MY.UAНовини
Павло Казарін: «Війна привчає жити в моменті»
Павло Казарін: «Війна привчає жити в моменті»

Павло Казарін: «Війна привчає жити в моменті»

Публіцист і ведучий, який пішов служити в перші дні великої війни, розповідає, чого його навчила армія й чому має мінімалістичні очікування щодо перемоги.

До річниці початку великої війни з Росією «Детектор медіа» починає цикл розмов із медійниками, які зголосилися служити в армії й боронять Україну зі зброєю в руках. Перший герой циклу — Павло Казарін.

Публіцист, теле- і радіоведучий Павло Казарін пішов в армію на другий день після початку повномасштабного вторгнення росіян. «24 лютого була моя черга вести ранковий ефір. Вибухи випередили будильник. Я їхав на роботу й гадки не мав, як вести програму. Все, що ми підготували напередодні, втратило сенс. Було страшно. Ми злилися, аби не тремтів голос. Черга на мобілізацію була великою й недвозначною. Служба в армії на очах перетворювалась із обов’язку на привілей», — так Павло писав про перші два дні великої війни у своєму щоденнику на «Українській правді».

Павло народився в Сімферополі. Після загарбання Криму Росією у 2014 році переїхав до Києва, працював ведучим на ICTV, Суспільному, каналі 24, «Радіо НВ» та в інших медіа. Присягу Павло склав за три тижні після того, як отримав зброю, й відтоді вже майже рік воює. При цьому має й літературні перемоги: його книжка есеїв «Дикий Захід Східної Європи» отримала премію на конкурсі «Книжка року Бі-бі-сі». «Детектор медіа» поспілкувався з Павлом телефоном — зараз він на фронті в Донецькій області.

— Павле, ви пішли в армію на другий день після початку повномасштабного вторгнення. Чому ви прийняли це рішення?

— Я не брав участі в першій фазі війни, не був у війську ні в 2014-му, ні в 2016-му, ні в 2018 році, тому відчував, що маю певний борг. І коли сталося 24 лютого, я зрозумів, що це і є можливість цей борг повернути. До того ми іноді обговорювали, хто і що робитиме під час повномасштабної війни. Але є такі питання, на які не можна дати відповідь словами — лише справами. Тож я в цих розмовах переважно відмовчувався.

— Що для вас стало найбільш несподіваним на фронті?

— Армія і війна в реальності дуже відрізняються від того, як ми їх уявляємо завдяки кінематографу. У мене теж сталась руйнація стереотипів. Я поступово звикав до думки, що моє виживання на війні у багатьох ситуаціях залежить від випадковостей. Навченість, досвід, планування може підвищити шанси, але не може гарантувати, що події розвиватимуться так, як я планую.

Війна привчає жити в моменті. Зазвичай у цивільному житті ми звикаємо планувати на багато місяців уперед, починаючи з того, що робитимемо на вихідні, до того, як провести відпустку. А на фронті привчаєшся жити тут і зараз, бо це і є найважливішим.

А ще, як каже один мій друг, служба в армії вимагає вміння «тягнути». У багатьох може виникати героїчний порив: мовляв, піду до війська, здійсню подвиг і тріумфально повернусь. Але перебування в армії не вкладається в цю спрощену схему. Тут просто слід налаштуватися на те, що тобі доведеться тягнути. Втому, виснаженість, армійську бюрократію. Те, що твоє життя підпорядковане іншим, те, що ти не завжди можеш контролювати події. Потрібно звикнути, що ця реальність не має нічого спільного із плакатним зображенням війни. І якщо ти плануєш піти в армію, слід усвідомлювати, що це не буде спринт.

— Чи знадобився на фронті ваш журналістський досвід?

— Журналістика має багато жанрів. І я в ній насамперед займався комунікаціями: поясненням людям процесів, які відбуваються навколо, й пошуком внутрішньої логіки. Це вміння універсальне, й цей бекґраунд іноді допомагає мені розуміти події, які відбуваються навколо мене, і приймати їх.

— Як ви змінились за час війни? І чи зараз відчуваєте цю зміну?

— Про зміни за час війни зможу сказати після того, як повернусь до цивільного життя. Бо ти ніколи не сприймаєш себе як відхилення від норми, ти завжди сприймаєш себе як норму. А сказати, як саме ти змінився, можна лише тоді, коли закінчується один етап і починається інший. До того ж, я все ж таки пішов до війська в дорослому віці. Є сталість, сформована особистість, коріння, яке мене психологічно утримує, коли я потрапляю в нові стресові ситуації. Але все одно я дізнався багато нових речей про себе, з якими б я ніколи не стикнувся у цивільному житті.

— Як війна змінила ваше ставлення до життя і країни?

— Моє особисте ставлення до країни не змінилось, але мені цікаво спостерігати за тим, як війна стала подією, що об’єднала співгромадян. Це буревій, який здуває все другорядне, і ми починаємо зосереджуватись на фундаментальних речах. Якщо хтось у Кремлі розраховував, що війна буде точкою зламу у країні, то він помилився. З 24 лютого пішла в небуття двозначність, яка довго супроводжувала нашу повсякденність, коли в багатьох була спокуса сказати: не все так однозначно, треба шукати компроміс, виходити на перемовини, всі дорослі люди й з усіма можна домовитись. Ця війна довела, що ні: з людожерами не можна домовлятись. Їх потрібно зупиняти, стримувати, від них потрібно захищатися. Це важлива трансформація, і круто, що до цих висновків прийшли люди, які раніше над цим не замислювались.

— За що ви тримаєтесь на війні? Багато хто тримається за віру.

— Мені хочеться, щоби просто не було соромно за те, що я роблю. А від цього виникають інші інтенції: ти не хочеш підвести тих, хто поруч і хто на тебе розраховує. Війна — це не справа атомізованих особистостей, коли один умовний «рембо» вирішує всі питання наодинці. Війна — це колективна праця. Це відчуття тих, хто поряд, і відповідальності за весь процес, контури якого ти не завжди розумієш. І ти не маєш цього розуміти, бо ти — найнижча ланка цієї ієрархії.

— Що дає вам найбільшу підтримку?

— Ця війна етично проста, дуже чорно-біла. І це оптика не лише України, а всього світу. Нам випало жити, коли добро і зло очевидні: ось загарбники, а ось захисники. Розуміння того, що тут немає простору для морального релятивізму, підтримує.

— Нещодавно ваша книжка «Дикий Захід Східної Європи» отримала премію на конкурсі «Книжка року Бі-бі-сі». Тоді ви в одному з інтерв’ю казали, що тепер ваші творчі плани — це Бахмут. Чи виникає у вас зараз бажання писати?

— Інколи таке бажання з’являється. Інколи я встигаю це робити. Але за 2022 рік я написав лише десяток текстів. Це питання не так бажання, як часу. Його зараз небагато.

— Ви писали, що ця війна обов’язково матиме продовження і оптимістам легше зараз, а реалістам буде легше завтра. Як бачите перемогу, що це для вас?

— Я маю мінімалістичні очікування. Є така формула: не варто зачаровуватись, щоби згодом не розчаровуватись. Намагаюсь цієї формули дотримуватись.

По-перше, ця війна не закінчиться у 2023 році. Я не впевнений, що вона закінчиться і в наступному.

По-друге, враховуючи те, що головним завданням агресора є знищення української державності, для мене критерієм перемоги буде її збереження. Зараз популярно розмірковувати про перемогу в контексті кордонів. Чи є вихід на кордони 24 лютого 2022 року перемогою, чи перемогою є лише вихід на кордони 1991 року? Скажу лише одне: для мене критерієм перемоги буде збереження української державності. Якщо разом із тим ми зможемо звільнити всі або деякі окуповані території, це буде важливим бонусом.

— Завершення бойових дій, на вашу думку, — це не завершення війни, а перерва в ній?

— Ми не знаємо умов, за яких бойові дії можуть зупинитись. Бо навіть у найкращому для нас випадку, коли українська армія виходить на кордони 1991 року, це ще не дає гарантії, що Росія після цього сяде й підпише мирний договір, а також виключить зі своєї конституції згадки про Херсон, Сімферополь, Донецьк, Луганськ і Запоріжжя. Можна припустити, що агресор сяде в оборону й готуватиметься до нової війни, а учні в російських школах будуть учитись по підручниках, де буде сказано, що російські міста «окуповані українськими нацистами». За такого сценарію в нашої війни буде друга серія.

Мені здається, що якщо суспільство сприйматиме війну як спринтерську дистанцію, то воно стане заручником цих очікувань. І якщо вони не виправдаються, почнеться фрустрація. Я б цього не хотів. Бо українську державу може перемогти не тільки ворог, а й наша власна зневіра.

— Якщо перемога — це збереження української державності, тоді, можливо поразка ворога — це припинення існування Росії як імперії та розпад імперського світогляду в свідомості самих росіян? На вашу думку, це стане передумовою неповернення до війни?

— Так, теоретично такий розвиток подій може застрахувати нас від продовження війни. Але такий розвиток подій нам не гарантований. Він лише можливий. Щоби так сталося, потрібна низка передумов. Коли ми їх побачимо, тоді можна буде сказати, що цей сценарій перестав бути суто теоретичним, а став таким, на який можна розраховувати.

— Чи плануєте ви після війни повертатися в журналістику?

— Планую. Мені подобалось те, чим я займався. Журналістика — це завжди перемовини й модерація, вміння пояснювати процеси, що відбуваються навколо, і вміння пояснювати одним людям інших людей. Мені здається, що наше суспільство потребуватиме різних діалогів після війни, і мені б хотілося бути дотичним до цих процесів.

Фото: Павло Казарін/Facebook

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Протягом літа 2024 року 3310 українських дітей окупанти вивезли до РФ для насильницької русифікації, - Лубінець
Детектор М
2025-01-11T18:58:59Z
В Івано-Франківську видали книгу віршів загиблого на війні поета Василя Дорошенка
Детектор М
2025-01-11T18:58:46Z
Прокремлівські медіа втрачають аудиторію: які причини спаду популярності
InternetUA
2025-01-11T18:58:06Z
Притягнете до себе біду: що не можна робити з грошима 12 січня
GlavRed
2025-01-11T18:39:22Z
Бундесвер створює дивізію тероборони на випадок війни
iPress
2025-01-11T18:36:40Z
Замість повноцінної пенсії – соціальна: кому зі стареньких доведеться виживати за копійки
Знай
2025-01-11T18:36:01Z
Дитсадок сам приїде до вас: в Україні запроваджують новий формат дошкільної освіти
Знай
2025-01-11T18:21:46Z
Офіцер ЗСУ розповів, як знайшов кохання на базі НАТО
ГЛАВКОМ NET
2025-01-11T18:12:35Z
Що не можна надсилати через "Нову пошту": повний перелік заборон
Новости Украины
2025-01-11T18:12:27Z
Не встигла: голлівудська актриса розповіла про втрату близької людини в пожежі
GlavRed
2025-01-11T18:45:21Z
Відомий актор оприлюднив діагноз своєї дитини
GlavRed
2025-01-11T18:27:42Z
"Мені боляче": переможниця "Холостяка" Бєлєнь відреагувала на сварку з Олександром "Тереном" через мову
Фокус
2025-01-11T17:36:13Z
Єдині стрижки, які ідеально пасують для жінок після 50 років: вони личать всім
24tv
2025-01-11T17:15:05Z
6 фільмів та серіалів, які варто подивитися на Netflix у січні 2025
24tv
2025-01-11T16:00:24Z
Відома голлівудська акторка втратила подругу через пожежу в Лос-Анджелесі
Фокус
2025-01-11T15:42:50Z
Лесик з DZIDZIO, у якого на сцені зупинилось серце, після реабілітації повернувся додому
Фокус
2025-01-11T15:18:38Z
Орландо Блума та Кеті Перрі помітили на рідкісній прогулянці з донькою
Фокус
2025-01-11T15:12:00Z
Українська акторка Ірма Вітовська стане амбасадоркою київської перепічки
Khreschatyk
2025-01-11T15:00:31Z
Припинення бойових дій в Україні: в Раді розповіли, чи скасують воєнний стан
Политека
2025-01-11T19:01:46Z
Байден був обережний: які санкції проти Росії може запровадити Трамп
24tv
2025-01-11T18:57:10Z
"Мене х*єсосила, а сама так само робить": Волошин викрив брехню Раміни та її поїздки з "Джокером"
Знай
2025-01-11T18:51:27Z
Співачка Міла Нітіч похизувалася знайомством із відомим політиком
ГЛАВКОМ NET
2025-01-11T18:48:56Z
У столиці Монголії протестувальники вимагали відставки уряду
УкраинФорм
2025-01-11T18:48:16Z
Військові КНДР потрапили в полон: якою буде реакція партнерів і росіян
24tv
2025-01-11T18:42:51Z
Вашингтон продовжив тимчасовий захист біженцям з України майже на два роки
iPress
2025-01-11T18:36:58Z
Євросоюз з наступного тижня почне обговорення 16-го пакету санкцій проти рф
iPress
2025-01-11T18:36:57Z
Усе відбулось надто швидко: чому США не стримали КНДР від участі у війні
24tv
2025-01-11T18:36:37Z
Винахідливий львів'янин ошукав десятки людей: він «продавав» неіснуючі товари та послуги
InternetUA
2025-01-11T19:01:41Z
Шість людей загинули через пожежі в Ірпіні і Дніпрі
1News
2025-01-11T19:01:22Z
Водій і ще 10 чоловіків хотіли втікти у Молдову: скільки коштувало "турне"
ZN UA
2025-01-11T18:54:50Z
Росіяни скинули з дрона вибухівку на жителя Херсонщини, він у тяжкому стані
УкраинФорм
2025-01-11T18:36:51Z
У Нижньокамську горить нафтопереробний завод, співробітників евакуюють
ГЛАВКОМ NET
2025-01-11T18:36:13Z
Поліцейського ув’язнили на 4 роки за обшук і побиття чоловіка, який після того помер
Украина Криминальная
2025-01-11T18:33:01Z
Намагався втекти: в ТЦК пояснили "бусифікацію" чоловіка біля станції метро у Києві
Фокус
2025-01-11T18:30:08Z
Ніби кадри з фільму жахів: Каліфорнію накрило вогняне торнадо
24tv
2025-01-11T18:15:36Z
Безпілотник пробив дірку в пожежному літаку Лос-Анджелеса
InternetUA
2025-01-11T18:12:26Z
Дрон ЗСУ з дробовиками збив три російські БПЛА та влаштував полювання на окупанта
Фокус
2025-01-11T19:00:00Z
Влада Києва закликає уряд зупинити забудову ботсаду Гришка
Комсомольская правда
2025-01-11T18:51:44Z
Росія вбила 36 цивільних на Курщині – ЗСУ
1News
2025-01-11T18:36:16Z
Україну накривають морози: де температура повітря опуститься до -10
GlavRed
2025-01-11T18:27:28Z
Опади накриють всю Україну: чи будуть сильні снігопади або зливи найближчими днями
24tv
2025-01-11T18:06:43Z
Кількість поранених унаслідок обстрілів Донеччини зросла до шести, один загиблий
УкраинФорм
2025-01-11T17:36:43Z
Погода в Одесі 12 січня порадує: найсвіжіший прогноз синоптиків
Политека
2025-01-11T17:27:44Z
Українські військові присутні на ТЕЦ у Кураховому, – ОСУВ "Хортиця"
24tv
2025-01-11T17:15:51Z
Мільйонер, який служить у ЗСУ, розповів, що здобув на війні
ГЛАВКОМ NET
2025-01-11T17:15:04Z
Можна притягти невдачі та лихо: ось що не варто робити на кухні
24tv
2025-01-11T18:06:21Z
Навіть найстаріша плита буде, як нова: секретний засіб, який відмиє багаторічний жир
Знай
2025-01-11T17:51:50Z
IQ-тест для інтелектуалів: знайдіть заховану парасольку за 5 секунд
GlavRed
2025-01-11T16:27:30Z
Що не так на малюнку: треба знайти три помилки за 9 секунд
GlavRed
2025-01-11T16:27:29Z
Гороскоп Таро на 12 січня для всіх знаків Зодіаку: що принесе вам цей день
Политека
2025-01-11T15:42:01Z
Ризикувати чи ні: коли розбите яйце можна їсти, а коли варто викинути
GlavRed
2025-01-11T15:27:57Z
Чи належите ви до 2 знаків зодіаку, яким судилося здійснити свої мрії до кінця січня
24tv
2025-01-11T15:18:23Z
Врятують в екстреній ситуації: вчені назвали 3 продукти, які варто брати з собою в похід
Фокус
2025-01-11T15:15:44Z
Місячні вузли змінюють знак: які доленосні події відбудуться в найближчі півтора року
GlavRed
2025-01-11T14:27:48Z
Манчестер Сіті – фаворит у боротьбі за Ларссона
Football.ua
2025-01-11T18:51:52Z
ПСЖ погодив п'ятирічний контракт з Кварацхелією
Football.ua
2025-01-11T18:45:21Z
Усик візьме участь у The Ring Awards 2024: онлайн-трансляція церемонії нагородження
24tv
2025-01-11T18:45:20Z
Кривбас оголосив про відхід Стецькова
Football.ua
2025-01-11T18:21:35Z
Барселона відкрита до продажу Араухо
Football.ua
2025-01-11T18:12:58Z
Кіана Дюфур претендує на звання найкрасивішої футболістки
360ua.news
2025-01-11T18:12:13Z
"Нуль шансів": відомий експерт назвав переможця ймовірної трилогії Усик – Ф'юрі
24tv
2025-01-11T18:06:50Z
Арсенал – Манчестер Юнайтед: прогноз букмекерів на матч Кубка Англії
Football.ua
2025-01-11T18:03:30Z
"Він його нокаутує": іменитий боксер дав несподівний прогноз на бій Джошуа-Ф'юрі
24tv
2025-01-11T18:00:24Z
Азербайджан зупинив поставки газу до Сербії
Европейская правда
2025-01-11T18:45:13Z
Українці можуть отримати 450 гривень на оплату ЖКГ: хто має право на допомогу
Политека
2025-01-11T18:27:34Z
Перша українська компанія SUNSAY NRG виходить на ринок Швейцарії
24tv
2025-01-11T18:15:19Z
Чи буде зростання тарифу на світло у 2025 році: у Міненерго зробили заяву
Знай
2025-01-11T17:36:33Z
$6000, кіт і яйця: в УЗ розповіли про дивні знахідки в поїздах
GlavRed
2025-01-11T17:27:20Z
Де найдорожчий та найдешевший проїзд в Україні
Знай
2025-01-11T17:21:14Z
Українці без трудового стажу можуть розраховувати на спеціальні пенсії: перераховується кожні шість місяців
Политека
2025-01-11T17:03:53Z
Президент Словаччини відмовився їхати до України через зупинку транзиту газу
Европейская правда
2025-01-11T17:03:39Z
Ціни на деякі продукти різко зростуть: українців попередили про подорожчання низки товарів
Политека
2025-01-11T16:27:40Z
iPhone 17 Air вийде в 2025 році: що це буде за смартфон і в чому його особливості
InternetUA
2025-01-11T18:51:44Z
У США створили «папір», який перетворює будь-яку поверхню на сонячну панель
InternetUA
2025-01-11T18:00:15Z
Секрети біблійної рослини: вчені наблизилися до розгадки тисячолітньої таємниці
Фокус
2025-01-11T17:45:44Z
Уповільнити час, немов у "Матриці": учений розповів про незвичайну здатність багатьох людей
Фокус
2025-01-11T17:21:54Z
Дешевше й ефективніше. У США знайшли спосіб поліпшити сонячні електростанції
InternetUA
2025-01-11T17:06:52Z
ДРАЦС відновив доступ до цифрових свідоцтв у «Дії»
Детектор М
2025-01-11T16:52:14Z
Біля станції «Академік Вернадський» уже народилися близько тисячі пінгвінят
УкраинФорм
2025-01-11T16:51:51Z
Винахідливі алігатори вигадали, як заманювати людей: що вони роблять
24tv
2025-01-11T16:30:02Z
Створила креативний дизайн стін за допомогою картоплі: блогерка поділилася незвичайною ідеєю
24tv
2025-01-11T16:09:07Z
Як отримати лікарняні виплати у 2025 році: деталі
Фокус
2025-01-11T19:00:45Z
Чи можуть мобілізувати чоловіків, що пережили інсульт
24tv
2025-01-11T18:51:58Z
На порозі катастрофи: вчені заявили про необхідність масової вакцинації тварин у Європі
Фокус
2025-01-11T18:36:16Z
Дарує години життя за годину ходьби: вчені розповіли про користь простої прогулянки
Фокус
2025-01-11T16:51:25Z
Коли пити каву, щоб це було корисно для організму: вчені знайшли відповідь
24tv
2025-01-11T16:45:24Z
Поворотний момент: лікарі перемогли рак 4-ї стадії за допомогою незвичайної операції
Фокус
2025-01-11T16:06:31Z
Neuralink продовжує прогресувати: імплант вживили третьому пацієнту
InternetUA
2025-01-11T14:51:08Z
Івано-Франківщина отримала сучасний томограф
УкраинФорм
2025-01-11T12:45:41Z
Усі відповіді в мозку: чому деякі люди більш схильні до вживання алкоголю і канабісу
24tv
2025-01-11T12:12:21Z
Renault повертає знамениту дешеву модель
ГЛАВКОМ NET
2025-01-11T14:24:24Z
В Україні помітили унікальний седан Mercedes з характеристиками суперкара
Топ Жир
2025-01-11T13:12:11Z
Автопілот, Tesla-зарядки та мінімалізм: Honda показала стильний седан та кросовер
Знай
2025-01-11T12:51:45Z
Як позашляховик ЛуАЗ оснастили харківським дизелем
AutoCentre
2025-01-11T12:42:53Z
Електромотор і ціна 20 000 євро: Renault повертає знамениту дешеву модель
Фокус
2025-01-11T09:27:15Z
Kia має намір підкорити сегмент фургонів електричною новинкою
AutoCentre
2025-01-11T08:09:13Z
Який бензин може повільно "вбивати" автомобіль: попередження для водіїв
GlavRed
2025-01-11T04:27:42Z
Tesla презентувала у Китаї оновлену версію Model Y
УкраинФорм
2025-01-11T03:54:54Z
Volkswagen підбив підсумки продажів комерційних автомобілів за 2024 рік
AutoCentre
2025-01-10T21:42:42Z