MY.UAНовини
Як росіяни провалили свій бліцкриг. «Зупинити Голіафа» — фільм про переоцінку ворога і трішки про зраду
Як росіяни провалили свій бліцкриг. «Зупинити Голіафа» — фільм про переоцінку ворога і трішки про зраду

Як росіяни провалили свій бліцкриг. «Зупинити Голіафа» — фільм про переоцінку ворога і трішки про зраду

Стрічка зберігає героїчний образ країни, але говорить і про її непідготовленість до нападу. Це потрібно, щоб допомогти іноземним глядачам зрозуміти контекст.

Колонку Андрія Кокотюхи про фільм «Зупинити Голіафа» читайте тут.

На початку повномасштабного вторгнення Росії в нашому інформаційному просторі ставлення до цензури та самоцензури кілька разів змінювалося. Спочатку більшість людей, так чи інакше причетних до виробництва контенту, налаштувалися на чітку позицію: «ми всі в одному човні». Тому критику влади відклали навіть найбільші скептики, зокрема і щодо президента.

Але згодом це почало змінюватися. «Єдиний марафон» усе більше перетворювався на рекламний майданчик окремих осіб, а часом і на знаряддя політичної боротьби.

  • Читайте також: Диво, що затягнулося. Телемарафон «Єдині новини» у 2022 році

Разом із тим питання до влади накопичувалися, тому самоцензура потроху скасовувалася — аж до появи жорсткої критики та скандалів, які знову породжували дискусії про свободу слова під час війни.

  • Читайте також: Наталія Лигачова про героїзм редакцій, критику влади та важливість плюралізму навіть під час війни

Здається, значно більше згоди є в тому, що ми маємо видавати «на експорт». І це стосується культурного продукту теж. Хоча й тут не все цілком очевидно: справді хороше мистецтво не мусить бути «прилизаним» і пропагандистським, а має критично оцінювати дійсність. Водночас воно не повинно явно шкодити національним інтересам у певні періоди.

Про пошуки такого балансу ми можемо поговорити на прикладі стрічки Артема Литвиненка «Зупинити Голіафа» (англійська назва Against All Odds), яку нещодавно показали на німецькому телеканалі n-tv та на українському ICTV2. І йдеться в ній про те, чому провалився російський бліцкриг. Ця тема, без сумніву, ідеальна для «експорту», бо через свою кінематографічність неймовірно «продається», даруйте за цинізм. Початок великого вторгнення обов‘язково мають переосмислити в мистецтві якнайсерйозніше, з урахуванням ставлення керівництва та жителів країни до попереджень про напад.

Але до цього, вочевидь, ще далеко. Нині ж ми говоримо про документальний фільм, який почали готувати ще навесні та який явно знятий передусім для іноземців. Як на мене, балансу між героїчним образом країни та її непідготовленістю до нападу автори дотрималися. Принаймні, як на теперішній час і з огляду на цільову аудиторію. Хоча зі мною може не погодитися багато людей, яким хотілося б більшого наголосу на провалах керівництва.

Однак ми можемо порівняти стрічку «Зупинити Голіафа» із серіалом «Рік» Дмитра Комарова, градус пропаганди в якому неспівмірно вищий. Або з першими відгуками на стрічку Шона Пенна «Суперсила», яку показали на «Берлінале». Схоже, думки глядачів і преси — полярні, й режисерові вже закидають занадто компліментарне ставлення не лише до Володимира Зеленського, але й до голови його офісу Андрія Єрмака.

  • Читайте також: «Рік» Дмитра Комарова: від лінії фронту до гардероба президента

Про ідеологію — згодом, а зараз — про художню складову. «Зупинити Голіафа» — це хороший приклад масової документалістики, якої впродовж років війни нам сильно бракувало. З 2014 року в Україні почався сплеск цього жанру, адже автори спочатку активно фільмували Революцію гідності, а згодом почали працювати на війні. Як результат маємо безліч фільмів, які переважно були фестивальними та мали успіх на відповідних майданчиках, зокрема і на престижних світових. А от серед українців великого розголосу не викликали. Отже був певний дисбаланс.

Артем Литвиненко — зовсім не з тусовки документалістів. Його найвідоміший проєкт — серіал «Нюхач», який став проривом на нашому телебаченні, хоч і виробляли його насамперед для російського ринку. Тож режисер порушує одразу два поширених правила української «серйозної» документалістики: використовує закадровий голос та інтерв’ю у форматі головомовців. Серед них ексміністр оборони України Андрій Загороднюк, колишній командувач сухопутних військ США в Європі Бен Годжес, колишній посол США в Україні Вільям Тейлор і польський генерал-майор Анджей Фальковський. Вони сидять на тлі декорації, яку підсвічують різними кольорами під кожного спікера, і це робить кадри впізнаваними. Також є багато інтерв’ю «з полів» — ситуацію згадують як бійці, так і міністр оборони Олексій Резніков. Що ж до закадрового голосу, то в англомовній версії ця роль відведена акторові Ліву Шрайберу, він же — виконавчий продюсер стрічки.

Хоч режисер і працював у серіальному, телевізійному форматі, але йому таки вдалося від нього відійти в «Зупинити Голіафа» — фільм усе ж має більш кіношну «картинку». Але я би звернула увагу на закадровий текст, точніше на начитку — нашим авторам далеко не завжди вдається зробити її природною, особливо коли йдеться про якісь героїчні чи масштабні події. Навіть якщо до роботи беруться справді талановиті актори, то щось їх постійно змушує вдатися до пафосу і штучності. Тут це також є. Як зворотний приклад можу навести стрічку «Ukraine: Life Under Attack: Dispatches», продюсеркою і голосом за кадром якої була Кейт Бланшетт. Глядачам просто і спокійно розповідають історію, без надриву, але й не без емоцій. Загалом, як на мене, в нас на телебачені все ще є з цим проблеми, які варто вже пропрацювати до кінця.

  • Читайте також: Харків, який говорив із Кейт Бланшетт англійською

Головною перевагою фільму варто назвати зрозумілість для іноземної аудиторії. Ще раз повернуся до Революції гідності. На цю тему в нас документалістики явно не бракує — кількадесят стрічок можна буде назвати без особливих проблем. Але майже всі вони були розраховані на те, що глядач в курсі всього і контекст йому пояснювати не потрібно. Це часто ставало перешкодою навіть на фестивалях, коли аудиторія дуже поверхово розуміла, а чому ж ці люди виходили на Майдан і чого хотіли. Одним із винятків була робота «Зима у вогні» від Netflix, у якій направду все розжовано — до певного часу нам потрібно постійно пам’ятати, що Україна так довго була позбавлена власного голосу, що «експортні» варіанти контенту повинні обов’язково враховувати незнання людьми навіть очевидних для нас моментів.

  • Читайте також: Продюсери стрічки «Зима у вогні»: «Піна зійде, а картина залишиться»

У «Зупинити Голіафа» ми бачимо дуже багато графіки, якісно й оригінально зробленої. Її навіть можна назвати злегка «няшною», що неочікувано для воєнної тематики. Та насамперед вона детально показує події першого місяця вторгнення: де базувалася російська армія, звідки вона заходила, якими були напрямки та як вони змінювалися, скільки саме території росіянам вдалося захопити. У стрічках про війну це набуває колосального значення, адже логістика — це один із ключових моментів таких подій.

Що ж до самої історії, то її подача, з одного боку, очевидна, але з іншого — дуже вирізняється на тлі решти документалістики про повномасштабне вторгнення. Ще з трейлера було зрозуміло, що це буде претензія на такий собі блокбастер із неочікуваними поворотами: США попереджають Україну про напад росіян, немає жодних сумнівів, що країна впаде за кілька днів, і у світових новинах фактично констатують її загибель. Але щось пішло не так, всі шоковані. Чому українська армія раптово виявилася спроможною захищатися від такої потужної та нашумілої російської? Що не так із цією реальністю? Карколомний сюжет, як він є.

  • Читайте також: Рік, що нас змінив

Усі відповіді на питання дають експерти, які пояснюють, що російську армію надто переоцінювали. Бен Годжес не раз говорив, що сам недооцінив рівень корупції в Росії. Тому й він, і його колеги спиралися на математичні показники, як-от кількість техніки, солдат, але не врахували численних проблем, зокрема у плануванні та логістиці. А також керівництво країни-агресорки сподівалося, що в різних країн є власні проблеми і вони якщо й підтримуватимуть Україну, то хіба формально. Нині ж у стрічці Годжес стверджує, що в першу добу великої війни в нього з’явилося відчуття, що Росія облажається — усе тому, що дії військових йому здалися вкрай нелогічними та непрофесійними.

А що з українською армією? І головне — з підготовкою до вторгнення? Нам показують аеропорт Гостомеля, знищену «Мрію» — і принаймні в мене одразу виникла думка: чи згадають у фільмі про те, чому цей літак узагалі там був? Чому його не вивезли з огляду на чіткі попередження, що росіяни точно збираються захоплювати аеропорт? Такої згадки не було, і я вже змирилася, що не буде й решти неприємних фактів. Утім, вони були. Зокрема, і про швидке захоплення Півдня, і про те, як росіяни пройшли замінованим перешийком із Криму, і про ймовірну зраду. Усе це подається як згадка, як констатація проблеми (принаймні, її частини), яку розв’язувати ми будемо після перемоги. Олексій Резніков каже, що не коментуватиме всього цього — хай розбираються спеціалісти. І взагалі: чи можна було до такого підготуватися? Авжеж ні.

Схожий висновок, до речі, пропонує ще один фільм — «Розвідка. В голові у диктатора» журналістки «1+1» Ольги Кошеленко. Вона досліджує іншу тему: як саме американська розвідка отримала інформацію про напад Росії. Але торкається й решти питань: чому провал бліцкригу став таким несподіваним, чому російську армію настільки переоцінювали та недооцінювали українську, а також як Путіну вдалося створити собі образ мудрого стратега й тактика, визначного шпигуна, якщо він таким геть не є. На що всі повелися?

Глядачі, налаштовані на отримання відповідей, обома стрічками точно задоволені не будуть. До речі, їх справді можна порівняти за посилом, хіба на «Плюсах» критики українського керівництва немає зовсім, зате наголошено, що Зеленський навідріз відмовлявся евакуюватися. Але якщо говорити про іноземних глядачів, на яких великою мірою розрахований «Зупинити Голіафа», то велике питання, чи варто було саме там і саме зараз влаштовувати розбір польотів по-справжньому. Хоча робити це точно доведеться, тим паче, що президент яскраво демонструє, що воліє ігнорувати неприємні запитання та явно перебуває в затишній бульбашці свого героїчного образу.

  • Читайте також: Пресконференція президента показала: жартувати Зеленський все ще вміє

Але нам потрібна зброя. І у стрічці про це по-різному зауважено. Той же Годжес жалкує, що США не давали Україні техніку, боячись реакції Путіна. Зараз, каже він, це звучить смішно. Як і фраза «ніколи знову» — якщо ми не хочемо провокувати диктатора, то ми просто розширюємо його можливості. Були й традиційні згадки про Ічкерію, Грузію, Сирію та початок війни в Україні — Росія не дістала покарання за всі ці злочини, й тому зараз триває ця жахлива війна. Це дуже правильний висновок, який потрібно постійно повторювати.

Пишатися перемогами, відчувати гордість за країну, сміятися з недолугості ворога — усе це нам, безумовно, потрібно. Як і усвідомлення своєї відповідальності за те, що відбувається. Загалом за два місяці до повномасштабного вторгнення у нас на телебаченні з успіхом ішов останній (маю надію) сезон «Сватів», у якому була суцільна російська дійсність із матрьошками, балалайками, законом «про пропаганду гомосексуалізму» та актором Федором Добронравовим, який відкрито схвалював окупацію Криму.

  • Читайте також: Пора знімати «Свати 2.0». Так, саме зараз
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Какие телефоны Samsung Galaxy являются наиболее ценными: компания назвала модели
Фокус
2025-02-22T14:42:01Z
Превратит окно в генератор: "прозрачный" солнечный элемент поглощает свет с двух сторон
Фокус
2025-02-22T14:21:08Z
Важная функция Android не работает нормально: что приходится делать пользователям
Фокус
2025-02-22T14:00:34Z
Оптимально для пенсионеров: доступные тарифы Киевстар для тех, кто мало пользуется интернетом
Политека
2025-02-22T13:31:48Z
Топ-5 полезных функций iPhone, о которых пользователи не знали: что пригодится
Фокус
2025-02-22T13:00:54Z
Сигналы из глубин Вселенной: ученые пытаются понять, кто именно из инопланетян хотел связаться с Теслой
Знай
2025-02-22T12:51:01Z
Одна маленькая, но важная настройка, которую надо менять на каждом Android-смартфоне
Фокус
2025-02-22T12:00:06Z
На британском острове нашли 2000-летнюю "магическую" ложку
Апостроф
2025-02-22T09:03:09Z
Как ученые помогают громадам найти решения для устойчивого развития
ZN UA
2025-02-22T06:33:35Z
Куда поехать в конце зимы: ТОП-9 мест для незабываемого отдыха
Comments UA
2025-02-22T13:42:21Z
Чем дешево обработать древесину, чтобы она не портилась: лайфхаки для хозяев
TSN
2025-02-22T13:36:10Z
Всего одна деталь: найдите "правильного" попугая быстрее всех остальных
Фокус
2025-02-22T13:30:42Z
Масленица: рецепты, которые понравятся всем
Комсомольская правда
2025-02-22T11:57:34Z
Узнайте, какая ваша суперсила, выберите одно из пяти солнц: интересный тест
TSN
2025-02-22T11:51:13Z
Ракам - богатство, Козерогам - прибыль во всем: финансовый Таро-прогноз на март 2025 для всех знаков
Фокус
2025-02-22T11:21:30Z
Маникюр на 8 марта: 10 модных и оригинальных дизайнов
Marie Claire
2025-02-22T11:00:11Z
Вы также будете так делать: зачем замораживают хлеб перед употреблением
TSN
2025-02-22T10:36:55Z
Как подобрать помаду под цвет кожи: полезные тесты и советы
TSN
2025-02-22T10:36:55Z
Понадобилось несколько секунд: вор совершил дерзкий побег с третьего этажа здания суда
Фокус
2025-02-22T14:12:03Z
Преступники похитили кредитку мужчины и выиграли в лотерею: полиция говорит, что это были бездомные, детали
Фокус
2025-02-22T12:45:05Z
На Чернобыльской АЭС спасатели ликвидируют ячейку тления
ZN UA
2025-02-22T11:22:45Z
В Купянске дрон уничтожил автомобиль, есть раненые
Корреспондент
2025-02-22T11:15:59Z
На ЧАЭС осталась одна ячейка тления после удара "шахеда"
Корреспондент
2025-02-22T10:52:47Z
Тление на ЧАЭС после удара продолжается. Спасатели частично открыли укрытие
Лига
2025-02-22T10:48:19Z
В центре Днепра произошел взрыв: что известно
TSN
2025-02-22T10:33:31Z
Военный попал под суд, пытаясь защитить семью от наркопритона: жители живут в страхе уже 15 лет
Знай
2025-02-22T10:30:02Z
Россияне атаковали Киевщину беспилотниками, погиб железнодорожник
Комсомольская правда
2025-02-22T08:51:50Z
Манчестер Сити – Ливерпуль: где смотреть и ставки букмекеров на матч АПЛ
TSN
2025-02-22T14:21:36Z
Чжилей заявил, кого желает получить в соперники
Корреспондент
2025-02-22T14:12:58Z
Франция выиграла женскую эстафету на чемпионате мира, Украина не вошла в топ-10
Корреспондент
2025-02-22T13:54:42Z
Катмен Усика дал прогноз на реванш Бетербиева с Биволом
Корреспондент
2025-02-22T12:06:16Z
Бывший футболист сборной Украины Ракицкий участвовал в бою с российскими оккупантами
ZN UA
2025-02-22T11:27:50Z
Баколе объяснил, почему принял бой против Паркера
Корреспондент
2025-02-22T11:09:24Z
Гвоздик оценил шансы Бетербиева и Бивола в реванше
Корреспондент
2025-02-22T10:24:57Z
Трубина отправят в запас Бенфики на ближайшие матчи - источник
Корреспондент
2025-02-22T09:24:41Z
Назван соперник, ради которого Тайсон Фьюри может вернуться в большой бокс
Известия Киев
2025-02-22T08:31:21Z
Партизаны рассказали об акции в двух городах Крыма
Корреспондент
2025-02-22T14:39:01Z
Вышел из укрытия – получил адский подарок: бойцы ВСУ ликвидировали расчет БПЛА врага
TSN
2025-02-22T13:36:22Z
Самые кровавые бои еще впереди: The Independent назвав сроки захвата Донбасса
TSN
2025-02-22T13:18:03Z
Россия скинула на Константиновку семь ФАБов, есть погибшие
Лига
2025-02-22T13:00:51Z
Артиста возмутил способ использования маскировочных сеток в бригаде ВСУ/Комик прокомментировал штабное фото 30-й бригады
Апостроф
2025-02-22T13:00:14Z
Стало известно, как россияне могут прикрываться военнопленными ВСУ: где их могут удерживать
Comments UA
2025-02-22T12:36:47Z
Скандал в 155-й бригаде: военная омбудсмен озвучила свои выводы
TSN
2025-02-22T12:33:24Z
Келлог посетил раненых украинских военных
ZN UA
2025-02-22T12:06:06Z
Как накажут бойца ВСУ за отказ выполнять задачу: военная омбудсмен объяснила
TSN
2025-02-22T11:36:40Z
12 недель в топе: какой фильм "не отпускает" фанатов Netflix уже 3 месяца
Фокус
2025-02-22T14:30:28Z
Весна-лето 2025: 5 новых тенденций в моде
Comments UA
2025-02-22T13:21:39Z
Глава Amazon пытается понять, кто должен сыграть нового Джеймса Бонда — зрители массово голосуют за Генри Кавилла
GameMag
2025-02-22T13:07:29Z
Расставляем акценты: 11 модных украшений на 2025 год, которые сделают образ ярче
Marie Claire
2025-02-22T13:00:30Z
Антон Лирник обратился к чиновникам РФ и назвал их "идиотами"
GlavRed
2025-02-22T11:30:52Z
5 лучших драматических мини-сериалов Netflix, которые можно посмотреть прямо сейчас
Фокус
2025-02-22T10:15:37Z
Скандал в Европе: почему Италия требует дисквалификации представителя Эстонии с Евровидения
Comments UA
2025-02-22T10:15:22Z
Денис Родькин и Элеонора Севенард: 10 фото звезд балета, которые доказывают, что между ними настоящая любовь
Marie Claire
2025-02-22T10:09:24Z
Звезда "Лиги смеха" Настя Ткаченко шокировала исчезновением жениха после предложения: "Он испугался"
TSN
2025-02-22T09:06:21Z
Неуязвимые дроны, роботы, лазеры: какие технологии изменят войну в Украине в 2025 году
Фокус
2025-02-22T14:27:26Z
В новом учебнике по финансовой грамотности для 8-9 классов будут мемы, криптовалюты и цифровые платежи
Знай
2025-02-22T14:12:22Z
Жена Судакова поздравила его с годовщиной свадьбы
Корреспондент
2025-02-22T13:51:18Z
Мобилизация с нарушениями: что делать, если незаконно забирают в армию
Знай
2025-02-22T13:30:42Z
Похож на мяч: женщина показала кота с "самыми большими" в мире щеками
Фокус
2025-02-22T13:06:17Z
Информационная война: как медиа манипулируют людьми
Comments UA
2025-02-22T13:03:18Z
Нидерланды активизируют поиски похищенных экспонатов из музея Дренте из-за угрозы их уничтожения
Известия Киев
2025-02-22T12:36:22Z
Более 2000 грн ежемесячно: часть пенсионеров получит внушительные надбавки
Знай
2025-02-22T12:30:12Z
Писатель поставил "странный" диагноз украинцам/ Кокотюха считает, что большинство украинцев с проукраинскими взглядами верят в чудеса
Апостроф
2025-02-22T12:15:27Z
Какая пища сбивает давление: лучшие продукты, рекомендуемые кардиологами
TSN
2025-02-22T14:21:09Z
Какое масло для роста волос лучше — кокосовое или розмариновое?
Marie Claire
2025-02-22T14:15:21Z
Защищает от развития опасного рака: ученые назвали продукт, укрепляющий кишечник
Фокус
2025-02-22T14:12:58Z
Бананы: полезны ли они для всех или есть скрытые риски, есть нужно очень осторожно
Знай
2025-02-22T13:51:14Z
Как обычный лимон поможет избавиться от серьезной проблемы: что с ним нужно делать
TSN
2025-02-22T13:36:33Z
Омолодить мозг на десяток лет: ученые рассказали, что для этого надо сделать с телефоном
Фокус
2025-02-22T13:21:24Z
Защитить мозг от деменции: ученые рассказали, как сделать это всего за 35 минут в неделю
Фокус
2025-02-22T12:45:29Z
Сохранят молодость и женское здоровье на долгие годы: 3 простых напитка, которые нужно пить всем девушкам
Знай
2025-02-22T10:51:27Z
Так же, как COVID-19: мир может атаковать новый вирус
Comments UA
2025-02-22T10:36:08Z
Оплата газовых платежек: "Нафтогаз" сделал важное предупреждение
Знай
2025-02-22T14:30:30Z
Что произошло с украинской экономикой за три года большой войны: какие перспективы
Comments UA
2025-02-22T14:06:51Z
Украинцам сообщили о правилах получения пенсии: придется идти в ПФУ
Политека
2025-02-22T13:03:16Z
Могут ли на украинских пенсионеров устно оформить кредит: ответ опытного юриста
Знай
2025-02-22T12:12:03Z
Россия собирается перевозить газ на атомных субмаринах
Корреспондент
2025-02-22T11:57:02Z
Чистая прибыль банков в Украине за год возросла на 17,2 млрд
Известия Киев
2025-02-22T11:34:37Z
Цены бьют рекорды: в каких городах Украины продолжает дорожать жилье
Фокус
2025-02-22T11:00:37Z
Сразу два аэропорта в России ввели ограничения на полеты из-за угрозы атак беспилотников
ZN UA
2025-02-22T10:37:53Z
В России остановлена перекачка нефти на два НПЗ - СМИ
Корреспондент
2025-02-22T10:15:04Z
Пушка-ракета на 800 "лошадок": в Киеве засветился агрессивный "Гелик" за 20 млн грн
Знай
2025-02-22T11:51:10Z
Гость из 90-х: в Украине нашли редкий 33-летний мотоцикл "Днепр" без пробега
Фокус
2025-02-22T10:57:09Z
Дебютировала новая Honda Accord 2025: как изменился семейный седан
Фокус
2025-02-22T10:00:17Z
Кто кого должен пропустить: запутанный тест на правила дорожного движения с ответом
TSN
2025-02-22T08:06:07Z
Культовая капсула времени: обнаружен знаменитый BMW 2002 года в новом состоянии
Фокус
2025-02-21T14:51:32Z
Нового конкурента Tesla Model Y и Porsche Macan от Renault показали до премьеры
Фокус
2025-02-21T08:51:34Z
ЯПОНСКИЙ СТИЛЬ, БРИТАНСКИЙ ОПЫТ: ГЛАВНОЕ О NISSAN QASHQAI
Корреспондент
2025-02-21T06:03:58Z
Renault выпустит недорогой городской электромобиль за 18 000 евро
Фокус
2025-02-20T16:00:17Z
В заброшенном поместье нашли ничейную коллекцию редких и старинных авто
Фокус
2025-02-20T15:51:07Z
Климкин – о словах Трампа о рейтинге Зеленского: Забудьте все цифры, он это взял с потолка
Лига
2025-02-22T14:48:17Z
Обнародован новый отчет Совета Европы по результатам борьбы с коррупцией в Украине
Известия Киев
2025-02-22T14:45:24Z
Соглашение о полезных ископаемых: Стефанчук сделал важное заявление
TSN
2025-02-22T14:42:57Z
Зеленский провел разговор с премьером Нидерландов: заявления лидеров
Хвиля
2025-02-22T14:42:51Z
Россияне заявляют о продвижении на Харьковщине: где могли прорвать оборону
Comments UA
2025-02-22T14:24:59Z
5 вопросов о предстоящих в Германии выборах и за кого «болеть» украинцам
Комсомольская правда
2025-02-22T14:04:10Z
Зеленского сделают виноватым в провале нереалистической миротворческой миссии Трампа – Портников
TSN
2025-02-22T14:03:20Z
Стиль российской телеведущей Ксении Собчак рассмешил спикера ВМС ВСУ
Апостроф
2025-02-22T13:51:28Z
Трамп не просто так заигрывает с Путиным. В WSJ объяснили, зачем это президенту США
ZN UA
2025-02-22T13:42:42Z