MY.UAНовини
«Я — Надія»: жіноча історія на чоловічій території
«Я — Надія»: жіноча історія на чоловічій території

«Я — Надія»: жіноча історія на чоловічій території

Серіал «2+2» — перша ластівка українського масового телекіно з воєнним контекстом.

Після допрем’єрного показу мінісеріалу «Я — Надія» в неширокому колі втаємничених генеральний продюсер «2+2» Сергій Кизима поцікавився, хто з перших глядачів не плакав. І це насправді був напівжарт. Адже щемлива драматична історія на екрані часом провокувала на сльозу навіть суворих чоловіків. Що, — теж за зізнанням Сергія Кизими, — для каналу з чітким «чоловічим» позиціонуванням не зовсім звично. Тобто зовсім незвично, навіть неформатно.

І все ж драма Дениса Тарасова «Я — Надія», прем’єру якої готували до роковин масштабного російського вторгнення в Україну, вийшла саме на «чоловічій» території українського ефірного телебачення. Одне з пояснень, хоча не єдине: коли ревуть сирени, падають бомби й летять ракети, героїзм і здатність чинити невеличкі подвиги не має й не може мати гендерних ознак. Загалом тренд намагання об’єднувати аудиторії, шукати точки перетину для українського серіального виробництва не новий, це почалося ще до коронавірусної епідемії.

Гаряча фаза війни внесла корективи: навіть сам знімальний процес став дорівнювати подвигу. Знімальний період тривав більше двох тижнів у грудні минулого року. На той час припали регулярні й безсистемні вимкнення світла. Періодично зникав зв’язок. Напружували повітряні тривоги. Перед зйомками на деяких об’єктах доводилося викликати саперів, аби не отримати «російський привіт». Ну і пік екстриму: два збиті під час зйомок дрони.

Але, хай там як це зараз звучить, драматична ситуація тримала акторів у потрібному для атмосфери серіалу тонусі. Вони не грали страхи, переживання, емоції та невпевненість у завтрашньому дні — вони жили ними. Надто свіжими були спогади про лютий — березень 2022 року, час розгортання драматичної історії двадцятидворічної фельдшерки Надії та її друзів із підстанції швидкої допомоги в Харкові. Головна героїня, яку грає Вероніка Дюпіна, має реального прототипа — медсестру Анну Андрющенко, яка в перші місяці масштабного вторгнення працювала в харківському Центрі медичної допомоги та медичних катастроф.

За яких умов доводилося працювати харківським медикам і рятувальникам, можна побачити в документальній стрічці «Життя під ударом», де текст за кадром читає голлівудська зірка Кейт Бланшетт. І не дарма західні актори — крім Бланшетт ще Шон Пенн, Лів Шрайбер та чимало інших, — упритул зацікавилися повсякденним героїзмом українців у цій війні. Кожна побачена людина, кожна історія, кожна подія так і проситься на екран. Відчули це й українські кіномитці. Принаймні, Сергій Кизима зауважив: не треба надалі боятися повторів і самоповторів. Усе одно воєнне кіно і воєнний контекст відтепер надовго, його не уникнути. Тож як не крути, доведеться починати кожен новий фільм чи серіал від ранку 24 лютого 2022 року.

Тут варто трошки відволіктися й озирнутися на вісім років назад. І нагадати: зараз «2+2» лише повторив власний телевізійний подвиг. «Я — Надія» позиціонується як перший ігровий серіал (гаразд, мінісеріал) про війну після повномасштабного вторгнення. А в травні 2015 року саме на цьому каналі вийшла воєнно-патріотична «Гвардія» — так само перший в Україні ігровий серіал від початку російського вторгнення. Глядацькі очікування коливалися в діапазоні від великих до завищених. А найбільш адекватну оцінку серіалу тоді дав історик і політичний експерт Євген Магда: «Подивився “Гвардію”. Правильно зроблений серіал. Недоліки і штампи в кіно зникають лише в умовах масового виробництва». Тож другий первісток «2+2» — «Я — Надія» — заслуговує на подібну оцінку слово в слово. Проте є нюанси.

Після «Гвардії» потім була «Гвардія 2», менш помітна й більш схематична. Що не виправдало надії Євгена Магди та його однодумців, до яких я належу, на подальше масове виробництво серіалів саме на воєнну тему в питомо українському контексті. Повнометражних фільмів більше, хоча все одно мало. Проте все впирається в обмежені можливості прокату. Тож телевізійне кіно має значно більший, передусім ідеологічно-просвітницький вплив на значно ширшу аудиторію. Перша «Гвардія» свідчить про це: її зі мною обговорював київський таксист. Але між «Гвардіями» і «Я — Надія» саме телевізійникам важко похвалитися чимось актуальним, співзвучним моменту.

Бо за висновками менеджменту подібні серіали не сприймаються ані чоловічою, ані жіночою, ані змішаною аудиторіями. Навіть згадка про війну на фонах зустрічала щодалі більший спротив. Тому згадуються лише серіал про військових медиків «На лінії життя» («Україна», 2016), соціальна драма про життя в «сірій зоні» «Маршрути долі» («1+1», 2019), військово-пригодницький «Доброволець» (ICTV, 2020). Був навіть один скандальний — «Не зарікайся» на «Україні». Його 2016 року вимагали зняти з ефіру через нібито приховану російську пропаганду й відбілювання сепаратистів, але потім усе вляглося. Але все ж за вісім років війни чотири серіали зі згадкою про цю війну — ніщо. Особливо коли з ворожого боку подібний продукт ішов валом, і, на відміну від українських спроб, це пряма пропаганда й популяризація агресії.

Зараз надія на масове виробництво правильного за змістом, за акцентами і, що важливо, зрозумілого широким масам телекіно знову з’явилася. «Я — Надія» перший. Але за ним уже йдуть щонайменше три (порівняйте, чотири за неповний рік проти чотирьох за вісім попередніх років): «Зв’язок», «Перевізниця» і «Ті, що залишилися». Про намір запустити черговий воєнний проєкт оголосив актор, режисер та учасник оборони Києва Ахтем Сеїтаблаєв. І відтепер далі буде, буде й буде. Як будуть і згадані Сергієм Кизимою повтори й самоповтори.

Повертаючись до «Я — Надія»: маємо поєднання форматів виробничого медичного серіалу, серіалу про роботу надзвичайників і легкої, зрозумілої постійним глядачам мелодрами. Все це змішано і введено в актуальний воєнний контекст. Молода фельдшериця Надя Андрійченко в перший день вторгнення готова евакуюватися на захід України, де її коханий усе вже порішав на кордоні й чекає, аби разом виїхати до Європи. Та на підстанції «швидкої», де працюють вона та її мама, бракує людей настільки, що доводиться брати медсестру без досвіду. Так Надя знайомиться з Оленою (Антоніна Хижняк), і напарниці під звуки сирен і щоденних обстрілів рятують людей. Згодом Надя посвариться з коханим Ромою (Павло Сироткін), назвавши його сциклом, і знайде нове кохання: фельдшера Павла (Даніїл Мірешкін), який повернувся з-за кордону і включився в самовіддану роботу. Разом вони навіть пройдуть російський полон, і в підвалі Павло зробить Наді пропозицію.

Перший серіал великої війни задає два досить радикальні тренди. Перший — питома й принципова україномовність усіх героїв, якщо вони — українці. Не важить, позитивний персонаж чи негативний. Виняток є, але він дуже логічно ілюструє правило. Їдучи на черговий виклик, Надя з Оленою зізнаються одна одній, як, коли й чому перейшли на українську в побуті. При цьому Олена цитує відкриті для себе вірші Василя Стуса. А вже в наступній сцені стикаються з російськомовним нервовим молодиком (переконливий епізод Артемія Єгорова), який не може знайти спільну мову з україномовним сином, тому й викликав «швидку». Інший — наскрізна лінія «втік — не втік». Глядачам постійно пропонують долучитися до дискусії, як сприймати біженців та внутрішніх переселенців: дезертирами чи тими, хто рятує життя своє та рідних. Обидві теми напевне звучатимуть у телекіно надалі.

Дещо несподівано звучить четверта серія. Тут — пряма, несподівана в такому серіалі критика не абстрактного «начальства», а конкретно — обласного. А дія відбувається на Харківщині. Найвище керівництво регіону відправляє екіпаж «швидкої» на окуповану територію з гуманітарною місією заради власного піару. Саме через це Надя з Павлом потрапили в полон. Потім «начальство» публічно приписує собі їхнє звільнення, ще й вимагає організувати весілля в прямому ефірі. Припускаю, і протиставлення хороших людей поганим державним чиновникам буде трендом.

У підсумку маємо не шедевральне, але щире, потрібне тут і тепер телевізійне кіно, яке дає надію на подальший розвиток і масове виробництво. Нарешті прийшло розуміння: без актуального контексту вже не обійтися. І якщо вже й продавати локальний продукт, то на різні платформи з можливістю широкого доступу.

Теги за темою
кинопроизводство
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Передумав: Євген Клопотенко заговорив про одруження і нове кохання
GlavRed
2025-09-02T15:06:25Z
Шоуранер "Офісу" пояснив, чому лише Оскара повернули в серіал "Газета"
ITC
2025-09-02T14:57:13Z
Перші кадри фільму "28 років по тому: Храм кісток" — сер Джиммі і зомбі повертаються
ITC
2025-09-02T14:57:02Z
Першокласниця зі Львова заспівала хіт Євробачення-2025 і стала зіркою тіктоку
24tv
2025-09-02T14:51:46Z
Понад 20 тисяч доларів: Потап приголомшив сумою гонорару за свій 45-хвилинний виступ
24tv
2025-09-02T14:51:41Z
Чи правильно говорити "брюки": що каже мовознавиця про це слово
24tv
2025-09-02T14:24:52Z
Аліну Гросу запідозрили у брехні й видали теорію про її "таємного сина": реакція зірки
TSN
2025-09-02T14:18:50Z
Могилевська розсекретила, де зараз навчається її 5-річна донька, та показала гардероб дівчинки
TSN
2025-09-02T14:06:07Z
"Золотий Вік" завершив контракт з Каменських після мовного скандалу. Реакція співачки
Gazeta UA
2025-09-02T13:36:23Z
Організатори торгів на Prozorro.Продажі минулого місяця залучили майже ₴210 мільйонів
УкраинФорм
2025-09-02T15:03:26Z
Дефіцит продуктів у Полтавській області: яке важливе повідомлення зробили українцям
Политека
2025-09-02T15:00:48Z
На Буковині побудують фруктосховище на 10 тис. т
AgroPortal
2025-09-02T15:00:24Z
Агентство «ПлейСіті» оголосило тендер на розробку системи онлайн-моніторингу грального бізнесу
УкраинФорм
2025-09-02T14:51:35Z
У всьому світі зростуть ціни на популярний продукт: до чого готуватися
Фокус
2025-09-02T14:51:01Z
Новий токен Трампа приніс родині мільярди у перший день торгів, — Wall Street Journal
Фокус
2025-09-02T14:45:21Z
Прогноз щодо гривні погіршився: експерти розповіли, як врятувати заощадження та яку валюту вибрати
Хвиля
2025-09-02T14:45:15Z
Зміна філософії: у серпні податкова скоротила кількість перевірок
24tv
2025-09-02T14:42:54Z
Міжнародна допомога на 2026-2027 роки: в НБУ розказали про обіцянки партнерів
ZN UA
2025-09-02T14:39:46Z
Сікорський та Навроцький їдуть до США: Треба розповісти про цілі Путіна в Україні
УкраинФорм
2025-09-02T15:09:38Z
Суд у США визнав, що Трамп порушив закон, коли розгорнув нацгвардію в Лос-Анджелесі
УкраинФорм
2025-09-02T15:09:10Z
Вбивство Парубія: підозрюваний зізнався у злочині
Петр и Мазепа
2025-09-02T15:06:35Z
Люксембург долучиться до ініціативи закупівлі у США зброї для України
УкраинФорм
2025-09-02T15:06:09Z
БЕБ в облозі, але Цивінський наразі конструктивно комунікує з генпрокурором, мінюстом та урядом
ZN UA
2025-09-02T15:03:38Z
Сутичка Бахматова з депутаткою Київради: поліція відкрила кримінальне провадження
24tv
2025-09-02T15:00:49Z
Знову «держпереворот», знову «легітимний». Путін заходить на чергове коло
ГЛАВКОМ NET
2025-09-02T15:00:28Z
Спонсорує ЗСУ: Валерій Меладзе на межі втрати російського громадянства
GlavRed
2025-09-02T14:57:59Z
Утиліту fast-glob, яку використовує Пентагон та ще понад 5000 проєктів, розробляє єдиний росіянин з Yandex
ITC
2025-09-02T14:57:27Z
У Києві поліція повернула пенсіонерці мільйон гривень, вкрадених шахраями
Комсомольская правда
2025-09-02T15:06:38Z
На Сумщині внаслідок удару ворожого дрона сталася пожежа
УкраинФорм
2025-09-02T15:03:56Z
Екскерівника Хмельницької прокуратури судитимуть за незаконне оформлення інвалідності
УкраинФорм
2025-09-02T14:54:50Z
На Рівненщині 14-річна дівчина побила 13-річну на очах в інших підлітків: що кажуть у поліції
24tv
2025-09-02T14:51:05Z
Шахрайство з веб-банкінгом: у Запоріжжі зловмисник заволодів коштами загиблого військовослужбовця
Украина Криминальная
2025-09-02T14:48:56Z
У Харкові взяли під варту чоловіка, який погрожуючи ножицями обікрав пенсіонерку
Мій Харків
2025-09-02T14:45:08Z
Розкрадання дизпалива на суму понад ₴1,3 млн – на Полтавщині судитимуть 16 учасників злочинних груп, до складу яких входили працівники локомотивного депо
Украина Криминальная
2025-09-02T14:30:16Z
Поліція затримала студента, який катався на велосипеді по ескалатору метро
ГЛАВКОМ NET
2025-09-02T14:24:42Z
Поліцейського з Києва викрили на організації схеми переправлення "ухилянтів" за кордон
Khreschatyk
2025-09-02T14:15:14Z
До суду подали позов про ліквідацію Київської митрополії УПЦ МП
УкраинФорм
2025-09-02T15:06:25Z
Жінки зможуть опанувати професії у сфері логістики
AutoCentre
2025-09-02T15:06:20Z
Дві прикмети, яких варто дотримуватися: свято 3 вересня
GlavRed
2025-09-02T15:06:04Z
Розробники Lockheed Martin представили систему ППО Patriot з ракетами PAC-3 MSE
InternetUA
2025-09-02T15:03:35Z
В Польщі показали "бойового лебедя": що відомо про незвичайний дрон Kaczka
Фокус
2025-09-02T14:54:33Z
"Бусифікований" у центрі Києва хлопець блогера Софії Комендант виїхав за кордон
Комсомольская правда
2025-09-02T14:51:16Z
Росія повторно випустила по Україні понад 50 дронів: скільки вдалося знищити
ZN UA
2025-09-02T14:45:55Z
Український католицький університет відповів на звинувачення Наталки Ворожбит
ГЛАВКОМ NET
2025-09-02T14:45:28Z
Більшість українців витрачають 30 хвилин на дорогу до ключових локацій - дослідження
Gazeta UA
2025-09-02T14:45:14Z
Швейцарія профінансує в Україні два проєкти у сфері онкології та лабораторної діагностики
УкраинФорм
2025-09-02T14:42:03Z
Чоловіки здивуються, жінки оцінять: навіщо в трусах кишенька і чому вона важлива
GlavRed
2025-09-02T13:27:16Z
Кількість випадків COVID-19 в Україні знову різко зростає
24tv
2025-09-02T13:09:33Z
Скільки коштує дитинство для державного бюджету
360ua.news
2025-09-02T12:30:00Z
В Україні зростає захворюваність на Covid та грип: нових випадків побільшало майже вдвічі
Фокус
2025-09-02T11:58:43Z
Містить величезну кількість мікробів: експерти назвали найбруднішу річ у ванній
Знай
2025-09-02T11:51:00Z
В Україні створюють мережу протезних мікроклінік
Хвиля
2025-09-02T11:27:35Z
Не всі люди зрештою матимуть "запах старого": насправді його можна позбутися
Фокус
2025-09-02T11:15:46Z
Одна маленька зміна у харчуванні може сповільнити старіння – дослідження
TSN
2025-09-02T10:21:23Z
Невеликий автовиробник створив купе з двигуном Hemi V8, яке Dodge відмовляється продавати
Топ Жир
2025-09-02T15:06:35Z
Mercedes-Benz припинить виробництво моделей EQE та EQE SUV до 2026 року
360ua.news
2025-09-02T14:51:42Z
Тесла в Австралії можуть несподівано прищемлювати пальці
Топ Жир
2025-09-02T14:06:35Z
Мають важливу функцію: механік розкрив секрет чорних крапок на лобовому склі авто
Фокус
2025-09-02T14:06:14Z
Недорогі електромобілі Nissan домінують у Китаї, а Honda відстає
Топ Жир
2025-09-02T13:21:05Z
З батареями на водні: новий хетбчек Toyota Aqua показали офіційно
AutoGeek
2025-09-02T13:12:35Z
Кінець епохи: Volvo відмовляється від універсалів
Фокус
2025-09-02T13:06:14Z
В Україні створили командно-штабний автомобіль для посилення ППО
AutoCentre
2025-09-02T13:04:26Z
Електричний гіперкар Yangwang U9 встановив новий рекорд швидкості
AutoGeek
2025-09-02T12:12:21Z
В Україні у середу переважно без опадів, вдень до +32°
УкраинФорм
2025-09-02T15:03:07Z
Підрозділи Сил оборони на Сході отримали EasyPulse, РЕБ і Starlink від фонду «Надія» та Валерія Дубіля
Знай
2025-09-02T14:54:34Z
На Донеччині російський дрон атакував цивільне авто, троє поранених
УкраинФорм
2025-09-02T14:48:14Z
Над Дніпром помітили хмару у формі гриба: що це таке
24tv
2025-09-02T14:39:51Z
За місяць росіяни пошкодили у Харкові 23 будинки
Мій Харків
2025-09-02T14:33:26Z
У Харкові підбили підсумки купального сезону
Мій Харків
2025-09-02T14:30:28Z
Прогноз погоди у Харкові на 10 днів: про які сюрпризи попередили синоптики
Политека
2025-09-02T14:30:03Z
ЗСУ успішно контратакують біля великого міста: розвідка оцінила дії росіян
GlavRed
2025-09-02T14:27:38Z
У Курочки Ряби бебі-бум: рідкісні куріпки знову заселяють Чорнобильську зону
Telegraf
2025-09-02T14:24:12Z
Тільки не у вересні: ці 4 рослини зараз обрізати не можна
24tv
2025-09-02T15:06:34Z
Рота реінтеграторів
Петр и Мазепа
2025-09-02T15:00:23Z
Картоплю категорично не можна зберігати з одним овочем: у чому фатальна помилка
GlavRed
2025-09-02T14:57:35Z
Пиво можна замовити навіть у McDonald's: яка країна найкраща для поціновувачів алкоголю
Фокус
2025-09-02T14:42:36Z
Як довго може квітнути лаванда: простий спосіб подовжити її цвітіння
24tv
2025-09-02T14:36:37Z
Забудьте про каструлю: готуємо по-новому яйця-пашот за 1 хвилину
24tv
2025-09-02T14:33:45Z
Багато хто використовує холодильник неправильно: які продукти не можна заморожувати
GlavRed
2025-09-02T14:27:24Z
Буде багато щастя: 2 знаки зодіаку, в яких попереду найкращі дні
24tv
2025-09-02T14:09:25Z
Найнебезпечніша робота у світі: як працює водій автобуса на екстремальних дорогах
Фокус
2025-09-02T13:30:52Z
Український експерт Віталій Бащак запускає у США ШІ-платформу для модернізації портів і логістики
Gazeta UA
2025-09-02T15:03:06Z
Ютубер заробляє по $9 000 щомісяця, створюючи "сміттєві" ШІ-відео про руде кошеня
ITC
2025-09-02T14:57:53Z
Триекранний ноутбук MAX16 з Intel Core i7-1260P коштує від $700
ITC
2025-09-02T14:57:28Z
Філософське питання: чоловік виявив "дивний" рекламний щит з вибором для клієнтів
Фокус
2025-09-02T14:57:26Z
У Red Dead Redemption 2 відкрили незвичний спосіб прицілювання, який "ховався" від геймерів 7 років
ITC
2025-09-02T14:57:01Z
В якому віці люди найнещасніші та найщасливіші — дослідження вчених здивує
GlavRed
2025-09-02T14:51:23Z
В Росії з’явилася система прихованого спостереження за людьми – ЗМІ
1News
2025-09-02T14:48:49Z
Розкрито характеристики смартфона Samsung Galaxy F17
InternetUA
2025-09-02T14:33:46Z
iPhone Fold отримає Touch ID у кнопці замість сучасного Face ID
InternetUA
2025-09-02T14:18:22Z
"Динамо" підписало сенегальського захисника з чемпіонату Франції
ZN UA
2025-09-02T15:06:07Z
Геї розлючений на Крістал Пелес через зрив трансферу до Ліверпуля
Football.ua
2025-09-02T15:00:55Z
Учень ліцею КНУ здобув золоту медаль на математичній олімпіаді в Німеччині
УкраинФорм
2025-09-02T15:00:25Z
Жирона орендувала Ліваковича у Фенербахче
Football.ua
2025-09-02T14:57:27Z
Волошин: Хотів би під час цього виклику дебютувати у збірній
Football.ua
2025-09-02T14:39:39Z
Матч між Ман Юнайтед та Грімсбі не буде переграний
Football.ua
2025-09-02T14:36:42Z
Через віджимання: стала відома причина звільнення тен Гага
Football.ua
2025-09-02T14:30:49Z
Чілвелл перейшов у Страсбур
Football.ua
2025-09-02T14:18:29Z
Фенербахче зробив щедру пропозицію Лукману
Football.ua
2025-09-02T13:55:11Z