MY.UAНовини
Якими світ побачив перші п’ять днів великої війни в Україні: перші шпальти друкованих видань
Якими світ побачив перші п’ять днів великої війни в Україні: перші шпальти друкованих видань

Якими світ побачив перші п’ять днів великої війни в Україні: перші шпальти друкованих видань

Не всі світові медіа відразу називали напад Росії на Україну війною. Знадобилося кілька днів, аби вони почали писати, що Україна чинить спротив.

24 лютого 2022 року, рік тому, світ почув про початок повномасштабної війни в Україні. За кілька тижнів до того медіа почали поширювати інформацію про можливість російського вторгнення, та реакція на ці попередження були різною як всередині України, так і за її межами.

Репозиторій правди про Україну та війну в Україні weareukraine.info, що почав роботу з перших днів повномасштабного вторгнення, збирав і відстежував перші шпальти друкованих видань світу та настрої, які вони висвітлювали. Онлайн-бібліотека перших шпальт містить 5485 обкладинок 195 медіа. Вони репрезентують друковані медіа 46 країн 24 мовами світу. Аналізувати, як світові медіа висвітлювали історичні події в Україні, ми почали з обкладинок перших п’яти днів від повномасштабного вторгнення Росії, з 24 по 28 лютого. У цей період команда зібрала обкладинки 128 видань у 40 країнах Європи, Австралії, Азії, Північної і Південної Америки. Для аналізу зробили вибірку видань 21 мовою, серед яких англійська, французька, німецька, іспанська, а також албанська, болгарська, ісландська і норвезька.

На початку вторгнення майже кожного дня перші шпальти в різних частинах світу говорили лише про Україну. Востаннє такий бум уваги до себе ми переживали під час Революції гідності у 2014 році, загарбання Криму та вторгнення Росії на Донеччину і Луганщину. Попри поширення інтернету, друковані медіа часто залишаються найвпливовішими з точки зору інформаційного порядку денного — їхні обкладинки досі визначають, які саме новини заслуговують найбільшої уваги. Наприклад, видання Time, яке має особливий погляд на обкладинки і завжди чітко влучає в суть громадських настроїв і проблем людства, сім разів протягом 2022 року зобразило на своїх шпальтах Україну, формуючи чіткий образ нашої держави. Головний редактор журналу Едвард Фельзенталь вважає, що силу духу, яку проявили українці, неможливо підробити, й наперед не визначиш, чи є така стійкість усередині нас, до того моменту, коли вона нам справді знадобиться.

Перше уявлення часто залежить від того, що ми бачимо в першу чергу. У випадку новин це перші заголовки, фотографії, слова, які далі впливають на сприйняття і формування іміджу країни в цілому. А в нашому випадку — на те, щоб акумулювати світову підтримку України.

Країна людей, які боротимуться до кінця

Перші дні — стан жаху, але водночас спротиву, який показав стійкість України, — це саме те, що побачив про нас світ через перші шпальти видань. Цього часто не бачили навіть самі українці, перетворюючись на героїв найвідоміших світових світлин, рятуючи власне життя, захищаючи домівки, стаючи жертвами і супергероями водночас. У кінці лютого 2022 року перед редакторами з усього світу постала необхідність висвітлювати події в Україні. Доступ до гарячих точок був обмежений. Все, що вдалося зафіксувати журналістам і фотографам у перші дні, поширювала більшість світових видань. Це й формувало чіткі образи тогочасних подій в Україні.

Перші шпальти 24 лютого в багатьох країнах були невтішними — прогнозували падіння Києва, окупацію значної території України та встановлення путінського режиму. Проте вже 26 лютого наративи почали змінюватися. Почалося переосмислення бачення України як країни стійких людей, здатної протистояти одній із найбільших армій світу. В англомовному медійному сегменті Україна почала асоціюватися зі словом resistance / resist («опір»).  На обкладинках з'явились особисті історії людей, сюжети героїчної боротьби військових під час оборони. Для заголовків британських медіа добирали яскраві епітети, щоб відобразити героїзм українців: lionhearted, fearless, courageous («левине серце», «безстрашність», «мужність»). Головний наратив we are not afraid, який посилювався цитатами президента України: «We will fight as long as it takes to liberate our territories» («ми будемо боротися доти, доки буде необхідно, аби звільнити наші території»).

 

 

Перші шпальти заполонили образи військових і добровольців, які стали на захист Батьківщини як у 2014 році, так і в перші дні повномасштабного вторгнення 2022 року. Окремо та з різних сторін висвітлювався образ українських жінок, які зробили вибір узяти до рук зброю і захищати своїх близьких. Однією з найсильніших фотографій перших днів стала світлина, присвячена обороні Києва: військові, що захищали місто на Гаванському мосту правого берега, який щоденно перетинають тисячі авто. «Це був другий день повномасштабного вторгнення Росії в Україну, і російські війська наближалися до Києва. Я отримав інформацію, що в одному з районів Києва йде бій із російськими військовими або диверсантами, і ми поїхали туди перевірити. Вулиці Києва були порожні, точної інформації про те, що відбувається, не було, всі чекали штурму столиці. Коли ми поверталися до офісу, я побачив, як молоді військовослужбовці Національної гвардії зайняли позиції на мосту перед центром Києва, і мені вдалося зробити кілька фотографій крізь вікно машини. Було дуже дивно бачити молодих військовослужбовців, майже дітей, зі зброєю, які лежали на асфальті, боячись невідомості, і бачити рішучість на їхніх обличчях. Мене вразило це видовище», — згадує фотограф Reuters Гліб Гаранич.

Звісно, не обійшлося і без образів цивільних людей. Попри формування уявлення про стійких українців, світ побачив водночас зображення постраждалих громадян, людей у розпачі, їхні закривавлені обличчя, фото евакуації і дітей, які вимушено прощалися з батьками. Фотограф Вольфганг Шван, чиї світлини опинилися на перших шпальтах багатьох видань, приїхав в Україну в січні 2022 року з наміром написати про екологічні проблеми, спричинені війною на Донбасі. 23 лютого він і його колеги поїхали з Бахмута до Харкова, вважаючи його безпечнішим місцем. Вони зустріли війну в дорозі, побачивши спалахи і вибухи на шляху до Харкова.

Вольфганг зафіксував вибух біля будинку Олени Курило, української вчительки танців та виховательки з Чугуєва, чиє забинтоване закривавлене обличчя стало чи не найвідомішим фотодокументом російсько-української війни в перші дні. «Ми їхали за машинами швидкої допомоги та поліції, і виявилося, що ракета влучила в житловий комплекс поруч із військовою базою. Будинки були зруйновані, вікна вибиті, деякі квартири горіли. Першою, на кого ми натрапили, була Олена з цього фото, вона йшла нам назустріч. Я і мої колеги дуже швидко сфотографували її. Ми дізналися її ім'я та вік і продовжили працювати на місці події. Те, що ми побачили в Чугуєві, напевно, було схоже на те, як виглядала тоді вся Україна. Спроба знайти новини в інтернеті була найбільш хаотичною дією, яку тільки можна собі уявити. Здавалося, що весь світ розвалюється на частини», — згадує фотограф і додає, що важливо ділитися історіями цих людей у найгірші моменти, які тільки можна собі уявити, намагаючись викликати емпатію щодо ситуації, в якій люди опинилися.

Олена особисто змогла познайомитися з Вольфгангом Шваном лише в листопаді 2022 року. У березні за мотивами фотографії Вольфганга була написана картина «Перше обличчя війни», яку продали на найпрестижнішому американському аукціоні Heritage Auctions за 100 тисяч доларів. Гроші спрямували на закупівлю амуніції для захисників України.

«Мій будинок стояв поруч з аеродромом, де пролунав потужний вибух. І перш ніж вийти з квартири, я присіла на диван, та вже за кілька секунд мене засипало склом. Вибух був дуже сильний. Я розуміла, що панікувати не треба, і не відчувала болю, тіло немов заніміло через викид адреналіну. Я подзвонила близьким і сказала, що поранена, але жива, і вийшла на вулицю, щоб отримати медичну допомогу. Я бачила хлопців із написами преса, вони фотографували все, що відбувалося біля будинку, та не усвідомлювала тоді всього. А вже наступного дня мені почали телефонувати знайомі і говорити, що моя фотографія облітає відомі видання і телебачення по всьому світу. І навіть потрапила у російські новини, де говорили, що я акторка і це не кров, а на моєму обличчі гранатовий сік. Наше житло було зруйноване, і я почала шукати прихисток і медичну допомогу. Однією з перших моє фото опублікувала британська газета Daily Mail, саме їм я погодилася дати перше інтерв’ю. В результаті вони стали тим медіа, яке вирішило мені допомогти. Вони опікувались моїм станом і знайшли в Польщі клініку. Там мені безкоштовно зробили три операції», — згадує пані Олена. Сьогодні, попри те, що їй поки що немає куди повернутися в Україні, вона використовує свою «трагічну популярність» на користь своїй країні — розповідає про війну, залучаючи міжнародну підтримку.  

 

 

Ключові наративи та слова

У перші дні війни медіа акцентували на різних аспектах, залежно від зовнішньополітичних пріоритетів та загроз, які постають перед їхніми країнами внаслідок війни. Наприклад, польські видання одразу писали, що вони поруч і підтримують українців, а Путіна називали злочинцем. Центральноєвропейські видання італійською, французькою, німецькою, чеською, данською та іншими мовами формулювали, що на теренах Європи почалася війна, змальовували бажання Путіна встановити свій світовий порядок, ставили риторичне запитання, хто його може зупинити, та закликали до санкцій і рішучих дій. У той же час, наприклад, видання країн Західних Балкан хорватською і боснійською мовами порівнювали ситуацію України з Афганістаном, активно згадували ядерну загрозу і вбачали в агресії Путіна шанс для Балкан. США та Велика Британія з перших днів висловлювали Україні рішучу підтримку, присвячуючи кожну обкладинку стійкості українців та особистим історіям тих, хто першим зустрів війну. Видання арабського світу, віддалені від України, навпаки, не проявляли відкритої підтримки жодної зі сторін, закликаючи до дипломатії та захисту мирних людей. Загалом у заголовках та вступних блоках матеріалів на перших шпальтах найчастіше траплялося слово «Україна», а на другому місці — прізвища російського диктатора, українського президента і військові терміни. Завдяки аналізу близько 4000 тисяч слів у заголовках і підзаголовках ми створили хмару найбільш уживаних із них.

Непростим питанням у перші дні було визнання державами світу «спеціальної військової операції» в Україні повномасштабною справжньою війною. Слово «війна» використовувалося із застереженнями. Часто добиралися нейтральніші означення: «конфлікт», «вторгнення», «протистояння», «небезпека», «агресія».

36% видань одразу публікували матеріали про напад Росії, визнаючи його «війною», 28% окреслювали події як «вторгнення». Серед інших часто використовувалися слова «атака», «криза», «агресія», «битва», «конфлікт», «боротьба», «ескалація». Нечасто, але англомовні видання звертали увагу на війну як процес, що триває в Україні ще з 2014 року. Втім уже 25 лютого на обкладинках світових видань почали з’являтися гучні заголовки: The war in Europe. Зокрема, такі заголовки виходили в Чехії, Данії, США, Великій Британії, Швейцарії, Німеччині, Австрії, Іспанії. І водночас люди могли бачити, як перші шпальти чи не вперше починає прикрашати український прапор та гасло «Слава Україні!». Що відбувалося зі сприйняттям України через перші шпальти відомих видань протягом наступних місяців та року, читайте в наступних матеріалах.

Теги за темою
російська агресія
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Ситуацию мы не удержим": военный сказал, когда будет полная потеря Украины
Comments UA
2025-01-04T19:21:40Z
Женщина ехала от свекрови и делилась впечатлениями: потом она взглянула на заднее сиденье
Фокус
2025-01-03T07:51:10Z
Стало известно, сколько украинцев из оккупации вступили в армию РФ за 2024 год
Comments UA
2025-01-04T12:09:47Z
"Это пример другим": Зеленский рассказал, где находятся его дети во время войны
Фокус
2025-01-11T11:51:36Z
"Самая умная собака" выучила более 200 слов и знает названия всех своих игрушек — фото
TSN
2025-01-15T09:30:40Z
Украинский педагог задумался над созданием педагогики в анекдотах
Апостроф
2025-01-15T09:24:39Z
Зеленский ответил на петицию об отмене раздачи "тысячи Зеленского"
Comments UA
2025-01-09T08:46:28Z
До какой даты нужно потратить "тысячу Зеленского", иначе деньги "сгорят"
Comments UA
2025-01-04T12:57:55Z
Россияне обогнали: Украина на последнем месте среди стран Европы по уровню IQ
Фокус
2025-01-05T17:42:16Z
Новогодние образы супругов Зеленских: стилист обратила внимание на важную деталь
Фокус
2025-01-03T06:51:08Z
Предала свою страну и поехала развлекать россиян: хореограф из Украины перекроила себя
Comments UA
2025-01-09T20:57:54Z
Остап Ступка рассказал подробности романа с младшей на 35 лет возлюбленной
Комсомольская правда
2025-01-11T07:51:48Z
В Латвии расследуют смерть баскетболиста: против предательницы Украины Седоковой дадут показания/Друг Яниса Тимма подозревает, что певица могла устроить заказное убийство
Апостроф
2025-01-03T18:24:18Z
Поклонницу Брэда Питта обманули на 800 тысяч евро
Корреспондент
2025-01-15T08:57:45Z
"Шрек 5" и "Миньоны 3" – два анимационных гиганта готовы к выходу
Знай
2025-01-15T08:51:09Z
Леся Никитюк решилась выйти замуж за военного: кто-то из звезд ее поздравил
Comments UA
2025-01-06T19:54:51Z
Василий Вирастюк впервые полностью показал младшую на 11 лет возлюбленную – маму своего четвертого сына
TSN
2025-01-06T11:39:03Z
Тина Кароль встала на гимнастический козел на каблуках и очаровала фанов: "Просто королева"
TSN
2025-01-04T15:39:32Z
Полковник ВСУ заявил о прямой сдаче украинских земель: что пошло не так
Comments UA
2025-01-05T08:33:29Z
Трамп круто изменил обещание по поводу войны в Украине: на Западе узнали подробности
Comments UA
2025-01-09T20:30:37Z
Путин был готов ударить ядеркой по Украине: в США только сейчас сказали, кто отказал Кремль
Comments UA
2025-01-04T08:33:43Z
Маск устроил скандальный опрос: предлагает США освободить один из европейских народов
Comments UA
2025-01-06T14:36:35Z
В Минобороны РФ признались, что пытались оставить Украину без газа и электричества: что заявили
Comments UA
2025-01-15T09:42:28Z
Верховная Рада продлила мобилизацию и военное положение
Апостроф
2025-01-15T09:39:43Z
На Западе уже знают, что станет разменной монетой в переговорах по войне в Украине
Comments UA
2025-01-03T07:03:56Z
Чего ждать дальше от российско-украинской войны: какой выход для Украины
Comments UA
2025-01-04T14:39:46Z
В МИД РФ истерически отреагировали на адские санкции Байдена: каким ответом грозят
Comments UA
2025-01-11T18:42:38Z
В Киеве столкнулись минивэн и автобус: есть погибшие, а среди травмированных - дети
Апостроф
2025-01-11T21:48:39Z
С украинкой в ​​центре Варшавы произошел жуткий инцидент
Апостроф
2025-01-04T18:39:10Z
Удар по Запорожью: количество пострадавших возросло
TSN
2025-01-08T21:27:51Z
Раскрыты подробности ночной воздушной атаки на Украину
Апостроф
2025-01-05T09:24:25Z
Спасатели ликвидировали пожар в центре Киева: что горело
TSN
2025-01-15T09:36:16Z
Настоящее пушистое дело: в Никополе полицейские вернули беглеца-енота в семью
TSN
2025-01-15T08:39:14Z
Взрывы в России и пожар в психоневрологическом диспансере Харьковской области: главные новости ночи 5 января 2025 года
TSN
2025-01-05T05:21:00Z
Сгорела заживо в собственном доме: спасатели в Запорожье ликвидировали пожар
TSN
2025-01-04T16:51:01Z
В Смоленской области РФ прогремели взрывы на заводе по производству запчастей к ракетам
Комсомольская правда
2025-01-04T06:39:43Z
"Почти каждый день мне пишут и звонят россияне": в ВСУ рассказали о неожиданных последствиях Курской операции
Апостроф
2025-01-04T17:06:25Z
Расстрел пленных ВСУ в Волновахском районе: начато расследование
Корреспондент
2025-01-06T18:52:38Z
В Украине погиб российский пропагандист
Апостроф
2025-01-04T20:27:31Z
РФ бросила на Часов Яр 10 тысяч войска: командир из 24-й бригады об изнурительных боях за город
TSN
2025-01-04T11:36:43Z
Обстрел Краматорска: возросло количество пострадавших
Корреспондент
2025-01-15T09:45:06Z
Враг атаковал энергетическую инфраструктуру – мэр Львова
ZN UA
2025-01-15T09:40:09Z
РФ может потерять контроль над оккупированным Крымом: что происходит
Comments UA
2025-01-03T09:39:54Z
Во Львове торжественно открыли улицу в честь языковеда Фарион
Апостроф
2025-01-01T18:09:15Z
Расстояние от фронта до центра Купянска сократилось, — глава МВА
TSN
2025-01-04T16:27:43Z
На войне с Россией погиб многократный чемпион мира по карате: коллеги не сдержали эмоций
Comments UA
2025-01-03T15:36:58Z
Милан официально подтвердил увольнение экс-тренера Шахтера Паулу Фонсеку
Известия Киев
2025-01-04T08:34:11Z
Илон Маск намерен купить "Ливерпуль"
ZN UA
2025-01-07T17:36:42Z
Назван самый высокооплачиваемый футболист английской Премьер-лиги
ZN UA
2025-01-03T20:00:07Z
Стало известно, сколько спортсменов и тренеров просрочили сроки пребывания за границей
Comments UA
2025-01-15T09:42:43Z
Даниэль Дюбуа заявил, что не стоит верить заявлению Фьюри о завершении карьеры
Известия Киев
2025-01-15T09:28:03Z
Пятый раз говорит об этом: Чжилей оценил решение Фьюри уйти из бокса
Корреспондент
2025-01-15T09:27:27Z
Промоутер Джошуа назвал потенциальных соперников после срыва боя с Фьюри
Корреспондент
2025-01-15T08:48:07Z
В США обокрали дом российского хоккеиста
Апостроф
2025-01-15T08:28:42Z
Раскрыли ключ к бессмертию: ученые выяснили, почему постельные клопы почти неубиваемы
Фокус
2025-01-04T17:42:58Z
Ученые заявили, что чайные пакетики несут угрозу здоровью человека
TSN
2025-01-04T16:18:38Z
Возрождение состоялось: Разработчики Hi-Fi RUSH официально вернулись к работе
GameMag
2025-01-04T14:55:20Z
Stardew Valley продалась тиражом свыше 40 миллионов копий
GameMag
2025-01-04T17:33:44Z
Ракета Илона Маска отправила на Луну 2 посадочных модуля: вторжение NASA началось
Фокус
2025-01-15T09:45:21Z
Литий-серные батареи могут стать эффективнее, дешевле и долговечнее: что сделали ученые
Фокус
2025-01-15T09:45:11Z
Встроенный компас: как коровы ориентируются, используя электромагнитное поле Земли
Фокус
2025-01-15T09:30:02Z
Разработчики Marvel Rivals планируют добавлять новых героев каждые 1,5 месяца
GameMag
2025-01-15T08:49:17Z
Поддержка Suicide Squad: Kill the Justice League официально завершена — Rocksteady выпустила последнее контентное обновление
GameMag
2025-01-15T08:37:23Z
Доллар в Украине приблизился к новой психологической отметке - курс валют
Известия Киев
2025-01-10T06:27:02Z
118 грн за упаковку в 200 грамм: супермаркеты резко изменили цены на масло, молоко и сметану
Знай
2025-01-04T15:06:07Z
В Украине резко изменились цены на яйца: сколько стоит десяток и почему это не надолго
Новости Украины
2025-01-02T20:54:58Z
Впервые в новом году доллар обновил максимум
Новости Украины
2025-01-03T20:36:28Z
Зарплаты растут, но денег не прибавляется: почему это происходит
Знай
2025-01-15T09:36:44Z
В Украине хотят урезать пенсии: кого могут оставить без денег
Знай
2025-01-15T07:36:51Z
Цены на курятину: эксперт рассказала, как изменится стоимость мяса в 2025 году
Политека
2025-01-03T07:27:29Z
Суммы в платежках за доставку газа могут уменьшиться: кому из украинцев повезет
Знай
2025-01-04T14:06:19Z
Михаил Шейтельман рассказал, почему Фицо никак не успокоится по поводу транзита российского газа
Знай
2025-01-06T13:51:24Z
Почему категорически запрещено присваивать найденные вещи и при чем здесь предрассудки
Comments UA
2025-01-09T23:30:46Z
Некому жить: красивый город вблизи моря и гор платит людям 30 тысяч евро за переезд
Фокус
2025-01-05T11:00:20Z
Людей с какой группой крови трудно соблазнить
Comments UA
2025-01-03T03:30:46Z
У талантливых и счастливых людей всегда есть эта цифра в дате рождения
TSN
2025-01-03T07:51:22Z
"Даже на работе": эксперт назвала топ профессий людей, которые изменяют своим партнерам
Фокус
2025-01-15T09:27:38Z
Гороскоп для знаков зодиака на 16 января 2025 года
Корреспондент
2025-01-15T08:45:14Z
Таро гороскоп на сегодня: кто получит подарок судьбы
Comments UA
2025-01-04T18:30:24Z
Как размягчить говядину во время приготовления разными способами: добавьте эти пять ингредиентов
TSN
2025-01-04T17:18:13Z
Себе дороже: как общаться с грубыми людьми, не опускаясь до их уровня
Marie Claire
2025-01-04T15:01:29Z
Возьмут ли в армию с туберкулезом или гепатитом: какие болезни освобождают от службы
Знай
2025-01-10T19:06:40Z
Как военнослужащему взять отпуск во время службы: в ТЦК назвали условия
Знай
2025-01-04T18:06:12Z
Программа "Доступные лекарства"охватит все аптеки Украины в 2025 году
Знай
2025-01-04T20:12:56Z
Какие три полезные привычки японцев помогают им жить более 100 лет
TSN
2025-01-04T19:21:20Z
Нашли слабость распространенного рака: ученые узнали роль холестерина в развитии болезни
Фокус
2025-01-15T09:27:53Z
Вода, убивающая мозг: ученые рассказали о реальной опасности фторирования для уровня IQ
Фокус
2025-01-15T08:36:11Z
Внезапный союзник болезни Альцгеймера: ученые узнали о связи алкоголя с заболеванием
Фокус
2025-01-04T18:27:28Z
Три совета, которые не помогут похудеть
TSN
2025-01-04T12:54:17Z
Узнали время защиты организма: создан новый способ определения иммунитета после вакцинации
Фокус
2025-01-07T18:51:38Z
Поезд-вездеход: реставраторы восстановили уникальную паровую машину начала 20 века
Фокус
2025-01-05T18:06:08Z
ВСЁ ДЛЯ ЛЮДЕЙ: ЧЕМ OPEL COMBO ОТЛИЧАЕТСЯ ОТ ДРУГИХ
Корреспондент
2025-01-15T08:39:48Z
Альтернатива Kodiaq: флагманский электрокроссовер Skoda впервые заметили на дорогах
Фокус
2025-01-15T07:42:25Z
Прослужат 15 лет: названы пять кроссоверов, с которыми не спешат расставаться владельцы
UAToday
2025-01-15T01:30:02Z
Тарас Чмут заменил важное обещание на миллиард гривен
Comments UA
2025-01-14T14:12:23Z
Кроссоверы, электромобили и спорткары: определены лучшие авто в мире за 2025 год
Фокус
2025-01-14T13:42:02Z
Раскупают как горячие пирожки: новый электромобиль Tesla поступил в производство
Фокус
2025-01-14T11:36:40Z
Британское качество: как выглядит Bentley с пробегом более 800 000 км
Фокус
2025-01-14T09:30:00Z
В Украине появится новый налог на авто: кому и сколько придется заплатить в 2025 году
TSN
2025-01-14T08:36:22Z