна благодійна організація «Екологія — Право — Людина», громадська організація «Українська природоохоронна група», громадська спілка «Всесвітній фонд природи Україна» та громадська організація «Дунайсько-Карпатська Програма» виступили із заявою, в якій розкритикували ініціативу Міндовкілля реформувати природно-заповідний фонд. До заяви долучилися ще вісім природоохоронних організацій.

У заяві йдеться про законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення ефективності управління природоохоронними територіями та об’єктами природно-заповідного фонду». Його Міндовкілля оприлюднило ще 12 січня, обговорення мало тривати до 13 лютого.

Однак зі своєю заявою представники екологічних організацій виступили 14 лютого. На їхню думку, пропонований законопроєкт створює колізії у чинному законодавстві, корупційні ризики в частині використання природних ресурсів та земель природно-заповідного фонду. Це суперечить принципам зеленої відбудови України, які були неодноразово задекларовані усіма зацікавленими сторонами.

Ось основні позиції підписантів заяви та тези із пропонованого законопроєкту:

«Основні ризики, зумовлені законопроєктом: 

1. Корупційні ризики

Запропонована процедура ліквідації наслідків аварій та стихійного лиха містить значні корупційні ризики, оскільки зобов’язує використати природний ресурс без будь-якого дозвільного документа, а потім оформлювати такі документи. 

Видача дозволів та погодження лімітів не передбачає участі громадськості. Також не передбачено публікацію дозволів та лімітів в офіційних базах відкритих даних на сайті дозвільних органів. Такі законодавчі ініціативи відкривають шлях до корупційних ризиків, а також є порушенням ст. 6 Оргуської конвенції», — ідеться у заяві.

А от що Міндовкілля пропонує додати до чинного закону в цьому контексті:

«Спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, а також територій та об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення, що розташовані в межах території та об’єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення здійснюється на підставі ліміту на використання природних ресурсів, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у  сфері природно-заповідного фонду та природоохоронних територій».

У цьому ж пункті заяви міститься наступне зауваження громадських організацій:

«Створення однієї спеціальної адміністрації на декілька установ природно-заповідного фонду унеможливлює оперативне реагування на порушення природоохоронного законодавства та посилює корупційні ризики через неврегульованість питання юридичної відповідальності».

І ось як це тлумачиться у пояснювальній записці до законопроєкту:

«У процесі розширення площ природно-заповідного фонду, кількість установ ПЗФ також збільшуватиметься. Чинна система державного управління природно-заповідним фондом та іншими територіями природоохоронного призначення характеризується слабкими інституційними механізмами, низькою кадровою, матеріально-технічною та фінансовою спроможністю».

Як розв'язання цієї проблеми, справді пропонується доповнити ст.12 чинного закону такою тезою: «адміністрація може створюватися для кількох установ природно-заповідного фонду, що знаходяться у сфері управління одного органу».

Наступне зауваження екологічних організацій до законопроєкту — непрозорість і порушення процесуальних екологічних прав людини і громадянина.

«При загальній тенденції в Україні та світі у відкритості даних, Міндовкілля запропонувало зробити доступ до Державного кадастру територій та об’єктів природно-заповідного фонду закритим і платним, що спільно із закритістю процесу видачі дозволів та погодження лімітів суттєво звужує права громадськості на доступ до екологічної інформації та є порушенням Оргуської конвенції і розвертає Україну в протилежний бік від acquis communautaire», — ідеться у заяві.

До статті 59 справді запропоновано додати наступні тези:

«Єдина актуальна достовірна інформація про території та об’єкти природно-заповідного фонду міститься у Державному кадастрі територій та об’єктів природно-заповідного фонду.  Витяги з Державного кадастру територій та об’єктів природно-заповідного фонду видаються заявникам на платній основі. Для адміністрацій об’єктів природно-заповідного фонду такі витяги є безкоштовними. Розмір плати встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища. Витяги з Державного кадастру територій та об’єктів природно-заповідного фонду отримуються заявником під час здійснення оцінки впливу на довкілля, розроблення проєктів землеустрою та інших випадках».

Третє зауваження екоорганізацій — недалекоглядність.

«Усунення Національної Академії Наук України від координації наукової діяльності на заповідних територіях та ведення Червоної книги України показує абсолютне нерозуміння ініціаторів таких змін значення наукового підходу та кращих практик і технологій до якісного управління державою та її ресурсами, ролі науки, інновацій та диджиталізації у формуванні політики розвинутих демократичних країн. Звернення з подібною аналогічною позицією розміщене також на порталі НАН України», — ідеться у заяві.

У пропонованих змінах (права колонка на скриншоті нижче) до ст.42 справді викреслено Національну академію наук і з абзацу затвердження науково-дослідних робіт, і з абзацу про координацію наукових досліджень, і навіть зі статті 43 про літопис природи.

 

Також НАНУ пропонують виключити і з відповідної статті закону про Червону книгу України. 

Остання, четверта претензія громадських організацій до Міндовкілля — можливе зубожіння через скорочення фінансових механізмів управління територіями та об’єктами ПЗФ.

«Замість розроблення нових механізмів фінансування національних природних парків та заповідників, які на сьогодні значно недофінансовані, законопроєктом запропоновано ліквідувати можливість користуватися установам природно-заповідного фонду спеціальними екологічними фондами. Дане рішення звузить можливості фінансування післявоєнного відновлення природоохоронних територій чи ліквідацію наслідків надзвичайних ситуацій та природних катастроф. Окрім того, така ініціатива призведе до колізії і порушення ст. 13 Бюджетного кодексу України.

Зміни до процедури створення територій та об’єктів природно-заповідного фонду призведуть до повного зупинення цього процесу в Україні, оскільки вартість проєктів створення збільшиться в сотні разів», — ідеться у заяві.

А в проєкті закону справді пропонується виключити ст.48, у якій ідеться:

«Для фінансування природоохоронних заходів можуть створюватися цільові екологічні фонди природних заповідників, біосферних заповідників, національних природних парків, регіональних ландшафтних парків, ботанічних садів, дендрологічних парків та зоологічних парків».

Таким чином, на думку екоорганізацій, цей проєкт закону створює низку колізій в чинному законодавстві, звужує екологічні права громадян, створює нові корупційні ризики та погіршує і без того недосконалу систему управління територіями та об’єктами природно-заповідного фонду.

Автори ж законопроєкту вважають, що «реалізація проєкта акта сприятиме забезпеченню реалізації державної політики щодо організації, охорони та ефективного використання природно-заповідного фонду в актуальних умовах земельної реформи та стратегії відновлення країни, досягненню цільових показників частки заповідних територій у площі країни, реалізації принципів ефективного врядування та оновленню організаційної структури міністерства, підвищенню ефективності функціонування установ природно-заповідного фонду».

Заявники вимагають призупинити роботу Міндовкілля над цим законопроєктом, реформувати систему управління природоохоронними територіями, розробити Національну стратегію збереження біорізноманіття до 2030 року, де передбачити збільшення площ природно-заповідного фонду, забезпечити прозорість, підзвітність та участь громадськості в процесі прийняття рішень щодо довкілля, особливо під час війни та відновлення, а також створити окремий центральний орган виконавчої влади для реалізації державної політики зі збереження довкілля.

Це короткий виклад заяви, повністю її можна прочитати на сайтах організацій-підписантів, наприклад, тут.

А пояснювальну записку та порівняльну таблицю можна прочитати тут.

  • Читайте також: Екологиня Катерина Полянська: «Екологічні наслідки війни — це не лише руйнування»

Раніше «ЗМІ для змін» писав, що громадська організація «Екологія — Право — Людина» розмістила у вільному доступі збірку «Переможні стратегії для громад та довкілля України і всього світу».

Також екологічні організації збирають докази злочинів росіян для Міжнародного кримінального суду.

Теги за темою
Законодавство
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Дійшли до імітації операцій: у Запоріжжі лікарі та МСЕК допомагали чоловікам уникнути мобілізації
Политека
2024-11-29T04:30:28Z
Гороскоп на завтра 30 листопада: Овнам - дивовижні речі, Водоліям - велика удача
GlavRed
2024-11-29T04:27:39Z
Товсті пуховики можна відкласти: Діденко сказала, коли прийде потепління до +11
Хвиля
2024-11-29T04:24:36Z
У Києві з 5 грудня запрацюють ялинкові ярмарки
УкраинФорм
2024-11-29T04:18:20Z
Хмарно та мокрий сніг: прогноз погоди на 29 листопада
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T03:45:44Z
БЕБ припинило підпільне виробництво батарейок на Київщині та Одещині
УкраинФорм
2024-11-29T03:24:55Z
Через циклон з Греції будуть зміни в Україні: синоптик зробила прогноз погоди
Политека
2024-11-29T03:03:18Z
В Івано-Франківську бойовика «ДНР» засудили до 15 років ув’язнення
УкраинФорм
2024-11-29T02:48:15Z
Ситуація у Торецьку критична, – боєць ЗСУ розповів про стан фронту
24tv
2024-11-29T02:45:59Z
Байден обурився атакою на Україну
1News
2024-11-29T04:48:00Z
Коротка аналітика по «плану Келлога»
GlavRed
2024-11-29T04:27:29Z
Які удари готує Росія по Україні: ворог накопичив понад 1000 ракет
TSN
2024-11-29T04:09:05Z
Те, як малюють Трампа, що він прийде і здасть Україну, не відповідає дійсності, - Ровшан Тагієв
Политека
2024-11-29T04:06:48Z
МЗС Грузії відреагувало на рішення уряду призупинити інтеграцію країни до ЄС
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T04:00:15Z
Хоче показати силу: кого Путін намагається залякати ракетними погрозами
24tv
2024-11-29T03:45:45Z
Експерт пояснив, чому Росія не наважиться застосовувати ядерну зброю проти України
TSN
2024-11-29T03:39:52Z
Ізраїль та "Хезболла" звинуватили один одного у порушенні перемирʼя - Reuters
TSN
2024-11-29T03:24:49Z
Задекларувати знайдену або отриману зброю дуже просто - Нацполіція
УкраинФорм
2024-11-29T02:36:50Z
Ірина Білик показалася у незвичайному образі
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T00:24:22Z
Українські книжки передали до Медіатеки Андре Мальро в Страсбурзі
УкраинФорм
2024-11-28T22:48:19Z
Гора м’язів у фільмі «Ваяна» / «Моана» — Двейн Джонсон розкрив секрет
ITC
2024-11-28T21:34:52Z
4 найкращі святкові мультфільми, без яких неможливо уявити Різдво
24tv
2024-11-28T20:45:26Z
Алла Кудлай показала рідкісне фото з єдиним сином - причина
GlavRed
2024-11-28T20:27:46Z
У Торонто показали фільм «Довга доба» Алана Бадоєва
УкраинФорм
2024-11-28T19:42:47Z
Генератор відео Sora від OpenAI навчався під виглядом безплатного тестування, — відкритий лист митців
ITC
2024-11-28T19:42:02Z
Різ Візерспун втрапила в скандал: чому акторку звинувачують в байдужості й до чого тут Росія
24tv
2024-11-28T19:39:56Z
У Парламенті Австралії прозвучали українські колядки
УкраинФорм
2024-11-28T18:51:11Z
Близько 80% українців задоволені роботою первинної ланки меддопомоги
УкраинФорм
2024-11-29T04:48:27Z
Кажуть, пити воду перед їдою добре для схуднення: чи справді це так, пояснили у Гарварді
24tv
2024-11-29T04:21:14Z
Небезпечна хвороба: як уберегтися від пневмонії
ZN UA
2024-11-29T02:04:09Z
Правила здорового сніданку: що потрібно їсти вранці, щоб схуднути
Фокус
2024-11-28T20:45:30Z
Стабілізують рівень цукру та допомагають схуднути: 5 найкорисніших вуглеводів
Фокус
2024-11-28T20:12:54Z
У США дозволили пересадку органів між пацієнтами з ВІЛ
360ua.news
2024-11-28T20:12:29Z
Чи можна вилікувати синдром Дауна
24tv
2024-11-28T20:06:23Z
Чи можна пити алкоголь, якщо ви на дієті: про це варто знати
TSN
2024-11-28T19:21:39Z
Чай без цукру може бути шкідливим: як краще пити цей напій
24tv
2024-11-28T16:27:33Z
Кабмін затвердив нові правила повернення продуктів: що зміниться з 2025 року
Хвиля
2024-11-29T04:45:07Z
Україна атакувала важливий завод росіян на Чорному морі
24tv
2024-11-29T04:36:02Z
Фосфор у добривах: яку форму шукати?
AgroPortal
2024-11-29T04:30:01Z
Примусова праця та тиск інвесторів: Volkswagen йде з ринку Китаю
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T04:24:24Z
Купівля землі в Україні: зараз вигідно чи небезпечно? Аналіз цін ринку
Знай
2024-11-29T04:21:31Z
В Україні різко подорожчали базові продукти: як змінилася вартість гречки, соняшникової олії, яєць та хліба
Хвиля
2024-11-29T04:03:52Z
Гранти для переробних підприємств: як отримати максимальну суму
AgroPortal
2024-11-29T04:00:00Z
Глава МАГАТЕ закликав "до військової стриманості" та переконався, що українські АЕС - під потужним обстрілом
ZN UA
2024-11-29T03:34:52Z
Міністр економіки розповів про новий порядок бронювання працівників
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T03:30:32Z
В Овнів попереду - нові пригоди, а в Близнят покращиться ситуація: гороскоп за картами Таро на 29 листопада 2024 року
TSN
2024-11-29T04:48:56Z
Дрони атакували нафтобазу в Ростовській області: хронологія 1010 дня війни
24tv
2024-11-29T04:42:34Z
На бойовому чергуванні у Чорному морі три ворожі кораблі, які є носіями крилатих ракет
УкраинФорм
2024-11-29T04:39:48Z
Яке сьогодні свято 29 листопада 2024 року: як не втратити успіх та здоров'я у цей день
GlavRed
2024-11-29T04:27:50Z
Що категорично не можна робити на Різдво: заборони та прикмети
GlavRed
2024-11-29T04:27:49Z
Що можна подарувати батькам на Новий рік 2025: 7 практичних та оригінальних варіантів
GlavRed
2024-11-29T04:27:37Z
Президент СКУ відвідав у Фінляндії волонтерський центр підтримки Auta Ukrainaa
УкраинФорм
2024-11-29T04:24:26Z
Книга рекордів Гіннеса назвала найстарішого чоловіка у світі
УкраинФорм
2024-11-29T04:06:23Z
Загальна мобілізація: які наслідки відмови від повістки
ZN UA
2024-11-29T04:03:57Z
У Миколаєві волонтерів і підприємця викрили в продажу гуманітарної допомоги на понад ₴600 тисяч
УкраинФорм
2024-11-29T04:45:32Z
У Туреччині зліплений дітьми сніговик спровокував нервовий зрив у перехожої: що сталося
Фокус
2024-11-29T04:36:58Z
У РФ після атаки БПЛА палає нафтобаза
1News
2024-11-29T02:39:47Z
Обвинувачені у нападі на журналіста УП Ткача отримали умовний термін, який можуть оскаржити
InternetUA
2024-11-29T02:16:17Z
"Гарно горить": дрони атакували нафтобазу у Ростовської області РФ
Фокус
2024-11-29T01:28:41Z
У Словаччині затримали 2 українців за підозрою у мінуванні критичної інфраструктури
24tv
2024-11-29T00:18:03Z
У Ростовській області палає нафтобаза
ГЛАВКОМ NET
2024-11-29T00:12:30Z
На Волині ліквідовано потужний канал контрабанди побутової техніки, - прокуратура
InternetUA
2024-11-28T23:37:10Z
У Ростовській області палає нафтобаза"Атлас": росіяни бідкаються на атаку БпЛА
24tv
2024-11-28T23:36:06Z
Головний тренер Вікторії Пльзень Коубек розповів, у чому його команда була кращою за Динамо
Football.ua
2024-11-28T22:22:18Z
Манчестер Юнайтед здобув непросту перемогу над Буде-Глімт
Football.ua
2024-11-28T22:09:03Z
Драма в Лондоні та скасовані голи: Рома вириває нічию із Тоттенхемом в Лізі Європи
24tv
2024-11-28T22:03:17Z
Ліга Європи: Олімпіакос із травмою Яремчука не зміг обіграти Стяуа, Реал Сосьєдад здолав Аякс та інше
Football.ua
2024-11-28T22:01:37Z
Ліга конференцій: Млада Болеслав здолала Бетіс, перемога Фіорентини та інше
Football.ua
2024-11-28T22:01:07Z
"Динамо" Київ — "Вікторія" Пльзень: де дивитися матч Ліги Європи
Фокус
2024-11-28T21:51:17Z
Габбія продовжив контракт з Міланом
Football.ua
2024-11-28T21:45:56Z
Пристрасна Дар'я Білодід знялась у зухвалій фотосесії: відео палкої чемпіонки
24tv
2024-11-28T21:15:41Z
Каральні заходи: ФІФА заборонила африканцям зіграти товариський матч із Росією
24tv
2024-11-28T20:57:37Z
Нестандартна головоломка: потрібно знайти чотирьох тварин в осінньому листі
GlavRed
2024-11-29T04:27:59Z
Загадка для справжніх детективів: потрібно за 5 секунд знайти півня на картинці
GlavRed
2024-11-29T04:27:34Z
Бюджетна страва, яку готували ще наші предки: старовинний рецепт таратути
24tv
2024-11-29T04:06:25Z
Сьогодні не треба ділитись планами на майбутнє: гороскоп на 29 листопада
24tv
2024-11-29T03:06:55Z
Улюблений святковий салат "Грибна галявина": рецепт від переможця "Мастер Шеф"
Политека
2024-11-29T02:00:01Z
Гороскоп на сьогодні: астрологічний прогноз на 29 листопада для всіх знаків Зодіаку
Политека
2024-11-29T01:00:20Z
Як приготувати грибну юшку з шампіньйонів: покроковий рецепт з вершками
24tv
2024-11-28T22:48:57Z
Ці "червоні прапорці" і помилки заважають пошуку роботи: чого краще не робити на співбесіді
Фокус
2024-11-28T22:21:51Z
Місячний календар на грудень 2024: фази Місяця на кожен день
ГЛАВКОМ NET
2024-11-28T22:18:01Z
Мобільний зв'язок стає розкішшю: Київстар приголомшив абонентів оновленими тарифами
Знай
2024-11-29T04:36:55Z
Шкодить психіці. TikTok заборонить підліткам змінювати зовнішність за допомогою фільтрів
InternetUA
2024-11-29T04:03:23Z
Вчені запустять у стратосферу Землі роботів зі штучним інтелектом
InternetUA
2024-11-29T03:04:25Z
Reddit випередив X і став п’ятою найпопулярнішою соціальною платформою у Великій Британії
InternetUA
2024-11-29T02:01:11Z
«Українська правда» тепер доступна на тимчасово окупованих територіях - без використання VPN
Детектор М
2024-11-28T22:30:29Z
Вчений складає карту ландшафту свідомості
Portaltele
2024-11-28T21:13:47Z
Вразить усіх гостей: шикарна закуска на Новий рік 2025
GlavRed
2024-11-28T20:27:58Z
Технологія MAX OLED дозволяє збільшити термін служби OLED-екранам у п’ять разів
Portaltele
2024-11-28T20:14:41Z
Як зробити головний екран на телефонах Android унікальним: 4 круті способи
InternetUA
2024-11-28T20:14:22Z
Китайські авто випередили популярні японські бренди
Хвиля
2024-11-29T00:09:33Z
Ігнорувати — небезпечно: чому запотівають фари і як забути про цю проблему без зайвих витрат
Фокус
2024-11-28T21:27:59Z
Чому не заводиться машина взимку: поради автоекспертів
AutoCentre
2024-11-28T19:42:52Z
Санкції поставили хрест на новій розкішній моделі російського Aurus
Фокус
2024-11-28T18:45:56Z
Українці в 2024 році потратили мільярд доларів на електромобілі: найпопулярніші моделі
Фокус
2024-11-28T17:51:01Z
Mercedes-Maybach та Rolls-Royce, посуньтесь: Huawei анонсувала розкішний електричний седан Maextro S800 класу D+ з ціною від €124,3 тис
ITC
2024-11-28T17:11:41Z
Range Rover показав прототип першого електричного кросовера бренду
AutoCentre
2024-11-28T17:05:07Z
Всього 56 тис грн: водіям показали найдешевший електричний Renault
Знай
2024-11-28T16:52:07Z
Недорогі та економічні: визначено найкращі гібриди з пробігом
Фокус
2024-11-28T16:51:25Z