MY.UAНовини
Адвокат Юрій Сухов: Ситуація з антикорупційними органами в Україні є унікальною
Адвокат Юрій Сухов: Ситуація з антикорупційними органами в Україні є унікальною

Адвокат Юрій Сухов: Ситуація з антикорупційними органами в Україні є унікальною

Про це пише Главком.

Підпишись на наш Viber: новини, гумор та розваги!

Підписатися

Уже понад пів року Україна – країна кандидат на вступ до ЄС. У списку рекомендацій для вступу – приведення законодавства до вимог ЄС, і одна з основних вимог – це боротьба з корупцією.

Шлях створення антикорупційної інфраструктури розпочався понад 10 років тому. Перші кроки було зроблено ще у 2009 році, коли було запроваджено антикорупційну експертизу нормативно-правових актів тощо. І зараз створено та функціонує максимальна за весь період незалежної України кількість органів, покликаних перемогти корупцію.

Про ефективність антикорупційних заходів ми поговорили з Юрієм Суховим, урядовим уповноваженим з питань антикорупційної політики (2009-2010 роки), сьогодні - адвокатом-практиком.

Боротьба з корупцією сьогодні не сходить з порядку денного. Обшуки у політиків, чиновників, звільнення за підозрою у корупції керівництва держорганів. Чи ці події матимуть продовження у судах?

Знаєте, тут потрібно звернути увагу спочатку на тих, хто проводить і здійснює ці обшуки. У країні багато правоохоронних органів й деякі з них вже зарекомендували себе такими, що доводять справу, як мінімум, до логічного завершення - направлення до суду, а деякі справи так і залишаються у стані проведення обшуків, арештів майна, обрання запобіжних заходів… і ці справи зникають. Які з цих справ матимуть продовження, а які – ні, зараз не можу прокоментувати, можу сказати лише, що останнім часом найбільш ефективно в цьому плані працює НАБУ (Національне антикорупційне бюро). Ця структура доводить справи до свого логічного завершення – направлення до суду. Інші органи за моїми спостереженнями, на жаль досить часто, поки «розслідують» лише в ЗМІ, не направляючи справи до суду.

Які справи ви зараз ведете? Чи пов’язані вони з діяльністю антикорупційних органів?

Останнім часом веду дуже багато справ клієнтів, які мають відношення або «беруть участь» в кримінальних провадженнях, що розслідує НАБУ. З цим зараз виникає дуже багато питань і запитів. Є й позитивні моменти, про які можна зараз казати, але так само є багато негативних, на жаль.

Одним із ваших клієнтів є директор СЕТАМ Віктор Вишнев. Розкажіть про судовий процес. Які перспективи і чому виник інтерес?

Щодо кримінального провадження відносно Віктора Вишньова виникла доволі специфічна ситуація. Про його перспективу дуже важко сказати зараз, але для мене, як адвоката з досвідом роботи у державних органах, ця справа цікава тим, що сторона обвинувачення будує це кримінальне провадження й обвинувачення, посилаючись на те, що були «пролобійовані» урядові рішення в інтересах певних державних органів та підприємств для того, аби таким чином заволодіти майном та грошовими коштами. Насправді пролобіювати нормативно-правовий акт (положення чи порядок), який буде діяти тривалий час, для того, щоб його використовувати на шкоду державним інтересам, але в угоди цих певних службових осіб – це практично неможливо. Підготовка проєкту нормативно-правового акту Кабінету міністрів України передбачає багаторівневу експертизу цього проєкту в багатьох центральних органах виконавчої влади. Вплинути на цей процес й підлаштувати певне рішення під інтереси якогось відомства так, щоб цей проєкт не відповідав закону чи Конституції – практично неможливо.

Коли будують обвинувачення на твердженні, що якесь рішення прийнято для того, щоб робити незаконні дії, на мою думку, це відбувається через те, що ті, хто формують це обвинувачення, вони взагалі не розуміють сутності державного управління, роботи/взаємовідносин державних органів.

Щодо самого Вишньова. Йому намагалися обрати запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. По-перше, у нас зберігся радянський рудимент щодо необхідності обрання запобіжного заходу та ще й у вигляді тримання під вартою. Суспільна думка з цього приводу – добре, що заарештували, але ніхто не вникає в суть, зокрема утримання під вартою. Це не є покаранням, а є засобом забезпечення здійснення кримінального провадження. Це виключний запобіжний захід й він має застосуватися за наявності дійсно виняткових обставин.

Також запобіжний захід має застосуватися лише в тих випадках, коли існують ризики. Якщо їх ж нема? На жаль, у роботі правоохоронців превалює необґрунтована потреба обирати запобіжний захід. Іншого варіанту вони не бачать й це абсурд!

Якщо все ж таки ставити питання про обрання запобіжного заходу, то Кримінальний процесуальний Кодекс та положення Конституції України, щодо презумпції невинності, зобов’язують сторону обвинувачення доказувати обґрунтованість підозри, існування ризиків з посиланням на відповідні матеріальні, а не уявні докази. Тобто в суді сторона обвинувачення має доказати існування певних обставин для обрання запобіжного заходу.

Моя позиція в суді у справі Вишньова була чітка – прокурор жодної обставини, на які він посилається, не доказав з посиланням на конкретні докази. Й за таких обставин обирати запобіжний захід, зокрема той, який просив прокурор – утримання під вартою, не було жодних підстав. Слідчий суддя погодився з нашою позицією, що немає підстав заарештувати людину, оскільки пан Вишньов належно виконує свої процесуальні обов’язки, але, на жаль, суддя все ж обрала запобіжний захід у вигляді застави. Й, на мою думку, розмір цієї застави є непомірним для Вишньова й, відповідно, ми подаємо апеляцію, оскільки вважаємо, що таке рішення не відповідає вимогам чинного законодавства.

Як можете оцінити ефективність антикорупційних органів у подоланні корупції?

Болюче питання зачепили. Боротьба з корупцією – це необхідна вимога для існування державних інституцій та громадянського суспільства. Оскільки цей напрямок був не дуже ефективним за часів Незалежності України, то Рада Європи та ЄС при формування Плану дій щодо членства України в європейських співтовариствах, зокрема при перемовинах щодо безвізового режиму, наші партнери наполягали на підвищенні ефективності здійснення антикорупційних заходів, зокрема на реформі відповідних органів.

Першим кроком в цьому напрямку було створення посади урядового Уповноваженого з питань антикорупційної політики у 2009 році. Я працював на цій посаді. Головним завданням було забезпечення Урядом реалізації антикорупційної політики в країні. Одним з таких важливих завдань для мене було розробка стратегії реформи антикорупційних органів. Всі розуміли, що існуючі інструменти неефективні й не мають у цьому сенсі жодної користі. Потрібно створювати нові інституції, проводити відбір кадрів, їх професійну підготовку, формування нового мислення до неприйняття корупції суспільстві, щоб переламати існуючу у суспільстві парадигму.

Після 2010 року це питання певний час було поставлено на «стоп», але після Революції Гідності наші напрацювання, які були зроблені в 2009-2010 роках, стали актуальними. Тоді були запущені процеси створення НАБУ, САП, НАЗК. У тій реформі не було передбачено запровадження Державного Бюро розслідувань, але ставили питання про створення окремого слідчого органу в державі.

АРМА було створена, щоб контролювати дії з майном, бо там дуже великі суми й багато проблем, й цей орган був зарегульований таким чином, щоб його процеси здійснювалися в електронному форматі. До речі, на базі цих принципів було створене й ДП СЕТАМ, яке й відповідає за електронні торги, щоб уникнути вплив людського фактору, оскільки цей фактор є головним корупціогенним чинником у всіх правовідносинах, які відбуваються в державі.

Чи відбулися ці органи? На мою думку, вони ще знаходяться у стадії становлення. Є багато позитивного, вже ніхто не каже, що можна «вирішити» питання в НАБУ, САП, ВАКС. Як адвокату, це дуже мені приємно. Питання переходить в площину інтелектуального юридичного протиборства в кримінальних провадженнях. Є й недоліки – інколи кримінальне провадження виглядає як «війна з відьмами». Це відбувається після зміни влади, уряду. Лише після цього проти відповідних службових осіб відкриваються кримінальні провадження й вони розпочинають активно переслідуватися. Контроль за їх діяльністю має відбуватися постійно, й як тільки виявляють факти правопорушень, потрібно реагування, але цього не відбувається. Й що? Продовжують тривати відповідні кримінальні правопорушення, завдається шкода державі. Й вже коли закінчуються повноваження, лише тоді правоохоронні органи починають ними займатися. Це абсолютно неправильно й в багатьох випадках, з кримінального провадження ті, хто бере участь зі сторони обвинувачення, суду або представники держави, намагаються отримати свої публічні, а інколи навіть й політичні дивіденди. Це певною мірою негативно впливає на об’єктивність й свідчить про не досить якісну роботу правоохоронних органів. Разом із тим, спотворюючи інформаційний простір, вони намагаються компенсувати свої слабкі боки у фазі юридичної протидії. Безумовно, прослідковуються факти вибірковості здійснення правоохоронної та судової функції. Не щодо всіх відбуваються викриття проваджень, ефективне кримінальне переслідування, а лише відносно тих певних осіб, щодо яких, мабуть, «знімаються відповідні заборони».

Наскільки робота українських антикорупційних органів зараз близька до європейської практики?

Повинен сказати, що наша ситуація з антикорупційними органами є унікальною. Я не можу навести приклади існування аналогічних органів в розвинутих європейських країнах. Це є наслідком високого рівня корупції й тому потрібно було створювати нові органи аби забезпечити їх належність та ефективність роботи. Слід констатувати, що НАБУ, як правоохоронний орган, працює інтелігентно, більш якісно, але з іншого боку зробив свою роботу надто закритою, що інколи заважає стороні захисту виконувати свою функцію ефективно, були факти зухвалих дій співробітників, що також є проблемою для досягнення об’єктивності у здійсненні кримінального переслідування.

Головним є не публічність процесу й не великі покарання усіх корупціонерів, а невідворотність такого їх покарання. Превенція корупції не досягається збільшенням покарання. Навпаки, чим більше покарання за антикорупційні діяння, тим жорсткішими і зухвалішими будуть ці корупційні діяння. Бо людина розуміє, як вона може постраждати, тому вона збільшує свої вимоги.

Нам не потрібні показовість й лякання великими строками, потрібно створення ефективної системи невідворотності покарання для корупціонерів. Якщо будь-який державний службовець буде знати, що за незаконні дії обов’язково понесе покарання, будь-яке адекватне і це не обов’язково 5-10-15 років в’язниці, він з більшою вірогідністю відмовиться вчиняти такі дії.

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
У Білому домі назвали умову для "економічного партнерства" з РФ
Европейская правда
2025-04-15T18:04:40Z
Німецький парламент проведе спецільне засідання до закінчення Другої світової
Европейская правда
2025-04-15T18:04:40Z
СБУ приходила з обшуками до Київської митрополії УПЦ МП: священник "приватизував" храм
Лига
2025-04-15T18:03:49Z
"Це не буде частиною угоди": Рютте однозначно відповів, чи вступить Україна у НАТО
GlavRed
2025-04-15T18:03:40Z
У президента повідомили, коли відбудуться перемовини із США щодо мирної угоди з РФ
ZN UA
2025-04-15T18:01:53Z
У Раді розгорівся скандал через голосування за продовження воєнного стану
ГЛАВКОМ NET
2025-04-15T18:00:42Z
Фіцо обурився порадою Каллас не їхати у Москву і згадав про 1939 рік
Европейская правда
2025-04-15T18:00:01Z
Гральний сектор України ПлейСіті під новим наглядом Геннадія Новікова
360ua.news
2025-04-15T17:57:55Z
Зеленський розкрив деталі переговорів у Туреччині щодо безпеки в Чорному морі
Европейская правда
2025-04-15T17:57:09Z
Окупанти запустили "шахеди" по Україні
Antikor
2025-04-15T18:03:59Z
Росія знову тероризує Україну "Шахедами": для яких областей існує загроза удару
24tv
2025-04-15T17:57:01Z
Українські військові можуть зайти у ще одну область Росії – Світан
GlavRed
2025-04-15T17:27:59Z
Україну накриє короткочасне похолодання: де впаде температура і литимуть дощі
GlavRed
2025-04-15T17:27:42Z
У Львові заборонили виступати вуличним музикантам
ГЛАВКОМ NET
2025-04-15T17:09:25Z
Україна уразила пункт дислокації бригади, яка вдарила 13 квітня по Сумах
24tv
2025-04-15T17:06:49Z
Шанси на завершення бойових дій в Україні різко впали
Telegraf
2025-04-15T16:57:15Z
Графіки відключення світла в Одесі та області на 16 квітня: в ДТЕК терміново назвали адреси
Политека
2025-04-15T16:46:08Z
Стали жертвою свого ж дрону: в Донецьку військові РФ підірвалися під час запуску БПЛА, — росЗМІ
Фокус
2025-04-15T16:45:42Z
Військові самі визначатимуть, кому нараховуватимуть їхні виплати у разі полону: постанова
Лига
2025-04-15T18:03:28Z
Знижка 50% на штраф від ТЦК: Зеленський підписав закон, чим він цікавий
Telegraf
2025-04-15T18:01:35Z
Мобілізація жінок: чи прийме Україна ізраїльську модель війська у 2025 році
Знай
2025-04-15T17:36:13Z
Кучма, черес та кресаня: які аксесуари носили українські чоловіки в давнину
24tv
2025-04-15T17:24:31Z
Дружина Олександра Скічка вперше за три роки приїхала до України разом з доньками
24tv
2025-04-15T17:24:09Z
«Приватизував» церкву на Київщині. СБУ викрила настоятеля храму Московської церкви
ГЛАВКОМ NET
2025-04-15T17:15:14Z
Замість верби – пальма: як у Польщі святкують Великдень
24tv
2025-04-15T17:12:16Z
У Нідерландах третій місяць шукають вкрадені з музею румунські артефакти
Европейская правда
2025-04-15T17:04:47Z
Допомога на оренду житла в Дніпрі: хто може скористатися підтримкою
Политека
2025-04-15T17:01:29Z
Кондратюк назвав найталановитішого випускника "Караоке на майдані": "Не хочу нікого образити"
GlavRed
2025-04-15T17:27:35Z
Українська студія продублювала фільм російською мовою для інших країн, — ЗМІ
Комсомольская правда
2025-04-15T17:15:28Z
Як сьогодні живе автор неофіційного гімну України Тарас Петриненко
24tv
2025-04-15T16:57:22Z
"Каже, що я аутист": Віктор Павлік розповів, чому свариться з дружиною
Фокус
2025-04-15T16:06:13Z
Новий Арґус Філч з серіалу про «Гаррі Поттера» мав епізодичну роль в оригінальних фільмах — але навряд ви його бачили
ITC
2025-04-15T15:52:30Z
У Парижі відбудеться прем’єра фільму про засновницю Femen Оксану Шачко
Antikor
2025-04-15T15:42:45Z
"Буду творити": відомий український співак повертається на сцену
GlavRed
2025-04-15T15:28:47Z
Причиною смерті відомого актора Джина Гекмена та його дружини стали щури
Фокус
2025-04-15T15:12:21Z
Зеленська презентувала восьмий епізод освітнього серіалу «Люди з досвідом війни»
УкраинФорм
2025-04-15T15:12:14Z
Робіть щодня ці 5 справ, щоб підвищити гормони щастя
24tv
2025-04-15T15:39:42Z
Новий рецепт весняного салату, який затьмарить будь-яку страву: візьміть лише 4 інгредієнти
GlavRed
2025-04-15T14:27:17Z
Медична катастрофа в Нідерландах: в країні понад 3000 дітей мають понад 25 братів і сестер
24tv
2025-04-15T14:12:28Z
Чотири найкорисніші види сиру, які можуть швидко знизити тиск
Gazeta UA
2025-04-15T13:57:46Z
Медичне обладнання, придбане Олегом Кротом, допомогло врятувати життя тритижневим малятам у Львові
ГЛАВКОМ NET
2025-04-15T13:51:06Z
У Китаї померли кілька вчених у галузях штучного інтелекту, медицини та оборони — ЗМІ
Antikor
2025-04-15T12:30:13Z
Чи можна обрізати кутикулу на нігтях: експерт здивував відповіддю
GlavRed
2025-04-15T12:27:30Z
Від грипу та герпесу: вчені розробили противірусну гумку
Факти ICTV
2025-04-15T12:15:22Z
Комп’ютерна томографія провокує до 5% онкозахворювань, — дослідження
ITC
2025-04-15T11:43:11Z
Касир столичної пошти незаконно привласнила понад 80 тисяч гривень
InternetUA
2025-04-15T17:43:50Z
Інформатор, якого завербували росіяни, готував ракетну атаку по Черкащині
InternetUA
2025-04-15T17:31:03Z
Відключення світла та закриті аеропорти: Ірак накрила сильна піщана буря – апокаліптичні кадри
24tv
2025-04-15T17:06:15Z
Дівчинка отримала поранення: у ТРЦ в Києві скло впало на дитину
24tv
2025-04-15T17:06:01Z
У Молдові спалахнув автобус, який віз пасажирів з України
Antikor
2025-04-15T17:03:19Z
Корупція в земельній сфері: викрито схему одержання хабарів за оцінку ділянок
Украина Криминальная
2025-04-15T16:52:41Z
У Бердичеві поліція розслідує вбивство жінки
Украина Криминальная
2025-04-15T16:36:51Z
Мешканець Рівненщини, який жорстоко вбив собаку пострілом у голову, вже у тюрмі за вчинення інших злочинів
Antikor
2025-04-15T16:24:43Z
На Дніпропетровщині судили чоловіка, який двічі відмовлявся від повістки
Antikor
2025-04-15T16:24:41Z
Жінка закликала не викидати бананову шкірку: для чого вона потрібна
GlavRed
2025-04-15T17:42:00Z
Цвістимуть аж до жовтня: як і коли висаджувати іриси
24tv
2025-04-15T17:36:50Z
Куди сходити в Дніпрі: найцікавіші місця
CutInsight
2025-04-15T17:15:59Z
Суцільне задоволення: рецепт швидкого салату на Великдень з крабовими паличками
24tv
2025-04-15T17:12:16Z
В Україні визначили три найкращі села для туристів
Комсомольская правда
2025-04-15T16:55:11Z
Як правильно наклеїти й зняти самоклейні шпалери: поради експертів
24tv
2025-04-15T16:51:35Z
Ці 6 речей не варто навіть купувати: вони тільки створюють безлад у домі
24tv
2025-04-15T16:42:14Z
Що не так на малюнку: треба знайти 2 помилки всього за 8 секунд
GlavRed
2025-04-15T16:27:41Z
Коли тепле море в Туреччині: найкращий час і місце для пляжного відпочинку
24tv
2025-04-15T16:06:16Z
Болгарія не продасть Україні реактори для Хмельницької АЕС, - Forbes
Antikor
2025-04-15T18:03:18Z
Удар по обороні США: Китай обмежив експорт цінних рідкоземельних металів
InternetUA
2025-04-15T17:49:55Z
Уряд РФ визнав, що ризикує зіткнутись з падінням видобутку нафти – ЦПД
Факти ICTV
2025-04-15T17:40:33Z
Стався збій в роботі терміналів Привату: у банку кажуть, що проблему вже усунули
InternetUA
2025-04-15T17:37:18Z
Російський рубль продемонстрував найсильніше зростання до долара серед світових валют, - Bloomberg
Antikor
2025-04-15T17:24:33Z
По всій Україні не працювали термінали: що відомо про збій у ПриватБанку
Telegraf
2025-04-15T17:24:16Z
Світовий ринок діамантів завмер через мита Трампа - Financial Times
УкраинФорм
2025-04-15T17:09:49Z
Лічильник не крутить, а рахунок зростає: чому українці отримують борги за газ, яким не користувалися
Знай
2025-04-15T17:06:07Z
NVIDIA почне виробництво суперкомп’ютерів зі штучним інтелектом у США
УкраинФорм
2025-04-15T16:48:18Z
Рафаель Бенітес спростував чутки про конфлікт з Роналду в Реалі
360ua.news
2025-04-15T17:42:21Z
"Знову став мемом": Венс упустив кубок під час нагородження футбольної команди
24tv
2025-04-15T17:33:22Z
Відома українська тенісистка перервала матч: причина здивувала вболівальників
GlavRed
2025-04-15T17:27:16Z
Перемовини тривають, – Шатернікова висловилась про повернення Кличка у ринг
24tv
2025-04-15T17:24:43Z
Журналіст назвав суму, яку Шевченко заробив у збірній України
ГЛАВКОМ NET
2025-04-15T17:18:20Z
Пішла кров з носа та впав тиск, – Ястремська пояснила відмову продовжувати матч в Штутгарті
24tv
2025-04-15T17:15:19Z
Мхітарян замислюється про завершення кар'єри влітку
Football.ua
2025-04-15T17:04:50Z
У Норвегії найкращого гравця матчу відзначили 23-кілограмовою тушею свині
ГЛАВКОМ NET
2025-04-15T16:51:31Z
Намагаються висунутись поперед усіх, – менеджер Усика розлютився через оголошення бою з Дюбуа
24tv
2025-04-15T16:30:37Z
Інопланетне життя може існувати на великому супутнику Сатурна Титані
Portaltele
2025-04-15T18:01:50Z
Технологічний прорив, що змінить перебіг війни. Дрони порозумнішають
InternetUA
2025-04-15T17:58:46Z
У Reddit обговорюють злиті скриншоти римейку The Elder Scrolls 4: Oblivion. Ходять чутки, що він з’явиться вже наступного тижня
AIN
2025-04-15T17:57:24Z
Психологи бʼють на сполох: використання ШІ-асистентів може мати трагічні наслідки
24tv
2025-04-15T17:51:29Z
Такого ще не бачили: вчені знайшли розкішно прикрашену віллу часів імператора Траяна
Фокус
2025-04-15T17:45:50Z
Android змусить вас ввести PIN-код після трьох днів бездії
InternetUA
2025-04-15T17:28:11Z
В Україні заблокували понад 550 піратських і проросійських сайтів, — ініціатива «Чисте небо»
Детектор М
2025-04-15T17:10:26Z
Хтось зламав світлофори у США і змусив їх говорити дурню голосами Маска і Цукерберга
24tv
2025-04-15T17:06:05Z
Приховане значення древнього амулету: чому "Око Гора" знаходять у давньоєгипетських похованнях
Фокус
2025-04-15T17:01:07Z
Запас ходу — 792 км: у продаж надходить новий конкурент Tesla Model 3 від Mercedes
Фокус
2025-04-15T17:45:04Z
Як в Україні з’явилася цікава бразильська вантажівка
AutoCentre
2025-04-15T17:43:25Z
Позов Тесла: відомості про пробіг автомобіля занижені для уникнення гарантійних ремонтів
Топ Жир
2025-04-15T17:15:43Z
Нове покоління Mazda Miata приховує велике сюрприз під капотом
Топ Жир
2025-04-15T17:00:31Z
Культовий британський спорткар 90-х повертається на ринок у незвичному форматі
Фокус
2025-04-15T16:45:36Z
Він отримав безкоштовний автомобіль після 1 мільйона миль, а тепер він знову досягнув мільйонного рекорду
Топ Жир
2025-04-15T16:00:29Z
Перший електрокросовер Suzuki за 35 000 євро виходить на ринок
Фокус
2025-04-15T15:51:29Z
Зупинять навіть без порушень ПДР: у поліції зізнались, на яких водіїв "полюють"
Знай
2025-04-15T15:06:43Z
Новий прототип зарядного пристрою — звучить точно так, як ми чекали від Hemi V8
Топ Жир
2025-04-15T15:00:16Z