MY.UAНовини
Деконструюючи імперію
Деконструюючи імперію

Деконструюючи імперію

Що відбувається з українським деколонізаційним поступом під час війни та чому це важливо.

З початком широкомасштабного російського вторгнення деколонізаційні практики — в полі культури та поза ним — вийшли на принципово новий рівень. Драматичний воєнний час змусив нас активно переосмислювати і власну оптику, і лінзу, крізь яку на Україну дивиться цивілізований світ. Це відбулося дуже природно: українські публічні інтелектуали, дипломати й люди культури, що зі стартом великої війни розвернули свою практику назовні, в міжнародний вимір, мусили швидко і зрозуміло пояснити світові, в чому полягає справжня природа і цієї війни, і історії російсько-українських відносин. І це виявилося завданням не з простих.

Нам належало в максимально стислі терміни «запакувати» у прості стейтменти не лише меседжі, що протидіяли б інформаційній агресії Росії, але й коротко пояснити кількасотрічну історію наших взаємин. Ту історію, де були Батуринська різанина, зруйнування Запорізької Січі, Емський указ, Розстріляне відродження, Голодомор, репресії 30-х, 60-х і навіть 80-х, концепція малоросів (little Russians), привласнення української культури та історії, спроби стирання української ідентичності і ще багато того, що не вміщається в голову середньостатистичного європейця. І все це «без відриву» від війни, що в перші місяці не сходила з перших шпальт світових видань. Доки Росія несла у світ неоковирні меседжі про «нацистський режим» та «ми — один народ, у нас одна мова та релігія», ми мусили швидко оприявнити її імперське обличчя й неоколоніальну природу цієї війни. Бо саме це пояснювало небезпеку для всього цивілізованого світу: якщо росіяни імперці (а так і є), то до їхньої улюбленої тези про «кордони Росії не закінчуються ніде» слід ставитися максимально серйозно — як до обіцянки йти так далеко, як їм дозволять.

У перші ж місяці після початку широкомасштабного вторгнення стало очевидно, що одним із головних майданчиків боротьби буде міжнародне публічне поле. Після 24 лютого 2022 року Росія, з одного боку, потрапила під серйозніші, ніж будь-коли досі, світові санкції, з іншого — подвоїла зусилля в інформаційній війні проти України (починаючи від роботи із пропутінською внутрішньою аудиторією — і завершуючи дискурсом про «хороших росіян»).

Всередині кожного з цих наративів схована своя небезпека. Так, дискурс про «хороших росіян» приховує, що ті, хто зуміє видатися «хорошим», уникнуть громадянської відповідальності за війну. А наратив «це Путін, а не Пушкін» маніпулює зламаним причинно-наслідковим зв’язком, адже без Пушкіна й решти імперської культури, що століттями формувала мислення росіян, не було би сьогоднішньої Росії з її колоніальним мисленням та сліпим захопленням власною вигаданою величчю.

Саме тому було вкрай важливо спробувати хоч десь «вимкнути мікрофон» росіянам, що історично мали значно краще представництво в міжнародному політичному, мистецькому та академічному світі. І чий голос (байдуже, чи правду він говорив) доти майже завжди звучав так голосно, що заглушав інші.

Так виник рух cancel Russian culture. Чимало міжнародних культурних інституцій справді припинили (тимчасово чи постійно) співпрацю з російськими діячами та виконання / демонстрацію творів росіян. Проте не бракувало і європейських культурних закладів та подій, що пропонували українським митцям взяти участь у подіях разом із представниками Росії та Білорусі.

«Били у штангу» навіть дуже авторитетні в європейському культурному середовищі люди: наприклад, німецька міністерка культури Клавдія Рот із меседжем про «винен Путін, а не Пушкін», або ж українська диригентка Оксана Линів із постановкою опери Чайковського «Іоланта» в Болоньї у перші місяці широкомасштабного вторгнення.

Усі ці ляпи оприявнили реальну ситуацію з міжнародним сприйняттями Росії та ролі її культури, а також війни в Україні. З гіркотою і прикрістю ми усвідомили, що не існує жодного монолітного «європейського суспільства», а Європа на рівні настроїв, стереотипів та усталених поглядів значно різнорідніша і строкатіша, ніж могло б видатись. У кожній країні — свої причини лояльності до російської культури та наративів. На жаль, треба ще попрацювати, аби європейські поціновувачі Толстого і Достоєвського зрозуміли, що в Росії нічого публічного не може існувати поза політикою. Що вже казати про культуру, яка майже на 100 % являє собою пропагандистський конструкт.

Російське лобі в європейській культурі не менш потужне, аніж у політиці, тож лупати цю скалу ми будемо довго. Але разом із тим прийшло усвідомлення важливості цієї роботи, адже сентимент деяких європейців до «великої російської культури» з початком великої війни став дуже серйозною загрозою для міжнародної підтримки України, що була від початку такою консолідованою, як нині. Ми також вчергове переконалися, що культура під час такої страшної війни є інструментом і способом розуміння (та навіть, хоч і дуже обмеженого, впливу) на геополітичну ситуацію.

Серед ключових майданчиків, на яких відбувається деколонізаційний поступ, минулого року виявилися міжнародні політико-дипломатичні та культурні поля: мистецькі події (виставки, кінофестивалі, літературні ярмарки тощо), культурні саміти та асамблеї, музейні та культурні конференції тощо. Від перших тижнів широкомасштабного вторгнення український культурно-дипломатичний десант у різному складі відвідав рекордну кількість професійних міжнародних подій з однією метою — говорити про Україну і заради України. Пояснювати, про що і за що направду ця війна, поглиблювати знання й розуміння про нашу державу на міжнародному рівні.

Напевно, ключовою державною інституцією, що відзначилася в цьому напрямку, можна сміливо назвати Український інститут при МЗС, чия функція — розповідати про Україну в світі через її культуру. Міністерство ж культури та інформаційної політики поки більшою мірою долучається до чужих деколонізаційних практик, аніж ініціює власні. Проте міністр культури Олександр Ткаченко та його заступники регулярно відвідують особисто різноманітні міжнародні заходи (або ж вмикаються з онлайн-виступами), чим, безумовно, підвищують рівень репрезентації там України.

Якщо докладно аналізувати процес деколонізації на рівні окремих мистецьких практик, то, певно, найкращим прикладом стане візуальне мистецтво. Українські музейники й мистецтвознавці багато років вказували на некоректні есплікації у світових музеях, проте Казимир Малевич, Давид Бурлюк, Олександра Екстер та інші так і лишалися там «російськими» митцями. Лише з початком широкомасштабної війни ці спроби відкоригувати музейні етикетки почали давати системні результати — наприклад, музей Метрополітен змінив есплікації робіт Архипа Куїнджі, Івана Айвазовського (так, тих саме, чиї роботи росіяни навесні вивезли з Маріуполя) та Іллі Рєпіна; амстердамський Stedelijk Museum нарешті підписав Малевича українським художником, змінилися підписи і в нью-йоркській МоМА. І справа тут навіть не в тому, чи росіянином підписані Куїнджі та Малевич, а в тому, що, потягнувши за цю ниточку, міжнародна аудиторія може виявити Росію культурно «голою»: виявиться, що й авангард не дуже «російський», і ще безліч культурних імен та явищ привласнені. А там і до краху міфу про велич недалеко.

Але поступ мистецько-музейної деколонізації дуже повільний і не відбуватиметься без російського спротиву (недарма Росія завжди вкладала величезні кошти у свою міжнародну мистецьку репрезентацію — досить згадати її павільйони у Венеції чи у Франкфурті або ж помпезні експозиції «російського авангарду» в усьому світі до століття революції 1917 року). І, звісно ж, Росія протидіє і протидіятиме українським деколонізаційним практикам.

Втім, у 2022 році ані на вже згаданому літературному ярмарку у Франкфурті, ані на бієнале у Венеції Росії не було. Зате були українські стенд і павільйон — у розширеному форматі. У Венеції, поміж іншим, відбулася й окрема дискусійна програма в її рамках, присвячена деколонізації мистецтва. Серед багатьох інших лекцій та дискусій у її рамках була й лекція заступниці директора музею Ханенків Ганни Рудик про історію «російського» павільйону, насправді збудованого коштом київського підприємця та мецената Миколи Терещенка. Очевидно, що подібних лекцій та дискусій необхідно ще безліч, але й історій про Україну та її культуру ми також маємо ще багато — і вкрай важливо, щоби ці історії було розказано й почуто.

Ще за останній рік ми точно зрозуміли: якщо хочемо впливати на дискурс навколо україно-російської війни в Європі, то повинні посилювати там власне представництво, а не лише бути гостями. Відтак в 2022 році активізувалися розмови про нові закордонні культурно-дипломатичні українські представництва. Так, Український інститут наприкінці 2022 року повідомив про запуск філії в Берліні, невдовзі має запуститися ще й філія в Парижі. Хай навіть цей процес не буде швидким, але це шлях до більш суб’єктного міжнародного українського представництва у світі і ще один спосіб посилити наш міжнародний голос.

Якщо дуже коротко структурувати основні деколонізаційні меседжі, що доносять до світу протягом усього цього року війни українські професіонали культури, то можна виділити такі:

1. Україна — не похідне від Росії. Наша історія значно довша за Росію у всіх її історичних періодах. Її тяглість була подекуди перервана, але жодним чином не відсутня.

2. Українці мають окрему він росіян не лише мову, але й історію та ідентичність. Оптична лінза постійного співвіднесення України із Росією є некоректною й нерелевантною.

3. Українська культура — частина європейської. Ми не лише маємо право на своє місце на європейській культурній мапі, а й самі можемо запропонувати багато цікавого та унікального: від українського авангарду й модернізму — до сучасних культурних практик.

Культура, як і еволюція, завжди повільні. І наш деколоніальний поступ за рік великої війни може здаватися не таким уже й помітним. Як виміряти його результати? Чіткої лінійки тут, звісно, немає, але завжди можна спробувати порівняти оптики. Ні, не нашу й західну, бо ми, українці, чудово розуміємо, що це цивілізаційна війна, де можливе щось одне: або імперська Росія, що претендує на «зони впливу» в світі, або демократична незалежна Україна. Сказати ж, що об’єднаний Захід дивиться на це так само, було би перебільшенням.

Натомість порівняймо лінзу, крізь яку світ дивився на Україну та її місце у глобальному світі до 24 лютого 2022 року, і сьогоднішню оптику. Різниця буде очевидна. Нині Україна в очах світу більше не країна «футболіста Шевченка, корупції та вічних Майданів», це країна, що вразила світ силою громадянського спротиву, яка звитяжно бореться і чий голос щодня міцнішає.

Роботи ще дуже багато, але нині точно можна сказати, що рано чи пізно ця монструозна, проте хитка імперія з гуркотом упаде. І роль культурних і деколонізаційних практик у цьому точно буде далеко не останньою.

Фото: Pavlo Palamarchuk/Anadolu Agency via Getty Images

Поділитися
Поділитися сюжетом
Джерело матеріала
Згадувані персони
Міноборони торік акумулювало для потреб армії ₴680 мільярдів
УкраинФорм
2025-01-14T23:57:52Z
Уряд прибрав «колізію», щоб родичі зниклих безвісти могли отримати відстрочку від мобілізації
УкраинФорм
2025-01-14T23:51:56Z
Удари по нафтобазі в Енгельсі: OSINT-аналітик оцінив пошкодження
ZN UA
2025-01-14T23:49:50Z
Унікальність або діагноз: Вівчарюк вперше відверто розповів про старшого сина
Политека
2025-01-14T23:31:50Z
Німеччина передала Україні 155-мм снаряди та ударні дрони
Европейская правда
2025-01-14T23:27:56Z
Заступник генсека ООН відвідав прифронтову громаду на Харківщині
УкраинФорм
2025-01-14T22:46:14Z
Навіщо Олександра Устінова атакує керівництво Агенцію оборонних закупівель: амбіції, піар чи гроші
AIN
2025-01-14T22:44:10Z
Зробили якісний і кількісний стрибок: як Силам оборони вдалося здійснити атаку 200 дронами
24tv
2025-01-14T22:12:20Z
Автоматично не "прилетить": юрист розповів про штрафи за неновлення статусу "обмежено придатний"
Фокус
2025-01-14T21:51:41Z
"Розпочато кримінальне провадження": перші деталі у справі про побиття Wellboy
GlavRed
2025-01-14T23:36:18Z
Від ігрового кіно до класики: найпопулярніші українські фільми на Takflix, які варто подивитися
24tv
2025-01-14T22:03:30Z
Дім "Мумій Троля" Іллі Лагутенка постраждав під час пожежі в Лос-Анджелесі - ЗМІ
GlavRed
2025-01-14T21:27:21Z
Путініст Сергій Лазарєв не витримав і виїхав із РФ - що сталося
GlavRed
2025-01-14T21:27:00Z
Залишилися без дому: Маша Машкова розповіла, як пережила пожежі у США
GlavRed
2025-01-14T20:27:53Z
Син Меладзе і Джанабаєвої заскочив батьків у незручний момент - деталі
GlavRed
2025-01-14T20:27:44Z
Джессіка Сімпсон після розлучення продає розкішний маєток за приголомшливу суму
TSN
2025-01-14T20:06:02Z
3 турецькі серіали, які ви подивитесь на одному подиху
24tv
2025-01-14T19:57:14Z
Кадочникова прокоментувала «мовний інцидент» на врученні премії імені Параджанова
УкраинФорм
2025-01-14T19:43:53Z
Іран у новій угоді з РФ відмовився визнати Крим російським
GlavRed
2025-01-15T00:03:48Z
Буданов розповів, чи хочуть росіяни знову взяти під контроль острів Зміїний
24tv
2025-01-15T00:00:47Z
Христя Фріланд балотуватиметься на пост премʼєра Канади - ЗМІ
УкраинФорм
2025-01-14T23:36:27Z
Нідерланди обіцяють відповісти Венесуелі на обмеження роботи посольства
Европейская правда
2025-01-14T23:31:24Z
Новому уряд Франції вже хочуть оголосити вотум недовіри
УкраинФорм
2025-01-14T23:28:44Z
Війна, день 1056. Наймасовіший удар по військових об'єктах у рф, Трамп висловився щодо майбутньої зустрічі з путіним
Football.ua
2025-01-14T23:05:30Z
Німеччина розгорне Patriot у Польщі, неподалік українського кордону
Украина Криминальная
2025-01-14T22:57:36Z
Італія і Саудівська Аравія уклали угоду про енергетичну співпрацю
УкраинФорм
2025-01-14T22:57:09Z
Сумська ОВА спростувала інформацію про прорив кордону військами РФ
УкраинФорм
2025-01-14T22:36:37Z
У Львові затримано студента, який жорстоко вбив пенсіонерку
ГЛАВКОМ NET
2025-01-14T23:57:35Z
У Сумах шахрай виманював гроші у волонтерів, видаючи себе за спецпризначенця
Украина Криминальная
2025-01-14T23:45:00Z
У Лос-Анджелесі вигоріла вщент територія розміром із Вашингтон: пожежі досі не можуть приборкати
TSN
2025-01-14T22:33:28Z
На Сумщині одна і та ж родина вже вдруге втратила житло через обстріл РФ: деталі трагедії
TSN
2025-01-14T22:33:18Z
Троє українців віддали шахраям 68 тисяч гривень
InternetUA
2025-01-14T21:03:20Z
Підлітки вчинили наругу над прапором України
1News
2025-01-14T20:33:41Z
Мав доглядати за батьками: на Франківщині судили чоловіка, який ухилився від мобілізації
Политека
2025-01-14T20:27:52Z
У Сумах викрито шахрая, який видавав себе за спецпризначенця та виманював у волонтерів гроші
ГЛАВКОМ NET
2025-01-14T20:24:29Z
Пожежа в Енгельсі: влада регіону вирішила ввести режим НС
1News
2025-01-14T20:09:07Z
Російські загарбники атакують Україну ударними БпЛА: мапа тривог
TSN
2025-01-14T22:54:46Z
Чому зі зведень Генштабу зник Курахівський напрямок? Пояснення
ГЛАВКОМ NET
2025-01-14T22:48:22Z
На тимчасово окупованій Луганщині росіяни змушують пенсіонерів дивитись пропагандистські фільми
ГЛАВКОМ NET
2025-01-14T22:19:55Z
Оперативна інформація щодо російського вторгнення станом на 22.00 14.01.2025
Украина Криминальная
2025-01-14T22:09:11Z
На яких напрямках ворог найбільше засилає диверсантів? Відповідь ДПСУ
ГЛАВКОМ NET
2025-01-14T21:36:29Z
Ворожили завжди жінки та дівчата. А що роблять хлопці на Старий Новий рік – про це сьогодні розповість співак Dima PROKOPOV.
FM-TV
2025-01-14T21:34:07Z
Ситуація погіршилася: експерт повідомив про атаки оккупантів на Краматорському та Торецькому напрямках
Политека
2025-01-14T21:28:10Z
У Києві прибиральниця додатково заробляла на вкрадених ноутбуках з роботи
ГЛАВКОМ NET
2025-01-14T21:24:12Z
На фронті - 158 зіткнень, ЗСУ зупинили 70 атак ворога на Покровському напрямку
УкраинФорм
2025-01-14T21:07:08Z
Клуб МЛС досяг усної домовленості щодо придбання нападника Шахтаря Келсі
Football.ua
2025-01-14T22:47:14Z
Підніжка для лідера АПЛ: "Ліверпуль" втратив очки в матчі з головною сенсацією сезону
TSN
2025-01-14T22:21:34Z
Валенсія впоралася з Оуренсе на шляху до чвертьфіналу Кубка Іспанії-2024/25
Football.ua
2025-01-14T22:16:25Z
Бундесліга: Баєр здолав Майнц, Айнтрахт і Вольфсбург розгромили Фрайбург і Боруссію М
Football.ua
2025-01-14T22:05:57Z
Ліверпуль поділив очки з Ноттінгем Форест
Football.ua
2025-01-14T22:01:25Z
"Борнмут" із Забарним на останніх хвилинах втратив перемогу над "Челсі" в АПЛ
TSN
2025-01-14T21:51:06Z
Аталанта поділила очки з Ювентусом
Football.ua
2025-01-14T21:49:26Z
АПЛ: Брентфорд з Ярмолюком врятувався від поразки Манчестер Сіті, дебютна перемога Поттера на чолі Вест Гема
Football.ua
2025-01-14T21:37:38Z
Мода чи тренувальний контент: загадковий образ Магучіх підірвав мережу
24tv
2025-01-14T21:03:57Z
Forbes назвав найкращого українського блогера
ГЛАВКОМ NET
2025-01-14T23:36:01Z
В Австралії вчені виявили новий вид найотруйнішого павука у світі
ГЛАВКОМ NET
2025-01-14T23:09:52Z
З центру управління польотами NASA вперше за 60 років евакуювалися всі працівники: в чому причина
InternetUA
2025-01-14T22:58:02Z
У Baldur’s Gate 3 можна на час стати Астаріоном у вкрай похмурій сцені — її майже ніхто не бачив
ITC
2025-01-14T22:37:01Z
15 січня: яке сьогодні свято, традиції та заборони
ГЛАВКОМ NET
2025-01-14T22:27:09Z
Як легко знайти та керувати прихованими файлами на Macbook: 5 простих способів
InternetUA
2025-01-14T21:07:38Z
Незабаром ChatGPT зможе нагадати вам вигуляти собаку
TSN
2025-01-14T20:51:22Z
Вдарили самі по собі: чим Росії загрожує повторний збій мобільного та інтернет-зв'язку
24tv
2025-01-14T20:19:53Z
Як вибрати ідеальний зарядний пристрій для смартфона: поради експертів
Фокус
2025-01-14T20:15:51Z
На території аеропорту Риги помітили невідомі дрони
InternetUA
2025-01-14T21:58:24Z
Курс валют на 15 січня: скільки коштують долар, євро та злотий
Комсомольская правда
2025-01-14T20:35:04Z
З початку повномасштабного вторгнення Україна отримала від партнерів $117 мільярдів
УкраинФорм
2025-01-14T20:18:12Z
Індексація пенсій: кому доплатять від 300 до 1000 гривень з березня
Хвиля
2025-01-14T20:06:50Z
Кому в Україні можна не платити земельний податок
24tv
2025-01-14T20:03:11Z
Мінекономіки планує розширити програму "інвестняні" у 2025: очікується до 10 нових проєктів
Хвиля
2025-01-14T19:17:44Z
В’єтнам підписав угоду з «Росатомом» про АЕС та ядерні технології
УкраинФорм
2025-01-14T19:10:29Z
Експорт російської нафти морем може скоротитися у найближчі тижні на тлі санкцій США – Bloomberg
iPress
2025-01-14T18:55:57Z
Чехія модернізувала нафтопровід, який покладе край нафтовій залежності від Росії
УкраинФорм
2025-01-14T18:54:28Z
Свиняча рулька, запечена в духовці: рецепт смачної страви
Фокус
2025-01-14T22:27:04Z
Хрусткі смаколики з дитинства: як приготувати вергуни
24tv
2025-01-14T22:24:42Z
Домашній фастфуд: рецепт смачної шаурми з куркою
Фокус
2025-01-14T21:36:32Z
4 знаки зодіаку, які ніколи не будуть самотніми
GlavRed
2025-01-14T21:27:45Z
7 ваших червоних прапорців, які можуть розлякати друзів і коханих
24tv
2025-01-14T21:27:36Z
Що не так на картинці: лише одиниці знайдуть помилку за 4 секунди
GlavRed
2025-01-14T21:27:35Z
Навіщо класти на деко бананову шкірку при запіканні м’яса: лайфхак для ідеального результату
24tv
2025-01-14T20:36:49Z
Чому в супермаркетах немає вікон - професор пояснив дивний факт
GlavRed
2025-01-14T20:27:21Z
Вони забирають вашу удачу та енергію: експерт радить уникати цих "друзів"
24tv
2025-01-14T20:12:19Z
Знову засяє: як прибрати бруд, що в'ївся, зі старої чавунної ванни
GlavRed
2025-01-14T21:27:00Z
Щоб втратити жир на животі: потрібно відмовитися від 4 популярних продуктів
24tv
2025-01-14T20:27:38Z
Виявили групу людей, якій алкоголь приносить користь
24tv
2025-01-14T20:18:47Z
Як герпес та травми голови призводять до деменції: нове відкриття вчених
24tv
2025-01-14T18:51:54Z
Чому до кави подають склянку води: більшість навіть не здогадуються навіщо
24tv
2025-01-14T17:57:32Z
Як зупинити кашель за 5 хвилин: домашній рецепт з натуральних продуктів
Знай
2025-01-14T17:51:43Z
Три супи, які допоможуть вам скинути зайві кілограми: після свят — саме те, що потрібно
TSN
2025-01-14T17:24:36Z
Нас всіх обдурили: як насправді формуються звички
Фокус
2025-01-14T17:00:28Z
В чому замочити насіння огірків, щоб воно швидше проросло: два ефективних копійчаних засоби
TSN
2025-01-14T16:36:17Z
Не просто аксесуар: навіщо на машину ставлять спойлер
GlavRed
2025-01-14T21:27:17Z
В Україну поставили оновлені самоскиди Volvo FMX
AutoCentre
2025-01-14T20:04:45Z
У США заборонили технології «розумних» авто із китайським та російським програмним забезпеченням
УкраинФорм
2025-01-14T19:48:29Z
Шасі Foton Auman оснастили автоцистерною нового типу
AutoCentre
2025-01-14T19:13:37Z
В Європі з'явиться недорогий міський електрокар з оригінальним дизайном
ГЛАВКОМ NET
2025-01-14T19:06:00Z
Subaru возродила WRX STI в лимитированной серии
AutoCentre
2025-01-14T18:16:15Z
Новий електромобіль Tesla надійшов у виробництво
ГЛАВКОМ NET
2025-01-14T17:57:27Z
В Україні викрили нову схему автошахрайства: як номер під склом стає пасткою
Знай
2025-01-14T17:21:02Z
Toyota презентувала в Токіо інноваційний ДВС
AutoCentre
2025-01-14T17:16:21Z