MY.UAНовини
Не тільки історія пояснює сьогодення, а й через сьогодення можна зрозуміти історію
Не тільки історія пояснює сьогодення, а й через сьогодення можна зрозуміти історію

Не тільки історія пояснює сьогодення, а й через сьогодення можна зрозуміти історію

У Києві у книгарні «Є» презентували книжку історика та народного депутата Володимира В'ятровича «Наша столітня. Короткі нариси про довгу війну».

Найбільша зала столичної книгарні «Є» заповнена вщент. Старші люди й діти, історики та військові. Частина відвідувачів простояла всю зустріч, бо забракло стільців. Вони прийшли не тільки придбати книжку, яка допоможе зрозуміти сьогодення за допомогою минулого. А й послухати автора про те, як це — писати книжку в березні 2022 року в теробороні та видавати її в Харкові під обстрілами.

Володимир В'ятрович почав писати книжку рік тому, коли Київ іще перебував під загрозою оточення. Він долучився до лав київської тероборони, але, за його словами, зрозумів, що деякі речі вміє робити краще, ніж володіти автоматом. Почав робити дописи, пояснювати те, що відбувається, крізь призму історії, побачив, що така інформація має попит. Також розміщував у ютубі короткі відео.

«Можливо, для моїх колег-істориків більшість написаного в книзі — це така собі історична попса, але аудиторією книжки є ті, хто не знає історії», — сказав автор книжки.

І одна така людина на презентації знайшлася. Вона запитала Володимира, чому українці зараз не допомагають грузинам, чому забули гасло «Пролетарі всіх країн, єднайтеся!».

«Я була в Абхазії, це така прекрасна країна! І Росія колись була могутня, коли там був Ленін і Плеханов! Як ми можемо допомогти грузинам?» — запитала вона.

Це питання ще раз показало, що деякі українці досі перебувають у путах радянсько-російських міфів. Їм бракує знань справжньої історії України.

  • Читайте також: Нацисти вивозили український чорнозем і підірвали Хрещатик: радянські міфи про Другу світову

Зрозуміло, що багатотомні праці, та й навіть шкільні підручники з історії для багатьох  українців — це нездоланний бар'єр, їх ніхто не буде читати. А рік повномасштабної війни продемонстрував величезний попит на історію. Тому, на думку В'ятровича, історики та медіа мають обов'язок перед суспільством. Вони мають популяризувати історію України.

«Ми бачимо, що в цій війні історія теж є ареною боротьби. Не випадково всі промови Путіна супроводжувалися псевдоісторичними заявами. Історія в цій війні для Путіна є інструментом. Тому на окупованих територіях насамперед знищують історичні книжки. Переписують історію, привозять російських учителів. Ворог чітко розуміє, наскільки важливо переписати розуміння нашого минулого. І очевидно, що ми могли цьому протистояти. Суспільство повинно мати сформовану картину минулого», — сказав він.

Важливе питання — як називати цю війну. В'ятрович категоричний противник того, щоб називати її вітчизняною. На його думку, «отєчєственная война» — це суто російська риторика. Так само як і звання «місто-герой». Бо треба говорити про людей, про міста героїв, а не безликі міста-герої.

  • Читайте також: Олександра Матвійчук: «Росія інструментувала біль»

Найулюбленіший нарис автора в цій книжці — про те, чому ми програли сто років тому й чому маємо виграти зараз. Справді, є багато паралелей між тим, що відбувається зараз і що відбувалося сто років тому. Приміром, те, як Росія веде війну проти України. І гібридні способи війни, які використовували більшовики в 1917–1921 роках. І бажання видати загарбницьку війну за громадянську…

«Для деяких українців ці схожості є предметом розпачу. Мовляв, програли 100 років тому — і програємо зараз. Замкнене коло, ми приречені, політики знову сваряться… Насправді ні. Попри паралелі з 1917 роком, є багато відмінностей, які дають підставу для оптимізму. Зараз ми маємо набагато більше самоусвідомлення українців. Зараз набагато більше українців розуміють цінність української держави. Попри непорозуміння та сварки, які є невід'ємним елементом українського політичного процесу, теперішня політична та військова еліти перебувають незрівнянно далі у своєму розвитку, ніж ті, що були сто років тому. На це були причини. Бо не мав можливості й часу навчитися керувати державою та військом журналіст Симон Петлюра. Але він узяв на себе цю відповідальність. Чи історик Михайло Грушевський, чи письменник Володимир Винниченко. Зараз ми маємо серцевину державного та військового апарату, людей, які знають, як має працювати держава», — розповідає історик.

  • Читайте також: «Україна на передньому краї російської гібридної війни, і має діяти активно й безкомпромісно»

Базова різниця, на його думку, що Україну знають. Сто років тому спроби українських дипломатів пояснити, що Україна має бути на мапі світу як незалежна держава, розбивалися об незнання. Для когось Україна тоді була органічною частиною Російської імперії. Для когось — частиною Австро-Угорської імперії або Польщі. Культурна дипломатія зі «Щедриком», про яку йшлося в документальному фільмі «Щедрик проти “руського міра”», зробила чимало, але цього було недостатньо. Світ не знав і не хотів знати про Україну. Нині ситуація незрівнянно краща. Зараз уже не йдеться про здобуття незалежності. Мова про те, що Україна має встояти в цій війні. Тому нам допомагають зброєю та грошима.

«Такого сто років тому не було й близько. Наші можливості виграти в цій столітній війні зараз набагато кращі. Ми маємо взяти реванш у цій війні, яка триває понад сто років. Історія останнього століття показала, що мир із Росією може коштувати дорожче, ніж війна з Росією. Ми маємо виграти в цій війні», — стверджує В'ятрович.

Він не погоджується з тим, що війна закінчиться тоді, коли ми вийдемо на адмінкордони 1991 року. Бо Росія може й зі своєї території нас обстрілювати. Володимир вважає, що доки Росія зберігатиме формат мілітаризованої імперії, яка знищує народи, доти залишатиметься загроза для України та світу. Завдання України показати, що переформатування Росії — це єдиний спосіб убезпечити світ від того, що може початися війна світового масштабу, армагедон, спровокований однією божевільною людиною.

  • Читайте також: Нам є чим займатися на планеті, окрім як приборкувати божевільних диктаторів. Українські інтелектуали представили «Маніфест сталого миру»

«Нам вдалося показати, що це не просто війна між Україною та Росією. Абсолютна більшість розуміє, що це протистояння світу свободи та світу неволі. Найбільший дипломатичний успіх України — позбавлення страху наших західних союзників, що переформатування Росії стане катастрофою. Так само боялися краху Совєтського Союзу. Відвага українців призвела до того, що до нас тепер дослухаються», — сказав автор книжки.

  • Читайте також: Нова доктрина комунікацій України: Путін акцептував наративи української перемоги

Володимир В'ятрович покритикував спільний телемарафон за те, що там не знайшлося години ефіру для програми про історію України. Водночас подякував Суспільному мовнику за низку історичних документальних фільмів, які вийшли за останній рік.

Книжка «Наша столітня. Короткі нариси про довгу війну» складається із 45 розділів. Зокрема, йдеться про спробу задушити голодом Маріуполь і Голодомор 1932-33 років. Розповідається про злочини в Бучі у 2022 році та про розстріл цивільних у Західній Україні під час відступу радянської влади в 1941 році. Автор намагається розставити акценти, важливі для сприйняття цієї війни.

Досить символічно, що книжка видана в Харкові. «Обидва видавництва — “Ранок” і “Фабула” — з Харкова. Місто, яке, за планами Росії, мало з квітами вітати росіян, видало книжку про злочини росіян. Це символічно, бо коріння цих злочинів дуже давнє. Неймовірно щемко було отримати відео, як друкують цю книжку на друкарських верстатах у місті, яке обстрілюють. І символічно, що ілюстрації до книжки зробив блискучий художник Нікіта Тітов. Я львів’янин, написав книжку в Києві, а видана вона в Харкові. Ми ще не знаємо, коли війна закінчиться, але я вважаю, що вже треба переповідати про цю війну, що триває. І розставляти правильні акценти для того, щоб вона якнайшвидше закінчилася перемогою», — розповів автор книжки.

Коли почався повномасштабний наступ, багато хто з нас запитував, як таке могло статися в Європі у XXI столітті. В'ятрович себе запитував теж. І відповіді знаходив в історії. Він дійшов висновку, що не тільки історія пояснює сьогодення, а й через сьогодення можна зрозуміти історію.

Фото: Volodymyr Viatrovych / фейсбук

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
"Ситуацию мы не удержим": военный сказал, когда будет полная потеря Украины
Comments UA
2025-01-04T19:21:40Z
Женщина ехала от свекрови и делилась впечатлениями: потом она взглянула на заднее сиденье
Фокус
2025-01-03T07:51:10Z
Стало известно, сколько украинцев из оккупации вступили в армию РФ за 2024 год
Comments UA
2025-01-04T12:09:47Z
"Это пример другим": Зеленский рассказал, где находятся его дети во время войны
Фокус
2025-01-11T11:51:36Z
Когда наконец заработает отсрочка для студентов в "Резерве": в Минобороны ответили
TSN
2025-01-15T00:01:27Z
Спецов в пехоту. Скандал в Воздушных силах
Корреспондент
2025-01-14T23:41:09Z
Зеленский ответил на петицию об отмене раздачи "тысячи Зеленского"
Comments UA
2025-01-09T08:46:28Z
До какой даты нужно потратить "тысячу Зеленского", иначе деньги "сгорят"
Comments UA
2025-01-04T12:57:55Z
Россияне обогнали: Украина на последнем месте среди стран Европы по уровню IQ
Фокус
2025-01-05T17:42:16Z
Новогодние образы супругов Зеленских: стилист обратила внимание на важную деталь
Фокус
2025-01-03T06:51:08Z
Предала свою страну и поехала развлекать россиян: хореограф из Украины перекроила себя
Comments UA
2025-01-09T20:57:54Z
Остап Ступка рассказал подробности романа с младшей на 35 лет возлюбленной
Комсомольская правда
2025-01-11T07:51:48Z
В Латвии расследуют смерть баскетболиста: против предательницы Украины Седоковой дадут показания/Друг Яниса Тимма подозревает, что певица могла устроить заказное убийство
Апостроф
2025-01-03T18:24:18Z
"Мне нужны деньги, мир и покой": Вышел трейлер аниме "Ведьмак: Сирены глубин"
GameMag
2025-01-14T20:52:00Z
44-летняя Трегубова впервые засветила своего нового бойфренда, которого скрывала
TSN
2025-01-14T20:51:34Z
Леся Никитюк решилась выйти замуж за военного: кто-то из звезд ее поздравил
Comments UA
2025-01-06T19:54:51Z
Василий Вирастюк впервые полностью показал младшую на 11 лет возлюбленную – маму своего четвертого сына
TSN
2025-01-06T11:39:03Z
Тина Кароль встала на гимнастический козел на каблуках и очаровала фанов: "Просто королева"
TSN
2025-01-04T15:39:32Z
Полковник ВСУ заявил о прямой сдаче украинских земель: что пошло не так
Comments UA
2025-01-05T08:33:29Z
Трамп круто изменил обещание по поводу войны в Украине: на Западе узнали подробности
Comments UA
2025-01-09T20:30:37Z
Путин был готов ударить ядеркой по Украине: в США только сейчас сказали, кто отказал Кремль
Comments UA
2025-01-04T08:33:43Z
Маск устроил скандальный опрос: предлагает США освободить один из европейских народов
Comments UA
2025-01-06T14:36:35Z
Глава МИД Эстонии высказался о членстве Украины в НАТО
Корреспондент
2025-01-14T23:57:53Z
В МИД Индии заявили о гибели их гражданина, которого РФ завербовала на войну против Украины
TSN
2025-01-14T23:48:42Z
На Западе уже знают, что станет разменной монетой в переговорах по войне в Украине
Comments UA
2025-01-03T07:03:56Z
Чего ждать дальше от российско-украинской войны: какой выход для Украины
Comments UA
2025-01-04T14:39:46Z
В МИД РФ истерически отреагировали на адские санкции Байдена: каким ответом грозят
Comments UA
2025-01-11T18:42:38Z
В Киеве столкнулись минивэн и автобус: есть погибшие, а среди травмированных - дети
Апостроф
2025-01-11T21:48:39Z
С украинкой в ​​центре Варшавы произошел жуткий инцидент
Апостроф
2025-01-04T18:39:10Z
Удар по Запорожью: количество пострадавших возросло
TSN
2025-01-08T21:27:51Z
Раскрыты подробности ночной воздушной атаки на Украину
Апостроф
2025-01-05T09:24:25Z
Украинцы в Польше организовали контрабандный канал ювелирных изделий и швейцарских часов
ZN UA
2025-01-14T23:41:13Z
В Венгрии в ДТП погибла мать и ее 3-летняя дочь из Закарпатья
TSN
2025-01-14T22:31:33Z
Взрывы в России и пожар в психоневрологическом диспансере Харьковской области: главные новости ночи 5 января 2025 года
TSN
2025-01-05T05:21:00Z
Сгорела заживо в собственном доме: спасатели в Запорожье ликвидировали пожар
TSN
2025-01-04T16:51:01Z
В Смоленской области РФ прогремели взрывы на заводе по производству запчастей к ракетам
Комсомольская правда
2025-01-04T06:39:43Z
"Почти каждый день мне пишут и звонят россияне": в ВСУ рассказали о неожиданных последствиях Курской операции
Апостроф
2025-01-04T17:06:25Z
Расстрел пленных ВСУ в Волновахском районе: начато расследование
Корреспондент
2025-01-06T18:52:38Z
Генштаб назвал потери РФ в первый день нового года
Корреспондент
2025-01-01T10:18:02Z
В Украине погиб российский пропагандист
Апостроф
2025-01-04T20:27:31Z
Демонизация ВСУ не удалась: ЦПД разоблачил очередной фейк россиян
TSN
2025-01-14T21:03:12Z
Почти мобилизованный украл у главного военкома 27 тысяч евро, но в полиции и ТЦК ничего об этом не слышали
Знай
2025-01-14T20:14:35Z
РФ бросила на Часов Яр 10 тысяч войска: командир из 24-й бригады об изнурительных боях за город
TSN
2025-01-04T11:36:43Z
РФ может потерять контроль над оккупированным Крымом: что происходит
Comments UA
2025-01-03T09:39:54Z
Во Львове торжественно открыли улицу в честь языковеда Фарион
Апостроф
2025-01-01T18:09:15Z
На войне с Россией погиб многократный чемпион мира по карате: коллеги не сдержали эмоций
Comments UA
2025-01-03T15:36:58Z
Милан официально подтвердил увольнение экс-тренера Шахтера Паулу Фонсеку
Известия Киев
2025-01-04T08:34:11Z
Илон Маск намерен купить "Ливерпуль"
ZN UA
2025-01-07T17:36:42Z
Назван самый высокооплачиваемый футболист английской Премьер-лиги
ZN UA
2025-01-03T20:00:07Z
Ярмолюк помог "Брентфорду" совершить камбэк и избежать поражения от "Манчестер Сити" в АПЛ
TSN
2025-01-14T22:06:17Z
Штрафний Джеймса урятував Челсі від поразки Борнмуту із Забарним
Football.ua
2025-01-14T21:37:42Z
Так Хабиба еще никто не унижал: что с брутальным бойцом сделала стюардесса
Comments UA
2025-01-14T15:06:41Z
Призеры Олимпиады-2024 вернули организаторам более 100 бракованных медалей
ZN UA
2025-01-14T13:07:13Z
"Возвращение на родину": украинская чемпионка служила в Нацгвардии, но сбежала в РФ
Фокус
2025-01-14T11:57:33Z
Раскрыли ключ к бессмертию: ученые выяснили, почему постельные клопы почти неубиваемы
Фокус
2025-01-04T17:42:58Z
Ученые заявили, что чайные пакетики несут угрозу здоровью человека
TSN
2025-01-04T16:18:38Z
Возрождение состоялось: Разработчики Hi-Fi RUSH официально вернулись к работе
GameMag
2025-01-04T14:55:20Z
Stardew Valley продалась тиражом свыше 40 миллионов копий
GameMag
2025-01-04T17:33:44Z
Можно будет не "сливать" так сильно в Owerwatch: новый закон оставит россиян без зарубежных игр
Знай
2025-01-14T21:53:29Z
В Steam Early Access вышла Hyper Light Breaker, но первые игроки недовольны
GameMag
2025-01-14T21:28:16Z
SOMA, Amnesia: Rebirth и Amnesia: The Bunker выйдут на Nintendo Switch
GameMag
2025-01-14T20:59:52Z
Sony планирует разрешить владельцам PlayStation 5 использовать DualSense в качестве пистолета
GameMag
2025-01-14T20:59:16Z
Фанатам JRPG на заметку: Коллекция ремастеров Lunar выйдет 18 апреля — в том числе на физических носителях
GameMag
2025-01-14T20:52:36Z
Доллар в Украине приблизился к новой психологической отметке - курс валют
Известия Киев
2025-01-10T06:27:02Z
118 грн за упаковку в 200 грамм: супермаркеты резко изменили цены на масло, молоко и сметану
Знай
2025-01-04T15:06:07Z
В Украине резко изменились цены на яйца: сколько стоит десяток и почему это не надолго
Новости Украины
2025-01-02T20:54:58Z
Впервые в новом году доллар обновил максимум
Новости Украины
2025-01-03T20:36:28Z
Германия планирует приватизировать энергетического гиганта
Хвиля
2025-01-14T23:10:47Z
Нефть России застряла в море. Мощные санкции США
Корреспондент
2025-01-14T22:21:45Z
Цены на курятину: эксперт рассказала, как изменится стоимость мяса в 2025 году
Политека
2025-01-03T07:27:29Z
Суммы в платежках за доставку газа могут уменьшиться: кому из украинцев повезет
Знай
2025-01-04T14:06:19Z
Михаил Шейтельман рассказал, почему Фицо никак не успокоится по поводу транзита российского газа
Знай
2025-01-06T13:51:24Z
Почему категорически запрещено присваивать найденные вещи и при чем здесь предрассудки
Comments UA
2025-01-09T23:30:46Z
Некому жить: красивый город вблизи моря и гор платит людям 30 тысяч евро за переезд
Фокус
2025-01-05T11:00:20Z
Людей с какой группой крови трудно соблазнить
Comments UA
2025-01-03T03:30:46Z
У талантливых и счастливых людей всегда есть эта цифра в дате рождения
TSN
2025-01-03T07:51:22Z
Визуальный тест покажет, насколько вы преданный человек
TSN
2025-01-14T21:51:51Z
Невероятно вкусный сладкий рулет: рецепт выпечки с апельсином и шоколадом
Фокус
2025-01-14T21:45:30Z
Таро гороскоп на сегодня: кто получит подарок судьбы
Comments UA
2025-01-04T18:30:24Z
Как размягчить говядину во время приготовления разными способами: добавьте эти пять ингредиентов
TSN
2025-01-04T17:18:13Z
Себе дороже: как общаться с грубыми людьми, не опускаясь до их уровня
Marie Claire
2025-01-04T15:01:29Z
Возьмут ли в армию с туберкулезом или гепатитом: какие болезни освобождают от службы
Знай
2025-01-10T19:06:40Z
Как военнослужащему взять отпуск во время службы: в ТЦК назвали условия
Знай
2025-01-04T18:06:12Z
Программа "Доступные лекарства"охватит все аптеки Украины в 2025 году
Знай
2025-01-04T20:12:56Z
Какие три полезные привычки японцев помогают им жить более 100 лет
TSN
2025-01-04T19:21:20Z
Сохранят здоровье печени: 7 продуктов, которые стоит включить в свой рацион
Marie Claire
2025-01-14T22:01:01Z
Если подсчет овец не помогает: очень интересный способ быстро заснуть, который действительно работает
Marie Claire
2025-01-14T20:01:04Z
Внезапный союзник болезни Альцгеймера: ученые узнали о связи алкоголя с заболеванием
Фокус
2025-01-04T18:27:28Z
Три совета, которые не помогут похудеть
TSN
2025-01-04T12:54:17Z
Узнали время защиты организма: создан новый способ определения иммунитета после вакцинации
Фокус
2025-01-07T18:51:38Z
Поезд-вездеход: реставраторы восстановили уникальную паровую машину начала 20 века
Фокус
2025-01-05T18:06:08Z
Тарас Чмут заменил важное обещание на миллиард гривен
Comments UA
2025-01-14T14:12:23Z
Кроссоверы, электромобили и спорткары: определены лучшие авто в мире за 2025 год
Фокус
2025-01-14T13:42:02Z
Раскупают как горячие пирожки: новый электромобиль Tesla поступил в производство
Фокус
2025-01-14T11:36:40Z
Британское качество: как выглядит Bentley с пробегом более 800 000 км
Фокус
2025-01-14T09:30:00Z
В Украине появится новый налог на авто: кому и сколько придется заплатить в 2025 году
TSN
2025-01-14T08:36:22Z
Откроете рот - останетесь без прав: украинских водителей предостерегли от разговоров с полицейскими
Знай
2025-01-13T21:54:38Z
Лайфхаки для водителей: как разморозить стекло автомобиля за считанные минуты
Фокус
2025-01-13T14:45:34Z
Оригинальный дизайн и цена $20 800: в Европе появится недорогой городской электрокар
Фокус
2025-01-13T13:51:32Z