MY.UAНовини
12 екологічних організацій вимагають призупинити роботу Міндовкілля над реформою природно-заповідного фонду
12 екологічних організацій вимагають призупинити роботу Міндовкілля над реформою природно-заповідного фонду

12 екологічних організацій вимагають призупинити роботу Міндовкілля над реформою природно-заповідного фонду

Автори:
Євген Бриж
Чотири громадських екологічних організації виступили із заявою (і ще вісім її підтримали), що робота Міндовкілля над зміною законодавства щодо природно-заповідного фонду створює правові колізії, містить корупційні ризики та суперечить принципам зеленої відбудови України.

Міжнародна благодійна організація «Екологія — Право — Людина», громадська організація «Українська природоохоронна група», громадська спілка «Всесвітній фонд природи Україна» та громадська організація «Дунайсько-Карпатська Програма» виступили із заявою, в якій розкритикували ініціативу Міндовкілля реформувати природно-заповідний фонд. До заяви долучилися ще вісім природоохоронних організацій.

У заяві йдеться про законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення ефективності управління природоохоронними територіями та об’єктами природно-заповідного фонду». Його Міндовкілля оприлюднило ще 12 січня, обговорення мало тривати до 13 лютого.

Однак зі своєю заявою представники екологічних організацій виступили 14 лютого. На їхню думку, пропонований законопроєкт створює колізії у чинному законодавстві, корупційні ризики в частині використання природних ресурсів та земель природно-заповідного фонду. Це суперечить принципам зеленої відбудови України, які були неодноразово задекларовані усіма зацікавленими сторонами.

Ось основні позиції підписантів заяви та тези із пропонованого законопроєкту:

«Основні ризики, зумовлені законопроєктом: 

1. Корупційні ризики

Запропонована процедура ліквідації наслідків аварій та стихійного лиха містить значні корупційні ризики, оскільки зобов’язує використати природний ресурс без будь-якого дозвільного документа, а потім оформлювати такі документи. 

Видача дозволів та погодження лімітів не передбачає участі громадськості. Також не передбачено публікацію дозволів та лімітів в офіційних базах відкритих даних на сайті дозвільних органів. Такі законодавчі ініціативи відкривають шлях до корупційних ризиків, а також є порушенням ст. 6 Оргуської конвенції», — ідеться у заяві.

А от що Міндовкілля пропонує додати до чинного закону в цьому контексті:

«Спеціальне використання природних ресурсів у межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, а також територій та об’єктів природно-заповідного фонду місцевого значення, що розташовані в межах території та об’єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного значення здійснюється на підставі ліміту на використання природних ресурсів, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у  сфері природно-заповідного фонду та природоохоронних територій».

У цьому ж пункті заяви міститься наступне зауваження громадських організацій:

«Створення однієї спеціальної адміністрації на декілька установ природно-заповідного фонду унеможливлює оперативне реагування на порушення природоохоронного законодавства та посилює корупційні ризики через неврегульованість питання юридичної відповідальності».

І ось як це тлумачиться у пояснювальній записці до законопроєкту:

«У процесі розширення площ природно-заповідного фонду, кількість установ ПЗФ також збільшуватиметься. Чинна система державного управління природно-заповідним фондом та іншими територіями природоохоронного призначення характеризується слабкими інституційними механізмами, низькою кадровою, матеріально-технічною та фінансовою спроможністю».

Як розв'язання цієї проблеми, справді пропонується доповнити ст.12 чинного закону такою тезою: «адміністрація може створюватися для кількох установ природно-заповідного фонду, що знаходяться у сфері управління одного органу».

Наступне зауваження екологічних організацій до законопроєкту — непрозорість і порушення процесуальних екологічних прав людини і громадянина.

«При загальній тенденції в Україні та світі у відкритості даних, Міндовкілля запропонувало зробити доступ до Державного кадастру територій та об’єктів природно-заповідного фонду закритим і платним, що спільно із закритістю процесу видачі дозволів та погодження лімітів суттєво звужує права громадськості на доступ до екологічної інформації та є порушенням Оргуської конвенції і розвертає Україну в протилежний бік від acquis communautaire», — ідеться у заяві.

До статті 59 справді запропоновано додати наступні тези:

«Єдина актуальна достовірна інформація про території та об’єкти природно-заповідного фонду міститься у Державному кадастрі територій та об’єктів природно-заповідного фонду.  Витяги з Державного кадастру територій та об’єктів природно-заповідного фонду видаються заявникам на платній основі. Для адміністрацій об’єктів природно-заповідного фонду такі витяги є безкоштовними. Розмір плати встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища. Витяги з Державного кадастру територій та об’єктів природно-заповідного фонду отримуються заявником під час здійснення оцінки впливу на довкілля, розроблення проєктів землеустрою та інших випадках».

Третє зауваження екоорганізацій — недалекоглядність.

«Усунення Національної Академії Наук України від координації наукової діяльності на заповідних територіях та ведення Червоної книги України показує абсолютне нерозуміння ініціаторів таких змін значення наукового підходу та кращих практик і технологій до якісного управління державою та її ресурсами, ролі науки, інновацій та диджиталізації у формуванні політики розвинутих демократичних країн. Звернення з подібною аналогічною позицією розміщене також на порталі НАН України», — ідеться у заяві.

У пропонованих змінах (права колонка на скриншоті нижче) до ст.42 справді викреслено Національну академію наук і з абзацу затвердження науково-дослідних робіт, і з абзацу про координацію наукових досліджень, і навіть зі статті 43 про літопис природи.

 

Також НАНУ пропонують виключити і з відповідної статті закону про Червону книгу України. 

Остання, четверта претензія громадських організацій до Міндовкілля — можливе зубожіння через скорочення фінансових механізмів управління територіями та об’єктами ПЗФ.

«Замість розроблення нових механізмів фінансування національних природних парків та заповідників, які на сьогодні значно недофінансовані, законопроєктом запропоновано ліквідувати можливість користуватися установам природно-заповідного фонду спеціальними екологічними фондами. Дане рішення звузить можливості фінансування післявоєнного відновлення природоохоронних територій чи ліквідацію наслідків надзвичайних ситуацій та природних катастроф. Окрім того, така ініціатива призведе до колізії і порушення ст. 13 Бюджетного кодексу України.

Зміни до процедури створення територій та об’єктів природно-заповідного фонду призведуть до повного зупинення цього процесу в Україні, оскільки вартість проєктів створення збільшиться в сотні разів», — ідеться у заяві.

А в проєкті закону справді пропонується виключити ст.48, у якій ідеться:

«Для фінансування природоохоронних заходів можуть створюватися цільові екологічні фонди природних заповідників, біосферних заповідників, національних природних парків, регіональних ландшафтних парків, ботанічних садів, дендрологічних парків та зоологічних парків».

Таким чином, на думку екоорганізацій, цей проєкт закону створює низку колізій в чинному законодавстві, звужує екологічні права громадян, створює нові корупційні ризики та погіршує і без того недосконалу систему управління територіями та об’єктами природно-заповідного фонду.

Автори ж законопроєкту вважають, що «реалізація проєкта акта сприятиме забезпеченню реалізації державної політики щодо організації, охорони та ефективного використання природно-заповідного фонду в актуальних умовах земельної реформи та стратегії відновлення країни, досягненню цільових показників частки заповідних територій у площі країни, реалізації принципів ефективного врядування та оновленню організаційної структури міністерства, підвищенню ефективності функціонування установ природно-заповідного фонду».

Заявники вимагають призупинити роботу Міндовкілля над цим законопроєктом, реформувати систему управління природоохоронними територіями, розробити Національну стратегію збереження біорізноманіття до 2030 року, де передбачити збільшення площ природно-заповідного фонду, забезпечити прозорість, підзвітність та участь громадськості в процесі прийняття рішень щодо довкілля, особливо під час війни та відновлення, а також створити окремий центральний орган виконавчої влади для реалізації державної політики зі збереження довкілля.

Це короткий виклад заяви, повністю її можна прочитати на сайтах організацій-підписантів, наприклад, тут.

А пояснювальну записку та порівняльну таблицю можна прочитати тут.

  • Читайте також: Екологиня Катерина Полянська: «Екологічні наслідки війни — це не лише руйнування»

Раніше «ЗМІ для змін» писав, що громадська організація «Екологія — Право — Людина» розмістила у вільному доступі збірку «Переможні стратегії для громад та довкілля України і всього світу».

Також екологічні організації збирають докази злочинів росіян для Міжнародного кримінального суду.

Теги за темою
Законодавство
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Дайте Україні зброю": Лайма Вайкуле жорстко розповіла про головне
GlavRed
2025-07-27T20:30:49Z
Захопливі та цікаві: 3 українські фільми для сімейного вихідного
24tv
2025-07-27T19:57:33Z
Найтрендовіший принт літа: цей манікюр підкорив серця світових зірок
24tv
2025-07-27T19:30:00Z
Потап повертається в Україну: названо точну дату
GlavRed
2025-07-27T19:27:10Z
Сергій Притула вперше за довгий час показав, який вигляд має його старша донька
24tv
2025-07-27T18:51:17Z
Потап заявив про повернення до України: артист назвав точну дату
TSN
2025-07-27T18:03:07Z
Джордж Мартін схвалює: «Супермен» здається чудовим, «Андор» став родзинкою року»
ITC
2025-07-27T16:39:59Z
Зачіски для спекотного літа: ви будете виглядати неймовірно
24tv
2025-07-27T16:06:42Z
Спокусливий кліп від Трінчер, провокативний трек від LIDA LEE й інше: добірка найкращих прем'єр
24tv
2025-07-27T16:03:54Z
В Охматдиті вже у серпні буде відновлене відділення трансплантації кісткового мозку - Свириденко
УкраинФорм
2025-07-27T19:48:08Z
Мінімальний мінімум: скільки кроків щодня слід проходити
24tv
2025-07-27T17:42:54Z
Зеленський нагородив медиків з нагоди професійного свята
УкраинФорм
2025-07-27T16:27:20Z
Це не жарти: як уберегти собак від серйозних небезпек влітку
Telegraf
2025-07-27T16:27:06Z
Зеленський відзначив державними нагородами медиків
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T16:18:37Z
Чи правда, що кабачки сповільнюють старіння: скільки треба їсти, щоб омолодитися
TSN
2025-07-27T14:21:02Z
Корисні властивості та ризики: що варто знати про безкофеїнову каву
24tv
2025-07-27T12:12:39Z
Не "лікуючий лікар": як правильно розповісти про роботу медиків
24tv
2025-07-27T12:06:23Z
Скільки годин краще спати, щоб не зашкодити своєму оранізму
24tv
2025-07-27T11:36:51Z
Тест: що ваш улюблений колір говорить про вас
TSN
2025-07-27T20:36:08Z
Важкодоступне, але неймовірно красиве: де на Закарпатті шукати лісове озеро бірюзового кольору
24tv
2025-07-27T19:33:29Z
Коли влітку обрізати малину: це миттєво збільшить урожай
24tv
2025-07-27T19:27:14Z
Тварини кращі за колишніх: дослідження учасників ШІ-тренду виявило вкрай несподівану тенденцію
24tv
2025-07-27T19:09:29Z
Їх зʼїдять ще до того, як вони вистигнуть: оригінальні котлети з минтая та картоплі
24tv
2025-07-27T19:00:13Z
Припинити боротьбу: коли варто віддати чоловіка коханці
Знай
2025-07-27T17:51:45Z
Соковиті, ароматні, незабутні: як приготувати ідеальні фаршировані перці
Telegraf
2025-07-27T17:00:10Z
Проста липнева дія зробить виноград вдвічі солодшим: варто знати
24tv
2025-07-27T16:09:29Z
Це візуально зменшує простір оселі: 4 помилки в декоруванні
24tv
2025-07-27T15:15:05Z
Головне – досягти своїх цілей: у Путіна зробили нову цинічну заяву про війну в Україні
24tv
2025-07-20T09:30:42Z
Українців попередили про атаки рф із застосуванням хімічної зброї
Знай
2025-07-27T20:30:52Z
За тиждень до останнього терміну: США та ЄС уникли торговельної війни
Telegraf
2025-07-27T20:27:26Z
Трамп хотів віддати Путіну Крим та деякі області України – очільниця МЗС Австрії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T20:24:01Z
Росія відмовилася від "золотої" угоди щодо України: що Трамп пропонував Путіну
TSN
2025-07-27T20:21:25Z
ФСБ почали репресії проти російських еліт – NYT
iPress
2025-07-27T20:18:20Z
Ізраїль призупиняє військову діяльність у пунктах надання допомоги в Газі
iPress
2025-07-27T20:18:18Z
Боднар про зустріч Зеленського з Навроцьким: Ми намагатимемось організувати візит якнайшвидше
Лига
2025-07-27T20:09:44Z
Трамп уникнув руйнівної торговельної війни з Євросоюзом: про які тарифи домовилися
TSN
2025-07-27T20:03:00Z
Помер одіозний аграрій, який за життя збудував собі мавзолей
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T20:36:55Z
Льотчик-інструктор пояснив виключну важливість літака Су-27УБ, який знищили у Росії
24tv
2025-07-27T20:30:53Z
Турецькі розробники представили тактичний безпілотний гелікоптер HT-100
InternetUA
2025-07-27T20:19:17Z
ЗСУ офіційно підтвердили звільнення Кіндратівки на Сумщині
24tv
2025-07-27T19:33:01Z
Резерв+ та розшук від ТЦК: чи може оновлення спровокувати позначку про порушення військового обліку
Хвиля
2025-07-27T19:30:22Z
На ТЦК можна найти управу: куди звертатися і що писати
Знай
2025-07-27T19:30:18Z
Розкриті технічні характеристики турецької гіперзвукової ракети Tayfun Block 4
InternetUA
2025-07-27T19:13:33Z
У низці областей ППО працює по ворожих безпілотниках
УкраинФорм
2025-07-27T19:07:55Z
Один з вишів дозволить частині першокурсників навчатися за індивідуальним графіком
24tv
2025-07-27T18:48:09Z
Знищено будівлю Тамбовського порохового заводу: ЗМІ виклали фото уражень російських об'єктів
24tv
2025-07-27T19:09:45Z
Негода покалічила підлітків на Одещині, одна дитина не вижила
Telegraf
2025-07-27T18:51:29Z
Удар по автобусу на Сумщині: одна з поранених у вкрай тяжкому стані
УкраинФорм
2025-07-27T18:36:30Z
25-річний чоловік заволодів телефоном батька, перевів собі його гроші та оформив на нього кредити
InternetUA
2025-07-27T18:27:16Z
Будівля зникла за секунди: у німецькому Дуйсбурзі підірвали 63-метрову висотку
24tv
2025-07-27T18:18:29Z
У ДР Конго бойовики напали на церкву та вбили 38 людей
УкраинФорм
2025-07-27T18:15:26Z
На Одещині повалене вітром дерево вбило дитину, четверо поранені
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T17:39:26Z
В аеропорту Денвера у США загорівся літак American Airlines – CNN
iPress
2025-07-27T16:58:29Z
Полтавщину сколихнув глибокий землетрус: що показали сейсмографи
UAToday
2025-07-27T16:57:49Z
Росіяни атакували українські позиції та били по селах: у Генштабі розповіли про бої 27 липня
24tv
2025-07-27T20:36:27Z
На фронті - 118 зіткнень, ЗСУ знешкодили 80 окупантів на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-07-27T20:27:16Z
Скільки триватиме війна: Герой України з Рівненщини сказав свою думку
TSN
2025-07-27T20:21:15Z
Лінія фронту станом на 27 липня 2025. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T20:03:36Z
Нічна атака «шахедів» у Києві: пролунали вибухи, зафіксовано роботу ППО
GlavRed
2025-07-27T19:57:06Z
Росія атакує Київ: у столиці працює ППО
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T19:45:13Z
Окупанти скоїли ще один військовий злочин: наслідки атаки на автобус на Сумщині
GlavRed
2025-07-27T19:27:41Z
На Львівщині попрощалися з депутатом Ярославом Рущишиним
УкраинФорм
2025-07-27T19:18:41Z
Відправляють до міста штурмові групи: окупнати намагаються зайти в Куп’янськ
24tv
2025-07-27T19:06:53Z
"Це не фантастика": Кличку знайшли суперника для повернення у бокс
24tv
2025-07-27T20:33:25Z
Агент Камб'язо: Манчестер Сіті пропонував за Андреа 45-50 мільйонів євро, але угода зірвалася
Football.ua
2025-07-27T20:31:05Z
"Свині, тут вам не раді": у Грузії спалахнули протести через росіян на ЧС-2025
24tv
2025-07-27T20:24:08Z
Кемкін: Вважаю, що нам вдалося вийти на гарний рівень фізичних кондицій
Football.ua
2025-07-27T20:21:12Z
Катерина Усик зачарувала публіку загадковим поглядом: атмосферне фото
24tv
2025-07-27T20:12:52Z
Арсенал – Ньюкасл 3:2 Відео голів та огляд товариського матчу
Football.ua
2025-07-27T19:58:35Z
Маліновський відзначився асистом у спарингу за Дженоа
Football.ua
2025-07-27T19:37:07Z
Колишня дружина легенди Динамо поділилась звабливими фото з відпочинку
24tv
2025-07-27T19:33:57Z
Галатасарай зробив пропозицію Доннаруммі – ЗМІ
Football.ua
2025-07-27T19:30:18Z
Подорожчання продуктів у Дніпропетровській області: що б’є цінові рекорди
Политека
2025-07-27T20:00:22Z
Дефіцит продуктів у Одеській області: українців попередили про велику нестачу
Политека
2025-07-27T19:30:29Z
США витратять понад 150 мільярдів на систему "Золотий купол"
24tv
2025-07-27T19:12:38Z
ПФУ неправильно індексував пенсії роками: хто тепер може розраховувати на доплату
Хвиля
2025-07-27T18:45:43Z
Проблемні гроші: яку долари не приймають у банках України
24tv
2025-07-27T18:03:19Z
До 120 гривень: як змінилися ціни на гречку, вершкове масло та хліб у липні
Хвиля
2025-07-27T18:00:49Z
Компанія, що змінила світ: як Білл Гейтс побудував свою імперію
24tv
2025-07-27T17:18:48Z
В Україні можуть застосувати відключення світла, – експерт
Знай
2025-07-27T17:12:58Z
Вартість 50 соток землі: актуальні ціни в Україні
24tv
2025-07-27T17:06:06Z
Плавки чи шорти: українці посперечались у мережі, у чому чоловікам пристойно відпочивати
24tv
2025-07-27T20:36:01Z
У Красноярську другу добу немає мобільного інтернету. Оператори кажуть, що це “заходи безпеки”
InternetUA
2025-07-27T19:51:49Z
"Готуємо до будь-якого сценарію": у мережі пригадали постери Третьої штурмової про інопланетян
24tv
2025-07-27T19:48:41Z
Забуті частини ДНК виявилися ключем до регуляції генів
360ua.news
2025-07-27T19:12:01Z
Скільки платить TikTok у 2025 році за 50 тисяч переглядів
24tv
2025-07-27T19:06:05Z
Компанія Ілона Маска запланувала масове вживлення чипів
ГЛАВКОМ NET
2025-07-27T18:51:35Z
Названо 4 шкідливі звички, які знищують продуктивність смартфона
InternetUA
2025-07-27T18:12:38Z
"Ми готові": можливе вторгнення інопланетян розвеселило українців
Telegraf
2025-07-27T18:09:27Z
Вчені пояснили, чому більшість котів уникають купання
360ua.news
2025-07-27T17:48:20Z
Купили електромобіль? Тепер спробуйте його відремонтувати
Топ Жир
2025-07-27T19:51:23Z
У США продали Acura Integra Type R за $204 000, новий рекорд для моделі
360ua.news
2025-07-27T18:21:57Z
Чоловік скаржиться, що динаміки Volvo довгі роки видавали нестерпний звук
Топ Жир
2025-07-27T18:06:08Z
Вантажівкам IFA W50 виповнилося 60 років
AutoCentre
2025-07-27T17:03:33Z
План B для Lamborghini: гібрид замість електрокара Lanzador — емоції перемагають технології
ITC
2025-07-27T16:39:16Z
Range Rover Autobiography нагадує прихований Rolls-Royce, але задні сидіня розкривають його справжню суть: огляд
Топ Жир
2025-07-27T16:21:49Z
В Україні скорочуються продажі нових автомобілів - Укравтопром
УкраинФорм
2025-07-27T15:39:10Z
На вулиці Відня вийдуть водневі автобуси Rampini Hydron
AutoCentre
2025-07-27T15:07:55Z
Ford Trucks зміцнює позиції на європейському ринку
AutoCentre
2025-07-27T13:03:08Z