MY.UAНовини
Адвокат Юрій Сухов: Ситуація з антикорупційними органами в Україні є унікальною
Адвокат Юрій Сухов: Ситуація з антикорупційними органами в Україні є унікальною

Адвокат Юрій Сухов: Ситуація з антикорупційними органами в Україні є унікальною

Про це пише Главком.

Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!

Підписатися

Уже понад пів року Україна – країна кандидат на вступ до ЄС. У списку рекомендацій для вступу – приведення законодавства до вимог ЄС, і одна з основних вимог – це боротьба з корупцією.

Шлях створення антикорупційної інфраструктури розпочався понад 10 років тому. Перші кроки було зроблено ще у 2009 році, коли було запроваджено антикорупційну експертизу нормативно-правових актів тощо. І зараз створено та функціонує максимальна за весь період незалежної України кількість органів, покликаних перемогти корупцію.

Про ефективність антикорупційних заходів ми поговорили з Юрієм Суховим, урядовим уповноваженим з питань антикорупційної політики (2009-2010 роки), сьогодні - адвокатом-практиком.

Боротьба з корупцією сьогодні не сходить з порядку денного. Обшуки у політиків, чиновників, звільнення за підозрою у корупції керівництва держорганів. Чи ці події матимуть продовження у судах?

Знаєте, тут потрібно звернути увагу спочатку на тих, хто проводить і здійснює ці обшуки. У країні багато правоохоронних органів й деякі з них вже зарекомендували себе такими, що доводять справу, як мінімум, до логічного завершення - направлення до суду, а деякі справи так і залишаються у стані проведення обшуків, арештів майна, обрання запобіжних заходів… і ці справи зникають. Які з цих справ матимуть продовження, а які – ні, зараз не можу прокоментувати, можу сказати лише, що останнім часом найбільш ефективно в цьому плані працює НАБУ (Національне антикорупційне бюро). Ця структура доводить справи до свого логічного завершення – направлення до суду. Інші органи за моїми спостереженнями, на жаль досить часто, поки «розслідують» лише в ЗМІ, не направляючи справи до суду.

Які справи ви зараз ведете? Чи пов’язані вони з діяльністю антикорупційних органів?

Останнім часом веду дуже багато справ клієнтів, які мають відношення або «беруть участь» в кримінальних провадженнях, що розслідує НАБУ. З цим зараз виникає дуже багато питань і запитів. Є й позитивні моменти, про які можна зараз казати, але так само є багато негативних, на жаль.

Одним із ваших клієнтів є директор СЕТАМ Віктор Вишнев. Розкажіть про судовий процес. Які перспективи і чому виник інтерес?

Щодо кримінального провадження відносно Віктора Вишньова виникла доволі специфічна ситуація. Про його перспективу дуже важко сказати зараз, але для мене, як адвоката з досвідом роботи у державних органах, ця справа цікава тим, що сторона обвинувачення будує це кримінальне провадження й обвинувачення, посилаючись на те, що були «пролобійовані» урядові рішення в інтересах певних державних органів та підприємств для того, аби таким чином заволодіти майном та грошовими коштами. Насправді пролобіювати нормативно-правовий акт (положення чи порядок), який буде діяти тривалий час, для того, щоб його використовувати на шкоду державним інтересам, але в угоди цих певних службових осіб – це практично неможливо. Підготовка проєкту нормативно-правового акту Кабінету міністрів України передбачає багаторівневу експертизу цього проєкту в багатьох центральних органах виконавчої влади. Вплинути на цей процес й підлаштувати певне рішення під інтереси якогось відомства так, щоб цей проєкт не відповідав закону чи Конституції – практично неможливо.

Коли будують обвинувачення на твердженні, що якесь рішення прийнято для того, щоб робити незаконні дії, на мою думку, це відбувається через те, що ті, хто формують це обвинувачення, вони взагалі не розуміють сутності державного управління, роботи/взаємовідносин державних органів.

Щодо самого Вишньова. Йому намагалися обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. По-перше, у нас зберігся радянський рудимент щодо необхідності обрання запобіжного заходу та ще й у вигляді тримання під вартою. Суспільна думка з цього приводу – добре, що заарештували, але ніхто не вникає в суть, зокрема утримання під вартою. Це не є покаранням, а є засобом забезпечення здійснення кримінального провадження. Це виключний запобіжний захід й він має застосуватися за наявності дійсно виняткових обставин.

Також запобіжний захід має застосуватися лише в тих випадках, коли існують ризики. Якщо їх ж нема? На жаль, у роботі правоохоронців превалює необґрунтована потреба обирати запобіжний захід. Іншого варіанту вони не бачать й це абсурд!

Якщо все ж таки ставити питання про обрання запобіжного заходу, то Кримінальний процесуальний Кодекс та положення Конституції України, щодо презумпції невинності, зобов’язують сторону обвинувачення доказувати обґрунтованість підозри, існування ризиків з посиланням на відповідні матеріальні, а не уявні докази. Тобто в суді сторона обвинувачення має доказати існування певних обставин для обрання запобіжного заходу.

Моя позиція в суді у справі Вишньова була чітка – прокурор жодної обставини, на які він посилається, не доказав з посиланням на конкретні докази. Й за таких обставин обирати запобіжний захід, зокрема той, який просив прокурор – утримання під вартою, не було жодних підстав. Слідчий суддя погодився з нашою позицією, що немає підстав заарештувати людину, оскільки пан Вишньов належно виконує свої процесуальні обов’язки, але, на жаль, суддя все ж обрала запобіжний захід у вигляді застави. Й, на мою думку, розмір цієї застави є непомірним для Вишньова й, відповідно, ми подаємо апеляцію, оскільки вважаємо, що таке рішення не відповідає вимогам чинного законодавства.

Як можете оцінити ефективність антикорупційних органів у подоланні корупції?

Болюче питання зачепили. Боротьба з корупцією – це необхідна вимога для існування державних інституцій та громадянського суспільства. Оскільки цей напрямок був не дуже ефективним за часів Незалежності України, то Рада Європи та ЄС при формування Плану дій щодо членства України в європейських співтовариствах, зокрема при перемовинах щодо безвізового режиму, наші партнери наполягали на підвищенні ефективності здійснення антикорупційних заходів, зокрема на реформі відповідних органів.

Першим кроком в цьому напрямку було створення посади урядового Уповноваженого з питань антикорупційної політики у 2009 році. Я працював на цій посаді. Головним завданням було забезпечення Урядом реалізації антикорупційної політики в країні. Одним з таких важливих завдань для мене було розробка стратегії реформи антикорупційних органів. Всі розуміли, що існуючі інструменти неефективні й не мають у цьому сенсі жодної користі. Потрібно створювати нові інституції, проводити відбір кадрів, їх професійну підготовку, формування нового мислення до неприйняття корупції суспільстві, щоб переламати існуючу у суспільстві парадигму.

Після 2010 року це питання певний час було поставлено на «стоп», але після Революції Гідності наші напрацювання, які були зроблені в 2009-2010 роках, стали актуальними. Тоді були запущені процеси створення НАБУ, САП, НАЗК. У тій реформі не було передбачено запровадження Державного Бюро розслідувань, але ставили питання про створення окремого слідчого органу в державі.

АРМА було створена, щоб контролювати дії з майном, бо там дуже великі суми й багато проблем, й цей орган був зарегульований таким чином, щоб його процеси здійснювалися в електронному форматі. До речі, на базі цих принципів було створене й ДП СЕТАМ, яке й відповідає за електронні торги, щоб уникнути вплив людського фактору, оскільки цей фактор є головним корупціогенним чинником у всіх правовідносинах, які відбуваються в державі.

Чи відбулися ці органи? На мою думку, вони ще знаходяться у стадії становлення. Є багато позитивного, вже ніхто не каже, що можна «вирішити» питання в НАБУ, САП, ВАКС. Як адвокату, це дуже мені приємно. Питання переходить в площину інтелектуального юридичного протиборства в кримінальних провадженнях. Є й недоліки – інколи кримінальне провадження виглядає як «війна з відьмами». Це відбувається після зміни влади, уряду. Лише після цього проти відповідних службових осіб відкриваються кримінальні провадження й вони розпочинають активно переслідуватися. Контроль за їх діяльністю має відбуватися постійно, й як тільки виявляють факти правопорушень, потрібно реагування, але цього не відбувається. Й що? Продовжують тривати відповідні кримінальні правопорушення, завдається шкода державі. Й вже коли закінчуються повноваження, лише тоді правоохоронні органи починають ними займатися. Це абсолютно неправильно й в багатьох випадках, з кримінального провадження ті, хто бере участь зі сторони обвинувачення, суду або представники держави, намагаються отримати свої публічні, а інколи навіть й політичні дивіденди. Це певною мірою негативно впливає на об’єктивність й свідчить про не досить якісну роботу правоохоронних органів. Разом із тим, спотворюючи інформаційний простір, вони намагаються компенсувати свої слабкі боки у фазі юридичної протидії. Безумовно, прослідковуються факти вибірковості здійснення правоохоронної та судової функції. Не щодо всіх відбуваються викриття проваджень, ефективне кримінальне переслідування, а лише відносно тих певних осіб, щодо яких, мабуть, «знімаються відповідні заборони».

Наскільки робота українських антикорупційних органів зараз близька до європейської практики?

Повинен сказати, що наша ситуація з антикорупційними органами є унікальною. Я не можу навести приклади існування аналогічних органів в розвинутих європейських країнах. Це є наслідком високого рівня корупції й тому потрібно було створювати нові органи аби забезпечити їх належність та ефективність роботи. Слід констатувати, що НАБУ, як правоохоронний орган, працює інтелігентно, більш якісно, але з іншого боку зробив свою роботу надто закритою, що інколи заважає стороні захисту виконувати свою функцію ефективно, були факти зухвалих дій співробітників, що також є проблемою для досягнення об’єктивності у здійсненні кримінального переслідування.

Головним є не публічність процесу й не великі покарання усіх корупціонерів, а невідворотність такого їх покарання. Превенція корупції не досягається збільшенням покарання. Навпаки, чим більше покарання за антикорупційні діяння, тим жорсткішими і зухвалішими будуть ці корупційні діяння. Бо людина розуміє, як вона може постраждати, тому вона збільшує свої вимоги.

Нам не потрібні показовість й лякання великими строками, потрібно створення ефективної системи невідворотності покарання для корупціонерів. Якщо будь-який державний службовець буде знати, що за незаконні дії обов’язково понесе покарання, будь-яке адекватне і це не обов’язково 5-10-15 років в’язниці, він з більшою вірогідністю відмовиться вчиняти такі дії.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Виборчі дільниці у США до ночі отримували погрози про мінування
УкраинФорм
2024-11-06T05:27:44Z
Спікер Джонсон переобрався до Палати представників
УкраинФорм
2024-11-06T05:24:42Z
У США закрилися всі виборчі дільниці
УкраинФорм
2024-11-06T05:24:18Z
Проміжні результати виборів у США, удар Ізраїлю по «Хезболлі» в Сирії: головне за ніч
ГЛАВКОМ NET
2024-11-06T05:21:46Z
Штаб Трампа не допустив кількох журналістів до висвітлення вечірки після виборів - ЗМІ
TSN
2024-11-06T05:21:45Z
Республіканці достроково здобули більшість у Конгресі США – попередні результати
ZN UA
2024-11-06T05:21:04Z
Імовірність перемоги 89%: у NYT дали прогноз, хто переможе на виборах у США
GlavRed
2024-11-06T05:15:08Z
Глава розвідки Австралії: Підтримка Пекіна дозволяє путінській армії залишатися в Україні
УкраинФорм
2024-11-06T05:12:34Z
Вибори президента США 2024: як голосують 7 штатів, які "коливаються"
Фокус
2024-11-06T04:57:55Z
Нові штрафи для водіїв: за що і скільки
ЗаРулем
2024-11-06T05:09:25Z
6 листопада – яке церковне свято: чому сьогодні не можна виносити сміття
24tv
2024-11-06T05:00:29Z
Український голос у Франції має лунати якомога гучніше - президентка асоціації AFUCA
УкраинФорм
2024-11-06T04:30:46Z
Мобілізація студентів у листопаді 2024 року: хто не отримає відстрочення
Политека
2024-11-06T04:22:09Z
Мобілізація по-новому: у Верховній Раді назвали три сценарії змін
TSN
2024-11-06T04:21:38Z
ЗСУ застосували на Курщині рідкісний снаряд США часів "Холодної війни"
TSN
2024-11-06T03:51:59Z
Патріарх Кіріл виступив за смертну кару в Росії: що дуже лякає Путіна
24tv
2024-11-06T03:45:09Z
Підрозділи Міноборони в жовтні розмінували понад 20 тисяч гектарів
УкраинФорм
2024-11-06T03:42:20Z
Україна отримає колісні гаубиці від KNDS у 2025 році
ZN UA
2024-11-06T03:39:01Z
Ендокринолог пояснила, як правильно харчуватися українцям в умовах хронічного стресу
ГЛАВКОМ NET
2024-11-06T05:00:00Z
Харчуватися в дефіциті: 6 способів скоротити кількість калорій і схуднути
Фокус
2024-11-05T21:00:32Z
Цей алкоголь шкідливий для вашої шкіри: 5 напоїв, яких варто уникати
24tv
2024-11-05T20:33:16Z
Ось чому у вас гниють гарбузи: 5 основних причин
24tv
2024-11-05T20:06:54Z
Чому вростають нігті та як це лікувати
24tv
2024-11-05T20:03:49Z
Ендокринолог пояснила, чому українці товстішають під час війни
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T19:30:40Z
Будуть стояти увесь рік: як правильно зберігати волоські горіхи
24tv
2024-11-05T18:42:18Z
Харківські волонтери вже надали понад 45 тисяч медико-психологічних консультацій - Камчатний
УкраинФорм
2024-11-05T18:06:55Z
У ВООЗ назвали патогени, проти яких терміново потрібні вакцини
24tv
2024-11-05T17:57:34Z
Армія РФ просунулась на Донеччині: дані Deep State
TSN
2024-11-06T05:21:26Z
Мобілізація жінок і повне закриття кордонів? Експерти пояснюють, наскільки це реально
Комсомольская правда
2024-11-06T05:03:55Z
Карта бойових дій в Україні станом на 6 листопада 2024 року
ГЛАВКОМ NET
2024-11-06T04:54:47Z
"Абсолютно неправильно": експерт розгромив проект із сонячних батарей у Києві
Хвиля
2024-11-06T04:42:15Z
Гороскоп на завтра 7 листопада: Дівам - дивовижна удача, Стрільцям - грандіозний куш
GlavRed
2024-11-06T04:27:36Z
РФ готується до активних боїв та стягує сили: у ЗСУ зробили невтішну заяву
GlavRed
2024-11-06T04:27:28Z
Уночі в Україні рухалися ворожі безпілотники: де пролунали вибухи
TSN
2024-11-06T04:21:17Z
Білгород-Дністровський МТП лишається нецікавим для покупців
Agravery
2024-11-06T04:12:01Z
Сонячно та без опадів: прогноз погоди на 6 листопада
ГЛАВКОМ NET
2024-11-06T04:00:31Z
Влупив майже 6-бальний шторм: до України наближається ще кілька магнітних бур
GlavRed
2024-11-06T05:27:46Z
Поліція затримала нападника, який вдарив чоловіка ножем під час сварки
ГЛАВКОМ NET
2024-11-06T05:12:48Z
Нічна атака "Шахедів": РФ атакувала шість областей, вибухало також під Києвом
Фокус
2024-11-06T05:06:45Z
У Кривому Розі викрили 24 учасників наркокартелю «Двадцятівські»
УкраинФорм
2024-11-06T05:00:11Z
Після обстрілу вантажівки Росгвардії в Чечні масово затримують чоловіків
УкраинФорм
2024-11-06T04:39:46Z
На Київщині працює ППО
TSN
2024-11-06T04:21:44Z
На Одещині школярка вкрала мобільний телефон
InternetUA
2024-11-06T01:46:43Z
Вибухотехніки поліції отримали від США спецобладнання та засоби захисту
УкраинФорм
2024-11-06T00:33:43Z
На Львівщині під виглядом волонтерів за кордон переправляли ухилянтів
Украина Криминальная
2024-11-06T00:33:06Z
Україна експортувала рекордний обсяг сої
Agravery
2024-11-06T05:27:46Z
Не дайте себе обдурити: як уникнути сплати чужих боргів за комунальні послуги
Знай
2024-11-06T05:06:23Z
В Україні зросли ціни на фуражний ячмінь
AgroNews
2024-11-06T05:03:33Z
В ПФУ пояснили, як заборгованість за комуналку впливає на виплати субсидії
Хвиля
2024-11-06T04:06:56Z
Тарифи на газ та опалення: чи можуть вони зрости взимку
ZN UA
2024-11-06T03:04:49Z
Тисячі працівників у Британії переходять на новий формат роботи
ГЛАВКОМ NET
2024-11-06T02:30:22Z
Українські аграрії вже засіяли більше 6 млн га озимих – Мінагрополітики
ГЛАВКОМ NET
2024-11-06T02:21:17Z
Замовлення їжі: що треба знати про доставку готових страв
ZN UA
2024-11-06T02:04:31Z
На росії оштрафували компанію Mozilla
InternetUA
2024-11-06T01:03:51Z
Як сьогодні живе Тіна Кароль, якій приписали роман із молодшим на 9 років чоловіком
24tv
2024-11-06T05:00:06Z
Путініст Філіп Кіркоров обманював усю РФ - правда відома
GlavRed
2024-11-06T04:27:04Z
31-річна зірка "Жіночого Кварталу" закрутила роман і показала обранця: "Це перші серйозні стосунки"
TSN
2024-11-06T00:15:48Z
Графіті Бенксі, яке зрізали у Гостомелі, тепер зберігатимуть у заповіднику “Києво-Печерська лавра”
ZN UA
2024-11-05T23:54:23Z
«Рідненька, привіт»: DEMI презентує дебютний трек «Осінь» про атмосферу улюбленої пори року
Storyboom
2024-11-05T23:06:22Z
Називає себе "алкоблогером" і кумедно переспівує хіти зірок: як Клавдій Петрович розриває Мережу
TSN
2024-11-05T22:15:47Z
11-річна донька Камалії після важкої травми повернулася до небезпечного хобі
GlavRed
2024-11-05T21:27:59Z
Колишній чоловік Ані Лорак відвіз 13-річну доньку за кордон - причина
GlavRed
2024-11-05T21:27:04Z
Любов і незабутні емоції: на телеканалі Бігуді відбулася довгоочікувана премʼєра турецького серіалу "Зрада"
GlavRed
2024-11-05T20:27:54Z
Що чекає на Стрільців у 2025 році: детальний чоловічий гороскоп, який може змінити ваші плани
24tv
2024-11-06T04:36:34Z
Як позбутися сусідських кішок: найкращі гуманні способи
GlavRed
2024-11-06T04:27:43Z
Як правильно їсти за допомогою ножа та виделки - американський та європейський способи
GlavRed
2024-11-06T04:27:03Z
Катя Жесть розповіла, що заважає людям перейти на здорове харчування: час, емоційне виснаження, діджиталізація
Знай
2024-11-06T03:24:48Z
Як приготувати смачний плов: шеф кухар дав найпростіший рецепт
Политека
2024-11-06T02:00:02Z
Не все так просто, як здається: цікава головоломка для уважних
GlavRed
2024-11-06T01:27:15Z
Як швидко виростити зелену цибулю на підвіконні: корисні поради від садівників
Политека
2024-11-06T01:03:14Z
Яскравий та смачний рецепт від зірки "Мастер Шеф": готуємо равіолі з качкою
Политека
2024-11-06T00:00:15Z
Щоб все блистіло чистотою: які речі треба прибрати перед приходом гостей
24tv
2024-11-05T23:00:45Z
Сімейна драма: Дружина Роналду серйозно посварилась з своєю сестрою
1News
2024-11-06T04:15:18Z
"Ліверпуль" за тайм знищив "Баєр" та одноосібно очолив таблицю Ліги чемпіонів
TSN
2024-11-06T00:15:50Z
"Реал" з Луніним сенсаційно програв "Мілану" в матчі Ліги чемпіонів
TSN
2024-11-06T00:15:39Z
Гучна сенсація у Лізі чемпіонів: "Манчестер Сіті" зазнав розгрому від нового тренера МЮ
TSN
2024-11-06T00:15:12Z
Онлайн-трансляція матчу Шахтар – Янг Бойз в Лізі чемпіонів
24tv
2024-11-05T22:18:01Z
«Жирону» Циганкова розгромили в Амстердамі, поразки «Реала» Луніна та «Ман Сіті»
УкраинФорм
2024-11-05T22:16:33Z
Ексдружина Пятова вперше висловилася про розлучення з футболістом: "Ні з ким не спілкуюся"
TSN
2024-11-05T22:15:12Z
Циганков не винен у провалі: Жирона зганьбилась у матчі проти ПСВ у Лізі чемпіонів
24tv
2024-11-05T22:15:00Z
Чорна кішка перебігла дорогу клубу Луніна: блідий Реал ганебно програв Мілану у Лізі чемпіонів
24tv
2024-11-05T22:03:12Z
Де на картинці привид: загадку за 6 секунд розгадають лише найкмітливіші
GlavRed
2024-11-06T05:27:59Z
Загадка смерті найкраще збережених динозаврів: нове відкриття вчених
Portaltele
2024-11-06T05:19:45Z
Apple не зможе створити нічого кращого за iPhone
Portaltele
2024-11-06T05:19:23Z
Частка Windows 11 продовжує зростати, але до «десятки» їй ще далеко
InternetUA
2024-11-06T05:03:56Z
Як створювати контент за допомогою ШІ без порушень авторських прав: відповідь Мінцифри
InternetUA
2024-11-06T04:01:47Z
Європейським користувачам Samsung Galaxy S25 не дістанеться бажаний Snapdragon 8 Elite
InternetUA
2024-11-06T03:04:09Z
У Південній Кореї оштрафували Meta на $15,67 мільйона за збір конфіденційних даних
InternetUA
2024-11-06T02:01:36Z
Українці раптово "прокинулися" в інших містах: що відомо про масовий збій у смартфонах
TSN
2024-11-06T00:54:46Z
Хайпова Telegram-гра Hamster Kombat втратила 86% користувачів
ITC
2024-11-06T00:43:15Z
Що означає наліпка під капотом авто у вигляді фари з відсотками: знають не всі
GlavRed
2024-11-06T04:27:50Z
Renault випустили недорогий електричний фургон-кросовер
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T18:18:45Z
Українці все рідше купують авто з ДВЗ, а попит на електромобілі та гібриди зростає: які моделі найпопулярніші
ITC
2024-11-05T17:46:55Z
Розкрито подробиці найменшого і найдешевшого кросовера Volkswagen
Фокус
2024-11-05T17:36:31Z
Імпорт вживаних авто в Україні: вересень 2024 року показав різке зниження
360ua.news
2024-11-05T17:33:18Z
На SEMA-2024 показали Mazda з мотором V10
AutoCentre
2024-11-05T17:12:01Z
Geely та Volvo випустили електрокросовер за ціною "Дастера" із запасом ходу 420 км
Фокус
2024-11-05T16:42:39Z
Презентовано новий Kia Sportage 2025: як змінився компактний кросовер
ГЛАВКОМ NET
2024-11-05T16:30:40Z
ДСНС отримала потужні тягачі Ford Trucks F-Line
AutoCentre
2024-11-05T16:28:28Z