MY.UAНовини
Рік, що нас змінив
Рік, що нас змінив

Рік, що нас змінив

Як за 365 днів великої війни змінився образ України, її сприйняття всередині в назовні, а головне — українське суспільство.

24 лютого 2022 року ми прокинулися від вибухів чи повідомлень близьких. І усвідомили: почалася велика війна. Життя кожного українця назавжди розділилося на «до» та «після». За цей рік ми всі пережили досвіди, рівних яким не знали доти. Дістали геть нове розуміння того, що таке біль, ненависть, лють і любов. Ми незворотно змінилися. Але не лише на рівні персональних досвідів і переусвідомлень. Це заразом вражаюча трансформація суспільної свідомості: якщо визначати патріотизм як mindset, коли власну долю не мислиш окремо від долі власної країни, то останній рік став поворотним для українського суспільства.

На жаль, до 24 лютого 2022 року війна, яка тривала вже так довго, так ніколи і не стала війною всього суспільства. Той факт, що життя одних українців вона змінила назавжди, а інші воліли її не помічати й не залучатися, був одним із суспільних розламів, які використовував проти нас ворог. Початок великої війни все змінив: перед лицем загрози існування власної країни українське суспільство зуміло згуртуватись і дати бій.

Трансформація образу України і витворення нових наративів навколо неї розпочалися з перших же днів широкомасштабного вторгнення. Вітчизняний медійний простір швидко розклався на кілька важливих напрямків: телемарафон «Єдині новини» став головним державним джерелом новин, військових зведень та коментарів для широкої української аудиторії; також був величезний запит на аналітичні тексти, новини у телеграм-каналах та англомовний контент для міжнародної аудиторії, що стежила за подіями в Україні. Окрім того, в країні працювало багато кореспондентів міжнародних медіа. 

Зі всього цього огрому контенту в медіа і соцмережах, офіційних повідомлень влади і військових зведень щодня потроху поставав образ нової України.

На самому початку це була справжня «Україна у вогні» — країна, що бореться з надпотужним (як тоді здавалося) ворогом, консолідуючи всі можливі зусилля. Дуже «стабілізуючими» в ті перші тижні були перші відеозвернення президента (досить згадати меседж про «мені потрібне не таксі, а зброя»), і навіть щовечірні заспокійливі казки Арестовича в стилі «два-три тижні, максимум — місяць» у перші дні великої війни зробили свою справу. Українці трохи видихнули, усвідомивши, що влада не тікатиме і не капітулюватиме, натомість треба налаштовуватись на довгу боротьбу. Банківську систему вдалося втримати, бізнес переважно лишився в країні, з потоком біженців і внутрішніх переселенців теж якось дали раду. Міжнародні ж медіа на початках намагалися спрогнозувати, скільки протримається Україна. Україна встояла, і послала чіткий меседж світові: ми боротимемося, нам потрібна допомога. Відчайдушний спротив і перші бойові успіхи країни, якій світові розвідки давали від кількох днів до двох тижнів до поразки, вразили світ і переконали підтримувати нас.

Коли кілька найстрашніших перших тижнів були позаду, розпочався наступний етап і війни, і витворення наративів. З щовечірніх звернень президента до нації намацувався новий tone of voice, яким держава ніколи досі не говорила з суспільством (до слова, були і дуже важливі меседжі назовні). З ефірів марафону «Єдині новини» лунало про «ще один день українського спротиву», «Україна тримається», «стоїмо». Якимось дивом державі вдалося витримувати one voiсe policy, проте не скотитися в тотальну цензуру і популізм.   

Оговтавшись від першого шоку, українці давали раду новим викликам, допомагаючи одне одному. Волонтерили, робили пожертви, давали прихисток, йшли на фронт. Не лише готовність боротися, але і згуртованість, людяність, співдія та взаємодопомога стали маркерами швидкого дорослішання українського суспільства. Ми тримались одне за одного, аби пережити щоденні потрясіння, і обіцяли собі, що переможемо, помстимося, відбудуємо. Так зрів образ повоєнної Відбудови і суспільний запит на справедливість і повоєнне правосуддя.

З перших же тижнів великої війни почав стрімко витворюватися образ українського воїна (до слова, нарешті він є гендерно збалансованим). Українці усвідомили, що мають армію, якій можна довірити країну і якою можна пишатися. Це розуміння підсилювали не лише успіхи наших військових на полі бою, але і комунікації держави (тут варто особливо відзначити комунікаційників Генштабу, що багато працювали на міжнародні аудиторії), і особисті пабліки військових: від  головнокомандувача Валерія Залужного до роликів бійців у тіктоку. Сьогодні, за рік великої війни, український військовий — національний герой нарівні з січовим козаком чи героєм Небесної сотні. І це важливий здобуток.

Паралельно з цим на очах з’явилася (і продовжує) ще низка важливих символів, що лежать у полі культури, ідентичності, суспільної та національної пам’яті, воєнного спротиву і повсякдення. Це і меми війни, і нова українська воєнна музика, як-от «Червона калина» чи Фортеця Бахмут», жарти про «бавовну», і поштові марки з палаючим Кримським мостом, і багато іншого.Це і абсолютно нова українська поп-музика, і широкий запит на україномовний культурний контент та знання про власну історію і культуру. Все це важливі підвалини для витворення як нового українського героїчного епосу, так і нової мови в українській культурі. Про креативні способи перемогти в інформаційній війні з Росією, нездатної на щось подібне, годі й казати.

Зміни відбулися не лише всередині українського суспільства, але й зовні. З початком великої війни Україні довелося швидко трансформувати і власні міжнародні комунікації, і свій образ на міжнародній арені. Продемонструвавши відчайдушний спротив російській військовій агресії, ми стали безумовним світовим game changer’ом, змусивши західний світ почати по-справжньому допомагати нам.

Але найважче виявилося за будь-яку ціну не прибирати ноги, яку ми зуміли встромити до світової медійної та політичної адженди. І, зійшовши за кілька місяців війни з перших шпальт світових видань і новинних стрічок, переміститися в інші, чи не важливіші для нас формати — довгі тексти, аналітичні дослідження, міжнародні конференції, політичні, економічні та культурні майданчики тощо. А заразом почати говорити із західним політичним світом із більш суб’єтних позицій, аніж будь-коли до 24 лютого.

За цей рік українські політики, дипломати, громадські діячі, люди культури та публічні інтелектуали справді зробили як за десять. Було безліч зустрічей на всіх рівнях, знакових подій, промов, заяв і жестів. Зеленського та Дух України (привіт, нові символи) відзначали як людей року за версією журналу Time. Перша леді Олена Зеленська виголошувала історичну промову в Конгресі США, просячи про зброю для України. Міністр оборони Олексій Резніков провів рекордну кількість зустрічей в різних країнах, адвокатуючи отримання Україною зброї, а міністр закордонних справ Дмитро Кулеба вперше за часів української незалежності провів велике турне країнами Африки (МЗС працював не лише з західним світом, але й з державами глобального Півдня).  Культурно-гуманітарний блок теж не пас задніх. Українські правозахисники з Центру громадянських свобод отримували Нобелівську премію миру, а українські журналісти – Пулітцерівську премію. Український «Щедрик» вдруге в історії звучав в Карнегі-Холі, а на Венеційській бієнале, просто в Джардіні, була Piazza Ucraina — Українська площа. Таким чином цивілізований світ засвідчував, що він — з Україною.

Міжнародні культурні події в цей рік були надзвичайно важливим адвокаційним майданчиком для України. Світові кінофестивалі А-класу, мистецькі виставки, як-от Венеційська бієнале, літературні фестивалі та ярмарки, наукові та культурні конференції тощо. Україна була головною чи однією з фокусних тем більшості з них, тож українські художники, режисери, письменники, культурні критики та публічні інтелектуали могли говорити про Україну на рівні, набагато глибшому за новини з фронту — розповідаючи про історію нашої країни та російсько-українських відносин, пояснюючи колоніальну природу цієї війни, поширюючи деколонізаційну оптику щодо України та поглиблюючи знання про нашу країни в світі.

Тож, доки Росія весь перший рік великої війни йшла під воду міжнародної ізоляції (і цей дощ, вочевидь, надовго), Україна доклала величезних зусиль, аби не дати війні зійти з перших шпальт світових медіа. Результат — не лише міжнародна антиросійська військова коаліція, але й якісний стрибок у сприйнятті України в світі. За глибше знання і розуміння нас міжнародною аудиторію ще доведеться поборотись, але початок шляху пройдено.

Це був рік, вартий десяти: страшний, болісний, безкінечний. Наступні обіцяють бути не легшими, але Україна об’єднана, як ніколи. Хай якими втомленими і знесиленими ми почуваємося, ми маємо неспівмірно більше досвіду і навичок для боротьби, аніж рік тому. Образ України зазнав і продовжує зазнавати разючих змін просто на наших очах. 

Нині ми зшиті спільною метою — вистояти, перемогти і відбудувати країну. Коли ж перемога буде близька, є ризик «розпастися» на безліч різних (часом взаємовиключних) уявлень про те, яку саме Україну ми хочемо відбудовувати. І тут нам знадобиться виробити новий суспільний договір. Для країни, що вже кілька разів у новітній історії пропустила важливі моменти для загальносуспільної дискусії про власне майбутнє (ані в 1991, ані в 2004, ані в 2014 році її у повноцінному сенсі не відбулося), це може стати викликом. Але країна, що зуміла дати собі раду з великою війною, із цим точно впорається.  

Фото: Тетяна Довгань/Tanya Dovgan Photography/Facebook

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Зеленський наполягає на збереженні кадрового потенціалу ПС
360ua.news
2025-01-15T09:12:45Z
Уряд спростив перебронювання співробітників через портал «Дія»
Детектор М
2025-01-15T09:10:00Z
Жінка пройшла 112 метрів під водою на одному диханні – фото
TSN
2025-01-15T09:06:44Z
Робота українців під загрозою, 41% компаній планують скорочення: які професії можуть зникнути до 2030 року
Политека
2025-01-15T09:03:45Z
Як українські громади втілюють безбар’єрні рішення
Детектор М
2025-01-15T09:00:38Z
Американські розробники суттєво вдосконалили інноваційний ударний дрон MQ-9 Reaper
InternetUA
2025-01-15T09:00:11Z
На Житомирщині відкрили збудовані коштом Естонії будинки для прийомних родин-переселенців
Европейская правда
2025-01-15T08:58:13Z
«Це жахливо, але це реальність, яку потрібно показувати». Фотографка Ніколєтта Стоянова про зйомки на війні
Детектор М
2025-01-15T08:57:45Z
Стало відомо, скільки українців виїхали за кордон у 2024 році
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T08:57:41Z
Анджеліну Джолі помітили з рідними дітьми-близнюками
Фокус
2025-01-15T09:15:28Z
Трейлер «Відьмак: Сирени з глибин» — аніме Netflix за оповіданням Сапковського вийде у лютому
ITC
2025-01-15T09:10:19Z
Михайло Діанов вперше показав обличчя нареченої, якій освідчився наприкіні 2024 року
Фокус
2025-01-15T09:06:37Z
Тоня Матвієнко показала помітно підрослу доньку від Мірзояна і ніжно привітала її з 9-річчям
TSN
2025-01-15T09:03:13Z
Діти Пугачової та Галкіна живуть окремо від батьків - причина
GlavRed
2025-01-15T08:42:56Z
Дівчина Венсана Касселя показала перші кадри їхнього сина
Фокус
2025-01-15T08:42:55Z
Для справжніх фанатів "Хатіко": 7 культових фільмів, які доведуть вас до сліз
24tv
2025-01-15T08:39:27Z
Лариса Кадочникова вперше пояснила, чому відмовилась перейти на українську на сцені
24tv
2025-01-15T08:36:52Z
Учасницю нацвідбору на "Євробачення 2025" запідозрили в плагіаті через схожість пісні з хітом Rosalia
Фокус
2025-01-15T08:36:38Z
Експансіоністські заяви Трампа можуть відлякати інвесторів Гренландії — міністр природних ресурсів острова
ZN UA
2025-01-15T09:16:09Z
СБУ проводить інформкампанію «Спали» ФСБшника» для протидії вербуванню молоді спецслужбами рф
Украина Криминальная
2025-01-15T09:12:25Z
А що там з негативними коментарями? Рада прийняла законопроєкт №11321
Петр и Мазепа
2025-01-15T09:10:23Z
Мобілізація молоді. Хто і навіщо нав’язує Україні цю дискусію?
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T09:09:57Z
Обговорюють всі ЗМІ: чому школяр демонстративно відмовився тиснути руку президенту Словаччини
24tv
2025-01-15T09:09:47Z
Росіяни цілили по газосховищу на заході України: експерт сказав, які наслідки
TSN
2025-01-15T09:06:30Z
Дії Трампа стають все більше схожими на поведінку Путіна — ЗМІ
Хвиля
2025-01-15T09:06:00Z
Розсекречені документи MI5: радник Єлизавети II був радянським шпигуном
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T09:03:51Z
ЄC планує запровадити обмеження на СПГ та алюміній з Росії – Bloomberg
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T09:00:32Z
У Волгограді загорівся НПЗ "Лукойл"
TSN
2025-01-15T09:03:51Z
У Києві рятувальники ліквідували пожежу в підземному кабельному колекторі на Хрещатику
Khreschatyk
2025-01-15T09:03:02Z
Пожежа на Хрещатику: палали кабелі у підземному колекторі
24tv
2025-01-15T08:54:46Z
Нові правила для водіїв: як оформити ДТП без поліції
TSN
2025-01-15T08:54:38Z
У Польщі зіткнулися автобуси, є постраждалі
Европейская правда
2025-01-15T08:33:38Z
У кількох областях повідомили про наслідки ранкової ракетної атаки РФ: деталі
Фокус
2025-01-15T08:27:56Z
Троє молодиків, які приїхали до Києва на заробітки, зухвало пограбували місцевого жителя
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T08:21:52Z
Кількість загиблих унаслідок пожеж в Лос-Анджелесі зросла до 25
УкраинФорм
2025-01-15T08:01:13Z
На Кіровоградщині уламки збитого дрона пошкодили будинки
УкраинФорм
2025-01-15T07:54:09Z
На Львівщині після масованої атаки РФ виявили ракету, що не здетонувала
УкраинФорм
2025-01-15T09:13:07Z
Чому небо над Києвом надвечір червоніє? Пояснення метеорологів
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T09:10:03Z
У Львові радянські поховання з Пагорба Слави перенесуть на Голосківське кладовище
УкраинФорм
2025-01-15T08:54:43Z
Новий ракетний удар по Україні, лунали вибухи: куди цього разу цілився ворог
Политека
2025-01-15T08:39:23Z
Від морозів -15 до сильного потепління: якою буде погода в лютому в Україні
GlavRed
2025-01-15T08:27:12Z
Гороскоп на завтра 16 січня: Скорпіонам - божевільний день, Водоліям - прибуток
GlavRed
2025-01-15T08:27:06Z
Дрони-камікадзе атакували Черкаську та Кіровоградську області: в ОВА розповіли про наслідки
ZN UA
2025-01-15T08:18:11Z
Обстріли Сумщини та Чернігівщини: росіяни за добу вбили цивільного і пошкодили критичну інфраструктуру
УкраинФорм
2025-01-15T08:16:11Z
Такі тарифи вже не потягнуть: суми за вивіз сміття кинуть у розпач
Знай
2025-01-15T08:06:25Z
Без Мудрика ніяк: Челсі ледь не програв Борнмуту, але врятувала помилка Забарного
24tv
2025-01-15T09:15:26Z
Ястремська та Світоліна зіграють у другому колі Australian Open у четвер
УкраинФорм
2025-01-15T09:15:14Z
Ломаченко інвестував гроші у ресторан росіянина, який був довіреною особою Путіна
ZN UA
2025-01-15T09:10:29Z
Рома придивляється до захисника Ноттінгем Форест
Football.ua
2025-01-15T09:10:17Z
ФК «Борнмут» Забарного зіграв унічию у виїзному матчі з «Челсі»
УкраинФорм
2025-01-15T09:00:58Z
Зірка Мілана побив клубний рекорд, який належав легендарному Мальдіні
24tv
2025-01-15T08:54:33Z
Шахтар — ЦСКА Софія: онлайн-трансляція контрольного матчу 15.01.2025
Football.ua
2025-01-15T08:46:59Z
Стартував ЧС-2025 з гандболу серед чоловіків
УкраинФорм
2025-01-15T08:46:28Z
"Мені начхати, чекаю дзвінка": чемпіон світу кинув виклик Усику
24tv
2025-01-15T08:45:31Z
Civilization VII потрапила у скандал через царицю Катерину II та "руську душу"
Фокус
2025-01-15T09:16:48Z
Фанати Halo чекали цього багато років: Microsoft готова перетнути "червону лінію"
Фокус
2025-01-15T09:15:47Z
Напередодні заборони TikTok у США користувачі масово кинулися до його китайського аналога
24tv
2025-01-15T09:03:38Z
OpenAI запускає в ChatGPT функцію Tasks, подібну до віртуального помічника. Ось що він може зробити для вас
AIN
2025-01-15T09:00:26Z
Ми неправильно розуміємо Всесвіт: загадку дивної поведінки зірок у Чумацькому Шляху вирішено
Фокус
2025-01-15T08:45:26Z
Користувачі підписок на ChatGPT тестують завдання та нагадування
Детектор М
2025-01-15T08:43:04Z
OpenAI додала функцію Tasks в ChatGPT — і тепер чатбот може написати вам першим
ITC
2025-01-15T08:24:58Z
ТОП 5 популярних захищених смартфонів для військових і не тільки
ITC
2025-01-15T08:24:44Z
Трейлер Forest Reigns — український постапокаліпсис у Парижі від творців S.T.A.L.K.E.R. та Survarium
ITC
2025-01-15T08:24:39Z
Продажі літаків Boeing досягли нового мінімуму з часів пандемії
24tv
2025-01-15T09:15:46Z
Проти Ілона Маска подали відразу кілька позовів: чи загрожує мільярдеру щось серйозне
24tv
2025-01-15T09:03:42Z
Україна за 11 місяців 2024 року збільшила експорт товарів на 16,5% до $38,4 мільярда - Держстат
УкраинФорм
2025-01-15T09:00:55Z
НБУ пропонує оновити вимоги до управління проблемними активами в банках
УкраинФорм
2025-01-15T08:51:46Z
Купівля Twitter: Комісія з цінних паперів США подала до суду на Маска
УкраинФорм
2025-01-15T08:51:30Z
Українські експортери відкрили доступ до 16 нових ринків у 2024 році - Держпродспоживслужба
Agravery
2025-01-15T08:51:09Z
Перспективи підвищення ПДВ в Україні: в Мінфіні розказали, як домовлялися з МВФ
ZN UA
2025-01-15T08:43:40Z
Лисогор розповів, як зменшились власні доходи обласного бюджету Луганщини
УкраинФорм
2025-01-15T08:36:39Z
У Польщі – значні перебої з рухом поїздів через небезпечну ожеледь
Европейская правда
2025-01-15T08:33:57Z
Французький яблучний пиріг: рецепт найніжнішої випічки до чаю
Фокус
2025-01-15T09:15:23Z
Пожалкуєте вже за кілька років: ось 5 основних помилок у дизайні кухні
24tv
2025-01-15T09:00:29Z
Не кава: стоматолог розказав, який напій найбільше псує колір зубів
Фокус
2025-01-15T08:57:59Z
Як ефективно зафарбувати сиве волосся: корисні поради для старших жінок
24tv
2025-01-15T08:24:20Z
В Італії збираються законом регулювати онлайн-відгуки на туристичні об’єкти, готелі та ресторани
Детектор М
2025-01-15T07:51:04Z
Такі ванні кімнати у 2025 році вже ніхто не робить: 3 головні антитренди
24tv
2025-01-15T07:39:25Z
Потрібно дотримуватися кількох легких порад: як можна отримати роботу без досвіду
24tv
2025-01-15T07:33:13Z
Відкриваємо ліниву сторону зодіаку: познайомтеся з цими 3 знаками
24tv
2025-01-15T07:09:43Z
Які знаки Зодіаку приречені на успіх: ці люди народились під щасливою зіркою
Политека
2025-01-15T05:03:03Z
Грипозний сезон: за тиждень в Україні - понад 100 000 хворих
УкраинФорм
2025-01-15T09:00:57Z
У Нідерландах спалах гепатиту через ягоди із супермаркету
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T08:57:35Z
На Тайвані лютує грип: кількість хворих рекордна за 10 років
ГЛАВКОМ NET
2025-01-15T06:57:34Z
Деруни не вберуть ні грама зайвого жиру: що для цього треба додати
24tv
2025-01-15T06:39:54Z
Не лише через купівлю цигарок: куріння робить людей біднішими
24tv
2025-01-15T06:03:44Z
Дві крихітні молекули можуть врятувати тисячі від сліпоти
Portaltele
2025-01-15T05:31:38Z
Продовження тимчасової непрацездатності: як це відбувається у 2025 році
ZN UA
2025-01-15T05:03:36Z
Встановлення інвалідності для онкохворих: як це відбуватиметься після ліквідації МСЕК
ZN UA
2025-01-15T02:03:09Z
Знову засяє: як прибрати бруд, що в'ївся, зі старої чавунної ванни
GlavRed
2025-01-14T21:27:00Z
Ринок електромобілів в Україні: названо регіони з найбільшими обсягами продажів
AutoCentre
2025-01-15T09:10:46Z
Черга на кілька місяців: розкрито кількість передзамовлень на електромобілі Scout
AutoGeek
2025-01-15T08:42:19Z
Презентовано стильний суперкар Aston Martin із двигуном Mercedes
Фокус
2025-01-15T08:30:02Z
Skoda вивела на тести новий електричний кросовер
AutoCentre
2025-01-15T08:05:58Z
Toyota будує інноваційне “Місто майбутнього”: перші мешканці в’їдуть вже цього року
AutoGeek
2025-01-15T07:42:07Z
Aston Martin Vantage скинув дах та отримав 656-сильний мотор
AutoCentre
2025-01-15T07:10:32Z
Конкурент Tesla Model 3: на європейський ринок виходить електрична Mazda 6e
ЗаРулем
2025-01-15T05:54:59Z
Водіям підготували "сюрприз" на 25 тисяч: хто муситиме платити з лютого
Хвиля
2025-01-15T04:27:28Z
Навіщо потрібен "плавник" на даху автомобіля: водії будуть здивовані
GlavRed
2025-01-15T01:25:09Z