MY.UAНовини
Як росіяни провалили свій бліцкриг. «Зупинити Голіафа» — фільм про переоцінку ворога і трішки про зраду
Як росіяни провалили свій бліцкриг. «Зупинити Голіафа» — фільм про переоцінку ворога і трішки про зраду

Як росіяни провалили свій бліцкриг. «Зупинити Голіафа» — фільм про переоцінку ворога і трішки про зраду

Стрічка зберігає героїчний образ країни, але говорить і про її непідготовленість до нападу. Це потрібно, щоб допомогти іноземним глядачам зрозуміти контекст.

Колонку Андрія Кокотюхи про фільм «Зупинити Голіафа» читайте тут.

На початку повномасштабного вторгнення Росії в нашому інформаційному просторі ставлення до цензури та самоцензури кілька разів змінювалося. Спочатку більшість людей, так чи інакше причетних до виробництва контенту, налаштувалися на чітку позицію: «ми всі в одному човні». Тому критику влади відклали навіть найбільші скептики, зокрема і щодо президента.

Але згодом це почало змінюватися. «Єдиний марафон» усе більше перетворювався на рекламний майданчик окремих осіб, а часом і на знаряддя політичної боротьби.

  • Читайте також: Диво, що затягнулося. Телемарафон «Єдині новини» у 2022 році

Разом із тим питання до влади накопичувалися, тому самоцензура потроху скасовувалася — аж до появи жорсткої критики та скандалів, які знову породжували дискусії про свободу слова під час війни.

  • Читайте також: Наталія Лигачова про героїзм редакцій, критику влади та важливість плюралізму навіть під час війни

Здається, значно більше згоди є в тому, що ми маємо видавати «на експорт». І це стосується культурного продукту теж. Хоча й тут не все цілком очевидно: справді хороше мистецтво не мусить бути «прилизаним» і пропагандистським, а має критично оцінювати дійсність. Водночас воно не повинно явно шкодити національним інтересам у певні періоди.

Про пошуки такого балансу ми можемо поговорити на прикладі стрічки Артема Литвиненка «Зупинити Голіафа» (англійська назва Against All Odds), яку нещодавно показали на німецькому телеканалі n-tv та на українському ICTV2. І йдеться в ній про те, чому провалився російський бліцкриг. Ця тема, без сумніву, ідеальна для «експорту», бо через свою кінематографічність неймовірно «продається», даруйте за цинізм. Початок великого вторгнення обов‘язково мають переосмислити в мистецтві якнайсерйозніше, з урахуванням ставлення керівництва та жителів країни до попереджень про напад.

Але до цього, вочевидь, ще далеко. Нині ж ми говоримо про документальний фільм, який почали готувати ще навесні та який явно знятий передусім для іноземців. Як на мене, балансу між героїчним образом країни та її непідготовленістю до нападу автори дотрималися. Принаймні, як на теперішній час і з огляду на цільову аудиторію. Хоча зі мною може не погодитися багато людей, яким хотілося б більшого наголосу на провалах керівництва.

Однак ми можемо порівняти стрічку «Зупинити Голіафа» із серіалом «Рік» Дмитра Комарова, градус пропаганди в якому неспівмірно вищий. Або з першими відгуками на стрічку Шона Пенна «Суперсила», яку показали на «Берлінале». Схоже, думки глядачів і преси — полярні, й режисерові вже закидають занадто компліментарне ставлення не лише до Володимира Зеленського, але й до голови його офісу Андрія Єрмака.

  • Читайте також: «Рік» Дмитра Комарова: від лінії фронту до гардероба президента

Про ідеологію — згодом, а зараз — про художню складову. «Зупинити Голіафа» — це хороший приклад масової документалістики, якої впродовж років війни нам сильно бракувало. З 2014 року в Україні почався сплеск цього жанру, адже автори спочатку активно фільмували Революцію гідності, а згодом почали працювати на війні. Як результат маємо безліч фільмів, які переважно були фестивальними та мали успіх на відповідних майданчиках, зокрема і на престижних світових. А от серед українців великого розголосу не викликали. Отже був певний дисбаланс.

Артем Литвиненко — зовсім не з тусовки документалістів. Його найвідоміший проєкт — серіал «Нюхач», який став проривом на нашому телебаченні, хоч і виробляли його насамперед для російського ринку. Тож режисер порушує одразу два поширених правила української «серйозної» документалістики: використовує закадровий голос та інтерв’ю у форматі головомовців. Серед них ексміністр оборони України Андрій Загороднюк, колишній командувач сухопутних військ США в Європі Бен Годжес, колишній посол США в Україні Вільям Тейлор і польський генерал-майор Анджей Фальковський. Вони сидять на тлі декорації, яку підсвічують різними кольорами під кожного спікера, і це робить кадри впізнаваними. Також є багато інтерв’ю «з полів» — ситуацію згадують як бійці, так і міністр оборони Олексій Резніков. Що ж до закадрового голосу, то в англомовній версії ця роль відведена акторові Ліву Шрайберу, він же — виконавчий продюсер стрічки.

Хоч режисер і працював у серіальному, телевізійному форматі, але йому таки вдалося від нього відійти в «Зупинити Голіафа» — фільм усе ж має більш кіношну «картинку». Але я би звернула увагу на закадровий текст, точніше на начитку — нашим авторам далеко не завжди вдається зробити її природною, особливо коли йдеться про якісь героїчні чи масштабні події. Навіть якщо до роботи беруться справді талановиті актори, то щось їх постійно змушує вдатися до пафосу і штучності. Тут це також є. Як зворотний приклад можу навести стрічку «Ukraine: Life Under Attack: Dispatches», продюсеркою і голосом за кадром якої була Кейт Бланшетт. Глядачам просто і спокійно розповідають історію, без надриву, але й не без емоцій. Загалом, як на мене, в нас на телебачені все ще є з цим проблеми, які варто вже пропрацювати до кінця.

  • Читайте також: Харків, який говорив із Кейт Бланшетт англійською

Головною перевагою фільму варто назвати зрозумілість для іноземної аудиторії. Ще раз повернуся до Революції гідності. На цю тему в нас документалістики явно не бракує — кількадесят стрічок можна буде назвати без особливих проблем. Але майже всі вони були розраховані на те, що глядач в курсі всього і контекст йому пояснювати не потрібно. Це часто ставало перешкодою навіть на фестивалях, коли аудиторія дуже поверхово розуміла, а чому ж ці люди виходили на Майдан і чого хотіли. Одним із винятків була робота «Зима у вогні» від Netflix, у якій направду все розжовано — до певного часу нам потрібно постійно пам’ятати, що Україна так довго була позбавлена власного голосу, що «експортні» варіанти контенту повинні обов’язково враховувати незнання людьми навіть очевидних для нас моментів.

  • Читайте також: Продюсери стрічки «Зима у вогні»: «Піна зійде, а картина залишиться»

У «Зупинити Голіафа» ми бачимо дуже багато графіки, якісно й оригінально зробленої. Її навіть можна назвати злегка «няшною», що неочікувано для воєнної тематики. Та насамперед вона детально показує події першого місяця вторгнення: де базувалася російська армія, звідки вона заходила, якими були напрямки та як вони змінювалися, скільки саме території росіянам вдалося захопити. У стрічках про війну це набуває колосального значення, адже логістика — це один із ключових моментів таких подій.

Що ж до самої історії, то її подача, з одного боку, очевидна, але з іншого — дуже вирізняється на тлі решти документалістики про повномасштабне вторгнення. Ще з трейлера було зрозуміло, що це буде претензія на такий собі блокбастер із неочікуваними поворотами: США попереджають Україну про напад росіян, немає жодних сумнівів, що країна впаде за кілька днів, і у світових новинах фактично констатують її загибель. Але щось пішло не так, всі шоковані. Чому українська армія раптово виявилася спроможною захищатися від такої потужної та нашумілої російської? Що не так із цією реальністю? Карколомний сюжет, як він є.

  • Читайте також: Рік, що нас змінив

Усі відповіді на питання дають експерти, які пояснюють, що російську армію надто переоцінювали. Бен Годжес не раз говорив, що сам недооцінив рівень корупції в Росії. Тому й він, і його колеги спиралися на математичні показники, як-от кількість техніки, солдат, але не врахували численних проблем, зокрема у плануванні та логістиці. А також керівництво країни-агресорки сподівалося, що в різних країн є власні проблеми і вони якщо й підтримуватимуть Україну, то хіба формально. Нині ж у стрічці Годжес стверджує, що в першу добу великої війни в нього з’явилося відчуття, що Росія облажається — усе тому, що дії військових йому здалися вкрай нелогічними та непрофесійними.

А що з українською армією? І головне — з підготовкою до вторгнення? Нам показують аеропорт Гостомеля, знищену «Мрію» — і принаймні в мене одразу виникла думка: чи згадають у фільмі про те, чому цей літак узагалі там був? Чому його не вивезли з огляду на чіткі попередження, що росіяни точно збираються захоплювати аеропорт? Такої згадки не було, і я вже змирилася, що не буде й решти неприємних фактів. Утім, вони були. Зокрема, і про швидке захоплення Півдня, і про те, як росіяни пройшли замінованим перешийком із Криму, і про ймовірну зраду. Усе це подається як згадка, як констатація проблеми (принаймні, її частини), яку розв’язувати ми будемо після перемоги. Олексій Резніков каже, що не коментуватиме всього цього — хай розбираються спеціалісти. І взагалі: чи можна було до такого підготуватися? Авжеж ні.

Схожий висновок, до речі, пропонує ще один фільм — «Розвідка. В голові у диктатора» журналістки «1+1» Ольги Кошеленко. Вона досліджує іншу тему: як саме американська розвідка отримала інформацію про напад Росії. Але торкається й решти питань: чому провал бліцкригу став таким несподіваним, чому російську армію настільки переоцінювали та недооцінювали українську, а також як Путіну вдалося створити собі образ мудрого стратега й тактика, визначного шпигуна, якщо він таким геть не є. На що всі повелися?

Глядачі, налаштовані на отримання відповідей, обома стрічками точно задоволені не будуть. До речі, їх справді можна порівняти за посилом, хіба на «Плюсах» критики українського керівництва немає зовсім, зате наголошено, що Зеленський навідріз відмовлявся евакуюватися. Але якщо говорити про іноземних глядачів, на яких великою мірою розрахований «Зупинити Голіафа», то велике питання, чи варто було саме там і саме зараз влаштовувати розбір польотів по-справжньому. Хоча робити це точно доведеться, тим паче, що президент яскраво демонструє, що воліє ігнорувати неприємні запитання та явно перебуває в затишній бульбашці свого героїчного образу.

  • Читайте також: Пресконференція президента показала: жартувати Зеленський все ще вміє

Але нам потрібна зброя. І у стрічці про це по-різному зауважено. Той же Годжес жалкує, що США не давали Україні техніку, боячись реакції Путіна. Зараз, каже він, це звучить смішно. Як і фраза «ніколи знову» — якщо ми не хочемо провокувати диктатора, то ми просто розширюємо його можливості. Були й традиційні згадки про Ічкерію, Грузію, Сирію та початок війни в Україні — Росія не дістала покарання за всі ці злочини, й тому зараз триває ця жахлива війна. Це дуже правильний висновок, який потрібно постійно повторювати.

Пишатися перемогами, відчувати гордість за країну, сміятися з недолугості ворога — усе це нам, безумовно, потрібно. Як і усвідомлення своєї відповідальності за те, що відбувається. Загалом за два місяці до повномасштабного вторгнення у нас на телебаченні з успіхом ішов останній (маю надію) сезон «Сватів», у якому була суцільна російська дійсність із матрьошками, балалайками, законом «про пропаганду гомосексуалізму» та актором Федором Добронравовим, який відкрито схвалював окупацію Криму.

  • Читайте також: Пора знімати «Свати 2.0». Так, саме зараз
Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Мерц ставить під сумнів вступ України до ЄС до 2034 року
ZN UA
2025-07-18T17:51:12Z
Україна на шляху до виборів
360ua.news
2025-07-18T17:48:55Z
Україна готова ділитися з партнерами досвідом протидії гібридним загрозам РФ - Сибіга
УкраинФорм
2025-07-18T17:46:57Z
У Китаї розкритикували ЄС за санкції проти компаній країни через співпрацю з РФ
Европейская правда
2025-07-18T17:42:44Z
У США остаточно скасували фінансування суспільних ЗМІ та іноземної допомоги
ZN UA
2025-07-18T17:40:54Z
Екслідер німецьких соціал-демократів регулярно їздив у Москву з 2022 року
Европейская правда
2025-07-18T17:37:22Z
Між Зеленським і Трампом є політична домовленість щодо українських дронів для США
Лига
2025-07-18T17:36:30Z
Свириденко анонсувала можливе скорочення чиновників у Кабміні після аудиту
Комсомольская правда
2025-07-18T17:34:35Z
Радник Орбана заявив, що Україну "не просили воювати" з Росією від імені Угорщини
Европейская правда
2025-07-18T17:30:33Z
Топ-10 професій з бронюванням: що змінилось на ринку праці
24tv
2025-07-18T17:51:30Z
Штрафи для ФОП у 2025: хто ризикує через перевищення лімітів доходу
360ua.news
2025-07-18T17:42:46Z
В Україні з'явиться аналог DOGE
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T17:13:52Z
Rheinmetall веде переговори з Румунією щодо створення спільного підприємства
Европейская правда
2025-07-18T17:13:45Z
Платина встановила 10-річний рекорд
360ua.news
2025-07-18T17:12:39Z
Нафтовий удар ЄС по Росії
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T17:12:28Z
"Укрзалізниця" додала нові поїзди на популярний маршрут: відома вартість та розклад
Хвиля
2025-07-18T17:12:24Z
Субсидії для пенсіонерів у Кривому Розі: українцям пояснили, коли і на який період призначається допомога
Политека
2025-07-18T17:00:56Z
Де будуть нові будинки, а де ринок застиг: війна змінила ринок житла по областях України
24tv
2025-07-18T16:54:51Z
Знижує стрес, відновлює гормональний фон та зміцнює волосся: дивовижні властивості звичайної липи
Знай
2025-07-18T17:51:40Z
Генетично відбірні діти: у США тестують ембріони на шизофренію, рак і IQ, серед клієнтів – Маск
24tv
2025-07-18T16:15:30Z
У Вінниці відкрився центр психологічного здоров’я «Відновлення»
УкраинФорм
2025-07-18T15:57:22Z
Дослідження на мільйонах дітей ще раз спростувало брехню, яку поширюються антивакцинатори
24tv
2025-07-18T14:39:20Z
Як захистити килим від вицвітання на сонці: поради для довговічності
24tv
2025-07-18T14:36:41Z
У Трампа діагностували хронічну венозну недостатність - що відомо про цю хворобу
Gazeta UA
2025-07-18T14:33:20Z
Буряк почне рости як на дріжджах: потрібне суперове добриво
24tv
2025-07-18T13:45:15Z
Пілатес TRX допомагає швидко схуднути: ця практика вже підкорила тисячі дівчат
24tv
2025-07-18T13:36:38Z
В Україні почали виплачувати лікарняні по-новому: що зміниться
GlavRed
2025-07-18T13:27:54Z
Буковину накрила негода: розмиті дороги, повалені дерева та затоплені підвали
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T17:36:39Z
Справжній потоп накрив Україну: синоптики та рятувальники б'ють на сполох
GlavRed
2025-07-18T17:30:43Z
Нова платіжка за квартиру з 1 серпня: за що платитимуть більше у Харкові
Политека
2025-07-18T17:30:07Z
В Україну вривається потужний шторм: синоптики назвали дату повернення спеки
GlavRed
2025-07-18T17:27:08Z
На Донеччині тривають найзапекліші бої: Сирський доповів Зеленському про ситуацію на фронті
Gazeta UA
2025-07-18T17:21:45Z
Скільки відсотків території Луганщини окупувала Росія: в ОВА відповіли
24tv
2025-07-18T16:48:35Z
Росіяни намагаються оточити Вовчанськ – речник ЗСУ
TSN
2025-07-18T16:33:41Z
Місто нескорених. Як Суми живуть під щоденними обстрілами Росії
Telegraf
2025-07-18T16:30:35Z
Новий графік руху транспорту в Києві: українців попередили, як зміняться маршрути на вихідних
Политека
2025-07-18T16:01:47Z
США створюють дешеву авіаракету за зразком українського проєкту ERAM
InternetUA
2025-07-18T17:49:34Z
Діти ВПО зможуть навчатися за старими умовами - МОН скасувало наказ
Комсомольская правда
2025-07-18T17:45:51Z
"Вони бачать": Telegram-канали допомагають ЗС РФ під час повітряних атак, — Ігнат
Фокус
2025-07-18T17:42:44Z
Нові правила використання дронів: що змінилося для військових
Хвиля
2025-07-18T17:36:51Z
Викликав масову істерію: як СРСР боровся з колорадським жуком і чому програв
GlavRed
2025-07-18T17:27:31Z
Шмигаль зустрівся з Сирським, готують нове постачання озброєння ЗСУ
Лига
2025-07-18T17:22:46Z
Ніде в світі такого досі нема: експерт розповів, як Україна створила новий тип зброї
InternetUA
2025-07-18T17:18:14Z
Прифронтові громади вперше за 2025 рік отримають спецвипуск газети «Слобідський край»
Детектор М
2025-07-18T17:15:40Z
"Мій вчитель був шокований": біженка розповіла, що думали німці про українців до війни
24tv
2025-07-18T17:03:13Z
Ніжні, соковиті та з хрусткою скоринкою: як приготувати зрази з кабачків
Telegraf
2025-07-18T17:54:40Z
Для чого насправді потрібна "Х" на спині піджака - стиліст розкрив таємницю
GlavRed
2025-07-18T17:39:07Z
Париж не за всі гроші світу: які визначні місця можна побачити абсолютно безкоштовно
24tv
2025-07-18T16:54:07Z
"Метод печерної людини": як зберегти прохолоду в спеку без кондиціонера
24tv
2025-07-18T16:45:54Z
Секрет гарної подорожі: чи треба присідати перед дорогою
24tv
2025-07-18T16:45:04Z
Кабачки зі смаком грибі: оригінальна закуска на зиму, від якої усі будуть в захваті
24tv
2025-07-18T16:33:53Z
Ось як викинути старе дзеркало, аби не накликати негаразди: не всі знають
24tv
2025-07-18T15:51:12Z
Збережіть часник аж до весни: прості секрети збереження урожаю
24tv
2025-07-18T15:30:38Z
Їх неможливо забути: 3 знаки зодіаку, розставання з якими пережити найважче
GlavRed
2025-07-18T15:27:27Z
Disney бореться за Міккі Мауса в суді
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T17:42:12Z
Грала з кожної праски: яку пісню кожен українець чув у 2009 році
24tv
2025-07-18T17:18:26Z
Netflix змінив правила: ШІ вперше в справжньому серіалі – вибухова сцена в El Eternauta
Фокус
2025-07-18T16:57:11Z
Netflix уперше використав генеративний ШІ для спецефектів у серіалі
InternetUA
2025-07-18T16:52:39Z
Вийшов трейлер фільму «Малевич»
УкраинФорм
2025-07-18T16:18:41Z
Дівчина показала маленький трюк, який робить будинок у 10 разів дорожчим на вигляд
Фокус
2025-07-18T16:15:22Z
Фільм про останній концерт Оззі Осборна і Black Sabbath вийде у прокат наступного року
УкраинФорм
2025-07-18T16:06:07Z
Наталка Денисенко вперше прокоментувала розлучення з Федінчиком і чому уникає коментарів
TSN
2025-07-18T15:45:28Z
Від полум'яної міді до дзеркального чорного: трендові фарбування волосся на літо 2025
24tv
2025-07-18T15:27:10Z
Суд обрав запобіжний захід для чиновниці КМДА Радової, затриманої на хабарі
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T17:46:15Z
Поліція затримала підозрюваного в підпалі греко-католицької церкви на Закарпатті
УкраинФорм
2025-07-18T17:45:54Z
На Миколаївщині п'яний чоловік без водійських прав возив друзів на даху авто
24tv
2025-07-18T17:42:51Z
У Росії горить військова частина, над містом здіймається чорний дим
Telegraf
2025-07-18T17:36:02Z
Поліцейські викрили молодика, який у Telegram-каналі продавав наркотики
InternetUA
2025-07-18T17:34:57Z
Росія атакувала Дніпро: у місті пролунали вибухи
ГЛАВКОМ NET
2025-07-18T17:33:08Z
Серія вибухів у Дніпрі: ЗС РФ обстрілюють місто балістикою
Фокус
2025-07-18T17:30:45Z
Масштабні вибухи одразу в кількох великих містах - РФ вдарила по Україні балістикою
GlavRed
2025-07-18T17:27:57Z
У Дніпрі та Запоріжжі пролунали вибухи
УкраинФорм
2025-07-18T17:24:39Z
Леннокс Льюїс сказав, коли Усику слід завершувати кар'єру
Gazeta UA
2025-07-18T17:54:25Z
Лукман повністю узгодив особисті умови з Інтером
Football.ua
2025-07-18T17:22:34Z
Слава Україні! Усик потужно завершив останню дуель поглядів із Дюбуа
Telegraf
2025-07-18T17:22:34Z
Брайтон відмовив Мілану в продажі Еступіньяна — Ді Марціо
Football.ua
2025-07-18T17:22:09Z
Битва за "абсолют": коли та о якій годині відбудеться реванш Усик – Дюбуа
24tv
2025-07-18T17:18:28Z
Мадуеке: Довіряю своїм інстинктам і вірю, що Арсенал — це правильний вибір
Football.ua
2025-07-18T17:01:35Z
Левадія підписала бразильця з Полісся
Football.ua
2025-07-18T16:52:54Z
Усика освистали на церемонії зважування: відео реакції боксера
24tv
2025-07-18T16:45:23Z
Англійський клуб має намір перехопити українця Забарного у ПСЖ - ЗМІ
ZN UA
2025-07-18T16:39:35Z
Цей легкий двигун видає потужність, яка перевершує більшість суперкарів
Топ Жир
2025-07-18T17:33:52Z
Бензин, гібрид або електро: General Motors показали семимісний кросовер за $10 000
Фокус
2025-07-18T16:57:42Z
Цей GR Corolla спочатку намагався наздогнати Porsche 911, а потім згорів у вогні
Топ Жир
2025-07-18T16:48:13Z
Прощання з трасою: чемпіон «Формули-1» Дженсон Баттон завершить гоночну кар’єру після сезону 2025 року
ITC
2025-07-18T16:37:23Z
Subaru представила електрокросовер Uncharted — з розгоном до «сотні» за 5 секунд і запасом ходу 492 км
ITC
2025-07-18T16:28:32Z
Цей Volkswagen не потребує ідентифікації, щоб подарувати вам заряд енергії, який змусить вас злетіти
Топ Жир
2025-07-18T16:03:49Z
Smart показав великий електрифікований кросовер із запасом ходу 1600 км
Фокус
2025-07-18T15:00:08Z
Митові збори майже миттєво знищили асортимент цього бренду
Топ Жир
2025-07-18T14:48:32Z
Smart представив офіційні зображення моделі #5
AutoCentre
2025-07-18T14:27:10Z
Що робити, якщо протекла батарейка: корисні поради на всі випадки життя
Фокус
2025-07-18T17:36:04Z
"Це яка мова взагалі? Сорі, я з Шотландії": фраза одеситки стала новим мемом у TikTok
Фокус
2025-07-18T17:12:16Z
Оновлення не допоможуть: чому не варто розраховувати, що смартфон прослужить 7 років
Фокус
2025-07-18T17:06:20Z
Найменший у світі авіаносець: в Україні винайшли новий надводний дрон, – Forbes
24tv
2025-07-18T16:27:11Z
На ПК можна безкоштовно отримати одну з найкращих стратегій з усіма доповненнями
InternetUA
2025-07-18T16:22:13Z
Південна Корея хоче створити базу на Місяці до 2045 року
iPress
2025-07-18T16:12:36Z
Як не загубитися у світі ШІ: 5 історій про те, як AI вже зараз допомагає в роботі, творчості та житті
TSN
2025-07-18T16:06:39Z
29 липня - онлайн-зустріч «Малий бізнес під час війни: як знаходити опору в нестабільності» від Східного Варіанту
Детектор М
2025-07-18T16:06:12Z
Просто не впізнати: люди не вірять у неймовірне перевтілення дівчини
Фокус
2025-07-18T15:57:32Z