MY.UAНовини
Сергій Костинський: «Перемога буде остаточною, коли ми ментально повернемося з війни»
Сергій Костинський: «Перемога буде остаточною, коли ми ментально повернемося з війни»

Сергій Костинський: «Перемога буде остаточною, коли ми ментально повернемося з війни»

До річниці повномасштабного вторгнення Росії в Україну «Детектор медіа» продовжує цикл розмов із медійниками, які зголосилися служити в армії й боронять Україну зі зброєю в руках.

Першими героями циклу стали Павло Казарін та Віктор Ожогін, а зараз до вашої уваги — розмова із Сергієм Костинським.

Сергій Костинський народився та виріс у Криму, працював там редактором і прессекретарем, очолював консалтингові організації. Після загарбання Криму Росією залишив півострів, був позаштатним оглядачем «Криму. Реалій», радником міністра інформаційної політики, а протягом 2015–2020 років — членом Національної ради з питань телебачення та радіомовлення. З початком великої війни став до лав територіальної оборони в Києві.

— Сергію, чому ви вирішили піти на війну?

— До 2014-го я — підприємець у сфері консультаційної й аналітичної діяльності, працював із недержавними міжнародними організаціями, проводив дослідження. Після 14-го року склалася доля таким чином, що став держслужбовцем, і вже після звільнення з посади в Нацраді з питань телебачення і радіомовлення — політиком.

До 24 лютого на телеефірах я відверто говорив, що війна буде — говорив, розумів, що всі обставини так складаються, але сам не вірив у це серцем. Тому перші вибухи й телефонний дзвінок від моєї мами о 5-й ранку стали для мене величезною несподіванкою. Знаєте, це той випадок, коли все зламалося — і ти є свідком апокаліпсиса, коли відомий тобі світ руйнується без вороття.

У таких умовах єдине, що мені залишалося, — зібрати речі, відправити їх із Києва до мами в Житомирську область, а вже після 12-ї години дня я був у своєму партійному офісі та за адресою, де формувався 206-й батальйон. Я спустився в підвал, де видавали зброю, отримав доручення виїхати за боєкомплектом і боєприпасами, і разом із Володимиром Омеляном та Іллею Пономарьовим ми тягали важкі ящики та завантажували в наш транспорт. Я був керівником колони, коли ми це завозили на потрібну адресу. А вже ввечері, о 4-й, я заступив на пост, ще без зброї. Дві години відстояв і близько 6-ї підписав контракт. Мені видали РПК-74, яким я взагалі не вмів користуватися. Десь упродовж 10 хвилин я знайшов військовослужбовця, по якому було видно, що він уже знає, що таке війна. Він мені дуже швидко розповів-показав, розібрав-зібрав, і в мене був такий стрес, що я все дуже швидко засвоїв. Досі пам’ятаю всі його інструкції.

Чому так сталося? На той момент я вже був готовий виконувати накази. Але розумієте, людина без військового досвіду, яка не проходила навчання, — це боєць на 5 хвилин. Я дякую Богу за те, що мені не довелося пройти цей шлях і з 24 лютого я поки що неушкоджений.

Світ мій повністю зруйнувався, і я розумів, що дороги назад немає. Я не хотів тікати нікуди, й розумів: якщо росіяни увійдуть у Київ, то, скоріше за все, я загину як цивільна особа. Тоді краще відстоювати Київ, а не сидіти вдома, чекати й бути спостерігачем. Під час подій у Криму я більше був спостерігачем, і цей комплекс у мені був багато років. Нарешті я зайняв ту позицію, яка була мені до душі.

Я часто відповідаю на питання, чому пішов у ЗСУ. Головна відповідь — сумління. Мені зараз, можливо, важко, тому що я ніколи не хотів ніде служити, я не люблю жорсткої вертикалі, тих умов, у яких перебуває військовослужбовець. Але хай морально мені важко, та водночас і легко. Ти там, де потрібен, робиш те, що узгоджується з твоїми моральними цінностями.

— Думаю, що розумію вас. Як змінилося ваше ставлення до життя, до країни за цей час?

— До життя... Переломний момент стався в серпні, коли був мій перший стрілецький бій, перший взагалі бій. До цього я перебував на третій, другій, першій лінії, міг лише споглядати, бачив прильоти, вони були регулярними, близькими, але як такого бою ще не було. І весь цей час я готувався до того, що потрібно бути готовим проститися з життям. Легко віддати його, не боятися цього. Це була важка, довга, кропітка робота над собою. Я вів у той час щоденник, говорив із собою, готував себе до того, що якщо це станеться — то так і має бути. Не треба від цього тікати. А вже після першого в моєму житті бою установки в голові змінилися: я зрозумів, що треба думати про життя, треба боротися заради того, щоб вороги гинули, а люди жили! На той момент у мене вже було відділення, у мене були бійці, і я всю свою увагу зосередив на тому, щоби піклуватися про своїх бійців. Звичайно, ми виконували бойові завдання на «нулі», але я щасливий, що за той час, який ми провели разом, у нас не було жодного пораненого і вбитого, зокрема й через відповідальне ставлення до своїх життів. Тому що боєць має вижити й виконувати бойові завдання, а потім розбудовувати свою країну. Померти на війні доволі просто, для цього не потрібно нічого робити. А от вижити — набагато складніше. Треба мати волю, щоб жити далі. Тому що дуже легко опустити руки, здатися. І після того, як я побачив смерть, побачив перших поранених, то зрозумів, що хочу, щоб мої хлопці повернулися додому живими. Отак усе змінилося.

А щодо ставлення до країни... На війні весь пафос сходить нанівець і всі гасла знецінюються, вся полова злітає. Залишається одне: якщо ти правдиво прорефлексував, навіщо ти на війні, то тобі легко, нічого не міняється в твоїх установках. Якщо ж це були емоції, знаєте, як закоханість, яка минає...

— Так, розумію...

— Закоханість проходить. А справжня любов перемагає все. Адже рутина все затуляє собою: і високі поклики, й ідеали, і весь цей пафос. На фронті важко читати пафосні заяви, гасла... Той, хто не був у землі, не жив у землі, не був під обстрілами, той дуже романтично ставиться до війни. На війні немає жодної романтики — і весь біль і бруд, які можливі в нашому житті, зосереджені тут. Лише справжня любов до своєї країни та нації перемагають усе.

Ще я відчув легке розчарування в нашому суспільстві. Це не зменшує мого оптимізму щодо прекрасного майбутнього моєї країни, мого суспільства, але я відчуваю певне розчарування, бо побачив, що не так багато людей хочуть захищати свою країну, не так багато людей справді роблять для цього все. Не так багато людей роблять свою роботу і в ЗСУ, і за межами армії усвідомлено. Те, чого вимагаю від себе, від своїх бійців, — усвідомлена робота, усвідомлене життя. Тобто розуміти, що ми робимо, для чого, з якою метою? Для чого це все, щоби що? З цим є проблема. Бачу, що людям потрібні вожді, потрібні заспокійливі передачі, заспокійливі експерти, мене це гнітить дуже сильно. Адже душа, яка перебуває в неспокої, яка готується пережити найгірші часи, вона це подолає. Той, хто займається самозаспокоєнням, дуже швидко перегорає і стає тягарем на цій війні. Насамперед для себе.

— Ви відчуваєте розчарування від того, що люди не йдуть до ЗСУ, чи через те, що незрілі та хочуть абстрагуватися від війни?

— Через незрілість. Збройні сили в тіктоку і в реальності — це різні збройні сили. Через незрілість суспільства, яке дуже швидко забуває, що триває війна. Я коли перебуваю за межами фронту, то бачу людей, які вмотивовано підтримують ЗСУ, але бачу й тих, які втомилися від війни та військових, яким байдуже, що відбувається. Бачу якусь заспокоєність у людей, із якими зустрічаюся, бачу в соцмережах, що люди не зосереджені на перемозі, на подоланні тієї біди, в якій ми перебуваємо. Вони відволікаються на «срачі» одне з одним, на якісь дурниці, якщо чесно. Сьогодні час для єдності, взаємної допомоги, критичного мислення, взаємного порозуміння, пошуку. Мене гнітить, що у владі досі величезна кількість чиновників, які не усвідомлюють, в яких умовах працюють, офіцерів, які не до кінця розуміють, де вони служать. Це, чесно кажучи, такий складний екзистенційний вантаж, який постійно доводиться нести. Але поза тим у мене не стає менше оптимізму. Просто я розумію реальність краще, але продовжую вірити в нашу країну, в наше суспільство.

— Чи стежили ви за журналістикою за цей рік? Як вона змінилася?

— Ми ввійшли в тотальну повномасштабну війну з тими проблемами, які існували й раніше. А під час війни ніхто не стає кращим. Вітрини розбиваються — і ми можемо бачити реальне становище. Не лише в журналістиці — але і в армії, і в державній політиці, і в бізнесі. Я бачу, що наша журналістика тримається на невеликих командах: вони як працювали, так і продовжують працювати. Але досі не існує справжньої школи журналістики, загальноприйнятих стандартів, досі не працює інститут репутації. У нас із цим проблема, і, на жаль, на хайпі увагу суспільства захоплюють люди, які безвідповідально ставляться до своєї роботи, до дезінформації, до контенту, до висвітлення подій, тенденцій. На жаль, ми стаємо заручниками таких людей. Я вважаю, що ситуація критична, плюс держава цьому допомагає, адже інституційно зменшує поле справжньої журналістики. Я маю на увазі телебачення, радіомовлення, і справжня журналістика нині перебуває більшою мірою у фейсбуку, телеграмі, аніж у класичних форматах.

— Ви зараз говорите про телемарафон?

— Це один з елементів. Він, можливо, був важливим на першому етапі війни. Але неможливо одну жуйку жувати цілий рік. Виснажуються люди, сенси, формати теж виснажуються. Плюс коли медіа починають ходити одним строєм, як солдати, то вони стають солдатами й перестають бути ЗМІ. А вільні медіа там, де вільне суспільство, де є свобода. І якщо говоримо про відповідальність ЗМІ перед суспільством, то так само має бути відповідальність і держави перед суспільством. Має бути суспільна угода, колективна домовленість між державою й медіа про співпрацю в умовах війни. Але точно не продавлювання державою свого бачення, як мають працювати ЗМІ. Це вбиває медіа. Тому що вільні медіа та вільна журналістика виникають у вільних суспільствах. В авторитарних, тоталітарних режимах вільної журналістики немає. Є окремі люди, які несуть цей хрест, але це не про журналістику, а про місіонерство. Ми ж боремося за те, щоб, як кажуть американці, зберегти наш спосіб життя, який передбачає демократію, розділення гілок влади, права та свободи громадянина — і, зокрема, вільні медіа, право на особисту думку. Якщо держава все це нівелює, то за що ж ми тоді боремося? Держава — це всього лише оболонка суспільства. Якщо вона претендує замінити собою суспільство, то це призведе до поганих наслідків. Якщо Путін — це дракон, а ми хочемо вбити дракона — то нам не варто самим перетворюватися на дракона. Ми маємо зберегти те, що ми захищаємо.

— Чи плануєте повертатися в журналістику й чи думаєте взагалі про те, що буде після закінчення війни?

— Я відповідально ставлюся до професії журналіста й журналістом себе ніколи не вважав. Пишаюся тим, що я є менеджером, створював і керував медіа, але журналістом себе не вважав, бо це окрема професія, місія. Це відповідально, і щоби вважати себе журналістом — треба робити трохи інше. Як менеджер — так, я готовий повернутися й управляти процесами заради певної мети. Я люблю створювати, організовувати складні проєкти. Якщо вони будуть у сфері медіа, я буду радий цьому. Але я про це зараз... Я почав було думати про майбутнє, і для мене це теж було переламом: навіть воюючи, ти маєш думати, куди хочеш повернутися і що будеш робити далі. Тому що найголовніша проблема військового — через складні обставини та важкі умови служби він забуває, звідки він прийшов і куди він повернеться, забуває шлях додому, до себе. Я намагаюся берегти це розуміння й часто думаю про майбутнє. Думаю, що коли повернуся, то повернуся в зовсім інше суспільство. І обставини в ньому будуть демотивувати не менше, ніж сама війна.

— Демотивувати?!

— Демотивувати, так. Тому що це буде суспільство надзвичайно травмоване, яке буде дуже довго проходити реабілітацію, «декомпресію», незалежно від того, військові це чи цивільні люди. Нам знадобиться багато часу, щоби прийти до тями, це як після контузії: ти спочатку взагалі нічого не розумієш. Мені здається, що після війни наше суспільство буде поводитися як контужене. Воно блюватиме, в нього буде запаморочення, воно довго приходитиме до тями. Я вірю, що рано чи пізно ми знов будемо рухати нашу країну вперед. Єдине, за що я переживаю і що важко сприймаю, — коли люди, які були громадськими активістами, які багато чого робили в громадянському секторі, гинуть. Тому що без лідерів та громадян із великої літери нам рухатися вперед буде важко. Можливо, але важко.

— Що для вас узагалі буде перемогою?

— Перемогою? Складне питання. Я взагалі не хочу думати про Росію, що буде з нею або що ми зробимо з росіянами. Я думаю, що наша перемога буде в тому, що ми збережемо наш демократичний устрій, демократичні практики, збережемо нашу боротьбу за те, щоб бути Європою. От коли ми відновимо свій демократичний європейський поступ, я вважатиму це перемогою. Бо що таке врятувати солдата? Це не тільки накласти турнікет, надати медичну допомогу, але і психологічно повернути його у світ людей, повернути з війни ментально. Так само і з Україною. Перемога буде остаточною, коли ми ментально повернемося з війни та знову станемо будувати наше майбутнє.

Фото: Сергій Костинський/Facebook

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
"Ситуацию мы не удержим": военный сказал, когда будет полная потеря Украины
Comments UA
2025-01-04T19:21:40Z
"Это пример другим": Зеленский рассказал, где находятся его дети во время войны
Фокус
2025-01-11T11:51:36Z
Сколько украинцев готовы отдать Путину четыре области: опрос
Comments UA
2024-12-30T05:45:29Z
Женщина ехала от свекрови и делилась впечатлениями: потом она взглянула на заднее сиденье
Фокус
2025-01-03T07:51:10Z
Карьерный кэтфишинг — новый тренд: почему люди отказываются от работы, как только устроились
Marie Claire
2025-01-11T19:01:06Z
Церковный праздник 12 января: почему нельзя пить алкоголь в этот день
Политека
2025-01-11T18:39:54Z
Стало известно, сколько украинцев из оккупации вступили в армию РФ за 2024 год
Comments UA
2025-01-04T12:09:47Z
Россияне обогнали: Украина на последнем месте среди стран Европы по уровню IQ
Фокус
2025-01-05T17:42:16Z
Зеленский ответил на петицию об отмене раздачи "тысячи Зеленского"
Comments UA
2025-01-09T08:46:28Z
Предала свою страну и поехала развлекать россиян: хореограф из Украины перекроила себя
Comments UA
2025-01-09T20:57:54Z
Новогодние образы супругов Зеленских: стилист обратила внимание на важную деталь
Фокус
2025-01-03T06:51:08Z
Остап Ступка рассказал подробности романа с младшей на 35 лет возлюбленной
Комсомольская правда
2025-01-11T07:51:48Z
В Латвии расследуют смерть баскетболиста: против предательницы Украины Седоковой дадут показания/Друг Яниса Тимма подозревает, что певица могла устроить заказное убийство
Апостроф
2025-01-03T18:24:18Z
Всеукраинский рейтинг «Книга года-2024»: объявлены краткие списки
ZN UA
2025-01-11T19:42:34Z
"Не буду мириться с этим": Эктор Хименес-Браво резко высказался о коррупции в Украине
Фокус
2025-01-11T18:21:37Z
Леся Никитюк решилась выйти замуж за военного: кто-то из звезд ее поздравил
Comments UA
2025-01-06T19:54:51Z
Известная украинская ведущая высказалась о проблемах в браке после рождения сына: "Меньше романтики"
TSN
2025-01-11T14:54:58Z
Василий Вирастюк впервые полностью показал младшую на 11 лет возлюбленную – маму своего четвертого сына
TSN
2025-01-06T11:39:03Z
Полковник ВСУ заявил о прямой сдаче украинских земель: что пошло не так
Comments UA
2025-01-05T08:33:29Z
В МИД РФ истерически отреагировали на адские санкции Байдена: каким ответом грозят
Comments UA
2025-01-11T18:42:38Z
Трамп круто изменил обещание по поводу войны в Украине: на Западе узнали подробности
Comments UA
2025-01-09T20:30:37Z
Путин был готов ударить ядеркой по Украине: в США только сейчас сказали, кто отказал Кремль
Comments UA
2025-01-04T08:33:43Z
Словацкий премьер Фицо назвал Зеленского "попрошайкой" и "шантажистом": подробности
Фокус
2025-01-11T19:45:13Z
Посол Украины в Азербайджане объявил о разводе с супругой
Апостроф
2025-01-11T19:33:18Z
Маск устроил скандальный опрос: предлагает США освободить один из европейских народов
Comments UA
2025-01-06T14:36:35Z
Встреча Трампа и Путина сорвалась: Гордон объяснил, почему война не закончилась 30 декабря
Фокус
2024-12-30T21:27:38Z
На Западе уже знают, что станет разменной монетой в переговорах по войне в Украине
Comments UA
2025-01-03T07:03:56Z
С украинкой в ​​центре Варшавы произошел жуткий инцидент
Апостроф
2025-01-04T18:39:10Z
Удар по Запорожью: количество пострадавших возросло
TSN
2025-01-08T21:27:51Z
Стали известны последствия атаки дронов на Одесскую область
Корреспондент
2024-12-30T08:37:43Z
Раскрыты подробности ночной воздушной атаки на Украину
Апостроф
2025-01-05T09:24:25Z
В Киеве столкнулись минивэн и автобус: есть погибшие, а среди травмированных - дети
Апостроф
2025-01-11T19:27:45Z
На курорте Драгобрат произошел пожар в отеле
Корреспондент
2025-01-11T18:21:36Z
Взрывы в России и пожар в психоневрологическом диспансере Харьковской области: главные новости ночи 5 января 2025 года
TSN
2025-01-05T05:21:00Z
Сгорела заживо в собственном доме: спасатели в Запорожье ликвидировали пожар
TSN
2025-01-04T16:51:01Z
В Смоленской области РФ прогремели взрывы на заводе по производству запчастей к ракетам
Комсомольская правда
2025-01-04T06:39:43Z
"Почти каждый день мне пишут и звонят россияне": в ВСУ рассказали о неожиданных последствиях Курской операции
Апостроф
2025-01-04T17:06:25Z
Когда закончится война в Украине: астролог назвала города, находящиеся в опасности
Политека
2024-12-30T06:42:37Z
Расстрел пленных ВСУ в Волновахском районе: начато расследование
Корреспондент
2025-01-06T18:52:38Z
«Военные ВСУ переоденутся в российскую форму и расстреляют мирных жителей»: что известно
Comments UA
2024-12-30T14:18:33Z
Силы обороны могли зайти в Донецк: почему этого не произошло
Comments UA
2025-01-11T19:15:42Z
"Вопрос остается нерешенным": Тимочко рассказал о планах РФ в направлении Курахового и Покровска
TSN
2025-01-11T19:06:38Z
Генштаб назвал потери РФ в первый день нового года
Корреспондент
2025-01-01T10:18:02Z
В Украине погиб российский пропагандист
Апостроф
2025-01-04T20:27:31Z
РФ бросила на Часов Яр 10 тысяч войска: командир из 24-й бригады об изнурительных боях за город
TSN
2025-01-04T11:36:43Z
Почему категорически запрещено присваивать найденные вещи и при чем здесь предрассудки
Comments UA
2025-01-09T23:30:46Z
Некому жить: красивый город вблизи моря и гор платит людям 30 тысяч евро за переезд
Фокус
2025-01-05T11:00:20Z
Людей с какой группой крови трудно соблазнить
Comments UA
2025-01-03T03:30:46Z
Это нужно сделать 31 декабря 2024 года, чтобы 2025 год был удачным
Comments UA
2024-12-30T14:12:50Z
Где купить стильный чехол для ноутбука: варианты на любой случай
Marie Claire
2025-01-11T18:00:24Z
Если еще не выбросили новогоднюю елку: как можно с пользой использовать хвою на садовом участке
TSN
2025-01-11T17:21:39Z
У талантливых и счастливых людей всегда есть эта цифра в дате рождения
TSN
2025-01-03T07:51:22Z
Серебряный френч: что нужно знать о cамом трендовом маникюре на Новый год 2025
Marie Claire
2024-12-28T22:01:21Z
Таро гороскоп на сегодня: кто получит подарок судьбы
Comments UA
2025-01-04T18:30:24Z
Спортсмен 10 минут лежал в ванне, но "воробчика" спасти не удалось: "С одной стороны, ситуация комична..."
Знай
2024-12-31T04:51:55Z
На войне с Россией погиб многократный чемпион мира по карате: коллеги не сдержали эмоций
Comments UA
2025-01-03T15:36:58Z
Милан официально подтвердил увольнение экс-тренера Шахтера Паулу Фонсеку
Известия Киев
2025-01-04T08:34:11Z
Илон Маск намерен купить "Ливерпуль"
ZN UA
2025-01-07T17:36:42Z
Лучший украинский велогонщик завершил карьеру в 28 лет
ZN UA
2025-01-11T18:03:38Z
Бетіс мінімально поступився Вальядоліду
Football.ua
2025-01-11T17:36:39Z
Назван самый высокооплачиваемый футболист английской Премьер-лиги
ZN UA
2025-01-03T20:00:07Z
Украинская гимнастка Мария Высочанская объявила о завершении карьеры
Комсомольская правда
2024-12-29T10:12:51Z
Сборная Украины определилась с составами на смешанные эстафеты на Кубке мира по биатлону в Оберхофе
TSN
2025-01-11T16:33:45Z
Доллар в Украине приблизился к новой психологической отметке - курс валют
Известия Киев
2025-01-10T06:27:02Z
118 грн за упаковку в 200 грамм: супермаркеты резко изменили цены на масло, молоко и сметану
Знай
2025-01-04T15:06:07Z
В Украине резко изменились цены на яйца: сколько стоит десяток и почему это не надолго
Новости Украины
2025-01-02T20:54:58Z
Впервые в новом году доллар обновил максимум
Новости Украины
2025-01-03T20:36:28Z
Латвийская airBaltic прекращает рейсы из Польши в Ригу для украинцев
ZN UA
2025-01-11T19:45:14Z
Украинцам "обнулят" пенсионные карточки: чьи деньги вернутся в ПФУ
Знай
2025-01-11T19:36:10Z
Цены на курятину: эксперт рассказала, как изменится стоимость мяса в 2025 году
Политека
2025-01-03T07:27:29Z
В Индии нашли замену дешевой российской нефти
Comments UA
2024-12-31T15:09:15Z
Глава МИД Эстонии: Абсолютно недопустимо, чтобы Словакия угрожала прекратить экстренные поставки электроэнергии для Украины этой зимой
ZN UA
2024-12-31T02:51:18Z
Раскрыли ключ к бессмертию: ученые выяснили, почему постельные клопы почти неубиваемы
Фокус
2025-01-04T17:42:58Z
Ученые рассказали, как формируются месторождения золота на Земле
ZN UA
2024-12-30T15:42:39Z
Ученые заявили, что чайные пакетики несут угрозу здоровью человека
TSN
2025-01-04T16:18:38Z
Возрождение состоялось: Разработчики Hi-Fi RUSH официально вернулись к работе
GameMag
2025-01-04T14:55:20Z
Древнее "Колесо духов" ошеломило ученых: мегалитическое сооружение сместилось на 40 метров
TSN
2025-01-11T19:06:52Z
На что обратить внимание при выборе бабушкофона
InternetUA
2025-01-11T16:52:57Z
Stardew Valley продалась тиражом свыше 40 миллионов копий
GameMag
2025-01-04T17:33:44Z
Обречены задыхаться и болеть: ученые заявили, что многие люди не готовы к масштабным пожарам
Фокус
2025-01-11T16:21:46Z
Разработчики The First Berserker: Khazan анонсировали демонстрационную версию
GameMag
2025-01-11T15:39:03Z
Возьмут ли в армию с туберкулезом или гепатитом: какие болезни освобождают от службы
Знай
2025-01-10T19:06:40Z
Как военнослужащему взять отпуск во время службы: в ТЦК назвали условия
Знай
2025-01-04T18:06:12Z
Программа "Доступные лекарства"охватит все аптеки Украины в 2025 году
Знай
2025-01-04T20:12:56Z
Какие три полезные привычки японцев помогают им жить более 100 лет
TSN
2025-01-04T19:21:20Z
Развлечения, укрепляющие разум: ученые рассказали об эффективности развивающих мозг игр
Фокус
2025-01-11T19:06:29Z
Поражает больше половины взрослых: распространенный вирус связали с болезнью Альцгеймера
Фокус
2025-01-11T17:57:41Z
Узнали время защиты организма: создан новый способ определения иммунитета после вакцинации
Фокус
2025-01-07T18:51:38Z
Внезапный союзник болезни Альцгеймера: ученые узнали о связи алкоголя с заболеванием
Фокус
2025-01-04T18:27:28Z
Три совета, которые не помогут похудеть
TSN
2025-01-04T12:54:17Z
Поезд-вездеход: реставраторы восстановили уникальную паровую машину начала 20 века
Фокус
2025-01-05T18:06:08Z
Виноваты пешеходы. Почему Rolls-Royce и Jaguar отказались от талисманов на капотах
Фокус
2024-12-31T19:42:56Z
Как безопасно водить зимой: советы, которые могут спасти каждого украинца
Знай
2025-01-11T15:51:49Z
21-летний Франко Колапинто получил реальный шанс вернуться в Формулу-1
Известия Киев
2025-01-11T11:36:25Z
Приобрел DAF и Tatra: Билл Гейтс стал совладельцем пяти известных автобрендов
Фокус
2025-01-11T10:45:44Z
Номер телефона на лобовом стекле сыграет злую шутку: водителей предупредили о роковой ошибке
Знай
2025-01-11T07:51:02Z
Водители старшего возраста обязаны использовать особый знак: где ввели правило
Хвиля
2025-01-11T06:06:18Z
Классика на новый лад: Nissan показал электрический Skyline GT-R
Фокус
2025-01-10T17:36:48Z
Гибрид, электрокар и пикап: американцы назвали лучшие авто года
Фокус
2025-01-10T15:45:28Z