MY.UAНовини
Розв’язали руки цивільній обороні: як організували ТрО і де можна здобути навички воєнної підготовки
Розв’язали руки цивільній обороні: як організували ТрО і де можна здобути навички воєнної підготовки

Розв’язали руки цивільній обороні: як організували ТрО і де можна здобути навички воєнної підготовки

Повномасштабне вторгнення Росії показало, наскільки важлива підготовка цивільного населення до захисту та оборони своїх міст і домівок.

У Всесвітній день цивільної оборони Факти ICTV поспілкувалися з заступником директора Департаменту муніципальної безпеки КМВА Михайлом Щербиною насамперед про те, як була організована територіальна оборона та де сьогодні можна здобути навички з домедичної та воєнної підготовки.

Фото: КМВА

Фактично за кілька місяців до 24 лютого в Україні з’явився Закон Про основи національного спротиву, який розв’язує руки для цивільної оборони.

Зараз дивляться

– Ми повинні були його розробити набагато раніше, але безумовно, загострення ситуації та загроза нападу, яка відчувалася ще у 2021 році, прискорила розроблення цього закону. Він з’явився наприкінці 2021 року. Закон охоплює питання як територіальної оборони, так і національного спротиву, тобто залучення всіх громадян України до захисту своєї держави, – розповів Михайло Щербина.

Щербина наголошує, що тут треба розділяти дві складові, які забезпечує цей закон.

Фото: КМВА

Перша – це організація територіальної оборони. Це завдання склалося, і на сьогодні замість однієї бригади в місті Києві створено дві. Охочих на одну бригаду було втричі більше, ніж потрібно.

В цих бригадах також значно більше батальйонів, ніж передбачалося спочатку. І ці батальйони вже всі пройшли через зону бойових дій: і Харківську область звільняли, і боронять Бахмут.

Друга складова – це підготовка всього цивільного населення. Завчасна організація територіальної оборони, співпраці з батальйонами, які готували своїх резервістів, дала можливість місту достойно зустріти ворога.

– Коли сталася 24 лютого відкрита агресія, то люди знали, що є територіальна оборона, є можливість туди прийти, що можна там отримати зброю. І в перші чотири дні агресії в нас було видано до 18 тис. одиниць зброї. Ще двічі ми довозили зброю, тому що не вистачало всім охочим. Ми видали майже втричі більше, ніж було потрібно для однієї бригади територіальної оборони. І ті люди, які отримали зброю, отримали форму, вони були готові захищати Київ. Якби не було цього закону, завчасної підготовки, то цього б не вдалося, – зазначив Щербина.

Фото: КМВА

Були місця, щоб приймати людей, була зброя, яка розміщувалася в цих місцях, і вона була завезена в Київ.

– Це не таємниця, зброю завозили з Десни, це ближче до Чернігова практично. Якби ворог перерізав ці дороги постачання, то Київ міг залишитися без зброї. І таке було в кількох регіонах, я знаю, де люди були готові захищати, там теж була територіальна оборона, були патріоти, але ніхто не дав зброю, – каже Щербина.

Інший важливий елемент національного спротиву – це підготовленість людей. На жаль, ті люди, які прийшли до територіальної оборони, отримали зброю 24-28 лютого, не були підготовленими до війни. Більшість із них ніколи не служили в армії, не кажучи вже про АТО. Хоча в них було нестримне бажання захищати Київ.

Фото: КМВА

– Приходили дівчата 18-річні та чоловіки за 70 років, вимагали, щоб їм дали зброю. Прийшов японець із перекладачем, десь за 50 років, кремезної статури, з ним дівчинка-перекладачка. Запитую про громадянство, каже – Японії. Тоді вибачте. Патріотизм був неймовірний. 3-4 тис. добровольців стояли в черзі щоденно.

Першу ніч ми працювали цілодобово, на другу ніч почали закривати, щоб люди, які видавали зброю, могли перепочити. Добровольці залишалися на ніч в комендантську годину біля тих пунктів, де приймали в територіальну оборону. Чому ви залишаєтеся? Чому ви не ідете додому? Ми боїмося втратити чергу. Так люди рвалися захищати, – згадує Щербина.

Саме непідготовленість потім у бою може завдати непоправної шкоди, наголошує заступник директора департаменту.

– Якщо непідготовлені люди потрапляють в бойові дії, то, по-перше, це дуже великі втрати. Ми підраховували, що в середньому, якщо взяти підготовлений підрозділ і непідготовлений підрозділ, то втрати десь 1 до 10. В 10 разів менше втрат, де люди підготовлені. І по-друге, не будемо приховувати, непідготовлені люди зі зброєю в місті, коли невідомо де ворог, де ДРГ, хто це, були випадки дружнього вогню, коли стріляли один в одного, – розповів Щербина.

Фото: КМВА

Підготовка всього населення стосується не лише Києва, а всієї України. Чому це важливо?

– Щоб ті, хто залишилися в тилу сьогодні, хто ще не служить в Збройних силах, теж були підготовлені до відсічі агресії. Тут багато складових, які потрібні всім людям. Це домедична підготовка, зараз всюди обстріли, може ракета чи безпілотник впасти в будь-яку хвилину в будь-якій точці. І люди повинні знати, як надавати допомогу собі, своїм рідним.

Друге – як діяти в умовах цих обстрілів, як правильно сховатися, де краще це зробити. Потім навчаємо людей, як себе захистити, як тримати зброю, як діяти в місті, за містом, якщо територія замінована, як поводитися з вибухонебезпечними предметами, – каже Щербина.

Люди, які пройшли підготовку, втрачають страх щодо війни, служби у війську і з більшою готовністю йдуть в Збройні сили, наголошує Щербина. Сьогодні в Києві є кілька способів, за якими можна отримати певну підготовку до воєнних дій.

Фото: КМВА

Перший і найімовірніший, який забезпечує повноцінний курс, – це вступ до лав добровольчих формувань територіальних громад (ДФТГ). Вони є в кожному районі Києва, підпорядковуються територіальній обороні. Їхні контактні дані, адреси та телефони доступні в соцмережах. Тренування ДФТГ – це найчастіше повноцінні заняття.

– Кожен займається своїми справами, чекає, коли викличуть у військкомат, а коли вже кличуть у військкомат, не встигає підготуватися. А коли потрапляє в армію та бойову обстановку – отримує велике стресове навантаження. Якщо ж вже пройшов підготовку, то набагато легше і психологічно, і фізично витримати навантаження, зберегти життя, тому ми й пропонуємо всім пройти мінімальну підготовку. І найкраще пройти її через ДФТГ, – каже Щербина.

ДФТГ здійснюють протиповітряну оборону, пильнуючи Shahed, патрулювання на допомогу поліції, несуть службу на блокпостах, оскільки батальйони ТрО зараз уже переважно на фронті.

Читайте
Навчання тероборони в Одеській області: як готують майбутніх снайперів

З людей, які пройшли через київські ДФТГ, отримали навички, приблизно 3 тис. осіб вже вступили до лав ЗСУ чи Нацгвардії. Є окремі підрозділи, створені на основі ДФТГ, – батальйони Свобода, Карпатська січ, і вони стали одними з найбільш боєздатних підрозділів.

Фото: КМВА

Також іде підготовка підрозділів КМДА, комунальних підприємств, працівників критичної інфраструктури.

– Перед вереснем ми провели заняття з усіма директорами шкіл, з тими, хто відповідає в школах за безпеку. Вони вже зможуть передати свої знання вчителям, батькам, щоб забезпечити безпеку дітей. До нас звертаються підприємства, в першу чергу критичної інфраструктури. Ми виїжджаємо до них або вони до нас приїжджають, ми навчаємо їхніх працівників, щоб вони знали та вміли правильно діяти в умовах війни, – каже Щербина.

От, наприклад, екіпажі міських евакуаторів.

– Під час спілкування, вони показали отвори від куль і уламків на своїх машинах. Розповіли, як брали участь в обладнанні блокпостів, привозили блоки, потрапляли під обстріли. Це звичайні цивільні люди, яких теж треба готувати, щоб вони знали, як діяти. Щоб вони могли дати за необхідності відсіч ворогу. Так само електрики чи інші комунальники, – наголошує Щербина.

Для керівництва і працівників міських та районних адміністрацій, підприємств, директорів шкіл заняття одно- чи дводенні, а для ДФТГ – двотижневі. Їх проводять понад 20 інструкторів відділу підготовки в складі комунальної організації Муніципальна охорона та волонтери.

Фото: КМВА

– За цей рік у Києві підготовлено близько 15 тис. людей, і в більшості це ті, хто пройшов повноцінну двотижневу підготовку. Є цикл, який включає всі види підготовки: тактичну, домедичну, інженерну, практичні стрільби. І завершується він підсумковим комплексним випробуванням на полігоні, коли група проходить маршрут, на якому і є замінована місцевість, діє ворожа ДРГ тощо, – каже Щербина.

Крім того, безкоштовно і регулярно проходять заняття на базі різних волонтерських хабів, туди запрошують всіх охочих. Так само Департамент охорони здоров’я, коли проводить домедичну підготовку, теж запрошує всіх охочих. І оголошення про це можна знайти на сайті КМВА.

Загалом же в Києві понад 40 організацій здійснюють загальновійськову підготовку: платно, безкоштовно, на різних платформах, за різними підходами. Усі навчання, які організує КМВА, безкоштовні. Зараз місто намагається активніше залучати до цієї роботи й райони.

Фото: КМВА

У 2022 році на програму Захисник Києва було виділено 1 млрд грн – 90% цих грошей пішли на бойові потреби військових частин. Але частка цих грошей передбачена і для підготовки громадян до національного спротиву, наголошують в КМВА.

– Якщо є бажання, то людина знайде. Скажу відверто, це нелегко, ніде на блюдці такого немає. От у Польщі ухвалили державну програму для цивільних: з жовтня до січня 2023 року підготувати всіх охочих. Це державна програма в масштабах країни, хоча ворог до них ще не дійшов.

Чому в нас це не робиться, я не можу сказати. Ми робимо те, що можемо. Готували б і більше, але бракує інструкторів. Є 22 наші інструктори, ще волонтери. У Києві достатньо локацій для підготовки – і наших, і волонтерських. Університети, технікуми звертаються і пропонують свої території для загальновійськової підготовки.

І ми на сьогодні використовуємо дві території технікумів, де навчаємо і місцевих студентів, і наших добровольців. Упевнений, що сьогодні в умовах жорстокої війни кожному нашому громадянину потрібно отримати базову воєнну підготовку, – каже Щербина.

Читайте
Коли людина одягає військову форму, питання статі відпадає. Історії українських жінок у теробороні
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
У Німеччині повідомили, хто буде ухвалювати рішення щодо Taurus для України
InternetUA
2025-04-19T20:22:06Z
Путін оголосив великоднє перемир'я
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T20:21:17Z
Переломи та забої: дружина Боярського розкрила справжню причину його госпіталізації
GlavRed
2025-04-19T20:06:08Z
"Путін дав лазівку Трампу": в чому він може звинуватити Україну
24tv
2025-04-19T20:01:12Z
Республіканець Вілсон у Конгресі США вважає великоднє перемир’я від Путіна фейковим
УкраинФорм
2025-04-19T19:51:48Z
Незрозуміло, як Росія буде дотримуватись короткого перемир'я - глава МЗС Італії
УкраинФорм
2025-04-19T19:30:25Z
Верховний суд США тимчасово призупинив депортацію мігрантів
ZN UA
2025-04-19T19:25:40Z
Стартував другий раунд переговорів США та Ірану у Римі
Лига
2025-04-19T19:10:18Z
Засудили за проукраїнські висловлювання: що сказала в суді російська активістка Дар'я Козирєва
24tv
2025-04-19T19:03:18Z
Великдень 2025: онлайн-трансляція богослужінь ПЦУ, УГКЦ та РКЦУ
ZN UA
2025-04-19T20:22:21Z
Військовому заборонили читати лекцію в Могилянці: причина дивує
Telegraf
2025-04-19T20:21:24Z
Літні канікули 2025: у МОН зробили важливу заяву щодо тривалості
Хвиля
2025-04-19T19:45:08Z
Грошова допомога у Харкові: хто отримає більше 10 тисяч, головні умови
Политека
2025-04-19T19:31:21Z
Великдень 2025: що в жодному разі не можна робити 20 квітня
GlavRed
2025-04-19T19:27:47Z
Звільнення українців з полону: президент показав зворушливе відео
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T19:21:38Z
Люди в центрі змін: проректор Кухарський пояснив, чому ЛНУ має прямувати цим шляхом
24tv
2025-04-19T19:18:21Z
Обурені британці розбили Tesla під час акції “Всі ненавидять Ілона”
InternetUA
2025-04-19T19:13:19Z
Жінка ледве не знепритомніла, дізнавшись про звільнення сина з полону: відео
24tv
2025-04-19T19:12:32Z
Була на дні: українська співачка розповіла про залежність
GlavRed
2025-04-19T20:18:41Z
Уже продають нерухомість: Майкл Дуглас і Кетрін Зета-Джонс розлучилися
GlavRed
2025-04-19T19:27:04Z
Дженніфер Еністон розповіла, чого боїться найбільше на світі
GlavRed
2025-04-19T16:18:23Z
Куди сходити у Києві протягом 21-27 квітня: перелік культурних подій
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T16:15:30Z
Пристрасна прем'єра від Otoy та емоційна пісня від Барських: 7 музичних новинок
24tv
2025-04-19T16:06:19Z
MamaRika – "Зв’язок" - НОВИНКА чарту FM-TV цього тижня.
FM-TV
2025-04-19T15:21:34Z
"Буде дійсно страшно": режисер "Грішників" знімає перезапуск "Секретних матеріалів"
Фокус
2025-04-19T14:36:11Z
Тарас Цимбалюк головний герой 14 сезону шоу Холостяк
360ua.news
2025-04-19T14:06:19Z
Довженко-Центру передали два німі фільми, які вважали втраченими
УкраинФорм
2025-04-19T13:27:28Z
Як полегшити біль в суглобах без ліків: знайшли новий спосіб
24tv
2025-04-19T17:06:11Z
Яка капуста корисніша – свіжа чи квашена
24tv
2025-04-19T12:00:02Z
Коли краще пити каву: до чи після тренування
24tv
2025-04-19T11:39:29Z
Вакцина від кліщів: чи допоможе від інфекцій та як її знайти в Україні
Комсомольская правда
2025-04-19T10:04:11Z
Швидка ходьба виявилася корисною: вчені заявили, що вона зміцнює серце
Фокус
2025-04-19T09:06:32Z
Білий дім оновив сайт про COVID-19: стало відомо звідки зʼявився смертельний вірус
InternetUA
2025-04-19T08:49:08Z
Як встановлюється група інвалідності військовослужбовцям
24tv
2025-04-19T08:42:46Z
У США заявили про лабораторне походження COVID-19 та звинуватили Китай
360ua.news
2025-04-19T08:31:16Z
Як кількість солі в їжі може впливати на ризик депресії
24tv
2025-04-19T06:24:57Z
Військові з різних напрямків розповіли, чи відчувають "перемир'я" Путіна
24tv
2025-04-19T20:21:38Z
Оперативна інформація щодо російського вторгнення станом на 22:00 19.04.2025
Украина Криминальная
2025-04-19T20:21:32Z
Бої на фронті досі тривають– керівник ЦПД Андрій Коваленко
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T20:18:25Z
На фронті 107 бойових зіткнень, на Покровському напрямку росіяни зробили 36 спроб прорвати оборону ЗСУ
УкраинФорм
2025-04-19T20:09:34Z
Лінія фронту станом на 19 квітня. Зведення Генштабу
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T20:06:27Z
Їхали в одному автобусі: мама і син з "Азовсталі" зустрілися на обміні після 3 років полону
24tv
2025-04-19T19:58:48Z
Великоднє перемир'я: на Донеччині стало менше боїв, яка ситуація на окремих напрямках
Фокус
2025-04-19T19:57:15Z
Генерал армії відповів, чи зупинили росіяни обстріли на фронті через "великоднє перемир'я"
24tv
2025-04-19T19:45:54Z
Росіяни просунулися на Покровському і Сіверському напрямках: оновлена мапа DeepState
24tv
2025-04-19T19:33:20Z
На Харківщині вогнеборці ліквідують пожежу на площі близько 10 гектарів
УкраинФорм
2025-04-19T19:39:01Z
Росіяни вдень обстріляли Комишани на Херсонщині, постраждав чоловік
УкраинФорм
2025-04-19T18:45:26Z
У США літак розбився в річці Платт
360ua.news
2025-04-19T18:21:40Z
Через падіння вертольота Мі-28 у Росії загинув пілот, який воював проти України
24tv
2025-04-19T17:36:17Z
Пропагував комуністичний режим — викрито палкого прихильника срср з Харківщини
InternetUA
2025-04-19T17:28:37Z
Протягом дня ворог 20 разів атакував дронами Нікопольський район
УкраинФорм
2025-04-19T15:52:36Z
У бельгійському місті невідомі розклали десятки Коранів на запаркованих авто
Европейская правда
2025-04-19T15:21:52Z
Інвалідне «одруження» за ₴50000: на кордоні викрито ще один фіктивний шлюб
Украина Криминальная
2025-04-19T15:15:53Z
Вибухи у Києві 19 квітня: працює ППО по ворожих БпЛА
Факти ICTV
2025-04-19T15:03:56Z
Всі будуть від них в захваті: добірка салатів на Великдень, які зроблять свято бездоганним
24tv
2025-04-19T19:33:58Z
Як це – любити кількох одразу: ось усе, що ви хотіли знати про поліаморію і поліаморні стосунки
24tv
2025-04-19T19:33:12Z
Перші туристи за 5 років: мандрівник розповів про подорож в ізольовану Північну Корею
24tv
2025-04-19T16:09:51Z
Стрибок в останній вагон: райський великодній торт без випікання
24tv
2025-04-19T15:36:17Z
Ці 5 речей завжди потрібно прибирати перед приходом гостей
24tv
2025-04-19T15:30:12Z
Навіть невеликі кімнати стануть більшими: 7 кольорів фарби, які створять цей ефект
24tv
2025-04-19T15:15:55Z
3 знаки зодіаку, які в травні 2025 найчастіше будуть мати поганий настрій
24tv
2025-04-19T14:18:48Z
Не все так просто: як вибрати якісний SPF на літо
24tv
2025-04-19T14:03:53Z
У Львові стартував сезон атракціонів: де та коли можна покататися
24tv
2025-04-19T13:33:02Z
Скільки коштує найдорожча монета у світі: унікальні ознаки та фото
24tv
2025-04-19T19:24:52Z
Українським фермерам нагадали про загрозу занесення ящуру та блутангу з ЄС
360ua.news
2025-04-19T19:12:25Z
Google програла другий масштабний антимонопольний позов у США
24tv
2025-04-19T18:24:33Z
Меморандум про копалини підписано. За ким останнє слово в «мінеральній угоді»?
ГЛАВКОМ NET
2025-04-19T18:00:34Z
Нацбанк придбав $10 млн за тиждень
Gazeta UA
2025-04-19T17:21:21Z
Мінеральна угода: чи розглядатиметься американська допомога як борг України
Хвиля
2025-04-19T16:45:24Z
Рекордний експорт яєць з України: що буде з цінами вдома
Хвиля
2025-04-19T16:45:00Z
Подорожчання оренди квартир в Одесі: ціни стрімко пішли вгору
Политека
2025-04-19T16:31:28Z
Нацбанк продав найменше валюти за 2025 рік
360ua.news
2025-04-19T16:30:45Z
Марлон Гомес записав своє ім'я в історію Шахтаря, забивши 1000-й гол бразильців
Football.ua
2025-04-19T20:19:45Z
Лунін відновився від травми та готовий до наступного матчу Реала в чемпіонаті Іспанії
24tv
2025-04-19T20:01:02Z
У Барселоні впевнені, що Левандовські пропустить менше трьох тижнів
Football.ua
2025-04-19T19:55:22Z
Костишин після перемоги над Шахтарем: Секрет успіху – в налаштуванні команди, в командній роботі
Football.ua
2025-04-19T19:46:51Z
Конте: Неймовірно, що Наполі досі бореться з Інтером
Football.ua
2025-04-19T19:36:54Z
16-річна українська гімнастка здобула "срібло" на етапі Кубка світу у Баку
24tv
2025-04-19T19:24:37Z
Пушич після поразки Колосу: Арбітр доволі сильно вплинув на перебіг подій
Football.ua
2025-04-19T19:10:45Z
Забарний видав крутий матч у складі Борнмута: команда українця продовжує боротьбу за єврокубки
24tv
2025-04-19T18:54:14Z
Вісім голів у першому таймі: божевільна нічия Уніона та Штутгарта
Football.ua
2025-04-19T18:46:30Z
Власники GTA запатентували нову технологію анімації: що буде в новій частині гри
Фокус
2025-04-19T20:06:25Z
У Google Chrome пофіксили помилку, яку не помічали протягом 20 років: хакери могли вкрасти дані
InternetUA
2025-04-19T19:43:45Z
Як смартфони підслуховують користувачів та як можна захиститися
InternetUA
2025-04-19T17:16:35Z
У Китаї роботи бігли напівмарафон разом зі спринтерами: хто переміг у гонці
Фокус
2025-04-19T17:15:59Z
Смартфони скоро запрацюють по-іншому: що зміниться для людей
InternetUA
2025-04-19T16:34:32Z
Справляються лише найрозумніші: треба знайти 3 відмінності за 11 секунд
GlavRed
2025-04-19T16:27:03Z
Які повідомлення краще одразу видаляти зі смартфона
InternetUA
2025-04-19T15:46:27Z
NASA попереджає про загрозу для МКС і можливі катастрофічні наслідки
Gazeta UA
2025-04-19T15:21:25Z
Чому смартфон зависає і як його прискорити: ці поради вирішать проблему
InternetUA
2025-04-19T15:01:28Z
Як Porsche Taycan втратив $56K вартості за 2 роки, надаючи покупцям вигоду
Топ Жир
2025-04-19T19:15:59Z
Біоетанол і бензин: водіїв попередили про ризик пошкодження автомобілів
Хвиля
2025-04-19T19:00:04Z
Якщо Mazda створила спортивний універсал з рядним шістим циліндром EZ-6?
Топ Жир
2025-04-19T17:45:09Z
Експерти назвали найкраще авто для власників собак: чотирилапі будуть у захваті
24tv
2025-04-19T16:54:52Z
Жоден подряпина або вм’ятинка не уникнуть нового тунелю від Hertz на штучному інтелекті
Топ Жир
2025-04-19T16:15:06Z
Огляд Ford Everest 2025: Популярний SUV, недоступний в Америці
Топ Жир
2025-04-19T15:00:37Z
Розкіш для обраних: представлено найдорожчий Bentley за $2,5 мільйона
Фокус
2025-04-19T13:45:48Z
Mazda перед створенням нового RX-7 зіткнеться з однією останньою перешкодою
Топ Жир
2025-04-19T13:15:14Z
Tesla відкладає запуск «доступного» електромобіля в США - Reuters
УкраинФорм
2025-04-19T12:09:05Z